Stadsnieuws Militaria Op gemelde data sol de noteering der fondsen niet opgemaakt on de prijscourant der vereeuigiug niet uitgegeven worden, Nanr de Residentiebode verneemt, maar onder het meeste voorbehoud mededeelt, heeft de voorzitter van het stembureau in het hoofdkiesdistrict Eist èu aan den lieer De Meester èn aan den hoer Van Baston Batenburg geloofsbrieven doen toekomen, zoodat beiden zich tot liet onderzoek daarvan by de Kamer zullen kunnen aanmelden. Do synode der Christelijk Gereformeerde Kerk (do gebleven Christelijk gereformeerden, die niet iu de doleantie van dr. Kuyper meegingen) zal in de eerste week van Juli te Utrecht vergaderen, in het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerde gemeente op dc Wittcvrouwensingel. Volgons de Staatscourant van 5 Mei bedroeg dc bevolking der provincie Utrecht op 1 Januari jl 115000 mannen en 117 316 vrouwen, totaal 232 316. nlzoo toegenomen met 1647 a 1615 vrouwen. Het stanlwater uit de Wilhelmina-bron te Haar lem is o]) do hygiënische tentoonstelling tc Rome bekroond met een zilveren medaille. Bij de wedrennen te Bussum op Hemelvaartsdag, die, ondanks het ongunstige weder, druk bezocht waren, werden eerste prijzen behaald door Vliegende Hollander van den heer W. Pompe, te Utrecht Mandoline van luit. baron Van Heemstra, te Nijme gen l*oi7 Tabor van A. de Graaf, te Bussum Mirca van don lieer Jan Steen, te 's-Gravenhage; en Sweet Briar van majoor Van Raden, te Haarlem. Tweede prijzen door Renomnue van den heer H. v. W. Crommeiin te HeemstedeFlederwiteh, van mrs. Johnstone te ScheveningenPhrynia, van den lieer .1. A. van den Berg te Haarlem Enticer van mrs. Johnstone, te Scheveningen; Rejected van de lieeren D, Vermaal en Th. Dop, te Cliarlois en Hilversum; Peseal van luit. baron Van Heemstra. Derde prijzen door Ritsjck van den heer J. Koster te Heemstede: Robin Hood van luit. Ten Kate, te 's-Oraveuhage; Expectation van den heer Crommeiin. te Heemstede, Princes Ida van kapitein Punt, te 's-Gravenhage. De volgende wedloopen te Bussum zullen ver moedelijk in het laatst van Juli plaats hebben. Te Utrecht geeft een hoedenmaker bij eiken hoed die men bij hem koopt een reisverzekeringspolis voor drie maanden, groot f1200. Wij meenon, dat dit de eerste winkelier hier te lande is, die deze Engelsche methode hier invoert. i de Amsterdamsche afdeeling der Koninklijke vereeniging Het Nederlandsch Toonrel zullen de kermis te Groningen meemaken. Nu hebben Burgemeester en Wethouders dier gemeente bepaald, dat geen spullebaas of tentebaas in de stad gelaten wordt, 'hui na behoorlijk te Groningen gevaccineerd te zijn. Zij hebben deze vaderlijke voorzorg ook uit gestrekt tot de artisten der Kouinklijke vereeniging. Of de. inenting vroeger al plaats had, doet er niets toe; Groningselie koepokstof is de ware. Ergo zullen alle leden van het gezelschap eerstdaags de kunst bewerking opnieuw ondergaan, Men ziet, dat do goede stad Kampen niet alleen staat, aldus eindigt ue berichtgever. In de Kneipp-Blatter schrijft pastoor S. Kueipp liet volgende Het klauwzeer is zeer verspreid en veroorzaakt den landbouwers en veefokkers dikwijls groot nadeel. Deze ziekte is dermate besmettelijk, dat <5en enkel ziek dier een heele streek besmetten kan. De kenteekenen van klauwzeer zijn: moedeloosheid, geen eetlust, ruig worden der haren en beven aau 't heele lichaam. Als bestuurder van het vrouwenklooster alhier zegt Kueipp heb ik mij reeds -25 jaar op den landbouw toegelegd en bad dus dik wij la gelegenheid bij verschillende ziekten der huisdieren een proef met de waterkuur te nemen. Wat is klauwzeer? Uitslag, zooals zich bij de meiischcn voordoet bij mazelen, kinderpokken, enz, De ziekte worde daarom dan ook bij rundvee op dezelfde wijze met water behandeld, als de genoemde ziekte der niensehen. Lijdt een koe aan klauwzeer, dat moet men gauw mogelijk de waterkuur aanwenden en wel door een l eele wasscbing. Om een snelle behandeling en aldoenïng te verkrijgen is het raadzaam, dat hiermee twee personen bezig zijn. Elk neme een wortelschuier, drenkt dien goed iu koud water eu wrijve dan het dier flink at. Daarna wordt liet met een drogen doek bedekt en met rust gelaten. Het doet ook geen nadeel, wanneer men over den eersten doek nog een tweeden legt. Het behoeft juist geen doek te zijn, een paurdedeken, onde balen enz doen denzelfden dienst. Deur het water wordt de ziektestof opgelost en uitgedreven, de deken neemt ze op en het dier is weer gezond. De heele wosseinng herhaalt men drie-of viermaal. Zoodra het beest weer eetlust krijgt, is de ziekte verdwenen. In den beginnen geve men hot dier zacht voedsel, omdat zich in den mond zeer dikwijls zweren vormen, die het kauwen van hard voedsel bemoeilijken. Het gezonde vee wordt tegen besmetting ge vrijwaard door het een-of tweemaal ganseli te wasscheu Op deze wijze wordt deze plaag heeleinaal on schadelijk gemaakt. De menscli is toch een wonderlijk, uit allerlei tegenstrijdigheden saanigesteld creatuur Met een enkel woord hebben we in ons vorig nummer gewag gemaakt van het ongeluk, der Parijscho trein by Barendrecht overkomen. De verniel*''?, zoowel door de aanrijding als door den brand veroorzaakt, is ontzettend. Van de vier wagens van den petroleumtreiu, alsmede van de vier wagens van den passagiers!rein, is als het ware niets dan de raderen overgebleven. Alle houtwerk is totaal verbrand: dikke ijzeren platen Zijn als papier omge kruld zware ijzeren staven, veeren en assen kromge bogen of gebroken. Een wonder is het, dat er geen dooden of ernstig gekwesten te betreuren zijn, ja zelfs de passagiers nog in du verwarriug gelegenheid konden vinden om, zij hot dan ook met achterlating van alles, de waggons te verlaten. Alleen de dappere machinist Daniel Pigge, die, door vlammen omringd, zijn machine redde en een ontploffing voorkwam en de inachiuistleerling Albrecht werden ernstig aan de ban den gebrand; anders kreeg niemand eenig noemens waardig letsel, niettegenstaande de personentrein met de snelheid ecner internationale trein in de goederen wug-'ns vloog. En nu beklaagt een dor slachtoffers van het on geval van den eersten van Bloeimaand zich, dut de reizigers van den verbranden spoortrein wel een half uur hebben moeten loepen eer zij het nonstbijgelegen station bereikten, en dat z\j vandaar, na betrekkelijk lang wachten geen ander middel tot vorder vervoer vonden dan een gooderenwagou, waarin bet zoo benauwd en niets comfortabel was. Dut de Spoorwegmaatschappij niet muist muls oen salonwageu en de noodige eau de cologne beschik baar stelde, duidt mon haar euvel- Neen, dan do rechtmatige klacht van een anderen passagier, die er op wees dal de verbandkist weder niet in orde was. Te Leiden werd vóór oen kwart eeuw een roldimuu feest gevierd, namelijk .-eu drievoudig jubileum, een gouden, zilveren, en groene bruiloft in een zelfde geslacht, in hetzelfde huis eiv op den zelfden datum. Thans is hot groene paar van toen een zilveren, en het zilveren van voor 25 jaar een gouden ge worden 1 Om de ruosscheu int de erwten en boenen tc houden, steke men twee stokjes aan het oone eind van het bed eu twee aan het andere einde, na aan elk der stokjes een zwarten draad bevestigd en dien kruislings, op twee decimeter hoogte, boven de erwten gespannen te heblnm. Men tal eeen last meer hebben van die straatjongens onder de vogels. Wie ooreu heeft out te hooren. die hoore. Nauw zijn de Kouingiuneu weder op Soestdijk ol Zij brengen weder Hun be zoek aan Amersfoort. Donderdagmiddag reeds vloog de be kende panier langs Soesterweg, Utreeht- sche si raat, Langestmat en Zuidsiugel. H.H. M.M. waren geheel alleenslechts éeu rijknecht volgde het. lichte voertuig. De heer G. T. van Eek, herkozen lid van het kiescollege bij de Ned. Hervormde gemeente, heeft voor de benoeming be dankt; de negen andere heeren hebben haar aanvaard. De bevolking der gemeente Amersfoort bedroeg, volgens de jongste opgave in de Staatscourant, op 1 Januari jl.8315 mauneu eu 8563 vrouweu, te samen 16 S78. Volgens het gemeenteverslag zijn die getallen 8313, 8563 en 16S76. Bij de Zaterdag alhier gehouden aan besteding voor de uitbreiding van eu het maken van een portierswoning bij het Militair hospitaal alhier, ouder beheer der genie, zijn ingekomen 14 inschrijvings biljetten en wel van de heeren W. van Achterbergh, f46 200; H. Heilijgers, f44 100; H Zwep, f 43 500; E. J. Jurt iens te Naar- den, f 41 990; W. Westerhoff, te Weesp, f41740; A. Verschuren, tc Bussum, f 40 385 J H. Scheepers, te Amsterdam, f 40 290 W. van der Kooij, f 39 800C. van Stuivenberg, te Hooglan,d f39 216; G. Prins, f38 990; J. Monster, te Vrees wijk, f38 940; T. van Daal, f 3S 979; T. Eijbes, te Apeldoorn, f38 088 en de Ne- derlandsche Aannemers Maatschappij te Gouda, f37 445; de overigen alhier. Het werk is, onder het gewoon voorbe houd,den minsten inschrijver gegund. De raming was f 38 000. Morgenochtend reeds komt een deta chement genietroepen onder commando van kapitein W. Badon Ghijben en mede- geleide van le luitenant C. Lankhout en sterk 2 sergeanten-majoor, Ssergeanten, 11 korporaals, 2 tamboers, 54 geniesol daten en 1 waschvrouw, benevens een detachement-trein van het le regiment veld-artillerie, ter sterkte van 1 wacht meester, 2 korporaals en 9 stukrijders met 20 paarden, in de Legerplaats bij Zeist, ten einde aldaar het kamp voor het korps genietroepen in orde te maken, dat die legerplaats den 28. Mei voor den tijd van zeven weken zal betrekken. Het «Leger de9 Heils" zal dit jaar in de laatste helft van Juli zijn jaarlijkschen nationalen velddag houden op het buiten goed „Nimmerdor" van baron Van Boet- selaer. Het centraal-bureau van Liefdadig heid zal althans voorloopig niet meer eiken Dinsdagmiddag ten Raadhuize zit ting houden, doch Dinsdag om de veertien dagen. De eerste zitdag wordt gehouden Dinsdag 15 Mei. De heer D. H. van de Werk, sedert ruim zeven jaren werkzaam ten Post kan tore alhier, wordt 16 Mei in zijn rang overgeplaatst naar het Postkautoor te 's Graven hage- In ziju plaats komt hier de commies 2e klasse der posterijeu de heer W. Hovers Greven, thans non-actief. Onze voormalige stadgenoot jhr. Kretsch- mar van Veen, chef van het personeel dor Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat- aehapmj, zal met iugang van 1 Augustus optreden als onder-directeur der Zuid Afrikaausche Spoorweg Maatschappij. De alhier op 1 April jl. opgerichte gym- unstick en schermvereeuiging Olympia, heeft den 1. Mei met haar oefeningen een lutuvttftg gemaakt, ouder lejdiug van den h«vr H I >utuoulin, gymnastiek- en scherm- onderwyzer to dezer stede. Die oeteuiugeu worden gehouden iede- t»u Dinsdagavond van 9 tot 11 uur, iu do zaal van den onderwijzer. Zjj die nog als lid van deze vereeniging weuschen toe te treden, kunnen zich daar toe' aanmelden bij het Bestuur of bij den Directeur. Men weet te vertellen, dat Vrijdag een begiu van brand ontstaan is in ,de goedkoope bazar" op de Varkens- markt, veroorzaakt door het omvallen van een petroleum toestel. I .Wanneer niet zoodra hulp was ver leend, waren hoogstwaarschijnlijk, de inboedel en de inhoud van het galanterie magazijn een prooi der vlammen ge worden. Voor een viertal jaren brandde het gebouw, in welks plaats het tegen woordige is verrezen, tot den grond toe af" aldus staat er te lezen. De bewoners van het perceel weten echter absoluut niets van een begin van brand. Wel is, door het neervallen van roet uit een schoorsteen waarin gedurende geruimen tijd niet gestookt werd, toen mee de kachel wilde aanmaken, een ge weldige massa rook in een der kamers gekomen, tengevolge waarvan men een raam openzette, doch overigens is er niets geschied. De zaak van P. J. de B., gewezen post bode van Amersfoort op Stoutenburg. thans gedetineerd in de strafgevangenis te Utrecht, zal aanstaanden I'onderdag voor de rechtbank te Utrecht dienen. De B. is beschuldigd vau zich gelden te hebben toegeëigend door het stellen van valsche haudteekeningeu onder ver schillende stukken. Dertien getuigen en deskundigen zullen in deze zaak gehoord worden. Mr. J. C, H. Prikken, advocaat en procu reur alhier, is deu beschuldige als raads man toegevoegd. Als bijzonderheid vinde nog hoewel wat laat vermelding, dat hier reeds 30 April door de firma wed. P. Schimmel Zoon nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn gerooid. Mot is zeer wel mogelijk, dat de oorlogs- postduif een geduchte mededingster zal krij gen in 'le zwaluw. Uit proefnemingen is gebleken, dat deze diertjes gemakkelijk tam te maken zijn en zeer gehecht raken aan hun hok. Oin van een plaats op een afstand van 150 Eng. mijlen haar hok te bereiken, had een zwaluw slechts anderhalf' uur noodig. Haar groote vlugheid en kleine afmetingen, zouden de zwaluwen bij het overbrengen van be richten in tijd van oorlog, de voorkeur verschaffen boven postduiven, die zooveel gemakkelijker aangeschoten kunnen worden. Lotelingen voor het Chineesche leger, die niet over een sloot van 6 voet kunnen springen, worden onherroepelijk afgekeurd. Edinond Thery heeft zich de moeite ge troost een statistiek saam te stellen, waaruit ten duidelijkste blijkt boe ontzaglijk alle Europeesche staten hun oorlogsbudget, zoo wel voor land- als voor zeemacht, sedert 1870 hebben opgevoerd. Ziehier een overzicht, in milhoen guldens rond: 186970 1892—93 vermeerdering Groot Brittannië 271 390 37 Frankrijk 204 430 02 Rusland 206 531 79 Duitschland 400 396 13/ Oostenrijk 409 202 85 Italië 88 470 92 Spanje 64 70 14 België 47 2.3 28 Nederland 24y 36 54 4298 2280 "W lÜjX.iX-A.JMrS' De bijzonderheden iu de wijziging dei- uitrusting van den Duitschen infanterist zijn bekend gemaakt. De kraag is vervangen door een liggende, de jas is verkort, het katoenen hemd is vervangen door een ge breid. De bovengedeelten der schoenen wor den van lichter leder vervaardigd, de spijkers van een lichter metaal. De broodzak en zijn inhoud zijn evenals de gepolijste deelen en de vertinde ketels lichter geworden. De aohterpatroontasch is vervallen, de voortas- schen zullen ieder 45 patronen meer bevatten dan tot nog toe, terwijl een buitengewone reserve van 30 patronen per man bij den trein medegevoerd zal worden. De tegen woordige bajonet wordt vervangen door een, die 400 a 500 gr. minder weegt, de koppei en de draagriemen zullen van smaller leder vervaardigd worden. Het aantal gereed schappen zal tot 50 schoppen. 40 pikhou- weelen en 4 bijlen per compagnie terugge bracht worden, liet garnituur van den helm zal kleiner en van aluminium vervaardigd, de overjassen zullen minder dik gewatteerd worden. Deze wijzigingen verminderen het gewicht van de uitrusting rnet 43 of 14 pond. De Duitsclie infanterist droeg tot nog toe 43 KG. en zal voortaan slechts 26.138 KG. te dragen hebben. Zijn uitrusting zal dan met uitzondering van die van de Italiaan- scbe, welke 20 KG. weegt de lichtste zijn van de soldaten van het vasteland, terwijl tevens het aantal patronen (90) dat een Dnitsch soldaat niet zicli voert minder zal wezen dan elders op het vasteland, inet uit zondering van Rusland, welks soldaten maar 84 patronen per hoofd medevoeren. Een jong officier van het Belgische leger, de heer Decamp, heeft een draagbaar rijwiel uitgevonden, dat men toeslaan en gemak kelijk op ilen rug dragen kan men gelooft, dat. deze uitvinding een groote toekomst zal 1 hebben in verband met liet gebruik van hot I rijwiel tot militaire doeleinden. Poreuse Pleister. I-lot boste, snolwerkendste en zekerste aller uitwen dige geneesmiddelen, tegen Verkoudheden en al!e aandoeningen van de borat, bron chitis, asthma, pijn in de zijde en in den rug, verstui kingen, stijven nek, ontstekingen der ledematen en spieren Uitmuntend bedarend middel tegen alle pijnen. ledereen die blootstaat aan de weersveranderingen moest op zijn borst zulk een PLEISTER dragen, die verkoudheden, bronchitis, enz. voorkomt. 't Gebruik is aecr gemakkelijk en zindelijk, daar 't de ongemakken van oliën en zalf niet heeft. Prijs: ƒ0.60. Te koop bij A. L. SAUT en Co. generaal- agenten. Den Haatj. De eonige echte PLEISTERS WILLIAMS zijn die I mei bovenstaand gedeponeerd fabrieksmerk (3 figu- en); andere zijn winirdelooze namaaksels. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 25 April, Gerard us H end rikus, i z. van Renske Kruis. 27 April, Adolf, z. van Martinus Berendse en Francientje de J Vries. 28 April, Elisabeth Geertruida, d. van Wilhelmus Wijntjes en Sophia Schoon- derbeek. 29 April, Petrus Johannes, z. van Gerardus Josephus van den Bos en Geer truida Steenbeek. Evertje, d, van Gerrit Hooijer en Aartje van den Broek. 30 April, Albertus Johannes, z. van Steven Muisman en Jannetje Mulder. 4 Mei, Willem Jo hannes, z. van Willem Otto en Magtilda Maria Josephina Joosten. 2 Mei. Sander, z. van Jacobus Marinus van Ackooij en Cor nelia Johanna Grisee. Johanna Berdina. d. van W'lem Eversen en Berdina de Wit. Engelberta Johanna Helena, d. van Johan nes van Meeteren en Geertruida Catharina Massa. 3 Mei, Anna Maria, d. van Jan Hellevoort en Anna Maria van Keulen. Gerrada Lubarta, d. van Gerrit Arend Ger- hardus Leonurdus van lieerde eu Margaretha Wilhelmina Baer. Wilhelmina, d. van Lubbert van den Berg en Ja nietje van Beek. 4 Mei. Hendrikus Johannes, z. van Arnold us Rietveld en Catharina Johanna Blombergen. Hermanus, z. van Peter Gouw en Wij nipje Ilannesson. - 5 Mei. Jan, z. van Evert Jo hannes Mulder en Gerritje Overeem. Wil helmina, d. van Hij men van Surksum en Wijrmije Klomp. Franciscus Johannes, z. van Franciscus Johannes Tuitbof en Hendrika Blombergen. ONDERTROUWD: 20 April, Johan Weijer en Hendrika van de Klashorst. Berend Dalhuizen en Kato Rosbucli. Daniel Dijs en Jacobu Christina van den Akker. Willebrordus Pijpers en Cornelia Alios. Gerardus Woutems Kelder en WouteraSterk. Gijshert. Kramer en Maria van Eldert. Cornelis Kool en Johanna Kluver. 27 April, Hendrik Willem van Brink eu Johanna Chris tina Smid 1 Mei, Oarel Boswinkel en Elisabeth Willemina Bokhove. Jesaias Dirk Lammerts van Bueren en Christina Maters. V raneiseus du Pain en Bertha Jans. •1 Mei, Jacob Blokker en Maria Cornelia de Gans. Lambarlus Brandse en Theodora Hartman. GEI ROG WD: I, Mei, Wilhelmus Hendrikus ornel» Mens eu Catharina Ida Wieden- urugge. Petrus Josephus do Rruyn on

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2