Donderdag 19 April 1894. No. 4346. 38e Jaargang. Buitenland De stam derDrieiinDderd pieken. Binnenland FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dimderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct. per 3 maanden. Advertentiën 1—regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar i atsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regei5 cent Bij advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnnmmer 19. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van de NEDERLANDSCHE BUFFETMAAT- SCHAPPIJ, in het perceel wijk G, no. 281. Amersfoort, den 17. April 1894. Burgmeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENN1NCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Duitsche Rijksdag heeft met 168 tegen 155 stemmen liet voorstel tot intrekking der Jezuietenwet definitief aangenomen. Het voorstel-Kanitz, om den handel in buitenlandse!) graan en meel lot een Staats monopolie te maken, werd met groote meer derheid verworpen. De voorafgaande discussie was zeer levendig, maar de groote meerder heid van 113 leden verklaarde er zich tegen. In het HongaarscUe Huis van Afgevaar digden werd de interpellatie behandeld van Ugron, den leider der oppositie, betreffende de houding der regeering ten opzichte van Kossuth's teraardebestelling. De uitslag der beraadslagingen was, dat de voorgestelde motie, waarbij de houding van het Ministerie jegens Kossuth werd afgekeurd, verworpen werd met 218 tegen 114 stemmen. In het Britsche Lagerhuis heeft sir Har- court zijn begrooting voor 1894/95 ingediend. De Minister raamt de uitgaven op95458 000 on de ontvangsten op 90 95(3000 M zoodat hij een te kort verwacht van 4502000 A'. Ten einde hierin te voorzien stelt hij voor, het amortisatiefonds voor de schuld, voortge sproten uit de Wet op de landsverdediging en uit de Wet op de verdediging ter zee, tijdelijk buiten werking te stellen, terwijl er tevens eon vermeerdering zal komen in de ontvangsten der schatkist uit de aandeelen in het Suez-Kanaal. Hierdoor wordt het te kort teruggebracht tot 2 379 000, hetwelk de minister voorstelt te dekken door verhoogde inkomstenbelasting en een radicale herziening van de successierechten. Deze rechten zullen van 1 tot 8 pCt. geheven worden van de hoofdsom van het geheele nagelaten bezit, roerend zoowel als onroerend, hetgeen ten Feuilleton Naar het Engelsch, van CHARLES J. MANSFORD. 5.) „De statige Menam, die daar voor ons onder den sterrenhemel schittert, treedt jaarlijks buiten zijn oevers en geeft de aarde haar vruchtbaarheid weder. Zoo ver de geschiedenis van Siam in de tradities der rassen reikt, is het altijd do ge woonte geweest om een plechtigheid daarbij te organiseeren, die er op berekend is, het volk met ontzag voor den heerscher te vervullen. Zelfs nu nog houdt de koning van Siam, die ten teeken van onderwerping, den zilveren boom naar China zendt, daaraan vast en op den dag, waarop het water van den Menam zijn hoogste punt heeft bereikt, zendt hij een koninklijke Dark over de gezwollen wateren, bemand met honderd bonzen, die den stroom gebieden niet hooger to rijzen. Zoo gebeurde dan, dat de over strooming plaats hud, en Klan Una, die in zulke zaken zeer geleerd was, rekende het uur uit, waarop de bark moest worden afgezonden, zooals hij het reeds zoo menig jaar had gedaan. Toon de koning hem on zekeren nacht bezocht, deelde hij hem mede, dat de gezwollen wateren den volgenden dag hun hoogste punt zouden hebben bereikt en dat het bevel, dat zij niet hooger gevolge zal hebben een vermeerdering van de jaarlijksche ontvangst met 34a4mfllioen pond sterling, en voor het nu aanbrekende dienstjaar een miilioen pond sterling rneer zal opleveren. Nadat in eerste lezing de begrotings voorstellen, betrekking hebbende op de be lasting op thee, en op de verhooging dei- rechten op bier en gedistilleerd, aangenomen waven is de beraadslaging over de overige voorstellen, roet de begrooting verband hou dende verdaagd. De prefect der Seine, de heer Poubelle, heelt zijn intrek genomen in het Stadhuis der Fransche hoofdstad. Het blijkt niet, dat dit tot eenig incident heeft aanleiding gegeven. Men mag het langdurige geschil tusschen het gemeentebestuur en de Regeering der halve als geëindigd beschouwen. In Portugal is het bij de verkiezing voor de Kamer rustig gebleven. Het Ministerie zal een meerderheid van omstreeks 45 stem men hebben. ünmiddelijk vóór de sluiting der zitting van het Storthing heeft de Minister een voorstel ingediend om, bij wijze van proef, den arbeidsduur van 48 uren per week in te voeren op de werkplaatsen der Noorsche marine. In Egypte is een nieuw Ministerie aan het bewind. Reuter verneemt, dat de berichten omtrent de landing van admiraal De Mello elkander tegenspreken. Naar het schynt landde hij niet zelf. maar zette hij generaal Salgado met 400 ongewapende manschappen aan wal. Deze gaven zien aan de Uruguayaanscbe autoriteiten over. Het is nog onbekend of de Braziliaansche opstand voor goed ge ëindigd is. Behanzin, de onttroonde koning van Da homey, is op Martinique aangekomen en met zijn gevolg, bestaande uit vier vrouwen, vier kinderen en twee bedienden, onmiddellijk ge ïnterneerd in het fort Tartenson. Het laat zich aanzien, dat de Kamerver kiezingen vooreerst nog niet ten einde zijn. Volgens de Kieswet moet de gekozene in éen of meer districten zich over de al of niet aanneming verklaren binnen drie weken na den dag, waarop hij het bewijs heeft geteekend, dat bij een afschrift van het proces-verbaal van zijn benoeming heeft ont vangen. Dat bewijs moet hij bij het bekomen mochten rijzen, dus veilig kon gegeven worden. Dienovereenkomstig werd de koninklijke bark onder het gejuich van het volk te water gelaten, waarop de koning er spoedig instapte en op de zachte kussens ging liggen, waar een slavin hem mot een waaier koelte toewuifde. Aan zijn zijde zat de hoofd bonze Yu Chan. Dicht bij den koning zat ook de grijze Klan Hua met een boosaardigen glimlach om den mond naar zijn tegenstander te kijken, die op de kussens rustte, waar hij zoo lang gehoopt had op te zullen rusten. De koninklijke bark roeide tot midden in de gezwollen rivier, en toen de afstand tot beide oevers dezelfde was, zweeg de rythmisehe muziek der riemen, die in het water doken, en namen de roeiers rust. Nu stond Yu Chan op en sprak de wooyjen, die den stroom moesten bezweren en hem bevalen, op te houden met rijzen. Nau welijks had hij dit gedaan en was hij weer in de kussens gaan liggen, toen Klan Hua zich aan de voeten van den monarch wierp en hem ver zocht, eenige woorden te mogen spreken. De koning hief den priester op en gaf hem het woord. De eene hand in de hoogte stekend, wees Klan Ilua met de andere naar den ver baasden Yu Chan en riep uit: „Verrader, je hebt onzen monarch in zijn ge zicht beleedigd!" De monarch richtte zich in zijn kussens op en keek verwonderd van den aanklager naar den beschuldigde. „Spreek!" zeide hij tot Klan Hua; „verklaar deze beschuldiging of, zoo oud als je bent, zal je hoofd van je schouders rollen." „Machtig Koning van Siam en heer van den van het afschrift afgeven. Laat hij drie weken zonder kennisgeving voorbijgaan, dan wordt hij geacht, de benoeming niet aan te nemen. Als iemand gekozen is en tevens elders in herstemming komt, vervalt die herstemming, wanneer de gekozene de benoeming aan neemt. Dan moet binnen 14 dagen een nieuwe keus geschieden. Wegens de vele dubbele keuzen en her stemmingen zal de afloop van het verkie- zingswerk nog ten minste een inaand in beslag nemen. Als de nieuwe Kamer op 1ü Mei bijeen komt, zal zij wellicht nog niet voltallig zijn. De heer B. L. Tijdens, herkozen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Winschoten, wenscht een reuzen-petitionne ment op touw te zetten. In een ingezondenstuk in de Nieuwe Win- schoter Courant, zet hij zijn denkbeeld als volgt uiteen. „Zooals het zich laat aanzien, zal de Kieswet maar* even de meerderheid halen. Regentes en Eerste Kamer komen dan, wat de definitieve beslissing be treft, voor een moeilijk dilemma, vooral wanneer straks, wat ik vrees, blijkt, dat liet totaal aantal stemmen tegen het totaal aantal vóór overtreft, „Meer dan ooit is dan noodig, dat beide machten weten, hoe het Nederlandsche volk de beslissing wenscht. Daartoe roep ik u op. Ik weet wel hoe onaangenaam het is, met lauwheid te moeten kam pen want ook ik heb, wat het kiesrecht betreft, iets dergelijks ondervonden en mijn vrienden te Mildwolda zonden raar küken, als ik eens vertelde, hoe het daarmede op het Vreeburg te Utrecht gegaan is, doch onze mislukte pogingen mogen ons niet ontmoedigen. Dezen keer zullen wij slagen. „Voor meer dau l/i van het geheele land hebben we door de laatste verkiezingen aansluitingspunten gekregen, waardoor betrekkelijk gemakkelijk de namen voor een reuzenadres zijn te krijgen. Ziehier hoe we dat m. i. moeten doen. In alle districten, waar voorstanders gekozen zijn, roepen deze hun kiezers op om het district in dorpen of wijken te verdeelcn en commissiën te benoemen, die de lijsten aanbieden. „Daar waar onze candidaat in de minderheid is gebleven, doet deze dat en voor de katholieke districten, waar geen kiesrechtmannen in 't krijt zijn getreden, nemen we dr. Schaepman in den arm." Van verschillende zijden werd reeds in steming betuigd met dit plan. In een vorig nummer deelden we mede, dat de landbouwers die hun »in de loting revallen" paarden ter keuring moeten voor brengen, er bezwaar in hadden om, waar ze reeds zooveel tijdverlies hebben, de tolgel den te betalen. De bedenking is in goede aarde gevallen en de Minister van Oorlog heeft nu aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER- Witten Olifant," riep Klan Hua uit, „ik verklaar u, dat de hoofdbonze het land tot vernietiging heeft gedoemd. Hij heeft van zijn tooverniacht misbruik gemaakt, zooals dc hoogste onder u het niet zou wagen te doen. Deze man, het hoofd van onze geestelijkheid, heeft woorden gesproken, die het volk zullen vertoornen op u en op deze plechtigheid, indien zijn bevel tot vervulling komt. Yu Chan, de verrader, heeft de wateren geboden te stijgen!" De monarch werd rood van toorn. Hy' wendde zich tot Yu Chan, die zich reeds van zijn ver bazing hersteld had en met gekruiste armen zijn aanklager in het gelaat keek. „Hebt ge zóo uw macht misbruikt?" zeide de koning. „Spreek!" „Hoe kunt ge aan mij twijfelen, gij, die mijn hooge afkomst kent?" riep Yu Chan veront waardigd uit. „Zelfs op uw bevel zal ik niet antwoorden op een vraag, die zulk een smaad op mij werpt!" „Gij kunt de aanklacht dus niet weerleggeD?" riep de koning woedend. „Ik kan het wel," antwoordde de hoofdbonze, maar ik wil niet. Indien gij aan de lasterlijke woorden, die Klan Hua gesproken heeft en die niemand hier in dc bark zou durven herhalen, geloof wilt slaan, het zij zoo!" Hij stond van zijn plaats aan tie zijde des konings op, nam die van zijn aanklager in on zeide, dezen op de plaats wijzende, die hij zelf verlaten had: dat er z. i. reden bestaat om die tolgelden aan de belanghebbenden van rijkswege te doen vergoeden. De daaruit voortvloeiende kosten kunnen voorloopig in afwachting van eventueele vrijstellingen ten laste -van de uitgaven voor het Departement van Oorlog, aan het Rijk in rekening worden gebracht. De voorzitters der keurings-eommissiën zijn door den Minister onderricht, dat de bovenbedoelde uitgaven door hen kunnen worden terugbetaald, tegen overlegging vaD een bewijs van den betrokken tolgaarder dat deze tolgelden heeft ontvangen en van een verklaring van den belanghebbende waaruit biijkt, dat de paarden uitsluitend ten behoeve van de keuring den tol zijn ge- De opbrengst der Rijksbelastingen en andere gewone middelen is in Maart zeer ruim ge weest, 2'/i millioen meer dan Vu der raming voor het geheele jaar en bijna 18'/« ton meer dan in Maart 1893. De Rijks kweek- en leerschool voor onder wijzers, die ruim 30 jaren te 's Hertogenbosch gevestigd was, is thans gesloten. Voor de nog in aanbouw zijnde Nulsschool, die haar taak zal overnemen, zijn reeds onge veer 200 leerlingen ingeschr jven. Generaal-majoor Van Marle, commandant der Amsterdamsche stelling, gaf hedenoch tend het bevel over aan zijn opvolger, gene raal-majoor Eland. In een to Utrecht gehouden vergadering van het bestuur der Vereeniging van Neder landsche Scherpschutters is besloten, dit jaar geen grooten nationalen schietwedstrijd te houden, doch het volgende jaar het 5-jarig bestaan der vereeniging luisterrijk te vieren. Ook door den Nederlandscben Schutterij- kaderbond is besloten dit jaar geen alge- meenen schietwedstrijd, doch alleen plaat selijke wedstrijden te houden. Na een langdurige ziekte is in den ouder dom vaji 75 jaar te Haarlem overleden de heer A. C. Kruseman. Zijn naam is onafscheidenlijk verbonden aan den Nederlandschen boekhandel. Arie Kruseman was ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw en van den Eikekroon. „Ga gij daar zitten en wees eindelijk voldaan fluister, valsche bonze, nog niet meer van je boos aardige woorden den machtigen heerscber van Siam in het oor!" De koning was een oogenblik van zijn stuk gebrachttoen richtte hij bet woord tot een der andere bonzen. „Yu Chan verklaart," zeide hij, „dat niemand hier in de bark de woorden van Klan Hua durft bevestigen. Zegt gij mij wat moet ik gelooven „Helaas antwoordde de bonze, met geveinsde smart, „Klan Hua heeft de zuivere waarheid gesproken, groote monarchvan uw vertrouwen in Yu Chan is schromelijk misbruik gemaakt." De eene bonze na den andere legde dezelfde getuigenis af, want de sluwe Klan Hua had zich van hun steun weten te verzekeren. De koning keek Yu Chan vertoornd aan, en, Klan Hua aan zijn zijde wenkend, zeide hij dezen, zich daar neer te zetten. „Van dit oogenblik aan zijt gij het hoofd der bonzen," zeide hij, en zich dreigend tot Yu Chan wendend, vervolgde hij „Gij zijt van dit uur verbannen en indien morgen de wateren rijzen, zooals gij het hun bevolen hebt, dan zal ik u, waar gij u ook moogt verbergen, weten te vinden en gij zult met uw hoofd boeten." I)e bark bereikte den oever en het volk drong verbaasd naderbij om den monarch te zien uit stappen, op den voet gevolgd door Klan Hua, terwijl hij, dien het ducht, dat de hoofdbonze was, zijn purperen mantel afwierp en onverschillig de bonzen aan wal liet suippen, waarna hij zich langzaam verwijderde. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1