Maandag 25 Juni 1894. I No. 4365. 38e Jaargang.j BIJVOEGSEL. Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Venobqnt Maandag- en Donderdagnamiddag mot gr«tl« Zondagsblad. Abonnement [ter 3 maanden1,— Franco Ser post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 ct, per maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letter» naar plaatsruimte. Legale-, offlcieële- en onteigeningsadvert. per regel 16 ct. Reclames por regel 25 ct. Aftonderltjke nummert 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel 5 cent. Bij ndvertentiën van buiten de stad worden dv .ncasscerkosten in rekening gebraoht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telephoonnummer 19. Reuter seiut uit Lyon, onder dag- teekeuing van 24 Juni: Heden avond omstreeks half tien, toen president Carnot het „Palais de Commerce' verliet, ten einde zich te begeven naar het theater, waar een Gala-voorstelling ter eere van zijn bezoek aan de tentoon stelling zou worden gegeven, sprong plot seling een persoon op deu president toe. De man, die gewapend was met een dolk, bracht den president daarmede een steek toe in het hart. De toestand van den president is hopeloos. De moordenaar is gevat. Een correspondent van de Agence Havas", die het rijtuig van den president vergezelde, zegt, dat hij plotseling het rijtuig van den president zag stilhouden. De heer Carnot zonk doodsbleek achter over op de kussens. Eenige der toeschouwers wierpen zich terstond op een man, die naar het rijtuig van den president was geloopen. De prefect Rivaud, die naast den heer Carnot zat, had dezen man een zóo hevigen vuistslag toegebracht, dat hij op de straat viel. Van verschillende kanten hoorde men roepen: „Men heeft een aan slag gepleegd tegen den president." De president was inderdaad door een dolksteeK getroffen. De menigte, die den moordeuaar aanhield, wilde hem ver moorden, maar de politie verhinderde dat. Er ontstond een gevecht tusschen de agenten en de menigte, maar de agenten behielden de overhand en konden den moordenaar uit de handen der veront waardigde toeschouwers redden. De prefect Rivaud, begaf zich onmid dellijk naar den Schouwburg, waar de president werd verwacht en hield daar de volgende toespraak„De president der republiek is vermoord". Reeds deze raede- deeling gaf aanleiding tot een algemeene uitbarsting van verontwaardiging. „Dood aan den moordenaar" werd van verschil lende kanten der zaal geroepen. Daarna ging de heer Rivaud aldus voort: „In de rue de la rcjmblique heeft een ellende- - ling, onder voorweudsel, dat hjj den presi deut een verzoekschrift wilde overhan digen, den heer Carnot een dolksteek in het hart toegebracht. Wij hebben den heer Carnot toevertrouwd aan de zorgen der geueesheeren. De voorstelling kan daarom niet doorgaan." In doodsche stilte verlieten de toeschou wers het gebouw. De moordenaar is een 22 jarig Italiaan en heet Cesare Giovanni Santo, llij woon de reeds sedert 6 maanden te Cette en was heden-ochtend te Lyon aangekomen. Ziju geboorteplaats is Monte,-Visconti, in de provincie Milaan. De man spreekt zeer slecht Fransch en weigerde meer dan deze mededeelingen te doen. Naar hij zeide, zou hij alleen voor de rechters verdere verklaringen afleggen. President Carnot bleet bewusteloos in het rijtuig liggen. Het witte vest, dat ontknoopt was en ziju overhemd, evenals ziju sjerp, waren met bloed bevlekt. Ge neraal Borius, de prefect en de burge meester droegen hem op een bed, waar hij door een geneesheer werd onderzocht. Mevrouw Caruot en de beide zonen van den president zijn onmiddellijk naar Lyon vertrokken. TxCeedc Dépêche. Het bulletin, dat de geueesheeren spoedig na den aauslag uit gaven, luidde aldus„De toestand van den president is gevaarlijk, maar niet hopeloos. De bloedstortiug is bedwongen." Derde Dépêche. Het tweede bulletin, dat om half twaalt werd uitgegeven, luidt aldus De toestand van den patiënt blijft verontrustend, maar is niet hopeloos. De wond is aangebracht in de leverstreek. Het bloedverlies, dat eerst zeer aanzienlijk was, is nu gestuit. Vierde Depêche, President Carnot is te kwart vóór een overledeu. Tot de wetsontwerpen, die, in staat van wijzen zijnde, door de ontbinding der Tweede Kamer van de baan zijn geraakt, althans tijdelijk, behoort ook dat tot herziening dei- wet van 1880, regelende de Rijkstpostspaar- bank; een wetsontwerp, dat vooreerst ver ruiming beoogde van het gebied der beleg gingen voor de steeds toenemende geldbe dragen, welke aan die instelling worden toevertrouwddat voorts enkele verbeteringen van juridischen en administratieven aard moest aanbrengen en dat eindelijk ten doel had, een soort Grootboek-certiüeaten ver krijgbaar te stellen, daardoor de instelling nog beter dienstbaar makend aan haar voor treffelijk doel en het door haar gestichte maatschappelijke nut verhoogend. Een ingrijpende of moeilijke wetgevende arbeid kon deze wetswijziging waarlijk niet heeten. Toch bleef zij gedurende vijf jaren hangende. Want reeds in de Troonrede van 1889 werd zij door het toenmalige ministerie- Mackay nadrukkelijk aangekondigd en thans schrijven wij 1894! Zal het vervallen wetsontwerp nu door de nieuwopgetreden regeering weder worden ingediencl l vraagt de heer A. Kerdijk in het Sociaal Weekbl. Mocht dit het geval zijn, dan wenscht hij, dat de wetsvooruracht zal worden aangevuld op éen punt, waaromtren, de vorige Regeering niet te bewegen wast de questie van het rentegevend maximum der gewone spaarbank inlagen, dusver f800 bedragende, door de ministers Pierson en Leiy als voldoende beschouwd, doch dat de commissie van rapporteurs op f1200 wilde zien gebracht. De heer Kerdijk vestigt de aandacht op enkele cijfers, welke daarop betrekking heb ben. Hij onderzocht nl.of bij de voornaamste particuliere spaarbanken hier te lande, bij welke het maximum hooger is dan tot nu toe bij de instelling van den Slaat, van de mildere bepalingen dienaangaande door velen gebruik wordt gemaakt. Uit dit onderzoek bleek, dat bij 57 spaar- bauken, te zamen met 195300 hoofden van rekening, 11603 van deze meer beliepen dan f800, dat is 5.94 pCt. van het totaal; dat bij 11 andere, te zamen 46 347 hoofden van rekening tellend, 2008 van deze meer bedroegen dan f 1000, dus 4.33 pCt. van het totaal. Hierbij moet nog tweeërlei in aanmerking worden genomen, zegt het Handelsblad. In de eerste plaats, dat die percentages stellig hooger zouden zijn, indien de heer Kerdijk zijn vraag niet had beperkt tot den toestand c,, het einde van het boekjaar, zoodat niet zijn opgenomen de hoofden van rekening, welke in oen loop des jaars het bedrag van 1800 of van f1000 tijdelijk overschreden hadden. Bovendien, dat het bij vele particuliere spaarbanken voor de inleggers heel wat ge makkelijker is dan bij de Rijkspostspaarbank, om er meer dan éen boekje op na te houden, en dus feitelijk een hooger tegoed te hebben, dan uit tie aanteekeningen der spaarbank zelve blijkt, zoodat tie behoefte aan een be vredigend rentegevend maximum bij de Rijksinstelling te grooter is. Bij buitengewoon Politieblad verzoekt do oflicier van justitie te Amsterdam de aan houding van J. W. Tuincnburg, 50 jaar, ge wezen commissaris van politie te Hilversum (zwaar gebouwd, blond, min of moer rossig, kaal op het midden van het hoofd), tegen wien tloor de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam rechtsingang met hevel tot ge vangenneming is verleend, als beklaagd van diefstal door middel van valsche sleutels van de volgende geldswaardige papieren, toehe- hoerende aan tien Algemeenen Nederlandschen Politiebond Een pandbrief Holl. hypotheekbank a 4 pet. No. 09007, groot 1'1000, een pandbrief Utrechtsohe hypotheekbank a 4 pet., No. 1442, groot f1000, twee pandbrieven Utrecht- sehe hypotheekbank i pet., serie AA, No. 1263 en 1964, elk groot f 1000, oen pandbrief Holl. hypotheekbank a 4 pet., serie AA, No. 02924, groot f1000, 4 certificaten N. W. Schuld, elk 3fc pet., No. 233, 424, 2200, 7293, elk groot f200 2 obligation Gem. Crediet, elk a 5 pet., No. 7043 en 7044, elk groot f'10001 pandbrief IIoll. hypotheek bank ii 4 pet., No. 4992, groot tlOOO; 3 pandbrieven Holl. hypotheekbank, elk it 4 pet., serie AA, No. 08408. 02547 en serie A, No. 3423, elk groot f1000; 1 obligatie Gom. Crediet a 3 pet., No. 5390, groot f 1000 3 obligation N. W. Schuld, elk a 3 pet., No. 23057, 11492, 16498, elk groot f1000; 1 pandbrief Holl. hypotheekbank a 4 pet., serie J. J. J. 065, No. 46194, groot f 10001 obli gatie N. W. Schuld a 3 pet.. No. 20355, groot f 1000 2 obl. N. W. Schuld, elk3j pet,, No. 15991 en 5531, elk groot f 1000. Bij aanhouding verzoekt tie oflicier van justitie voornoemd bericht. Een hoogst belangrijke proef zal te Sappe- meer aan de fabriek der firma W. A.Scinl- ten worden genomen. Er wordt nl. bij be doelde fabriek een scheepslading turfstrooisel gelost, aangevoerd uit de fabriek van boven genoemde firma te Nieuw-Dordreoht. Uit dat turfstrooisel zal men trachten papier te ver vaardigen. liet nadere getuigenverhoor in do zaak der valsche bankbiljetten heeft niets nieuws opgeleverd. De uitspraak is bepaald op 28 Juni. De algemeene jaarvergadering der Ned. vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal in plaats van te Delft, dit jaar te Utrecht worden gehouden: Deze vergadering, die tloor alle leden der afdeelingen mag worden bijgewoond eu die einde October of begin November zal plaats hebben, worden gewoonlijk besloten met een openbare vergadering, toegankelijk vooralle belangstellenden, leden en niet- leden, vrou wen en mannen, terwijl alsdan door éen of meer sprekers het woord wordt gevoerd. Tegen den 69-jarigen Burgermeester van Graauw, «lie, bij de benoeming van tien Hoofd der school, de stembriefjes opzettelijk valsch heeft voorgelezen, ten einde daardoor een andoren candidaat benoemd te zien, is Zater dag door liet openbaar ministerie by de rechtbank te Middelburg 3 jaar gevangenis straf geöischt. Definitief wordt thans bericht, dat de ope ning voor het publiek van een gudeelte van het nieuwe station te Nijmegen zal plaats vinden op 1 Juli a. s. De te Haarlem opgerichte Arbeidsraad is samengesteld uit 10 vercenigingen en heeft een bestuur van 12 leden, waarvan twee architecten, vier aannemers of werkbazen en zes werklieden, d ie allen minstens twee jaren te Haarlem moeten wonen en werkzaam zyn geweest in het bouwvak of een vak daaraan verwant. De raad komt minstens eens per maand bijeen en roept in zijn ver gaderingen op hendie klachten nebben ingediend. Het verhandelde blijft geheim, zoolang do raad niet beeft uitgemaakt, dat openbaarheid aan de zaken mag worden ge geven, De voorzitter benoemt, in overleg met den secretaris, een commissie van onder zoek. Voorzitter is thans een architect ensecre-1 taris eon schildersgezel. Onder den naam »f.ans' medicinual Kina-% Stout" is door de heereo H. Lans Zoon de bekende bierbrouwers van de StoombierA brouwerij »Het Hert" te Haarlem in den' laatstee tijd een medicinaal Kina Stout in den handel gebracht, dat door hen onder toezicht van don heer Verwey, apotheker te Tiel, bereid wordt. Het Durgelijk armbestuur te KolhorM maakte de waarzeggerij dienstbaar aan de*'-, armenzorg, waarbij net zich tegelijk van f een armlastig gezin ontdoet. Echtgenooten en kroost werden van behoor- lijke kleeding voorzien en men liet een tent maken tot woning geschikt, waarmede «le^ arme stakkers do kennissen zullen bereizen,' J oin met waarzeggen liet brood te verdienen. De vrouw beweert deze kunst goed machtig te zijn en genoemd bestuur schijnt hiervan ten volle overtuigd. De Al/cm. Ct. maakte het feit wereldkundig. Een vergolyking tusschen Britsch Guyana en onze Wost-lndische bezittingen valt steeds zeer ten nadeele van Nederland uit. De economische toestand van de Engelsche kolonie is oneind ig beter dan de Nederlundsche, niettegenstaande verschillende omstandig heden in ons voordeel zijn. Een verklaring van dit verschynsel geeft S de heer H. J. Dool in de Vragen des Tijd». Hij zegt daarin: I)o hoofdoorzaak is hierin gelegen, dat het Nederlandsche element te Suriname nog in zoo geringe mate aanwezig is Het is deze omstandigheid, die geheel uit hei- oog wordt verloren door hen, die, gelyk de1 lieer Pyttersen, aan Suriname meer politieke zelfstandigheid wensehen te geven, Hij vraagt! bijv. waarom in Suriname niet uitvoerbaar zou zijn, wat in Uritsch-Guyana uitvoerbaar bleek en goed werkt? Docht dio vraag kari slechts bevreemding wekken. Britsch-Guyana toch bezit oen sterk ovorheerschend elemeq' van spur sang" Engelsehen, die in alle takke| 1 van bestuur en in handel, ny verheid el. gruoten landbouw alle plaatsen bezetten, zoodat liet creolen-element geheel in hen opgaat. Daar vindt men dus juist het tegen overgestelde van hetgeen men in Suriname aantreft. Datsterk vertegen woordigd Engelsche element is de oorzaak van den bloei van Britsch-Guyana. Laat in Suriname het Nedei- n landsch element óok zoo vertegenwoordigd d. zijn en ook daar zal uitvoerbaar blyken en goed werken, wat in Demerary uitvoerbaar bleek en goed werkt. Maar zoo lang 't Neder landsche element aldaar niet ovorheerschend is, zal het een politieke fout zijn, Suriname meer staatkundige zelfstandigheid te geven. Dit zou er slechts toe leiden oni de kolonie meer en meer van het moederland te ver vreemden en van Suriname te maken of een republiek van mulatten of een autocratie van enkele lamilién. Wat Suriname noodig heeft, is Nederlandseh kapitaal en vooral Nederlandsche mannen van uitstekend gehalte, die uitgezonden worden vcor betrekkingen van den Staatsdienst of er zicli gaan vestigen voor zaken van handel landbouw en nyverheid. Eerst daarna zal er van grootere autonomie op politiek terrein sprake kunnen zyn. Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Mei 1894. Reizigers 715)995 790 688.85 Bagage honden (tonnen) I486 19682.20 Lovende dieren, rytuigen enz. n 48 175.66 Goederen (tonnen) 390947 567 524.20 Diversen 2104Q.:o Totale opbrengst 1 448 011.61 Totale ontvangst sedert 1 Jan. '94 »0 972 000.41 i» gedurende 1898 »7 048 418.97 Gemiddeld aantal kilometers in expl. sedert 1 Januari '94 1566 1 '93 1540 dus outv. p. dagkil. '94 f 29.48 in '93. 30.31

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 5