Advertentièn. I Eén ding is zeker, ZONDAGSRUST. WIJMHD WÖ1ÏP 8 C°. KOST en INWONING. HANDSCHOENEN. liet afzonderlijke en het algemeene zal tot stand komen. Na alloop der prijsuitdeeling dankte de andere gymnasiast, de heer Pomes, voor de betoonde belangstelling. Hierna werden weder liederen gezongen, andermaal door den lieer Enderlé op mees terlijke wijze op het orgel geaccompagneerd, waarna de plechtigheid met gebed gesloten werd. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op mgr. Oid, aartsbisschop van Utrecht en mgrs. Rinkel en Spit, bisschoppen van Haar lem en van Deventer. Maandag- en Dinsdagavond had, in de kegelbaan der Sociëteit »Concordia" alhier, het tweede, huishoudelijk kegelconcnurs plaats. Maandagavond namen aan den personeelen wedstrijd 32 personen deel. De eerste prijs, twee porceleinen borden door een der clubs aangeboden, voor het grootst aantal punten (hout) werd gewonnen met 57 punten. De tweede prijs, een gravure aangeboden door de Sociëteit »Concordia", werd gewon nen met 51 punten. De derde prijs, voor het grootst aantal honneurs, oen staande klok door een der leden aangeboden, werd met 4 honneurs gewonnen. De vierde prijs, voor het kleinst aantal poedels, was de buste H. M. Koningin Wil- nelmina. De vijfde prijs, een hoedenkapstok, werd gewonnen met 48 punten; de zesde, een bloemenstandaard, met 47 punten, en de zevende, een gravure door een der leden aangeboden, met 4 honneurs. Omstreeks middernacht was het feest ge ëindigd. Dinsdagavond had de korpswedstrijd plaats, waaraan zes clubs deelnamen. De eerste prijs, verguld zilveren medaille, werd gewonnen door »De Vliegende Bal", met 154 puntende tweede, een zilveren medaille, door de kegelciub «Wilhelmina" met 150 punten, terwijl de derde prijs, een bronzen medaille, met 419 punten, door de kegelclub »De Amazonen" gewonnen werd. Hut feest, door muziek opgeluisterd, slaagde tot aller genoegen uitstekend. De prijzen werden met kernachtige woorden aan de mers uitgereikt door overste Hingman, den voorzitter der regelings-commissie, wien door dr. Rolandus Hagedoorn namens de aanwezigen dank betuigd werd voor de bui tengewone wijze waarop deze wedstrijd was geregeld. Deelnemers en gasten, stemden met een hartelijk «Hoch" op den overste, in met den lof hem terecht gebracht. Gemengd Nieuws. De Duitsche bladen deelen een aardig voorval mede, dat prinses Pauline van Wur- temberg overkomen is, die zich steeds zeer eenvoudig pleegt te kleeden. Terwijl zij nu onlangs in het park van Lud vigsburg wandelde, erzuiinde een schildwacht voor haar het ge- veer te presenteeren. Een sergeant, die zich op eenigen afstand levond, trachtte den soldaat nog door teekens te waarschuwen. Deze begreep dit echter niet en meende aan zijn chef een dienst te be wijzen door haastig de prinses na te loopen met de woorden: »Frauleiu, ik geloot, dat die sergeant daar u even wil spreken!" Op twee-en-negentigjarigen leeftijd is Donderdag de moeder van generaal Boulanger ■rieden. Zij woonde sedert geruimen tijd vrij behoeftige omstandigheden op een bovenverdieping aan de Avenue de Bretcuil. Geheel verlamd had zij als dame van ge zelschap een nicht bij zich, die haar met zeldzame zorg in de onkunde liet van al de droevige gebeurtenissen, die haar familie de laatste jaren getroffen hadden. Zoo ïiet zij iederen dag de eene of andere krant van eenige jaren geleden bezorgen en las dan aan de moeder allerlei fraaie be richten voor over de triomfen van haar zoon en over de vooruitzichten der Boulangisti- sc.he partij. Door haar dood is dit vroom bedrog nu niet meer noodig. Volgens de wensch van haar zoon rust zij thans in den bekenden grafkelder te I.velles. Aan het station Gouda heeft zich dezer dagen een vermakelijk incident voorgedaan. Een dame met een heerenhoed op, een staanden boord aan, afgeknipt haar, kortom een van hen die zich alle moeite geven om op <le andere helft van het menschelijk geslacht te gelijken, zat voor het raampje van een coupé; zij kijkt naar buiten en vraagt aan een van het personeel «Hoe lang hebben wij hier oponthoud?" De man antwoordde: «Tijd genoeg om een potje bier te gaan drinken, mijnheer." De jonge dame trok zich terug, bloosde en was zeer ontstemd, terwijl het overige vrouwelijke personeel in den waggon zich met het geval hartelijk amuseerde. Een koopman te Groningen ontving dezer dagen de volgende briefkaart: «Mijnheer, weest zoo goed voor mijn dochter oen andere te zenden, want deze bevalt mij niet cn mijn vrouw ook niet, ze is te lang en te smal over de schouders: zendt eens oen mooi model, maar zoo gauw mogelijk, wij moeten haar vóór den 12en Juli hebben." De koopman heeft „een andere" gezonden, wel geen andere dochter, maar eene andere japon. Een Fransch blad heeft berekend hoeveel de houders van de voornaamste speelbanken, door elkaar, jaarlijks verdienen. Wij laten het lijstje hier volgen: Duinkerken, casino 300 000 francsBoulogne, stadscasino 800000 Trouville, casino 450000 en hotel Eden 4 50 000; Dieppe, casino 200 000Cobourg, casino 380CMX)Fécamp, casino 400 000; Havre Frascati 150000; Tréport,stads-casino50000; Berck casino 150000; strand van OIonne, casino 100 000; Rogan a/Z. casino 100000; Arcachqn, gezamenlijke banken, 400000, Biarritz, casino 4 miüioenslot Biarritz 150 000; Bagnères de Luchon, casino 4 rnil- lioen; Besanpon, casino 120 000, Visky, casino 50 000, internationaal hotel 600 000 Eden 350000; alcazar, 50000; restaurant, 30000; koninklijk casino 600000. In het geheel steken de pachters van speel banken per jaar 8480000 francs schoone winst in den zak, terwijl Monte-Carlo, dat bier niet bij genoemd is, alleen hetdubbele opbrengt. Te Altona heeft het rijwiel bij de brand weer een nuttige toepassing gevonden, die ook elders navolging verdient. Zoodra brand gemeld wordt, vertrskt een rijwiel met 2 per sonen terstond uit den brandweerpost, om voor den wagen, die weldra volgt, al vast de noodige inlichtingen omtrent de juists plek enz. in te winnen. Een der mannen gaat ter stond naar het brandend perceel en tracht door raad en daad nog te helpen, zooveel hij kan, totdat de spuit is aangerukt. Er wordt nu ook onderzocht of men met het rijwiel reddingsmiddelen kan meevoeren. Een brutale diefstal is Dinsdag te Brussel in een Bank gepleegd. Twee loopei's der Bank brachten er 458 biljetten van 4000 fr., benevens eenig goud geld. Nadat zij de biljetten hadden geteld, legden zij deze op een loketje naast zich en begonnen toen het goud te tellen. Toen zij daarmede klaar waren, zagen zij tot hun groote ontsteltenis, dat de biljetten verdwenen waren. Twee goed gekleede hecren bevonden zich in het lokaal, maar waren insgelijks weg. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij het die het bankpapier wegnamen, terwijl de loopers het goud telden. Ondanks alle terstond aan gewende pogingen der politie, is van de dieven nog geen spoor te vinden. Onlangs is in een der Britsch-Indische garnizoensplaatsen tusschen kapitein Philipps en luitenant Shepherd een vreeselijk twee gevecht gehouden. Een vergiftige slang werd in een volkomen donker gemaakte zaal gezet en vrijgelaten. Een uur later trad kapitein Philipps de zaal van de eene en zijn weder partij haar van de andere zijde binnen. Geen van beiden kon iets in de duisternis onder scheiden. Iedere tred kon voor beiden ver derfelijk zijn. Tien minuten reeds waren de beide tegenstanders in de donkere kamer, toen een hartverscheurende kreet weerklonk. Luitenant Shepherd was door de slang gebeten en op hetzelfde oogenblik snelde de kapitein naar den uitgang, dien hij eindelijk, op den tast, in doodelyken angst vond. Dadelijk kwamen te hulp geroepen soldaten en oflicieren in de zaal, de slang werd ge dood en men trachtte luitenant Shepherd, die in vreeselijke kramp lag, te behouden. Hij stierf echter na een urenlang lijtien. Kapitein Philipps, wiens haar in die vree selijke spanne tijds wit was geworden, is voor een krijgsraad gedaagd. Een ingenieur te Calcutta bezat een zeer kostbaren olifant. Toen het dier eens een oogziekte kreeg, verzocht zijn meester een bekwamen dokter om den olifant,-zoo mogelijk, te genezen. De dokter verzocht toen den kornak (den geleider of oppasser! den olifant te doen knielen, waarna hij het eene oog met een helschen steen aanraakte. Nauwelijks was dit geschied, of het dier stiet vreeselijke geluiden uit en liep woedend in zijn hok rond, alles vernielend, wat in zijn bereik was. Het gelukte den kornak slechts met moeite hem tot bedaren te brengen. Het middd hielp echter, en de dokter be sloot om ook het tweede oog zoo te behandelen. Toen hij daartoe na eenige dagen terugkwam, verzocht hij echter vooral het beest vast te hinden. Maar dit behoefde niet, want nauwe lijks hoorde de olifant de stem van den dokter, of hij kwam naar hem toe en knielde voor hein neer. Gedurende de bewerking liet hij geen enkelen schreeuw hooren en geleidde, toen de geneesheer wegging, dezen tot de deur van zijn hok. Er wordt helaas niet hij gemeld of ons olifantje den dokter bij wijze van dankbe tuiging een poot gaf. In tusschen is 't al een mooi komkommer stukje. Zwitserland nam op zijn beurt de moderne tijd regeling aan; sedert 1 Juni is du olïici— eele tijd aldaar niet meer die van Bern, doch •ie Middel-Europeesche, die op den West- Europeesehen- of Greenwichtijd 60 minuten vóór is. Thaus is de tijdshervorming bijna door geheel Europa aangenomen. Rusland, Rumenië, Bulgarije en Rumelië rekenen naar Oost-Europeescheu tijd, twee uur vóór by dien van Greenwich; Zweden, Denemarken, Duitschland, Oostenrijk-I longarye, Bosnië, Servië, Italië, en Zwitserland hebben den Middei-Europoeschen tijd. die éen uur vóór is bij dien van Greenwich; Noorwegen en Griekeland hebben de hervorming nog niet ingevoerd, evenmin als Spanje. Portugal en Ierland. Groot-Brittannie en België hebben den Greenwichtijd, Frankrijk, waar men eeist sedert 15 Maart '94 een ainhtelijken tijd beeft, dien van Parijs, is op Greenwich 9 minuten en 24 seconden voor. Deze tijdshervormingen hebben een even zonderlinge als onverwachte uitwerking te weeggebracht op de gas- en electriciteits- maatschappijen. Te Brussel hoeft de tijds- wijziging tengevolge, dat de avond er 474 minuut langei' duurt en er bijgevolg ook zooveel meer gas wordt verbruikt, zeer in het voordeel van het gemeentebestuur. Maar een tegenovergestelde uitwerking verkrygt men natuurlijk in de oostelijke plaatsen. Zoo is er te Kiel, sedert de invoering van den nieuwen tijd, 103000 kub. M. minder gas verbruikt en te Bochum ongeveer luOOOO. Te Hannover is het verbruik van electriciteit met 8 pCt. gedaald, hetgeen een vermindering in de ontvangsten vertegenwoordigt van circa 21 000 Mark, een niet onbelangrijk voor deel dus voor do verbruikers. Een jonge dame kwam dezer dagen aan het postkantoor van een klein plaatsje en vroeg of er ook brieven waren poste restante onder A. B. 10. «Brieven over zaken of minnebrieven vroeg de klerk, bij wijze van grap. Zij werd vuurrood en antwoomde «Brieven over zaken." De brief was er niet en de jonge dame ging heenmaar zij kwam na eenigen tyd terug, tikte weer aan het raampje en vroeg fluisterend «Och mijnheer, zou u ook niet eens ouder de andere brieven willen kijken?" Een klein heertje komt het perron van het station te Toulouse binnengestormd, juist als de trein naar Parijs gereed staat om te ver trekken. Een slaapwagen, conducteur Er is er geen in dezen trein mijnheer. Wat, geen slaapwagen? Wat een boeltje, die maatschappijZiet ze mij aan voor een hond En grommend stapt het heertje in een rijtuig eerste klas, nat hij onwaardig acht zijn persoontje te bevatten. Dat heertje was Jaurès, socialistisch Kamer lid, aanhitser der werkstaking in de mijnen van Carmaux, die van een uitstapje naar de badplaatsen Graissessac en Carcassone terug keerde. Het dragen van een roode parasol is een uitstekend voorbehoedmiddel tegen zomer sproeten, op grond dat de chemisch werkende stralen der zou, waaraan de verkleuring dei- huid wordt toegeschreven, niet door de roode middelstof doordringen. De N. Pr. Gr. Ct. verhaalt het volgende Zij, de zwarte hen, werd verstooten uit het hoenderhok. De kippenfamilie gunde haar geen plaats in het bok, zelfs niet om de eieren te leggen. En toch wilde zij niet ontrouw worden aan haar meester. Daarom trachtte zij toegang te verkrijgen tot zijn woning, ju. had de brutaliteit tot het kantoor door te dringen en in een der vakken van hei. schrijfbureau van den meester een ei te leggen. De eigenaar, waardeerende de goede beuoelingeii van zijn gevederde dienares, beschouwde deze daad niet als inbraak nocli als brutaliteit, liet haar begaan on sedert dien tijd deponeert de kip bijna iederen ochtend een ei in een der vakken van het schrijfbureau. Voegen wij hier nog bij, dat de hen kalm haar gang gaat, ondanks de werkzaamheden van het personeel, ja af en toe aan het raam pikt om binnen gelaten te worden, dan is hiermede deze merkwaardige kippenhistorie ter algemeene kennis gebracht. Deze kip herinnert den berichtgever aan een andere, die hem indertijd dagen lang door haar streken heel wat last veroorzaakte. Zij kwam 's morgens heimelijk zyn kamer binnen en legde dan haar ei in zijn bed. Was de deur gesloten, dan wachtte zo ge duldig het oogenblik waarop ze binnen kon sluipen. Het heeft heel wat moeite gekost de kip haar kunsten af te loeren. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN6 Juli. Teubechien Cathnrina, d. van Pieter Bouman eu Hendrina Koesta pel. Elsina, d. van Cornells van Nieuweu- huizen on Elisabeth van der Volden. Hen drik, z. van Albertus Ruddingh en Woutera Geertruida Jckel. 7 Juli. Gerbrand, z. van Cornells Schoonderwoerd en Maria van don Heuvel. Jacoba, <1. van Iliudrik llcnde- riekels en Wilhelmina Aalbers. 8 Juli. Willem Frederik, z. van Peter van den Hooit eu Pieternella Doesburg. Bernard us Hen- drikus Antonius, z. van Jordanus Hendrikus Lensing en Cornelia Johanna Jacobs. Cornelia Leonardus, z. van Cornelis Scheerder en Hcndrika van Kijkelenburg. Maria Johanna Elisabeth, d. van Hendrikus Gerar- dus Aarts en Maria Willard. 0 Juli. Wil helm, z. van Karei Otto en Wilhelmina Antonia van Workura. 40 Juli. Johanna Adrianu, d. van Gorritje van Apeldoorn. Gerai'dus, -z. van Johannes de Waal enGer- ■ilje Apeldoorn. ONDERTROUWD 12Juli, Ritsko Wijmenga in Cornelia Anloniu Spry. Jan deWilue mi Hendriks de Winter. Johannes van Keken en Antje van Bogerijen. Albertus van iler Gold en Hcndrika Maria do Metter. GETROUWD: 11 Juli. Jan Tiggelaven en Jannetje Wolfswinkel. OVERLEDEN5 Juli. Adriana Rijuders, 10 d. Adrinnu; van de Brug, 49 m. 6 Juli. Geertruida Does, 28 j. ongehuwd. Antonia Cornelia van Velzeu, 10 m. 44 Juli. Hendrikus Pot, 42 m. Gevonden op den openbaren weg: Een steekbeitel. Een stalen rozenkraUk Rechthebbenden vervoegen zich aan het Bureau van politie. Aniersroortsclii' Zwem- cn Badinrichting. Temperatuur van water en lucht. 10 Juli. I 67 S i J 12 k I 4 uur. i 67 64 60 07 00 07 67 61 08 00 OH 00 04 j 62 04 64 04 04 Aaumeiv kingen. De Heer en Mevrouw POSNO— Rietman van Steenes, betuigen hun dank voor de bewijzen van belang stelling ondervonden bij de geboorte van hun dochter. Kraamvisites worden b\j voorkeur Vrijdag 18 Juli a. s. afgewacht. Amersfoort, 10 Juli '94. Sunlight Zeep geeft stccd." verblijdende uitkomsten, terwijl namaak altijd toleur- fê" stelt. Hel woord „Sunlight" is gentem- pold op ieder stuk, let vooral hierop, [y waut eerst dan is men verzekerd ecno uitmuntende Zeep, vooral voor de waseh, m ontvangen. Overal verkrijgbaur 35 S cent per doos. Indien gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden hebt in te koopen, wilt dat dan ZATERDAG AVOND doen. Waartoe zoudt gij. geheel noodeloos, de Zondagsrust van anderen storen. Comiitissioinittirs In ï-ffeotcii. KORTKGttACHT, 808 AMERNFOORT. Telephoonnummer 10. Koopen en verkoopen ffïffeclen, Coupon.%', buiten landsch Ëtunk- papier en Itlun/.fpeciQn tot den meest voordeeligen koers. Sluiten !*rolongatiiSn en Mie- leeningen, Kiiconteeren en verschaffen wissels op aile bankplaatsen zoowel in Kinnen- als Kuiten- Innft enz. enz. Het Kantoor is geopend van 93 uur. Voor een JONGMENSCH van '17 jaar, die alhier het Gym nasium bezoeken zal, wordt gezocht Verzoeke aanbiedingen met franco brieven onder letter V. aan hot Bureau Auwrs- foortsche Courant, Muurhuizen 60. WASSCHER1J van alle soorten VERHUISD van NieuwstraatB 170 KAAR MUURHUIZEN B 189 bij do Kampei-binnenpoort, hel huis bewoond geweest door den lieer KRAAN, goudsmid. H. HE VUIJ.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3