Stadsnieuws Advertentiën ZONDAGSRUST. Na eene langdurige ziekte, en toch' nog plotseling, is Zondagochtend te Rotterdam overleden de heer Al. J. Mees, predikant, bij deEvangelisch-Lutherschegemeentete's-Gra- venhage. Men kan niet zeggen schrijft de Amster- damsche courant dat hij in de kracht van zijn jaren is heengegaan, want de ziekte had zijn krachten schier uitgeput; maar hij was nog jong, al was het reeds een welbesteed leven, waaraan de dood een einde heeft ge maakt. Ds. Mees was in ons land een bekende figuur; hij had vele gaven van den redenaar, en waar hij optrad (wij herinneren aan zijn voordrachten in het Nutop den kansel of in de spreekzaal, verdrongen zich de hoor ders. Zijn grootste verdienste had hij voor de kerkin de eerste pl aats voor de gemeenten, welke hij diende: 's-Gravenhage, waar hij nog geen twee jaren arbeidde en zich reeds zoovele vrienden verworven had; Haarlem, waar hij twaalf jaren lang onverzwakte waar deering voor zijn werk vondHarlingen, zijn eei-ste Luthersehe gemeente, en "Baren- drecht, waar hij tot de^Nederlandsch Her vormde Kerk behoorde. Zijn dood wekt ook rouw in den Protes tantenbond, welk lichaam een zoo krachtigen steun in hem bezat. De regeering heeft aan Je Academie van Wetenschappen gevraagd welke professoren haar willen gaan vertegenwoordigen op het Orientalisten-congres te Genève, edoch buiten bezwaar van de Schatkist. Royaal berekend bedragen de reis- en verblijfkosten f250 en om dat sommetje uit te zuinigen vernedert de Regeering zich er toe, aan onze geleerden te vragen of zij de uitgaaf uit eigen zak willen doen. 't Is bekend, dat Bakhuizen van den Brink en Groen, en zeer velen met hen, hun stan daardwerken schreven voor een hongerloon, maar toen was wetenschap geen Regeerings- zaak, hetgeen men tegenwoordig wel niet meer zal kunnen beweren. Intusschen zullen de Leidsche hoogleeraren dr. C. P. Tiele en dr. J. P. N. Land van 3 tot "12 September ons fatsoen te Genève ophouden «buiten bezwaar van de Schatkist." Op het in ons vorig nummer meegedeeld adres van liet bestuur der «Vereeniging van Handelaren" te Groningen omtrent de ver vanging van de thans bestaande bankbil jetten van l'IOO, 1'200, en f300, heeft de directie der Nederlandsche Bank het volgende geantwoord «In antwoord op uw schrijven van 9 dezer hebben wij de eer u mede te deeleu, dat de vraag of liet publiek belang gebaat kan zijn met een intrekking van de in omloop zijnde biljetten van onze Rank en hun vervanging door biljetten van een ander model ons "reeds bezig hield vóór «ie bekendwording van de onlangs plaats gehad hebbende uit gifte van nagebootste biljetten, doch dat wij in dit feit op zichzelf nog geen aanleiding vinden konden tot het nemen van een om velerlei redenen zoo gewichtige beslissing; want wel verre dat de valsche biljetten, waarvan in uw schrijven sprake is, kunstig en bedriegelijk zouden zijn nagemaakt, doet reeds een oppervlakkige beschouwing het verschil met de echte biljetten dadelijk in het oog springen. De afwijkingen zijn ken merkend genoeg om, nu men weet dat men op zijn hoede 'moet zijn, het publiek, dat gewend is met biljetten van flOO, f200 en f300 om te gaan, voor mogelijke schade te vrijwaren." De directie wijst er nog op, dat de nieuwe biljetten door de bank van Frankrijk, uitge geven, schier onmiddellijk na de emissie weder zijn nagemaakt. Intusschen blijft zij haar aandacht aan de zaak wijden. Wij krijgen nieuwe postzegels, die in gravure en tint door schoonheid zullen uit munten. Reeds in Juni 1893 werd over een nieuw type beraadslaagd tusschen den Directeur- Generaal en den Administrateur der Poste rijen cenerzijds en competente kenners en den ontwerper anderzijds. Dit type moet zijn aangenomon en zal denkelijk het volgende jaar in omloop komen. Op last van het Dag. Bestuur van Enkhuizen is daar een onderzoek ingesteld naar den toestand der regenbakken en privaten. Volgens het verslag, daaromtrent uitge bracht, is bij 168 perceelen geen regenbak, terwijl 321 bakken, wegens te kleinen inhoud, niet aan de politieverordening voldoen. De toestand der privaten laat veel te wenschen over; zelfs zijn 46 gezinnen van een privaat verstoken. Niet ten onrechte wordt op deze misstanden gewezen en inderdaad inag men zich gelukkig rekenen, in een gemeente te wonen waar een verordening te dezen opzichte ten volle wordt gehandhaafd. De Raad der gemeente Baarn heeft met algemeene stemmen besloten aan B. en W. een crediet toe te staan van f200 tot het aanschaffen van medailles, teneinde die te verstrekken aan bet bestuur fier afdeeling «Gooi- en Eernland" der Nedeilandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde voor de nationale tentoonstelling, welke van 2 tot 5 Augustus te Baarn zal gehouden worden. Mevrouw A. W. L. Versluys—Poelman, le Parkstraat Amsterdam, presidente dei- nieuwe vereeniging, zond ons de volgende circulaire met beleefd verzoek tot plaatsing. „Vrouwen van Nederland I Velen onder U hebben gevoeld, dat de positie der vrouw niet is, zooals ze moet zijn. Velen bebben geleden en lijden onder de onbillijke wijze, waarop de vrouw wordt behandeld door de wet; en velen, die er niet onder lijden gevoelen toch, dat ook zij zouden kunnen verkeeren in het zelfde geval; terwijl het bovendien voor velen klaar begint te worden, dat ze niet tevreden mogen zijn, als ze zelf niet lijden, maar dut ze ook belang bo- hooren te stellen in 't lot van 't algemeen. Totnogtoe echter ontbrak U het vereenigingspunt, waarom ge U allen kondt scharen. Het is aan eenige ondernemende vrouwen te Am sterdam gelukt op te riohtenDe Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Zij meenen, en met haar de vrou wen, die het bestuur der vereeuigiug op zich hebben genomen, dat het eerste wat de vrouw moet vragen om te komen tot verbetering van hare positie is Het Kiesrecht. Waarschijnlijk zullen velen onder U denken, dat dit niet het noodigstc isvoor de eene zal dit, voor de andere weer iets anders het belangrijks schijnen. Stelt nu echter persoonlijke gevoelens ter zijde bedenkt, dat deze vereeniging naar haar beste weten wil werken voor alle vrouwen en dat het van belang is, de krachten niet te versnipperen. Wordt als het U mogelijk is lid van de genoemde Vereeniging (waartoe men zich moet aanmelden bij een der bestuursleden, bij wie ook de Statuten ver krijgbaar zijn). De contributie is gesteld op min stens 50 cents per jaar, om allen zonder onderscheid in staat te stellen zich aan te sluiten. Bedenkt, dat slechts het groote aantal ons kan baten, opdat ons niet ten antwoord kan gegeven worden, als de tjjd van handelen gekomen is: De vrouw verlangt het kiesrecht niet. Wij roepen u allen toe: Vrouwen van NederlandZorgt voor uwe belangen! Vereenigt U Eerst dient nu afgewacht hoe weinig vrou wen tot de Vereeniging zullen toetreden en daarmee erkennen, dat «het eerste wat de vrouw moet vragen om te komen tot ver betering van haar positie is: het Kiesrecht." Zeer eigenaardig met die circulaire treft samen een bericht uit Nieuw-Zeeland, dat we hier laten volgen. De vrouwen daar hebben thans het kiesrecht en zij hebben voor de eerste maal met bijzonderen ijver gebruik gemaakt van dat recht. Maar hoe heuglijk dit 'verschijnsel is, er is reeds terstond een schaduw op gevallen. Want zie, de vrouwen van die gelukkige eilanden zijn niet tevreden :net voor het Parlement to mogen kiezen, maar willen nu ook zeiven de gekozenen zijn en om het in die richting te leiden, vervoegde zich een deputatie uit hun midden bij den premier, den heer Soddon. Doch hier zijn zij slecht te pas gekomen. I)e heer Seddon is blijkbaar geen man van diplo matieke vorming. Anders toch zou hij den dames gezegd hebben dat hij de zaak in erustige overweging zou netnenof hij zou hen met vele betuigingen van leedwezen hebben wijs gemaakt dat hij het op hot oogenblik zoo druk had met andere Staatszor gen of minstens zou hij de deputatie hebben ont haald op thee. In plants daarvan was hij grof genoeg om rondweg te verklaren, dat de vrouwen van Nieuw-Zeeland, alvorens tot Kamerleden te kunnen worden verkozen, een politieke opleiding behoorden te hebben ontvangenof met andere woorden, dat de mate van intellectueele geschiktheid, hetwelk ook in Nieuw-Zeeland bij het kiezen zoo grootmoedig ter zijde geschoven wordt, toch bij het gekozen worden (althans waar het leden van het zwakkere geslacht betreft) nog niet geheel kan worden ver waarloosd. Hiermede konden de dames aftrekken. Men ducht voor den heer Seddon hun wraak, in of buiten de stembus. In het onderwijzers-gezelschap te Middel burg verklaarden zich 23 onderwijzers vóór het stelsel-Kollewijn13 verklaarden er zich tegen; 25 bielden zich buiten stemming. Blijkbaar waren dus ook deze laatsten geen tegenstandei-s. Dat de nieuwe spelling enz. spoedig zou worden aangenomen, heeft wel niemand verwacht, maar zulk een stemming verhoogt het vertrouwen, dat het tot de invoering komen zal. De Volksbibliotheek van het Nut te Haar lem bestaat heden 100 jaar. Zij was de eerste stichting van dien aard in ons land en heeft het voorbeeld gegeven tot de oprich ting van dergelijke instellingen in andere departementen der Maatschappij. Opgericht op initiatief van den heer A. Loosjes Pzn., ving de bibliotheek aan met een haar door het departement verstrekte som van f50, die later verhoogd werd tot f 100. Al dadelijk gaf de «geraeene man", volgens de benaming van dien tijd, bewijs, dat hij het doel der bibliotheek begreep en op prijs stelde. Weldra was het aantal lezers boven 300 gestegen en dank zij menigvul- digen schenkingen, zoowel van boeken als van geld, kon de uitbreiding der bibliotheek gelijken tred houden met dien van de lezers, p dit oogenblik telt de bibliotheek, die met een kleine twintig nummers begon, eenige duizenden deelen, en in het leesseizoen 1893—94 ontvingen 2297 lezers 23 461 deelen ter leen. Nu de pokken te Rotterdam heerschen, werd Zondag van de gratis gelegenheid tot inenten en herenten ten Raudhuize te Gouda door niet minder dan 763 personen gebruik ge maakt. Gedurende den geheelen middag verdrong zich het publiek om binnen gelaten te worden. Van de Dinsdag geboden gelegen heid werd nog door een 366-tal gebruik gemaakt. Verleden week werd voor het kantongerecht te Haarlem behandeld de vrij geruchtmakende zaak tegen twee drogisten aldaar, (lie de middelen, voor komende op de lijst no. 3 van de Wet op de artsenij- bereidkunde, in te kleine dosis hadden verkocht, Eöu der beklaagden, zfiide toen o. a. in zijn ver dediging: „Ik heb niets anders verkocht dan staal water faol. pyro. plxosph, ferr. natr.), dit is een handelsartikel. Als dit een strafbaar feit is, dan mag bijv. do Wilhel- minabron haar water ook niet in zoo kleine dosis ver knopen, als zij nu doet". Vrijdagochtend nu is de secretaris van den Neder- landschen Drogisteubond met een onbezoldigd rijks veldwachter naar het bureau van de Wilhelmina-bron gegaan, aan het Spaarne te Haarlem, en heeft daar 12 Hessohen bronwater gekocht. Deze flesschen zijn, nadat van een en ander proces verbaal is opgemaakt, door hen ter griffie van het kantongerecht gedeponeerd. Het ontbreek er nu nog maar tan, dat door een slaafsch volgen van een of ander wetsartikel de exploitatie van onze eonige mineraalw derbron, tot groot gerief van het buitenland., wordt onmogelijk gemaakt. Door een tuinier te Krimpen a/d. TJsel, zijn reeds jl. Maandag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aange boden aan H. M. de Koningin-regentes. Voor de betrekking van vader en moeder in het Armhuis te Sneek hebben zich niet minder dan 186 paren aangemeld. Ververs, timmerlui, wagenmakers, vracht rijders enz. vormen zoowat het hoofdbe standdeel van de sollicitanten. Aan de Bilt heeft de heer A. Stork een nieuwe en geheel vrije Monsterplaals aange bracht voor den handel in luxepaarden, waarvan men bij hein een nieuwe keuze heeft. In zijn met lof genoemde inrich ting zijn verscheidene spannen in verschil lende kleuren en maten, alsmede rijpaarden. Berendina Wiecherink teTwekkeloo. Lon- neker, iioopt den lnen Mei e. k. haarl02den verjaardag te vieren. Zij is nog zeer gezon I, wandelt nog dagelijks buiten en is in het volle genot barer zintuigen. Te Steenbergen heeft Zaterdag een paartje uit den boerenstand den dag van zijn gouden bruiloft doorgebracht metaardappelen poten Te Krimpen aan de Lek werd dezer dagen door een heer uit Rotterdam aan W. M. den Ouden en zijn vrouw aldaar, het zeldzame aanbod gedaan om afstand van hun kind te doen, een allerhelst knaapje van ongeveer l'/i jaar. Niettegenstaande hun f13000 werd aange boden en de menschen tot de arme werkende klasse behooren, besloten zij, evenals Hui- bert en Klaartje, goeder gedachtenis, toch het knaapje niet af te staan. Maarals het kereltje eenmaal tot man zal zijn opgegroeid, zal dan nimmer deze daad zijn ouders of hem berouwen'? In Amerika doet men de zaken bij voor keur in het groot. Dit heeft de Arnster- damsche (Irma Blooker tot haar schade ondervonden. Zij had, zooals men weet, een molen op de ware grootte op de tentoon stelling te Chicago opgericht en deze is, zooals haar agent nu bericht.... gestolen, terwijl de onderhandelingen nog hangende waren tusschen het bestuur van het Jacksonpark te Chicago, waar binnen zooals men weet de tentoonstellings-terreinen lagen, en de firma Blooker te Amsterdam betreffende het ter opluistering van het park laten staan van den Hollandschen wind-cacaomolen, die zoo algemeen in den smaak viel. Handige dieven hebben deze kwestie kort beslecht door den geheelen molen, met woon huis erbij, af te breken en per as van de terreinen te verwijderen. Daaraan moet dagen lang zijn gewerkt, zoodat het verdwijnen van zulk een kolossaal gebouw, bij aanwezigheid der tentoonstel- fings-politie en der kommiezen van de be lastingen, zelfs in Amerika een stout stukje mag neeten. De agent vernam bet van een belasting beambte, die kwam vragen «waar de molen was." Hij was verdwenen en dus vermoedde hij, dat hij door de firma verkocht was, zoodat er rechten voor verschuldigd waren. De vertegenwoordiger ontkende dit en spoedde zich daarop naar het tentoonstellings terrein, doch vond geen spoor van het gebouw terug. Men vermoedt, dat de diefstal ge pleegd is met behulp van eenige der ten toonstellingsbeambten. De kiesvereeniging der Nederduitach hervormde kerk „Geloof eu Liefde" «al morgenavond vergaderen o. a. tot verkiezing van 10 candidaten voor het kies- collegie en benoeming van éen bestuurslid. Luitenant H. W. K. Vcrtholen de Salve de Bru- noton, van het le regiment huzaren, thans gedeta cheerd bij de Rijschool alhier, wordt 1 November overgeplaatst bij het dopot-escadron van het le regiment, hier in garnizoen, Aan het examen voor sergeant-majoor titulair, dienstdoend officier te velde, hebben van het Ce re giment infanterie deelgenomen 20 onderofficieren, van welke er 10 slaagden n.l. sergeant-majoor J. H. rhl, sergeant Verschoor, fourier G, Oastcin, fourier W. F. Brinkman, sergeant C. Brucns. sergeantG. P. Picrsnia, fourier C. A. van der Horst, sergeant .T. van Dormolon, sergeant-majoor W. P. Sehickondautz cn fourier J. C. Bruns. Bij do te Utrecht gehouden examens voor onder wijzeres z(jn Maandag geslaagd de dames A. D. Pronk en A. AL Verkroost; Dinsdag dc dames A. P. M. van Maarlo en L. M. Ros en Woensdag do dames M. J. van Baar en II. J. Torlingen, allen van hier. Mej. Pronk behaalde Dinsdag tevens de aoto vrijd en orde-oefeningen. Van geaehte zijde Wordt ons opgemerkt, dat we in ons vorig nummer een onjuistheid schreven, toon wo vermeldden, dat do jongedames Berkhoff en Vueseu, die te Utrecht de onderwijs-acte behaalden, leerlingen waren van de Rijksnormiuilschool hier. Zij genoten hun opleiding aan de Normaalschool dor Eerw. Zusters van O. L. Vr., alhier. De in volle werking zijnde Beicrseh-Bierbrouworij „De Phoenix" alhier, werd gisteren ten overstaan van notaris Vos hervcild. Zij werd met haar inventaris het hoogst in bod gebracht, door den lieer W. H. Meursing to Baarn, voor f64350 en is lieden dien heer definitief in koop toegewezen. Het is nagenoeg zeker, dat de brouwerij in stand blijft; het geheele personeel blijft aan de brouwerij verbonden. Volgens de Nederlandsche Sport wordt 20 Mei een wegwedstrijd gehouden op den straatweg Amersfoort —Ede, over 25 KM, terwijl op 3 Juni op den zelfden weg doch over een afstand van 50 KM. eon beker wordt verreden door de A. V. C. Bij de te Amsterdam door de H. IJ. S. M. ge houden aanbesteding voor het uitvoeren van onder houdswerken op do spoorwegen Eist— Dordrecht, KestorenAmersfoort en NijmegenKleef, in 5 per ceelen, werd ingeschreven door de volgende stad- genooten Perceel 1, EistKestoren, raming f4100, P. Boks f4000; J. van den Berg f4000; W. van Achterbergh f3890; H. Heilijgers f3662. Hoogste f4185. Perceel 2, Kesteren—Leerdam, raming f4100, P. Boks f4540; J. van den Berg f4500; J. G. van dor Geest f4490; W. van Achterbergh f3860. Hoogste f4540. Perceel 4, Kestoren—Amersfoort, raming f3000, J. van den Berg f2900; P, Boks f2850; II. Heilijgers f2550; W. van Achterbergh f2514. Hoogste f2990. Perceel 5, NijmegenKloef, raming f3000, J. G. van der Geest f3390; II. Heilijgers f2856. Hoogste f3510. In massa werd ingeschreven voor perceel 12 en 4 door den lieer W. van der Kooij, voor f 10 620voor perceel 1 en 4 door den lieer H. Heilijgers, voor f 6170voor perceel 12 en 4 door den lieer W. vau Acnterbergh voor f10300; voor perceel 1 en 4 door den heer J. G. van der Geest, voor f6500. Minste inschrijvers zijn dus: perceel 1 en 4 H. Heilijgers. t'6170; perceel 2 W. van Achterbergh, f3860; perceel 5 H, Heilijgers f2856. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN11 April. Joban, z. van Rijk van Benuekora on Johanna van der Velden. 13 April. Albert,us Joseph, z. en Hermina Maria, d. van Johannes Groenhuijsen en Jo hanna van der Veer. Anna Margaretha, d. van Hendrik Schouten en Maria Wilhel- mina Schouten. Henri Alexander Louis, z. van Josephus Franciscus Maria Weijers en Anna Catharina Muller. 15 April. Wilhel- mina Heodrika, d. van Michael Gijsbertus Broek huisen en Margrietha van Nij kerk. Aaltje Christina, d. van Frederik Berendse en Aaltje Schuurman. 18 April. Aartje, d. van Jan de Jong en Mijntje van de Vlasakker. Cornelia Cecilia, ii. van Cornelis Kamer en Cornelia Wilhelinina van Nimwegeu. ONDERTROUWD12 April. Petrus Jose phus de Bruiju en Margaretha Bosselaar. Wilhelmus Hendrikus Cornelis Mens en Ca tharina Ida Wiedenbrugge. Albertus Bud- dingh en Woutera Geertruida Jekel. Abra ham de Vrij en Antonia Cornelia Wieten. Jan Bnsma en Antonia Aartsen. GETROUWD17 April. Arie Vennis en Margrietha Rouwendal. 18 April. Alexan der de Graaf en LubbLrtha Woutera Roozen- dal. Aart Bliekendaal en Alijda Priem. Pieter Meijer en Cntrina van Eldert. OVERLEDEN12 April. Jan Karei Louis Kreuzer, 2 rn. Jacob Rensenbrink, 16 j. 13 April. Willemina van Zeilen, 72 j. eehtg. van Cornelis de Gans. Hendrik van Rui tenbeek, 78 j. echtg. van Aartje van de Hoef. 14 April. Berta Gerarda Bosman, 12 m. 15 April. Maria van Essen, 75 j. wed. van Franciscus van der Heijden. Aart Veer, 2 j. Peter Iiagenbeuk, 1 m. 16 April. Johanna Boxmeer, 14 j. 17 April. Arnoldus van Doornik, 2 m. Arie Weerhorst, 2 m. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij net overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-en grootmoeder. Mevrouw de Wed. G. W. S. KOOPMANS-Van Swinden. betui gen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, JOH. G. A. KOOPMANS. Amkksfoort, 14 April 1894. Indien gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden hebt in te AV$Nl!> düen <laU ZATKRDAÜ" Waartoe zoudt gij, geheel noodeloos, de Zondagsrust van anderen storen?

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2