Stadsnieuws. heeteld" van formulieren voor de Be- dMjfebelasting. Indien" 'juist is wat de Haagsche correspon dent der Zutph. Cl. hier zegt, dan moet men vragen of men aan het Departement van Financiën nietof laten we maar vragen, of men er wel weet wat men doet. In een land van vier millioen inwoners drie millioen formulieren te laten drukken, terwijl er toch zeker niet meer dan éen millioen gezinnen bestaan, is in elk geval verkwisting. Men zegt, dat het Ministerie het oneens is over het invoeren van een nieuw systeem geweer bij bet leger, zóo zelfs, dat de Minister van Oorlog er een portefeuille-quaestie van zou maken. Ondanks den komkommertijd* on staat kundig gebied wordt er, zegt «le Haagsche correspondent der N. Groninger Cl., in Den Haag, nog druk over de politiek gesproken, vooral naar aanleiding van de, reeds in enkele bladen vermelde geruchten, als zou de Minister van Financiën bezig zijn de reeds ingevoerde Vermogens- en Bedrijfs belastingen te vervangen door een algeineene Inkomstenbelasting. Ik geloof er niet veel van en meen zeker te weten, dat de werk zaamheden bij Financiën, die dezen of genen op dit denkbeeld hebben gebracht, verband houden met de omwerking der Pereoneele- in een zuivere Verterings-belasting. De gouverneur van Suriname, jhr. rap. T. A. J. van Ascli van Wijck, wordt den laatsten dezer maand bier te lande uit Zwit serland terug verwacht en zal waarschijnlijk den 6en en den 13cn Augustus weder audiëntie verleenen aan bet Departement van Koloniën. Z. Exc. keert vermoedelijk 2S Augustus naar Suriname terug. In de Maandag gehouden laatste zomer vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht werd de Begrooting over '1895 vast gesteld tot een bedrag van f 08 708.01s aan inkomsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1717.60s. De Commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën hebben de Burge meesters gewezen op het feit, dat het af- j wisselende weder der laatste weken niet zonder invloed is gebleven op het gewonnen hooi en nu meer dan andere groote waak zaamheid noodig is ter voorkoming van het brandgevaar, dat door het broeien van liet hooi kan ontstaan, met uitnoo liging, alle maatregelen te nemen, die dat brandgevaar kunnen voorkomen. De ingezetenen worden bij vernieuwing gewezen op art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen, aan wier schuld wegens nalatigheid, onvoorzichtigheid, enz, brand is te wijten. Prof. dr. Tj. Halbertsma. hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen, is plotseling te Antwerpen overleden. De bekende kunstschilder J. B. Tom is gisterochtend te Leiden overleden. Zondagmiddag had te Heinkenszand een treffend ongeluk plaats. De predikant van Wilhelminadorp zou te 's Heerenhoek een ringbeurt vervullen; hij reed daartoe naar genoemde plaats, toen het paard, schrik kend voor een hond, op hol sloeg en de dominé de onvoorzichtigheid had om uitliet rijtuig te springen. Gevolg was, dat hij een eind weegs meegesleept werd, verschillende kneuzingen bekwam en een been brak. Bewusteloos opgenomen, werd hij in huis van ds. Van Spankeren te Heinkenszand binnengebracht waar hij Zondagavond nog niet tot bewustzijn bleek teruggekeerd. Zijn toestand is ernstig. Door den Officier van Justitie te Middel burg is hooger beroep a-ingeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij de Burger meester van Grauw is vrijgesproken van valschheid in geschrifte, in zake de stem briefjes ter benoeming van onderwijzer. Het bestuur der Wilhelminabron zal niet vervolgd worden, naar aanleiding van de klacht, tegen dat comité ingesteld door den secretaris van den Ned. Drogistenbond. Zooals bekend, grondde de aanklager zijn klacht op de omstandigheid, dat lijst C., be- hoorende bij de Wet op de artsenijkunde, verbiedt het verkoopen van geneesmiddelen in mindere hoeveelheden dan die lijst aan geeft. 't Is maar gelukkig ook, want andere zou men voortaan niet minder dan een millioen flesschen Staalwater te gelijk moeten inslaan. Ettelijke maanden is bet reeds geleden, dat zich in de provincie Groningen, destijds voor de zaak-Neerbosch in ijvervuur ontbrand, door de spreekbeurten van Van Doth, die heel Groningen bereisde, een linanciëele commis sie vormde, ten doel hebbend, den bestrijder van het «Moordhol" of eigenlijk van den wees vader van Neerbosch, de f20l)0 a 13000 te ver schaffen. welke hij zeide noodig te hebben, om zyu beschuldigingen voor den rechter waar te maken en Van't Lindenhout te doen veroordeelcn. Zeer langzaam komen echter de giften voor dit doei. In al dien tijd ill. heeft de penningmeester van genoemde commissie, dr. Louis A. Biihler. nog slechts ruim f680, dus zoowat het vierde deel van het benoodigde bedrag, ontvangen. Het voor beeld der gemeente Óldehove, waar zich een sub-commissie vormde, om giften van de in gezetenen in te samelen, vindt ook al weinig navolging: alleen te Delfzijl, Zuidhorn, De Leek en Grijpskerk geschiedde hetzelfde; de uitslag daarvan was dat ongeveer f 170 in die vijf gemeenten, bijeengebracht werd. De Telegraaf ontving echter Dinsdag een schrijven van Van Deth, waarin deze mee deelt, dat hij den strijd tegen Neerbosch hier opgeeft, oiu dien te gaan voortzetten »aan de andere zijde van den Oceaan, in Amerika, waar een roep om recht nooit onbeantwoord blijft." Over ongeveer drie maanden zal hij terugkomen om Van 't Lindenhout »<le on echtheid van al die mooie getuigenissen uit Amerika voor de voeten te slingeren." Had die reis niet kunnen wachten tot het einde van liet proces, dat eerstdaags te Middelburg den heer Van Deth te wachten staat Het voornemen bestaat oin het weder onthullen van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen zoo luisterrijk mogelijk te doen plaats hebben. Ken groot aantal oorlogsschepen, zal er bij tegenwoordig zijn. In Augustus, bij het 50-jarig bestaan van den Salon des Variétés te Amsterdam zal de 79-jarige stichter van dien schouwburg, de oude Judels, nog eens op de planken treden o. a. in De Schoolmeester. Met den grijzen couplet-zanger zullen misschien diens achter-kleinkinderen mede spelen De berichten, welke uit ons land en uit den vreemde komen, maken het duidelijk, dat de stortbuien, die wij Zaterdag genoten, slechts een bescheiden voor proefje waren van heigeen men elders zou waarnemen. Zoo wordt uit Harlingen gemold Sedert menschongeheugen beleefde men hier geen omveder, als Zondagochtend. Een wolkbreuk, die de stad onder water zette, zoodat men in sommige straten wel kon schuitje varen en in enkele achter buurten het water in de woningen stroomde en de bewoners naar den zolder vluchtten, deed denken aan een overstrooming. Volgens den regenmeter is er dezen nacht 44',2 eM. water gevallen, terwyl in de laatste twaalf jaren in éen etmaal niet hooger dan 37,8 werd genoteerd. Nog drie uren in het onweder lagen hoopen hagel aan den weg. Hevige bliksemstralen ontlastten zich over «le gemeente, en een schicht kwam neder op de R. K. kerk. terwijl daar dienst was. zonder evenwel schade te veroorzaken maar minstens de helft der schare ontvluchtte het heiligdom. Te Arnhem kwam het noodweer eerst 's middags tusschen 2 en 8 uur opzetten, vergezeld van wolk breuken en hagel, die groote schade toebracht èn aan de moestuinen èn aan de vruchtboomen èn aan ilc granen, maar ook aan honderden stadgenooten, die hun sousterrains zagen ondcrloopen. Het was toch niet overal zuiver water, dat daar binnen kwam. Met man en macht zag men op verscheidene plaat- seu het water uitscheppen. De heeren «les huizes en de dochters werden gerequireerd. Vele gezinnen hebben dien middag slechts ten halve een diner gehad, of iets dat dien naam waard was. Anderen bevoordeelden den kok. De hagel was op ver scheidene plaatsen des avonds nog niet gesmolten. De hellende stralen waren tijdens de bui woeste bergstroomen gelijk. De duisternis moot er angstwekkend zijn geweest. Ook uit andere plaatsen komen berichten over ongelukken. De bliksem sloeg in de woning van den voorman Nicuwenhuis in de Hoven te Zwolle, met het on gelukkig gevolg, dut zijn paard werd gedood. Zijn zoon, die in de woning in de nabijheid van den schoorsteen zat, werd eenigszins door den bliksem getroffen en bemerkte later, dat het haar van zijn hoofd geschroeid was. Twee varkens, die mede m dezelfde schuur, waar het paard stond, aanwezig waren, hieven ongedeerd. Zaterdagnacht omstreeks half éen sloeg «le blik sem in de kapitale boerenhofstede van den land bouwer J. W. Baltink in de buurtschap Harfsen. onder Gorsel. Van huis en inboedel is bijna niets overgeblevenkoeion en paarden waren in de weide, doch vijf varkens on een kalf kwamen in de vlammen om. Van de goreedschappen, als wagens, korren, enz. is ook ongeveer niets gered kunnen worden. Het hooi voor den winter wns op een weinigje na binnen; ook dit is verbrand. Alles was verzekerd, doch niet hoog. Zondagmiddag te 4 uur was men het vuur eerst geheel meester. Er was maar éen spuit aanwezig en wel uit Harfsen, daar de Almcnsche niet uit de gemeonte mocht gaan. Nog erger luiden de berichten uit het buitouland. In Oppei'-Beiorcn zijn groote verwoestingen aange richt. Het dorp Forstinning is geheel vernield. De internationale bakkerij-tentoonstelling, die in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam gehouden wordt, is Dinsdag geopend. Volgens den catalogus, ongerekend enkele nakotners, welke nog in een supplement zullen vermeld worden, is Nederland ver tegenwoordigd door 205 inzendingen. Voorts zijn ingezonden: door Duitschland 67, Italië 22, Oostenrijk-Hongarije en België elk 8, Rusland 7, Engeland 6, Denemarken 5, Frankrijk 4, Zwitserlami 3, Noorwegen en de Vereenigde Staten elk éen inzending. Bui tendien telt de afdeeling oudheden niet minder dan 206 nummers. Er moet veel moois, veel zoets en veel merkwaardigs te zien wezen, maar zegt «Barend Schutter." Maar éene zaak ontbreekt, er nog. Belangrijker dan deeg of trog, Dat is 't geheim hoe ieder man Het daaglijkscli brood verdienen kan. Een paar jaren geleden gingen, op publieke verknopingen, de kapitale Groniiigsclie boer derijen, als ze een 50 11.A. groot waren, J willig voor een ton van de baud. Gunstig 1 gelegen landerijen baaidon nog veel hooger prijzen, waarbij 'dan nog in aanmerking ge nomen moet worden, dat daar liet beklem recht bestaat en dus niet alleen de koop som in eens, maar eene telkenjare weder terugkeerende som, de vaste huur, betaald moet worden. Thans is de kooplust niet zoo groot meer. Voor een boerderij met ongeveer ai H.A. land (klei) te Finstenvold, de vorige week geveild, werd slechts even f 70 000 ge- geboden. Toch is die prijs uog niet bijzonder laag, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, daar de kooper van bedoelde boer derij, jaarlijkscb een vaste huur van f852 betalen moet, wat ook ongeveer gelijk staat met een kapitaal in eens van f 25 000. Het eiland Schiermonnikoog schijnt reeds veel aantrekkelijks te hebben voor den nieuwen eigenaar, graaf Von Bemstorff. De graaf en zijn gemalin hebben er zich voor dit badseizoen metterwoon gevestigd. Hij beeft zich een prachtig jacht aangeschaft en de equipage laten overkomen. Naar men uit goede bron verneemt, zullen vele Duitsclie familiën aldaar arriveeren om zoowel de grafelijke familie als de badplaats te bezoeken. Berichtten we in ons vorig nummer, dat de klok te Veere baar werk gestaakt had, eenharer buurvrouwen heeft nu geheel andere kunsten verkocht. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat de klok te W. reeus eenige maanden achtereen stil stond. Den volgenden dag ontwaakte zij uit haar winterslaap, maar dezer dagen kreeg dezelfde klok weer dezelfde kuren in den kop; zij weigerde te gaan en te slaan tot een goede geest Donderdag «le hulp der pers inriep, en haar »in de courant" deed zetten. En zie, Vrijdagmiddag om 4 uur kwam er plotseling leven in de hoogeplaatste juffrouw en sloeg zeéen, twee, drie, vier, vijf, zes tientwintig dertigveertig vijf-en-veertig. Als toen de klokkenist van het dorp niet ijlings ware toegesneM, zou «le klok zich zeker dood geslagen hebben. In den Zondag te Leipzig gehouden wieler wedstrijd over 5000 M. was de uitslag: 1. Jaap Eden; 2. A. Lehr, die nog nooit ge slagen was; 3. Rodervvald. In den ren van 1009 meter werd getracht Edeti en Rademaker om te rijden, zoodat zij moesten stoppen. Dientengevolge was de uitslag: 1. Lehr, 2. Ro«lerwald. Jammer, dat er in den tweeden wedstrijd niet eerlijk gereden is. anders hadden «le Hollanders nog meer voldoening gehad. Hulde aan onze dappere rijders en de hulp, die Rademaker aan Jaap verleende. De Parijsche editie der New- York Herald, die zich, ook blijkens vorige mededeelingen, bijzonder voor onze koloniën schijnt te interes seeren, wijdt weer eenige regelen aan de Lombok-expeditie, onder het opschrift: »De Hollanders in het Oosten." «Eenige weken geleden zegt het blad maakten wij melding van de nieuwe moei lijkheden, welke de Hollanders in Oost-Indië omlervonden. Een expeditie, werd uitgezonden naar Lombok en bereikte op schitterende wijze haar doel, zonder dat éen droppel bloeils vergoten werd. De sultan van Lombok onderwierp zich en indien zijn schoonzoon zich niet door zelfmoord het leven had be nomen, zou de expeditie geen enkel men- schenleven hebben geëisclit. »De uitslag dezer expeditie is een groote triomf voor de Nederlandsche regeering, want alleen aan de bewonderenswaardige maatregelen, welke de regeering heeft ge nomen. is het te danken, dat de inboorlingen van Lombok liet vruchtelooze van tegenstand inzagen." Aan dergelijke loftuitingen uit den vreemde zijn wij waarlijk niet gewend. K E N N I S_G_E VING. Schietoefeningen. De BURGEMEE&TER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 24, 24, 26 en 27 Juli aanstaande en, zoo noodig, op de volgende dagen, in hetY schietoefeningen zullen plaats hebben van uit het Nieuwe Diep naar een schijf, geplaatst op post no. 5. De rooilijn zal 2ü0 a 300 M. b. N. bet havenlicht van Muiden loopen. Van 2325 Juli aanstaande en, zoo noodig, na den 27en Juli aanstaande zullen schiet oefeningen van eene batterij, gelegen in de nabijheid der kustbatterij sDiemerdam", gehouden worden, in eene richting, gaande ongeveer 500 M. b. Z. het fort aan het Pampus. Beide schietoefeningen zullen piaats heb ben tusschen tien uur des voormiddags en en vijf uur des namiddags. Tijdens de schietoefeningen in liet Y zullen roode vlaggen geheschen zijn op de West- batterij bij Muiden, op do Kustbatterij bij Diemerdam, op bot. Diemerbuitenveld bij de schijf en op lnimetjeshorn. Tijiiens net vuren van nabij de Kustbat terij »l)iemer«latn" zullen roode vlaggen ge- heseltoti zijn op de West battery bij Muiden en op «le buttery bij Diemerdam. Amersfoort, den iüon Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHLMMELI'ENNINCK. De Raad «lezer gemeente vergaderde Dins dag den 17en dezer, des middags om half twee, voornamelijk tot het doen van be noemingen. Voorzitter was de beer Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimtnelpenninck. Tegenwoordig waren 13 ledenafwezig met kennisgeving de heeren Van der Want, Tengbergen en Van den Wall Bake en be nevens de heer Visser, wegens verblijf buitens lands. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en z. h. st. gearresteerd. Aan de orde is de benoeming van een Wethouder. Bij de eerste vrije stemming verwierf dr. Groeneboom 6, de heer Van der Want 4 stemmen en de heeren Van Beek, Visser en mr. Van Zijst ieder 4 stem. Daar de volstrekte meerderheid niet ver kregen is, wordt overgegaan tot een tweede vrije stemming, waarbij de uitslag is: dr. Groeneboom 8, de heer Van der Want 2 stemmen, de heeren Van Beek, Visser en mr. Van Zijst ieder 1 stom. Dr. Groeneboom zegt dank voor het ver trouwen door den Raad in hem gesteld, doch wensclit de aanneming der benoeming in overweging te houden. In verband met dit besluit wordt de be noeming van een Ambtenaar van den Burger lijken stand tot een volgende vergadering aangehouden. Tot lid van de openbare gezondsheids-com- missie (vacature dr. Doyer) wordt benoemd dr. A. J. A. Prange. Bij de eerete stemming verkreeg dr. Prange 6, de heer J. G. Buys 4 en de heer N. R. C. A.van der Pluym 3 stemmen; bij de tweede stemming verkreeg dr. Prange er 7, de heeren Buys en Van der Pluym ieder 3. Aan dr. Prange zal kennis gegeven worden van «le benoeming. Volgens het praeadvies van B. en W. werd het verzoek van dr. H. W. Heinsius om ontslag als leeraar aan liet Gymnasium en «le inrichtingen voor Middelbaar onderwijs z. li. st. ingewilligd en het ontslag eervol verleend. Op liet door hem daartoe gedaan verzoek went eervol ontslag verleend aan mr. J. Heyligers als lid van de Commissie van toe- zicfit op het Middelbaar onderwijs, en zulks onder dankbetuiging voo de goeder diensten door hem bewezen. Conform het praeadvies van bet Dagelijksch bestuur werd z. h. st. besloten den heer J. Blom te vergunnen tot wetieropzeggens een brugje te doen bouwen over de binnen- singelgracht achter het perceel Muurhuizen 197, tegen een jaarlijksche recognitie van 1 2.50. Ingekomen was de Gemeenterekening over het dienstjaar 1893, welke aan ontvangsten f236 532,09 en aan uitgaven f225 949,85 bedraagt, zoodat er een voordeelig saldo is van f 10 582,24. Ze is, evenals de rekening van bet Bur gerweeshuis, in handen gesteld van de com missie. Nog waren ingekomen het proces-verbaal van de jongste Kasopneming en «le goedkeu ring van de verlioogingen der jaarwedden van onderwijzend personeel. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering om 2.10 gesloten. Dr. 1'. Groeneboom heeft de benoeming tot wethouder aangenomen. Ds H. W. Kalff, predikant bij de Remon- strantscbe gemeente te Alkmaar, hoopt aan staanden Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk allier. Ds. M. J. Bouman, predikant bij de Gerefor meerde kerk B alhier, heelt bedankt voor het beroep bij die gemeente te Zeist. Generaal-majoor F. C. C. Bloem, comman dant van de 2e divisie infanterie, is hier hedenochtend omstreeks 8.22 aangekomen lot het houden eener inspectie over de vier veklbataljons van liet 5e regiment infanterie, hier in garnizoen, Vermoedelijk in verband daarmee werd hedenochtend even na 6 uur de mobilisatie dier bataljons gelast, die, toen de generaal aan de Infanterie-kazerne kwam, reeds ge heel marschvaardig waren. De officier van gezondheid der le klasse J. P. M. Trousselot, van het 5e regiment infanterie alhier, wordt van 20 tot 20 Juli gedetacheerd bij het herstellingsoord voor militairen te Milligen. In de plaats van liet bataljon infanterie uit Breda, waar roodvonk in de kazerne heerscht, is Dinsdag bet 5e bataljon van liet 4e regiment van dat wapen, uit Gouda, onder bevel van majoor G. J. D. A. Riesz, naar het kamn van Zeist vertrokken, teneinde daar tot 24 dezer schietoefeningen op groote af standen te houden. Men zij dus indachtig, dat liet terrein onveilig is.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2