Binnenland. Militaria Zaterdeg 2 December was het 80 jaar ge leden, flat de Prins van Oranie te Amster dam de souvereiniteit over ae Vereenigde Nederlanden aanvaardde. H. M. de Koningin-Regentes heeft Donder dag te 's-Gravenhage ontvangen den afge treden burgemeester van Rotterdam, den heer Lycklama a Nijeliolt, die in handen van H. M. den ambtseed heeft afgelegd als Commis saris der Koningin in Overijsel. Z.E::c. is Vrijdag naar Zwolle vertrokken. Raron Van Golstein, oud-minister van Koloniën en oud-lid der Tweede Kamer, is door H. M. de Koningin-Regentes benoemd tot gezant in Engeland, en zulks met ingang van lo. Januari e. k. De Minister van Justitie heeft van enkele losten der Begrooting voor 1892 een ver- .looging voorgedragen, welke wordt opge wogen door bezuiniging op andere, zooals de kosten der kantongerechten. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd gevraagd, of deze besparing het gevolg is van de uitbreiding van het aantal ambte naren van het Openbaar ministerie, dan wel van een vermindering van het aantal zittin gen deV kantongerechten. Werd zij in het eerste geval toegejuicht, in het laatste daar entegen zou men haar betreuren, met het oog op de bestaande langzame berechting in strafzaken bij de kantongerechten, die, naar het oordeel van eenige leden, voor een deel is toe te schrijven aan de neiging van bovengenoemde ambtenaren, om hun reizen te beperken. Tegen dit laatste werd door andere leden met nadruk opgekomen. Mocht een trage berechting in strafzaken voorkomen, men make daarvan niet den ambtenaren van het Openbaar ministerie, doch den kantonrech ters een verwijt, door wie de zittingdagen worden aangewezen. Vrage: wie hebben gelijk De Tijd bevat de volgende mededeeling In de vergadering van katholieke leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, van Donderdag 30 November 1893, is met alge- meene stemmen besloten bij de behandeling van Hoofstuk III der Staatsbegrooting voor 1894. de quaestio van hei-stel der Nederland- sche legatie bij den Heiligen stoel niet ter sprake te brengen. Met het oog op de bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest te verwachten drukte, is de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres per pakketpost te ver zenden vergezeld van slechts éen adres kaart. voor den tijd van 2 tot en met 6 December a. s. ingetrokken en zal derhalve bij elk. gedurende dat tijdvak, ter verzei ding aangeboden pakket éen adreskaart ge voegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om bij de onderwerpelijke gelegenheid 1 voor een stevige en doelmatige ver pakking der te verzenden pakketten zorg te dragen, in dier voege, dat de inhoud op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zij. 2. zooveel mogelijk de adressen op den omslag der pakketten zelf te schrijven, en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermijdelijk is, dit in ieder geval zóo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daarvan, tijdens het ver voer, redelijkerwijs geen vrees behoeft te beslaan. Staats Ct. De heer F. B. 's Jacob, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en wethouder te Rotterdam, is benoemd tot burgemeester dier gemeente. Als raadslid sedert 1886 en als wethouder van Publieke Werken sedert 1891 heeft hij bij voortduring getoond, dat hij aan een goed oordeel en juist inzicht eengroote werkzaam heid paart; en dat moet bovenal in een burgemeester voor Rotterdam gevonden worden, wil bij met vrucht in het belang dier stad werkzaam kunnen zijn. l'it goede bron wordt gemeld, dat mr. J. F. De Beaufort, die genoemd werd als een zeer ernstig candidaat voor de vacante bur gemeestersbetrekking te Zeist, thans heeft verzocht niet voor die betrekking in aan merking te komen. Ook door den Gemeenteraad van 's-Gra- venhage is het beginsel aangenomen, dat voortaan de Gemeente bij aanbestedingen, zoo mogelijk, voorschriften zal geven tot verzekering van een maximum werktijd en betaling van voldoend loon aan de werk lieden. De gemeenteraad van Soest heeft aan den heer P. J. Raaymakers te Nieuwer-Amstel concessie verleend voor de paardentram Baarn —SoestAmersfoort. Tevens heelt de Raad hem voor den tijd van 15 jaren een subsidie van f1000 'sjaars toegestaan. De toelage van den directeur van het Bureau van den industriëelen eigendom is bepaald op f1200, en van den adjunct-direc teur bij dezen dienst op f600 's jaars, boven hun jaarwedde als ambtenaren bij het Depar tement van Justitie. Hoewel ook tusschentijds aspiranten wor den aangenomen bij het Instructie-bataljon te Kampen zijn voor 1894 de volgende data van oproeping vastgesteld: 10 Januari, 21 Februari, 11 April, 23 Mei, 4 Juli, 15 Augus tus, 26 September en 6 November. Door G. van Gelderen en A. van Berkum is appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te 's-Hertogenbosch, waarbij zij respectievelijk tot levenslange en 15-jarige tuchthuisstraf zijn veroordeeld, wegens den moord op wachtmeester Hoekman te Osch. De commissie uit obligatiehouders van de Ne- derlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, gevolg gevende aan het verzoek, vervat, in de motie van den heer Tasman, heeft zich bij een uitvoerig schrijven gewend tot den directeur der Maatschappij, waarbij dezen in overwe ging wordt gegeven in zijn voorstel zooda nig'' wijziging te brengen, dat aan de nieuwe leening geen voorrang boven de bestaande obligation wordt verleend en tevens de weg wordt aangewezen waarlangs dit wellicht uitvoerbaar zou zijn Men zal thans moeten afwachten, of de Maatschappij bereid zal zijn, aan dit verzoek te voldoen. STADSNIEUWS. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoekers en B e 1 a n g s t el 1 e n d e n zal het Ceutraal- bureau DINSDAG den 5 DEC. 's middags van hai.f vier tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder G. F. MFZGER. De heer D. Gerritsen heeft de stukken bedoeld in art. 7 Gemeentewet ten Raad- huize doen bezorgen en dus de benoe ming tot Raadslid aangenomen. De le luitenant W. F. van den Oudep- dijk Pieterse, van het 5e regiment infan terie, die een detachement naar Suriname heeft geleid, is hier ter stede iu garnizoen teruggekeerd. De le luitenant M. A. E. F. Meijboom, van den staf van het 5e regiment infan terie, thans werkzaam te 's-Gravenhage, wordt 1 Februari a. s. eervol van die detacheering ontheven en overgeplaatst bij het I e bataljon 4e regiment infanterie te Delft. Heden is men aangevangen met het leggen van den ondergrondschen telefoon kabel in de Varkensmarkt en de Ut-recht- schestraat. Als het weder meewerkt, hoopt men nog in deze maand met alle werkzaam heden gereed te zijn. Hedenavond om half acht houdt het Heilsleger een groote buitengewone Heils- demonstratie, in het Verkooplokaal aan de Krommestraat, Er zijn slechts 24 gereserveerde plaatsen 5, 25 cent; de toegang kost overigens 10 cent. Den 14en December komt Willem van Zuilen met een geheel nieuw programma in Amicitia. Wel is de Sint Nicolaasavond een bij uitstek huiselijke, doch velen zijn er, die geen ander tehuis hebben dan hun op dien avond vooral zoo eenzame kamer en die niet goed hun vrienden en ken nissen durven gaan bezoeken, waar een zóo intiem familiefeest gevierd wordt. Voor hen bestaat ditmaal een uitste kende gelegenheid om afleiding te vinden. In de Sociëteit „Burgerlust," Café Suisse op den Hof, treedt een waarlijk goed too- neelgezelschap op en het bestuur der Socië teit verleent den „lodgers" gaarne intro ductie. Opgevoerd wordt „Een koddige fami lie," een aardig blijspel in 3 bedrijven, en „huiselijk bijgeloof," een lieve vaudeville. Na afloop bal. De vereeniging „De locomotief" draagt haar naam met eere: ze werkt waarlijk met stoom. Voor enkele weken werd het bericht verspreid van haar oprichting en nu reeds deelt men ons mede, dat zjj nog in deze maand een uitvoering geeft. Leden worden nog aangenomen o. a. door den heer A. van Wijnbergen, Ha vik 478. Directrices der Protestantsche armen- lotcrij maken bij advertentie in dit num mer bekend, dat de tentoonstelling der voor de loterij besteradè voorwerpen zal plaats hebben op Dinsdag 12 en Woens dag 13 December aanstaande. Deze herinnering zal wel voldoende zijn om zeer velen aan die loterjj te doen deelnemen. Zeer veel wordt hier telkens en telkens gevraagd, maar heel veel is ook uoodig, en gelukkig wordt nimmer vruchteloos een beroep gedaan op den liefdadigheids zin, waar het geldt de minderbedeelden te helpen in hun strjjd om het bestaan. Tandarts Kaplanskie houdt voortaan spreekuur in „hotel de Zwaan" Utrecht- schestraat, op de dagen waarop hij vroeger te consulteeren was in „hotel Muller." Bij plotseling rijzenden barometer schoot Vrijdagavond omstreeks half zesde wind van Z. W. eensklaps naar Noord uit. De kracht van den wind wakkerde daarbij zóo spoedig aan, dat het betrekkelijk kalme weder plotseling in storm over ging. Omstreeks kwartier voor zes werd een windstoot van 60 K. G. op den M» waargenomen. Zoo spoedig als de kracht van den wind toenam, minderde zij ook weer. Om zeven uur was reeds weder het weer kalm, nu en dan gepaard met sneeuwbuien. Van ongelukken hier ter stede kwam ons niets ter oore. Uit den regenmeter werd in de maand November afgetapt 56 m.M. regenwater. Er waren 13 regendagen, terwijl van 5 tot 16 November geen regen gevallen is Het Militair Wochenblatt maakt melding van een wedstrijd tusscben postduiven, die belangwekkend is om den enormen afstand, welken deze diertjes hebben weten af te leg gen. Niet minder dan 250 K. M. afstand werd afgevlogen over de zee. Op Sardinia's kust was bet aanvangspunt, terwijl het eindpunt Rome was, d. w. z. ruim 272 K.M. verder. De prijswinsters hadden dezen afstand in minaer dan 5 uren gedaan en hierdoor aan spraak op een gouden medaille, die ze «buiten dienst" om den hals mogen hangen. Iu de Algem. Mil. Z. wordt de zeer juiste opmerking gemaakt, dat in Putsch land vele minder goede elementen den onderwijzers stand kiezen alleen om den militairen dienst te ontloopen. Zooals men weet, zijn de onderwijzers der volksscholen slechts verplicht tot enkele oefeningen bij de aanvullingsreserve fedurende de eerste drie jaren van hun ienstplicht. Het blad dringt er op aan deze vrijgevig heid in te trekken.en de onderwijzers als eenjarig vrijwiliger onder <le wapens te laten komen, dan zal de onderwijzersstand er bij winnen en het leger er op vooruitgaan. De waarde van het Fransche oorlogsmate- rieel bedraagt twee en een half milliard. Onder de voornaamste posten komen voor: artillerie 1543 millioen fr.; kleeding en kam pementsstukken 468 millioen; remonte 124 millioen approviandeering en levensmiddelen 88 millioen; fourages 20 millioen; genie met toebehooren 62 millioende reserves van den geneeskundigen dienst 56 millioen; kruit 28 millioen, enz. Fen Engelschman, die lang te Madrid ge woond heeft, wil de Mooren bevechten met ijzeren soldaten. Hij heeft volgens El Gloho een automaat van plaatijzer gemaakt, in den vorm van een soldaat die zijn geweer aan legt dat met 500 patronen gevuld is. en dien men door middel van raderwerk, uit de verte bewogen door een electrische geleiding, 40 schoten in de minuut kan laten doen. Gemengd Nieuws Te Arnby (Limburg) gaan verscheiden ouders, wanneer hun kinderen ziek zijn, de hulp inroepen van een daar in de buurt wonend persoon, die dan voorschrijft, dat het kind negen dagen school en kerk moet verzuimen en gedurende dien tijd onge- wasschen en ongekamd In het buis moet rondloopen. En dat geschiedt en wordt geloofd in 18931 Tc Gasselte (Dr.) werd. deze week een biggetje van 7 weken, ter waarde ongeveer van f 7.— verkocht voor twhltbr mud aardappelen. W'! een bewijs, dat di' gewas bijna geen waarde heeft. Een nakomeling van Pierre du Terrail fleer van Bayard, den «ridder zonder vrees of blaam", namelijk .le korporaal A. M. Couvat du rerrail, is dezer dagen wegens desertie tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Vijf millioen franc te verdienenTe Pa rijs is eon rijke gravin gestorven, die vijf millioen franc uitloofde, aan hem, die haar een vol jaar in 't graf gezelschap wil hou den, dat wil zeggen in den grafkelder. Er heelt zich bereids een jonge man opgedaan die deze som verdienen wil. Sir Henry Bessemer raadt aan, banknoten te vervaardigen van aluminium. Ze slijter mnder, verbranden niet en kunnen niet door 't water worden versGnrd. Tevens zullen ze moeilijker kunnen vervalscht worden. Volgens Fane's geschiedenis derEngelsche Bank bedroeg tusscben de jaren 1792 tot 1893 de som der waardeloos geworden bank noten niet minder dan 13'/, millioen gulden. Onder de brievenbestellers te Lemborg is er een van vortelijken bloede, zekere Joseph Jagello, een rechtstreeksche afstammeling van het vorstenhuis der Jagellonen, dat in Polen, Littauen, Boheme en Hongarije heerschappij heeft gevoerd. De hooggeboren besteller schijnt goed zijn werk te doen; althans er is hem dezer dagen een extra-belooning van f5 toegekend. Men gaat, in Baden zeer streng te werk tegen hot drankmisbruik. Vijftien huisva ders uit Rohrbach, die zich voortdurend aan dronkenschap schuldig maakten, zijn dezer dagen in een werkhuis opgesloten en ver vallen verklaard van de vaderlijke macht over hun kinderen. Volgens La Ligue patriotlique conlrc l'al- coolismc zou de Belgische regoering voorne mens zijn, de alcoholl'abricage tot een staats monopolie te maken, ten einde het verval- schen te voorkomen. Velen wenschen, dat zij dun ook haar goeden alcohol den eenigen, die verkocht mag worden zoo duur mogelijk zal verkoopen. Treurige kenteekenen. Vele personen ge voelen zich niet volstrekt ziek maar weten dat zij niet in goede gezondheid zijn. Dit komt door de outwetenheid waarin men is van wat er ontbreekt, alhoewel de rlge- meene toestand slecht is. De kracht de werk zaamheid zijn verdwenen, het gemoi"' is ver bitterd, men wordt zenuwachtig, onrustig, gevoelt hoofdpijnen, de eetlust is onregelmatig de spijsvertoering heeft slecht plaats, 's nachts rust rnen niet, 's morgens doet men geweld om te hóesten; de tong is besmet en men heeft den mond vol niet een oriverdragelijke bittere smaak. Dit zijn alle kenteekenen van eenen slech ten toestand des bloods en van lever en nierziektenhet zijn de voorboden van erge ziekten zooals typhus, scharlakenkoorts enz. enz. Het is dus volstrekt noodzakelijk, zoodra deze kenteeken zich vertoonen alle mogelijke maatregelen te nemen om deze ongesteldheid sedert hun aanvang te stuiten. Ongelukkig begint men te laat, hoevele erge en lang durige [lijnen zou men anders niet ontwijken Maar, zal rnen vragen, welke zijn de maat regelen die uien nemen moot om zich zeker tegen deze gevaren te beschermen? Óp deze aanvrage zullen wij vooreerst ant woorden dat men bet bloed iu zijnen natuur lijken toestand moet terug brengen en de werking der lever en dor nieren moet her stellen. Warner's Safe Cure is het eenig middel om dit doel te bereiken, en in korten tijd verwijdert hot al deze treurige ziekte- kenteekenen. De talrijke dankbrieven die van alle kanten tot ons komen, aangaande dit middel en waarvan men van tijd tot tijd uittreksels in de dagbladen aantreffen kan, zullen een voldoend bewijs zijner werkzaamheid zijn en bevestigen die zeer bijzondere aanbeveling die men voor 'lit, middel doet. Te koon bijA. L. SALT, en Co., generaal agenten Den Haag. Weder iets nieuws. Te Parijs heeft mej. Rob, Walter in de leeuwenkooi denserpen- tinedans vertoond. Een Maseagni-piano wordt thans door de bekende firma Kaps in den handel gebracht. Het instrument, dat volgens den Italiaanschen componist, wiens naam het driuigt, krachtig zangerig, glad en zacht van toon is en op hem een machtigen indruk heelt gemaakt, is slechts 0,68 M. lang en dus de kleinste piano die er bestaat. «Hoe ik mijn beren heb gevangen" is de titel van een boekje, niet geschreven door een vroolijk student, maar door een Engdsche dame, mevr. Tycke, niet groot, niet bijzonder sterk, maar een hartstochtelijk liefhebster van jagen, - die onlangs eenigen tijd op de berenjacht is geweest in de hooge bergpassen

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2