Binnenland. Stadsnieuws Uit het verslag van don Minister van Oor log aan H. M. de Koningin-Regentes betref fende den allonii der lichting van de Nationale militie van 1893 blijkt, dat wegens gemis aan gevorderde lengte 9Ó7 militieplirhtingcn wer den vrijgesteld, tegen 907 in 1892. Onze. jongelieden beginnen dus leelijk te krimpen en dat in weerwil van de uitbrei ding der sport. Het Vaderland berichtte: Naar wij uit goede bron vernemen, worden er door de regeering onderhandelingen ge voerd over de naasting van de spoorwegen, Het UtrechUch Dagblad teekent daarbij aan Uit minstens even goede bron kunnen wij hieraan toevoegen, dat van dergelijke onder handelingen niets bekend is. Indien bij de waardebepaling voor de Ver mogens-belasting de waarde van vast goed gesteld wordt op bet 15voud der belastbare opbrengst van de gebouwde en op bet 20voud van de ongebouwde eigendommen, kun deze opbrengst worden verminderd met hetgeen volgens den laatstbekenden jaarlijksehen omslag voor polder- en watered ia ps-1 asten meer wordt betaald dan daarvoor by de regeling der belastbare opbrengst is afge trokken. Indien dezelfde eigenaar ook per- ceelen bezit, waarvoor aan nolder- en waterschapslasten minder wordt betaald, dan bij de regeling der belastbare opbrengst is afgetrokken, dan blijltdit buiten aanmerking. Deze uitlegging, die door den Minister van Financiën aan de ambtenaren der registratie is medegedeeld, weerspreekt de opvatting van mr. Sprenger van Eijck. Deze gal'toch, onder no. 47 van zijn Toelichting op de wet op de Vermogensbelasting, als zijn gevoelen te kennen, at het wel de bedoeling der wet zou zyn, het meerdere met bet mindere te compenseeren en alzoo alleen rekening te houden met hetgeen voor ijl de goederen meer is te betalen dan in den legger is afgetrokken. In de Staats-Courant wordt ter algemeenc kennis gebracht, dat gedurende de maand Januari 1804 is ingelegd bij de Rijkspost spaarbank 1982 814.72* en terugbetaald 1' 1 271 323.28. zoodat meer is iugelegd f711 491 44* Aan liet einde der maand December II. was ten name der verschillende inleggers inge schreven f31514192.00*. terwijl de bijge- schre en rente over 1893 beliep f732 435.33, zoodat het gezamelijk tegoed op ultimo December bedroeg f32958119.28. In den loop van Januari zijn 7940 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven; 1840 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan bet einde dier maand nog 407 152 hoekjes in omloop waren. De Staats-Com missie voor de drooglegging der Zuiderzee hoopt half April gereed te komen met de samenstelling van haar rap port. Kolonel F. C. C. Bloem, commandant der 2e divisie infanterie, is benoemd tot generaal- mujoor. terwijl Arnhem als zyn standplaats gehandhaafd blijft. Aan de Israël ie tisclie militairen, die bet Paaschfeest te hunnent wenschen te vieren, zal daartoe gelegenheid worden gegeven door1 aan hen. wier ouders of betrekkingen in hun garnizoensplaats wonen, op de feest dagen vrijstelling van den dienst, te verleenen; aan de overigen een verlof te verleenen van en met 20 tot en met 29 April a. s.aan hen, die mochten zijn opgeroepen om op 18 April a. s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, uitstel van dié opkomst te verleenen tot 29 April a. s. De Rotterdamsche Gemeenteraad onder scheidt zich, zooals reeds meermalen werd opgemerkt, door zyn korte zittingen. Hij is hét tegendeel van een nabootsing oer Tweede Kamer. Ken der berichtgevers vermeldt om trent de jongste zitting, dat een raadslid, die het beroemde kwartiertje wat bad gerekt, bij zijn komst ten stadhuize reeds zijn collega's ontmoette die de vergadering verlieten, na dat alle zaken waren afgedaan. Toch kan men niet zeggen, dat tc Rotterdam de pu blieke zaak wordt verwaarloosd. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen heelt bepaald, dataandensution- cnef voortaan is overgelaten te beoordoelen, of tegen reizigers die, op vordering van den controleereuden beambte verklaren, niet in staat te zyn, de voor het vervoer verschul digde vracht, of vracht en verhooging, te voldoen, proces-verbaal is op te maken, dan wel of genoegen kan worden genomen met een eventueele verklaring, dat bet verschul digde bedrag binnen een te bepalen termijn zal worden voldaan. Voor den aankoop van paarden voor Duitsche rekening, Zaterdag te Halfweg ge houden, waren er ruim 40 aangevoerd: na scherpe keuring werden 12 jonge paarden aangekocht; de prijzen liepen van 1225 tot f500. Opmerkelijk is het, dat onze Noderlandsohe remonte-commissie geen enkel geschikt paard kon vinden. Volgens de Leidsche Courant zou er sprake wezen van het oprichten hier te lande eener filiaal-inrichting van het Instituut-Pasteur. door allerlei fondsen, als ziekenfonds, onder steuningsfonds enz. Niettegen slaande de vele namaaksels die van hot artikel in de handel is. blijft toch de echte poetspomade overal de voorkeur behouden. Ken ons toegezonden brochure beval tal vanuanbevelingen van hooggeplaatste militaire autoriteiten en men week het, ook in Duitscli- land is „properteit" voor den soldaat een eerste vereisente. In plaats van den tot majoor bij het 3e regiment vesting-artillerie benoemden ka pitein S. O. van der Straaten, wordt hier met bet bevel over de 5e batterij 1e regiment veld-artillerie belast de kapitein E. C. Rou- gaert, thans commandant der 2e trein- compagnie te Utrecht. Onze vroegere stadgenoole mej. D. Rauh, thans onderwijzeres te Beemster, is geslaagd by het Donderdag te Utrecht gehouden exa men in de nuttige handwerken. De vergunning voor den aanleg en de exploitatie van oen intercomunale telephoon- lijn AmersfoortHilversum, verleend aan Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij, is verlengd tot 30 September e. k. De Keurmeester van de visch verzoekt ons er onzen lezeressen en lezers attent op te maken, dat de keuring aan de vischmarkt tegenwoordig om 8 uur's ochtends geschiedt. Visch vóór achten gekocht, is dus niet gekeurd en kan dus schadelijk wezen. Ton einde niet vooruit te loopen op het gerechtelijk onderzoek, vermeldden we in óns vorig nummer niet hetgeen ons ter oore gekomen was omtrent de aanhouding hier ter stede van den postbode van Amersfoort op Stontenburg. Dat P. J. de B. te avond of morgen in handen der Justitie zou vallen, was reeds lang voorzien; hij was slordig op zijn dienst zaken. Hem werd 22 Februari door het Postkan toor alhier een postwissel groot 112.50 ter band gesteld, om dien uit te betalen aan J. v. L. te Achterveld, gemeente Stoutenburg. Den volgenden dag bracht bij den postwissel gequiteerd terug. Na reclame van den geadresseerde bleek echter, dat het geld eerst 6 Maart was uit betaald en de quitantie van 22 Februari vervalscht was. Het onderzoek, dat geleid werd door den commissaris van Rijkspolitie alhier, had tot resultaat, dat De 15. de gepleegde valschheid en verduistering bekende. Dit muisje had echter nog een staartje, want toen de heer Rijksontvanger hier Don derdagmiddag vernomen had, dat De B. ge arresteerd was. stelde hij een onderzoek in omtrent, de echtheid eener quitantie voor ruim 1100,welk bedrag de lieer Rijksont vanger Dinsdag te voren aan den bode bad medegegeven voor den pastoor Ie Achterveld. Spoedig bleek, dat de pastoor noch hot geld ontvangen, noch de quitantie geteekend had en dus ook hier valschheid in geschrifte Toen De 15. hoorde, dat hij aan het Bureau van politie met don heer Rijksontvanger zou worden geconfronteerd, wist hij zijn bewaker te ontkomen eu liet bureau te ontvluchten. Hij holde liet Kalfsveld op, door een drietal beambten achternagezet; geen uitweg meer wetend, sprong hij in de Beek, waar hij spoedig door een agent gegrepen eu aan stonds naar het bureau teruggeleid werd. Ten slotte heeft bij erkend ook deze tweede verduistering bedreven te hebben. Onder verdenking van valschheid in ge schrifte, verduistering en oplichterij is hij thans ter beschikking van de Justitie gesteld en wacht hij in de gevangenis te Utrecht zijn vonnis. De tegen hedenavond aangekondigde voor stelling van «Valsche bankbiljetten" gaat wegens gebrek aan voldoende deelneming niet dooi' en is uitgesteld tot later. Men verzoekt ons te melden dat, op uit- noodiging van liet Bestuur van Amicilia, aanstaanden Donderdagavond in die Sociëteit professeur Henry Wilden een séance zal geven. De leden, die don beroemden billardspeler een willen gadeslaan, verzuimen niet te gaan kijken. Wellicht is hier een amateur te vinden, die hem een partij aanzet. Op 600 caram boles geeft hij er 400 voor. Ook fantaisie- en kunststooten zal hij ten beste geven. Bij genoegzame deelnoming zal het gunstig bekend specialiteiten-gezelschap van den heer G. Stroober te Rotterdam aanstaanden Maandag, den I9en, in Amicilia een voor stelling geven. En zoo behooren ook Van Aken's sym- phonie-concerten weer tot de geschiedenis; net laatste in dit seizoen, haasten we ons er bij to voegen werd, tengevolge van het zeer ongunstige weder, slechts matig be zocht. Als gewoonlijk gaven de ensemble-num mers weder bewijs van degelijke voorbe reiding en groote virtuositeit van de kleine schare musici, die, bezield door haar direc teur, geeft wat ze kan. Natuurlijk |vond Desorrnes Sérénade des mandolines veel bijval, maar ook de Nocturne van Doppler voor viool, cello, lluit en piano werd warm toegejuicht, evenals de paraphrase Thans is bepaald, dat in het provinciaal krankzinnigengesticht «Meerenberg" te Bloe- mendaal, niet meer dan 1313 krankzinnigen mogen verpleegd worden, namelijk 255 man nen en 255 vrouwen in het nieuwe, en 393 mannen en 410 vrouwen in het andere ge bouw. Het cijfer 1313 is voor een krankzinnigen gesticht zeker merkwaardig, zou een bijge lovige zeggen. Voor geruimen tiid was er sprake van het oprichten eener bcuelaarekulonie te Gelder- malsen. Dit is toen op linancieele bezwaren afgesprongen. De commissie die zich destijds vooi' dit doel vormde heelt thans besloten, dat de vestiging der kolonie zal geschieden te Beekbregen Dezer dagen is te Amsterdam onder den naam van Verzekering-Muatschappij Mer- curius een Naamlooze Vennootschap opge- rich, welke zich ten doel stelt bet verzekeren tegen verlies van- of schade aan eigen dommen, te lijden door inbraak met of zonder diefstal. Het Maatschappelijk kapitaal ad f500 000 is geheel geplaatst. De premiën zijn laag en daardoor geen bezwaar voor iemand, die een inboedel van eenige waarde te verzekeren heelt; de verzekerings- voorwaarden zyn zeer humaan. Artikel 2 luidt bijvoorbeeld: Met inbraak wordt gelijkgesteld bet zich toegang verschaffen door middel van valsche sleutels." Deze omstandigheden voorepellen der Maat schappij veel succes. Vooral voor hen, die hun huis, zij liet ook slechts gedurende éen dag, onbewoond laten, of die goederen in onbewoonde magazijnen of pakhuizen hebben, is het veel waard, dat zy zich tegen schade, te lijden door diefstal of vernieling, kunnen verzekeren. De Mercurius heeft speciale polissen, welke voor f 1.50 verkrijgbaar zijn voor eigenaars van huizen, en welke hun recht geven op volle vergoeding van de schade, die zij a«n deuren, vensters of anderezins lijden bij in braak, tot een maximum van f500, per polis. Vrijdag werd ons reeds de eerste scheur kalender voor 1895 aangeboden. Die komt werkelijk met te iaat. Mobilisatie-oefeningen zijn niet overbodig; ze kunnen zelis nuttig zijn. Maar bepaald schadelijk mogen ze heeten als men ze voorbereidt op de volgende wyze: «Gedurende deze maand zullen mobilisatie- oefeinngen worden gehouden door detache menten van het regiment grenadiers en iagere en wel op 16 Maart door het 1e bataljon, op 22 Maart door het 2e, op 28 Maart door bet 3e," enz. Zoo staat in een der Huagsche bladen te lezen. Jammer, dat bet uur er nog niet bij gemeld wordt. Omtrent het brandje in de gevangenis te Sneek lezen wy in een der Duitsche bladen «Nootlottige gevolgen had een brandstich ting in een Hollandsen krankzinnigengesticht. Een waanzinnigen stak te Snoek het krank zinnigengesticht in brand. Het gebeele ge sticht werd in de ascli gelegd. Ongeveer 100 patiënten wisten zich hals over kop vluchtend te redden, 13 verpleegden worden nog vermist; men gelooft, dat zij in de vlammen zijn omgekomen." Men weet, dat do brand in zijn begin werd gebluscht en geen enkel persoon in de vlammen omkwam. Een zeldzaam voorkomend pand, dat te huur of te koop staat, is zeker een kerk. Dit geschiedt thans te Baarn. De kerk der Gereformeerden (doleerenden) die thans door samensmelting met de Chr. Gereformeerden overbodig is geworden, staat te buur of te koop. De firma L. Dake Zoon te Amsterdam, die ook bier ter stede vele depothouders heeft, brengt sedert een tiental jaren als gecontracteerde alleenverkoopster in den handel de universeele metaal poets-pomade. verpakt in blikken doosjes, waarop staat afge- drnkt een Duitsche infanteriehelm en de lettere A. V. Co. Dit artikel wordt gefabriceerd door de firma Adalbert Vogt Co. te Berlijn die alle jaren haar omzet ziet toenemen en dan ook voort durend haar fabriek moet uitbreiden. De fabriek is uitstekend ingericht, vooral sedert de laatste vergrooting, terwijl de regeling van den arbeid er bijna volmaakt is; er bestaat bijv. een 8*-urige werkdag. Ook is voor de arbeiders uitstekend gezorgd, Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat op verschillende plaatsen in den lande het vee reeds in de weiden is en alles op een mooi voorjaar duidt. Hoe geheel andere was dat in den wintgr yan 1614, toen het in Maart grimmig koud was en allerwege bergen van sneeuw lagen, terwyl als sterk contrast daarmede diene. dat volgens een oud kroniekje de hitte in Maart 1705 zoo groot was dat men „vleesch in de zon kon braden." Het Clever Kreisblalt schrijft het volgende «Een ex-advocaat, afkomstig uit üreslau, tegen wion door dp üuitsohejustitie, wegens bedrog, oplichterij enz. bevel tot inhechtenis neming is uitgevaardigd, beeft zich voor een halfjaar in het naburige Nijmegen gevestigd, om van daaruit zijn zwendel voort te zetten en zoowel Duitsche als andere firma's er in te latou loopen. Onder de fraai klinkende lirma-namen, als O. Stark en Cie., interna tionaal informatie-bureau voor den handel, incasso- en commisie-kantoor teCranenburg, ook wel onder den naam Konrad Sillz en Cie., waarbij bovenstaande bijzonderheden van de werkzaamheden der firma gevoegd worden en Granen burg als woonplaats ver meld staat, tracht hij in het bezit te komen van goederen, van welken aard ook. Brieven en voorwerpen van waarde, die aan ^oven genoemd adres op het postkantoor te Cra- nenburg voor hem aankomen, laat hij door een vertrouwd persoon, daartoe door hem gemachtigd, afhalen. Wijselijk behoedt hij er zich zelf voor het holhndsche grondgebied te verlaten, daar het hem bekend is, dat de Duitsche justitie bet oog op hem houdt." Het doel van deze mededeeling, zegt liet Kreisblalt, is liet publiek ernstig te vvaarschu wen tegen dezen internationalen zwendelaar en tevens de redactiën der bladen te ver zoeken, door bekendmaking van bovenstaande feiten, den man te beletten voort te gaan met zijn oplichterij. De Economiste européen bevat een artikel over de begrootingen der verschillende Küro- peesclie Staten, waaruit blijkt, dat in 1893 in Frankrijk de begrooting, de buitengewone en gewone te zinnen, 216 millioen franc min der bedroeg dan in 1883. Rekening houdend mot liet aangroeien der bevolking in de verschillende landen, zijn de uitgaven per hoofd sinds 1883 vermeer derd met: 41.99 i'r. in Üuitschland18.15l'r. in Zwitserland; 14.74 fr. in Engeland; 5.03 l'r. in Rusland; 3.40 fr. in Italië en 1.19 fr. in Oostenriik-Hongarije. Ze zijn sinds dit jaar per hoofd verminderd met 10.95 fr. in Spanje; 8.09 fr. iu Neder land; 7.30 ft', in Frankrijk en 2.28 fr. in België. De verhouding lusschen de begrootingen voor 1893 en de bevolking naar de laatste volkstelling is, dat per hoofd in de voornaamste Staten van Europa wordt uitgegeven: in Duitschland 104.18 fr.in Engeland 102.40 fr.; in Frankrijk 87.55 l'r.in Oostenrijk-Hon- garije 62.98 fr.in Nederland 61.99 fr; in Italië 57.40 lr.; in België 55.52 l'r.; in Rus land 42.55 fr; in Spanje 41.94 fr. en Zwit serland 35.25 franc. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoeicers en B e 1 a n g s t el 1 e n d e n zal het Centraal- bureati DINSDAG den 13 Maart 's middags van iiai.p vier tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Het door Burgemeester en Wethouders opgemaakt kohier van den Hoofdelijken om slag voor het dienstjaar 1894 bedraagt f49835.04* De lijsten, aanwijzende de personen, in deze Gemeente bevoegd tot bet kiezen van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, werden heden ochtend door Burgemeester en Wethouders vastgesteld en liggen, met de bijbehoorende bescheiden, voor ieder ter Gemeente-secre tarie ter lezing. Het aantal kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer bedraagt 843; voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad elk 842.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2