Donderdag 19 Juli 1894. No. 4372. 38e Jaargang. Binnenland. Buitenland. Het gestolen tractaat. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt MmvuUuj- en DonderdagnamuUlag mot gratis Zondagiblad, Abonnoniont ]>or 3 maanden1Franco rr post ƒ1.16. Abonnement alleon cm het Zondagsblad voor Amersfoort '10 et,, voor binnenhuid 60 ot. nor moniulen. Advertontiün 10 regels GO et.elke regel moer 10 et. Groots letters naar plaatsruimte. I.egale-, oflieieiilc- en onteigeuingsndvert. por regel 16 ot, Reclames per regel 26 ot. Afzonderlijk» nummer» 10 etnl. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden eland, van minstens 6 regelt, In het Zondagsblad, per regel6 cent. Dij ad verten tiëu van buiten do stad worden do incnsseerlcosten ln rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortograoht, WUk B. 00 Telcphoonnuminer 10. heeft geleverd voor breedvoerige beschou wingen van den meest uiteenloopenden aard (er zijn kolommen druks gewijd uiiu de fa milie Carnot, aan het huiselijk leven van den president, aan zijn deugden en zijn gebreken; er is tot in het oneindige geredekaveld over de anarchie en de anarchisten, het ontstaan en de bestrijding hunner leerstellingen en daden al de aanslagen op Staatshoofden van voorheen en thans zijn gereleveerd en in alle bijzonderheden weergegeven) zoo, en nog veel breedsprakeriger wellicht, wordt er op hot oogenblik geschreven over al hetgeen geacht kan worden direct of indirect in verband to staan met de werkstaking in Amerika. Nu leveren dan ook de toestanden op economisch gebied in de Vereenigne Staten van Noord- Amerika, stof to over tot do compositie van een breedo reeks belangwekkende artikelen wier inhoud veel verrassends moet opleveren. De vrij korte, doch geweldige agitatie, welke de aandacht van gansch de beschaafde wereld op Amerika's noordelijk deel gevestigd hield, heeft tal van misstanden op economisch ge bied blootgelegd, waarin de Nieuwe Wereld de Oude zelfs nog overtreft. Tusschen de eigenaars van ontzettende ver mogens in Amerika en de arbeiders, afhan kelijk van die geldmannen, bereidt zich een geweldig conflict voor, waarvan uitbarstingen als die, waarvan we zoo juist getuigen zijn geweest, slechts waarschuwingen zijn. Kn toen we vóór enkele dagen hoorden van de staking, «lie zich steeds uitbreiddevan trei nen, die niet geweid werden tegengehouden; van waggons, dio in brand gestoken werden, toen meenden velen, dat uien reeds aan den vooravond stond van den geweldigen kamp. Nu is te Chicago alles bijna weer geregeld en reeds wordt, er aan gedacht de regimcn- teu miliciens terog te trekken (te Sacramento is 'tnog altijd dreigend), terwijl men olïicieel heeft vastgesteld, dat er in 't geheel 17 per sonen zijn gedood en «ie materieele schade 4 rnillioen dollar bedraagt. Doch- die beëin diging der algemeene staking in overeen stemming met de gróve der spoorwegbe ambten, hoe heuglijk ook op zichzelve, lost de cjuaesties niet op. Do burgemeester van Chicago zal als tusschenpersoon optreden tusschen de spoorwegdirecteuren en het per soneel, doch van veel meer gewicht endoor haar eventueele oplossing een veel grooter garantie biedend voor de toekomst, zijn de ongezonde verhoudingen op 't gebied van den arbeid. Toen in de vorige eeuw Washington in vereeniging met andere mannen van goeden wil den regeeringsvorm dor Unie zóo regelde, «lat niet «ie eene partij of kaste heorschen kon over andere, indien ti jd bereikte hij/.ijndoel volkomen, wat den politleken kant van ztyn streven aanging. De economische vraag stukken wachtten toen echter niet op oplos sing, omdat ze er nog niet of in gansch oti- bcduidenden vorm waren. Doch sinds is er veel veranderd, verbeterd ten aanzien van een kleine minderheid, verergerd wat do meerderheid aangaat. De voorwaarden van den arbeid zijn door de geweldige immigratie in vorige jaren steeds ongunstiger geworden de loonen zijn gedaald naarmate het aanbod van levende en doode werkkrachten grooter is geworden. Kn «le misstanden zyn niet uitgebleven Pullinann, wiens werklieden <lo beroering der laatste dagen hebben uitgelokt, is heel arm begonnen en nu slaat hy aan het hoofd van een maatschappij die zijn naam draagt en werkt met een kapitaal van 75 rnillioen gulden. Per jaar kunnen zijn fabrieken af leveren: 2000 goederenwagens, 300 slaapwa gens, 000 gewone waggons en ongeveer 1000 trams er zijn «lan 14000 menschen aan 't werk. Doch Pullmann is niet alleen directeur der fabrieken, hij is ook do huisbaas, de leverancier en do winkelier van zyn arbeiders. De arbeiderswoningen in de stad Pullmann verhuurt Pullmann tegen 14 dollar por maand; eigenaar van hun huisje kunnen de werklieden nooit wordenalle levensmiddelen moeten gekocht worden by Pullmann en Co., welke (Irma tal van winkels heeft; het gas, dat2'/» dollar kost per 1000 kubieke voet, komt de firma op 33 cent (Amerikaanse!)). Zoo is en wordt nog steeils door Pullmann en consorten e n geweldig conflict voorbe- bereid. Aan de kalmte en de vastberadenheid van een breede schare arbeiders, wol geneigd tot aansluiting, doch niet tot sloafscno on derwerping, aan den drang en do willekeur der leiders, is het te danken, dat de bewo ging zich ditmaal niet heeft uitgebreid, doch het moet tot een uitbarsting komen en bin nen niet te langen ty«l ook. Prins Carl van Denemarken is gisteren, veel vroeger dan verwacht werd, met de Helgoland te Rotterdam aangekomen. De eerste helft van 1894 heeft ons eon opbrengst «Ier Rijksmiddelen gebracht tot een gezamenlijk cyfer van f54044025, dat is, in vergelijking met «le raming ovor de eerste zes maanden, (die f 57 833 307 beloopt) nog f5242500 te kort. De vooruitzichten zijn echter alleszins geschikt om volkomen gerust te zijn. Wü hebben voor die meening do volgtndo gronden: Over 1893 hebben <tu eerste zes maanden slechts f52590 711 opgebracht, «I. i. ongeveer anderhalf rnillioen minder dan nu. De maand Juni 1894 was ook voorileellger dan de ge lijknamige maand van 1893; toen werd f8 377 447 verkregen, thans f8 707184 en bfl «lit laatste valt op te merken, dat «le opbrengst «Ier Bedrijfsbelasting in Juni be«lro«;g elf gul den en «lat van «le Vermogensbelasting Inde vorige maand nog slechts f 4182 is ontvangen. De mining voor beide middelen over óen maanil is respectievelijk f383375 en f500006, te zamen f959 041 waarvan afgetrokken moet worden hetgeen van «1e Patenten nog over Juni geboekt staat, nl. f301000. Blijtt dus overf580 041 X 9 f 3 516 246, terwiil de raming van beide middelen was f4988500. N ituurlijk mogen wij ook op de gewone pro gressie in het tweede gedeelte dos joars rekenen voor de andere middelen. I)at is trouwens noo- «lig, want andera komen wij er niet. Bestaatdaar uitzicht op'? Met Personeel al dadelük is. als gewoonlijk, nog erg ton achter; Juni gaf slechts f 33 321 van de geraamde f967 583. Van de accijnzen is «le suiker boven het 4/14 der raming (f708 333) gekomen tot t'807 009 ook do wijn heeft een aanmerkelijkonavana; het gedistilleerd komt do raming vrijwel nabij; het zout is iets ton achter bier, azijn en ge slacht ziin in hun opbrengst normaal. Op die middelen behoeft men «lus niet te rekenen voor den nog noodigen avans. Ook de zegel rechten gaven in Juni reeds meer dan waarop gerekend werd (ruim een ton meer); de regi stratierechten zyn ook een weinig vooruit; Ie hypotheekrechten hebben aan «le verwachting beunwoord, maar de successierechten bleven ditmaal stationnair en zullen ons dus dit jaar nog wel wat buitenkansjes verscbaflen. Wij mogen zonder al te overdreven ver wachtingen, de naaste toekomst kalm tege moet zien, indien althans wat nog geheel in 't onzekere ligt Bedryfs- en Vermo gensbelastingen ons niet foppen. Invoerrechten, posterijen en telegrafen heb ben vrywel «logelijkinntige beweging gevolgd die, in vergelijking met resultaten van Juni 1893, «le afgeloopen zomermaand bijzonder onderscheidde. »Iu een der Kamerstukken meen ik ge lezen te hebben, dat er aan de I-audsdruk- kerjj^jira^jlrii^jnilli^^ Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, aie voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden 'rat leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 23 JULI aanstaande, 's namid. van half twee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. 1IERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Nu «le lieer Casiinir Périer het hem dooi de Nationale vergadering opgedragen ambt heeft aanvaard, is het wellicht van belang hier iets mede te deelen omtrent het inkomen van het hoofd van den Franschen Staat. Mei opmerkelijkste is zeker wel, «lat het inkomen van den President noch uit de Grondwet, noch uit een gewone wet blijkt; het wordt eenvoudig alle jaren op «le Begrooting ge bracht. Sedert «le financieele wet van 16 September is het inkomen onveranderd ge bleven. nl. 000000 franc 'sjoars; de repre sentatie- en reiskosten bedragen eveneens 000 000 franc en Cusimir Périer geniet dus jaarlijks 1200 000 franc, die hem maande lijks worden uitbetaald, in twee afzonderlijke mandaten elk van 50 (XX) franc. Van de andere hoofden van Staten trekt de President der Zwitsersche Republiek het allerminste, 13500 franc, terwijl de hofhou ding van de Koningin van Engeland niet minder dan 385 000 Pond Sterling, of 80 rnillioen franc kost. De Koning van Grieken land heeft slechts 100000 franc meer dan de heer Casimir Périer, nl. 1 300 000 francs, de Koning van Denemarken tweemaal zooveel, de Koning van Zweden 6i rnillioen, de Koning van Portugal 3.8 rnillioen, de Koning en de koningin-Regentes van Spanje 7 450 (XX), de Koning van Italië 14500 000 en de Koning van Pruisen 11700000 franc. Evenals Sadi Curnot's gewelddadige «lood aanleiding heeft gegeven tot of eigenlijk stof Feuilleton. Naar hel Engelseh van A. GONAD DOYLK. IX. „Ge moet dan weten, dat ik vannacht voor het eerst zonder waakster in de kamer heb ge slapen. Ik gevoelde mij zóo wel, dat ik dacht, bet best zonder een te kunnen doen. Evenwel liet ik een nachtlichtje branden. Tegen 'n uur of twee in den morgen was ik in een lichten slaap gevallen, toen ik plotseling gewekt werd door een licht geraas. Hot was net een geluid als oen muis maakt, die aan een plank knabbelt, en ik lag er een poos naar te luisteren, mecnend, dat het geraas door een muis werd veroorzaakt. Doch daarop werd het luider en plotsoling hoorde ik bij het venster een scherpen metalen klik. Verbaasd ging ik in bed opzitten. Er kon geen twijfel aan ziin welke geluiden dit waren. liet zwakke geluid werd voortgebracht door iemand, die met een of ander instrument tusschen de vensterramen door had gestoken, en het luidere door het terugschuiven van den boom. Daarop was het een minuut of tien stil, alsof de persoon wachtte om te zien, of hot geraas mij had doen ontwaken. Toen hoorde ik een zacht gekraak, alsof het venstor heel langzaam word geopend. Ik kon hot niet langer uithou den, want, mijn zenuwen zijn niet meer wat zij geweest zijn. Ik sprong uit myn bed en sloeg de blinden open. Aan hot venster hing een man. Ik kon maar weinig van hem zien, want hy was ten snelste verdwenen. Hij was in een soort van dook gehuld, dio het onderste gedeelte van zyn gelaat bedekte. Van éen ding ben ik zeker, en dat is, dat hij een wapen in zyn hand had. Het scheen mij toe oen lang mes te zyn; ik zag het duidelijk flikkeren, toen hij wegliep." „Dat is zeer belangrijk," zeide Holmes. „En wat deedt gy toen?" „Als ik sterk was geweest, zou ik hom door het open venster zyn gevolgd. Maar zooals ik nu was, trok ik aan de schel en maakte het heele huis wakker. Dat duurde eenigen tijd, want de schel komt uit in de keuken en de meiden slapen hoven. Ik gilde echter luidkeels en dit deed Joseph beneden komen, die daarop de anderen gir.g wekten. Joseph on de staljongen vonden voetsporen op hot bloembed vóór het venster, maar het was zoo'n droog weer geweest, dat het een hopeloos werk was om het spoor over het gras na te gaan. Evenwel is er aan do hei ning oen plek, zoggen zij, die aantoont alsof er ieinund overheen iB geklommen. Ik heb nog niets aan de plaatselijke politie verteld, want ik vond het boter eerst uw mccning te hooren," Dit verhaal van onzen cliëntseheen op Sherlock llolmos con buitengewonen indruk te malton. Hij stond van zijn stoel open liep in klaarblijkelijke opwinding in do kamer op en neer. „Een ongeluk komt nooit ullecn," zeide Phelps glimlachtend, hoewel het duidelijk te zien was, dat het nachtelyk avontuur hem buitengewoon had aangegrepen. W. F. AU HOEN H UI Z E N, Havik, hoek Lavmdehtraat. HORLOGE- on INSTRUMENTMAKER. „Gij hebt zeer zeker uw deel gehad," zeide Holmes. „Zoudt ge donkendat go sterk genoeg zyt om met rud om het huis heen te loopon?" „O ja, ik verlang naar een beetje zonneschijn. Joseph komt ook." „Kn ik ook," zeide miss Harrison. „Ik geloof' zeide Holmes hoofdschuddend „dat ik u vragen moet, precies op dozolfde plaats te blyven, waar gij zyt. Do jonge dame ging weer zitten met een uit drukking van wrevel op haar gelaat. Haar broeder had zich evenwel by ons gevoegd en wij gingen mot ons vioren do deur uit. Wy liepen do ïnnn af, tot wy voor hot venster kwamen van de kamer van don jongen diplomuut. Zoon Is hy gezegd hail, waren daar voetsporen op hot bloem bed, maar zij waren hopeloos onduidel ij k en vaag. Holmes bukte or oven overheen en nchtto zien toen weer schouderophalend op. „Ik geloof niet, dat iemand hier iets uit zou kunnen opmaken," zeido hy. „Laten wij hot huis rondloopen en zien, waarom dit vertrek juist door den inbreker is gekozen. Ik zou ge ducht hebben, dat de grooto vensters van «Ion salon en de eetkamer meer auntrckkolykhoid moesten hebben." „Die vallen moor in het oog van den weg af," wierp Harrison op. „O, ja, nutuurlyk. Ilier is een deur, waar hg ook zou hebben kunnen beproeven in te breken. Waar is die voor?" „Dut is do keukendeur. Nutuurlyk is «Ho 'a nachts gesloten." „Is or ooit vroegor zoo'n poging tot inbraak geweest „Nooit," zeido onze cliënt. „Hobt gy veel zilverwerk in huis of iets andera om inbrekers te lokken?" „Niets van waarde." Holmee slenterde om het huis heen met zyn handen in ziin zakken en een onverschillig voor komen, dat nem niet eigen was. „U heeft een plaatsje gevonden, waar de kerel over de heining is gokloinmen, hoor ik," aeide hy tot Joseph Harrison. „Laat onB daar eens guun kijken." De jonge man bracht ona naar een plaats, waar een van do houten punten was gebroken. Ken stuk hout hing nog naar beneden. Holmes brak hot af en beschouwde het onderioekend. „Gelooft u, dat dit vunnucht afgebroken laf Het ziet er eerder uit, ulsof hot al langer ge loden gebeurd is, zou ik zeggen." „Dat kan wel." „Rr zyn geen sporen aanwezig, dat iemand aan don anderen kant naar heneden gesprongen is. Neen, ik geloof niot, «lat «lat ons iets zal helpen. Laten wg naar do slaapkamer terug- koeren en de zonk nog eens bespreken." Percy l'holps liep heel langzaam voort, stsu- nend op den urm van zyn toukomBtigen zwugsr. 1 luimes liep vlug de laan af en wy stonden voor het open venster, lang voordat de anderen er waren. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1