Zieken en Gezonden versterkt U door KEMMERIOH's Advertentién. Vleeschpepton. Onder <le eischen van het toelatingsexamen voor liet Reservekader komt o. a. voor be drevenheid in den wapenhandel. Vrijstelling van het afleggen van proeven, waaruit die bedrevenheid blijkt, kan ieder bekomen, die - in het bezit is van een militair getuigschrift. Door het geregeld volgen van de vrijwillige oefening iu den wapenhandel kan bedoeld getuigschrift worden verworven. Op grond daarvan is thans door den Minis ter van Oorlog bepaald dat, wanneer daar tegen geen overwegende bezwaren bestaan, alsnog ieder, die zich lusschen den leeftijd van ui en 24 jaar bevindt, tot de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel toegelaten kan worden, wanneer bij wenscht deel te nemen aan het eerstvolgend toelatings-examen voor het Reservekader. Aangezien 'le vrijwillige oefeningen in den wapenhandel reeds in Februari a. s. eindigen is spoedige toetreding van zeer veel belang. Het deelnemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel geeft alleen het voor nemen te kennen om tot het Reservekader toe te treden, doch legt daartoe geen ver plichting op. Niet alleen zij, die het volgend jaar aan de loting voor de militie moeten deelnemen, hebben belang bij deze regeling, maar ieder die tot Vaandrig opgeleid wenscht te worden, ol om andere ralenen reeds in den loop van 1804. tot bet Reservekader wenscht toe te treden. De noodige aanwijzingen omtrent den dienst hij het Reservekader vindt men in ons nummer -4291 van 9 October jl. Kolonel Tuereuhout is herkeurd en goed gekeurd hij gaat als commandant van het Ie regiment infanterie naar Leeuwarden: kolonel Langguth, van Leeuwarden, wordt belast diet liet commando over het 4e regi ment infanterie te Leiden. Te Maastricht is Dinsdag overleden jhr. mr. E. J. C. M. de Kuyper, tot voor korten tijd Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg Te Sneek besloot de gemeenteraad als antwoord op een adres van de »St. Josephs- Vereeniging" en van «Patrimonium" tot vaststelling van het volgend minimumloon bij gemeenteaanbestedingenvoor timmerlui, metselaars, straat makers, ververs en andere ambachtslieden van 20 tot 00 jaar, 10 cent per uur. Voor opper- en sjouwerlui van ge lijken leeftijd 4 cent minder. Jongelieden beueden 20 en personen boven 00 jaar ge nieten een loon, berekend naar genoemden loonstandaard. Met 12 van de 15 stemmen bepaalde de Raad den maximalet) werkdag op 11 uren; met 8 tot 15 besloot hij den aannemer te verbieden het werk weer bij gedeelten aan het werkvolk uit te besteden, en met alge- meene stemmen den aannemer te verplich ten. het werkvolk tegen eventueele ongeluk ken te verzekeren. STADSNIEUWS. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van den Gemeenteraad, tusschen de heeren D. GERRITSEN en P. J. HAMERS, zijn ingeleverd 618stem biljetten, van welke van onwaarde 13; (aantal kiezers op 13 Maart jl. 845.) De beer GERRITSEN bekwam 369 stemmen, terwijl de heer HAMERS, er236 op zich vereenigde, zoodat ge kozen is de heer D. GERRITSEN. Bij de verkiezing op 14 November werden ingeleverd 613 biljetten. De heer HAMERS bekwam toen 199, de heer GERRITSEN 284 stemmen. Velen zullen zeker met leedwezen verne men, dat ds. W. J. Immink het voornemen te kennen heeft gegeven om zijn leeraars ambt met 1 Mei 1894 neer te leggen. Gisteravond vergaderde „Liefdadigheid" weder, tot bot houden van gedaehtenwisseling en bet meedeeien van enkele bijzonderheden door armbezoekers waargenomen. Twee zaken slechts vinden hier vermelding: Nog immer is er groot gebrek uandarnes niettegenstaande reeds een dertigtal zich aansloot die met de Departements hoofden of te zamen de armen willen gaan bezoeken. Veel armen hebben behoefte aan kleeren wie oude heeft om weg te doen hetzij onder- of bovengoed, of kinderkleeren wordt vriendelijk verzocht daarvan kennis te geven aan den secretaris-boekhouder G. F. Mezger (Zuidsingel 27.1), die ook bereid is inlichtingen te geven omtrent alle zaken de Vereeniging betreffende. De bij het 5e regiment infanterie tot kapitein bevorderde le luitenant H. J. F. van Overveldt is ingedeeld bij liet 5e bataljon te Utrecht. De niewbenoemde kapiteins J. Stroeveen A. J. Ebeling zijn ingedeeld bij de bataljons bier in garnizoen. Kapitein C. S. N. van Gennep, van de 4e compagnie 2e bataljon 5e regiment infanterie, hier in ganizoen, is overgeplaatst naar 's-Gra- venhage waar hij wordt belast met het commando over de 3e compagnie 4 e bataljon grenadiers. Deelden we in ons nummer van 19 October mede, dat kapitein J. Bruinin r, van het5e regiment infanterie hier, overplaatsing had verzocht naar het 7e regiment, thans komt het bericht uit Amslerdrm, dat ZEGestr. is overgeplaatst bij een der bataljons in garni zoen in de Hoofdstad. De le luitenant-kwartiermeester J. H. K. M. van Keileren, van liet regiment grenadiers en jagers, gedetacheerd bij bet le regiment huzaren hier in garnizoen, is benoemd tot kapitein-kwartiermeester bij laatstgenoemd korps. De 2e luitenant-kwartiermeester J. J. M. E. Muvser, van liet le regiment veld-artillerie, hier in garnizoen, is benoemd tolleluitenant- kwartiermeester bij het 2e regiment veld artillerie. Voor de loting der paarden, welke alhi'er on Maandag 27 dezer ten gemeentehuize plaats had, ziju aangegeven 104 trekpaarden en 9 rijpaarden. Een keuringscommissie zal later aanwijzen welke paarden voor den krijgsdienst geschikt zijn. Daar Woensdag 6 December het 50 jarig bestaan der A. P. Bewaarschool feestelijk herdacht wordt, was dit jaar de uitdeeling der winterkleeren een week vroeger dan gewoonlijk, om de ouders in de gelegenheid te stellen hun kinderen dien dag in het nieuwe kleedingstuk te doen verschijnen. Van de 225 kinderen kreeg ieder meisje een jurk en iedere jongen een kiel, uitge zonderd de 30 kinderen die geen bedeeling noodig hebben en die eeu prentenboek ont vingen. We waren Zaterdagavond in de gelegen heid een gedeelte der soiree bij te wonen welke de onderofficieren-sociëteit «Eensge zindheid" gaf in de bovenzaal van het café »dc Keizerskroon" op den Hof. Van de soiree zelve mogen we natuurlijk niet klappen; maar dat het er gezellig en vroolijk was, dat er hartelijk gelachen werd en ailes toonde, dat «Eensgezindheid" haar naam met eere draagt, mogen we zeker wel vertellen. Maar een enkel woord over de zaal, die voor het eerst in al haar luister prijkte. We hebben, bij de opening van liet café in de Paaschweek van dit jaar, reeds gezegd, dat we den heer Panbakker, den toenmaligen eigenaar, hulde brachten voor zijn energie en den smaak waarmee hij dat etablissement een veijongingskuur had doen ondergaan. Zijn opvolger de heer Eekhoudt, heeft zijn voetsporen gedrukt; het gebouw is veel vergroot en, hoewel er nog altijd in gewerkt wordt, reeds voor een groot deel gereed. De bovenzaal vooral is zeer fraai, luchtig en vriendelijk. Ze is 25 Meter diep en 10 Meter breed en biedt zitplaats voor omstreeks 400 personen; aan 'le zijde van den Hof is een Aialkon met 100 zitplaatsen. Aan de tegenovergestelde zijde is het tooneel, 5 Meter diep en 6 Meter breed, met mooi decoratief, een bosch, een kamer en een salon, dat echter zal worden uitgebreid, keurig geschil derd door den heer W. Kroes, decoratie schilder te Amsterdam, De zaal wordt goed verlicht en is van vier nooduitgangen voorzien; ze is een knap stuk werk van onzen stadgenoot den architect H. Kroes. 't Verwondert ons geenszins, dat ze reeds door de onderofficieren, door den Katholieken kring, door de vereeniging «De Locomotief" en door het 'Schaakgenootschap als verga derzaal is in gebruik genomen; ze leent zich daartoe dan ook bij uitstek. De voorstelling welke het specialiteiten- gezelschap var. den heer Meijer Maandag avond in Amicitia gaf', is zeer iu den smaak gevallen. Wat bij dit gezelschap opviel, is zeker wel zijn terugkeer tot den goeden ouden tijd toen rnen in een café-chantant boord-; zingen en niet werd onthaald op allerlei halsbrekende toeren. Er werd niet alleen veel gezongen, maar ook goed en de liede ren waren alle zóo zeer verschillend van hetgeen in andere dergelijke etablissementen gehoord wordt, dat men telkens naar moer vroeg. «Jede Nummer dreiinal heraus! Allerliefst waren ook de toeren van sig- norita Zorah; ook het kunstrijden van miss Francini en het optreden der musicale clowns lokten warm applaus. De heer Meijer hoopt hier biffnenkort met een nieuw gezelschap terug te keeren en nu hij hier eenmaal bekend is geworden, mag bij zeker rekenen op de belangstelling van liet publiek. De concertzaal van Amicitia, wier wand- beschildering voor het eerst in haar geheel te zien was, was eergisteravond flink bezet. Van A ken's symphonie-orkest beeft weer eens getoond wat liet vermag en de kranige directeur, wiens tegenwoordigheid in deze gemeente niet genoeg te waardeeren valt, deed het zijn beste beentje voorzetten. Een en al bezieling als hij is, wist hij de execu tanten aan te zetten ofte beteugelen. 'tWas een keurig geheel, hoogst beschaafd en accuraat zelfs in.de moeilijkste gedeelten die elders óf worden weggelaten óf worden afgeroffeld of' door 't slagwerk overstemd. Bijzonder bij de uitvoering van Grieg's Frühliny bleek wat de kapel geven kan. Het vioolconcert van Rode werd door den concertgever op waarlijk meesterlijke wijze voorgedragen en de stormachtige bijval toen de laatste toon van het Rondo was wegge storven oen spontane uitbarsting na de adeinlooze stilte waarmede de solist was aan gehoord was een ware hulde. De heer Van Aken liet ons kermis maken met mejuffrouw Willielmina Linden, een leer linge van Mevrouw Schlosser-Jaïde, een jonge dame die aan een gunstig voorkomen een be schaafd en omvangrijk sopraangeluid en een zeer mooie uitspraak paart. De wijze waarop mei. Linden de zoo moei lijke Koncerl-arie van Mendelssohn voordroeg met begeleiding van vol orkest is boven onzen lof, subliem. En ook de voor dracht van Grieg's Ich licht' dich eu Rubin stein's Es blinkt der Thau was zeldzaam mooi. Van gansch anderen aard was liet volks liedje Phyllis und die Muller, schijnbaar zeer eenvoudig, hoogst ongekunsteld voorgedragen, maar tocli accuraat, want ook zonder tekst boekje hoorde men hoe Phyllis' moeder in liet vierde couplet «noch der alten Mutter weise" mopperde over haar dochterken. Geen wonder dan ook, dat d perzik naar meer smaakte en dat, toen juffrouw Linden als toegift 's Zuschau'n van Carl Bohm had gezongen, een nieuwe storm van bijval los barstteen haar dankte voor baar schalksc.be voordracht. Een woord van dank aan den concertgever, die zulk een soliste bier deed optreden en zulk een mooi concert gaf; maar eveneens een woord van lof' aan den lieer II. Hendriks, wiens keurig begeleiden der solisten zooveel heeft bijgedragen om lnin virtuositeit zóo tot haar recht te doen komen. Men helpe toch de symphonie-concerten, in stand houdenze geven zóo veel muzikaal genot en 't zou meer dan jammer wezen als de heer Van Aken zijn pogingen om ze, trots alle bezwaren er aan verbonden, regel matig te geven, zag alstuiten op onverschil ligheid. Tandarts Kaplanskie houdt voortaan spreek uur in «hotel de Zwaan", Utrechtschestraat op de dagen waarop bij vroeger te consul- teeren was in «hotel Muller." Dezer dagen is verkocht het landgoed den Briellaerd", aan den straatweg van hier naar Barneveld. dat met zijn lommerrijk geboomte, breede lanen en vijvers des zomers zoo menigen wandelaar en des winters, hij goed ijs, een aantal schaatsenrijders genoegen verschafte. Het zal thans gesloopt worden en in bouwland veranderen. Een 50 jaren geleden was de dichter De Génestet in den tijd toen li ij op de kost school te Barneveld zijn opleiding genoot dikwijls op „den Briellaerd" de gast van den toenmaligen eigenaar, dr. J. R van Maanen, en maakte hij daar, op dien jeugdigen leeftijd gezeten aan den oever van een der vele vijvers, in het lommer van oude eiken en beuken verscheidene van zijn eerste gedichten. 29 Nov. Cornelis, z. van Cornelis Bonzei en Uoelofvma Klam van den Bijtel. Maria, d. van Johannes Floor en Heintje van der Kuilen. 30 Nov. Pieter, z. van Pieter Somineling eu Helena van Appelen. Joanna Diederika Willielmina, d. van Willem de Vries en Joanna van Vulpen. ONDERTROUWD: 30 Nov. Jan de Kruijf en Jannetje van de Beek Wijnand Koore man en Aaltjen Dinkers. GETROUWD: 29 Nov. CornelisTheodorus van Es en Gerritie van 't Walderveeu. 30 Nov. Hendrik Willem Pieter de Heus en Johanna Sara Margaretha Slothouwer. OVERLEDEN: 22 Nov. Jan Jacob Spruijt 79 j. wed. van Ilendrika Willielmina Velt- huizen. 24 Nov. Theodorus Cornelis Jaars veld 3 m. 20 Nov. Herinanus Bernardus Letising 12 ra. Jacomina van Wijland 07 j. wed. van Mijndert Ruitenberg. 27 Nov. Gerart Antonie Polhout 1G d. 28 Nov. Johanna Kisnei* 73 jaar ongehuwd. - Wieher Hartman 20 j. ongehuwd. Een levenloos aang. kd. ui. g. van Paulus Veenen- daal en Ilendrika Johanna de Wijs. 29 Nov. Jacobus Spierings 5d. MarinusSpie- rings 5 d. 344ste S'/'/lTS-O Tt<;HIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 2730 Nov. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van 110') op No. 9010. Pf'j>;en van f30. 807 810 848 7.358 7375 7387 7400 9017 9020 9031 9033 9043 9055 9082 9099 Ui09 9170 9181 12877 1288312888 12903 12909 1291" 12919 1720417215 17239 17250 17259 17200 17200 17271 17272 17270 18700 18707 18717 18734 1875018707 18782 18791 18797 20700 20700 20709 20775 20734 20789 20790 20799 20805 20800 29821 20820 20835 en 20850. Te zamen 59 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 3e klasse 11—14, Dec.; 4e kl. 27—29 Dee.; 5e kl. 8—11 10—19. 23—20, ::0. 31 Jan. en 1-3 Februari. v Dj derde klasse lievatde volgende prijzen: 1 van /'25 000, 1 van /'5000,' 1 van 2090. 2 van f 1500. 5 van 1000, 5 van 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1505 van 45. Loten eu gedeelten zijn nog ten voormel den kantore verkrijgbaar, doorgefourneerde a f3,50, klassikale n f2,05 per LI E F I) A 1) I G H EI D. Onder doze ruliriek worden op verzoek vnn ge noemde verceni 'i'ia. personen aanbevolen die volgens armbezoekers van Liefdadigheid daartoe in de ter men vallen en door tegenspoed buiten werk zijn geraakt. Aan ons bureau zijn nadere inlichtingen te beko men hel opgeven der eijfers is voldoende. Jonge weduwe b. a. als werkvrouw 1. Sigarenmaker, ook stoelenmatter b. a. 2. Gepasp. O. I. militair-schrijver b. z. a. 3. Oppassend schildorskiiecht b. z. a. 4. 60-jarige b. z. a. als oppasser of voor loopwerk 5. Getrouwd: II. W. P. de HEUS en J. S. M. SLOTHOUWER. Amersfoort 30 Nov. 1893. De Heer on Mevrouw De HEUSSlot houwer, botuigon hij dezen hunnen harte lijke» dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Den 29 November 1893 overleed te Zwolle dnze beminde zuster en be huwdzuster Jonk vrouwe CATHAKINA BARBARA SANDBERG A. M. C. SANDBERG. S. C. C. SANDBERG— Evers. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 23 Nov. Maria Johanna llen- drina, d. van Johannes van Dijk en Anna Maria Geertruida Meeuwsen. 24 Nov. Maria, d. van Arie te Kulve en Jannigje van Leyenliorst. Margrieta Jannetje, d. van Lucas Dijkgraaf en Aaltje Boshuizen. Jacobus en Marinus, twee z. van IIcurieus Spierings en Lucia van Deinen. 20 Nov. Jacoba, d. van Jaeoba Meijer. Williel mina Christina, d. van Dirk Arnold Schuld en Arnolda Verhoef. 27 Nov. Jacob, z. van Heijrnan Cohen en Jannetje Beeni. De Heer en Mevrouw IMMINK— Crommelin, betuigen hun hartelijken dank voor de talryke blijken van belangstelling bij bun vijfentwintig jarig huwelijk ondervonden. Allen die iets te vorde ren hebben van- of ver schuldigd zijn aan de firma „WOLBERS en KANIS" gevestigd te Amersfoort, worden verzocht daarvan ongave of betaling te doen vóór den 5<i' n December 1893, ten kantore van den notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2