Maandag 18 Juni 1894. No. 4363. 38e Jaargang. Het gestolen tractaat. Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis 'ontkit/sblad. Abonnement per 3 maanden/1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement Alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct. nor 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 et.; olke regel moer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieüle- en ontcigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkendon stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten do stad worden de incassoerkoston iu rekening gebracht. Bureau MUURBUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Tolephoonnummer 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortselie Courant, en de bladen, welke zij door onze tussctienkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De COMMISSARIS deh KONINGIN in de PROVINCIE UTRECHT, Gezien het besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 7 Juni 1894, no. 42; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze ter kennis van belanghebben den, dat dc opening der jachtbedrijven, vermeld onder litt. (I, f en h van art. 15 der voormelde wet. voor deze Provincie is bepaald op Zaterdag 14 Juli aanstaande, tor plaatse, bij art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht on visscberij in de Provincie Utrecht van 13 Juli 18.80 (Provinviual-blad no. 71) aangeduid. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 9 Juni 1894. De Commissaris der Koningin voorn., SChiMMELPENNINCK v. d. OYE v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, het voornemen bestaat, gedurende de daarbij aangegeven dagen, de schietoefeningen van iict korps Pantserfort-artillerie te houden als volgt; 1. op den 19 Juni a.s. en volgende dagen voor In t Fort aan den hoek van Hollandin Zuid westelijke richting op eene schijf, geplaatst aan de zuidzijde van den Nieuwen Rotterilamechenwaterweg. 2. op den 3 Juli aanstaande en volgende dagen voor het Fort te TJmuitlen, op eene schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sector van 90 graden tusschen de peilingen Fort IJmuiden N. 450 O. en Z. 45» O. 3. op den 17 Juli aanstaande en volgende dagen voor het Fort op de Harasent, op eene schijf, welke voorbij hot fort wordt gesleept, binnen eon sector van GO graden beoosten de lijn „Oiule SehiUl-Fort op de Harmns" (tusschen de peilin gen Fort nit de IIar mens Z. 45» W. en N. 75» W). Verder, dat op de dagen waarop gevuurd wordt, van bet betrokken fort een roode vlag zal waaien van des voormiddags ton 9 ure tot het einde der oefeningen. Amersfoort, den 15 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Feuilleton. Naar het Engelsch van A. CO NAN DOYLE. I. Ik was in Juni getrouwd en de maand die onmiddellijk daarop volgde, werd gedenkwaardig gemaakt door drie belangrijke gevallen, waarin ik het. voorrecht had, geassocieerd te zijn met Sherlock Holmes cn zijn methode te bestu- decrcn. Ik vind ze in :nijn aanteckeningen vermeld onder de titels „De tweede vlek", „Het gestolen tractaat" en „Het avontuur van den kapitein", liet, eerste van deze raakt evenwel zulke hooge belangen en betreft zóo veel eerste familiën van het Koninkrijk, dat het nog vele jaren zal duren, eer het mogelijk is het te publiceeren. Geen enkel geval ovenwol, waarin Holmes ooit ge moeid is geweest, heeft de waarde van zijn ana lytische methode zóo duidelijk doen uitkomen of heeft zóo diepen indruk gemaakt op hen, die mot hem samenwerkten. Ik heb nog een bijna woordelijk verslag van het onderhoud, waarin hij de werkelijke feiten van de zaak aan mon sieur Dubuque, van de Parijsche politie, en Fritz von Waldbnuni, den wolbekenden specialiteit uit Dantzig, blootlegde, welke beide heeren hun krachten verspild hadden op wat bijzaken bleken te zijn. Maar de volgende eeuw zal eerst moeten zijn aangebroken, eer doze geschiedenis veilig Vrijdag is bij de Tweede Kamer ingediend een bezwaarschrift tegen dc geldigheid dei- verkiezing van den heer Pijnacker Hordijk als lid dier Kamer voor Den Ilaag. Het treurige feit, dat onze burgerij althans dit jaar èn de nieuwe Bedrijfsbelasting èn het verminderde Personeel zal te betalen hebben, wekt zóo sterken tegenzin en druischt derwijs tegen het gevoel van recht in, dat van meer dan éen zijde de vraag rijst, of hiertegen niet nu reeds iets te doen vare. De Bedrijfsbelasting is goedgekeurd onder voorwaarde, dat er van het Personeel iets af zou gaan. Terecht murmureert dus de burgerij, 1111 men, zij het ook maar voor éen jaar, beide laat betalen. Want éen jaar moge voor de heeren in Den Haag een kleinigheid zijn, voor menig klein burger is het, betalen van de dubbele belasti ig reeds dat éene jaar een strop om den hals, die hem benauwt. En waarom, zoo vraagt men, kon niet nu reeds bij noodwet, bepaald worden, dat bijv. voor dit jaar op de biljetten, die in hoofdsom zeker bedrag niet te boven gingen, zeker percentage zou worden afgetrokkeneen Eercentage, dat men desnoods progressief on nemen Er werd dan nog in niets vooruitgeloopen op do wijziging, (lie in liet Personeel zal worden aangebracht. De belasting als zoodanig bleef in haar geheel. Alleen maar, er zou voor de kleine bur gerij ditmaal aithans zóóveel in eens afgaan, als men ongeveer gissen kon, dat de later te regelen vermindering zou bedragenof zooveel als de burgerij thans te veel betaalt indien ze èn Bedrijfsbelastingen onveranderd Personeel moet voldoen. Zeker zou dit aan de Schatkist een zekere aderlating kostenmaar die aderlating ware ditmaal niets anders, dan een wegnemen van wat thans te veel zal worden betaald. Want dit juist kwetst en krenkt'net rechts gevoel, dat het uitstel van de wijziging in het Personeel thans uitloopt op een buiten kansje voor de Schatkist, ten koste van de kleine burgerij.SI. Meermalen is gewezen op de traagheid en de onverschilligheid van vele stemge rechtigden. verteld kan worden. Intusschen ga ik over tot de tweede op de lijst, die eenmaal eveneens be loofde van nationaal belang te zullen worden en gekenmerkt werd door verschillende inci denten, die er een bepaald eenig karakter aan gaven. Gedurende mijn schooltijd bon ik zeer intiem geweest met een jongen, die Percy Phelps heette, en van ongeveer denzelfden leeftijd was als ik, hoewel hij twee klassen hooger zat. Hij was een kraan van een jongen cn behaalde alle prijzen, die er te behalen waren, terwijl hij zijn school tijd besloot niet een studiebeurs te winnen, die hem in staat stelde, zijn schitterenden leertijd te Cambridge voort te zetten. Ik herinner mij, dat hij van zeer goede familie was, en zelfs toen wij nog jongens waren, wisten wij, dat zijn grootvader van moeders zijde Lord Iloldhurst was, de groote conservatieve politicus. Deze deftige verwantschap deed hem op school niet veel goed; integendeel, wij vonden het. juist aar dig om hem op de speelplaats te plagen en op te jagen. Maar het was wat anders, toen hij in de wereld kwam. Ik hoorde zoo terloops, dat zijn bekwaamheden en de invloed, dien zijn familie bezat, hem een goede betrekking hadden bezorgd aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken; daarop verdween hij geheel cn al uit mijn geest., totdat dc volgende brief mij zijn bestaan weder te binnen riep: Briarbrae, Woking. „Waarde Watson. 'Ik twijfel er niet aan of je kunt je nog wel „Todpolo" Phelps herinneren, die in de vijfde klasse zat, toen jij in do derde was. Het is zelfs mogelijk, dat je gehoord hebt, Inderdaad, dat is soms verschrikkelijk Niet zelden gebeurt het, dat de helft van de tegenwoordige kiezers stillekens in buis blyft. Daarop wijst de Prov. Groninger Cl. en baalt daar tevens een soort van bewijs uit tegen de uitbreiding van het kies recht. Althans de vraag wordt gedaan, of onder zulke omstandigheden zoo'n uitbrei ding niet verkeerd is. Ook elders wyst men op deze traagheid. Zelfs in liet buitenland doet zij zich voor. Daarom werd in Fran krijk reeds een voorstel gedaan, om straf te stellen op bet wegblijven van de stembus. Maar eer dit middel wordt aangeprezen, wil Nieuw Leven even waarschuwen en zegt het: Traagheid is zeker hoogst afkeurenswaar dig, maar door straf naar de stembus drijven, scuijnt ons nog minder goed. Als iemand roept: »Ik weet wezenlijk niet, wien ik stemmen moetZal dan hot antwoord luiden: »Gij zult!" In Den Haag weet men nu weer te ver tellen, dut generaal-majoor Hennus, inspec teur der infanterie, dezer dagen den dienst zal verlaten en in zijn function opgevolgd worden door luitenant-generaal Van Helden, thans inspecteur der cavalerie, oorspronkelijk artillerist. Het bericht zal nog wel bevestigd moeten worden. Naar aanleiding van de opmerkingen dooi de Arnhemsche courant over de vertraging, die dc reeds lang verwachte promotie bij het lioofdwapen ondervindt, doelt, men haar mede, dat alweder gemis aan overeenstem ming tusschen de Kroon en den Minister van Oorlog de reden dier vertraging is. Niet alleen namelijk, dat de Regentes on genegen schijnt Haar particulieren secretaris te passoeren voor den majoorsrang, maar ook wenscht H. M. niet te treden in het voorstel, waarbij kolonel Rooseboom van den Genenden staf, het bevel over een regiment infanterie zal worden opgedragen. Het is zeer te betreuren vervolgt bet blad, dat hierdoor de geheele promotie stilstaat. Niet omdat het militair raderwerk nu plotseling van streek is; want och,onzemimmeafdoe- linkjes kunnen gevoeglijk nog voor een lijdje door den naast lageren officier worden be stuurd maar wij betreuren dien stilstand, vermits zoovele persoonlijke belangen daar door worden geschaad. Vooral de subalterne officieren zijn het kind van de rekening. Die zijn het, voor wie het lang niet onverschillig is of ze een W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendel* traat. HORLOGE- 011 INSTRUMENTMAKER. dat ik door den invloed van mijn 00111 een goede betrekking heb gekregen aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en dat ik een betrekking van eer en van vertrouwen bekleedde, totdat een vreeselijk ongeluk mijn carrière kwam vernie tigen. Het is niet noodig, je de bijzonderheden van die verschrikkelijke gebeurtenis tc beschrijven. Indien je mijn verzoek inwilligt, is het waar schijnlijk, dat ik ze je mondeling zal moeten mcdedeelen. Ik ben DU eerst hersteld van een horsenkoorts die negen weken geduurd heeft, en ik ben nog buitengewoon zwak. Zou je denken, dat je je vriend, mijnheer Sherlock Holmes, er toe zoudt kunnen overhalen om mij te bezoe ken Ik zou gaarne zijn oordeel weten over dc zaak, hoewel de autoriteiten mij verzekeren, dat er niets meer aan te doen is. Tracht hem bij mij tc brengen en wel zoo spoedig mogelijk. Elke minuut schijnt mij een uur toe, zoo lang ik in dezen toestand van vreeselijko spanning verkeer. Geef hem de verzekering, dat ik zijn raad niet eerder heb ingewonnen, niet omdat ik zijn talenten niet op prijs stelde, maar omdat ik m\jn verstand niet bij elkaar heb gehad, sedert de slag gevallen is. Nu hun ik wecler helder van geest, hoewel ik niet te voel er aan durf te den ken, uit vrees weder te zullen instorten. Ik ben nog zóo zwak, dat ik, zooals je ziet, mijn brief moet dicteeren. Tracht hem mede te brengen. Jo oude schoolvriend, Percy Phelps. dag eerder of later een sportje hooger komen. Juist in de lagere rangen van ons officierskorps zijn de gevorderde diensten bij lange niet evenredig aan leeftijd en bezol diging. Meer in 't bijzonder bij het wapen der infanterie, waar tegenwoordig zeer veel van ile officieren gevergd wordt, waar de bezoldiging luttel en de opschuiving het traagst is, waar do eischen voor den hoofd- officiersrang veel hooger zijn dan die by andere wapens, en waar men alles behalve verwend wordt door veel waardeering van bet publiek meer in bot bijzonder hij het wapen der infanterie is elke dag onnoo- ilig waehtens hard en grievend. Wij doen ook andermaal oen dringend beroep op de activiteit en niet minder op het billijkheidsgevoel van de militaire auto riteiten. terwijl wij de hoop uitdrukken, dat toch eindelijk eens de eeuwige harrewarery moge ophouden. In een Ingezonden stuk in De Amster dammer »aau de hoofd- en verdere officieren van het Nederlandsche leger, die den 55-jarigen leeftijd hebben bereikt" komt X. op tegen het dezer dagen gegevon hevel om eenige hoofd- en subalterne of ficieren, die den 55-jarigen leeftijd hebben bereikt, aan oen geneeskundig onderzoek te onderwerpen. De maatregel moge, zegt de schijver, in sommige opzichten te billijken zijn, hij geeft opnieuw een middel aan den alles afbrekenden Genei-alen staf in de hand om hoofd- en verdere officieren ontijdig uit hot leger te verwijderende officieren toch, die aan een geneeskundig onderzoek worden onderworpen, omdat «hooger hand" voor nemens is hen te pensionneeren, trachten, ten einde zoo mogelijk vol pensioen te krijgen, zich te laten afkeuren. De schrijver geelt nu aan do hoofd- en andere officieren, die aan het bedoeld geneeskundig onderzoek worden onderworpen, don volgenden raad: «Geen gebroken te doen constateeren om hoogstens V»0 meer pensioen te erlangen, maar zich zoo mogelijk goed te laten keuren, opdat de volksvertegenwoordiging en de pers met kracht kunnen wijzen op do geldvarspillinn en het benadeelen van liet leger, van der dienst en van verdienste'yke personen door den Minister van Oorlog, die ten nadeelo de- belastingschuldigen door ontijdige pensiong neering, nog uitstekend geschikte officieren uit het leger verwydert en zu doet vervangen door anderen wier geschiktheid voor den hongeren rang nog moet blijken eu waarvan sommigen kort na hun bevordernig wegens Er was iets, dat mij aandeed, terwijl ik dozen brief lus, iets aandoenlijks in dat herhaalde ver zoek ora Holmes mede te brengen. Ik was zóo aangedaan, dat ik, al was het een moeilijke zonk geweest, het zou geprobeerd hebben; maar na tuurlijk wist ik wel, dat Holmes zijn vak zóo liefhad, dat hij altijd evenzeer bereid was to helpen als zyn cliënt begeerig kon zijn oin ge holpen te worden. Mijn vrouw was het met mij oona, dat er geen oogenblik tuocht verloren gaan ora hem de zaak voor te leggen en zoo was ik oen uur later weer op de oude kamera in Baker Street. Holmes zat, gekleed in een kaïnerjapon, aan een zijtafeltje aan ccn chemische proef tc werken. Eon groot retort kookto woedend boven een Bunscnsehon brander on het gedistclleorde vocht werd gecondenseerd in een 2-litersmaat. Mijn vriend keek nauwelijks op, toen ik binnentrad, en daar ik zag, dat zijn proof van groot belang moest, zijn, ging ik in een armstoel zitten en wachtte. Hij doopte juist een glazen staafje in deze en in die floseh en had eindelijk een rea geerbuisje met een oplossing. In zijn rechter hand hiold hij een blaadje lakmoespapier. „Je komt net op een crisis, Watson," zeide hij. „Als dit papiertje blauw blijft, is alles goed. Maar als hot rood wordt, boteekent dit, dat het een man het leven kost." Hij' dompelde het in het reageerbuisje en terstond nam liet oen kurmijnroode kleur aan. „Hm I dat dacht ik wel!" riep hij uit. „Ik ben aanstonds tot je dienst, Watson. In de Perzische muil kan jo tabak vinden." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1