Advertentién. ZONDAGSRUST. Het eerste toelatings-examen voor het re servekader '/.al gehouden worden half Juli, nu het einde van de loopende schooljaar. Volgens een der bladen is in de vergade ring van do provinciale Staten van Gelder land op Woensdag den 28 dezer o. a. »aan de orde het maken van een spoorwegbrug te Westervoort." Of de brug dien dag geheel gereed zal komen, valt wel te betwijfelen. Onlangs stelde de Raad van Venendaal een verordening op het Lager onderwijs vast, waarbij o. a. werd bepaald, de kinderen eerst met hun 6e jaar op de openbare school konden worden toegelaten. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben thans daaraan hun goedkeuring onthouden, vooral ook mot het oog daarop, dat het meerendeel der kin deren reeds met hun 12e jaar de school verlaat om in tabrieken werkzaam te zijn. De Raad wenscht niet toe te geven. Voor de beantwoording van de vraag of lange arbeidsdagen voordeejig zijn, vindt men weder een nieuw materiaal in het on langs verschenen jaarverslag van de Inspec teurs van den Arbeid. Vooral de inspec teurs van do derde afdeeling, de heer Struve, heeft van dit onderwerp een bijzondere studie gemaakt. Over het algemeen is in Neder land de werktijd nog hoog. Terwijl men er bijv. in Engeland reeds toe overgegaan is om in alle inrichtingen, ressorteerende onder bet Ministerie van oorlog, den werkdag op 8 uur te stellen, zijn werkdagen van 42 tot l i uren en langer hier aan de orde van den dag, on ook in werkplaatsen van den Staat durft men met een korten werkdag nog geen proef nemen. Van de 491 bedrijven, die de inspecteur Struve in 1892 bezocht, waren er nog 193 waar de werktijd langer was «tan elf uren in verscheidene zelfs 13 a 14 uren. Maar waar men den moed heelt met de sleur te brekenzijn meestal de resultaten gunstig. Verrassend én leerzaam zijn de voor beelden die de inspecteur daarover meedeelt. Op ecu fabriekswerf te Haarlem werd de werktijd met 2 uren per dag verminderd en van 67 J uur op 59 J uur per week ge bracht met aanneming van tariefproductie. Het gevolg was. dat de productie even groot bleef als vroeger, en dat de meeste werk lieden nog iets in loon zijn vooruitgegaan. Niet minder opmerkelijk is hetgeen in het verslag wordt meegedeeld omtrent de stearine- kaarsenl'ahriek te Gouda. Vroeger werkten daar honderd personen, bij 'afwisseling in nachtploeg en ook 's Zondags, gemiddeld 84 uren per week, Thans is die werktijd tot 72 uur per week teruggebracht. Zij zijn 's Zon dags nu geheel vrij eri hebben toch hetzelfde loon behouden. Dit was mogelijk omdat er thans in korter tijd ongeveer evenveel wordt gefabriceerd als vroeger. Een derde voorbeeld betreft het óverwe kon, dat maar al te dikwijls in overwerken ontaardt. Een fabrikant liet gewoonlijk drie uren per dag overwerken, maar hij hield er mee op toen hij bemerkte, dat juist dooi den langen arbeidsdag de productie sterk afnam. Door de ervaring geleerd, wil hij nu van overwerk niets meer weten, maar geeft hij hoog loon voor gezetten arbeid in kor ten tijd. Moeten dergelijke voorbeelden ook voor anderen, die zich nog altijd verbeelden dat de industrie voordeel trekt van lange ar beidsdagen geen prikkel zijn om met de sleur te breken en met inkorting van den werktijd thans een proef te nemen Het is thans gebleken, dat voor ongeveer f 4000 aan valsche bankbiljetten in circulatie is gebracht. Twee jongelieden hebben gisteren te Hilver sum getracht valsche rijksdaalders in om loop te brengen. De politie heeft hen echter spoedig gearresteerd en naar Amsterdam vervoerd. Zondagmiddag waren in de achterzaal van het café „Het vergulde Poortje," op de Xeude te Utrecht, afgevaardigden en belangstellende:) uit ver schillende garnizoenen bijeengekomen tot de delini- tieve oprichting van een Fonds tot onderlinge ondersteuning hij pensionneenng en overlijden, voor onderofficieren cn mindere militairen. Het voorzitterschap werd waargenomen door den sergeant bij bet 5c bataljon 5e regiment infanterie Verschoor, tc Utrecht, die het initiatief tot de op richting genomen en de talrijke voorbereidende werkzaamheden verricht heeft en zich niet liet af schrikken door de talrijke bezwaren, lie vergadering openend, herinnerde hij aan liet icd.vo, 1S78. waarbij de toetreding Besluit v „M kl onderofficiersfonds, waaruit bij pens ring ei» overlijden uitkeeringen geschiedden, tverd afgesloten, en hoe zich liet gemis van zoodanig fonds diep hoeft doen gevoelen. Dikwijls had men gebloosd van schaamte, dat de openbare liefdadigheid voor de nagelaten betrekkingen van militairen was inge roepen die tijden kunnen echter geacht worden voor bij te zijn. Spr. bracht daarom dank aan allen, die hun medewerking tot nu toe luidden verleend, ook uun de pers, cn inzonderheid aan het militair weekblad liet Orgaan, en hoopt dat het streven door dedeli- nitieve oprichting der vereenïging mocht besloten worden, waarna hij allen welkom heette. Vervolgens deelde Spr. mede, dat reeds 418 deel nemen) waren toegetreden, waarvan 65 vóór dubbele, 3 voor anderhalve, 193 voor enkele en 6 voor halve uitkeering; van de overigen was de wijze van deel neming nog onbekend. Daarna werd aangevangen met do artikela-gewijze behandeling van het reglement; besloten werd echter dat, wegens den beperkten tijd alleen de afgevaar digden aan het debat hierover zouden mogen deel nemen; tocli vorderde de discussie, die met veel opgewektheid en warmte werd gevoerd. 3'/> uur. Art. 1. waarin het doel der vereeniging wordt uit gedrukt, luidt als volgt: „Het doel der verceniging is hot verlceneu van bijstand 1. Ann de leden, wanneer deze wegens ziels- of lichaamsgebreken, niet door eigen toedoen ontstaan, voor dc verdere waarneming van don dienst onge schikt geoordeeld worden 2. Bij overlijden aan de weduwe of wezen, en bij gebrek- aan beiden, aan den door den deelgenoot aangewezen persoon." Voorts zij uit liet reglement nog het volgende medegedeeld: Do deelneming (uitsluitend voor militairen) kan geschieden voor halve, enkele, anderhalve of dub bele uitkeering, terwijl de uitkeering per enkele deelneming bedraagt f250, de overige uitkeeringen natuurlijk naar verhouding der deelneming. De contributie daarvoor bedraagt 10 cents per vijf dagen voor enkele inlage voor allen die binnen 3 maanden als lid toetreden, terwijl voorjien, die na dien tijd lid wenscheu te worden, voor elk jaar dat zij ouder dan 25 jaren zijn, de contributie met 10 pCt. zal ver hoogd worden. Voorts is bepaald, dat di zetel der vereenïging is gevestigd waar de voorzitter woonachtig is; dat mindere militairen kunnen deelnemen; dat in ieder korps door de leden een correspondent zal worden gekozen die belast zal zijn met het in ontvangst nemen en overmaken der contributiën, enz, Tot orgaan der voreenigiug werd gekozen Het orgaan, het weekblad van den Boud voor oud-onder officieren en onderofficieren van land- en zeemacht, en de wensehelijkheid uitgesproken, dat het bestuur zich cenige officieren zou nssumeeren om hot 'zoo noodig van voorlichting te dienen. Nadat het reglement en bloc met algemecne stem men was aangenomen, werd tot de verkiezing van zeven bestuurders overgegaan, die dc functien onderling verdeelden. Gekozen werden tot voorzitter sergeant Verschoor, van het 5e bat, 5c reg. inftot onder-voorzitter sergeau'-majoor Brands, van het regiment grenadiers en jagers: tot secretaris sergeant majoor Van Ackooy, van het 5e bat. 5e reg. inf.; tot penningmeester adjudant-onderofficier dd. officier Plijnaar, van het-Ie reg. yeld-artillerie cn tot leden der commissie van toezicht Van Thiol, adjudant- onderofficier van het 4c reg. inf. te Gouda, Honken opper-wachuneester van het 2e reg. veld-artillerie te 's-Gravenhnge en Kloots, sergeant bij dc torpe- disten te Brielle. Hiermede was tevens voldaan aan den van verschillende zijden uitgesproken wensoh dat voorzitter en secretaris uit hetzelfde garnizoen zonden zijn, hoewel do stemming geheel vrij was. Jaarlijks treedt '/3 van het bestuur volgens rooster af, hoewel de gekozen bestuurders besloten, reeds het volgend jaar hun mandaat ter beschikking te stellen. De afdeeling Ameratoort werd daarna aangewezen om de rekeuing van het loopende jaar na te zien, terwijl als naam der voreenigiug gekozen werd „Militaire verceniging Onderlinge voorzorg." De jaarvergadering zal worden gehouden in Febru ari waarvoor Utrecht weder voor 1895 werd aange wezen, terwijl de vereenïging met 1 Maart a.s. zal in werking treden. Hiermede waren de werkzaamheden geëindigd, waarna de voorzitter dank bracht aan allen en werd de vergadering gesloten, nadat van verschillende z(jden hulde en dank was gebracht aan den heer Verschoor, voor zijn talrijke en belauglooze be moeiingen en zijn humane en zaakkundige leiding. LIEFDADIGHEID. De d a ra es van kleeding maken be kend. dat zij eiken DONDERDAG van 2 tot 3 uren aanwezig zullen zijn in het lokaal Koestraat tot uitreiking van goederen. Zij verzoeken de dames schriftelijke ondertee kend e aanvragen mede te geven met opgave aan welk kleedingstuk behoefte is. Bovenkleeding is niet voorhanden, behalve een paar nieuwe jurkjes en schortjes voor kleine kinderen, waarvoor de stof welwillend is afgestaan door een winkelier alhier. Zij die er bezwaar in vinden dat de her komst der goederen bekend wordt, kunnen deze laten bezorgen bij mevrouw Tengbergen. Langestraat F 6 of bij mejuffrouw Thumann. adres den heer Pieper, Nieuwst raat. Intusschen wordt het ter beschikking ge stelde gaarne aan huis afgehaald. 21 perceelen wei-, hooi- en rietland, ge legen onder Raarn, Bunschoten, Eemnes en Hoogland, en in eigendom behoevende aan de gemeente Amersfoort, zijn heden in het openbaar verhuurd voor den tijd van zes jarentegen de gezamenlijke som van f3042. In 1888 brachten ze f2410 op. Bij hel gisteren te Utrecht gehouden examen in de nuttige handwerken zijn o. a. ges'.uigd onze stadgenooten de dames M. J. van Baar. L. M. Ros en H. J. ter Lingen. In den ouderdom van 73 jaar is hier jl. Zaterdag overleden de heer J. B. Liessem, sedert 20 December 1870 gemeente-klokke nist. Aanstaanden Maandagavond om half acht zal in Amicilia een vergadering worden ge houden ter bespreking van de voor werk man en werkgever zoo belangrijke quacstie v»n minimum-loon en maximum werktijd. De heer Kater, verbondsvoorzitter van Patrimonium, zal bet onderwerp inleiden. Er zal gelegenheid zijn tot ebat, terwijl «le entree slechts 10 cent per persoon bedraagt. Met. ingang van Maandag a. s. zal de Amers- foortsche broodfabriek haar prijzen wederom verlagen. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Als een bewijs, dat de natuur zich dit jaar bijzonder vroeg schijnt te ontwikkelen, diene, dat de hazelaars hier en daar in den om trek reeds in vollen bloei staandrie a vier weken vroeger dus dun in andere jaren. Het eerste kegelconcours hier ter stede is deze week gehouden in de fraaie kegelbaan der sociëteit Concoi dia. De match werd uitgeschreven door het bestuur dier sociëteit. Maandagavond om 8 uur begon het feest met een club-wedstrijd in de keurig ver sierde baan. Na een kernachtige rede van den voor zitter der regeiings-coinmissie, overste Hing- man, werd tusschen de vijf deelnemende clubs geloot. Door elk der clubs waren drie afgevaardigden gekozen, die driemaal drie worpen zouden doen, terwijl alleen hout werd gegooid. De eerste prijs, een prachtige bokaal met zilveren deksel, waarop emblemata van het kegelspel een geschenk van den heer president der sociëteit Concordia viel ten deel aan de club »De kegelaars te paard, serie B, met 136 punten en 8 honneurs. De 2e prijs, een schoone gravure, werd be haald door de club »De vliegende bal," ter wijl de 3e prijs een fraaie inktkoker gewonnen werd door »De kegelaars te paard." Overste Hingman reikte met een toepas selijke rede deze club-prijzen uit, welke in de kegelbaan zullen worden tentoongesteld blijven. Degrooto bokaal werd met champagne gevuld en onder daverende hoera's geledigd op het welzijn van II. H. M. M. de Koninginnen. Dinsdagavond werd het feest voortgezet met personeele wedstrijden, waardoor uitge loofd waren zes prijzen en een poedelprijs; drie ervan zijn welwillend afgestaan door leden der clubs, de andere zijn aangekocht. Weder werden door iedereen deelnemer driemaal drie worpen gedaan en andermaal werd slechts hout gegooid. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: de le prijs, een paar zeer fraaie bronzen beeldjes, werd gewonnen met 46 punten; de 2e (1 honneurs) prijs, een reis-neeessaire de 3e prijs, een paar sierlijke candelabres met 45 punten; de 4e (2e honneurs) prijs, een kist sigaren; de üe prijs, een zakporte- feuille, met 43 punten en de 6e (3e honneurs) prijs was een horloge. De poedelprijs een klein kegelspel met noteerlijst.je in een groote kist was even eens welwillend aangeboden. Ook deze prijzen werden met een toepasselijk woord aan de winners uitgereikt door den voorzitter der regelings-commissie, die dank bracht aan de leden der verschillende clubs voor bun medewerking en aan de 5 juryleden. Namens de leden dankte kapitein Heldring den voorzitter, overste Hingman, voor de vele zorgen voor en de voortrtdlijke leiding van dit in ietier opzicht geslaagd leest, dat de verschillende deelnemers in de aange naamste stemming tot bij middernacht in de societeitslokalen vereenigd hield. Te lang reeds hebben wij moeten wachten mot de bespreking van do Soiree musicale et amusante door de werkende loden van de Harmonie in Amicitia gegeven ten voordode van de algemeeue armen van deze gemeente. Telkens moesten wij door plaatsgebrek deze korte bespreking uitstellen en wave het niet, dat het streven dergenen die op zóo goede wijze hun krachten besteedden aan de leniging der nooden van de minderbedeelden, wij zouden het thans niet meer wagen op de uitvoering terug te komen. Öok de Harmonie is nier te zeer bekend dan dat we van uitstel afstel zouden mogen maken. Als gewoonlijk wanneer deze vereenïging een uit voering geeft, was de groote zaaigoed gevuld; haast geen plaatsje was onbezet gebleven. De muziek nummers werden hoe kan dat anders, waar liet meerendeel der leden van de verceniging behoort tot het stafmuziek van het 5e regiment keurig uitgevoerd en verwierven veel bijval. Dat ook het komische duet en het quaitet evenals de waarlijk geestige voordracht van „den bekenden V. H." luid werden toegejuigd, behoeft b|jua niet gezegd. Na de pauze ging Schinderhannes, een aardig ope rette in twee bedrijven, door Emile Seipgens. die zeer goed voldeed. Men kent dc intrigueEen rooverbende is zonder hoofdman en neemt een tooverheks in den arm om een nieuwen aanvoerder te kiezen. Ook bij een heks klopt soms het moederlijk hart en zij keurt niemand meer de eer waardig van het commando dan haar zoon Schindorliannes, die dan ook weldra (le beve'.hebbersstaf zwaait. Schinderhannes raakt verliefd op do dochter van den roover-lierbergierzijn liefde wordt wel beant woord, doch papa weigert zijn toestemming le geven en Schinderhannes, ten einde raad, sluit hij, evenals Faust, een verbond niet Beëlzebub en hierdoor trouwt hij het meisje. In het 2e bedrijf moet Schinderhannes zijn woord tegenover don opperste n or duivelen gestand doen en mede ter helle varen; doch als echt roovcr be sluit hij satan een poets te spelen. Hij ontvangt hen» allerhoflijkst en Beelzebub, die te veel heildronken aanvaardt, verliest alras zijn kalmte en helderheid I van hoofd, waarvan de bende misbruik maakt om hein het contract met Schinderhannes tc ontnomen. Ziedaar in grove, trekken den inhoud. Er werd goed geacteerd en flink gezongen; uit alles bleek oen duchtige voorbereiding. Geen wondei is hot, dat de opvoeringen van hot stuk in Suisse er te Baarn telkens meur bezoekers trokken. Zijn wij goed ingelicht, dun zal ook St-hiniUrhannis buiten deze gemeente worden opgevoerd; het amice; is niet twijfelachtig. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN: 8 Febr. Wilh«Mina, <1. Vlin Riikert. van don Brink on Maria Elisabeth van Minnen Cornelia Marinus, van Cornelia Mulder en Maria Hammer. —9 Febr. Hendrika Antonia, d. van Jan van den Brink en Wijntje van do lino. - Anna hle- „nora, d. var. Jan Vos en Wilhelmina Chris tina Elizabeth Fred.-rika Johanna Buleveld. 10 Febr. Hippolyte Johannes, z. van El- mond Hubert Neven en r'rancisra Gernrda Koning. Jacobus, z. van Jacobus van Wij land fin Debora Grounowoud.Johanna Theodora Christina, d, van Johannes Vry en Christina Geertruida Massa. - Albertus, z. van Jan van Dormolen fill Johanna Maria Muiis. Philomona Maria, d. van Julius Joseph us Visser on Anna Maria Mersoh. 11 Febr. Teuntjo, d. van Lanihertusde Kruiflf en Teunisjfi Veldhuizen. Willem, z. van Jan Wouterse en Geertruida Toinincl. Johannes Wilhelmus, z. van Nicolaas Scheer der en Johanna Elisabeth van Empelen. Catliarina Maria. <1. van Cornell* do Ruyter on Catliarina Maria do Bio. Johannes Bernardus, z. van Johannes do Groot en Cornelia Johanna Boomhouwor. 12 Febr. Hendrik Johannes, z. van Gijsbcrtus van Nus on Margriota van der Veen. Cornells, z. van Gerard us Philippus van Oven on Gerritjo van Barre void. 13 Febr. Gerrit Johannes Jacobus, z. van Gerrit Johannes Bouman on Johanna do Bruijn. 14 Febr. Antoon, z. van Tennis van den Hook on Elisabeth Voort- man. Alijdu, d. van Gerrit de Bree on Maria Mandersloot. 15 Febr. Arnoldus, v.. van Aart van Doornik en Alberta van de Gold. ONDERTROUWD: 15 Febr. Hendrik Wil lem Michon en Agatha Hartogsveld. GETROUWD: 14 Febr. Dirk Antonio Rover en Geertruida Alberta Bijtolaar. Jan Post on Hendrika van Dijk. Frans vail Zanten on Ilondrikn Kroikanip. Willem Evorsen on Bordina do Wit. Barend van de Geest en Johanna Carolina Evorsen. OVERLEDEN: 8 Febr. Arend Slcndobroek, 24 j. ongcii. 9 Febr. Hendrika Meijer, I 76 j. wed. van Petrus Andreas Nistors. I Johiin Jacob Langguth89 j. wetlr. van Johanna Wilhelmina do Vassy. 10 Febr. Johannes Bartliolomeus Liesem, 73 j. wedr. van Petronella Ligp'oet. 12 Febr. Anna Maria van Agthoven, 54 i. echtge. van Johan nes Antonius Krol. Hendrik Geitenbeek, 86 j. wetlr. van Wijmpjc van Reek. de mentia van Bronswijk, 71 j. echtge. van Jan de Goede. 13 Febr. Rosette Aronson, 4j. Adriana Kam, 8 j. 14 Febr. Karel van Oven, 5 m. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 89-jaren, do Hoogedel gestrenge heer JÖHAN JACOB LANGGUTH, Ridder der Militaire Willemeordege- pension neerd Majoor der Infanterie, weduwnaar van Vrouwe J. uk VASSY. Namens de familie, G. L. LANGGUTH. Amersfoort, 9 Februari 1894. Volstrekt cenige en algemecne kennisgeving. lieden overleed te Kralingen, in den ouderdom van ruim 76 jaren, tot diepe droefheid van zijne kinderen en behuwdkinderen, de heer ANTON IK K li A A l.l Iv'AMP, weduwnaar van moj. N. HENDR1KSEN. Uit aller naam, MKNOPPERS—KB A A IJK AMP. A. KNOPPERS. Kralingen, 10 Februari 1894. Heden overleed onze lieveling J E A N N E, op den lcel'tyi .van ruim 8 jaar. W. II. KAM. E. KAM—Mktzi'xaau. Amersfoort, 1! Februari 4894. AvTni! .loon, llat ZATKMJAÖ- *°u'? K°l1001 noortolouH. de Zondagsrust van anderen storen!1

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2