Maandag 18 Dec. 1893. Zondagsrust en nogiets. No. 4311. 38e Jaargang. kon,ng,n in Binnenland. FIRMA A. Uitgave H. VAN CLE te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en DonderdagnamiddagAbonnement per 3 maanden 1. Franco per post f\Ab. Advertentiën, 16 regels 00 Cents.; elke regel meer 1Ü Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offieieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten do stad worden de iucasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Wegens het KERSTFEEST zal het nummer van 25 December reeds aanstaanden ZATERDAGAVOND worden uitgegeven. Beleefd verzoeken wij h.h. adver- tenten ons hunne voor het Kerst nummer bestemde annonces uiterlijk Zaterdagmiddag éon uur te doen toekomen. KENNISGEVINGEN. Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Maten der provincie Utrecht in dato 7 De cember 1803, no. 12; ts^ll0p,au' i11 de£ wet van den 13 Juni 18; ,7 (Staatsblad no. 87); Brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden. dat de sluiting der jacht voor de proyuic"' Utrecht is bepaald op Zaterdag den dl) December 1803, met Zons-ondergang met uitzondering echter van het vangen van Waterwild met slagnetten en het vangen van Lend vogels in eene eendenkooi of een daar mede gelijkstaand toestel, alsmede het schie ten van Waterwild, aangeduid in art. '17 der aangehaalde wet, daar, waar het schieten van Waterwild geoorloofd is, jachtbedrijven, vermeld in art. 15 litt. d. en h. dier wet, waarvan de sluiting later zal bepaald worden. En, teneinde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afge kondigd en aangeplakt waar zulks te doen ge bruikelijk is. Utrecht, den 11 December, 1893. De Commissaris dei' Koningin voornoemd, SCHIMMELPENN1NCK v. d. OYE v. NIJENBEEK. N1KUWH IIEGELI\ti van den herijk der IHateii en Gewichten. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE UTRECHT, Brengen der kennis van belanghebbenden: 1Dat bij Koninklijk besluit van 24 Novem ber 1803, N'o 17, is bepaald, dat de eerst volgende herijk periode zal loopen over de jaren 1N94 en 1805, on wel van 1 Januari 1804 tot 1 September 1895, zoodat de herijk iu het vervolg, in plaats van jaarlijks, om de twee jaren zal plaats hebben. 2. Dat in het eerste jaar, dus in 1894, voor den herijk zal worden gevaceerd in de gemeenten Utrecht, Loosdrecht, N.gtevecht, Eemnes, Ahroiule Proostdij, Abcoude Baambrugge, Feuilleton. Mijdrecht, Yinkeveen, Wiluis en Kockengen (tevens voor Laagnienwkoop); En in het tweede jaar, dus in 1895, in of voor: de overige gemeenten der Provincie. 3. Dat de tijdstippen, waarop de zittingen in de gemeenten zullen plaats nebben, dooi de betrokken gemeentebesturen te bekwamer tijd ter kennis van belanghebbenden zullen worden gebracht. Utrecht, den 14 December 1893. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCH1MMELPENNINCK v. d. OYE v. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffier. De „Vereeniging tot bevordering der Zondagsrust" heeft getracht het te Am sterdam gedaan te krijgen, dat de sigaren winkels, die in de week in den regel open zijn van 's ochtends acht uur tot middernacht, ten minste des Zondags óf geheel óf des middags te twaalf uur zouden gesloten worden, opdat èn de magazijnhouder én het personeel eenige outspanning zouden kunnen genieten. In een daartoe gehouden vergadering van sigarenwinkeliers welke eerst des avonds na tien uren kon plaatshebben, werd o. a. door een winkelier mede gedeeld, dat hij in den loop van een ge heel jaar slechts eenmaal met zijn vrouw was uit geweest, terwijl een ander ver zekerde, dat, wanneer hij het middagmaal gebruikte, zijn vrouw in den winkel dienst moest doen, daar de verdiensten niet groot genoeg waren om er een bediende op na te kunnen houden. Vrij algemeen kwam men tot de con clusie, dat men des Zondags veilig te vier uur de winkels kon sluiten, want dat de verkoop na dat uur weinig meer betee- kendemen kwam zelfs zóo ver, dat men, wanneer het grootste aantal toetrad, dit zou doen, maar toen bleek het, dat de meeste eigenaars van sigarenwinkels waren depothouders, of dat zij financieel zoodanig onder de sigarenfabrikanten zaten, dat zij eerst de toestemming van dezen moesten vragen. Welnu, die toe stemming werd in den regel, geweigerd, doch alleen met het oog op de concur rentie. Men stelle zich het lot van zulk een 8). ]k haalde mijn kaartje uit mijn portefeuille en gaf hem dat, terwijl ik er aan toevoegde: „Indien u mij iets aangaande donter Anderson zoudt kunnen mcdedeelen, zoudt u mij zeer ver plichten." „Bedoelt ge met betrekking tot zijn beroep?" vroeg de apotheker. „Ja, en alles wat ge mij nog meer van hem wilt vertellen. Ik hen van plan hem een bezoek te brengen, ten dienste van een patiënt endaar ik niets van hem afweet, kan alles wat ge mij vertelt, van nut zijn." „Zeker, doktor Halifax," zei de apotheker, terwijl hij mijn naam op mijn kaartje las. „Wel, de zaak is deze, dat dokter Walter Anderson iemand is, met wien wij niet veel te doen heb ben. Ilij is om zoo te zeggen niet erkend door dc faculteit. Dokter Henry „Ja, ja" viel ik hem in de mie, „maar wij hebben hot nu over dokter Walter. Wijkt zijn praktijk van het gewone af?" „Ik zal u vertellen, wat ik weet, mijnheer, depothouder voor, winter en zomer van 's ochtends acht tot 's nachts twaalf uur aan zijn toonbank gekluisterd. Maar niet alleen de sigaren-magazijn houders, zoo heel velen met hen hebben nooit eens vrijaf; ook hier ter stede zijn er velen, die nimmer eens van huis kun nen, die elk jaar van 1 Januari tot 31 December bij de zaak moeten blijven. Kan hetgeen in 't Buitenland reeds lang bestaat, hier niet evenzeer ingang vinden? Te Dresden zijn bijvoorbeeld 's Zondags na 8 uur alle winkels be halve de apothekengesloten endewinkel stand kan daardoor gelegenheid vinden zich te ontspannen. In ons nummer van 20 Nov zeiden we, op verzoek van eenige winkeliers, een enkel woord over het vroeger op den avond sluiten der magazijnen, geheel met hetzelfde doel. 't Is ons gebleken, dat zeer velen eens zouden willen beproeven hun deur om 8 te sluiten, de lichten in de kasten hoog op, doch dat ze zich niet aan die proef durven wagen zonder eerst overleg ge pleegd te hebben met hun vakgenooten. Wie schrijft nu eens een vergadering uit? Eén moet het initiatief nemen; de anderen volgen dan vlugger dan men wel denken zou. Wie neemt het initiatief? maar veel is het niet. Dokter Waltter Anderson had een goede praktijk, toen ik mij hier kwam vestigen. Hij had nog al succes, hoewel ik altijd heb gevonden, dat hij niet genoeg waarde hechtte aan medicijnen. Op een goeden winter was hij zeer ongelukkig. Er waren vreeselijk veel zieken en hij verloor verscheidene patiënten. Daarop begon hij plotseling zijn methode van behande ling te veranderen. Hij begon met wat in uw vak kwakzalverij genoemd wordt en dokter Henry Anderson en andere doktoren, die hier in den omtrek een groote praktijk bezitten, wilden niets meer met hein te doen hebben. Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik met hen meega, maar mijn vrouw houdt zich aan dokter Walter en zegt, dat hij haar veel goed heeft gedaan, toen zij aan zenuwpijnen leed." „Er. waarin bestaat zijn kwakzalverij?" „Hij is begonnen aan wat men gewoon was mesmerisme te noemen, maar wat nu bekend is als hypnotisme. Tal van vrouwen zweren bij bem en mijn vrouw is er éenvan. Ik denk niet, dat u veel vertrouwen in die kwakzalverij zult stellen, wel, dokter?" „Hypnotisme kan moeilijk kwakzalverij ge noemd worden," antwoordde ik. „Het is een gevaarlijk geneesmiddel, waaraan weinig voor dcel verbonden is en de mogelijkheid van veel kwaad. Ik dank u intusschen voor uw inlich tingen," voegde ik er bij. Ik verliet den winkel en vijf minuten later De Regeering heeft geantwoord op het af- deelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging der wet betredende de Rijkspostspaarbank. Naar aanleiding van de gemaakte bedenkingen zijn eenige wijzi gingen in het ontwerp gebracht. O. a. wordt bepaald, dat het bewijs, dat de inlegger in de Spaarbank als aandeel in het het op Grootboek belegde kapitaal zal kunnen krijgen, zal zijn een sStaatsschuldboekje," dat den rechthebbende tot titel strekt en waarin later verkregen aandeelen bij- en te gelde gemaakte bedragen afgeschreven worden. Ue rente wordt door de spaarbank uitge keerd. Het aandeel bedraagt flOÜ nominaal of een veelvoud dezer som tot een maximum van f6000 voor iederen inschrijver. Geen ander fonds zal worden toegelaten dan het 3i pets. Voor de provisie zal Va pet. worden berekend. Wie een 3£ pets. inschrijving heeft bekomen, b.v. door erfenis, zal de ge legenheid hebben daarmede zijne directe W. F. A. GROENHUIZEN, Havik hoek Lavendeltiraal. INSTRUMENT- en HORLOGEMAKER. Zie advertentie hierachter. inschrijving samen te smelten. De uitzon deringsbepalingen ten behoeve van minder jarigen en gehuwde vrouwen zullen op de 'de hierbedoelde aandeelen niet van toepas sing zijn. Minderjarigen zullen de terugbetaling slechts kunnen vorderen voor zoover de vader of de voogd zich daarentegen niet heeft verzet. De Regeèring heeft aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat bij haar reeds een onderwerp van ernstig onderzoek uitmaakt mede in verband met haar reeds vroeger gebleken voornemens tot het in het leven roepen van maatregelen in zake de verze kering van werklieden het denkbeeld om een rijksinstelling tot verzekering in het leven te roepen en deze als een afdeeling aan de Rijkspostspaarbank te verbinden. Bij de voorgenomen wettelijke regeling van de consignatie zal ook het denkbeeld in overweging worden genomen, om de Rijkspostspaarbank dienstbaar te maken aan de belegging en de administratie van in de consignatiekas gestorte gelden. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren aan inrichtihgen van Middelbaar onderwijs heeft aan den Minister van Oor log bericht, dat het met de meeste belang stelling heeft kennis genomen van het Konink lijk besluit van 29 September 1893, no. 5 betreffende de vorming van reservekader. Het betuigt den Minister zijn ingenomen heid met dit besluit en zegt van zijn zijde gaarne alles te zullen doen wat op zijn weg mocht liggen, om tot het welslagen mee te werken. Op den 2den Kerstdag zal de verzending van brieven en andere stukken geschieden als op werkdagen. Op dien dag zuilen, even als op den lsten Kerstdag, op de postkan toren alle postzaken worden behandeld. De postkantoren en de telegraafkantoren zullen over 't algemeen langer worden open-, ;esteld dan op Zondag. In verband met de omstandigheid, dat de Ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag beide val len op een Maandag, zal de geldigheids duur der retourkaarten op de spoorwegen verlengd worden in dier voege, dat alle retourkaarten in binnenverkeer der Staats spoorweg-maatschappij, de Nederlandsche „Hij is dus hypnotiseurmompelde ik in mijzen. „Dat verklaart het onderwerpen van haar wil van die arme juffrouw Whittaker. Ik moet eerlijk zeggen, dat die geschiedenis mii niet erg aanstaat. Het hypnotisme is een van de ge vaarlijkste voortbrengselen van den modernen tijd." Ik gaf mijn kaartje af en werd in het heilig dom van collega Anderson binnengelaten. Ik werd ontvangen door een langen man, met zilverwit haar, een olijfkleurig gelaat en bruine oogen, die op mij terstond een gemengden indruk maakten van aantrekkelijkheid en afstoo ting. Het was die soort oogen, die een vrouw mooi zou noemen. Ze waren zachtbruin als flu weel en als ze u vol aanstaarden, kreeg men het onaangename en toch weer eenigszins aangename gevoel van niet alleen geheel in zijn hart gelezen te zijn, maar ook begrepen en gewaardeerd. Die oogen hadden een zonderlinge manier om iets te zeggen, zonder dat de lippen spraken. Toen ik de kamer binnentrad richtte de dokter terstond zijn oogen op mij, maar het een of ander in mijn blik benevelde ze dehypnoti- Centraal-Spoorwegrnaatschappij en de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, welke genomen worden op Zaterdag 23 De cember, 5 volle dagen zullen geldig zijn, en dus tot en met 27 December d. a. v.terwijl deze retourkaarten, genomen op Zaterdag 30 en Zondag 31 December e.k. zullen geldig zijn tot en met Dinsdag 2 Januari d. a. v. seur zag, nog voordat ik den mond opende, dat ik niet een van zijne sujetten zou worden. ,Ik moet u om vergeving vragen, dat ik iets van uw tijd in beslag neem," zeide ik; „maar ik kom hier voor een dame, die ziek is en er zeer naar verlangt u te zien." Dokter Anderson wees mij een stoel aan en ging zelf vlak bij mij zitten. „Ik heb vóór neden niet het genoegen gehad, u te ontmoeten" zeide hij. „Is deze dame mij bekend?" „Ja, zij iB een goede vriendin van u zij heeft mij verteld, dat gij haar zeer goed kent. Het is juflrouw Whittaker." Dokter Anderson keerde zich haastig om, om op een electrische schel te drukken, die naast hem stond. Terstond kwam er een bediende binnen. „Als er patiënten komen, Macpherson, moet je zeggen, dat ik niet thuis ben." Na deze instructie gegeven te hebben, wendde hij zich weder tot mij. „Thans, mijnheer, ben ik bereid, u al mijn aandacht te weiden," zeide hij. „Ik heb juffrouw Whittaker gekend; haar geval is een van de treurigste, die ik ooit. heb ontmoet. Het zal mij genoegen doen, van het arme meisje weer eens iets te hooren. Is u haar geneesheer in het ge sticht?" (Wordt *«rtolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1