Donderdag 24 Mei 1894. No. 4356. 38e Jaargang. Binnenland. De Grieksche Tolk. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden 1,—Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent Bij advertentiën van buiten dc stad worden de incosseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURBUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Telephoonnummer 19. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op DINS DAG den 28 MEI aanstaande, 's nainid. van half twee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het. teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Een „aspirant voor het Reservekader" schrijft in de Telegraaf het volgend „woordje aac de jongelui vau Nederland." Reeds lang had ik lust gevoeld, niij bij het reservekader te verbindenevenwel wist ik niet, wat daarvoor vereischt werd en wendde mij dientengevolge tot den hoofdofficier met het commando belast, den luitenant-kolonel der infanterie J. van Dam van Isselt (te Utrecht). Zijn WelEd.Gestr. uoodigde mij uit tot een onderhoud en zie, ik kwam tot de erva ring wat het reservekader eigenlijk is. Tot nu toe verkeerde ik in de meeuing, dat degenen, die zich verbonden, dit deden om ons land een dienst te bewijzen, maar het bleek mij, dat men er zich zelf een minstens even grooten dienst mede be wijst. Onze afgetreden Minister van Oorlog is er in geslaagd op bewonderenswaardige wijze in deze de belangen van beide par tijen samen te vlechten. De voorrechten die men geniet zijn tal loos. Ik behoef slechts aau te stippen, dat men zijn verplichten diensttijd over 6 jaren kan verdeelen, thuis kan blijven wonen en eten, een aardige toelage trekt en en bovenal dat er steeds voor ieder een plaats in het leger open is. Dat vooral is een voordeel waarop, naar ik meen, niet genoeg licht kan vallen. Iemand die zijn wetenschappelijke opvoeding vol tooid heeft, kan, als hij het maatschap pelijk leven intreedt, niet altijd dadelijk een werkkring vinden, die hem past; bekleedt hij nu een graad in het reser vekader, dan kan hij zoolang als hij wil in dienst gaan, trekt in het gunstigste geval f900 'sjaars en heeft ?óo gelegen heid, rustig naar een betrekking uit te zien. De graad van vaandrig bovendien volgt onmiddellijk op den rang van tweede luitenant, men verricht officiersdiensten, en valsche schaamte behoeft dus niemand te weerhouden. Feuilleton Naar het Kngelsch VAN A. CONAS D O L E. VII. „Was hij niet een lange, knappe, donker uit ziende jonge man?" „O. neen, mijnheer, liet was een klein heertje met een bril op, mager in zijn gezicht, maar heel vroolijk, want hij deed maar niets dan lachen, terwijl hij sprak." „Ga mee!" riep Sherlock uit. „Dat begint er leelijk uit te zien," merkte hij op, terwijl wij naar Scotland Yard reden. „Die kerels hebben Melaa weer te pakken. Hij is iemand, die geen moed bezit, zooals ze van dien vorigeu avond heel goed wisten. Die schurk heeft hem bang weten te maken, zoodra hij in zyn tegenwoor digheid wiiB. Ongetwijfeld hebben zy zijn dien sten weer noodig; maar als zy daar eenmaal gebruik van hebben gemaakt, konden zij wel eens geneigd zyn om hein te straffen voor hetgeen zy als verraad beschouwen." Wij hoopten, dat wij per spoor even spoedig En welke diensten men het vaderland bewijst Juist omtrent dit punt heerschen vreemde begrippen. Als de nood aan den man komt, zooals bijv. in 1830, dan zal voorwaar niemand aarzelen en op de roep „te wapenzullen allen, die daartoe in staat zijn, zich onder de Oranjevaan scharen. Maar dat is niet voldoende Ieder mensch is er volkomen van over tuigd, dat men een dijk moet bouwen, eer het water begint te rijzen, en dat als eenmaal de stroom buiten de oevers treedt, het te laat is. Dat is volkomen logischmaar waarom wil men dan niet inzien dat het met het leger evenzoo ge steld is? Zoodra de oorlog dreigt of uitgebroken is, is het te laat. Dan is er wel veel goede wil, maar de oefening ontbreekt. En bovendien, welk een kracht wordt er zoo niet verspild. In 1830 rukten de studenten van al onze univer siteiten den vijand tegemoet; maar was hun plaats in de gelederen? Neen, zij en zooveel andereu, die uitmunten door algemeene ontwikkeling, zij zijn de aan gewezen aanvoerders. Uier voor is meer dere kennis van militaire zaken noodig, en het reservekader is de plaats, om ze te verkrijgen. En daarom, ieder die van zich zelf weet, dat hij in tijd van nood zich Nederlander en man zal gevoelen en toonen, moet reeds nu zich voorbereiden, om in de ure des gevaars de plaats, die hem past in te kunnen nemen. De regeering heeft de hand zoover mogelijk uitgestrekt, om het ons gemak kelijk te makenthans is het aan ons, om die hand aan te grijpen, om te toonen dat er nog Hollandsehe jongens te vinden zijn! leder, die niet alreeds bij het leger dient, moet zich dan ook bij het reserveka der aanmelden en het maken tot een krach- tigen steun van de Nederlandsche weer baarheid. Hoe meer er zich aanmelden, des te eervoller wordt ook de positie van ieder lid; het reservekader is iets wat alleen in Nederland bestaatlaat het dan ook iets echt nationaals worden. De regeering heeft een beroep gedaan op de vaderlandsche jeugdtoont thans dat zy op u vertrouwen kan, toont dit reeds nu, en wacht niet tot op het laatste oogeoblik, want zoo ergens dan kan hier uitstel noodlottig worden! als of nog spoediger dan het rijtuig Beckenham zouden kunnen bereiken. Maar toen wij Scotland Yard bereikt hadden, duurde het langer dan een uur, eer we den inspecteur te spreken konden krijgen en aan de wettige formaliteiten voldoen, die ons in 3taat zouden stellen, het huis binnen te dringen. Het was kwart voor tienen toen wij London Bridge bereikten, en half elf eer wij met ons vieren te Beckenham waren. Een rit van een halve mijl bracht ons bij The Myrtles een groot, donker huis, dat, naast den weg, op eigen terrein Btond. Wij dunkten het rijtuig af en liepen gezamenlyk de oprijlaan op. „De venstors zijn allemaal donker," zeide de inspecteur van politie. „Het huis schijnt ver laten te zijn." „Dc vogels zyn gevlogen en het nest is ledig," zeide Holmes. „Hoe weet ge dat?" „Kr is in het luatste uur een zware, met huis raad beladen wagen vertrokken." De inspecteur glimlachte. „De wagensporen heb ik ook wel gezien, maar hoe komt ge aan do bagage?" „Ge zult dezelfde wagensporen ook den anderen kant hebben zien uitguan. Maar de buitenste waren veel dieper zóo diep, dat we gerust met zekerheid mogen zoggen, dat het rijtuig zwaar beladen was." „Het zal niet gemakkelyk zijn om deze deur te forcecren," zeide de inspecteur van politie. Bij Kon. besluit is aan dr. R. J. Fruin, met ingang van 18 September 1894 eervol ont slag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks- univertiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hein gedurende vele jaren bewezen diensten; terwijl is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de vader- landscbo geschiedenis dr. P. J. Blok hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor éen lid van de Èei-ste Kamer door de Provin ciale Staten van Noord-Holland is bij tweede stemming gekozen rar. G. van Tieuhoven met 38 van de 63 uitgebracht stemmen, tegen 22 on rar. M. C. van Hall, lid der Staten van Noord-Holland. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is de nieuwbenoemde voorzitter, mr. J. G. Gleichman. geïnstalleerd, die daarop de heeren Farncombe Sanders, Beelaerts van Blokland, Bastert en Smit beëedigde. Met 49 tegen 35 stemmen werd vervolgens besloten tot toelating van den heer Borret. Gisteren zijn de wetsontwerpen tot be krachtiging van personeele heffingen in Fries land enz. afgedaan. Hedenmiddag te half vier vergaderde de Kamer opnieuw, waarin o.m. de heer Borret werd beëedigd. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft bepaald, dat voortaan op het ontvangbewijs voor aangeteekende brie ven, postwissels enz, afgegeven of uitbetaald aan personen, die niet ten kantore be kend zijn, moet worden aangeteekend, welk identiteitsbewijs door hen als bewijsstuk is vertoond. Deze bepaling kan bet reizend publiek zeker heel wat last veroorzaken. Bij het leger zal een proef genomen wor den met veldtlesschen van aluminium. Reeds is bij de firma Miele te 's-Gravenhage een bestelling van 500 stuks gedaan. Voortaan zullen alle miliciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen geneeskundig onderzocht worden om na te gaan, of ze soms behept zijn met lichaamsgebreken, welke hun afkeuring ten gevolge kunnen hebben. Den len Juni «a zal het 25 jaar geleden zijn, dat de beide compagnieën hospitaalsol daten werden opgericht, die zooals bekend is, in de militaire ziekenhuizen uitmuntend hebben gewerkt. Van de meer dan 2400 officieren en onder- W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. „Maar we zullen het toch beproeven, als er niemand komt." Hij hamerde luid met den klopper en ringelde aan de schel, maar vruchteloos. Holmes had zich verwijderd en kwam na een paar minuten terug. „Ik heb een raam open gekregen," zeide hij „Het is gelukkig, dat gij aan de zijde van d< wet staat, mister Holmes, en niet daar tegenover,' zeide de inspecteur, toen hy de slimme manier zag, waarop mijn vriend de luiken had geforceerd. „Ik geloot wel, dat wij onder deze omstandig heden naar binnen mogen gaan, zonder daartoe uitgenoodigd te zijn." Eén voor éen klommen wij het groote ver trek binnen, dat klaarblijkelijk hetzelfde was, waarvan Melas ons gesproken had. "De inspec teur had zyn lantaarn aangestoken en bij het licht daarvan konden wij de twee deuren, het gordijn, de lamp en het japansche harnas zien, die hij ons beschreven had. Op de tafel stonden twee glazen, een ledige flesch en de overblijfselen van een maal. „Wat is dat?" riep Holmes plotseling uit. Aandachtig luisterden wij allen toe. Van de eene of andere plaats boven onze hoofden drong een zacht, klagend geluid tot ons door. Holmes officieren en manschappen, die bij die com pagnieën dienden, hebben velen een goeden naam verworven om hun offervaardigheid bij ziekten, verwondingen enz. De oudste in dienst is dc sergeant-majoor Proest, die steeds te Amsterdam zorgde voor den goeden gang van zaken: vooral op adrninistratrief gebied bewees deze verdienstelijke onderof ficier zeer vele en goede diensten. Het voornemen bestaat dan ook dien dag niet onopgemerkt voor hem te doen voor bijgaan. Het hoofdbestuur van den Bond van Neder landsche onderwijzers wil pogingen aanwen den om in het bezit te komen van een bibliotheek van studieboeken, om daarmede de collega's op kleine plaatsen te helpen, wien het, door hun laag salaris en hun bijna totale afzondering van andere onderwijzers, uiterst moeilijk valt, de benoodigde studie werken te verkrijgen. Daarentegen staan bij vele onderwijzers boeken nutteloos in de kast, naar wier bezit studeerende collega's hunkerenwerken toch, die bepaald dienen voor examenstudie, worden na het examen dikwijls niet meer ingezien door den eigenaar. Deze kan zijn collega's een grooten dienst bewijzen, door bun die boeken af te staan. Zij, die boeken voor dit doel willen be stemmen, kunnen die zenden aan den heer A. Hildesheim, Rietgrachtstraat 45, Arnhem. Gisteren is voor de rechtbank te Leeu warden behandeld de zaak van den gewezen predikant Barger te Harlingen, beklaagd van moord, 6 Maart gepleegd op rnej. C. Mirande. Drie getuigen werden gehoord: de dienst bode van den beklaagde, de politie-agent Van der Meulen en den politie-commissaris De Veer, terwijl de geneesheeren Van Eden en Schurink als deskundigen optraden. De beklaagde, eon klein, tenger, bleek man, zeer bewegelijk, ontkende bet opzet. Na een half uur pauze was oin halfdrie het woord aan de substituur-offieier, die veroordeeling tot levenslange gevangenis eischte. De uitspraak is bepaald op 14 Juni. Een talrijk publiek volgde de behandeling der zaak. Men zal zich herinneren, dat de Maat schappelijk belang te 's-Gravenbage 23 Fe bruari j.l. Eigen hulp aldaar deed dagvaarden ten einde de cooperative winkelvereeniging te doen veroonleeleii tot het verstrekken van een lijst met namen en de woonplaatsen van haar leden. Aan gedaagde werd toen een uitstel ver leend tot 6 Maart om op eischers conclusie te antwoorden. Dinsdag heeft thans de rechtbank te vloog naar de deur en de gang in. Het steunende geluid kwam van de trap. Hij sprong naar boven, de inspecteur en ik hem achterna, terwijl zijn broeder Mvcroft zoo snel volgde als zijn zwaarlijvigheid hem veroorloofde. Op de tweede verdieping waren zich drie deuren; achter de middelste daarvan werden de sombere geluiden gehoord, nu eens in een dof gemurmel overgaande, dan weer in een schril geschrei. Deze deur was gesloten, maar de sleutel stak in het slot. Holmes opende de deur en stormde naar binnen, maar een oogenblik daarna was hij weer buiten, met zijn hand aan zijn keel. „Het is houtskool!" riep hij uit. „Laat de deur open, dan trekt het wel op!" Het eenig licht in de kamer kwam, zooals wij konden waarnemen, van een blauwe vlam, die op een kleine koperen treeft in het midden flikkerde. Het wierp een bleeken lichtkring op den grond, terwyl wij in de schaduw twee ge stalten tegen de muur aan zagen liggen. Uit de deur stroomde ons een vreeselijk, vergiftig gas tegen, dat ons aan het hoesten maakte. Holmes liep de trap op om goed versche lucht in te ademen, stormde daarop de kamer in, schoof het venster open en wierp de koperen treeft het raam uit. Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1