Maandag 22 Jan. 1894. No. 4321. 38e Jaargang. $|dor!|t(rMniUnJ^lltiti|. Binnenland. Uit het dagboek van een dief. AMERSFOQETSCEE COURANT. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post 1.1b. Advertentiën1—6 regels 00 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote 'letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten dc stad worden de ineasseeringakoaten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnnmmer 19. KENNISGEVING. De VOORZITTER van den gemeenteraad van AMERSFOORT, Gelet op art. 7 der wet, regelende het kies recht, gewijzigd bij de additioneele artikelen der grondwet Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele belasting, naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste TIEN GUL DEN zijn aangeslagen, daarvan door over legging der voor voldaan geteekende aan slagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. De man wordt in de grondbelasting ge acht te betalen den aanslag zijner vrouw, de. vader dien zijner minderjarige kinde ren, wegens de goederen waarvan hij het vruchtgebruik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is ver meld, mits zijn r.und.?d ia dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die on grond van het bepaalde bij art. 1, sub c, luidende: „hetzij, hoofden van gezinnen „of alleen wonende personen zijnde van „den inwonenden eigenaar of eersten huur- „der van een woonhuis of afgezonderd ge deelte van een woonhuis, waarvan de „huurwaarde voor de personeele belasting „ten minste op het dubbele gesteld is van „het laagste in de gemeente voor den vollen „aanslag vereischte bedrag, gedurende negen „maanden voorafgaande aan den 15. Febru ari dezes jaars, een gedeelte in huur heb- „ben gehad en bewoond, waarvoor geen „afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaar- „lijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in „verhouding tot de belastbare huurwaarde „van het woonhuis of afgezonderd gedeelte „van het woonhuis geschat, het sub a be doelde bedrag van den vollen aanslag be- „reikt"; of „krachtens aanslagen in de „grondbelasting wegens onverdeelde onroe- „rende goederen", aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op dc kiezerslijsten, daarvan vóór 15 Februari e. k. aangifte te doen. De modellen dezer aangiften A en B zijn koste loos ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over gelegd, waartoe, ingeval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende Feuilleton. Naar het Engelsch van Cliarlea MansJ'eUl. 7.) (SLOT) „Zij leeft!" riep Denviers uit, terwijl hij de punt van zijn degen op de borst van den Rus zette. „Zweer mij, dat gij niet zult trachten haar te beletten de vlucht te nemen, dan zal ik uw loslaten." Generaal Rachieff hief zijn hand op, ten teeken van toestemming, want zijn stem had hem be geven. Denviers stond op, waarna dc Rus zich ook oprichtte en, beschaamd over zijn nederlaag, zich naar de plaats begaf waar zijn slede stond te wachten. „Gauw de vrouw in de slede!" riep DenvierB mij toe. Ik spoedde mij naar dc plaats, waar Hassan met de paarden stond; wij tilden de ballinge in de slede en reden onmiddellijk weg. „Zet zo na!" riep Rachieff, zijn eed verbre kend. „Wij zullen Marie Lovetski gevangen nemen of haar neerschieten." goederen, moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten -~,n belanghebbenden teruggegeven. Amersfoort, den 11. Januari 1894. De voorzitter van den gemeenteraad voorn. F. D. SCHIMMËLPENNINCK. Bij de Tweede Kamer zijn reeds verschil lende adressen van gemeentebesturen en particulieren ontvangen, welk adressen in stemming betuigen met de, motie van de heeren Beelaerts van Blokland c. s. tot wet telijke invoering hier te lande van den Middel- Europeeschen tijd. De vragen, in verband met een herziening der Wet op het armbestuur door den Minis ter van Bmnenlandsche Zaken aan de Ge meentebesturen gericht, luiden: 1. Hoe stelt uw Burgelijk armbestuur zich op de hoogte van de behoeften der huisge zinnen, die zich om onderstand aanmelden? 2o. Welke is de verhouding van de beta ling in geld tot die in natura? 3. Wat is het maximum van hetgeen in uw gemeente in den regel aan éen gezin per week aan bedeeling wordt verstrekt'? 4. Wordt na verstrekking van bedeelirg eenig toezicht gehouden op de bedoelde ge zinnen en, zoo ja, op welke wijze 5. Wordt door bet Burgerlijk armbestuur ook bedeeling verstrekt aan personen ofaan gezinnen, die, ofschoon onvoldoende, reeds door kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid worden bedeeld? 6. Bestaat er in uw gemeente een geor ganiseerde samenwerking tusschen de bur gerlijke, kerkelijke en particuliere armen zorg? Zoo ja, op welke wijze? 7. Wordt hierdoor het Burgerlijk armbe stuur bekend gemaakt met den toestand en de verzorging van alle of van de meeste be deelden 8. Worden bij de verstrekking vansubsi- diën ir uw gemeoi.te overeenkomstig art. 59 der Armenwet voorwaarden gesteld? Zoo ja, welke? De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari. Zij, die' zich aan het examen in éen dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich, vóór 2 Februari, aan te mel- „Vertrouwt nooit een Rus, sahibs," riep Has san uit, terwijl bij de zweep over de paarden legde. „De eenige manier om hem tot zwijgen te brengen, was geweest hem een degenstoot door zijn valsch hart te geven!" Onze slede vloog over de vlakte, maar Rachieff, die meer paarden had dan wij, haalde ons hoe langer zoo meer in. Marie Lovetski, die, nu Denviers gered was, geen vrees meer kende, wendde haar bleek gelaat naar onze vervolgers om, waarop onmiddellijk een pistoolschot weer klonk, terwyl er een kogel langs haar hoofd floot. Ik zag Rachieff het rookende pistool in de hand houden. „Als hjj weer vuurt," schreeuwde Denviers, „schiet ik den hond neer!" „Neen," riep Marie Lovetski uit. een pistool uit mijn gordel trekkend, vóór ik naar cfit kon verhinderen. „Rachieft heeft Somaloff, mijn be minde, gedood, en ik zal hem wreken!" Zij richtte het wapen op den Rus en ik had nauwelijks den tijd, Kaar arm op zii te duwen, toen de verwoede ballinge vuur gal. Gelukkig was het schot mis en zoo was Rachieff gered van den dood, dien hij zeker verdiend had. „Schiet hun paarden neer!" schreeuwde Den viers, en terwijl de onzen voortrenden, mikte hij op de ons vervolgende slede en ruakte het voorste paard. Het beest stijgerde even en viel toen doou neer, waardoor de andere paarden in de strengen verward raakten. De Russen spron- den bij den voorzitter der commissie <rf de voorzitters der commissiën voor welke zij wenschen te verschijnen, met overlegging van geboorte-akte en getuigschrift van zedelijk gedrag. In de Staatscourant vindt men het ge bruikelijk overzicht van de ophrengst der Rijksmiddelen in December en tevens over het geheele jaar 1893. De laatste maand van het vorig jaar heeft bijna 3 ton boven Vu der raming ingebracht, maar bleef 4'/» ton ten achter bij ae zelfde maand van 4892. Daar het successierecht reeds alleen 8'/* ton minder afwierp, hebben de overige middelen 4 ton meer dan in 1892 gegeven. De cijfers die op het geheele jaar betrek king hebben zijn: geheele raming f 115715530 opbrengst 1893 114876 829 1892 119 473532 Het totaal voor 1893 is dus niet enkel bij het vorig jaar 4,6 millioen ten achter, maar gaf ook bijna 87s ton minder dan de raming. Het groote verschil met 1892 wordt bijna geheel verklaard door de opbrengst van het successierecht. De cijfers voor aeze belas ting waren: raming f 11178 000 opbr. 1893 11 060 000 1892 15 049 000 B'jrr1 4 millioen der hoogere opbrengst van "1892 kwam dus JA de nojatenschappen voort, die in 1893 ruim 1 ton minds'- dan de schatkist brachten. Einde Februari of begin Maart zal de remonte-commissie haar reizen door ons land weder beginnen. Er zijn tbans 35 Christelijk gereformeerde (zoogenaamden afgescheiden) gemeenten in ons land, die blijven weigeren zicb niet de Gereformeerde kerken (de doleerenden) te vereenigen. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Utrecht werd aange nomen de voordracht tot bet verleenen van machtiging tot de uitgifte van de laatste serie, groot f 100 000, der geldleening ad f500000 van 1893. Te Schiedam overleed Vrijdagochtend ds. F. Haverschmidt (Piet Paaltjens) predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente aldaar, in den ouderdom van bijna 59 jaren. Ds. Haverschmidt werd in 1858 candidaat, waarop hij in het volgende jaar predikant te Foudgum werd, waar hij tot 1862 verbleef, om toen zijn herdersambt te Der. Helder uit W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendclilraat. HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. gen uit de slede en sneden de strengen door en na op deze wijze hun paarden spoedig van het doode beest te hebben bevrijd, zetten zij de vervolging aanstonds voort. Wij wachtten, tot zij dicht genoeg bij ons waren, en schoten toen ook hun andere paarden neder, terwijl de kogels, die de Russen op ons afvuurden, ons gelukkig geen van alle raakten. Aldus in hun vervolging gestuit, zagen wij hoe onze vijanden onze slede in de sneeuw nakeken. „Nu," zeide Denviers, toen wij onze vaart eindelijk wat verminderden, „dat was een vreem de wedren, zooals ik wel het allerlaatst verwacht had." „De sahibs hebben de vrouw gered," zeide onze gids. „Hun slaaf, de Arabier, gelooft, dat zelfs de Groote Profeet zou goedkeuren wat zij gedaan hebben. Nu zal de belofte om Marie Lovetski in de hut van den mujik te brengen, zeker vervuld worden." En zoo kwam het ook uit, want rle dochter van Lovetski leefde voortaan op vreemden bodem cn onder vreemde vlag in vrijheid. te oefenen. Sedert 31 Juli 1864 was hij predi kant te Schiedam. Tn den ouderdom van 71 jaar is te Utrecht overleden de emeritus-predikant Walraven Francken, die van 1852 tot 1892 zijn ambt te Rotterdam vervulde en in 1888 emeritus werd. Behalve door zijn geschriften op letter kundig-theologisch gebied, beeft hij zich doen kennen als bestuurder van het Nederlandsch Zendingsgenootschap. In een door 62 commiezen der posterijen te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een broederschap, welke ton doel heeft de bevordering van een ge- meenschappelijken geest en de behartiging van korps- en dienstbelangen. Alleen hoofd commiezen en commiezen der posterijen kunnen lid van deze broederschap zijn. Het jongste nommer van Het Oosten be vat een acht kolommen lange opsomming der giften door de Weesinrichting «Neer bosch" tijdens het Kerstfeest ontvangen. Men mocht verwacht hebben teekent de Arnh. courant hierbij aan dat in een klein bericht aan de heeren Van Deth en Van Houten dank zou zijn gebracht voor hun welgeslaagde reclame. Doch hiervan geen spoor. Wel bevat hetzelfde blad in de wekelijksche kroniek weder een zelfverheer lijking, alsof er geen b-ocbures en geen rechter-commissarissen bestonden, en een nieuwe bede om hulp. Te Loosdrecht, waar de gewoonte bestaat om bij brand de torenklok te luiden, heeft Maandag de klok in den Nieuw-Loosdrecht- schen toren op eigen houtje alarm gemaakt en een groot deel der gemeente in rep en roer gebracht. Zeker zich er van bewust, dat zij ook v.-el eens te weinig sloeg, heeft zij dien middag baar schade dubbel ingehaald door zonder tusschenpoozen voor een geheelen dag gelijk te slaan, uren en half uren achtereen, leder meende dat er brand was en het bad heel wat in, eer de eigenzinnige klok tot reden was gebracht. Di\ J. F. A. wijst in het Utr. Dagbl. op het groote belang van luchtververscbing voor lijders aan influenza. Hij verbaalt o.a. van twee familie's. In de .eene, waar de zieken in de kamer bleven opgesloten, zoo goed als zonder luchtververscbing, stierven drie van de vijf lijders en in de andere, waar aan houdend voor flinken toevoer van versche lucht gezorgd werd, herstelden alle zieken. Naar het Fransch. 1). 8 Juli. Eindelijk heb ik gestolen! Ik heb de portefeuille! Zoo juist heb ik de waarde van den inhoud berekend en er is, volgens de beursnoteering van gisteren, honderd zeventienduizend driehon derd acht-en-twintig franc in. Verder bevat ze negen bankbiljetten van duizend franc en twee van honderd; ruim een ton du3. Nu ben ik rijk! Maar ik ben doodmoe Yan de doorgestane angsten. Toen ik van avond de papieren doorkeek, heb ik herhaaldelijk een doodschrik gehad. Eens terwijl de rose en blauwe effecten op het kleine tafeltie in mijn zolderkamertje lagen uitgespreid, hoorde ik aan mijn deur kloppen. De drie tikjes waren me even zoovele geweldige stompen op mijn maag. De adem stokte me in de keel. Ik blies haastig mijn kaars uit en ben een poos met ingehouden adem doodstil op mijn stoel blijven zitten en kon het kloppen van mijn slapen hooren. {Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1