BIJVOEGSEL Stadsnieuws Binnenland. behoorende bij In Amersfoortsehe Courant van MAANDAG 2 APRIL 1894. Kolonel I. X. baron Schimmelpenninck van der Ovc Ire-eft de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-generaal aangenomen. In de Vrijdagavond gebonden vergadering van de Roomsen Katholieke Kiesvoreeniging linckt i'ii orde is mot algomeene stemmen gekozen tot eandidaat voor dn Tweede Kamer mr. 1' - graaf Sctiimmelpenninck, lid der Provinciale Staten van Utrecht en burge meester van Amersfoort. Hedenmiddag werd in 1 iotel-Sch wermner een groote bijeenkomst gehouden van anti- revolut ioimairen uit het district Kde ter be spreking van de aanstaande Kamerverkiezing. l)e vergadering werd o. n. bijgewoond door Ie heeren Van Liften Seis en Schiissler. Men verzoekt ons liet volgende mede te deelcn aangaande de Meeting in Arnicitia op Donderdag 5 A pril a. s. Het is gebleken, dat over de beteekenis der meeting bij velen een onjuiste meening hecrscht. Zi j is niet bestemd om candiilaten te stellen. Zij bedoelt alleen aan sprekers van ver schillende richting de gelegenheid te geven humn' gevoelens over het zoo gewichtig vraag stuk der kiesrechtuitbreiding in het openbaar te verkondigen. Het comité als zoodanig noodigt geen enkelen spreker uit; het laat dit over aan lien die zich daartoe geroepen gevoelen, in t bijzonder aan de activiteit der kiesver- ecnigingen. Hel leidt alleen de debaten, doch stelt zich geen partij. Indien de Minister van Oorlog toestemming daarvoor geeft, zullen enkele militaire wielrijders medio Mei een driedaagscben tocht ondernomen, onder commando van den kapitein-ingenieur K. Scheller en 14 Mei, na iu de Legerplaats bij Zeist deelgenomen te hebben aan een revolver-sell ietconcours, op hun tocht naar het kamp bij Oldebroek te Amersfoort dejeuneeren. Den 21 en dezer des ochtends te 7 uur (stadstijd) zullen hier de paarden, die »in de loting" gevallen zijn, gekeurd worden. De gemeente Amersfoort moet leveren l rijpaard en 5 trekpaarden, van welke min stens 2 geschikt moeten zijn om als batterij- paard te dienen. Op den zelfden dag worden bier gekeurd te X uur de paarden uit Woudenberg, te 9 uur die uit. Lensden en Stoutenburg, te It) uur die uit Hoogland en te II uur die uit Soest. l iet cont ingent, door ieder dezer gemeenten eventueel te leveren is bepaald op 5 trek paarden, waarvan 2 geschikt voor batterij paard. Op de Donder higgehoudeii Paaseiipaarden markt waren aangevoerd ISA paarden waar onder zeer schoone dieren, 20 hitten en 15 veulens. Hij tamelijk levendigeu handel besteedde men voor paarden 1*50 a f400, voor bitten f60 a f130 en voor veulens f70 ii f180. Donderdag is weer een valscbe rijksdaal der aangeboden bij den correspondent der Nedcrlandscbe bank alhier, andermaal mi-l het jaartal 4874. Hedenochtend werd er andermaal een aan geboden, nu met het jaartal 1865. Gedut ende Maart is uit den regenmeter hier afgetapt 34 m. M. regenwater. Er waren 5 regendagen. Dij heldere lucht werd Hter Zaterdagmiddag omstreeks vier uur een hoogst eigenaardig natuurverschijnsel waargenomen. Aan den Noordoostelijken hernel was een soort regenboog duidelijk zichtbaar, echter niet zoo sterk gekleurd en niet van den gewonen vorm. De vergadering Vrijdagavond door Onder linge Hulp gehouden en gepresideerd dooi den heer J. van Wessum, was niet zoo druk bezocht als ten vorigen male; een goede honderd werklieden waren tegenwoordig. De voorzitter behandelde drie vragenhoe ontstaat armoede: hoe is armoede te voor komenis O. 11. een der middelenter voor koming Nadat hij de werklieden nogmaals had voorgehouden hoe ontzettend het wezen moet als ze, op hun ziekbed, hun gezin tot armoede, zien vervallen en zich dan het zelfverwijt doet, hooren: «ware ik slechts li l geworden van O. II., de mijnen zouden thans het gewone weekloon niet derven", werd weder de gelegenheid geopend om inlichtingen te vragen en meldden zich andermaal velen aan om tot het lidmaatschap te worden toegelaten. Wij herinneren nog eens, dat men. tegen betaling van 7,- 10 of 15 cent per week, zijn loon ingeval van ziekte kan verzekeren en Onderlinge Hulp dan f3,50. f5 of f 7.50 per week uitbetaalt. Alle bestuursleden geven inlichtingen. Door de directie der H. IJ. S. M. is aan besteed het uitvoeren van onderhoudswerken op de lijnen Amsterdam-Winterswijk en liilversuin-L'trecht, in 7 pereeelea Darning f 37 300. Minste inschijvers waren voor perceel 1. H. Svvep, 18950; 2. W. van der Koor, f 4420: 3. dezelfde, f7100: 4. J. G. van der (leest, f3120, allen alhier. Voor perceel 5. W. F. •Geurde, te Apeldoorn, f' MHO: voor 6 en 7 te samen G. Wollis, te Winterswijk, f1675. De wekelijksche opgaven der waterhoogten van de Luotersche beek en de rivier de Kem zijn ons niet toegezonden. In het volgend nummer hopen we de waterstanden van 18 tot 31 Maart te kunnen vermelden. Blijkens advertentie in dit nummer is thans ook het Paviljoen op den Arnersfoort- sehen berg weder voor het publiek geopend. Van rijkswege is Vrijdag aanbesteed het maken en stellen van twee ijzeren licbtop- standen op Rozenburg. Dit. Werk moet in een Nederlandse lie fabriek vervaardigd worden; inschrijving door buitenlandsche aannemers werden niet aangenomen. Een begin van protectie dus Blijkens het eerste jaarverslag (loopende over 18 maanden) der «Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen" te Haar lem, bedroeg de totale verkoop 128000 flesschen water, welke hoeveelheid de ver wachting verre overtrof. Heeren Commissa rissen stellen voor f34.50 uit te koeren per aandeel van f700 gestort kapitaal en hoven- dien 1 pCt. op het reservefonds goed te schrijven. De Exploitatie heelt, zeer bevredigende resultaten opgeleverd, vooral als men in het oog houdt, dat de inrichtingsnnkosten onue- veor f29000 hebben bedragen en dan nog een winst is gemaakt van 16614 Ofschoon liet geval zich al eens meer voordeed, verdient toch als curiositeit het. volgende vermelding, hetwelk te Beek is voor gevallen. Dezer dagen kwam iemand, na een afstand van bijna drie uren afgelegd te hebben, in den winkel bij een gu'-istig bekenden hor logemaker aldaar niet een klokkeslinger, zeggende: «Meester, ig hub hie eiue klokkeslinger dé stil blieft stoan; hé hot altied.good ge- loupe, rner noe op ins, paf, dè. do ging er neet meer. De klok mekeert niks, het is surapel- kes det het reutje neet meer tik-tak-tik-tak zèet." Het behoeft zeker niet gezegd, dat de nieuwe klant den -slinger onverrichterzake weer 3 uren ver mede kon terugnemen. Wanneer nu niet een afdoend middel ge- vonden wordt om de veiligheid van spoor- treinuen te verzekeren, dan ligt het niet aan den goeden wil. In het (leiitruin vinden we de beschrijving van een nieuwe vinding, die succes belooft De heer Gerh. Rok, ingenieur, heeft een toestel uitgedacht, waardoor op de lijnen, waar zijn vinding is toegepast, het onmoge lijk zal zijn. dat een trein in een geopende brug terecht komt, op een verkeerd spoor loopt, een hij het station stilstaanden trein achterop loopt, op een kruisweg in hotsing raakt met een anderen trein. enz. Zijn stelsel berust hierop, dit de trein van zelf tot stil stand word gebracht zoodra de weg onvei lig is. Dij het zoeken naar zijn inrichting ging de heer Dok uit van het denkbeeld, dat niet de locomotief-het gevaar moet aangeven, en dat men niet moet vertrouwen op de werk zaamheid van den machinist, doch dat de weg zelf liet veilig en onveilig moet aangeven. Dit denkbeeld heeft hij nu verwezenlijkt op de volgende wijze. Zoodra de locomotief een brug nadert, die openstaat, een trein achterop loopt of op een verkeerd spoor geraakt, openen zich hoe dit geschiedt mogen wij echter niet mededeelen zoowel de stoomfluit kraan als de remkraan. wat voor den machinist beduidt, dat er onraad is. Voor 'iet geval de trein op een verkeerd spoor loopt, komt er bovendien in de nabij heid van den machinist een rood bordje Ie voorschijn, dat den naam van dat verkeerde spoor aangeeft, Is de trein in goede richting, dan verschijnt bij iederen wissel een wit bordje met den naam van de plaats van be stemming. in het laatste geval sluit >ie machinisl een- vmidig bovengenoemde kranen (die ook bij iederen wissel geopend worden) en kan hij I zonder gevaar voortgaan. Blijkens de modellen, is de werking ervan I practisch en schier onfeilbaar, en de toe- I stellen zijn voor betrekkelijk weinig geld aan j te brengen. De heer Bok heeft voor zijn vinding reeds I voor geruimen tijd octrooi gevraagden ver- kregen in Engeland, waar de «Midland- Railway Cy" op een barer lijnen niet zijn systeem een proef zal nemen.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 5