Stadsnieuws Militaria In de IJaarl. Ct. wordt de volgende vraag gedaan «Zou het geen aanbeveling verdienen, als het vloerstof, waar daarvoor gelegenheid be staat, in fornuis of kachel verbrand werd Zou dit niet menigmaal verbreiding van som mige ziekten voorkomen?" Op deze vraag kan slechts een bevestigend antwoord gegeven worden. De wenk verdient behartiging. Daarom, huisvrouwen, laat voortaan het Rij de gisteren gehouden verkiezing van tien leden voor het Kiescollege by de Ned. Hervormde Gemeente alhier zyn gekozen de aftredenden, de heoronJ. van Rottenburg Hz., K. Cruyff, T. van Daal Az., G. T. van Eek, C. de Jongh, J. Oei1. Kleber, G. van Lummel, C. Prins, dr. H. J. Reinders en I. Ter Schuur. De le luitenant dor infanterie G. A. van Rietschoten, die de lessen volgt aan de Hoo- gere Krijgschool te's-Gravenhage, is gisteren hier in garnizoen aangekomen en voor den tijd van vijf maanden gedetacheerd bij de 2eafdeeling van het 1e regiment veld-artillerie. Aan het examen voor den rang van adju dant-onderofficier is deelgenomen door 10 sergeanten-majoor van liet 5e regiment. Acht hunner voldeden en wel de sergeanten- majoor: Brederodo, Lissone, Neven, Schrijver, Verspoor, Wijk, Zaalberg en Zwart, allen hier in garnizoen. De bronzen medaille vooi-12-jarigen trouwen dienst is gisteren op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan den stafmuzikant C. Schouten, van het 5e regiment infanterie. Wachtmeester W. J. van Hagen, van het le regiment huzaren alhier, is wegens in en door den dienst ontstane lichaamsge breken gepensionneerd. De soldaten A. J. Peters en A. D. Me'jerink. van het 5e regiment infanterie alhier, zijn wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken tijdelijk gepensionneerd. Het beste en volmaaktste geweer van onzen tijd is uitgevonden door een luitenant van de Alpenjagers, Elie Coidai, aan wien men reeds de uitvinding van de bergbe- stijgings-volocipède dankt. Hij beeft de op merking gemaakt, dat alle geweerfabrikanten er op uit zijn liet kaliber van het geweer te verkleinen. 'Daardoor werd hij op den ge- niulen inval gebracht, dadelijk tot de uiterste grens te gaan, en een geweer te construeeren van 1 millimeter kaliber. Do kogel, die daar uit geschoten wordt, is niet dikker dan een naald door welks oog een draad wordt ge trokken. De soldaat, die met het geweer schiet, houdt het einde van den draad vast; de nieuwe kogel doorboort 15 a 20 man achter een, die nu als snippen aan den draad ge regen zijn; met dien draad worden ze vast gebonden, en onmiddellijk geïnterneerd. n Men is vol geestdrift voor het denkbeeld, doch koestert niet veel hoop op de aanneming ervan, omdat Elie Coïdal niet tot de artillerie, maar tot de Alpenjagers behoort. «Zoover zijn wij gekomen na 23 jaar onder het republikeinsch systeem geweest te zijn!" besluitde humorist Alpbonse Allais zijn tnededeeling haar personeel, met ingang van 1 Mei de goalorentreinen op Zon- en algemeen erken de Christelyke feestdagen opgeheven. Dooi- dezen maatregel zyn van de 830 treinbonmbten, bij die maatschappij in dionst, op die dagen teikens niet minder dan 510 vry van dienst. De Staatscommissie nopens arbeids-enquéto is bij Kon. besluit ontbonden, onder belui- ging van tevredenheid over den volbi-achlen gewichtigen arbeid. Definitief is nu besloten de tuinbouwschool Linnaeus op te lietfen Nijmegen zal binnenkort aan het interco munaai telephoonaet worden aangesloten. Het is den concessionaris, den lieer J. W. Kayser, gelukt gunstige bepalingen van den Minister van Waterstaat te verwor ven, hetgeen door de ruim 400 abonnó's te Nijmegen met genoegen vernomen is. Volgens het vierde jaarverslag van de Voreenigirig onder de zinspreuk «Moed, be leid en trouw," bedroegen de ontvangsten over bet afgeloopen jaar f17 930.36, waarby aangiften fl04ö8.9öV»,deuitgaven f11633.507» zoodat er een overschot is van f6000.857». Voortdurend kwamen aanvragen tot onder steuning in en het bleek, dat onder vele oudgedienden, wier borst niet het eerekruis versierd is, veel ellende wordt geleden. Met het plaatsen van de candidaten in passende betrekkingen was de vereeniging niet onge lukkig Het ledental steeg weer. Er zyn34afdee- lingen en 18 correspondentschappen. Ter gelegenheid van de kortelings teTiel gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Zwembond is door de heeren Appel en dr. Cattie saamgesteld de volgende lyst van: Wenken bij het redden van drenkelingen. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. II. Neem den tyd, om u van jas en schoenen te ontdoen. III. Maak in dien tijd, al starende op den drenkeling, uw plan op. Wees niet zenuwachtig, maar gebruik al uw tegenwoordigheid van geest. Nader deu drenkeling van achter, roep hem geruststellende woorden toe. en wacht totdat zijn spartelen verflauwt. Grijp hem dan bij haren of halskraag, laat hem op den rug liggen, met het hoofd een weinig hoven water, en zwem zelf op den rug naar het eerste liet beste vaste punt. Is 't. om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uitduwen. VIII Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenkeling gegrepen wordt en zich niet ter stond kan losrukken, late zich zakken, opdat de drenkeling door benauwdheid gedreven wordt, los te laten. IX. Wie naar een gezonkene duikt, heeft de meeste kans hem te vinden door zich plat op den bodem met de armen uitgestrekt voort te bewegen. X. Een touw zich oin het lichaam te laten binden, voordat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. Het was gisteren 20 jaar geleden, dat de omnibusdienst van Coens te Amsterdam over ging aan de A. 0. M. Van het personeel, dat toen in zyn geheel by de tram overging, zijn nog slechts éen hoofdconducteur en éen conducteur aan de maatschappij verbonden. Du zeer bekende acteur van de Konink lijke vereeniging het Nederlandsch Tooneel, Jacques de Boer, viert hedenavond zijn zil veren jubileum, met de opvoering van Stads lucht. waarin hy de rol van dr. G'rusius vervult. Het zal den heer De Roer zeker niet aan bewijzen van belangstelling en deelneming ontbreken. Onze bekende wielrijders Jaap Eden, De Waardt, Kockerna en Wittoveen zullen morgen deelnemen aan den wedstrijd te Ant werpen en Zondag aan dien te Brussel. opgeveegde vloerstof in het fornuis ver branden De trein van Purys naar Rotterdam, die fisteravond te 9.44 te Rotterdam moest aun- omen is te 9.34 by Rarendrecht in botsing gekomen met een goederentrein, komende van Rotterdam, die gedeeltelijk bestond uit tank-wagens mot petroleum en den wissel nog niet was gepasseerd. I)e beide treinen geraakten in brand. Zeven passagiei-s werden gekwetst, van wie éen ernstig. Eveneens ontvingen dc stoker en de machinist van den personentrein ern stige wonden. Allo passagiers-goederen, benevens de post verbrandden. De reizigers werden vervoerd met, een volgenden trein. Bij een goudsmid te Amsterdam vervoegde zich een juffrouw die hem vertelde, dat zij den pastoor van «De Krijtberg" ter gelegen heid van zijn priesterjubilee, met eenige anderen een geschenk wilde aanbieden. Daar zy de huishoudster van den pastoor was, lag het voor de hand, dat zij het beste met den smaak van zijn eerwaarde op de hoogte was. Na eenig zoeken viel de keuze op twee zware, zilveren candelabres. Do winkelier wilde de candelabres afgeven, doch dat verkoos de huishoudster niet, zy verlangde geen vertrouwen, daarom gaf men haar een jongentje mede, dat de candelabres droeg. By de pastorie gekomen, nam de vrouw den knaap de canaelubres af met de bood schap dat hij moest wachten. De vrouw ging in het huis en kwam na eenigen tijd terug; ze had toen iets onder haar goed verborgen. Den niets kwaads vermoedenden jongen werd gezegd even bij den pastoor te komen, die hem omtrent de candelabres bescheid zou geven. De jongen kwam bij den pastoor, doch in plaats van over de candelabres te spreken, nam zyn eerwaarde hem duchtig onder han den over zijn slecht gedrag. Nadat de jongen eenigszins van den schrik bekomen was, werd alles opgehelderd. Wat was er gebeurd Terwijl de jongen buiten stond, had de oplichtster den pastoor wijs gemaakt, dat de jongen haar zoon was en eens flink moest worden toegesproken. Daarna vertrok de slimme dievegge met het gestoleno en volgde ontkooping. Noch van de dievegge ncoh van de kost bare candelabres heeft men eenig spoor. Te I-Iommerts staat thans in vollen bloei een pereboom die sedert 1867 (dus na een slaap van 27 jaren) niet hoeft gebloeid en sedert al dien tijd dus ook geen vrucht gaf. Eenigen tijd geleden werd bet ooievaars nest in het dorp Woubrugge door een wijfjes- ooievaar betrokken; hut mannetje liot. op zich wachten, üezor dagen kwamen er een paar vreemde ooievaars opdagen, die zich op dat nest wilden installeeren, het welk tot een verwoed gevecht, 1 tegen 2 aanleid in gaf. De slotsom was dat het wijt je voor een oogenblik van hot nest verdreven werd, waarop de vreemde indringers haar eieren, 4 in getal, in den bek namen, en op bet dak van een huis te pletter smeten. Na bet ver richten van deze euveldaad vertrokken zij en kon de verdrevene haar nest weder be trekken. L. D. In 1807 bedroeg in ons land het port van een brief 2 stuivers, indien de afstand, waar over hij vervoerd moest worden, minder dan 6 uren bedroeg. Voor de overige 7 stuivei-s. Kwam de brief van, of ging hij naar een plaats, waar geen postkantoor was, dan kwam er nog oen 1 of 2 stuivers port bij. Geen wonder, dat men in die dagen niet aanstonds naar do pen greep, om een brief te schryven! In 1850 werden 3 porten vastgesteld van 5, 10 en 15 ets. Toen 5 jaar lat.het hoogste dezer drie porten werd afgeschaft, vermeer derde het brievenvervoer aanstonds met 28 pCt. Na de invoering van een uniformport an 5 ets., nam het vervoer van brieven nog met meer dan 50 pCt. toe, en sedert is het steeds vermeerderd. Dc Directeur van het Postkantoor alhier maakt nader bekend, dat de le lichting der Buitenbussen geschiedt ten 6.30. De Directeur, C. SM ITT. A mei-sfoort, 2 Mei 1894. Op denzelfden voet als in 1893 zullen wederom eenige bataljons infanterie in 3 achtereenvolgende seriën in de Legerplaats bij Zeist worden geoefend in het vuren op groote afstanden en in het gevechtschieten. De eerste serie zal daartoe den 17 Juli in die Legerplaats aankomen ten einde gedu rende een negental dagen een kamp te be trekken; vervolgens de beide andere seriën voor een gelijk getal dagen, zoo dat de laatste serie het kamp ongeveer 15 Augustus weder zal verlaten. Bij de aanbesteding van het éénjarig onderhoud der Kazerne-gebouwen alhier werd ingeschreven door de heeren W. van Achterbergh voor 110 900, H. Heilijgers voor f9999.99 en l'h. Smit voor 9999.47. De raming was f9430. Bij die voor het éénjarig onderhoud der militaire gebouwen in de Grebbe-linie werd ingeschreven door de heeren W. van Achter bergh voor f1361, M. van Drie voor f '1315 en H. Heilijgers voor f'1300. De raming was f1200. Bij die van de verving der Kazerne-ge bouwen te Amersfoort, evenals de beide voorgaande onder beheer der genie alhier, werd ingeschreven door de heerenJ. R. van 'tHof voor 11255, Ph. Smit voor f1223 en W. van Achterbergh voor f1169. De raming was f 1300. De uitvoering der verschillende werken is gegund aan tie minste inschrijvers. Bij de te Utrecht gehouden hei-besteding van liet eenjarig onderhoud van de werken iin de Nieuwe Hollundsche waterlinie, van De Klop tot en met Vreeswijk, onder beheer der genie te Utrecht, was minste inschrijver de heer J. II. Boks, te Amersfoort, voor f12425. De hoogste inschrijver vroeg f13978; de raming was I'll 350. In April is uit den regenmeter hier alge- tapt 38.5 m. M. regenwater. Er waren 9 regendagen. De commissie nopens de werkloosheid, bijeengeroepen door de afdeeling «Amers foort" van dc Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, vergadert Vrijdagavond tot vaststelling van haar eind rapport. Door heeren officieren van het 5e regiment infanterie alhier is een revolver-schietver- eeniging opgericht. Door de afdeeling Utrecht van den Alge- meenen Noderlandsclien Wielrijders Bond zal worden deelgenomen aan den wedstrijd om het Club-kampioenschap. Daartoe zal morgen (HemelsvaarLsdag) op den weg Amerslbort-Ede eerst een onderlinge wegwedstrijd gehouden worden, over 50 K.M. Eon zilveren en een bronzen medaille zijn daarvoor beschikbaar gesteld. Aanstaanden Zondag zullen zich de leden te 9 uur verzamelen op het Hoogeiand te Utrecht om gezamenlijk te rijden naar «de Hertekop" bij Amersfoort, waar eerstge noemde wegwedstrijd zal plaats hebben. Kolonel Rooseboom heeft gisterochtend de directie van de Hoogere Krijgsschool over gedragen aan majoor Plantenga, van den Genei-alen staf. Wir gehen zwar nicht Monoclen, maar toch kunnen nu officieren, die wegens oog gebreken moeten brillen, verlof krijgen tot het <1 ragen daarvan. Het gebruiken van een lorgnet voor het nauwkeurig zien in dc nabijheid, hot lezen enz. kan to allen tijde worden toegestaan. Het gebruik van een monocle wordt echter ten strengste afgekeurd. In de Noordamerikaansche armée is "oor de vulling van granaten en bommen een nieuw exploisiemiddel ingevoerd, dat emmen- siel heet, naar den uitvinder dr. Emmens, een Engelschman. Het is beproefd te Sandy Hook en heeft voldaan. Meliniet, het bekende Fransche fabrikaat van dien aard, schijnt (volgens de berichten wel te verstaan) veel minder te wezen. Bij de eskadrons Soudansche snahis zijn zadelbokken en stijgbeugels van aluminium in gebruik gegeven, waardoor een gewichts besparing van niet minder dan 3 kilogram vet-Ki-egen is. De ptijs is dezelfde als van de tegenwoordig nog in gebruik zijnde bokken en beugels. Het Millitair Weekblad vraagt of er bij onze cavalerie ook niet eens een proef mee kan genomen worden. Jaar op jaar is de recruten-opleiding, die met zooveel ijver en toewijding wordt gegeven, het kind van de rekening door de alleronge lukkigste bepaling, dat miliciens die na hun opkomst onder de wapenen worden afge keurd, door anderen worden vervangen. Van den eersten dag der iiMeeling tot ongeveer midden April is de Compagnies commandant getuige van wisseling in zijn leerlingenpersoneel. Vooral in het begin den exercitiën gaat de aanvulling druppelsgewijze. Vandaag 10, morgen 5, en overmorgen weer een paai-, en dan alweder een stuk of wat; en zoo gaat het maar voort. liet is schier ongelooflijk en toch is zóo de toestand. Ieder verstandig rnensch ziet in, dat er van een geregeld afwerken van een oelëningsprogram bijna geen sprake kan zijn. De nakomers blijven dan ook nagenoeg allen sukkelaars. Waarom toch zijn die storende invloeden, die telken jaro zoo nadeelig werken en waarop telken jaro met zooveel ernst gewezen wordt, nog steeds niet weggenomen? Waarom geschiedt de definitieve keuring niot vooraf. Waarom zoo dit niet kan roept men niet zooveel miliciens boven het jaarlijkse!) contigent op, als gemiddeld worden afgekeurd Men denke ook eens aan die lotelingen, welke een twijfelachtig nummer hebben ge trokken en weken lang in een pijnlijke onze kerheid verkeei-en. A. Ct. In La vie contemporaine, het tijdschrift van den heer Jules Simon, wordt medegedeeld, dat de maarschalk Von Moltke spionnenrlienst voor de Duitselie Regeering in Frankrijk heeft gedaan. In 1868 kwam Moltke ver momd in Frankrijkhij deed toen een reis langs den Rijn en bestudeerde de versterkin gen bij Weissenburg, Forbach enSpicheren. De schrijver van Tiet artikel verhaalt ver der, dat er een geregelde Diiitsehe spionnen- dienst. bestaat, die tot het bureau van den Genei-alen suil' behoort. Aan liet hoofd van dien dienst staat een generaal; de drie sec tiën, waarin de dienst verdeeld wordt, staan onder de bevelen van kolonels, die een aantal stafofficieren en beambten tot hun beschikking hebben. De officieren voorden spionnendienst worden met de meeste zorg gekozen uit de bekwaamste en uitstekendste van het leger. In 1882 maakte de Hertog van Saksen-Mei- ningen, de zwager van Keizer Wilhelm II, destijds majoor, deel van dien dienst uit. Thans is hem het bevel over een legerkorps opgedragen. Bij den goneraal-commandant komen alle militaire berichten in, uit welke bron dan ook. Vooreerst die van de militaire attachés, die weder agenten in hun dienst hebben en over geheime fondsen kunnen beschikken, en zoodoend vaak in de gelegenheid zijn, bekend te worden met allerlei militaire zaken die eigenlijk geheim moesten blijven; en dun de inlichtingen die door allerlei menschen gegeven worden. Niets wordt te gering ge-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2