Stadsnieuws Dezer dagen werd uit Berlijn aan de Frankfurter Zeitung en aan de Indépendance Beige gemeld, dat keizer Wilhelm voornemens was, dezen zomer een bezoek te brengen aan H. II. M. M. de Koningin en de Koningin- Regentes der Nederlanden. Het Berliner Tageblalt deelt thans uit goede bron mede, dat deze berichten te eenen male ongegrond zijn. Bij besluit van den Minister van Financiën van 7 Mei 1804 is vastgesteld de 34<>e Staats loterij, welke een aanvang zal nemen 16 Juli en eindigen 6 October 1894. ingetrokken de vrij- irleend voor de verzen- Bij Kon. besluit stelling van port, v ding van de aangiften wegens de Vermogens belasting door de belasting-schuldigen aan den ontvanger der successierechten of aan den inspecteur der registratie. D ze port en het aanteekenrecht behoeft echter niet door de belasting-plichtigen te worden betaald, maar wordt verrekend tus- schen de departementen van Waterstaat en Financiën. Voor de verzending van alle stukken, de Vermogens-belasting betreffende, door beiasting-schuidigen, moet port betaald worden. De invoering van de Wet op de Bedrijfs belasting leidt tot heel wat vreemde dingen. We hebben al eens gewezen op het «rond trekkend" koopmanwe hebben het bericht opgenomen, dat het biljet B moest worden aangevraagd vóór 15 Mei, terwijl de heer Rijksontvanger hier tot den huidigen dag nog geen enkel formulier ontvangen heeft. Nu komt een derde aardigheid aan liet licht. Bij de Wet is voorgeschreven, dat de Ge meentebesturen aan de Rijksontvangers door bet geheele Rijk moeten toezenden afschriften van afgegeven legitimatiebewijzen, vQorzoover de personen betreft, die woonplaats hebben in de gemeenten die tot het kantoor behooren. Evenwel is verzuimd voor die correspondentie vrijdom van briefport te verleenen. De Ge meentebesturen zullen in den regel niet ge neigd worden bevonden uit de Gemeentekas de briefporten te bekostigenevenmin hebben verschillende Rijksontvangers er mee op, uit eigen zak dubbel porto te betalen. Het ge volg is, dat de brieven als geweigerd terug komen en dit voorschrift een doode letter wordt. Apeldoorn zal in telephonische gemeen schap gebracht worden met Amsterdam. Om d' ze zaak mogelijk te maken, ging H. M. de Koningin, op uitnoodiging, zelve voor met het toezeggen van een aandeel in de vereischte jaarlijksche garantie, Aan het schriftelijk examen voor adelborst is deelgenomen dooi' 55 adspiranten31 vau de 86 werden geneeskundig ongeschikt ver klaard. Het aantal plaatsen is 18. Voortaan kunnen reizigers 3e klasse der Exploitatie-maatschappij reeds gezelschaps biljetten verkrijgen vooreen minimum-aantal van 10 personen (volwassenen of volwassenen en kinderen), of bij betaling voor dit aantal, echter slechts, voor afstanden van minstens 25 Kilometer, of bij betaling voor dien af stand. De bepalingen betreffende de aangifte van gezelschapsbiljetten zijn dus eenigszins ge wijzigd en luiden nu als volgt Er worden gezclschapsbiljetten op naam afgegeven tegen betaling der enkele reis- vracht per persoon, van en naar alle sta tions. 1. Voor de drie klassen, voor afstanden van minstens 20 K.M. of daarvoor betalende, aan minstens 6 reizigers le klasse, 8 reizigers 2e klasse, en 20 reizigers 3e klasse (volwas senen of volwassenen en kinderen), of bij betaling van deze aantallen. 2. Voor de 3e klasse buitendien voor afstanden van minstens 25 Kilometer of daarvoor betalende, aan minstens 40 reizigera 3e klasse (volwassenen of volwassenen en kinderen), of bij betaling voor dat getal. Een en ander onder de volgende voor waarden a. de biljetten zijn daags te voren te nemen en zijn geldig: voor de heenreis op den dag, volgende on dien der uilgifte, en voor de terugreis op uienzelfden of den daar opvolgende!! dag; b. het vervoer geschiedt met de treinen, door den station-chef aan te wijzen. Hendrik de Jong heeft uit de gevangenis een brief geschreven aan den Burgemeester van Amsterdam, waarin hij zich beklaagt over de opvoering van het tooneelstuk: De geheimzinnige zaak ofde verdwenen vrouwen, in welk stuk hij beweert, in eer en goeden naam benadeeld te wordenHij dringt er op aan, dat de Burgemeester de verdere opvoeringen verbieden zal. Men herinnert zich, dat Maria Schmitz, éen van de twee zoo geheimzinnig verdwe nen vrouwen van Hendrik de Jong, een zuster had met wie ze samenwoonde, toen zij kennis maakte met De Jong. Deze ongelukkige heeft zich het lot barer verdwenen zuster zóo aangetrokken, dat zij een zenuwberoerte kreeg, waarvan zij niet weder herstelde. De arme vrouw is nu in het Gasthuis te Amsterdam overleden. De redacteur van de Zierikseesche Nieuws bode is uit de gijzeling ontslagen. De rechtbank te Zutfen heeft den eisch ontzegd van curatoren van het Kinderzieken huis «Mary" te Apeldoorn tot. ontbinding der overeenkomst, waarbij mejuffrouw üiegen is benoemd tot directrice der stichting, met veroordeeling der curatoren persoonlijk in alle kosten, ook die op vrijwaringen gevallen. Zooals onze lezers zich zulle i herinneren, heeft de heer Van Deth zich bij machte ver klaard een gerechtelijke vervolging tegen tie heer Van 't Lindenhout te doen instellen en hem voor de rechtbank te ontmaskeren, doch daartoe f2000 a f3000 noodig te heb ben. Tot bijeenbrenging van dit geld heeft zich thans een financieele commissie gevormd, bestaande uit de heeren Schoonhoven te Uithuizen, Tichelaar te Uithuizen, De Haas te Winsum en dr. Bahler te T ,n Boei'. Deze commissie zegt o. a. het volgende «Hoewel wij in den heer Van Deth ons volle vertrouwen stellen, hebben wij toch, ter meerdere geruststelling van het bijdragende publiek, met den heer Van Deth een contract gesloten, waarin deze zich verbindt om, met behulp van de genoemde som, binnen den tijd van 5 weken, na ontvangst van het totale bedrag, den weesvader Van 't Lindenhout in hechtenis te doen nemen. Tevens bezitten wij in dit contract den waarborg, dat de heer Van Deth de genoemde f2000 a f 3000 voor geen huishoudelijke belangen zal besteden, maar louter en geheel tot in hechtenisneming van den weesvader Van 't Lindenhout en dat hij bereid is volle verantwoording te doen van de tot dit. doel uitgegeven sommen. »Deze in hechtenisneming zal moeten voe ren tot geheele oplossing der zoo smadelijke zaak-Neerbosch." In het jaarverslag van de Nederlandsche Bank wordt omtrent de valsche bankbiljetten gezegd »In de laatste maanden van het boekjaar deed zich een geval voor van namaak van bankbiljetten, dat, evenals bij vroegere voor vallen van dien aard, den falsarissen weder weinig voordeel bracht, want dank zij den doeitreffenden en krachtigen bemoeiingen van politie en justitie werd zoo goed als onmiddellijk na de eerste poging tot uitgifte van het, valsch bankpanier de hand gelegd, niet alleen op schier de geheele bende, die zich onderling vereenigd had oin de zaak te exploiteeren, maar ook op nagenoeg den meelen voorraad nagemaakte biljetten. «Slechts een zeer gering aantal er van kan in omloop zijn gebracht en, voor zoover dit het geval is geweest, zijn zij voor het meerendeel weder door de politie in beslag genomen. «Het gebeurde heeft opnieuw geleerd, dat in den voor de door ons uitgegeven biljetten gebezigden plaatdruk een waarborg is ge legen, die aan de langs zuiver lithografischen weg verkregen biljetten van sommige bui- tenlandsche emissiebanken ontbreekt". Uit het jaarverslag van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen blijkt, dat het ledental 1 Juli 1893 bedroe" 15423, verdeeld ovei- iS departementen, behalve 328 eere- en 45 algemeene leden. Volgens de laatstelijk ont vangen opgaven zal het nu ongeveer be dragen 45037. met347 eere- en 45 algemeene leden. Twee nieuwe departementen werden ge vormd te Bussum met 48, te IJselmonde met 37 leden. Daarentegen werden opge heven: Driehuizen, Emmen, Hoogeveen en Surhuisterveen. In vele departementen zijn bloei en krach tige werkzaamheid op te merken, terwijl andere een kwijnend bestaan lijden. De toestand der financiën is tamelijk gunstig. De rekening van inkomsten en uitgaven over 4892/93 bood een batig saldo aan van f2(389.32, dat rentegevend werd belegd. Het hoofdbestuur van het Utrechtsch Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde heeft verleden zomer een commissie benoemd, die zich naar het landgoed «de Biezen," van den heer Bertels te Barneveld, zou begeven, om zich op de hoogte te gaan stellen van diens wijze van groenvoederbouw en het bewaren van zoetvoeder door persen. Tot lid dier commissie werd benoemd: voor de al'deeling Amersfoort, de heer J. van den Hengel, te Stoutenburg. Vrijdag den 28 Juli begaf zich genoemde commissie naar Barneveld, onder leiding van den Secretaris van het hoofdbestuur, terwijl zich nog enkele belangstellenden hadden aangesloten. In een vergadering van de com missie, den daarop volgenden dag met het hoofdbestuur in het hotel Bellevue aan het Vreeburg te Utrecht bijeen, werd rapport omtrent haar bezoek uitgebracht en werd besloten, dat ieder in zijn kring de nieuwe wijze om groenvoeder te bewaren zou aan bevelen. De uitkomsten van de genomen proeven zijn nedergelegd in de rapporten der afdee- lingen, op verzoek van het hoofdbestuur daaromtrent ongemaakt, welke uitkomsten door elkander als zeer gunstig kunnen worden beschouwd. Het hoofdbestuur zegt op grond van een en ander, dat de landbouw grooten dank aan den heer Bertels verschuldigd is, die er in geslaagd is, op een tijd waarin de veehou ders een bange toekomst tegemoet gingen, het stelsel van groenvoederbouw en het be waren daarvan in ruimen kring bekend te maken, en zoodoende menigeen in staat te stellen voor den nu afgeloopen winter nog voor een deel het noodige veevoeder te ver zamelen en de landbouwers er op te wijzen, dat men van zijn gronden meer kan trekken, door groenvoederbouw in praktijk te bren gen, dan te blijven voortgaan met het telen van granen, die men voor zijn behoefte veel goedkooper kan koopen. Het hoofdbestuur overtuigd, dat met het oude stelsel gebroken moet worden, en dat de landbouwers zorg moeten dragen, van hun gronden de hoogste opbrengsten te trekken, spoort degenen, die dezen winter reeds een aanvang met het nemen van proeven gemaakt hebben, krachtig aan daarmede voort te gaan, en hun, die om (le eene of andere reden daartoe nog niet overgingen, zij mede aan bevolen, dit jaar, zij het ook op kleine schaal, daarmede een begin te maken. Uit zeer vertrouwbare bron vernemen wij, dat door eenige voorname kunstbeschermers en kunstenaars van elke richting het plan tot rijpheid wordt gebracht, om, nu de nieuwe kunsttempel op het Leidsche Plein te Am sterdam zijn voltooiing nadert, aldaar naast het Nederlandsch Tooneel, een Nederland sche opera te vestigen. Er wordt een Hink kapitaal bijeengebracht, ten eerste: om aan de nieuwe onderneming vastheid van bestaan te verzekerenten tweedehaar in staat te stellen, in verband met haar artistieke omgeving, aan hoogore kunsteischen te kunnen voldoen. Hierdoor, zoowel als door een ruime beoefening der werken van het D :itsche repertoire en het engageeren van uitstekende, echt-Nederland- sche krachten, hoopt zij de sympathie en den steun te erlangen van alle rangen en standen der kunstminnaars. De wedrennen op «Vogelzang," waarvoor de toestemming door den Burgemeester van Haren geweigerd is, zuilen toch 24 Juni aldaar worden gehouden. Dezer dagen werd te Hilversum een bruidspaar minder aangenaam verrast dooi de komst van de politie. Het groen waar mede de stoelen van bruid en bruidegom versierd waren, bleek door diefstal afkomstig te zijn uit een kweekerij aan de Boomberglaan. Tegen de dadors is proces-verbaal opgemaakt. Berendina Wiecherink te Lonneker, van wie we in een vorig nummer een en ander meedeelden, heeft haar 102<len jaardag in goeden welstand gevierd. Eenige dames uit Enschede bezochten haar, om het oudje, dat nog zeer Hink, is, geluk te wenschen. Te Anjum (Friesland) vierde dezer dagen S. H. van der Mculen zijn honderdsten jaar dag. Zijn moeder werd eveneens ruim 100 jaar, en ook zijn vader, die in 4795 weigerde om den «Vrijheidsboom" te dansen, bereikte een zeer hoogen ouderdom. Voor de bovengenoemde weigering (de man had zich weten te vei-schuilen) moest hij later f7 boete betalen. Een vrouwtje van ruitn 60 jaar, te Mil- heeze (Noord-Brabant) woonachtig, ging dezer dagen van daar naar Deurne om een koe te koopen, Het oudje werd onderweg ongesteld en nauwelijks was zij in een woning aan den weg binnengebracht of zij gaf den geest. Nu wilde het geval, dat zij er warmpjes inzat, doch haar geld niet durfde uitzetten; dat was haar niet sekuur genoeg. Zij stopte dan ook haar schatten liever in den grond. Daar zij alleen woonde en vóór haar plotse ling sterven geen woord heeft kunnen uiten, zal het voor de gelukkige erfgenamen een heel gezoek zijn, eer deze de geheele erfenis bij elkaar hebben. tienden,groote droogte; tegen den twintigsten wat vochtigheid. De tijd zal loeren. liet uithalen van vogelnesten is oen niet genoeg af te keuren en tegen te gaan kwaad. Laat ons eens zien, welke schade het uit halen van bijvoorbeeld éen spreeuwennest veroorzaakt waarin zich vijf jongen bevinden. Elk jong gebruikt dagelijks 50 insecten, dus vijf jongen 5 X insecten is 250 insecten, neem aan 30 dagen dat wordt 30 X 250 insecten of rupsen, is 7500 rupsen. Door elkaar eet elke rups dagelijks óen bloem op, dus in 30 dagen, 30 bloemen; derhalve eten 7500 rupsen in 30 dagen 7500 X 30 bloemen is 225 000 bloemen zegge, 225 duizend bloemen, waarvan tweehonderd vijf-en-twintig duizend vruchten hadden kun- uen komen. Het uithalen van een spreeuwennest be rokkent dus een schade van 225000 peren of kersen of appels of andere vruchten. Nesten uithalen is waarlijk niet goed. Twee schutterplichtigen te Enschede, die door het aanvragen en verkrijgen van een verhuisbiljet naar elders, zonder zich evenwel eldei-s metterwoon te vestigen, meenden ont slagen te zijn van de verplichting om daar ter stede aan den schutterlijken dienst deel te nemen, zijn door den schuttersraad ver oordeeld tot een boete van f42 en f 257.50, wegens het zich onttrekken aan den dienst. Volgens majoor Waolput, den belgischen weei'profeet, zal het mooie weer van thans een achttal dagen duren; het einde van Mei zal ons regen brengen, evenzoo het begin van Juni. Vóór 45 Juni zal het weder zich herstellen en de laatste twee weken dier maand afwisselend, mooi en niet mooi wezen. Wat Juli betreft, met den vierden zal een tijdperk van betrekkelijke droogte intreden en deze maand zal zeer warrn zijn. In Augustus veel warmte. Omtrent den Op Dinsdag, den 22 Mei 1894, des namiddags 4J uur, zal de Raad der gemeente Amersfoort een vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 4. Voorstel van Burg. en Wetb. tot aan koop van grond voor den aanleg van eene tweede algemeene begraafplaats. 2. Outwerp-besluiten tot af- en overschrij vingen van posten op de gemeentebegrooting voor 1893. 3. Idem begrooting der dienstdoende schut terij over 4893. 4. Reclame in zake de hoofdelijken omslag, dienst 1894. 5. Staten van oninbare posten in zake den hoofdelijken omslag, dienst 1893. Benoeming van twee adviseerende leden der commissie voor de gemeente-reiniging. Bij de Dinsdag door Burgemeester en Wet houders van Amersfoort gehouden aanbe stedingen is ingeschreven: lo. Voor de levering van 20 000 Waal- straatklinkers, door de volgende stadgenooten G. Wassink, voor f307; T. van Daal, voor f289 en W. van Achterbergh voor f279. 2o. Voor het leveren en stellen van 49.30 M. rasterwerk langs het Plantsoen tusschen de St. Agathastraat en de Bolderstraat, door T. J. van Stokkum, voor f478; G. Blok, voor f 171,62; W. Brouwer, voor f156; Wed. J. Blok, voor f454 en J. H. Lensing, voor f130. 3o. Voor het vernieuwen van twee gedeel ten werfmuur aan de Langegracht, door W. van Achterbergh, voorf974; G. Wassink, voor f731; H. J. Pijnenberg, voor f725; B. H. Lensing, voor f700.50; H. Schouten, voor f038; J. Diters, voor f580 en T. van Daal, voor f578. 4o. Voor het schilderen van den buiten omtrek van het Ziekenhuis aan de Koning straat en de geheele Vischrnarkt, door II. van 't Hof, voor 1139; R. van 't Hof, voor f405; J. van Keilen, voor f95; J. K. van Wandelen, voor f92.40; G. Woudenberg, voor f 87.00 en J. R. van 't Hof. voor f 69. De werken zijn den minsten inschrijvers gegund. Vrijdagochtend te half zeven rukten de oude manschappen van de vier veldbutai- ions van het. 5c regiment infanterie, tot éen bataljon vereenigd, uit in de richting van Raam, tot het houden van een militaire marsoh. Toen de troep, onder commando van ma joor Campbell, ter hoogte van het paleis Soetdijk gekomen was, verschenen de Konin ginnen op het balcon, waarop de regiments commandant, kolonel Benschop, die met zijn adjudant de oefening medemaakte, het com mando overnam en het bataljon voor HH. MM. liet defileercn en de stafmuziek deed uitzwenken tegenover het paleis. Nadat de troepen voorbijgerukt waren en de muziek het «Wilhelmus" in de oude toonzetting had aangeheven, werd de marscli in de richting van Baarn voortgezet. In het laatst van deze en het begin van de volgende maand zullen, ouder leiding van kolonel Benschop, commandant van liet 5e regiment infanterie, kader-manoeuvres worden gehouden in het polderland bij do Zuiderzee, oost- en westwaarts vau de Lem. Aan deze oefeningen zal worden deelge nomen door de hoofdofficieren en enkele kapiteins van het 5e regiment en oen deta chement van het escadron ordonnansen. P ?e luitenant W. J. Steinbuch, van het <>e regiment infanterie, thans werkzaam onder 'io bevelen van den luitenant-generaal chef van dun genenden staf, wordt 1 October a. s. eervol van die detacheering ontheven en zal zijn korps rejoigneeron. Do bij het 5u regiment infanterie alhier !!n h!ieo 1 luitenant der infanterie n «o i '08er j'"A- W. van Hollhe heelt bevel ontvangen in de eerste helft van Augustus naar Indië terug te koeren.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2