Donderdag 3 Mei 1894. No. 4350. 38e Jaargang. De Grieksche Tolk. Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden/1,Franco rr post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct. per maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaateruimte. Legale-, officicëlc- en ontcigcningsadvert. per regel 16 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van ininstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel 5 oent Bij advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau HUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 00 Telephoonoammer 19. KENNISGEVINGEN. KEURING VAN RIJTUIGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de arlt. 808310 van het algemeen poli- tie-rcglemcnt dezer gemeente; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat eene keuring van rijtuigen der voerlieden en huur koetsiers door den heer Commissaris van politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eigenaren zal gehouden worden op Donderdag, den 17. Mei e.k. en zoo noodig, daaropvolgende dagen, terwijl op Donderdag, den 31. Mei aanstaande ter •/ell'de plaatse eene naschouw zal geschieden van rijtuigen, aan voornoemden commissaris tijdig op te. geven, welke on eerstgenoemden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 30. April 1894. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W, L. SCHELTUS. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onder houd en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad no 102), als mede art. 104 van het algemeen politie-reglemeut voor de gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaarsschouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onder worpen, zal gehouden worden op Donderdag den 17. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovenge melde reglementen aan de belanghebbenden in her innering gebracht. Amersfoort, den 30. April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHUTTERIJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezieu art. 1 der wet op de schutterijen van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk die op den l.J Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden en zijn 34ste niet heeft voleindigd, tot het uitoefenen van den schutterlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is; Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo bij Zijner Majestcits beslutt van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. G), als anderszins, tot invoering van voorzegde wet gemaakt, benevens het koninklijk besluit van den 7. September lö28 (Staatsblad No. 55); Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat ter aangifte tot inschrijving voor dc Schutterij ver plicht zijn ingezetenen, zonder onderscheid, geboren in het jaar 1869, waaronder niet alleen alle Neder landers, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf hou dende, zijn begrepen, maai- ook alle vreemdelingen welke, het zij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun be staan, het voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd Feuilleton. Naar het Engelsch VAN A. CON AN DOYLE. Gedurende mijn lange en intieme vriendschap met den beroemden detectief Sherlock Holmes had ik hem nooit over zijn familie hooren praten en bijna nooit over zijn eigen vroeger leven. Zijn stilzwijgendheid omtrent dit punt had den eenigszins onmenschelijken indruk, dien hij op mij gemaakt had, versterkt, totdat ik hem ten laatste als een soort van geïsoleerd wezen was beginnen te beschouwen, met hersenen, maar zonder hart, met even weinig gevoel voor zijn medemensehen als hij begaafd was met intellect. Zijn afkeer van vrouwen en zijn ongeneigdheid om nieuwe vrienden te maken, waren beide typisch voor zijn karakter, dat geen aandoeningen kendemaar niet minder was dit zijn strikt stilzwijgen omtrent zijn eigen familie. Ik was al gaan gelooven, dat hij een wees was met geen enkelen bloedverwant, maar op een goeden dag begon hij mij, tot mijn groote verwondering, over zijn broeder te spreken. Het was na de thee, op een zomeravond, en Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Neder landers, mitsgaders de gepasporleerde militairen, geboren in de jaren 1860 tot en met 1868, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrij ving hunne vaste woonplaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden hier to wonen, tot deze aangifte gehouden zijn, al ware het ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrij ving aangegeven, aan de loting voldaan of ook een nunimerverwisselaur gesteld hebben Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, gehouden zijn zich ter inschrijving aantemclden, tlAAr waar eene dienst doende Schutterjj bestaat, of dèilr waar zij voor dc belasting op het personeel zijn aangeslagen, terwijl de studenten, geëmplooieerden in huizen van nego tie, klerken van notarissen, advocaten, enz., bedien den en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hnnne studie houden, werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de amb tenaren en geëmploieerden aan net provinciaal Gou vernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats, de buitenlands-zeevarenden in de plaats waar zij hun wettig domicilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalen, daar waar zjj voor de bolasting zijn aangeslagen Dat door ieder, die zich tot die inschrijving aan meldt, eeue geboorte-acte, of bij ontstentenis van die eene acte van bekendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hun nen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen over leggen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onverminderd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Dat de registers ter inschrijving op Dinsdag, den 15. Mei aanstaande geopend, en op Donderdag, den 31. dier maand gesloten wordenterwijl zij, die be vonden worden zich niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er t|jdons de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hun nen aanzien bestonden, zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden ten raadhui/e op Woensdag, den 16. en Zaterdag, den 19. Mei 1894, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vast- gcstelden tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, bij art, 9 der wet op de Schutterijen vermeld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in hetafge- loopeu jaar uit dieu hoofde in de tweede klasse van de algemeenc rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alzoo iu de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeeno rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige verandering van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daar toe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des het gesprek, dat over koetjes en kalfjes had ge- loopen, kwam eindelijk op atavisme en erfelijke eigenschappen. De quaestie liep hier over, in hoeverre eenige begaafdheid in een individu verschuldigd was aan zijn voorgeslacht en in boeverre aan eigen oefening. „In je eigen geval," zeide ik, „schijnt het mii, naar al hetgeen ik van je gehoord heb, duidelijk toe, dat jou scherpte in het waarnemen en je bijzondere gave van afleiding aan je eigen syste matische oefening te danken zijn." „Voor een gedeelte," antwoordde hij peinzend. „Mijn voorouders waren landheeren, die wel allen zoowat hetzelfde leven geleid zullen hebben. Maar dat neemt niet weg, dat het mij in het bloed zat, dat ik dezen weg zou inslaandat zal ik van mijn grootmoeder hebben, die de zuster was van Vernet, den Franschen schilder. Kunst in het bloed is in staat om de zonderlingste aan te nemen." „Maar hoe weet je, dat het erfelijk is?" „Omdat mijn broer Mycroft het in nog hooger graad heeft dan ik." Dat was werkelijk iets nieuws voor mij. Als er nog een tweede man in Engeland bestond met zulke zeldzame begaafdheden, hoe kwam het dan, dat noch de politie noch het publiek ooit iets van hem gehoord hadden? Ik uitte deze vraag en liet doorschemeren, dat ik vermoedde, dat de bescheidenheid van mijn vriend hem zijn broeder den eerepalm deed toekennen. Holmes lachte om mijn onderstelling. „Beste Watson." zeide hij, „ik kun niet mee- namiddags vóór den 15. Mei aanstaande, zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hy dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art, 1 van het koninklijk besluit van 7 September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats iB opgeroepen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor- wonde, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1894 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. KRÉEFTENBERG, ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het plaatsen van eene stoommachine van acht paardekraenten op het perceel alhier gelegen aan den Lageweg, b|j het kadaster bekend onder Sectie A, No. 1522, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 15. Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 1. Mei 1894 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 25. April 1894, no. 1, Az., (Provinciaalblad no, 82); Brengen, behalve de bij de kennisgeving van den 24. April l.L gepubliceerde bepalingen, nog ter kennis van de ingezetenen, de navolgende voorschriften der wet van den 2. October 1893 (Staatsblad no. 149), tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, luidende: Hij, dio daartoe gehouden, nalaat de verplichtin gen na te komen bedoeld bij art. 15 J 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Gel|jke straf wordt opgelegd in geval van over treding van art. 45. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f400. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld iu art. 34 en die in gebreke blijven dit bcw|js op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, be drijf, of beroep op, of maken z|i gebruik van bet aan een ander afgegeven bewij3, dan worden z|j ge straft met eene geldboete van ten hoogste f150. En voorts, dat het aangifte-biljet B, uitsluitend bestemd tot aangifte van inkomsten of ontvangsten, belastbaar volgens genoemde wet, ook kan worden W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelslraat, HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER gaan met hen, die bescheidenheid onder de deugden rangschikken. Voor den logicus moet alles er precies zoo uitzien al3 het is, en als iemand zichzelf onderschat, is hij even ver van de waarheid af als wanneer hij zijn krachten overschat. Als ik dus zeg, dat Mycroft een beter waarnemingsvermogen heeft dan ik, dan kan ie aannemen, dat ik precies en letterlijk de waarheid spreek." „Is hij jonger dan jij „Zeven jaar ouder." „Hoe komt het, dat hij onbekend is?" „O, hij is heel goed bekend in zijn kring." „Waar dan?" „Wel, in de Diogenes club bijvoorbeeld." Ik had nog nooit van de Diogenes club ge hoord en mijn gelaat drukte dat zeker uit, want Sherlock Holmes haalde zijn horloge uit zijn zak. De Diogenes club is de zonderlingste club van geheel Londen en Mycroft een van haar won derlijkste leden. Je kunt er hem iederen avond vinden van kwart vóór vyven tot kwart vóór achten. Het ia nu zes uur en als je op dezen mooien avond een wandelingetje wüt doen, zal het mij een genoegen wezen je kennis te doen maken met de twee je onbekende zaken." Vijf minuten later waren we op weg naar Regent street. „Je verwondert er je misschien over, waarom ontvangen wanneer men den ontvanger der Directe- belaatingeu uiterlijk op 16. Mei zijnen wensch daar toe schriftelijk heeft kenbaar gemaakt. Amersfoort, den 2. Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMMELPEN NINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Tl. K. H. de Groothertogin van Saksen wordt 16 Mei op het lustslot Soestdijk ver wacht. Het bericht van een bezoek door H.H. M.M. de Koninginnen aan het Hof te Weimar te brengen, mist eiken grond van waarheid. Mr. J. G. Gleichman zal zitting nemen voor Amsterdam, mr. Goeman Borgesius voor Zutphen en graaf Van Limburg Stirum voor Schiedam. De datum der aanvullingsverkiezingen, die hierdoor moeten plaats hebben te Rotterdam, Katwijk, Sneek en Den Haag, is voor de beide laatstgenoemde districten bepaald op 11 Meidie der herstemming, zoo noodig, op 25 Mei. De hoofdofficier voor het reserve-kader, overste J. F. F. C. van Dam van Isselt, is gisteren uit Bergen-op-Zoom te Utrecht, zijn nieuw garnizoen, aangekomen. Dr. J. Jiooykaas, predikant bij deRemon- strantsche Gemeente te Rotterdam, heeft zich door redenen van gezondheid genoopt gezien met 1 Mei zijn emeritaat aan te vragen. Het Nieuws zegt van den ook hier ter stede niet onbekenden leeraar: «Binnen en buiten ons vaderland is de groote geleerdheid van den thansafgetredene bekend. De werken die hij schreef voor leeken, hebben groote invloed uitgeoefend en oefe nen die nog uit. Aan het werk van een nieuwe vertaling des Ouden Testaments gaf hij den eersten stool. Jaren lang heeft zijn machtig woord weerklonken en diepen indruk gemaakt. «Zijn ernst, zijn overtuiging en zijn huma niteit hebben hein gemaakt tot het geweten van zijn vrienden. Die vrienden en hun aantal is groot hebben nu maar éen wenschmoge de rust, die dr. Hooykaas nu geschonken is, hem ons nog lang doen behouden." Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn, gelijk we reeds meld den, ter bevordering van Zondagsrust van Mycroft zijn gaven niet gebruikt in dienst der recherche vroeg Scheriock. Op mijn bevestigend knikken liet hij er koel op volgen„Hij brengt er niets van te recht." „Maar ik dacht, dat je zooeven zeide." „Ik heb gezegd, dat hij ver boven mij staat wat aangaat het opmerken en het maken van conclusiën. Ja, als de recherche bestond in redeneeren van een armstoel, dan zon mijn broer de beste speurhond zijn, die er ooit geweest is. Maar hij neeft geen ambitie in het zoo mooie vak en geen energie. Hij zal geen stap doen om eens na te gaan of zijn gissingen juist zijn en ze zijn in den regel juist en zou liever erkennen misgetast te hebben dan zich de moeite te geven er zelf éen half uur op uit te gaan. Dikwiils, zeer dikwijls, hielp hij mij met raad, doch hij was telkens volkomen buiten staat om de zaak practisch op telossen. En dat moet toch geschieden eer men den dader aan den rechter kan overleveren." „Is dat dan zijn ambt?" „Weineen. Wat voor mij een middel van be staan is, is voor hem een aardig tijdverdrijf. Hij heeft een buitengewone vaardigheid in rekenen en houdt boek in sommige gouveroementsdepar- tementen. Mycroft woont in Pall Mall en eiken morgen en avond loopt hij den hoek om naar White-hal. Van Nieuwjaarsdag tot Oudejaars avond neemt hij geen andere beweging en wordt hij nergens anders gezien, behalve in de Diogenes club, die precies over zijn kamers is gelegen." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1