Maandag 7 Mei 1894. No. 4351. 38e Jaargang. De Grieksche Tolk. EEN DOEL. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Donderdagnamiddag mot gratis ZondagsbladAbonnement por 8 maanden 1,— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op bot Zondagsblad voor Amersfoort -10 et., voor binnenland 60 et. nor 3 maanden. Advertentiön 1—6 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Grooto lettors naar plaatsruimte. Legale-, oflieieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In hst Zondagsblad, per regel5 c#nt' Bij ndvertentiën van buiton do stad worden de incnsBeerkostou in rekening gobraoht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortogracht, Wijk B. 60 Tolophoonnnmmer 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER eu WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan T. WIJNANDS, en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eono brood- en koekbakkorij opterichten in het perceel alhier gelegen aan de Lavendelstraat, wijk F. no. 407, kadastraal bekend onder sectie E. no. 622. Amersfoort, den 7. Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER eu WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien eene missive van de Districts commissie van liet fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, d.d. 1 Mei 1894; Doen te weten, dat de gewone jaar lij ksche collecte aan de huizen der inge zetenen ten behoeve van voormeld fonds zal plaats hebben op Maandag, den 21. Mei aanstaande, des namiddags 9'/» uren. Burgemeester eu Wethouders meenen de ingezetenen te moeten herinneren, dat het doel der instelling niet alleen is, om hulp en bijstand te verleenen aan de verminkten en infirmen van Waterloo, doelt ook om jaarlüksche gratificatiën te verstrekken aan Nederlaudsche militairen, die werkelijk in en door den dienst infirm zijn geworden, alsmede aan Vete ranen van veertigjarigen diensten hen tevens te moeten opwekkeu om, evenah in vorige jaren, medetewerken tot bevor dering van deze vaderlandslievende instel ling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beant woorden. Amersfoort, den 7. Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Feuilleton. Naar hut Engelsuh VAN A. C O N A N D0Ï1E. II. „Ik herinner me niet haar ooit te hebben hooren noemen. „Noen dat zul wel. Er zijn heel wat mannen te Londen, weet jo, die uit suf heid of uit misan thropic, niet gaarne in gezelschap komen. Toch zijn zij niet afkcerig van een luien stoel en de jongste tijdschriften. Voor hen is de Diogenes club opgericht en deze club bestaat uit en bloeit door de meeBt ongezellige en minst clubach- tigo hceren in de stad. Do leden mogen niet de minste notitie van elkander nemen. Behalve in do introductie-zaal mag er nergens gesproken worden, eu wanneer iemand driemaal liet ver bod overtreden heeft, kan bij van de ledenlijst geschrapt worden. Mijn broeder is eon van de oprichters en ik zelf heb het er steeds een zeer aangename atmosfeer gevonden." Wij hadden, al pratend, Pall Mall bereikt. Sherlock Holmes hield voor een deur stil en, mij zonder te spreken voorgaande, bracht hij mij in de vestibule. Door de glazen deur heen, zag ik een flauw schijnsel van con groote en wceldc- .*ig ingerichte zaal, waarin een groot aantal heeren zaten te lozen, elk in zijn eigen hoekje. Holmes ging mij vóór in een klein vertrekje, Het is een onaantastbaar feit, dat ieder mensch een doel moet hebben. Waar geen doel is, worden gezondheid en levens lust ondermijnd en wordt de mensch dikwijls tot wanhoop eu vertwijfeling gebracht, zonder te weten, waaraan die toestand te wijten is. Indien wij aan het hoofd eener zaak staan, moet ons doel zijn, zooveel mogelijk den vooruitgang dier zaak te bevorderen; zjjn wij belast met het geven vau onder wijs dan moet ons doel zijn, de kinderen zoo goed mogelijk te onderrichten en hun liefde voor het goede en afkeer voor het kwade in te boezemenis men onder geschikt, dan moet men werken met het doel, later zelf chef te zijn. De man, die aan het hoofd der zaak staat en tevreden is, wanneer ze niet achteruitgaat; de leeraar die slechts ouderwijs geeft, omdat hy er zyu brood mede verdienen moet, en de onderge schikte, die niet werkt met het'voornemen, later zijn eigen lieer en meester te zyn, hebben geen doel. Ook de jonge dame, die het „vreeselijk druk" heeft met visites maken, met hand werkjes of piano spelen, heeft geen doel. Een doel heeft men eerst als men weet wat men wil. Dat vele jonge dame3 hiervan overtuigd zijn, blijkt reeds genoegzaam daaruit, dat onderscheidene van haar zich met ware zelfverloochening aan de schoone taak van ziekenverpleegster wyden; doch om een werkkring te hebben, behoeft men niet juist dezen weg op te gaan, want weinigen toch kunnen of willen zich de ontzaglijke opofferingen getroosten eu de groote gevaren trotseeren, welke daaraan verbonden zijn Maar er zijn nog verscheidene andere richtingen, waarin zich het jonge meisje een werkkring kan zoekenals een zeer geschikte, gemakkelijke en aangename, noem ik de stenograpliie. Als ge in de vergaderzaal den redenaar aanschouwt, die daar spreekt in de gloeiende taal der geestvervoering, welke zoo zeer uwe aandacht boeit, dan zal hij u dat op Pall Mali uitzag, en na mij een oogen- blik alleen gelaten te hebben, kwam hij terug met een heer, dien ik wist dat niemand anders dan mijn broeder kon zyn. Mycroft Holmes was veel grooter en forscher dan zijn broer Sherlock. Hij was bepaald cor pulent, maar zijn gelaat had, ofschoon het volwas, toch iets van die scherpe uitdrukking, die zoo opmerkelijk wus op dat van zijn broeder. Zijn oogen, die van een bijzonder waterachtig grijze kleur waren, schenen altijd dien vèrzieuden, onderzoekenden blik te vertoonen, dien ik alleen bij Sherlock had opgemerkt, wanneer deze al zijn krachten inspande. „Het verheugt my, kennis met tl te maken, mijnheer," zeide hij, mij een korte, vette hand, als de vin van oen bruinvisch gevend. „Ik hoor overal over Sherlock spreken, sinds uzyn kroniekschrijver is geworden." En zich tot zijn broer wendend, vervolgde hij„ik had je deze week al eens bij mij verwacht, Sherlock, om mij over dat geval van Manor House, to consul- toeren. Ik dacht, dut je er oen beetje mee ver logen zoudt zitten." „Neen, ik heb het opgelost," zeide mijn vriend glimlachend. Adams natuurlijk?" „Ja, het was Adams." „Dat heb al dadelijk gedacht." Ze gingen in oen der venstorbankon zitten, waarbij Mycroft do opmerking maakte: „Wie hot mcnschdom wil bcstudeeren moet hier komen. Zie ine deze kostelijke typen eens aan; die twee hoeren bijvoorbeeld, die naar ons toekomen." „Den biljard-liefhebber en dien ander?" ongetwijfeld bewondering afdwingen,maar ook de stenograaf, wiens pen in vliegende haast over liet papier ijlt en het ge sproken woord aldus vereeuwigt, voorde vergankelijkheid bewaart, zal velen be wondering hebben afgedwongen, ja zelfs by velen het verlangen hebben opgewekt hem ua te volgen. U allen, die dat gevoel hebt van onvol daanheid over U zelve, dat gevoel van ontevredenheid, dat slechts het onver mijdelijk gevolg is van doelloosheid, van gemis aan een werkkring, u allen zou ik willen toeroepen: „Leert stenograpliie Zijt ge onbemiddeld, zoodat ge later in uw onderhoud moet voorzien, de ste nographic is het vak der toekomst; en zyt ge gefortuneerd, leert dan de Steno grapliie voor uw genoegen. Ik kan u by ondervinding mcdcdeelen, dat het eene studie is, zóo aantrekkelijk, zóo onderhoudend, dat men, eenmaal er mede bezig zijnde, er moeilijk meer buiten zou kunnen. Ze neemt onze geheele aan dacht in beslag en zóo zichtbaar bemer ken we, dat we vooruitgaan, dat ons dit tot steeds meer oefening aanspoort en onze belangstelling voor doze kunst hoe langer zoo grooter wordt. De stenograpliie wordt ons eene ge trouwe vriendin, die we slechts uoode zouden kunnon missen. 's-Gravcnhage. CATHARINA W. ECK. De lieer De Beaufort zal in do Tweede Kamer zit ting nemen voor Amsterdam en do lieer Roöl voor Utrecht; daarom zyn nieuwe verkiezingen noodig in do hoofdkiosdistricten Utrecht on Haarlem. De annvullingavorkiozingen bepalen ziel» derhalve tot deze zeven Rotterdam, Don Haag, Delft, Kat wijk, Sncek, Utrecht en Haarlem. Zij zullen gehouden worden in de heide laatst' genoemde plaatsen op 15 Mei, in do ovorigo op 11 Mei; de herstemmingen, zoo noodig, veertien dage» later. Do pogingen van don hoor Roëll om eon Kabinet to vormen, vlotten niet recht, omdat deze boor liever niet zelf do portefeuille van Binuoulftudsoho Zaken op zich neemt, maar nan die van Buitonlandsehc de voorkeur geelt, on hot vindon van een titularis voor Binnenlitudsclie Zaken in den huldigeu toestand moeilijkheden baart. Den heer Van Houten zou Financiën zyn toegedacht. Voor Justitio wordt ge- W. F. A. GROENHUÏZ E N, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. noeind do hoor Patijn. Voor Oorlog on Waterstaat zijn besprekingen gevoord mot generaal Sehnoider cn don inspecteur van den Waterstaat Leemans. Do Residentiebode on die kan hot woton acht do bcnooming van generaal Schneider zoo goed als zokor, Een paar oyfursl In 1346 bedroegen de Staatsinkomsten 78'/» m illinon. waurby bynn 21 inillioen uit Indische linten. In 1302 waren de inkomsten 180 millioon, zonder ecnigo bij drage uit Indië. l)o Staatsuitgaven zyn daarontogon in die 43jaren gostogen van 70 tot 180 milliounl Tegen iialf September dozes jaar» is er gelegenhoid tot plaatsing van leerlingen mm do Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Voor deze provincie ziel» vóór 15 Juli schriftelijk aan te melden hij den lieer H. L. Vcrspyck, voor zitter van den Geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, te Utrecht. Donderdag had te Zwolle do 41ste vergadering plaats vnn net Nederlnndsoh Jongelingsverbond. Er zyn sedert liet vorige jnnr 30 veroonlglngen toege treden met 5001\ 600 leden. Er waren ook nog al giften ontvangen, a.o. Con van do Jongelings vereeniging te Rotterdam van f20000. Do volgende vergadering wordt te Amsterdam gehouden. De nfdeelingen Nederland en zyn Koloniën zijn op de, Zaterdag geopende, wereldtentoonstelling te Antwerpen geheel gereed en maken een hoogst nangennmen indruk. Gelukkig heelt de Ncderlandsohe commissie ditmaal gebroken met den berneliten „bekwamen snood," Gelukkig, omdat van vele andere inzen dingen alleen nog maar die der Zuid-Afriknnnseho Republiek te bezichtigen valt. Hot overige is groeten- deels nog in kiston en koffers en pakken verborgen. Wegens do tentoonstelling te Antwerpen is van 1 Mei tot en mot 80 September een voorloopig tpeoiaal tarief in werking getreden voor het reizigers- en 'lagageverkoer van Nedorlnndseho stations naar Ant- „Juist. Waarvoor houdt ge dien ander?" Beide inannon waren voor het hoekvenstor blijven staan. Een paar krytstropen op do jus van don een waron al hetgeen ik kon zien dat duidde op een „billard-liefhebbor." De ander wan een heel klein, uonkeruitziend kereltje, die allerlei pukjes bij zien had. „Een oud-gediende" zeide Sherlock. „Pas gepensionneerd," merkte Mycroft op. „Uit Indië," klonk het weder. „En een adjudant-onderoflloior." „Een artillerist, denk ik" zeide Sherlock „En een weduwnaar." „Met een kind." „Kinderen, bedoel je, kinderen." „Kom" zeide ik lachend „dat gaat te ver." „Waarlijk niet" antwoordde Sherlock „hot is inderdaad niet moeilijk to zien, dat, clie man militair is geweest,, zelfs geen gewoon soldaat of sergeant on nok, dat hij pas uit Indië terug Is." „Dat hij den dienst nog niot lang geleden heeft verlaten, bowyzen zyn modol-schooncn," zeide Mycroft. „Hy hoeft niet don loop van een cavallerist on toch droeg hij zijn muts op 6on oor zooals blijkt, uit do lichtere kleur vnn zijn huid tuin ócn kant. Uit zijn figuur blijkt, dat hy niot bij de mineurn heelt gediendhij is dus artillerist geweest." concludeerde Sherlock vorder. „Zijt: zivr.ro rouw bewust, dat hij kortelings iemand hooft verloren, aio hom zeer dierbaar was. Daar hij zelf zyn inkoopon doet, zouden tarief is voorzeker wol, ilat de rotourkaarten van Nedcrlundsclie stations nunr Antwerpen, alle zonder oudorsohoid, 8 dagen geldig zyn. Het verlof van Mevrouw Lo Graud-Goudschnal, do vrouwelijke commies dor telegrafie, wier klacht »vo in ons vorig nummer meedeelden, is Vrydng ver lengd tot 81 Juli. Hot is nu vast bepaald, dat do behandeling van da zaak dar valscho bankbiljetten Maandag 28 Mei a. s. dos morgens om 10 uur zal aanvangen voor do vierde kamer dor arrondissomcnts-rechtbank te Amsterdam. In hot gohool zyu in dozo zwik 07 gotuigen ge dagvaard. Men rekent, dat do behandeling 6 dagen zal duron. Blijkens aankondiging vnn het Bestuur der ver- eoniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, zijn dit jaar do volgende Zaterdagen als benrsvneantio- dagen vastgesteld: 12 Mei, 14 Juli, 28 Juli cn 11 Augustus, behoudens onvoorziene omstandigheden. we kunnen zeggen, dat, dit zijn vrouw was. Jo ziet, dat, hü iets voor zyn kinuoron gekocht heeft. Wmtrschynlyk is zijn vrouw gestorven b|j de geboorte van zyn jongste kind, waarvoor hy nu bot prentenboek gekocht heeft, dat by onder zyn linkerurm draagt," vulde Mycroft weer aan. Ik begon nu to beamen "dat Sherlock golyk had toon hy stelde, dat zyn broeder een nog nauwkeuriger opmerker was dun hijzelf. H|j keek juist even naar me en glimlachte. Mycroft snoof uit een schildpadden doos cn sloeg de korreltjes van zijn vest mot een vuurrooden zyden zakdoek. „A propos, Sherlock" zeido hy opeens. „Ik heb iets aan tfo hand gehad, dat koren op jou molen zou wezen een allerzonderlingst geval, maar ik had geen lustom er langer dan eon half uurnan te bestedenwat ik echter govonden heb, heeft me een bassis nan de hand gedaan voor heel aardige speculaties. Als jo soms eens hooren wilt, hoe." „Dat zou mij heel voel genoegen doen, beste Mycroft." Zijn broader schreef iets op een blaadje uit zijn zakboekje, schelde on gaf het een kollnor tor bezorging. _„Ik heb Meins gevraagd, even hier te komen," zeide hy; „hij woont con verdieping hooger dan ik, vlak boven mij eu ik heb kennis mot hem gemaakt, vandaar dat hn in zyn versla genheid by mij kwam. Molas is een Griek van geboorte, zooals ik gehoord heb, en een uitstekend taalkenner. Ilij verdient zijn brood gedeeltelijk door als gids eiken rijken oosterling te dienen, die in de hotels op do Northumberland Avenuo komt logooren. Ikdcnk, dut ik hem zijn zonderlinge cn merkwaardige gesehiedonis zelf maar zul laten vertellen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1