Maandag 8 Jan. 1894. No. 3417. 38e Jaargang. fjcilacl|tcru<i«((tn Jfiallinij. Buitenland Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden/l. Franco per post /'1.1b. Advertentiën10 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij ndvertentiëu buiten dc stad worden de ineaaseeringskoston in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Telephoonnummer 19. KENNISGEVINGEN. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op do aanschrijving van Hoeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht van den 10. Juli 1814 (Provinciaalblad No. 58), houdende uitnoodiging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken bij aanschrijving d.d. 29 Juni 1844, no. 103, 1. afd. gedaan verzoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk vi ic ai nu der ZON- en FEESTDAGEN Maken dientengevolge aan de ingezetenen be kend, dat de voormelde wet is van den navol genden inhoud: Wij WILLEM, bij de oratie GODS, Prins van Oranje-Nassau, Souvebein Vorst der Vekeenigde Nederlanden, enz., enz., enz. Aan al degenen die deze zullen zienofhooren lezen, salut! doen te weten: Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de pligtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen, der openbare christelijke godsdienst toegewijd, door eenparige voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekeren. Zoo is het, dat Wij, den Raad .-an State ge hoord en met gemeen overleg der Staten-Genc- raal dezer landen, hebben goedgevonden en ver staan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdien stige feestdagen, als door de kerkgenootschap pen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zonden kunnen storen, maar da.t in liet algemeen geen open bare arbeid zal mogen plaats hebben dan in geval van noodzakelijkheid, alswanneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toe stemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geen koopwaren hoegenaan. op markten straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieuen of winkeliers hunne waren niet zul len mogen uitstallen noch met opened*".; n verkoopen. 3. Dat gedurenue den tijd voor do openbare godsdienstoefeningen bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn. zullen gesloten zijn. on dat ook gedurende dien zelfden tijd, gcenerhando spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. Feuilleton. Naar het Engelsch van Charles Mansfeld. 3.) Wegens dubbele misdaad gevonnist werd Marie Lovetsky veroordeeld om den geheclen weg loopende af te leggen tussehen misdadigers, die geboeid naar de mijnen werden gesleept, hoewel de politieke ballingen gewoonlijk iets minfler ruw werden behandeld. Generaal Rachiefl* was gewaarschuwd gev,orden, dat een troep onte vredenen gedreigd handen, het geleide der ge vangenen te zullen aanvallen, en hem was speciale volmacht over leven en dood mede gegeven. Hij matte «le ballingen door lange geforceerde marschen af en gunde hun nauwelijks eenige uren nachtrust, wanneer zij op de tusseben- stations waren aangekomen. Paul Somalofl' keek onderweg menigmaal, met diepe smart over de onmogelijkheid om haar lijden te verzachten, naar Marie Lovetski. Trots ile vreemde positie, -waarin hij zich tegenover haar bevond, was zijn liefde voor haar, wel verre van verzwakt, met den dag aangegroeid, telkens als hij naar het verwilderde gelaat van het meisje keek, dat zich over dc bevroren velden voortsleepte. Eindelijk werd haar toestand zóo ernstig, datSomalolfden generaal verzocht, bevel te geven, dat haar boeien zouden worden afge- 4. Dat geen openbare vermakelijkheden zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concer ten en harddraverijen, op ae zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan do plaatselijke beslaren wor den vrijgelaten, hieromtrent eenc uitzondering toete3taan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle goddienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en ge rucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het alge meen alles, wat der zelve zoude kunnen hin derlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden, 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en om standigheden, zullen gestraft worden meteen boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden of met eene gevangenis van niet langer dan, "drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij eene tweede overtreding, de boete of st af zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzuam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene provinciën of landschappen, inge volge art. 86 der grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publiceren en aifigeren, en van de predik stoelen der onderscheidene Christelijke kerkge nootschappen te doen aflezen. Lasten cn bevelen voorts dat onze ministerieele departementen en andere autoriteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan dc nauw keurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven in 's-Gravenhage, den lstcn Maart des jaars 1815, het tweede van Onze regering. geleehendWILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (gtteekend) A. II. Falck. Gedaan te Amersfoort, den 5. Januari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van het koninklijk besluit dd. 8. Mei 1862 (Staatsblad n°. 46), gewijzigd bh dat van den 22. Juli 1892 (Staatsblad n". 179) Gelet op de aanschrijving van den heerCoiu- nomen, doch hij ontving een even minachtend als stellig antwoord. Dien geheelen dag liep de minnaar van do ballinge treurig rond en pijnigde zijn horsenen om een middel te vinden om het geliefde meisje van den dood te redden. Niet ver van de hut, waarin gij u thans be vindt, hield de trein van gedeporteerden dien avond stil en weldra waren allen in een diepen slaap verzonken. Na een zwaren strijd gestreden te hebben tussehen zijn liefde voor Marie Lovetski en zijn gehechtheid aan den C'zaar, stond Paul Somalofl' op, sloop voorzichtig tussehen «le sla pende ballingen 'door en bukte zich eindelijk over Marie Lovetski heen, die op een stroomatras lag te slapen. „Marie, fluisterde hij, terwijl hij haar behoed zaam wakker maakte, „ik ben het, Paul Sonia- loft' ik kom u redden." Hij maakte haar handboeien los en sloop toen zachtjes naar den uitgang van het gebouw ter wijl zij hem zwijgend volgde. Eenmaal buiten, begaf Somaloif zich naar den stal, waar het paard van den generaal stond en bracht het naar buiten. Hij drukte de ballinge een oogenblik aan zijn borst, tilde haar toen in het zadel en gaf haar de teugels in handen, terwijl hij haar met een paar woorden den beaten weg aangaf om te vluchten. Plotseling voelde Paul Somaloff een hand op zijn sok nuier en, zich oinkeerende, zag hij den generaal voor zich staan, Ivan Rachiefl'. Op het zelfde oogenblik werd Marie Lovetsvi van liet paard gesleept en door drie kozakken gegrepen. „Uw verraderlijk plan was weldoordacht," zeide Raehief, boosaardig lachend over het, mis lukken. „Paul Somaloff, gij hebt uw eed aan missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 8. December 1862, n#. 1 N. M. en 8. (Provinciaal-blad n°. 157); Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voorzoovcel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, do aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst vóór den 1. Februari 1894 intediencn bij den Burgemees ter der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven onder overlegging van het desbetrekkclijk bewijsstuk. Amersfoort uen 5. Januari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Fransehe regeering neemt thans strenge maatregelen tegen de anarchisten en het gevolg is, dat de politie op Nieuw jaarsdag een goeden slag heeft geslagen. In den vroegen ochtend werd tegelijkertijd bij ruim 2000 personen die als anarchist bekend staan huiszoeking gedaan. Het resultaat is nog niet volledig be kend; zoowat overal heeft men de haud gelegd op de gevaarlijkste gezellen, niet minder dan 86. Het gouvernement heeft met veel be leid de zaak teu uitvoer gelegd en de algemeene indruk is voortreffelijk. Men heeft in 't geheel 260 kilo ont plofbare stoffen gevonden en uit de ge vonden papieren veel geleerd omtrent de anarchistische inrichting over geheel Frankrijk. Belangrijke beslissingen zouden geno men zijn en nieuwe maatregelen tegen de anarchisten zyn te voorzien. Op verscheidene punten vau Sicilië duren de manifestatiën nog voort. De Italiaansche regeering is voornemens nog 12 000 man ouder de wapens te roepen, teneinde de sterkte der bezetting op 40 000 man te breugen; de staat vau beleg is afgekondigd. Generaal Morra heeft tot de ingezetenen van Palermo en de provincie eeu procla matie gericht, waarbij hij d$ medewer- W. I A G K O E N 11 U I Z E N, Havik, hrfk Lavendrlttraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. den Czaar gebroken, daarvoor zult gij boeten met den dood." „Ge kunt doen wat ge wilt," antwoordde de jonge officier. „Ge hebt niet willen luisteren naar mijn herhaalde beden om tegenover Marie Lovetski een weinig edelmoedigheid te betrach ten, en zoo hebt gij van een goed onderdaan van den Czaar tot een verrader gemaakt." „Onbeschaamde!" schreeuwde generaal Rnehieff. „Bij zonsopgang zal ik u met den knoet dood laten ranselen." „Lafaard die ge zijt!" schimpte Somalofl', „dat is een straf welke gij niet moogt voltrekken aan een officier, die eene ridderorde draagt, welke hem door den Czaar is verleend. Ik bon sol daat, generaal, en ik wil den dood eens sol daten sterven." „Zoo zij het," antwoordde de generaal kalm; „gij zult bij zonsopgang gefusiïeord worden." Hij gaf den soldaten, «lie zich om hem heen ver zameld hadden, bevel, Somalofl' gevangen te nemen, en keerde zich toen om, een vroolijk liedje neuriënd. Nauwelijks was de grijze morgenstond aange broken, of de jonge Somalofl' werd geblinddoekt en voor het gezicht der ballingen voorgebracht om gefusileerd te worden. Marie Lovetski, die hij getracht had te redden, moest dit toonecl machteloos aanzien. Eenige minuten later knielde Paul Somaloff op den besneouwden grond neder, uit twaalf ge weren kfbnk een salvo, en de ballingen zagen king van alle welgezinden inroept ter handhaving van de orde. Ala uitvloeisel van de groote schulden waaronder Italië gebukt gaat, loopt het gerucht, dat de regeering voornemens zou zgn, het tabaksmonopolie aan parti culieren over te dragen, of anders de be lasting op de rente tot 18 percent te verhoogen. Koning Humbert heeft bet ontslag aangenomen van den heer Rattazzi, mi nister van het Huis des Konings. Dit besluit zal in Italië algemeene instem ming verwekken. Rattazzi was al sinds jaren de ziel van iedere intrige, en het is onbegrijpelijk dat hij niet reeds voor lang genoodzaakt geworden is zyn be trekking neer te leggen. In Duitschland wordt het zeker geacht, dat de groote financieele plannen van minister Miquel zjjh opgegeven. Zooals men weet strekten die plannen niet alleen om de hooge uitgaven, door de nieuwe Legerwet veroorzaakt, te dekken, maar ook om een einde te maken aan de bij dragen, die de verschillende landen aan de huishouding van het Rijk leveren. Het Rijk moest financieel ouafhaukelijk worden van de staten. Hiervoor alleen is 40 millioen Mark noodig en zeer velen meenden, dat het beter ware deze her vorming uit te stellen, nu bovendien voor militaire doeleinden zooveel geld noodig was. De Rykskauselier was niet tegen uitstel en men verzekert, dat de keizer eindelijk dr. Miquel heeft overge haald, toe te treden. Er zal nu een wijzigiug moeten komen in het voorstel van nieuwe belastingen. De beursbelasting zal worden gehand haafd, maar vau den wijn en de tabak zal veel minder worden gevraagd. Nu is er kans, dat de verminderde nieuwe be lastingen ook zouder den bjjstand der conservatieven kunnen worden aange nomen, hetgeen den politiekeu invloed vermindert vau de partij, met welke de rijkskanselier in den laatsten t jjd op zeer gespannen voet staat. Het Servische Parlement is tot 22 dezer uiteengegaan, daar een miuisterieele crisis is uitgebroken. Ondanks den minder gunstigen toestand hein niet zijn armen in de lucht zwiuii4i(JiJ.jn handen op zijn borst drukken en toen neert /len. Paul Somaloff was dood. Do woeste, wanhopige kreten der ball\ \gen werden met knoetslagen verstomd en djarop werden de ballingen weder voortgedreven, zooala zij reeds zoo vele dagen en weken waren gedaan. Tien dagen later werd de trein overvallen «ftfor een groot aantal slecht gewapende Poolso-ie opstandelingen benevens een troep even slecht gewapende boeren, die een vruchtelooze poging deden om door de soldaten hoen te breken, die dc ballingen bewaakten. Do soldaten sloegen hen terug, zetten hen, toen zij de vlucht namen, na en sabelden ze neer als schapen, totdat de sneeuw rood gekleurd was van hun bloed. De ballingen «leden wanhopige pogingen oiu van de verwarring gebruik te maken en te ont snappen. Zij. die niet geboei«l waren, vochten met takken, «lie zij van «le boomen braken, ter wijl de anderen den soldaten hun boeien in het gelaat wierpen deze ranselden meedoogen- loos met den knoet vrouwen en mannen neer. Nog langen tijd zal «le herinnering aan deze slachting in leven blijven, en vreegel ijk was het lijden, dat de overlevenden han.len te verduren onder het commando van generaal Raehief. Toen Tomsk eindelijk was bereikt, was er nog slechts een handjevol afgesloofde ballingen over Min allen, die met het transport waren vertrokken. „En Marie Lovetski?" viel ik haar in de rede, „hoe is het daarmee afgeloopen?" [Woreit vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1