Stadsnieuws De verschillende afdeeliugsverslagen over de Staatsbegrooting 4894 van de Eerste Ka mer zijn verschenen. Bij de algerneene beschouwingen achtten enkele Inden den toestand des lands onbe vredigend en schreven dit vooral toe aan het uitsluitend op den voorgrond stellen van de Kiesrechtherziening, waartegenover de opmerking werd gemaakt, dat het Ministerie naar een vast werkplan heeft gehandeld en dat thans de oplossing van het Kiesrecht- vraagstuk behoort te worden afgewacht. Algerneene deelneming wekten de toestan den van werkloosheid in den lande. Omzich tigheid bij ondersteuning werd der Regeering aanbevolen. Onderscheidene leden laakten de zwakke, om niet te zeggen lijdelijke houding van de Regeering tegenover allerlei uitdrukkingen in vergaderingen zoowel als in geschriften. Eenige leden wilden de strafwetgeving tot beteugeling van opruiing verscherpt zien. in éen afdeeling trad men in uitvoerige financieele berekeningen. In verband hier mede werd de teleurstelling, met de Vermo gensbelasting ondervonden, breedvoerig be sproken. Men vleide zich evenwel, dat de praktijk, en zoo noodig wetswijziging, voor de toekomst verbetering zullen aanbrengen. Waarschuwende tegen uitzetting der ge wone uitgaven, wilde men meer bepaaldelijk het subsidiestelsel niet te zeer uitgebreid zien. Eindelijk werd opnieuw aangedrongen op zoo spoedig mogelijke herziening van bet be lastingstelsel voor de gemeenten. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 13 Februari a. s. De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van bet Militair Strafwetboek is tegen morgen bijeengeroepen tot hervat ting van haar werkzaamheden, waaraan de heer Land, hersteld van zijn ziekte, naar men verwacht, zal kunnen deelnemen. De Minister van Financiën brengt opnieuw ter algerneene kennis: 1 als kantoren waar de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan tien gulden in die muntsoort worde aange boden, tegen standpenningen inwisselbaar is, zijn aangewezen: a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters: c. de volgende kantoren der directe be lastingen en der directe belastingen en accijnzen in de provincie Utrecht: Amers foort, Baarn. Driebergen, Harmeien, Loenen, Maarssen, Mijdrecht, Usselstein en Zeist. Te 's Gravenliage is overleden de gep. kolonel der cavalerie R. A- .LJ2i^ïu~i)p- richter jn^gmiyy^iuér van de Koninklijke ^^A^frf.Yiging van gepensionneerde ol'licieren van het Nederlandsche leger. Sedert den zomer van 1893 worden ver mist: 25 gestempelde obligatiën Nederl. Centraalspoorwegtnaatschappijnu mero's435, 4599, 41)01, 8840,12459,42293,12389,12431, 13440, 17503, 188X2, 21000, 22896. 23907, 23825, 24076, 24094, 25033, 25281, 25285, 25327, 25800, 25618, 35496 en 48638. Ver moedelijk zijn zij sedert verkocht of beleend. De officier van justitie te Groningen ver zoekt opsporing, o.a. door informatie, en, bij ontdekking van omstandigheden, die op het spoor der waarden kunnen brengen, onmid dellijk bericht. Men schrijft aan De Telegraaf. «Door enkele burgemeesters is geklaagd, dat de werkeloosheid in hun gemeente be langrijk wordt vergroot door de aanwezigheid van vele met langdurig winterverlof zijnde miliciens. Velen dezer zijn zoons van be hoeftige ouders, zij loopen ledig, zoeken zelfs geen werk en vergrooten het getal werkloozen. «Bedoelde burgemeester geven in over weging, om aan miliciens een zoodanig lang durig verlol' niet anders te verleenen dan na gehoord advies van het hoofd der gemeente, vanwaar die miliciens herkomstig zijn." Als of' 'tnog niet genoeg is, dat de militie slecht wordt geoefend. LIEFDADIGHEID. Tot hel geven van inlichtingen aan D e p a r- tementsliool'den, Wijkbezoekers en Belangst el lende n zal het Centraal- bureau DINSDAG den 23 Januari 's middags van HALF VJKK tot HALF vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel278. Aan kolonel II. J. G. Benschop, comman dant van het 5e regiment infanterie alhier, is een maand verlof' verleend tot hei-stel van gezondheid. Weder is de kleine schare van oud-strij der hier ter stede met éen verminderd en thans teruggebracht tot 10, door het over lijden van S. van Rouwendaal, gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. Naar men zegt zijn hier ter plaatse om streeks 1200 peronen lijdende aan influenza. De bierbrouwerij de Phoenix, inet bijbe- hoorende terreinen, is Zaterdag aan de pro- visioneele kooper gegund. Hierachter vindt mende gespecificeerde opgave der verschil lende perceelen,, waarbij wel opmerking verdienen de besteede prijzen f 3 per M., hier ter plaatse een ongewoon hoog bedrag. Ten nadeele van den heer W. v. A. alhier is een aantal prachtige hoenders ontvreemd. Niettegenstaande de politie onmiddellijk na .de aangifte een onderzoek instelde, is het niet gelukt de bedrijvers van dezen diefstal te ontdekken. De bestolene lijdt een schade van omtrent f60,— ongerekend die welke aan het hok is toegebracht. De heer A. E. J. Bekkers, inspecteur bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij, woi-dt verplaatst naar Apeldoorn en zal daar optreden als inspecteur der Locaal- spoorwegen, ter vervanging van den heer Bottema. In de jongste algerneene vergadering van de schietvereeniging «Willem Teil" werd het bestuur samengesteld als volgt: J. W. T. Kolsté, president; J. v. d. Berg, vice-presi dent; II. J. Brandenburg, secretaris; C. D. Lam penningmeester en C. Edema, commis saris. 't Moet zeker aan de vele zieken worden toegeschreven, dat slechts een klein deel van de zeer velen, die ingeteekend hebben voor de uitvoering van de onderolYieiers-scherm- vereeniging «Eendracht maakt Macht" Don derdagavond naar Amicitia zijn opgegaan. Toch was de zaal goed gevuld en allen aren vol verwachting van Tietgeen komen zou. De voorbereiding en het programma beloofden iets goedsslechts éénmaal zou de jeugdige vereeniging in dit seizoen uitkomen ide verwachtingen zijn verre overtroffen. De flinke houding en het nette costuum der werkende leden allen onderofficieren van het 5e regiment infanterie pakten •eeds dadelijk; ae colonnes en de partijen op de verschillende wapens lokten luiden bij vak Niet minder werden de vo^iTfelctiteh'des heeren Yv# ii'ëtfcf geapplaudisseerd, vooral V.'.j'ü stoutigheden op Amersfoort en aan 't adres van «zeker iemand," wiens orkest onder persoonlijke leiding van den bekwamen dirigent niet weinig er toe heeft bijge dragen, dat alles zóo goed vlotte. Goed ook liep de opvoering van de «vroo- lijke dubbelpost", een goede tooneelschets in éen bedrijf, door een officier van dit gar nizoen voor deze uitvoering geschreven. De dochter van den molenaar vooral komt veel lof toe voor haar lief spel. Mooi ook was het tableau-vivant, Napoleon I op de voorposten een schildwacht vervan gend. Bedriegen we ons of heeft de origi- neele schilderij een ontwakenden schildwacht? Het slotnummer een allegorische voor stelling van de liefdadigheid met de wer kende leden en het borstbeeld van onze jeug dige voratin op den achtergrond, wekte veel enthusiasme. Er moest tweemaal gehaald worden. Wel verdiend was de bouquet «der canti- nière van het vijfde regiment" aangeboden. Vrijdagavond werd de uitvoering herhaald, met eenige kleine wijzigingende heer Van Hedel zong een fraai lied op «Liefdadigheid.'' Bijna 700 personen, meest mindere mili tairen, woonden deze uitvoering bij. De vereeniging heeft eer van haar werk; deze eerate uitvoering doet wenschen de kennismaking voort te zetten. Een lang leven zij haar toegewenscht. Ook ile financieele uitslag was gunstig. Aan het bestuur van «Liefdadigheid" kon f 180,— worden afgedragen. Er waren ruim 200 in teekenaren en de onvermijdelijke kos ten zijn bestreden uit de opbrengst der uit voering op Vrijdagavond en de in de zaal genomen kaarten. De heer Van Antwerpen, de bekende rnuziek-critiens van het Utrechtsch Dagblo,d besluit zijn vei-slag van bet Tivoli-concert van il. Woensdagavond aldus: «Thans rest ons nog de vermelding, waar mede wij eigenlijk hadden moeten begonnen zijn dat een nog ieugdig meisje, doch met veel talent begaafd, als violiste het concert door haar spel grooten luister bijzette. Mejuffrouw Fieta Dermout is een leer ling van den heer G. K. G. van Aaken, uit A rnersfoort, eti het is onbegrijpelijk, hoe hij in betrekkelijk korten tijd haar tot een vio liste reeds van boteokenis heelt opgeleid; zij moet derhalve een gezond muzikaal ver stand en gevoel hebben. Van beide hebben wy reeds vroeger in besloten kring ons kunnen overtuigen, tevens van de uitgeb.-oi.lli.-Ul vt"J haar rlpertoiretocli oen »P"J"VKrt voerin,r gaf zij voor ons haai tuste en wef inet succes. Haar vrijmoedigheid i kalmte laten toe, .lat rij .to door to schap en oefening verkregen TOMd#»* en opvatting alle reclit .loet »8!erv"e"' Zoo iets is waarlijk benij.leesw.tarfig, «n- neer men als nog onbewust zijn kunst# kan medeelen aan anderen, die de gi ootje moeilijkheden van het vioolspe doo' de losse wijze van behandeling, als kinderspel zouden beschouwen. Mej. Dermout (onze sta ge- nootel speelde Mendelssohn s eenig viool concert en de Fantasia appassionato, van Henri Vieuxtemps, beide met orkest, dooi den heer Hutscbenruijter met tulen- ge'»"1" geerd. De moeilijkheden in beide nummers zijn legio, vooral in Vieuxtemp's werk, waarin alle caprices en eigenschappen van den com ponist vereenigd zijn. Zij kweet wen er van op onvolprezen wijze en werd zeiis driemaal na afloop teruggeroepen. Geen won der, dat de heer Van Aaken, die er bij tegen woordig was, een glans van genoegen en dank og het gelaat was te lezen. Zal het sommigen opgevallen zijn, dat in het finale van het concert de toontre.ckmg niet zoo sterk was als bij het begin (het zou niet te verwonderen zijn, op zoo jeugdigen leeftijd, wanneer er blijk was van zekere vermoeidheid of onvastheid), men vergete niet, dat Mendelssohn geen violist, doch klavierspeler ,was en de viool-solo in het finale van het concert te sterk geïnstrumen teerd doet begeleiden niet aldus Vieux temps, die zelfs in de Tarantella zijner Fan tasia den viool-toon aan het woord laat en discreet de begeleiding schreef. Genoeg hierover. De welwillende medewerking van mej. Dermout is door het groot opgekomen publiek gewaardeerd en zal ook door liet bestuur van Tivoli, dat haar een schoonen bloemruiker aanbood, op waren prijs gesteld worden. Wij wenschen die lieve verschijning veel geluk met den ofloop, veel geluk inde toekomst. Dat de moeilijke weg. dien zij gaat betreden, steeds doornenvrij moge zijn zal met ons ieder onbevooroordeelde dit talentvol, lief, karaktervol meisje gaarne toc- wenschen." Ziedaar voorzeker een zeer vleiend getui genis, voor de jonge kunstenares zoowel als voor baar leermeester, te vleiender waar het geschreven werd door een zoo bevoegd criticus als de heer Van Antwerpen. Zijn we goed ingelicht dan zal mej. Der mout zich hier ter stede doen hooren op a#sfrtt|g8ncfT5yïïrptVomt-roifcèr£ra'atT3^ heer Van Aken zich voorstelt 8 Februari te geven. Gemengd Nieuws Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Dat flesscheutrekkers den winkelstand in 't bij zonder en don handel in 't algemeen nog al eens schade berokkenen, gebeurt dagelijks; doch dut som mige heetgebakerde particulieren door onhandig optreden eveneens grooto schade kunnen toebrengen aan firma's die te goeder naam en faam bekend staan, bewijst het volgende geval, Ue firma G. Kehienbrink Jr. en Co. te Rotterdam heeft in den laatsten tijd een goede en goedboope theesoort in den handel gebracht onder een systeem van contante betaling en liet geven van cadeaus aan iedereu afnemer, die slechts een ons thee be stelt. Nu deed zekeren D. den Hartog te Dubbeldam een bestelling per postwissel en zond f2,25 met opgave der verlangde hoeveelheid thee en van liet verlangde cadeau (de firma laat kiezen uit een aan tal voorwerpen). De firma zendt bericht van ont vangst en deelt mede, dat de thee met do cadeautjes binnen eenige dagen verzonden zal worden en ver zendt het verlangde per Van Gend en Loos. Tot hunne niet geringe verbaziug lezen de firmanten eemgen tijd na dien in verschillende couranten de volgende WAARSCHUWING. Op 18 November 1893 werd door ondergeteckende voor f2,25 thee besteld bij G. Kehienbrink Jr. en Co., Importeurs der Imperial Mandarin, Morahnee en Bouusthec, te Rotterdam (Siheepmakershaven 611 en Oosterhout Op 23 November 1893 ontving hij per briefkaart 't volgende: Uwe postwissel ad f2,25 is ons in orde geworden De thee zullen wij u binnen eenige dagen zenden, natuurlijk met de cadeautjes. Hopende dat u met de thee bot gewenschte succes zult hebben, teekenen achtend, Uw dw. dienaren, (volgen twee onleesbare handtcekeningen.) Op 12 December 1893 richtte hij oen schrijven ,n deze snelordcuitvocrende firma waarop tot "eden geen antwoord werd ontvangen Dij, ,idl spiegelt «u, een '.pieg.l, ,ieh - 't. r D. den Hartog, b. In t belang van 't publick verzoekt oiidor- courantenredactics bovenstaand Btükje over te nemen. (le De firma .loot natuurlijk onderzoek, en mi bliikt ,1. he. pekje el, 'C Y.o Y1'?08' v,m. welk" "iibeatclbaurlieid de firma echter geen kennis had K,.. firma reeds Imd ondervonden, bovenbedoelde cotirim- van justitie te Dordrecht. y oBlcIer hU.Wm,i.jo .el weersiiliijnlijk „„g w„| iri .Ie laatste maanden in een deel F.. weder met hevigheid verteend en m kregen. Daar ivelk oen scherp wapen ïie d>Tlhf<riflil'',. I., l.1.... ons land weder velen aangetast, in menig geval in zeer kwaadaardige» vorm. 6 n Een geneeskundige, wien liet Handelsblad vroo" of er ook voorbehoedmiddelen zijn antwoordde ongeveer het volgende: «Influenza is eon infectie-ziekte. De ziekte kiemen verspreiden zich zoo snel dat het hoogst moeilijk is zich daarvoor in acht te nemen. Bovendien gaat menigeen, die in lichte mate is aangetast, toch uit, en kan iemand die de ziekte reeds «onder de leden" heeft, anderen aansteken nog voordat hij zich ziek gevoelt, ovenals dat bij de mazelen het geval is, «Dit belet inlusscben met, dat men zooveel mogelijk op zijn hoede kan zijn, ^.a. «foor het bezoeken en in aanraking komen met infiuenzalijdcrs te vermijden. De boste raad zal verder wel zijn, dat wie zich onwel ge voeld niet draalt met hot inroepen van giS neeskundige hulp en dat men zich in elk ffeval meer ontzie dan men gewoonlijk ploegt te doen. Het uitkoken en ontsmetten van gebruikte zakdoeken is mede aan te bevelen." Voor iedereen belangrijke kwestiën. Lijdt gij dikwijls aan slechte spijsvertering, maagpijnen, windachtigheid en Hoofdpijnen.' Zoo ja, neemt dan Warner's Safe Gure» daar dit middel altoos deze doet verdwijnen. Gevoelt gij pijnen in de rechterzijde, onder de schouderplaten, bitteren en olieachtigen smaak in den mond Hebt gij eene besmette tong, zwarte punten voor dc oogen, duizelingen, braakhist Dit zijn zekere bewijzen eener ongesteldheid. In dit geval moet gij «Warner's Safe Cure» nemen, daar dit middel de lever krachtig versterkt en een zeker middel is tegen deze stoornissen. Hebt gij zinkingpijnen, zwelling der ge wrichtsverbindingen Een bekend gevolg van bloedonzuiverheid. Dan moet gij «Warner's Safe Cure» gebruiken, liet eenig werkend ge neesmiddel waarbij duizende personen in alle landen baat hebben gevonden. Lijdt gij aan slaaplust 's daags en aan rusteloosheid 's nachts aan gevoel van brand, aan pijnen in de nieren'? is het oppervel warm en droog, de ademhaling kort en komen er pijnen in den rug voor? eetlust verlies en krachtverlies, vermagering'? bezinksels in het water eene opzwelling der spieren of van liet lichaam Wanneer het zoo is dun zijn de belangrijke organen, de nieren, ziek. Verlies geen lijd. Koop en gebruik dagelijks «Warner's Safe Cure», een onfeilbaar middel tegen,'deze ziekten zooals uit duizende getuiysr.y.rjl'ten Te koop bij: A. L. Saut en Co, generaal- agenten Den Haag. Volgens een artikel van de bami van kapi tein Gambier in de Fortnightly is niet Columbus, maar de Franschman Jean Cousin, een zeekapitein uit Dieppe, de ontdekker der Nieuwe Wereld geweest, want in 1488 dat is vier jaren vóór Columbus zeilde hij ile Amazonerivier op tnot den beken den Vincent Pincon, die Columbus verge zelde. De Budapesli Hirlap vertelt een avon tuurlijke geschiedenis, die onlangs te Bogler is voorgevallen. Er werd des avonds ten huize van den vrederechter geschelddaar stond een non, die op reis naar haar klooster om nachtverblijf vroeg. De rechter, goed hartig van aard, deed haar uvondeten voor zetten en een kamer aanwijzen. Er was echter een jonge knecht in huis, die zich uit nieuwsgierigheid verborgen had in de logeer kamer. Men kan zich de verbazing van den jonkman voorstellen, toen de non, alvorens zich te ontkleeden, ecu paar revolvers en een mes op tafel legde. Spoedig bleek 't ook, dat de gewaande dame een heer was. Een kloek besluit nemende, sprong de knecht eensklaps voor den dag, greep een revolver en loste een schot op den gast, die doodelijk getroffen neerviel. Daarop vuurde de knecht nog een paar maal uit het venster en be speurde, dut een paar kameraden zich over de tuinhaag uit de voeten maakten. Mo iets zou nog eens doen denken aan den «goeden ouden tijd." Lenigen tijd geleden heeft zich te Londen pf', )'0,'e'!,1igirig geconstitueei d do «Thirteen Uub gehcoten. Deze club stelt zich ten doel om de bijgelovigheid aan hot dirieeren met oerticn aan éen tafel de wereld uit te helpen door altijd hij de gezamenlijke diners met (lat getal aan te zitten. De meest bekende figuren m de litteraire en politieke wereld neohen zich hij deze bewoging uangeslolen en het belachelijk maken van hot bijgeloof ui liet algemeen is baar uitsluitend doel. ,,^iU.'Üs is oen boekje verschenen van ur. funiculus, waarin de «Wagnersche ziekte, hare behandeling en genezing" wordt beschreven, een spotschrift op de Wagner- vereerders. De schrijver onderscheidt verschillende welke door eon gifstof wagiieriaiia" wordt veroorzaakt. Een bij zondere gifstof is liet nParsifaliu," I)c lichtste

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2