Donderdag 26 April 1894. T' No. 4348. 38e Jaargang. Buitenland Binnenland Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis 'Zondagsblad, Abonnement per 8 maandenƒ1,Franco por post l.x5. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Aineisfoort 40 et., voor binnenland 60 et, ner 8 maanden. Advertcntiën 1G regels GO ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieëie- en onteigcningsndvert. per regel 16 ct. Reclames por regel '25 ct. Afsonderlijke nummers 10 eenI. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent Bjj advertentiën van buiten dc stad worden de incnsseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortogracht. Wijk B. 60 Telephoounummer 16. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot hot geven van gelden ter leen zal eene. Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 30 APRIL aanstaande, 's narnid. van half twee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. KENNISGEVING. De RURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. A. KLEBER, in het perceel wijk 0. no. 91, en van A. DIJKHUIZEN, in het perceel wijk B, no. 257. Amersfoort, den 25. April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De See.etaris, W. L. SCIIELTUS. Opnieuw is gebleken, dat in Frankrijk groote geldsommen beschikbaar zijn. Dit kan opgemerkt worden uil het feit. dat de lee ning, welke de stad Parijs heeft uitgeschreven. 84inaal is volteekend. In het geheel werden bijna 50 millioen inschrijvings-oiljetten inge leverd. De toevloed aan de kantoren, waar de inschrijving was opengesteld, was bijzonder groot., vooral bij het sf dluis, waar meer dan 20 000 personen elkaar verdrongen. Het grootste gedeelte moest echter onverrichter zake terugkqeren, daar allen niet konden worden toegelaten. Op den Boulevard St. Denis, voor het bijkantoor van het Crédit Lyonnais, was het gedrang zóo groot, dat de ruiten werden ingedrukt. Behalve over het slagen dezer leening, wordt te Parijs het meest gesproken over de inhechtenisneming van graaf Hély de Talleyrand-Pcrigord. Deze aristocraat van zeer ouden adel uit de 43e eeuw werd in hechtenis genomen, wegens de beschul diging, dat hij de haudteekening namaakte van den heer Max Lebaudy, teneinde een som van 2 millioen francs toe te eigenen. De Figaro gelooft niet, dat de zaak ernstige Feuilleton Naar het Engekch, van CHARLES J. MANSFORD. Zijn achterdocht was gewekt en haastig zijn zwaard trekkend, plaatste hij zich tegenover hen, juist toen de woeste gezichten van zes der half wilde soldaten des konings zich aan zijn oog vertoonden. Langzaam week Yu Chan terug, totdat hij een eindje ter zijde van den weg met zijn rug tegen den beschermden steenwand aan stond en daar verdedigde hij zich en het meisje tegen de soldaten. Voorzichtig kwamen zij op hem aan, want zij wisten, welke doodelijke slagen hij met zijn zwaard kon toebrengen. Yu Chan was meermalen niet in staat, de slagen zijner woedende vijanden af te weren, maar, hoewel zwaar gewond, gaf hij den strijd niet op. Drie zijner aanvallers lagen dood aan zijn voeten, toen de aanvoerder der soldaten hem zijn zwaard uit dc vuist sloeg, waarop de drie andere sol daten op den weerloozen man losstormden. Mot een hartveracheurenden kreet wierp bet meisje zich tusschen de soldaten en haar minnaar om dood neer tc vallen. Haar lichaam was doorboord door de wapens, die op het hart van Yu Chan gemunt waren geweest. gevolgen zal hebben, daar er alle redenei. bestaan om aan de toerekenbaarheid van den graaf te twijfelen. De Echo de Paris, geeft van den vader een karakterschets die het niet langer vreemd doet schijnen, dat de zoon is zooals hij is. Te Nice is de ltaliaanscbe geperaal Goggia gearresteerd, onder verdenking van spionage. Volgens het Journal des Déhals zal hij over de grenzen gebracht worden. Het schijnt, dat ae generaal op eenigszins onvoorzichtige wijze de oefeningen der Alpenjagers gade sloeg; zelfs zou hij uanteekeningen gemaakt en eenige soldaten ondervraagd hebben. Vandaar de beschuldiging van spionage. In de Italiaansche Kamer heeft Crispi een groote overwinning behaald naar aanleiding van het debat over de Marine-begrooting. Hij betoonde zich plotseling zeer toenade rend, en legde de bepaalde belofte af, dat op de begrooting van Marine bezuinigd zou worden. De Kamer betuigde nu haar ver trouwen in de regeering en verwierp de motiën, waarbij op het onmiddellijk tot stand brengen dezer hervormingen werd aange drongen, zoodat aan de regeering wordt overgelaten, wanneer en in welke mate er zal worden bezuinigd. Met 269 tegen 56 stemmen heeft de Kamer het voorstel van Cavallotti verworpen om de linancieele maat regelen aan de orde te stellen, en met groote meerderheid van stemmen is aangenomen het voorstel van Crispi, om den datum der beraadslagingen hierover te bepalen op 45 Mei. In het Britschc Lagerhuis wordt over de begrooting beraadslaagd. Minister Harcourt verklaarde, «lat er een nieuw successie-recht zal worden ingesteld, en wel op de bezittingen in den vreemde, toebehoorende aan vreem delingen, in het verecnigde koninkrijk ge vestigd. In de jaarlijksehe bijeenkomst der Prim rose League heeft lord Salisbury een rede voering gehouden, waarin hij betoogile dat het Iloogerhuis wel niet het recht heefteen ontbinding van het Lagerhuis te veroorzaken en ook nooit daarop heeft aanspraak gemaakt, maar dat het belang des lands en van zijn regeering eischt dat, wanneer er verschil over een levensijuaestie bestaat, deze aan den eenigen scheidsrechter, de kiezers, moet worden onderworpen. Een Lagerhuis is geen lichaam, dat een blijvende en onherroepelijke beslissing moet uitspreken, maar dient alleen om over belangrijke vraagstukken de stem «ier kiezers te doen hoorefl. Tegen een ver standige hervorming van het Hoogerhuis verklaarde spreker zich nimmer te hebben Dol van woede en vertwijfeling sprong het hoofd der bergbewoners opdendichtstbijzijnden soldaat af, wrong hem het van het bloed van het meisje druipende zwaard uit de vuist en kliefde hem den schedel. Hierop wendde hij zich tot de twee overblijvenden, maar die namen hals over kop de vlucht, gevolgd door Yu Chan. Zij sprongen in de boot en durfden niet omzien, eer zij het midden van den stroom bereikt had den toen zagen zij den gewonden hoofdman zich langzaam naar de plaats slepen, waar het meisje levenloos ter neder lag. Wanhopig boog Yu Chan zich over haar neer, toon hij «ie bloedvlekken zag, die haar kleederen en eenige witte bloemen rood verfden, die uit heur haar gevallen waren, dat haar schoon, wit gelaat omlijstte. Hij raapte zijn zwaard op en stak dat in zijn gordel; daarop nam hij het meisje behoedzaam in zijn armen en, hoewel zelf overdekt met gapende wonden, nam hij den terugtocht aan over ae vlakte naar de Driehon derd Pieken, waar zijn volgelingen zijn terug komst verwachtten. Twee dagen lang strompelde hij voort met zijn levenloozen last en bereikte eindelijk het doel van zijn weg, en toen de bergbewoners zich haastig om neiu heen ver zamelden om het spookachtige gelaat van hun hoofdman te aanschouwen, wankeldv Yu Chan en viel dood in hun midden neer. De geheele stam verzamelde zich om de twee lijken heenzij wisten, dat hun hoofdman ge dood was door hun onverzoenlijke vijanden. Eén voor éen traden dc bergbewoners naar voren, raakten het zwaard van hun vermoorden hoofd man aan en zwoeren, te midden van een doodsche verzet; zells heeft hij eenmaal gepoogd een ontwerp te doen aannemen, waarbij het aantal leden voor het loven wenl uitgebreid. Alleen in dien zin acht hij een hervorming mogelijk. Ten slotte werd een motie aan genomen, waarbij het Hoogerhuis een nood zakelijk deel der Britsche staatsinrichting verklaard wordt. De Koningin van Engeland heeft tydens haar verblijf te Coburg haar kleinzoon keizer Wilhelm tot chef van het eerste regiment koninklijke dragonders aangesteld. Berichten uit Rio Janeiro melden, «lat «Ie handel verlevendigt. President Peixotu heeft aan de buitenlaiulsche vertegenwoordigers doen weten, dat de opstand geëindigd is en dat enkele troepjes opstandelingen welke zich hier en daar ophouden spoedig tot ornler- werping zullen zijn gebracht. De naar Buenos Ayros uitgewekenen, schrijven hun nederlaag toe aan generaal Balzado en weigeren de hun aangeboden amnestie aan te nemen. H. M. «Ie Koninginnen zullen zich aan- staanden Maandag naar Soestilijk hegeven en daar gedurende de geheele Meimaand verblijven. Bij Koninklijk besluit is bepaalt!, «lat met ingang van 1 Mei aanstaande bij het dienst vak «Ier directe belustingen, invoerrechten en accijnzen de benaming inspectie wordt vervangen door «lie van directie en «le bena ming controle door die van inspectie, en verder dat de provinciale inspecteurs, de controleurs en de ailjunct controleurs, voor taan den ambts-titel zullen voeren van direc teur-inspecteur en adjunct-inspecteur «lei- directe belastingen, invoerrechten en accyn- zen; de hoofdcommiezen en «le commiezen ter inspectie dien van hoofdcommies en commies ter directie. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft bij Provinciaal blad aan de Burgemeester meegedeeld, dat «le vergun ningen tot het schieten van schadelyk ge dierte voortaan niet worden verleend aan bezoldigde gemeente-veldwachters, doch uit sluitend aan beëedigde ambtenaren, met het toedicht op de jacht en visschery belast, en aan houilers van groote jachtacten, tenzij bijzomlere redenen aanwezig zijn. om hier van af te wijken op verzoek van gronileigen- aren of rechthebbenden. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER- stilte, den eed van bloedwraak. Deze wraak is in menig Oostersch land inderdaad zóo vree3elijk, dat die dag het begin was van zulke bloedige daden, dat alle vorige, daarby vergeleken, nog nieta waren. De Burmahnen vielen in Siam en Btreken over Avuthia heen, waarvan zij nieta dan de ruïnen "lieten staan; en toch was, zelfs bij deze nationale ramp, de moordlust zoozeer opgewekt bij de bergbewoners, dat zij geen oogenblik hun wraak vergaten. Terwijl de prach tige stad in puin lag, overviel de eenmaal zoo geteisterde stam de andere steden aan den Menam en nog lang na den vrede zetten zij hun daden van roof en moord voort, zooals zij het nu nog doen, hoe lang het ook geleden is, dat hun hoofdman verslagen word. Maanden lang zal men van den stam niets hoeren, en dan beginnen de inwouers dezer steden, door dien langen tijd van veiligheid ge rustgesteld, toebereidselen voor hun geregeld terugkomende feestelijkheden te maken. To midden daarvan wordt dan plotseling de vrese lijke kreet van den stam gehoord en den vol genden dag komt de ongelukkige, bevolking tot de ontdekking, c' it er een nachtelijke aanval 1 'ft plaats gehad, waarbij mannen en vrouwen zijn gedood of medegevoerd naar den keten der Driehonderd Pieken." „De tegenwoordige afstammelingen van de wrekers van Yu Chan's dood zijn een lafhartig zoodje," merkte Denviera op, toen de Arabier Het bestaan van een voor hot jachtveld, den landbouw en «le houteelt nadeelige hoe veelheid schadelijk gedierte moet voldoende zijn gebleken, en de hou«ler der vergunning behoort den waarborg tegen misbruik op te leveren. Te Utrecht is opgericht een veroeniging ter behartiging der belangen van jonge meisjes. Zij vormt een afdeeling van de Union internationale des amies de la jeune fitte «lie in 1877 te Geneve tot stan<l kwam. Haar «loei is zich de belangen aan re trekken van elk jong meisje dat raad of leiding noodig heeft zonder omlerscheid van nationaliteit, kerkgenootschap, beroep of stand. De Vereeniging tracht haar doel te berei ken a. door liet houden van vergaderingen met «le leden, ter bespreking van de belangen der Vereeniging; l>. door het houden van bijeenkomsten met jonge meisjes, ten einde hun geest te ontwikkeien en op te heffen, zeilelijken invloed op hen uit te oefenen en het hoogere leven hij hen op te wekken; c. door inlichtingen in te winnen en te vor- strekken omtrent personen, bij wie jonge meisjes in eon of amlere dienstbetrekking wenschen te treden; d. door jonge meisjes te beschermen en te waarschuwen, waar zy, door verkeerde invloeilen vun buiten of wel door armoede, luiheid, verlatenheid en op schik, in gevaar zijn een prooi der zonde te worden e. door bij alle gelegenheden aan te dringen op onthouding van heilwelinde dronken, en te waarschuwen tegen het be zoeken dier plaatsen, waar gevaren hen be dreigen; f. door het oprichten en steunen van vrouwentehuizen, verhuurbureaux, lees bibliotheken en het verspreiden der hoekjes met raadgevingen en adressen, die bet bestuur der Vereeniging gratis verstrekt aan alle leden. Ook te Amersfoort zou, dunkt ons, een afdeeling van de Union zeer op haar plaats wezen. Wel wendt mevrouw Hoogowerlï pogingen aan om dienstboden te behoeden voor het gevaar om in verkeerde handen te vallen, doch ook zooveel andere meisjes hebben moreelen steun hoog noodig. Zou dit niet iets wezen voor de dames van Liefdadigheid Zij hebben den ganschen zomer om zich voor te bereiden. Bij besi hikk.iig derarrondissements-recht- bank te Maastricht, is tegen twee personen te Heerle rechtsingang verleend, met verwijzing naar do terechtzitting, ter zake van het uitgeven van valsehe muntspecie. Beklaagden zyn verhaal geëindigd had; „zij hebben ons zon der eenige reden aangevallen en hebben «lan ook hun bekomst gehad. Als ze terug mochten komen. „St! suhibs," fluiBtordo Hassan, terwyl hij mot zyn zwaard naar do fantastische brug van kalksteen wees„de stam keert terug van zijn strooptocht; zie!" Wij keken in de aangeduide richting en zagen «le bergbewoners naderen. In hun miduen droegen zij een gevangene. Onmiddellijk stiet een der aan de boomen vastgebonden gevan genen een waarschuwenden kreet uit, zonder zieb om de bedreigingen te bekommeren, die Denviera hem had toegevoegd. Hassan sprong op en ging naast my staan. Wij namen onze geweron ter lmnd en wachtten, nog altijd ver borgen in du schaduw'vmi «Lm muur van hot verwoeste paleis, op *ne dingen, die komen zouden. III. „llassan," fluisterde mijn reismakker onzen gids in het oor, „ga jij ongemerkt naar de ge vangenen toe en als zy weer schreeuwen, schiet ze dan «lood. Ik geloof niot, dat de eerste Vreet door den anderen gehoord i«." Terwijl hij dit zcidc drukte hij den Arabier een pistool in do hand en beduidde hem, door het gras naar hen toe te sluipen. Wij keken onzen gids na, die hen naderde, het pistool dreigend opgeheven oen zwijgende vermaning, «lie zij zoo goed begrepen, dat zij onmiddellijk stil waren. {Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1