Maandag 2 April 1894. No. 4341. 38e Jaargang. HIT 1AM1TI1 Feuilleton Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis 7jondngMud, Abonnement per 8 maandenƒ1,— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenlund 50 ct. nor 8 maanden. Adverteutiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legal0-, officicöle- en onteigeningsndvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. AJtuiidrrlijk-e nummert 10 end. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstons 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent B\j advertentiën van buiten do stad worden de incaseeerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hook Kortogracht, Wijk B. 80 Telephoounnnimer 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kie zen van leden voor de tweede Kamer der Staten- Gencraal, do provinciale Staten en den gemeen teraad, lieden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke lysten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 29 Maart 1894. Do Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. DER VOLKSVERTEGENWOORDIGING. De Monarchie heeft van ouds bij alle Arische volkeren eene volksvergadering gekend, die het éénhoofdig gezag omringde en beperkte. Die volksvergadering heeft zich in de middeleeuwen uit het leenstelsel iu een nieuweren vorm ontwikkeld, onder den invloed van het denkbeeld van vertegen woordiging van standen of van groote groepen, waarin de Maatschappij ver deeld was. Toen in het laatst der vorige eeuw de Staatséenheid hier te lande kwam, toen eerst kon hier eene Volksvertegenwoor diging ontstaan in staatsrechterlijken zin; maar die was toen tevens de representant der democratie ze was de draagster van het Staatsgezag zelf. Zoo is het gebleven in 1801 en 1805. Eerst in 1806 heeft de Vertegenwoordiging het karakter aange nomen, dat haar in de Monarchie kon toekomen. Wanneer wij historisch te werk gaan, dan vinden wij voor de Volksvertegen woordiging in de Republiek en in de Con stitutioneel Monarchie deuzelfden oor sprong. In de Republiek berust het staatsgezag bij het volk, en de vertegenwoordiging des volks is de rechtstreeksche represen tant van den Souverein. In de Republiek dus moet de Volks vertegenwoordiging de juiste uitdrukking Naur het Engdsch, van CHARLES J. MANSFORD. i.) i. Sahibs, ontwaakt," riep Hassan, onze Arabi sche gids, op zekeren nacH uit, terwijl hy ons haastig drong om op te staan. „De Stam der Driehonderd pieken is op haar moordend werk uit! Luistert!" Wij richtten ons van onze legersteden op en spitsten on zo ooron om eenig geluid op te van gen. Uit de vlakte, die zich voor ons uitstrekte hoorden wij bij tusschenpoozen een zwakken kreet die ons xn de ooren klonk al het ge schreeuw van een nachtvogel „Dat is hun zonderling signaal," vervolgde de Arabier. Wy sprongen op en tuurden, vóór onze tent staande, over de vlakte, maar konden goen enkel mcnschelijk wezen onderscheiden. „Ditmaal vergis je je toch. Hassan," zeide Denvicrs. „Wat jij gehoord hebt was het schreeu wen van een nachtuil." „De Sahib vergist zich." antwoordde de Ara bier kalm. „Ik heb den waarschuwenden kreet van den stom ai meer gehoord." „Het komt uit de richting van Avuthia," merkte ik op, naar de plek wijzend, waar de flauwe omtrekken van den toren der pagode zich geven van den wil des volks. Bjj de Monarchie daarentegen heeft de Volksvertegenwoordiging een ander karak ter. Het Staatsgezag berust bij den Monarch en niet bjj liet volk. Daar is aan het volk het recht gegeven om door middel van re presentanten zijne belangen en wenschen aan den vorst kenbaar te maken. Er is dus een verschil van rechtsgrond tusschen de Volksvertegenwoordiging in de Constitutioneele Monarchie en in de Republiek, en dit veroorzaakt een verschil in karakter en bestemming. Het komt er niet op aan alleen of die personen volkomen zuiver weerklank geven aan de wenschen der massa, maar of zij in staat zjjn zoo veelzijdig mogelijk de belangrijke functie te bekleeden. I>e volksvertegenwoordiger moet vooreerst al die belangen, behoeften,meeningen kennen en .verder is het een vereischte, dat de noodige bekwaamheid en onafhankelijk heid bestaat om dien wenseh getrouw te kunnen en te willen behartigen en dien tevens naar eigen overtuiging in verband te brengen met liet belang vau den Staat. In de Monarchie worden niet de ver schillende deelen, maar het gansehe volk vertegenwoordigd het doel van de Volks vertegenwoordiging is niet het belang van de onderdeden, maar het gemeenschap pelijk belang. De Stateu-Generaal, zegt art. 78 van de Grondwet, vertegenwoordigen het ge- heele Nederlandsche volk. Elk lid van eene Volksvertegenwoor diging is geroepen tot dezelfde taakhet streven naar hetzelfde doel, het algemeen belangmaar hjj werkt daartoe desniet temin mede op zijue individueele wijze, als orgaan van de bijzondere meeningen en bijzondere belangen der kiezers. Daarom kan men niet zeggen dat een lid van de Volksvertegenwoordiging iemand vertegenwoordigt; hjj is alleen lid van een vertegenwoordigend lichaam en ter wijl het zjjn plicht is om de bijzondere belangen en gevoelens van zyue kiezers te openbaren, is hjj tevens verplicht om, nadat hjj dat gedaan heeft, na toetsing en onderzoek ze dienstbaar te maken aan het algemeen belang. als schaduwen onder den sterrenhemel verhieven. „Het komt van verder dan Ayuthia," ant woordde Hassan, wiens gehoor bewonderenswaar dig was „zoover als de stad, die wij zagen, toen wij den Menara afvoeren. StilDaar hoor ik het signaal weder!" Wederom luisterden wy aandachtig, doch dit maal kwam het geluid uit een andere richting. „Het is niets anders dan een nachtuil," her haalde Denviers, „die nu naar anderen kant van de vlakte gevlogen is. Ala Hassan van plan is ons wakker te maken voor eiken vogel, dieix hij hoort schreeuwen, zullen wij al heel weinig rust hebben. Ik ga ten minste maar weer wat slapen." Hij keerde in de tent terug, uoor ons gevolgd, en, zich op den grond uitstrekkend, lag hy eenige minuten later reeds weder in diepen slaap, terwjjl ik met Hassan wat bleef zitten praten, want de vreemde vogelachtige schreeuw hield er my van terug om Denviers' voorbeeld te volgen. „Koetl Koet!" klonk het weder, en trots de overtuiging van mijn reisgezel, gevoelde ik mij gedwongen den Arabier toe te geven, dat dit meer was dan het schreeuwen van een vogel, want van dien kant hoorde ikduidelykantwoord geven. Na ons avontuur in het noordelyk gedeelte van Burinah waren wy zuidelyk gereisd iu het hartje vanSiam, waar wij onzen olifant weg deden en den Menara afvoeren m een uitgeholde» boom stam, zooals daar het gebruikelijke vervoermiddel te water is. Te Ayuthia waren wij aan wal gestapt en hadden daar de ruïnen bezichtigd van de oude stad, waarna wij onzen weg vervolgd hadden naar de monding der rivier. Terwyl wij de kolossale beelden bezichtigd hudden, die daar Het lid van de Vertegenwoordiging ia geen afgevaardigde-lasthebberhjj is slechts de vertrouwde van zjjne kiezers. Ieder lid van de Staten-Generaal wordt door de Grondwet zelve tot een volkomen zelfstandig man gemaakt, want art. 86 luidt„De leden stemmen zonder last van of ruggespraak met hen die benoemen." Dit nu is ljjnreoht in strjjd met de theorie van de Democratie, waxvr het lid der Vertegenwoordiging een mandataris is. Daarom antwoordde dan ook mr. Gleich- man op de bekende tot hem gerichte vraag het volgende „Wie van mij verwacht, dat ik mjj hetzij een bepaald mandaat, hetzjj een verbod om aan eenige voor te stellen wijziging myue stem te geven, zou laten welgevalleu, bedriegt zich te eeuen male. Ik onderwerp mjj aan geenevlei voor waarde, die injj zou weerhouden om in volle vrijheid, naar de inspraak van mjjn geweten te stemmen; aan geenerlei voor waarde, die injjiie overtuiging zou vxvst- leggen aan zekere, door anderen voor mjj uitgedachte eu gestelde, formule. „Tot nog toe verkeer ik in de meening en hjj die neening volhard ik dut het volgen van een andere gedragslijn mij verboden wordt, niet door mjjne op vatting vau persoonlijke onafhankelijk heid alleen, maar door mjjne trouw tevens aan de constitutioneele beginselen en aan die van de Grondwet, welke ik niet deuk te verloochenen." De vraag ontstaat nu, is er, ab er geen mandaat, geen ruggespraak bestuut, dan geen eukel verband tusschen kiezers eu gekozenen Zeer zekeren die baud kan uitgedrukt worden door de woorden wederzij dsch vertrouwen, vertrouwen in de kracht eu de standvastigheid hunner poli tieke overtuiging. Waar dit ontbreekt, zal de betrokkene niet gekozen worden; waar het ontzinkt, daar valt ook de bodem weg onder de voeten vau den gekozene. Dat vertrouwen verzekert overeenstem ming in staatkundige beginselen tusschen kiezers eu gekozene. Zoodanige overeen stemming is op den duur noodzakelijk, en de middelen zjju geoorloofd, die de W. F. A. GROENHUIZE N, Havik, hoek Laveiulelitraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. tusschen de andere overblijfselen van de suxd, een nu vergane grootheid lagen, had Hassan ons een geschienedis verteld, waaraan wij toen weinig aandacht hadden geschonken. Den nacht, waarin onze gids ons zoo dringend wekte, was onze tent opgeslagen op eenigen afstond van don rivieroever, waar een fantastische natuurlijke brug van ruwen, witten kalksteen den bruisenden stroom overspande en do twee groote helften van de vlakte met elkander ver hond. Diuxr ik met Hassan dicht bij den ingang der tent zat, kon ik in het verre Westen do toppen onderscheiden van den keten der Driehon derd pieken, die zich achter dc vlakte verhief. Mij herinnerend dat Ilassan daar in zijn verhaal melding van had gemaakt, wilde ik lieiii juist vragen, dit nog eens te herhalen, toen ik wederom den zonderlingen kreet vernam. Op hetzelfde oogenblik greep de Arabier mij hij den arm on en wees mij op de vlakte vóór ons. Ik keek xn de richting, die Hassan mij aangaf, en mijn oogen hieven rusten op den bouwvallige» muur van een verwoest paleis. In het eerst zog ik niet bijzonders, maar toen kwuxu hot mij voor, dat er een donkere gestalte verborgen was in de schaduw van den muur. „Koet!" klonk hot signaal wederom, zóo zachtjes, alsof hij, die het uitte, bang was ont dekt te zullen worden. Do schreeuw kwam klaarblijkelijk van iemand, die zich achter den rivieroever bevond, wantde man, dieindesehaduw verborgen was, kwam nu plotseling te voorschijn in het volle maanlicht. Ilij bleef een oogonblxk strekking hebben om dat vertrouwen te bereiken en te versterken. Daartoe dienen openbare bijeenkomsten, mondelinge of schriftelijke verklaringen, gedachtewisseling over programma. Maar ongeoorloofd worden deze dingen als ze den vorm van beloften gaan aannemen. Nimmer dus zal in eene Constitutioneele Monarchie een lid der Volksvertegenwoor diging door zjjne kiezers opgeroepen kun nen worden om rekening en verantwoor ding te doen. Want juist dit ia het verschil tusschen den afgevaardigde in do Repu bliek en dien in de Constitutioneele Mo narchie, dat hjj in de Republiek manda taris, in de Constitutioneele Monarchic volkomen vrjj en zelfstandig is. rar. J. C. H. PRIKKEN. Generaal-majooi' Van Marle, commandant der stelling van Amsterdam, is op verzoek gepensionneexil en vervangen door den tot generaal-iiiajoor bevorderden kolonel K. Eland. De miliciens dur infanterie van de lichting I8!>1 zullen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen worden van 17 Au gustus tot 18 September a. s. De maatregel, dat paarden tor keuring moe ten worden aangegeven, voor welke keuring bepaalde plaatsen zijn aangewezen, ontmoet bij de boeren een bezwaar, en wel in de tollen, die zij te passeeren hebben en waai* zjj tolgeld betalen moeten. 7,jj achten het al org genoeg, dat zjj uit bun bezigheid worden geroepen om de paarden ter keuring te brengen, maar nu die moeite hun ook nog geld Kost, achten zij dit oen nieuwe belasting. Men wil weten, dat de Justitie in de buurt van Laren bet onderzoek naar do lijkon der vermiste vrouwen van De Jong zal hervatten, tengevolge van mededeelingen door hem aan den hoer Ratelt gedaan. Deelden wij in ons vorig nummer mede, dat in de nabjjheid van Utrecht een paarden renbaan zal worden aangelegd, thans kan .werden bericht, dat door twee Utrechtsche ingezetenen een Ilink stuk grond is ;xange- kocht om dit in te ï'iclnen tot een Utrechtsch stilstaan en verdween toen in hot hoogt gras, waar boven wy hem zyn hoofd zagen uitsteken, en den roep voorzichtig hoorden beantwoorden. „Wat denk je, dat bij daar doet, Hassan?" vroeg ik den Arabier op fluisterenden toon, ter wijl ik hum do hand naar den greep van zijn zwaard zag brengen. „De bergbewoners hebben onze tent gezien, toen zij op expeditie uit waren," antwoordde hij zachtjes. „Ik denk, dat zij willen probecron ons bij verrassing aan to vallen, nxaar met de hulp van den I'rofcet zullen wij hen wel ver schalken." Ik gevoelde niet veel neiging om vertrouwen te stollen in de hulp van den Profeet, en laar om liep ik haastig op Donviers toe en axaukte hem wakker. „Is het alweer die uil?" vroeg hij, terwijl ik hom overreedde om door de opening van de tent te kjjkon. Hij deed dit en zug oen zwart gelaat, met een tulband op, boven het hooge gras uitstoken en langzaam op onze tent too- sluipen, schuifelend als een slang en een dunne stroop platgetrapt gras achterlatend, waar zijn voet zich had nedergezet. Denviers trok een van zijn pistolen uit zjjn gordel cn ik volgde zijn voorbeeld. Daarop verwijderden wij ons van den ingang der tent, opdat onze waakzaamheid niet zou worden opgemerkt, en wachtten nu, totdat de bergbewoner ons zou genaderd wezen. Halfweg tusschen do ruïnen van het paleis en onze tent bleef hij staan, en toon voelde ik weder Hassan's hand op mijn arm, terwyl hy met de andore naar den rivieroever wees. Wordt vervolgj.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1