Stadsnieuws romans treden zij bij herhaling op. De jon gelui van onzen tijd, welke in dien toestand verkeeren, maken gebruik van hun intellee- tuedle opleiding en sluiten zich aan bij schendbladen. Dit blijkt weder aan hetgeen wonit gemeld omtrent het blad De Vlinders. De Wespen erkenden door bun naam nog, dat bun doel was te steken. Onder den onschuldigen naam De Vlinders hebben jon gelieden van goeden huize te Rotterdam een blad opgericht, dat voor hen een middel tot chantage is, waardoor zij hun bestaan i vinden. Door hun eigen intieme relaties en hun omzwervingen op plaatsen, waar niet veel goeds verricht wordt, zijn zij niet veel be kend, dat tot de chronique scandaleuze be hoort, en daarvan maken zij gebruik om hun laag bedrijf uit te oefenen, waai-bij zij op de meest sehaamtelooze wijze te werk gaan. Menigeen moet reeds het slachtolfer van bun oplichterij geworden zijn. Komt het tot een strafvervolging (en dit is waar schijnlijk) dan staat er een waar schandaal proces te wachten. Dan stonden de straatroovers van weleer honger; die legden tenminste nog moed aan den dag en waagden hun leven bij hun be drijf. De directie van de Nederlandsche Rhijn- spoorwegmaatschappij, in liquidatie, bericht, dat zich nieuwe moeilijkheden hebben voor gedaan, welke haar beletten vooralsnog over te gaan tot de door baar bereids aangekon digde uitkeering van bet slotbedrag der liquidatie. Van het bedrag, dat het Rijk voor de overneming van het bedrijf meer heeft betaald dan op de aandeelen was ge stort, wordt den aandeelhouders thans weder een gedeelte betwist door de houders van de bewijzen van deélgerechtigdheid tot. een aandeel in de vijf ten honderd der jaarlijk- sche zuivere overwinsten der maatschappij, na uitkeering aan haar aandeelhouders van het op hun aandeelen gestorte bedrag, dooi de N. R. S. Mij. op 1 Juli '18(14 ten getale van 800 uitgegeven. Een houder van een dergelijk bewijs heeft gisteren bij de rechtbank te Utrecht een proces tegen de directie aanhangig gemaakt. Aan de houders van deze bewijzen van deelgerechtigdheid komt, volgens den eischer, toe 5 j)Ct. of f279'286 van «Ie som van f5585720, die als netto-overwinst is over gebleven van bet bedrag, dat door de maat schappij als schadeloosstelling wegens ver vroegde naasting is ontvangenvoor zijn deel vordert hij derhalve een achthonderdste van f279286, of f349 10*. Heden werd voor het Kantongerecht te 's-Gravenhage behandeld de zaak van den gewezen hospitaalsoldaat, die zich uitgaf voor dr. Hofman, arts. Evenals te Amsterdam en elders nam hij ook te 's-Gravenhage per sonen onder geneeskundige behandeling. Hij zal zich nu te verantwoorden hebben wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskunde en massage. Tot zijn patiënten in de residentie behoor de.... een inspecteur van politie. »Goed recht, goedkoop recht, snel recht" luidt de ejSeh. In de zitting van de Haagsche rechtbank op gisteren, zijn de pleidooien in een bur gerlijke zaak echter bepaald op4 Decem ber e. k. Eer» laaghartige oplichter gaf, in een klein winkeltje en nog welbij behoeftige lieden, te Goes ecu vol lel je dubbeltjes in betaling. Bij onderzoek bleek bet rolletje van ondèren en van boven slechts enkele dubbeltjes te be vat! en en voor bet overige gevuld te zijn met halve centen. Ongelukkig had liet winkeliertje riet rolletje reeds een paar dagen geleden ontvangen, en wist hij niet precies meer wie hern zoo heeft beetgenomen. Een sterk voorbeeld van kinder-exploitatie is dezer dagen door den veldwachter van Sloten aan het licht gebracht. Een tot de diepste armoede vervallen man, die met zijn twee kinderen reeds 24 nachten lang in iiet politiebureau aan den Singel te Amsterdam bad gebivakeerd, uit gebrek aan onderkomen, kwam onlangs in aanraking met een vrouw, die zich, zoogenaamd uil mede lijden, met de zorg voor «Ie kinderen wilde belasten. De vader vertrouwde de kleinen aan baar toe en werd daarna opgenomen in den shelter van het Leger des Heils op den Heiügenweg. Thans blijkt, dat de meewarige vrouw de kinderen slechts tot zich bad genomen, om ine deze, als „bedelvrouw met stumperds", haar voordeel te doen. Zij woonde bij de Baarsjes, waar des avonds het gekerm dei- kinderen de buren opmerkzaam maakte, zoo dat de veldwachter door hen gewaarschuwd werd. Deze trol' de kleinen zwaar mishandeld aan, overdekt met blauwe plekken en bijna geheel versuft en verdoofd door slagen. Natuurlijk zijn du kinderen aan het wreed e vrouwinensch ontnomen; het Leger des Heils beeft ze thans onder zijn hoede. Te Haarlem werd Maandag aan een gou den echtpaar een aangename verrassing be reid. Een zoon die in bet N.W. van Amerika als missionaris werkzaam is, heeft namelijk aan zijn ouders zijn hartelijke» ge- lukwenscb toegezonden in een phonograaf. Het maakte op de ouders en het groot ge tal familieleden en kennissen een vei-bazenden indruk, toen men uit. de in werking ge stelde phonograaf duidelijk de, stam van den zoon vernam, die zoover verwijderd leeft. Do Loudensche correspondent van De Telegraaf schrijft: Bi] hot welkomstmaal, dut de Ncdcrlundsohe vor- eeniging in dc vorige week gaf tor eoro van don nieuwen Nederlandschcn gezant, baron Van Ooltsieiu, werd door den bekenden geschiedschrijver professor Lecky een meening uitgesproken, die niet de aan dacht heeft getrokken, welke/ij verdiende. Vandaar, dat ik met een enkel woord daarop terugkom. Professor Lecky dan beweerde, dat liet niet onmo gelijk was, dat Shakespeare zou geïnspireerd zijn door Jacob Cats. Dit is een bewering, die onge twijfeld menig Hollitndsch hart sneller doet kloppen. De heerlnke werken van den zwaan van de Avon geïnspireerd door vader Cats ik kan het bijna niet gelooven. Het is, zooals men hier zegt: too gooit to be true.!" Maar wanneer een man als professor Lecky, de eminente schrijver van History of European morals en History of the 18th Century, met zulk ecu verklaring voor deu dag durft komen, is het zeer zeker onze plicht als Nederlanders daarvan nota te Ik moet tot mijn schande bekennen, dat ik niet voldoende op de hoogte ben van de Nederlandsche litteratuur om oen afdoend oordeel over deze bewering te durven vellen. Maar ik twijfel toch aan dc mo gelijkheid van het feit, hoe gaarne ik het ook zou vastgesteld zien. dat vader Cats werkelijk nu en dan Shakespeare een voor hem belangrijke ving-rwijzing heeft gegeven. Wanneer ik evenwel in aanmerking neem, dat William Shakespeare in 1564 werd geboren en dat Cats 10 November 1547 het levenslicht zag wanneer ik vorder releveer, dat vóór het jaar 1600 niet minder dan 21 van Shakespeares belangrijkste werken reeds ten tooneelc verschenen waren (waar onder Riclfurd II, Richard III. Roiuco and Juliet, King John, Merchant of Venice, As you like it, Much ado about nothing en Merry Wives of Wind sor) dan zinkt het hart mij in de schoenen, wan neer ik aan den invloed van Cats druk. De grootste schrijver, dien de wereld zeker ooit heeft voorgebracht, stierf in 1616, toon Cats nog geen enkel boek had uitgegeven, en wanneer ik mij niet vergis kwam Cats eerst in 1627 als Nederlandsch afgezant naar Londen. Het is dus zeer waarschijnlijk dat Cats verscheidene drama's van den Engc.aehou bard heeft zieu spelen, maar het klinkt vrij on waarschijnlijk dat er vóór 1600 een grootc vriendschap tussclien Cats en Shakespeare zou hebben beslaan. Ik herhaal evenwel nogmaals, dat ik niet compe tent beu om verder licht over deze hoogst belang rijke verklaring van prof. Lecky te verspreiden, doch ik vermeen, dat zij van zóóveel belang is, wat de eer van ons Vaderland betreft, dat ik niet twijfel of de vaderlandsche autoriteiten op liet gebied onzer litteratuur zullen gaarne hun best doen om tot oen oplossing te geraken. Misschien vindt men nog uit, dat vader Cats dc meeste werken van Shakespeare geschreven heeft! en daarmede zou tevens een einde gemaakt kunnen worden aan de quaestie, of de heerlijke werken geschreven zijn door een per soon, die Shakespeare heette, dan wel doorzijn tijd genoot Bacon. Wat een eer voor ons klein vaderland, indien het eens mocht blijken, dat vader Cats de eerepalm toekwam. K E h' NISGEVIN G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 13. Maart aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, den S Maart 1S94. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHLMMELPENNINCK. LIEFDADIGHEID. De dames van k 1 e e d i n g maken be kend. dat zij eiken DONDERDAG van '2 tot 3 uren aanwezig zullen zijn in het lokaal Koestraat lot uitreiking van goederen. Zij verzoeken schriftelijke, onderteekende aanvragen mede te geven met opgave aan welk kleedingstuk behoefte is. Zij die er bezwaar in vinden dat de her komst der goederen hekend wordt, kunnen deze laten bezorgen hij mevrouw Tengbergen, Langestraat F 6, of bij mejuffrouw Thumann, adres den heer Pieper, Nieuwstraat. Intusschen wordt het ter beschikking ge stelde gaarne aan huis afgehaald. Dinsdag, 30 Maart, des namiddags ten Ij ure' zal de gemeenteraad van Amersfoort een vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 4. Voorstel van Burg. en Weth. met be trekking tot aanwijzing van een gedeelte van liet terrein «de Zandhoopen" voor puin- plaats. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot on inbaar verklaring van een uitgang uit een perceel land aan den Soestei-straatweg. 3. Voorstel van Burg. en Weth. inzake de in huur uitgegeven gronden aan den Leusterweg. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop van iepeboomen. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot be noeming eener commiss-e van onderzoek naar hel belang der gemeente gelegen in overname van dc gasfabriek. 0. Kohier van den hoofdelijkeu omslag dienst 1894. 7. Voorstel van Burg. en Wetn. tot het verleenon eener gratificatie aan de rijksveld- wacht. 8. Voorstel van Burg, en Weill tot open bare verhuring van de ondorwijzerswon'mg in de Koestraat. 9. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden voor de stembureaux in 1894. In enkele bladen komt liet bericht voor, dat als opvolger van kolonel J. K. N'. baron Echimmelpenninck van der Oye als lid van de Tweede Kamer voor bet hoofdkiesdistrict Amersfoort reeds een candidaal zou zijn ge steld. Zelfs noemt men als oandidaat van anti-revolutionnaire zijde den vroogeren Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijek. Ten stelligste wordt ons verzekerd, dat zulks zeer voorbarig is. Iets anders is het, dat ook zeer velen, die ^iot tot de anti-revolutionnaire partij be lmoren, jhr. Van Asch van Wijde gaarne als Kamerlid de belangen onzer gemeente zouden zien behartigen. De overplaatsing naar hier van den offi cier van gezondheid le klasse J. P. M. Trousselot, die met 1 Maart hier in garni zoen zou komen, is uitgesteld tot 1 Mei. Tot sluiting van de wintervergaderingen werd Maandag jl. door de schutterij kader- vereeniging Broederschap" alhier een huis houdelijke schietwedstrijd gehouden. De prijzen, beschikbaar gesteld door den Eere voorzitter en eenige leden, werden behaald in de eerste klasse door adjudant-onderoffi cier Van Gelder, sergeant-majoor Van Ach- terbergh, sergeant-majoor Muijs, sergeant Lammers van Bueren, sergeant Ockhuijsen, sergeant Wessels en sergeant Van Boeken- oogeu; in de tweede klasse door sergeant Vaii Beek en sergeant Ivories, korporaal De Jager en korporaal Massa. Onze stadgenoote mej. A. E. Ling/is ge slaagd bij het Dinsdag te Utrecht gehouden examen in dc nuttige handwerken. 'Onzen oud-stadgenoot dr. G. HondiusBol- dingh komt de eer toe te Amsterdam een school voor suiker-industrie te hebben ge opend, waaraan reeds 25 leerlingen deel nemen en welke voorzien kan in de behoefte aan suiker-chemici, die vroeger in liet bui tenland bun opleiding moesten genieten. Op de Maandag gehouden Halfvasten- paardenmarkt waren aangevoerd 325 paarden, 30 bitten en 25 veulens. De markt werd door vele vreemde kooplieden bezocht, meest Duitschers. Bij zeer levendigen handel be steedde men voor paarden van f60 tot 1'450; voor hitten van f60 tot f440 en voor veu lens van 1' 80 tot f480. Vooral beste paarden werden aangekocht. In den gezegenden ouderdom van ruim 94 jaar is bier gisteren overleden mej.Hen- drika Woltcrs. Met deze, wellicht oudste ingezetene van Amersfoort, die gedurende een lange reeks van jaren een kerkdijken boekhandel dreef,' is een merkwaardige liguur heengegaan, wier afsterven ook door anders denkenden met leedwezen werd vernomen. ■Dinsdagavond werd in De Vergulde Zwaan alhier de vergadering gehouden van de hier gevestigde afdeeling van «Volksonderwijs". Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer M. L. Oelosse. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedragen hebben f308 49, de uitgaven f26257 en er dus een batig saldo was van f45 92. Door overlijden en vertrek naar eiders is het aantal leden met 14 verminderd en be draagt dit op het oogenblik 76. Do werkzaamheden der aldeeling bestonden in hot steunen der Huisvlijtschool met f96, waarvoor 24 leerlingen, als belooning voor trouw schoolbezoek, van die inrichting kun nen 'gebruik maken. Verder zijn aan de meest behoeftige leerlingen der openbare scholen 3e soort uitgereikt: 43broeken, 14kielen,41 borstrokken, 2 jurken, 2 rokken, 2 paar kou sen on een aantal paren klompen. Mot groot genoegen werd de mededceiing aangeboord dat de Hoofden der genoemde scholen naast de uitreiking van kieedingstuk- ken, vanwege de Afdeeling, door een andere Vereonigirig in staat zijn gesteld nog tal van kleedingstuk ken uitte reiken. Dat dit geven van kleedingslukken van groot belang is, kan ieder begrijpen en het hebben van een goed stuk kleeren zal zoodoende weer bijdragen om netheid enz. te bevorderen. Dat deze meerdere netheid duidelijk zichtbaar is, bleek, toen onlangs bij de kindervoeding een dame aan de onderwijzers verklaarde»du kinde ren zien er tegenwoordig netter uitdun vroe ger, toen de kindervoeding nas begon." Kunnen de onderwijzers dit beamen, ook de Afdeeling «Volksonderwijs" doet dit en zij noodigt daarom al wat vriend van haar is uit tot toetreding als lid, om zoodoende nader tu komen tot haar schoon doel«opheffing van liet volk." 6 In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drank- misbruik waarover non on an. or nan liet hoofd dezer werd medegedeeld, «lat het ledental geklommen is tot 116, van welke slechts 17 werklieden. Het Huishoudelijk reglement werd vast gesteld en het. minimum der contributie be paald op I' 0,20 (zegge twintig cent per jaar. Vervol"ens werd het voorloopig bestuur bij accaniatie als definitief gekozen, zoodat het is samengesteld uit de beeren; 1). Gerritsen, voorzitter; dr. I'. M. Bolderman, J. VV. van Aoliterbei>,h. J. van den Brink, J. van Bottenburg. G. Blok on ds. I. Hooykaas Jr. Nu zijn werkelijk keurig uitgevoerde val- sche bankbiljetten hier ter stede ontvangen, zelfs iu vrij grooto hoeveelheid. Ze ziin echter nogal weinig gevaarlijkeen ieder /.al er zich morgen van kunnen over tuigen. De uitlegging er van zal Maandagavond gegeven worden in Amicilia. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Gemengd Nieuws» In het Ainsterdamsch Gemeenteblad wordt een militieplichtige opgeroepen, die geboren is 29 December 1824. De zeventigjarige wordt zeker ingedeeld bij liet reservekader. Men zie in de annonc s: Grands Mugusins du Printemps te Parijs. Op de zon is op dit oogenblik een vlek waar te nemen, die maar eventjes op een lengte van 76000 kilometer geschat wordt, dat is bijna zesmaal den omtrek der aarde. Ware dat vlekje nu maar met spons en zeem weg te nemen, dan behoefden wij ons niet ongerust te maken, maar nu dit niet wel mogelijk is, worden door de geleerden gelukkig echter hebben die het ook wel eens mis! uit de aanwezigheid dier vlek groote magnetische verstoringen en aardstroomingen voorspeld, die vermoedelijk met lievige stor men gepaard zullen gaan. LIEFDADIGHEID. Onder deze rubriek worden, op verzoek van ge noemde vereeniging, personen aanbevolen die volgens armbezoekers van Liefdadigheid daartoe in de ter men vallen en door tegenspoed builen werk zijn geraakt. Aan ons bureau zijn nadere inlichtingen te beko menhet opgeven der e ij fors is voldoende. Timmerman wordt zeer aanbevolen 41 Weduwe vraagt naaiwerk 43 Een oppasser b. z. a. 14 Kookster b. z. a. 40 Timmerman b. z. a. IS Strijkster b. z. a 49 Los werkman wordt aanbevolen '20 Naai- en breiwerk wordt gevraagd 21 Werkvrouw b. v. a., alleen Donderdag 22 Loopmeisje voor halve dagen b. z. a. 23 Werkvrouw /.eer aanbevolen 24 Werkvrouw b. a. 25 Naaister en breister aanbevolen 26 Loopmeisje b. z. a. '27 Schrijfwerk gevraagd 28 Werkvrouw b. z. a. '29 Naaiwerk gezocht 30 Werkvrouw zeer aanbevolen 34 Werkster zeer aanbevolen 32 LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden*' van Amersfoort en arrondissement gedurende de eerste helft der maand Febru ari 4894. 1. Wed. Fuldauer. Amsterdam. 2. L. v. d. Feer 's-Gravenhage. 3. J. M. Maurik 4. M. Meyer Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 4 Maart. Hendrika, d, van Gorrit van de Bijl en Hendiikje Vonk. Leonardos Arnoldus, z. van Joannes Wil helmus Worsteling en Geerdina van Doorn. 2 Maart. Marinus Ilendrikus, z. van Jaco bus Jagtenberg en Wilhclmina Brunetta Catrina van Diermen. Antonie, z. van A lbertus Stephanos Wiertz en Antonia Priem. Gerardz. van Breunis Lagerwey en Jansje Budaingh. Antonius Eduard, z. van Everardus Olte en Gei'trudis Elisabeth Mar- garetlia Antonia Henriette Niermann. 4 Maart. Jacobus Wilhelmus Antonius, z. van Willem Ruitenbeek en Antonia Juugst. 5 Maart. Hendrik, z. van Hendrik Petrus David Nicolaas van Everdingen en Wilhclmina Heijdt. Klias, van Arend van Eijken en Rikjc van de Kielt. 6 Maart. Paulina Antonia, d. van Gerrit van do Klashorst en Toontje Antonia de Graaf Joseph Jacob, v.. van Jacobus van Niekerk en Maria Uding! Christina, d. van Cornells van Daal on Grietje van Loenen. 7 Maart. Dirk, z. van Gerrit Anionic Hiunokamp en Elisabeth van Kilijzen. 8 Maart. Nicolaas Gerardus, z. van Jacobus Stork on Johanna GecUia van Son. ONDERTROUWD: 8 Maart. Maxirniiianus

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2