Stadsnieuws Van den Gouverneur-generaal van Ned.- Indiö is, onder dagteekening Viin 10 Juli, bij hot Departement, van Koloniën ontvangen het volgende telegram »Tol dusver bij ver kenningen geen tegenstaan. Gezondheidstoe stand gunstig. Djilantik scheidt zich af van de zaak-Lombok blijft bij generaal Vetter en laat zijn troepen, 1200 inan sterk, door ons naar Karan-Gaten terugbrengen. Opera tion werden daardoor niet vertraagd. Vorsten van Bali betuigden vriendschap." Djilantik is de medebestuurder van het aan Lombok leenroerige Balische rijk van Karan- Asem en bevindt zich reeds sedert, liet begin van den opstand der Sassaksche bevolking aan bet hoofd van een korps Balineesche hulptroepen op Lombok. Aan de Indische regeering werd reeds vroeger bericht, dat Djilantik, hoezeer vruchteloos, trachtte toe stemming te bekomen om naar zijn land terug te keeren en dat hij met Anak-Agoeng- Madé, 's vol's ten onwettigen zoon, «lie de zaken op Lombok leidt, op gespannen voet stond. De gemeenteraad van Amsterdam nam een gewicht ig besluit. Het gold de vraag een einde te maken aan den toestand, dat in woners, ten einde de Gemeentelijke belasting te ontgaan, in een andere Gemeente een huis betrekkon. Daardoor ontkomen zij zelf aan de plaatselijke lasten, maar cn dit is van niet minder belang zij verzwaren die voor andoren, welke niet dezelfde vrijheid van verplaatsing genieten. Met groote meerderheid (21 tegen 8 stem men) is uitgemaakt, «lat de «forensen" (uit- wonenden) dit jaar mede in de inkomsten belasting zullen worden aangeslagen en liet volle bedrag van hun aanslag van hen zal worden gevorderd. De Leidsche student die brand deed ont staan door bet afsteken v in vuurwerk dat in het huis aan de overzijde terechtkwam, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Van de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee wapperden Maandag de vlaggen ter eere van een weldadig ingezetene van Amsterdam die aan de stichting de vorstelijke gift. heelt, geschonken van f70000, waardoor de bouw eener nieuwe stichting is verzekerd. De bij zeer velen hier bekende kapelmees ter van liet 0e regiment, de beer P. A. Stenz herdacht Maandag den dag waarop hij vóór 24 jaar met de leiding der stalinuziek belast werd. 's Morgens werd hem voor liet front van «Ie troep, onder toepasselijke toe spraak. de zilveren medaille uitgereikt. Reeds Zondagavond ondervond bij vele blijken van sympliutic. tijdens een door zijn korps gegeven concert in Concordia, waarop uitsluitend composition en acrengeinenten van hem wer den uitgevoerd. De kortgeleden opgeheven dienst van bet doorgaande rijtuig van Amsterdam naar Vlissingen (H. I.! S. M.) is weer hersteld. Dinsdag wer. woord iglmid v,! van trein 298 Wegens bijna op dien, I Waalwijk door de tegen- ai geest van den machinist 'lm grout ongeluk voorkomen, rden wisselstand liep deze trein relke gelijktijdig van Lage Zwaluw." daar aankomt. Door spoedig remmen en uclieruitstoomen werd een anders onver mijdelijke botsing verhinderd. Ken verschrikkelijk spoorwegongeluk beeft gisterochtend om.- 'reeks 1 uur te Breda plaats getal. In volle vaart zijn twen goederentreinen, komende vail Rozondaal en van Boxtel, bij hut binnenkomen van bot station in elkaar ge reden, doordien de laatst bedoelde te Yer doorschoot. De twee hoofdconducteurs Collet en Koeder vonden den dood: bun lijken zijn uit den chaos van vernielde wagens te voorschijn ge haald. Een iler machinisten werd vrij ernstig ge kwetst: de overigen kwamen met den schrik en een paar schrammen vrij. Een aantal wagens werd omgeworpen cn zwaar beschadigd. Van de hoofdlijnen, die versperd waren, was er een om 6j uur vrij. De schade is zeer aanzienlijk. Het uurwerk der gemeente-klok te Veere is sedert eenige dagen defect en heeft zijn werk gestaakt. Om nu toch de geineentenaren op de hoogte van den tijd te houden, gaat de smid iedere maal dat volgens zijn huis klok eon uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. Men moet zich maar weten te behelpen. Men vermoedt dat zich in Nederland op houdt de lieer W. L. -ildus heet hij sedert het vorige jaar. toen hij zijn eigen naam W. L. v. d. P. in W. L, liet veranderen. Dien heer moet een erfenis van 300 000 dollar (f 750 000) zijn ten deel gevallen, maar men kan hem nergens vinden. een vreemdeling, die door zijn royale le- venswijze algemeen de aandacht op zich j vestigde. Een paar Russische politieagenten, die zich te Nisch bevonden, hielden hem in i het oog. Dezer dagen werd ten postkan- I tore een brief ontvangen uil Parijs aan het adres van «Baron Sternberg". Aan de iden titeit van den vreemdeling kon toen niet meer getwijfeld worden. De politie begaf zich terstond naar zijn woning om hem m hechtenis te nemen, maar de pseudo-baron had reeds argwaan gekregen en zich uit de voeten gemaakt. De agenten volgden echter zijn spoor en vonden hein te Aiexinntz. Hij werd toen terstond gevat en geboeid naar de gevan genis toNiseli overgebracht. Hit zijn papieren bleek, dat lij heette Cyprianus Jegolhowsky, zich uitgevende voor baron von Sternberg. In hoever deze man inderdaad de persoon is, die de dyuainiet-aanslagen pleegde, moet nog blijken, maar volgons den correspondent der l'rankf. Zciluny, die deze bijzonderheden mededeelt, is Jegolhowsky zeker een der personen, die onder den naam «Sternberg" reisden en daarom onder toezicht der Rus sische politie stond. Besloten wordt de beslissing hierover te I allen te Amersfoort en F.Zuur, te Voorburg. u.t I Afirmvezfiii drie. KENNISGEVING. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel -11 der gemeentewet, Brengt ter keunis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Iiius- dug, den 17. Juli aanstaande, des namiddagsten half twee. Amersfoort, den 12. Juli 1894. Da Burgemmter voornoemd, F. D. SOlilMMELPENNINCK. ii üins- r. F. D. gen, omdat het advies van den inspec teur van het Middelbaar onderwijs nog niet is ingekomen. Ingekomen zijn: Een verzoek van den heer J. Blom alhier, om vergunning tot het leggen van een brugje over de Zuid-Singelgraolit, achter het aan do Muurliuizöu staande perceel wijlt li. 107, met liet advies van B. en W. tot inwilliging van dit verzoek, tegen betaling vau een jaar lij ksche recognitie van f2.50. Zal in een volgende vergadering worden behandeld. Het reeds in extenso meegedeelde request van de al'deeling «Amersfoort" van het Al gemeen Nederlandsch Typografenbond om nadere regeling der aanbesteding van druk werk voor de Gemeente, vergezeld van adres sen van adhaesie van het Hoofdbestuur van dien Rond en van do hier ter stede geves tigde drukkers-patroons. Ter kennisneming voor de leden ter Secre tarie gedeponeerd. Een circulaire van de protectionnistische landboüwvereeniging. Wordt, als ongezegeld, ter zijde gelegd. Een missive yan inr. J. Heyïigers waarin j deze het Dagehjkseh bestuur ontslag vraagt ■ilc li.! vnn Je rtnrnmissie van toezicht on De pseudo-baron bekende dyiiatnie(-a:i is eindelijk gevat, - zuiden van Servië. Ree Is sedert eenig von Sternberg, die de iislagen té Luik pleegde, n wel te Nisch in het Zitting van den Gemeenteraad dag 10 Juli des namiddags te l'/ï Voorzitter de Burgemeester graaf Schiinmelpenninck. Tegenwoordig 13 leden afwezig de heeren Gerritsen en Van den Wall Bake met ken nisgeving en baron Van Hardenbroek van j Ainmui'otol, terwijl de heer Visser buitens- lands vertoeft. De notulen van de vorige vergadering wor- den gelezen en z. li. o. gearresteerd. Aan de orde is de installatie van het nieuwbenoemd en toegelaten raadslid den lieer J. Ger. Kleber. De heer Kleber, door den Secretaris bin j nengeleid zijnde, legt in handen van dun Voorzitter de voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wensent den heer Kleber geluk met het vertrouwen, dat zijn mede- burgei-s in heul hebben gesteld en verzoekt I hem plaats te nemen. De heer Kleber ueoint hierna zitting. Aan de orde is de benoeming van een wethouder in de plaats van den lieer Crooc- kewit, die outsiag geuomen heeft. Bij de eerste vrije stemming verkrijgt de heer Zundijk 5, de heer Van Lanschot liu- brecli! 5 en du heer Van der Want 3 stommen Bij ile tweede vrije stemming, welke nu ludzukrlijk is, verkrijgt andermaal de heer Zand ijk 5. du lieer liubrecht 5 en de heer j Van der Want 3 stemmen. Bij de nu volgende herstemming verwierf ile lieer Zandijk 9 en de lieer liubrecht 4 stemmen. De lieer Zandijk L dus gekozen. Hij zegt zeer erkentelijk te zijn voor het blijk van vertrouwen door den Raad in hem gesteld, doch is niet geneigd hét ambt. te aanvaarden. Ken nieuwe vrije stemming heeft nu plaats, waarbij du heer Van Lanschot Hubrecht 7, de lieer Van der Want 3, mr. Van Zijst 2 en de heer Van Beek 1 stern verkrijgt. Gekozen is dus de heer Van Lanschot Hubrecht, doch ook deze verklaart het ver trouwen door den Raad in hem gesteld te apprecieeren, maar de benoeming niet aan te nemen. Op voorstel van het Dagelijksch bestuur wordt thans z. h. o. besloten de benoeming van een Wethouder, en in verband daarmee die van een ambtenaar van den Burgerlijken stand en een lid van de commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der Wet op de schutterijen, tot een volgende vergadering aan te houden. De heer Jac. Kleber verlaat de verga dering. Aan Me orde is de benoeming van éer. Regentes van liet Burgerweeshuis. Met algemeene stemmen wordt benoemd mevrouw LagerweyJansen, aan wie kennis gegeven zat worden van de benoeming. Aan de orde is de benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs, waartoe, evenzeer met algemeene stemmen benoemd wordt de heer G. J. Buijs, directeur der Hoogere Burgerschool. Ook hein zal kennis gegeven worden van de be noeming. Aan de orde is het verzoek van dr. J. W. Dover J/n. oir. ontslag als lid van de Ge zondheids-commissie. Op voorstel van hut Dagelijksch bestuur I wordt dit ontslag eervol verleend. Aan de orde is het verzoek van dr. II. i W. Huinsius om ontslag als leeraar uui het Gymnasium en de inrichtingen voor Middel- baar onderwijs. als lid van de Commissie van toezicht op het. Middelbaar onderwijs. Zal in eeri volgende vergadering worden behandeld. Tot leden van de commissie voor het na zien der Gemeente-rekening werden nog benoemd de heeren mr. Van Zijst, dr. Groe- ncboom en baron Van Hardenbroek van Ammerstol. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering te 2.12 gesloten. Dinsdag den 17 Juli, des namiddags ten l'/i ure, zal de Gemeenteraad van Amersfoort een vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: •1. Benoeming van een wethouder. 2. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 3. Benoeming van een lid der openbare gezondheids-commissie. 4. Verzoek van den heer dr. Heinsius om j j eervol ontslag als leeraar sum het gymnasium cn de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. J 5. Verzoek van den lieer mr. J. Heyïigers I oni eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Request van dun heer J. Bloin om ver- gunning tot liet leggen van een brugje over ile Binnensingelgracht, met advies van Burg. j en Weth. Aanstaanden Zondag hoopt dr. II. IJ. Groe- I newegen, Rumonstrantsch predikant te Rut- j terdam. voor te gaan bij de godsdienstoefening iii de Remonstranteche kerk alhier. Aan fourier W. Meijer, van liet 5e regi ment infanterie alhier, werd gisteren op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst. Aan het schriftelijk gedeelte van het toe- latings-examen tot den Hoofdcursus, dallieden begun, nemen van het 5e regiment infanterie deel du sergeanten Van der Goes, Van Bul'lrik, Nolen, llartogl) Heijs van Zouteveen, Du RuvUt. Kopper, Hochstenbach, Van En- suhiit, 'Staal, De Klines en Polack. De miliciens der lichting 1893 van het 5e regiment infanterie hier vertrekken morgen en overmorgen met onbepaald verlof naar hun haardsteden. In de Legerplaats hij Zeist is een detache ment van 35 onderofficieren en minderen van hut Ge regiment intanterie aangekomen, onder hevel van een officier, tot hét in gereedheid brengen van het kamp, dat 17 dezer door genoemd korps zal worden betrokken tot liet houden van schiet- en gevechtsoefeninge». Het korps genietroepen, dat Zaterdagoch tend uit de Legerplaats bij Zeist naar Utrecht terugkeert, maakte gisterochtend een mili taire marscb rond Amersfoort. Niettegenstaande den in stroomen neer vallenden regen stapte het kranige korps, de muziek aan het hoofd, welgemoed en er Hink uitziend door de stad. Onze vroegere stadgenoot de heer C. E. Graswinckel is Dinsdag bij het Militair hos pitaal te Utrecht aangekomen en, na den eed te hebben afgelegd, in functie getreden als officier van gezondheid. Onze voormalige stadgenoot de heer J. Bonk is benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Nederlandsch Indïë Afloop der tnelatings-examens tot het Gym nasium, gehouden op 9 en 10 Juli 1894. Toegelaten tot klac- I onvoorwaardelijk: A. Mercier en I., '".discl;, heiden te Baarn W. Iï. de Beaufort, te Woudenberg; A. Lagervveij, te Amersfoort; M. F. Middelburg, te Leeuwarden Th. 0. 1). Gerhard, te Har derwijk II. A. "ievits, te Nijkerk; A. j. llevnen, te Suhei'penzéelG. van Ramshorst, te Nijkerk en .1. A. Hoek, te Amersfoort. VoorwaardelijkIL Hijzen, W. Th. van Meubelen, L. Rinkel, on M. L, O. Verkerk, Afgewezen drie. Toegelaten tot. klasse 111 onvoorwaardelijk: G. A.^Scheltus, te Utrecht. Voorwaardelijk: IX 11. Middelburg, te Leeuwarden. Toegelaten tot klasse V onvoorwaardelijk .1. 1). Schepers, te Hilversum. Afgewezen een. In du Slaats-Cl. van gisteren zijn opge nomen de statuten van de vcreenigiug «So ciëteit Burgerlust" alhier, goedgekeurd hij Kou. besluit van '19 Mei 1894, no. 53. De Burgerweezen brachten gisteren een bezoek aan Amsterdam, waar zij Arlis en Panopticum bezichtigden. Met den eersten trein vertrokken, keerden zij, opgetogen over a! het sclioone en leer zame dat ze gezien hadden en hoogst erken telijk aan hen, die hun zóo veel genot verschaft hebben, met den luatstcn trein terug. Aanstaanden Dinsdag zullen omstreeks 350 kinderen van 5 tot 15 jaar vau de Zondag school der Chr. Jongelingsvereenigiug «Psalm 119 9" om half een in optocht naar Look horst gaan,om daar eens een ganschen dag" in de vrije natuur zich naar hartelust te kunnen vermaken. Dit feest voor hen, die zoo heel weinig verder koinen dan liet straatje waarin ze wonen of waarin hun school staat, een in derdaad gewichtige gebeurteniswordt hun bereid door do Christelijke Jongelingsver- eeiiiging alhier, wier leden als commissarissen van orde meegaan. De jonge dames der Zangverceniging zullen behulpzaam zijn in de verzorging der kleinen en bij het uit dealen der versnaperingen. Het feest wordt gegeven in verband rnet het 25-jarig bestaan der Jongelingsvereeiu- ging, terwijl eenige weldoeners der jeugd, uie onbekend weuschen te blijven, de hiervoor noodige gelden verstrekten. Mogen de kleinen goed weer en daardoor zij, die deze heerlijke buitenpartij regelden, voldoening hebben van hun edel streven. Dinsdagochtend tegen 8 uur sloegen twee paarden van luitenant baron V. IL, wiens hengst verleden week een zeer ongenood be zoek bracht in den winkel van den heer S, op hol, na hun berijders afgeworpen te hebben. Sergeant-majoor Van Schouwenburg wist de paarden op den Utrecbtscheu weg te grijpen en zoodoende ongelukken te voor komen. Bij werkgevers en werklieden te dezer stede circuleert een adres waarin het, be stuur der Al'deeling Amersfoort van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen wordt aangezocht hier een Volkszwemschool op te richten. Naar wij vernemen, zal met September e. k. aan het onderwijsprogram van de Mu ziekschool worden toegevoegd een cursus voor solo-zang, onder leiding van mej. Hanau, door de Maatschappij van Toonkunst met den lston graad gediplomeerd voorzangen zangonderwijs, en die in haar woonplaats, Utrecht, reeds een paar jaren als zangon derwijzeres met vrucht werkzaam is. Bij genoegzame deelneming wordt verder een klasse geopend voor ensemble-spel, on der leiding van den HuerG. K.G. vanAaken, leeraar der school. l)u voorwaarden worden later in dit blad bekend gemaakt. in de kapel van het Seminarie der Oud- bisschoppelijke klerezie had Dinsdagochtend, in tegenwoordigheid van zeer veel belang stellenden, ile gebruikelijke jaarlijksche pro motie en prijsuitdeeling plaats. De plechtigheid, die met gebed werd ge opend, werd ingeleid door liet spelen van een sonate door den heer Enderle, waarna de heer Vermeulen, leerling van de 5e klasse van het Gymnasium, een welkomstgroet uit sprak en pastoor Diependaal, dejfobroeder van wijlen den bisschop van Deventer, die Mae cenas zou geweest zijn, dankte voor de ter beschikking gestelde boekwerken. Vervolgens werd een cantate gezongen door het zangkoor der Seminaristen. De oudste der leerlingen, de heer Decider, hield daarna de redevoering, welke met groote aandacht werd gevolgd. Hij sprak, in aan sluiting met de gebeurtenissen van den dag, over individualisme en gemeenschapszin, en toonde in korte trekken aan, dat de geschie denis der menschheid een tweeledige opvat ting toelaat, éen waarbij men de volken meer afzonderlijk beschouwt en waarin men niets anders meent te kunnen waarnemen dan een hopeloos vooruit- en achteruitgaan, con onophoudelijk stijgen en dalen; de andere, waaruil raen de volkeren leert kennen als gezamenlijk zich voortbewegend op dan weg van trapsgewijze, hoewel langzaam voort schrijdende ontwikkeling. Hij wees er op, hoe, tegenover het individualisme, de gemeen schapszin, waarheen te allen tijde liet streven der besten gericht was, levendiger, uit gebreider en algemeenor wordt; hoe de tijd nadert, waarin een verzoening tusschon

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2