Maandag 21 Mei 1894. No. 4355. 38e Jaargang. Een opmerking, DeGrieksche Tolk. Binnenland. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis ZondagsbladAbonnement per 3 maandenƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op bet Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- on onteigeningsadvert per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telefoonnummer 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 22. Mei aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, den 18. Mei 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHLMMELPENNINCK. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van don heer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht van den 21. April 1894, no. 3 N. M. S. (Provin- ciaulblad no. 31); Gelet op art. 139 der wet van 19 Augustus 18(51 (Staatsblad no. 172,) betrekkelijk de nationale militie; Doen te weten, dat op het terrein dor Infan- terie-Kazeruc alhier op Donderdag, den 14. Juni aanstaande, '.-ivoormiddags te 10 uren, door den Kolonel. Mliitie-Conimissaris in de provincie Utrecht, zullen worden onderzocht alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, die vóór den len April 1894 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even of zij in don loop van dit jaar aidan niet tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn (met uitzondering alleen van hen die in Juni a. s. in werkelijken dienst moeten opkomen) of wel tot vroegere lichtingen behooren en wegens latere inlijving of om andere redenen niet met de manschappen van de lichting waarvoor zij bij de militie dienen, ontslagen zijn. Burgemeester en Wethouders herinneren be langhebbenden bunne verplichting om in uniform gekleed en voorzien van de kleedingstukken, bun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde, dat liet crimineel Wetboek en het reglement van krijgs tucht op de verlofgangers van toepassing zijn gedurende het onderzoek en in het algemeen wanneer deze in uniform gekleed zijn. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt to Amersfoort, den 19. Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F. D. SCHLMMELPENNINCK. De. Secretaris. W. L. SCHELTUS. tevens een vraag, ui. Iu vorige nummers duidden we zeer terloops aan waaraan in hoofdzaak de Feuilleton Naar het Engelsch VAN A. (!ONAN 1) O V L E. VI. „Ileb je hoop, het te kunnen oplossen?" „Wol, met wat we reeds weten, zou het al heel zonderling zijn, indien wij de rest niet aan de weet konden komen. Je moet bij jczelvcn al wel een idee hebben gevormd om de feiten te verklaren, die wij vernomen hebben." „.Ta, een flauw idee." „En wat is dat?" „liet kwam mij zeer waarschijnlijk voor, «lat dat Grieksche meisje ontvoerd is door den jongen Engelsch man, die Harold Latimer werd genoemd." „Ontvoerd? En vanwaar?" „Uit Athene, wellicht." Sherlock schudde het hoofd. „Do jonge man sprak geen woord Grieksch, dc dame vrij goed Engelsch. Er is dus reden om aan te nemen, «lat zij conigen tijd in Enge- lar.il hooft, vertoefdhij is evenwel nooit in Griekenland geweest." „Dan zullen we aannemen, dat zij in Engeland is komen logcercn en dat die Harold haar heeft overgehaald ora inct hem te vluchten." „Dat is waarschijnlijker." slechte verhouding tusschen dienstboden en hun meesters moet geweten worden: onvoldoende ontwikkeling eenerzijds en volslagen gemis aan takt om de onder geschikten op huu tekortkomingen te wijzen, aan den anderen kant. Zou het geen zaak zijn, vroegen we, om vormscholen te maken waar de dienende stand zijn verplichtingen kan leeren Ziehier hoe we ons die vorming voor stellen. Natuurlijk is dit een vaag plan, dat voor uitbreiding en wijziging vat baai- is niet alleen, maar ook veel veranderd zal moeten worden. Ieder weet hoe gaarne het volk, zooals men den kleinen man pleegt te noemen, muziek hoort. Er zijn geuoeg dilettanten hier ter stede, om een quartet, of dubbel quartet te vormen en, bijvoorbeeld in een der leege lokalen van de voormalige school aan de Koestraat, eens of tweemaal per week kamermuziek te maken. En er zijn hier geuoeg lieden van goeden wille, die dit zouden willen doen. Als nu bij die muziek-avondjes een paar dames zich disponibel stelden om de bezoeksters wij hebbeu voor 't oogen- blik het meest de jonge en nóg meel de aanstaande dieustbouen op het oog te leeren mazen, lijfgoed repareeren, mutsen opmaken en dergelijke, men zou eens zien hoe zeer velen gebruik zouden maken van zulk een gelegeuheid om iets te leeren en van de straat te zijn. Af en toe zou men, als er geen muziek kon gemaakt worden, iets uit het eene of andere goede boek kunnen voorlezen niet te veel, een paar bladzijden, en daar aan een soort bespiegeling vastknoopen. Dp bevattelijke wijze zou men op die manier hun, die reeds lang de school banken verlaten en zich niet meer geeste lijk ontwikkeld hebben, veel kunnen leeren wat hun even nuttig als noodig is. Veel huismiddeltjes, veel slechte ge bruiken, zeer veel zaken die nu als 't ware onder den kleinen man zijn inge roest, zou men er op die wijze kunnen uitpraten. Wil men verder gaan, men zou als 't ware een theoretische kookschool kunnen „Daarop is do broeder want ik geloof, dat dit de verhouding is overgekomen uit Grie kenland. Hy heeft zich onvoorzichtig in de macht gesteld van den jongen schurk en diens ouderen bondgenoot. Zij hebben zich van zijn persoon meester gemaakt en geweld aan hem gepleegd, om hem eenige papieren te doen tee kenen betreffende het vermogen van het meisje, wier voogd hij misschien wel is: Om met hem te kunne«-> onderhandelen, moesten zij een tolk hebben, ei. hun keuze is gevallen op Melas, nadat zij van te voren van eens anders diensten hadden gebruik gemaakt. Het meisje wist niet, dat haar broeder in Engeland was, en heeft dit eerst door een toeval ontdekt." „Uitstekend, Watson," riep Holmes uit. „Ik geloof werkelijk, dat je niet ver van de waar heid bent. Je ziet, dat wij al de troeven in handen hebben en wij hebben nu slechts een plotselinge daad van gewehl van hen te vreezen Als zij ons den tijd laten, zijn zij er bij." „Maar hoe komen wij te weten, waar dat huis staat?" „Wel, indien onze onderstelling juist is en de naam van het meisje is of was Sophie Kratides, dan zal het ons niet moeilijk vallen, haar spoor te vinden. Hierop moet voornamelijk onze Hoop gegrond zijn, want de broeder ia natuurlijk een volslagen vreemdeling. Het is duidelijk, dat er eenigen tijd vcrloopen is sedert die Harold deze relaties met het meisje aanknoopte eenige weken in ieder geval en eer haar broeder in Griekenland er van kon hooren en overkomen. Als zij gedurende dien tijd op dezelfde plaats hebben gewoond, is het waarschijnlijk dat wij antwoord zullen krijgen op Mycroft's adver- beginnen; men zou de toehoorderessen kunnen leeren hoe weinig voedsel in aard appelen, hoeveel er in boonen en derge lijke zit. Kon men de middelen daartoe vinden, men zou de theorie in praktijk kuunen brengen en ook hier een kookschool en huishoudschool openen. Aanvankelijk ech ter zou men door theoretisch onderricht al veel goeds tot stand kunnen breugen. Men ga echter nimmer schoolsch te te werk, doch drage zorg, dat de lessen zoo populair mogelijk gegeven worden. Velen hebben er den mond vol van, dat de kinderen in de armenwijken zoo haveloos langs de straat loopen en telken jare wordt dit erger. Bedenkt men wel altijd, dat velen "dier zelfde kinderen de toekomstige dienst boden zijn? Moet er nog lang geklaagd en gepraat worden; zal men nog lang hoofdschuddend toezien, of zal men, gebruik makend van den gunstigen tijd van voorbereiding dien de zomer biedt, voor den aanstaanden win ter een plan hebben ontworpen, overwogen en uitgewerkt, in den zin als hier werd aangegeven Waarlijk 't is noodig, dat de hand aan de ploeg worde geslagen. Zou er zoo vragen we nu niet éen man, te vinden zijn, die met enkele vooroovdeeleu durft brekcu en zich in staat acht het initiatief te nemen? Hij kan, rekenen op den steun en de medewerking van zeer velen. II. K. II. de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophie der Nederlanden, is Vrijdag avond op het Koninklijk lustslot Soestilijk aangekomen. H. K. H. was vergezel'l van IIDr. Groot meester H. baron Von Donop en baronesse Von WattsdorlT, hofdame. H. M. de Koningin-regentes begroette H. K. II. aan het station fiaarn en stelde Haar eenige dames en heeren van het gevolg voor, zoomede den Burgemeester van Baarn. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. H. M. de Koningin was op het Paleis ge bleven. Eeu talrijke volksmenigte was aanwezig. 11. M. de Koningin-Regentes heeft den Minister van Oorlog gemachtigd tot invoering van de door den vorigen Minister, ten be hoeve van de onderofficieren der infanterie, ontworpen en voorgestelde modellen van schouderpassanten, halssnoer, sabelkwast, schako-bal en pompon. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck is Zondagavond J3 Mei met de Koninklijke mail naar Nederland vertrokken. De Tweede Kamer der Staten-Geueraal vergaderde Donderdagmiddag te haiftwee. Alle nieuwgekozen leden zijn toegelaten behalve die voor Eist en Beverwijk. Daarna wer«l overgegaan tot beëedigingder leden door den ti'delijken voorzitter. Vervolgens werd opgemaakt decandidaten- lijst van het voorzitterschap der Kamer. Üitgebracht werden 88 stemmen. Tot eersten candidaat werd gekozen mr. J. G. Gleichman, met 75 stemmentot twee den candidaat generaal G. J. van «Ier Schrieck, met 40 stemmen, en tot «lenlen candidaat mr. W. H. de Beaufort, met 44 stemmen. De zitting werd daarna verdaagd tot mor genmiddag hali'vier. Het voornemen bestaat om eenige weinig omvangrijke ontwerpen die thans aanhangig zijn en spoed eischen af te doen, om aan het eind der week uiteen te gaan tot medio of ultimo Juni, ten einde hij «Ie hervatting der werkzaamheden de leden toe te laten, die bij «le aanvullingsverkiezingen op 5 Juni benoemd worden. Bij Kon. besluit is mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Tot lid van de Tweede Kamer is Vrijdag in het hoofdkiesdistrict Dell't gekozen jhr. mr. G. J. Tli. Beelaerts van Blokland (t. k.) ou«l-lid der Kamer, met 1120 van de 1977 stemmen, tegen mr. Van der Velde (v. k.) die 195 stemmen verwierf. Het is bijna absoluut zeker, dat de Pro vinciale Staten van Noordholland morgen mr. G. Van Tienhoven, oud-Minister van Buitenlandse he Zaken, de opengevallen plaats van mr. Pijnappel in de Eerste Kamer zullen geven. tentie." Wij hadden intnsschen ons huis al pratende bereikt. Holmes liep het eerst de trap op en toen hy de deur van ouzo kamer opende, maakte hij een beweging van verbazing. Over zijn schou der heen ziende, was ik. eveneens zeer verbaasd. Zijn broeder Mycroft zat in zijn armstoel te rooken. „Kom binnen, Sherlock, komt u binnen, mijn heer," zeide hij, glimlachend ora onze verbaasde gezichten. „Zooveel energie hadt je niet van me verwacht, wel, Sherlock? Maar die zaak inte resseert me wel een beetje." „Hoe ben je hier gekomen?" „Ik ben je in een hansom voorbiigereden." „Is er iets nieuws aan het licht gekomen?" „Ik heb een brief op mijn advertentie ge kregen." „Zoo I" „Ja, een paar minuten nadat je weg was." „En?" Mycroft haalde een brief uit zijn zak. „Hier is hij," zeide hij, „geschreven met een J. pen op royaal postpapier, door een man van middelbaren leeftijd met een zwak gestel. „Mijn heer," schrijft hij „in antwoord op uw adver tentie in de courant van heden, kan ikumede- deelen, dat ik de jonge claiuo in quaestie zeer goed ken. Indien gij mij zoudt willen komen bezoeken, zou ik in staat zijn, u eenige bijzon derheden uit haar betreurenswaardig leven mede te deelen. Zij woont op het oogenblik op The Myrtles, Beckenham. Uw. dw. dienaar J. Daven- tries." „Hij schrijftuit Lower Brixton," zeide Mycroft. „Vindt je niet, dat wij daar maar een9 heen moesten rijden, Sherlock, om die bijzonderheden te weten te komen?" „Beste Mycroft, het leven van den broeder heeft meer waarde dan de geschiedenis van de zuster. Ik zou meenen, dat we naar Scotland Yard moesten gaan om den inspecteur Gregeon te halen, en dan regelrecht naar Beckenham. Wij weten, dat daar een man ter dood wordt gebracht en dat elk uur zijn laatste kan zijn." „Misschien was het niet kwaad om Melas onderweg aan te halen." opperde ik„we konden wel eens een tolk noodig nebben." „Uitstekend!" zeiile Sherlock. „Stuur den jongen maar om een rijtuig, dan gaan we direct op weg." Terwyl hij dit zeide, opende hij een lade van zijn schrijftafel, en ik zag, dat hij een revol ver in zijn zak stak. „Ja," zeide hij, in antwoord op mijn vragenden blik, „uit hetgeen wy ge hoord hebben, zou ik zeggen, dat we met hij zonder gevaarlijke lui te doen krijgen." Het was bijna donker, eer wij ons op de kamers van Melas bevonden. Er was juist een heer voor hem geweest, met wien hij was uitgegaan. „Kunt u me ook zeggen, waarheen?" vroeg Sherlock. „Dat weet ik niet. mijnheer," antwoordde de juffrouw, die ons open had gedaan. „Ik weet alleen, dat mijnheer met dien anderen heer in een rijtuig is weggereden." „Heeft die mijnheer zijn naam niet gezegd?" „Neen, mynheer." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1