Militaria. Stadsnieuws dat do verkiezing tot samenstelling eener i nieuwe Kamer niet door een principieel ver lig schil tusschen Regeering en Voïksvertegen- |H wooitliging zou worden beheerscht, en dat ii^Bdie verkiezing lichtelijk onder de niet ge- fj^Brechtvaardigde leuze zou plaats hebben, alsof ^■duidelijk gebleken ware, dat de Kamer, [^■voortgesproten uit een grootendeels door het kiesreebtvroagstuk beheerschte verkiezing van JH1891, ongeneigd was om tot een bevredigende oplossing van dat vraagstuk mede te werken." kV Deze verklaring vooral is van groote be ll teekenis voor de toekomst. W De beer Van Tienhoven erkent, dat. de r Kamer, voortgesproten uit de grootendeels door het kies recht vraagstuk beheerschte ver- it 'kiezing van 18!) 1, geacht moest worden, ook Mnog, na al het gebeurde, t,ot een kies- htregeliug te willen medewerken, zóodat hoor Tak, niet zijn geformuleerd pro nt ma van Juli 1891, ook daarmee vrede i hebben. Volgens den beer Van Tien- 'en zou de heer Tak zich hebben vergist Je opinie der Kamer. Welnu, de Kamer, in haar plaats is gekomen, werd nog meer gekozen dan haar voorgangster onder «het alles beheerachend kiesrechtvraagstuk." Zjj heelt de miskenning te wreken waaraan i zij door den beer Tak zou zijn blootgesteld geweest. De Regeering stelle haar daartoe in de gelegenheid. De heer Van Tienhoven, zelf thans tot de volksvertegenwoordiging behoorend, kan daartoe ook zijnerzijds een steentje bijdragen. Tenzij.... hij zich in de werkelijke meenitig der Kamer mocht ver gist hebben en daardoor, op bet programma van 1891, de ontbinding werkelijk wel ge rechtvaardigd was. Ook dit punt verdient nader in't licht dei- stukken bezien te worden. Uit Den Maag wordt bericht, dat aan Binnenlandsche Zaken druk wordt gearbeid aan de samenstelling van een nieuw wets ontwerp tot wijziging van bet Kiesrecht. Als tijdstip van inwerkingtreding der Wet op het faillissement en de sui-seance van betaling wordt thans voorgesteld 1 Mei 1895. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat geen jongelingen meer tot de Pupillenschool zullen worden toegelaten, en in verband daarmede geen I oproeping van adspiranten voor die schooi I meer zal plaats hebben. De inspecteur der infanterie, gcneraal- majoor Hennus. zal binnenkort den militairen dienst met pensioen verlaten. De permanente commissie voor een zee haven Ie Scbeveningen en de concessie-aan vragers voor een binnenhaven aldaar zijn op audiëntie geweest bij den Minister van Waterstaat, om de belangen van het tot stand komen eener binnenhaven met kanaal naar den Houk-van-Holland te bespreken. De Minister heeft de hoeren inet belang stelling aangehoord en een nauwgezet en ernstig onderzoek, hetwelk uit den aard dei- zaak sedert het optreden van het huidige Kabinet nog niet lieel't kunnen plaats hebben, toegezegd. Maandag zijn in het geboortehuis van Potgieter, aan de Luttekestraat te Zwolle «ie beide gedenksteenen geplaatst. Met zijn steenen van gewoon wit carrarisch marmer, waarop met gouden letteren op den eenen E. J. Potgieter, op den anderen 1808—1875. De lieer T. G. ter Moolen te Zwolle heeft voor de bewerking gezorgd. j| Nadat het omhulsel was weggenomen, hebben de leden der commissie zich ten huize van den tegenwoordigen bewoner, den heer Kamphof begeven, om hem dank te P betuigen voor de welwillendheid door hem betoond. De heer Kamphof verklaarde zich W zijnerzijds gaarne bereid, ook bij eventueel» overdracht van bet perceel, voor 't behoud i der gedenksteenen te zorgen. In den gevel die op zichzelf verdient te worden geprezen komen de steenen naar de ZwoUche cl. zegt zeer goed voor. Terwijl Vrijdag door de vestingartillerie op de batterij «Kaaplioofd" te Den Helder schiet oefeningen werden gehouden met zwaar kustgeschut, is een gevulde granaat bij bet aanzetten in een der vuurmonden gesprongen. De scherven troffen de manschappen, die met de bediening van het stuk waren belast en brachten tot op verren afstand groote ont steltenis teweeg. De sergeant Wolda kreeg slechts een betrekkelijk kleine wond aan de wang en kwam er overigens goed af; de korporaal Engels werd zeer ernstig aan borst, ft schouder en arm getrollende milicien Van L Nugteren verloor beide handen en bekwam nog andere verwondingen, terwijl de milicien y* Coster éen der handen verloor en nog ander ■Metsel kreeg. De korporaal en de beide rnili- ■'ciens wei-den tersfr nd naar het garnizoens j hospitaal overgebracht. De toestand der ge- wonden is naar omstandigheden niet onbe- vredigend. Do amputatie der verminkte Jichaamsdeelen heelt met goed gevolg plaats gehad, terwijl tot heden bij geen der drie ongelukkigen wondkoorts is ingetreden. Omtrent de oorzaak van liet ongeluk is nog weinig of niets met zekerheid te bepalen. Van overheidswege is een streng onderzoek bevolen. Zondagochtend had te Amsterdam in de Nieuwe Kerk het volgende voorval plaats. Tegen liet einde van den dienst, geleid door ds. Geselschap, stond plotseling een rnan bij het koor van zijn zitplaats op, liep door een dor paden tot bij den preekstoel, wierp jas, vest en pet weg en klom met een mes in de hand den preekstoel op. Halverhoogte de trap werd lijj dooi- eenige hoorders, die toesnelden, gegrepen en zonder veel tegen stand ontwapend. De man, zekere De Zaaijer een colporteur mot romans, vermoedelijk een krankzinnige, werd door de politie wegge bracht. Onder het publiek ontstond een paniek, die door de kaline houding van den predi kant echter spoedig bezworen werd. fen tot «geachte afgevaardigde van Leusden." De Minister van Binnenlandsche zaken zeide, dat deze geheele grensregeling voor namelijk strekt om goea te maken de fout die begaan is, toen men de kazerne te Amers foort bouwde midden door de grens. Daaruit ontstonden 'allerlei ongelegenheden en in een adres uit Leusden is in sommige opzichten de billijkheid der voorgenomen regeling erkend. Door het wegnemen thans van een klein hoekje gronds kan ook niet geacht worden Leusden onrecht te zijn gedaan. Daarbij komt, dat de onregelmatigheid die weggenomen zal worden niet enkel ontstaat door den kazernebouw; ook op de andere punten is de grens grillig. Hier komt het echter vooral sum om te verzekeren, dat een kazerne niet onder twee gemeenten zal res sorteeren. Spreker achtte liet zoet- natuurlijk, dat Amersfoort deze grensverandering wenschte. Het wetsontwerp werd aangenomen met G9 tegen 7 stemmen. was. Hij hoopte, dat de Raad op de zelfde wijze zou voortgaan om den bloei van Amers foort, dat is de welvaart van zijn ingezetenen voor te staan. Hierna dankte spreker ook der Secretaris der Gemeente voor diens medewerking en steeds welwillende en precieuse voorlich tingen. Niets ineer aan de orde, zijnde sloot de Burgemeester de vergadering. Ds. M. J. Bouman, predikant bij de Gereformeerde kerk P> alhier, is beroepen bij de Gereformeerde kerk te Zeist. Een detachement van de dienstdoende schutterij alhier vertrok gisterochtend, onder commando vao den Ie luitenant-adjudant Busquet, naar Amsterdam, om deel te nemen aan den grooten nationalen schietwedstrijd, welke daar zal worden gehouden op de banen van «Claudius Civilis." De Minister van Oorlog heeft bij gunstige uitzondering toegestaan aan de al'deeling „Amersfoort" van den Bond van Oud-onder officieren om deel te mogen nemen aan de wekelijksche vrijwillige schietoefeningen van bet kader der dienstdoende schutterij. In verband met deze beschikking krijgt nu de oprichting eener schietvereeniging van den Bond haar beslag terwijl voor die vei-eeniging Koninklijke goedkeuring wordt gevraagd. Gisterochtend werd weder een soldaat van het 5e regiment wegens voortdurend wange drag met een brieije van ontslag uit aen dienst verwijderd. De keurmeester der visch verzoekt ons mede te deelen, dat het keuren der visch thans aanvangt des ochtends te zeven uur. Vooral in den tegenwoordigen tijd is het inzien van het keurbriefje ten zeerste aan te bevelen. In het pas vei-schenen geschrift van den ovei-ste Prins, over de opleiding der infan- terie-compagnie, wordt o. a. betoogd, dat op de uitrusting van onze manschappen belang rijke bezuiniging noodig en mogelijk is. Geen leger zegt de schrijver kost aan uit rusting vermoedelijk zooveel als bet onze. Als voorbeeld diene het schoeisel, waaraan min stens f50000 'sjaai-s aan reparatiën is uit te sparen door het aanbrengen van kleine spijkers aan zolen en hakken. Aan kleeding is voorzeker niet minder uit te winnen, als men slechts de korte jas en het mouwvest tot éen eenvoudig, doelmatig kleedingstuk vereenigt. Dit laatste lacht ons meer toe dan het eerste. Bespijkerde schoenen behooren in het land van «Major Muller" te blijven. Een oogenblik scheen liet, of men ook in de Fransclie armée (waar men naijverig was op den luiden pas, aien de Duitsche soldaten konden doen noo- ren) dit bezwaarde schoeisel zou invoeren, doch wijselijk keerde men halverwege. Iets anders is een bezuiniging op de boven- kleeding. Die is in ons leger veel te kostbaar en in de meeste gevallen van twijfelachtig nut. We zullen thans niet aan het opsommen gaan van alles, wat, zonder ons prestige te schaden, alzoo gemist kan worden en waarop bezuiniging en vereenvoudiging mo gelijk is. Op dit oogenblik zou een dergelijk voorstel niemendal baten. Als men toch bedenkt, dat men alleen reeds over de vraag, of de gele uitmonstering niet beter door een van donkerder kleur te ver vangen ware, jaren is doende geweest en er wellicht meer aan werkkracht, tijd en papier verdaan is dan die heele uitmonstering waard geacht wordtals men dit bedenkt, dan doet men, dunkt ons, verstandiger, nog wat te wachten. Hoe lang? Wel, zoo lang, tot de menschen ver standiger zullen geworden zijn. Intusschen. opdat door ben, die bedoeld geschrift niet lazen en ook niet van plan zijn het te lezen, geen verkeerde gevolgtrekking gemaakt worde uit liet bezuinigingsvoorstel, (men mocht eens alvast aan het verdeeleu raken) sta hier de mededeeling nog, dat die economische betrachtingen slechts dienen moeten om... andere kosten te dekken Het boekske zal overigens in de militaire pers de belangstelling en waardeer iqg vinden, die het verdient; stellig althans in vele op zichten. Dat de schrijver echter wel weer wat zal moeten hooren over menige vergelijking van onze toestanden met die in de Duitsche armée, schijnt ons niet onzeker. «Major Muller" wordt nog al eens aan gehaald Wellicht herinnert men zich, dat, toen in 1888 het eerste gedeelte van schrijvers boek verscheen, reeds aanstonds een vrij scherpe polemiek ontstond tusschen den «sprokke laars" en den toenmaligen kapitein Prins, een polemiek, die eindelijk den redacteur van den Militairen Gids het voorstel ont lokte, dat sprokkelaar, Prins en Compagnie- Men bericht uit Suriname, dat de procu reur-generaal mr. J. KallI «tot herstel van gezondheid" met verlof naar Nederland is vertrokken. De dienstbode bij luitenant V. D. te Zutphen, op wie indertijd door den oppasser een pistoolschot werd gelost en die toen ernstig gewond werd, heeft geheel hersteld het Ziekenhuis verlaten. Aan liet Centraalstation te Utrecht hebben Maandag en Dinsdag ernstige ongeregeld heden plaats gehad tusschen de Hollandsehe en de Belgische werklieden. Do «Soeiété anonyme de construction de Malines", aan- neenister der nieuwe nerronoverkapping, heeft Zaterdag 40 Hollandsehe werklui afgedankt en in hun plaats 22 Belgen ontboden, waar door een hevige gisting bij de Hollandsehe is ontstaan. De politie neeft eenige charges moeten maken om de ontevredenen terug te drijven; een sterke politiemacht is opgesteld bij de ingangen van het station. Een oogen blik waren de ontevredenen, gevolgd floor een groot aantal nieuwsgierigen, op hst emplacement, doch zij werden door de politie teruggedreven. Thans is alles rustig. Van 1 Mei tot 27 Juni zijn uit verschillende ooi-den des lands niet minder dan 488 per sonen naar de Rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen getransporteerd. De vrees voor de te Hilversum geheerscht hebbende pokziekte schijnt vele families er van terug te houden, de zomermaanden in die gemeente door te brengen. Die vrees is echter zeer overdreven. Vandaar, dat aan de bladen van oflicieele zijde verzocht is, weke lijks den staat der ziekte te melden. Op liet oogenblik heerschen in deze gemeente, welke ruim 18 000 inwoners telt, de pokken in 9 gezinnen, en zijn 12 lijders door de ziekte aangetast. Slechts éen geval is van ernstigen aard terwijl de overige gevallen gewijzigde pokken zijn. Door het kantongerecht te Hilversum is iemand uit Bussum veroordeeld tot f7.50 of 3 dagen. De gronden, waarop dit vonnis berust, vinden wij als volgt vermeld: wegens het rijden op den openbaren weg met aange spannen honden zonder dat de honden voor zien zijn van een muilkorf en in staat van dronkenschap verkeeren. Als 't niet in zoo 'n officieel stuk voorkwam, zou menigeen geneigd zijn om de honden, die in kennelijken staat verkeerden te rang schikken onder de zeeslangen en dergelijke komkommertijd-wezens. Te Laren (Gelderland) heeft men een bedelaar gezien, die zijn «bedrijf' per rijwiel uitoefende In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd onder andere behandeld het wetsontwerp tot verandering der grens tusschen Amersfoort en Leusden, een inderdaad hoogst noodwen dige zaak, ware het alleen maar om een eind te maken aan den vreemden toestand in de Infanterie-kazernes alhier, die ten deele onder Amersfoort, anderdeels onder Leusden behoorden. De afgevaardigde van Amersfoort mr. F. D. graaf Schimmelpenninck achtte de be zwaren door de gemeente Leusden tegen de voorgestelde .erandering ingebracht onge grond, althans overdreven. liet grondgebied van Amersfoort zal slechts weinig vergroot worden. Spreker noemde het verlangen van Leusdenom den Hoofdelijken omslag te Amers foort te regelen naar dien in eerstgenoemde gemeente te veeleisehend. De heer De Beaufort, afgevaardigde voor Amsterdam en inwoner van Leusden, ver dedigde de bezwaren van Leusden, zyn wensch voor een meer omvangrijke grens verandering, waardoor ook Leusden een strook grond zou verkrijgen en betoogde, dat door het onderhavige ontwerp velen, die nu onder Leusden wonen, schade zullen lijden door lioogercn omslag, in de eerste plaats onderofficieren. Zijn warm pleidooi verleidde Minister Van Houten er toe hem te verhef- Bij de Dinsdag gehouden hei-stemming voor éen lid van den Gemeenteraad zijn inge leverd 658 stembiljetten, van welke 8 in blanco. Het aantal kiezers bedroeg, bij de vast stelling der Kiezerlijst op 12 Maart j.l., 848. Van de uitgebrachte stemmen bekwam de heer J. Ger. Kleber er 885 terwijl de heer A. Herschel Bz. er 270 verwierf, zoodat gekozen is de lieer J. Ger. KLEBER. Bij de verkiezing op 12 Juni werden ingeleverd 561 biljetten. De lieer Kleber verwierf toen 275, de lieer Herschel 269 stemmen. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Raad dezer Gemeente, werden ue ge loofsbrieven van het nieuwbenoemde Raadslid, de heer J. Ger. Kleber, onderzocht en in orde bevonden, waarna z. h. st. tot toelating besloten werd. Eveneens werd z. h. st. aangenomen het adres aan H. M. de Koningin-Regentes om dispensatie der verplichting tot oprichting van een Burger-dagschool Middelbaar onder wijs. Na eenige discussie tusschen de heeren Van Beek, Van Esveld en den Burgemeester werd met algemeene stemmen besloten om subsidie te verleenen aan den heer Raay- makers voor den aanlog en de exploitatie van een tramweg AmersfoortBaarn. Z. h. st. werd eveneens besloten tot vast stelling van een naderen staat van oninbare posten van den Hoofdelijken omslag dienst 1893 tot een bedrag van f253. Tot onderwijzeres aan de openbare school 1e soort meisjes (hoofd mej. M. van Lessen) werd met algemeene stemmen benoemd mej. H. Hulslijn, te Velp. Tot onderwijzer aan de openbare school 1e soort voor jongens (hoofd de heer C. J. van der Nagel) werd met 9 stemmen be noemd de heer P. F. H. Ermers, te Schip luiden. Op den heer Faber te Leusden, werd 1 stem uitgebracht. De jaarwedden dezer nieuwbenoemden werden z. h. st. conform het ontwerp-besluit vastgesteld op respectievelijk f800 en f500. Eindelijk werd aan dr. J. W. Doyer Jz. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. Onder de ingekomen stukken verdient vermelding een schrijven van den Minister van Waterstaat aan den Raad dezer Gemeente, waarin Z.Exc. toezegging doet om de plan- teekeningen van het nieuwe Centraal-station hier tijdig ter kennisneming aan den Raad te zenden. Een commissie, bestaande uit de heeren Van Lanschot Hubrecht, inr. Heyligers en Van Beek, werd benoemd om de requesten te behandelen van hen, die dingen naar de betrekking van klokkenist. Vóór het sluiten der vergadering richtte de Burgemeester eenige gevoelvolle woorden tot den Wethouder Croockewit. die te kennen gegeven had, dat bij geen Raadsvergaderingen meer zou bijwonen. Z. E. A. wees er op, hoe de kiezers zelf het bewijs hebben ge geven hoezeer ze erkennen de wijze waarop ae heer Croockewit langer dan een kwart eeuw zijn mandaat als Raadslid vervuld heeft; hoe de Raad langer dan 21 jaar het Wet houderschap, dit vertrouwensambt, telkens weder aan den nu vertrekkenden opdroeg. Spreker hoopte, dat hij den heer Croockewit nog lang in gezondheid buiten den Raad zou mogen aantreffen. De vergadering stemde onder applaus in met dezen officiëelen afscheidsgroet. De heer Croockewit, zeer gevoelig aan de vriendelijke woorden hein door den Voor zitter van den Raad toegesproken, dankte hem voor dc groote welwillendheid hem ge durende de 3 jaren welke graaf Schimmel penninck aan liet hoofd der Gemeente staat, bewezen en beval zich in diens vriendelijke herinnering aan. Spreker dankte ook de Raadsleden voor hun steeds groote belangstelling en voor komendheid en herinnerde hoe in de ruim 25 jaren gedurende welke hij zitting had, nimmer éen vergadering behoefde uitgesteld te worden omdat het ledental incompleet

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2