Maandag 9 iSJS Juli 1894. No. 4369. tofik.j, 38e Jaargang. Binnenland. Het gestülen tractaat. AÏÏEHSFOORTSCHE COURill. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden 1,Franco p„-.a11 MTTTTUnnTZlHiI Uitgave: per post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct. ner üureau BUUKUUIAEH 3 maanden. Advertentiën 1—C regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, FIRMA A. H. VAN C L E E FF officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. IlOOk Kortögracnt, WylC U. W Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het te Amersfoort Zondagsblad, per reg< - - - - 5 oent Teleplioonnummer 19. amoioiuui t. advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. landwerk, werk in bosschen, tot verbetering of aanleggen van wegen, straten, vaarten, slooten b. indien gij de proef wilt nemen met huis- of andere industrieën, kiest dan die takken van nijverheid, waarvoor de grond stoffen in eigen omgeving zijn te vinuen en aan wier producten behoefte isook in eigen kringhier vlasbewerking, ginds mandjes- en korfjes-vlechten, elders het maken van vischmanden of van stroohulzen, het ver vaardigen van klompen of bezems of rieten en teenen stoelen, houtkloven, enz. c. tracht voorts, door het doen kloppen van puin en keien, het doen opruimen van sneeuw, het maken van ijshanen enz., ook door tusschenkomst of met medewerking van gemeentebesturen en ijsvereenigingen, werk te verschaffen aan hen, die de gedwongen werkloosheid het meest beschouwen als een ellende en voor wie zij de grootste ellende na zich sleept, ook in moreel opzicht. Dat bij het geven van deze en dergelijke aanwijzingen, reeds aanstonds gebruik werd gemaakt van hetgeen bovenbedoeld overzicht aan de commissie had geleerd, spreekt van zelf. Hier en daar werden de pogingen van De partementen of andere vereenigingen gelde lijk gesteund. Als voorwaarde van dien steun werden gesteld 1' dat de te leveren arbeid kon gerekend worden productief te zijn, 2° dat de te steu nen werkverschaffing een duurzaam karakter zou dragen, 3° dat een begrooting van kosten werd overlegd, waaruit bleek, dat het subsidie uit de algeineene kas zou strekken om het op de begrooting ontbrekende aan te vullen, 4* dat dit bedrag nooit meer zou z.ijn, dan hetgeen in eigen kring voor het beoogde doel was bijeengebracht. Door verschillende Departementen werden inlichtingen gegeven over den vërrichten arbeid, welke verslagen in het rapport zijn opgenomen. Het Hoofdbestuur achtte het wenschelijk, dat zoo mogelijk over het vraag stuk der werkloosheid in ons land eenig licht werd verspreid, maar algemeen waren de Departementen van oordeel, dat een statistisch overzich der werkloosheid niet op te maken, en ook de centrale commissie voor de statistiek kon geen uitzicht op zulk een overzicht geven. In de tweede plaats wenschte de commissie een geheele groep van v\ rkloosheidstoestan- den te teekenen in hun eigenaardig donker en in de middelen, waardoor dit donker kan worden verlicht. Maar ook dit denkbeeld kon .niet worden verwezenlijkt. Vooral was die wensch levendig geWofden doordien vele Friesehe departementen op de vragenlijst hadden geantwoord: •Het hoofdbestuur wijze de uitwonende landeigenaren op hun plicht om op hun gronden meer productieven arbeid te doen; verrichten; indien op die landen gedaan', wordt wat noodig is, zal de werkloosheid zijn opgeheven." In bijzonderheden af te dalen over de tele nuttige wenken, welke bet rapport behelst, is hier natuurlijk niet mogelijk. De lage prijs (25 ets.) brengt het onder het bereik van ieoer, die wat doen wil tot wegneming, der kwaal. De waarde van het rapport wordt zeer verhoogd door eenige bijlagen, waarin zijn opgenomen de antwoorden der Departemen ten, op de vragen naar: aard en omvang, aangewer.de middelen tot ophqffmg, voor koming en leniging, bijzondere oorzaken, en naar de comité's tot bestrijding. Een uitvoerige staat geeft verder een over zicht van hetgeen met de aangewende mid delen en gelden verkregen is. H. H. M. M. de Koninginnen zullen in den avond van 19 Juli op Soestdijk terugkeeren. Tot lid van de Eerste Kamer voor Fries land (vac.-mr. Van Eysinga) is met 30 van de 46 stemmen gekozen mr. W. A. Bergsma. De heer O. O. van Swinderen had 10, en de heer Huber 3 stemmen. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer der Staten- Generaal vroeg mr. Van Tienhoven het woord om een enkele opmerking te maken naar aanleiding van de geruchtmakende stukken over de Kamer-ontbinding. Hij wenschte geen beoordeeling of wederlegging te geven, maar slechts een aanvulling bij het rapport van Minister Tak van 14 Maart 1894. In dat rapport toch komt een zinsnede voor, welke, geheel in strijd met de bedoeling des schrijvers, aanleiding zou kunnen geven en heeft gegeven, zoodat de goede trouw van een der leden van het Kabinet, die een ge wichtig aandeel heeft gehad in de samen stelling van het Kabinet van 1891, in ver denking kwam. Is de Kroon tijdig en behoorlijk wil Reis-abonnementen. "Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsehe Courant en ae bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duide ijk adres is vol doende. 1 KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT, Gelet op art. 162 der Provinciale wet, Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1893, tegen be taling van 1,ter Provinciale Griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, 5 Juli 1894. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCH1MMELPENNINK van der OYE van NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffier. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op 1) lus dag, den 10. Juli aanstaande, des.namidaags ten half twee. Amersfoort, den 6. Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SClilMMELPENNINCK- Werkloosheid. Dezer dagen ontvingen wij een tweetal geschriften over de winterplaag der laatste jaren: de werkloosheid. Hot eerste, een nummer van de „Mede- deelingen van de Vereeniging tot verbete ring van Armenzorg" te Rotterdam, bevat een opstel over verzekering tegen werkloos heid. Aanleiding tot dit opstel was de in voering van dit stelsel in het Zwitsersche kanton Bernhet stelsel zelf wordt een zeer bedenkelijk curiosum op verzekekeringsge- bied genoemd. Dit ongunstig oordeel wordt verdedigd door de herinnering, dat de risico volkomen onberekenbaar is, en het bedrag der ver- oereischte premie natuurlijk evenzeer. In een vastaaneengesloten kring van werk lieden uit een bepaald vak, die nieuwe deel nemers kunnen toelaten of afwijzen, zou de mogelijkheid van zulk een verzekering niet zijn uitgesloten; maar dit is hier niet het geval. Het hoofdcontingent der verzeker- Feuilleton. Naar het Ewjelsch van A. CON AN DOÏLE. VI. „Wel, dat is heel redelijk." zeide Holmes. „Kom Watson, ga mee, want we hebben een boel werk in de stad te doen." Mijnheer Harrison reed ons naar het station en spoedig daarna zaten wij in den trein. Hol mes was in gedachten verdiept en opende nau welijks den mond, eer wij Clapham Junction voorbij waren. „Het is heel aardig om Londen binnen te komen met een van die- treinen, die in de hoogte rijden en iemand veroorlooven, op de huizen neder te kijken." Ik dacht dat hij schertste, want het schouw spel was smerig genoeg, maar weldra gaf hij mij een verklaring van zijn woorden. „Kijk die groote, geïsoleerde blokken huizen daar eens die als steenen eilanden uit een lood kleurige zee opsteken." „De gemeentescholen." „Vuurtorens, amice. Richtbakens van de toe komst. Pitten met honderden zaadjes er in, uit elk waarvan het betere Engeland van de toekomst zal ontkiemen. Ik geloof niet, dat Phelps drinkt, wel den bestaat uit personen die spoedig werk loos zullen worden, en de te bepalen premie houdt volstrekt geen verband met ae uit- keering, welke geschieden moet. Zoo waren het eerste jaar 404 personen toegetreden; hun premie bedroeg 20 ets. per maand, zoodat nog geen 1000 was ontvangen. Van de 104 deelnemers traden reeds net eerste jaar 165 in het genot eener uitkeering; te zamen ontvingen zij ƒ3097.50, zoodat ƒ2397.90 uit andere bronnen moest komen, nl. van particulieren en van de overheid. Zóo iets „verzekering" te noemen, is, om geen harder woord te gebruiken, een onver- geellijke naieveteit. De werklieden onder den naam „verzeke ring'' zand in de oogen te strooien, is zoo besluit het opstel een daad, welke in het welbegrepen belang der arbeidende klasse de strengste afkeuring verdient. Een ernstiger poging tot verschaffing van hulp wordt gedaan in het «Rapport over de werkloosheid door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." Dit rapport is een uit vloeisel van het besluit der algemeene ver gadering van 1893, waarin het Hoofdbestuur werd opgedragena. uit te lokken aan te moedigen, te steunen bemoeiingen van De partementen en anderen in de onderschei dene deelen des lands, ter bestrijding van de werkloosheid en haar uadeelen; b. daar voor, zoo noodig, ook de geldelijke mede werking van anderen in te roepen. In Juli werd daarop aan de Departemen ten een circulaire geionden waarin verzocht werd door beantwoording van een aantal vragen, inlichtingen, plannen en wenschen mede te deelen. Twee maanden later waren 146 vragen lijsten, min ot meer volledig beantwoord, ingekomen; later kwamen nog 102 lijsten, uit welke een overzicht van den toestand werd saamgesteld Verschillende Departementen vroegen niet alleen aanwijzingen van het Hoofdbestuur omtrent de meest wenschelijke en ook elders reeds vruchtbaar gebleken pogingen tot be strijding van het kwaad, maar verzochten ook geldelijken steun voor den arbeid, wel ken man in de door het Hoofdbestuur aan gegeven richting wenschte te aanvaarden. De gevraagde wijzingen werden zoo spoe dig mogelijk verstrekt, In hoofdzaak be troffen deze de volgende wenken, wat be treft den aard van het werk: a. geeft alleen productieven arbeid als „Dat zou ik niet denken." „Ik ook niet. Maar wu moeten met elke mogelijkheid rekening houden. De arme kerel is zeer zeker leelijk in de knel geraakt en het is de vraag of wij hein er wel ooit zullen kun nen uitredden. Wat denk jij van miss Harisson „Een meisje met een flink karakter." „Ja, maar een goed soort, of ik zou mij al erg moeten vergissen. Zij en haar broeder zijn de eenige kinderen van een fabrikant in Nort humberland. Hij is met haar geëngageerd ge raakt, toen hij verleden winter op reis was, en zij is overgekomen om met zijn familie kennis te maken, terwijl haar broeder haar vergezelde. Toen gebéurde dat ongeluk en zij bleef om haar verloofde op te passen, en haar broeder Joseph bleef ook logeeren. Ik heb eenige onverschillige onderzoekingen gedaan, zoonis je ziet. Maar vandaag moet er nog heel wat meer onderzocht worden." „Mijn praktijk begon ik. „O, al9 je jou gevallen interessanter vindt dan het mijne zeide Holmes, met eenige koelheid in zijn stem. „Ik wilde zeggen, dat ik mijn praktijk wel een paar dagen kan laten rusten, daar het de slechtste tijd van het jaar is." „Uiistekend," zeide Holmes, die weer in zijn humeur was. „Dan zullen we samen de zaak opknappen. Ik geloof, dat we maar moesten beginnen met Forbes op te zoeken. Die kan ons waarschijnlijk wel alle bijzonderheden ver tellen, die we noodig hebben, om te zien, van welken kant wij dc zaak moeten aanpakken." „Je zei, dat je al een spoor hadt." „Ja, ik heb er verscheidene, maar alleen door W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. verder onderzoek kunnen wij hun waarde be palen. De moeilijkste misdaad om op te sporen is die, welke doelloos is gepleegd. Maar deze is niet doelloos. Wie kan er hier profijt van hebben? Eerstens de Fransche gezant, dan de Russische; dan degeen, die het aan een van beiden verkocht heeft, en eindelijk Lord Hold- hurst." „Lord Holdhurat „Wel, het is toch heel goed denkbaar, dat een staatsman zich in omstandigheden zou kun nen bevinden, dat het hem niet erg zou spijten wanneer zulk een document bij ongeluk verniei tigd werd?" „Maar geen staatsman van een zoo goed ver leden als lctd Holdhurst." „In ieder geval is het mogelijk en wij mogen die kans niet uitsluiten. Wij zullen den edelen lord vandaag een bezoek brengen en zien, of hij ons ook wat weet te zeggen. Intusschen heb ik al een onderzoek op touw gezet." „Nu reeds?" „Ja, ik heb uit Woking per draad aan alle avondbladen een advertentie gezonden." Hij reikte mij een uit een notitieboekje ge scheurd blaadje papier over. Daarop stond met potlood geschreven: 10 belooning. Opgave verzocht van het nummer van het rijtuig, dat in den avond van 23 Mei te kwart over tienen naar of omstreeks naar het Ministerie van Buitenlandsche zaken i is gereden. Brieven 221b. Baker Street." „Geloof je dan, dat de dief per rqtuig ia gekomen „Als het niet zoo is, is het ook niet erg. Maar als mijnheer Phelps juist is in zijn be wering, dat er geen schuilplaats is in het vertrek of in de gangen, dan moet de dief van buiten zijn gekomen. Als hij met zulk regenachtig waer van buiten kwam, en toch geen modderaporen heeft achtergelaten op het linoleum, dat een paar minuten later werd onderzocht, is het zear waarschijnlijk, dat hij per as gekomen ia. Ja, ik geloof, dat wij veilig mogen besluiten, dat hij per rijtuig is gekomen." „Het klink aanneemlijk." „Dat is éen van de sporen, waarvan ik je ga- sproken heb. Dit kan ons tot eenig resultaat brengen. En dan de bel wat wel het merk waardigste is van de heele zaak. Waarom weer klonk de schel? Deed de dief dat uit overmoed f Of was het bq toeval? Of was het Hij verviel weder in den toestand van diep en stil zwijgend gepeins, waaruit hg was ontwaakt; maar, bekend als ik was met zijn gewoonten, acheen het mii toe, dat er plotseling een nieuwe moge lijkheid voor hem was opgedoemd. Het was tien minuten vóór half vier, toen wij aankwamen, en na aan het buflet haastig iets gebruikt te hebben, reden wij terstond naar Scotland Yard. Holmes had reeds getelegrafeerd naar Forbes en wii vonden hem op ons wachten een kleine, vosachtig uitziende man, met eea scherp, maar geenzsins aangenaam uiterlijk. Hq was bepaald koel tegenover ons en vooral toen hij hoorde waarvoor wij gekomen waren. {Wordt rsrrolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1