111 Het recht van ERFPACHT Advertentiên. I Eén ding is zeker, ZONDAGSRUST. „het Huis ten Halven" 1L EEN HUIS, moest worden uitgesteld, aanstaanden Zondag den 22en worden gegeven. Onze stadgenoote uiej. H. J. F. Merger heeft met gunstig gevolg het examen voor Ïiano (lager onderwijs) afgelegd bij de Ned. 'oonkunstenaars Vereeniging. Als 'tware tusschen de geweldige regen buien van Maandag en gisteren door genoten Dinsdag de 350 kinderen der Zondagscholen van de Christelijke JongelingsvereenigingPs. 149: 9 van het feest hun door die vereeni ging bereid in verband met haar in Novem ber te vieren 25-jarig bestaan. Om éen uur trokken ze in optocht van «Volksheil" naar Lockhorst, waar, door de goede zorgen van den heer Spelt, al wat gevaar kon aanbrengen was opgeheven, daar langs den waterkant touwen gespannen en de schommels uiteen genomen waren. Naar hartelust konden de kleinen daar ra votten; een ganschen dag in de vrije natuur beteekent voor velen hunner meer dan menig lezer wel zich voorstellen kun. In troepjes van dertig afgedeeld voerden ze daar, onder toezicht en aanmoediging van de leden der vereeniging, allerlei spelletjes uit om nader hand gezamenlijk een wandeling te doen in het mooie Lockhorsterbosch. De jonge dames van het Zangkoor hadden inraidaels gezorgd voor de versnaperingen; een heele arbeid als men nagaat dat er 1500 krentebroodjes, 200 pond kersen en 500 Liter melk werden genuttigd en ieder zijn portie moest hebben. Onder begeleiding van het daartoe mee genomen seraphine-orgel brachten de leden van het Zangkoor eenige liederen ten ge- hoore. Of ze wel met de noodige belangstel ling door de kinderen werden aangehoord? Tegen zeven uur werd de terugtocht aan genomen. De kleinsten er waren er bij van 5 jaar werden in groote wagens stad waarts gebracht, de overigen wandelden terug. Dicht bij de stad overviel dezen laatsten een van die regenbuien waardoor deze zomer, waarlijk niet tot zijn eer gekenmerkt, wordt. In groote haast word «Volksheil" bereikt en van daar keerden de kinderen huiswaarts, opgetogen over liet genoegen dat ze dien dag genoten hadden, een pret die best op woog tegen het natte pak dat ze in 't laatste oogenblik hadden gekregen, dankbaar aan ben die hun zóo veel genoegen hadden ver schaft. Gaarne voldoen we aan het verzoek om hier dank te brengen aan hen die dit kin derfeest organiseerden en aan den heer Spelt, op Lockhorst, die er zeer veel toe bijdroeg, dat het zoo weinig kostbaar was. Vanwege de vereeniging «Het Vaderland getrouwe," wier hoofdzetel gevestigd is te 's Gravenhage en wier doel is, onderstand te verleenen aan weduwen en weezen van oud strijders der Nederlandsche zee- en landmacht van alle gezindten, wordt, met vergunning van den heer Burgemeester, aanstaanden Maandag en volgende dagen met gesloten, verzegelde bussen, voorzien van een stempel der vereeniging hier ter stede rondgegaan tot inzameling voor genoemd doel. Wij twijfelen niet of velen zullen offer vaardig bevonden worden en door het schen ken van ruime giften er toe medewerken, dat genoemde vereeniging aan haar schoon doel kan blijven beantwoorden. Bovenstaande inzameling wordt ook aan bevolen door generaal Lanzing. De vele plasregens en sterke winden komen den tuinders hier zeer te onpas. De grond wordt doorweekt met water en tie boonen lijden geducht van den wind. Als de weers gesteldheid niet gauw ten goede verandert, zullen er weinig boonen geteeld worden, ook al omdat ze in de meeste tuinen zeer ten achteren zijn vanwege de kou, die we na April gehad hebben. De aardbeienpluk, en gedeeltelijk ook de frambozenpluk, is afge- loopen. De opbrengst van net gewas is minder geweest dan zich aanvankelijk liet verwachten en de prijs was slechts middel matig. Gemengd Nieuws. De Arnhemsche courant geeft de volgende examen-bloempjes Voor eenige jaren vertaalde ergens een candidaat op het eind-examen voor hetGym- - nasium le carcasse du cheval gisant sur le sable door: Het geraamte van het paard trappelende op de sabel; hij werd evenwel tot de academische studiën toegelaten en is thans predikant. Een ander die een elfjarigen gymnasialen cursus had afgelegd en niet bevorderd werd, vertaalde: Tm jok des vaguesindomptécsqui s'entre-choquent follement sur la plaine saus limit es, font, desemdre au fond du aoeur des émotions Iragiques, door: De vreugde der onoverwonnen golven, die elkander op dwaze wijze op de grenzelooze vlakte schokken, waren op het punt om af te dalen in de diepte van het hart van de tragische ont roering. Kpn Nieywo-Gids^r voud dexe vertaling niet onzinnig. Het njkt wel wat op het moisje dat men vroeg waarom zy niet schaatsen 'reed en dat antwoorddeJ'ai dèsyè'ux de pie et des pied9 d'hivér. Frankrijk bezit nog een Maximilien Robes pierre die de teugels voert niet van net bewind, maar van de paarden voor een steenkolenwagen. Het bestaan van dien man een achterneef van den vermaarden om- wentelingsheld werd onlangs ontdekt, toen hij zich voor de rechtbank te Parijs te ver antwoorden had wegens een ongeluk, ver oorzaakt door zijn onvoorzichtig rijden. Een ongehoord brutale letterdief is wel Francesco Rubelli, een Siciliaan, die door een gezelschap op dat eiland, dat alledn oorspron kelijke rooverstukken vertoont, een drarna in 4 bedrijven heeft doen opvoeren, dat hij voor eigen werk uitgeeft en niets anders is dan een gewone vertaling van Schiller's «Rauber." De Figaro deelt eenige brieven mee van den laagnartigen moordenaar van President Carnot. Kan het dwazer Een Belgisch journalist heeft in allen ernst voorgesteld om een belasting van 10 franc te heffen van eiken Belg, die een knevel draagt. Hij zegt, dat er ruim 2 millioen Belgen zijn, die hun knevel zouden willen behouden en het Rijk daardoor 20 millioen meer inkomsten zou krijgen. Elke dagbladredactie beeft op haas zon den register profetische madedeeliugenals gebeurd wordt vermeld, wat nog gebeuren moet. In den regel worden tie profetiën vervuld; sorns echter niet. Geldt het on belangrijke zaken, dan trekt het de aandacht niet; wel echter wanneer het gewichtige ge beurtenissen betreft. Ongelukkiger echter dan de redactie van de Li/on Républicain kan er wel geen wezen. Zij toch verspreidde den 25eu Juni, den dag na den moord op President Carnot het vol gende den vorigen avond opgemaakte en afgedrukte bericht. «Te 10 uren begaf President Carnot zich naar de gala-voorstelling in den schouwburg, waar „Andromaaue" wordt opgevoerd. Bij zijn aankomst aldaar zijn hem langdurige ovaties gebracht; na een uur aldaar ver toefd te gebben is hij onder luide toejui chingen naar de prefectuur teruggekeerd. Sedert de Russische feesten heeft men zoo veel geestdrift nog niet aan den dag gelegd. Kortom de feestdag was schitterend en werd door niets gestoord." Er is iemand te voet gereisd van Calcutta Britse b-Indië) naar Rathenow( Brandenburg). Het is een boekdrukker uit laatstgenoemde plaats, die in Australië fortuin gemaakt had, maar al wat hij bezat op de terugreis vei- loor door een scheepsbrand, die hem ook van zijn grootsten rijkdom, zijn vrouw en zijn kinderen, beroofde. Hij kwam doedarm te Calcutta aan en aan vaardde van daar te voet de reis naar huis door Hindostan, Afghanistan, Perzië, Tur kije Zuid-Rusland, Bulgarije. Rumenië en Oostenrijk. Hij was bijna twee jaren on derweg. Een firma te Birmingham heeft een ei er- koker in den handel gebracht, die de eieren na een naar verkiezing vast te stellen tijd zelf uit het water opheit. De eieren worden in een korlje van draadwerk gelegd, hetwelk verschuifbaar bevestigd is aan een stan daardje, dat in den ketel wordt gezet. Aan het boveneind van dit standaardje is, boven den ketel uitstekend, een soort uurwerk be vestigd, naar het beginsel der wekkers ge construeerd en waarop een willekeurig te verzetten wijzer het aantal minuten aanwijst, gedurende welke de eieren moeten koken, is deze tijd verstreken, dan brengt het uur werk het korfje met eieren naar boven en tegelijkertijd waarschuwt een signaal, mede op de wyze der wekkers, dat de eieren klaar zijn. Gemakkelijker kan het wel niet. Menscben, die wat onattent zijn, kunnen door dit toe stelletje voorkomen, dat de eieren te hard worden. Huisvrouw. Sedert geruimen tijd werd het Duitsche stadje Quendlinburg verontrust door anonieme brieven, die in menig gezin den vrede ver stoorden en tweedracht zaaiden. Na lang vorschen werd de oorsprong van die brieven ontdekt bij drie dames uit de hoogere kringen, de vrouw en de volwassen dochters van een fabrikant, tegen wie door de talrijke belas terden en benadeelden een aanklacht bij de justitie werd ingediend. Het hoofd van het gezin echter, een achtens waardig man, geheel vreemd aan de eerlooze handelingen der zijnen, wist met veel moeite en door een storting van 500 Mark in de armenkas te verkrijgen, dat de aanklacht werd ingetrokken, waarop hij zelf recht deal over de schuldigen. Vijl' jaar lang hadden zij hun laster rondgestrooid; vyf jaar lang zullen zij daarvoor ook boeten. Zij zijn voor dit tijdsverloop van alle vermakelijkheden, bals, partijen, voorstellingen, uitgesloten en mogen de grenzen, der gemeente niet^versghsijden, dus gfeen zomendtstvöjcs of jradreisjpsmeer. Elke Kerstmis 'moeten zij honderd paar kousen, eigenhandig gebreid, aan- het wees huis afleveren en bovendien moet de oudste dochter, die de hoofdschuldige is, een half jaar lang het trottoir voor de ouderlijke woning boenen. De economische beteokenis der naaima chine is oulangs op een vergadering van deskundigen besproken en bij die gelegen heid zijn de volgende niet onbelangrijke ge gevens bekend gemaak(. Ongeveer 15 millioen naaimachines zijn tegenwoordig in de be schaafde wereld ingebl'uik. Jaarlijks worden er 1*\ millioen gefabriceerd, waarvan 'er ongeveer 50000 in Duitschland gemaakt worden. Op de wereldtentoonstelling te Lon den in bet jaar 1851 werden slechts 3, op de Parijsehe tentoonstelling in 1850 slechts 14 naaimachines ingezondenin 1801 haddfen echter te Londen reeds 33 fabrikanten ten toongesteld. In 1853 werden in de Vereenigde Staten slechts 2309 naaimachines gemaakt, doch in 1859 reeds ruim 46 000, in 1872 ruim 700000 en sedert is een stijging begonnen. In 1854 kwam de eerste Amerikaansebe naaimachine naar Duitschland en spoedig ontwikkelde zich in dit laatste land een wel varende industrie. De naaimachines zijn in den laatsten tijd voort!urend verbeterd. Worden ze met de voeten in beweging ge bracht, dan kan men thans 600 steken in de minuut doen: met stoom 2elfs3500. Een goede machine kan gemakkelijk acht uur per dag door den mensch gebruikt worden. De invoering van de naaimachines heeft op velerlei gebied groote veranderingen ver oorzaakt. Zonder baar is geen confectiezaak, geen fabricatie van ondergoed of schoenen in het groot denkbaar. Ook de ijzergieterij heeft heel wat te dankeri aan de naaimachine industrie, waarin tegenwoordig een kapitaal van minstens 450 millioen steekt. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN11 Juli. Evert, z. van Lam- bertus van den Hoek en Johanna Maria van Dijk. Albertus, z. van Jan Willem Floor en Maria Gerritsen. Aruolda Jacoba Jo hanna Maria, d. van Daniel Dijs en Jacoba Christina van den Akker. 12 Juli Johan nes llendricus Bernardns, z. van Petrus Hen- dricus Antonius Lobmanu en Arnolda Maria Gerardina Brom. 13 Juli. Cornelia, d. van Hendrik van Eeden en Dirkje van Harselaar. Lijndert, z. van Lyadert Windhouwer en Albertje van Koot. 14 Juli. Adriana Hu- bertina, d. van Hendrik Pieter Schicken- dantz en Hillegonda Knijn. 15 Juli. Lam- bertus, z. van Jan van Brakel en Hendrika Poort. Anna Jacoba Elize Wilhelmine, d. van Bernard us Adrianus Jakobus van der Hegge Zijnen en Henriëtte Elisabeth Heule. 16 Juli. Cornelia Petronella, d. van Jacobus Johannes Sleeking en Alijda Johanna van der Veen. Theophilus Lodewijk, z. van Wouter Bakkenes en Maria Louisa Hane- veer. 17 Juli. Alijda Jobanna, d. van Andreas Hendrikus Worffel en Louise Stoll. ONDERTROUWD: 19 Juli. ArieMalestein en Maria Ruytenberg. Johannes Elschot en Catrina Kraan. OVERLEDEN11 Juli. Jan Bernard Ach terkamp 3 j. Een lev. aang. kd. v. g. van Jacobus Johannes van Kuijzen en Teunisje van den Brink. 12 Juli. Gysbertus van der Pol. 39 j. ongehuwd. 16 Juli. Willem Brom, 5 m. 17 Juli. Bernardus Hendrikus Antonius Lensing, 9 d. Geertruij van Iloei, 72 j. wed, van Simon Budselaar. Elisabeth Alida Voortman, 7 m. 18 Juli. Gijsbert Vermeulen, 69 j, echtg. van Maria Kaal. 346ate ST ei rlTS-LOTEÊUJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 16—19 Juli (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 1724. Prijzen van f20. 3703 3710 3744 6632 6643 6658 6663 6668 8354 8386 8713 8723 8735 8750 8762 8769 8772 8779 8787 879011719 11742 11754 11763 1177511776 1949519504 19510 19524 19532 19534 19538 1956719570 19575 19076 19686 19689 198101981219814 19823 19824 19837 en 19867. Te zamen 47 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 2e klasse 30, 31 Juli, 1 en 2 Aug.; 3e kl. 13—16 Aug.; 4e kl. 27—30 Aug.; 5ekl. 10—13, 18—21, 25—28 Sept. en 2—6 Oct. De tweede klasse bevat de volgende prij zen 1 van f20 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 5 van f 10G, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f100 en 1566 van f30. (Geen nieten). Amer$r<>ortsehc /wem- en Badinrichting-. Ondertrouwd J. Th. M. WARNS1NCK en H. M. CARTIER VAN Ö1SSEL. a mer-^tooflt, IjiOCHKM, I 18 Juli 1894. Datum. 8 uur. I 12 uur. l i 11 4 uur. 3 Aanmer kingen. 17 Juli. 153 I (52 f.3 I «2 6.1 62 IS (50 r.s 32 60 6:'. 61) 19 60 60 j 61 j 60 61 62 •j» Heden overleed onze jongste lieveling JOHANNES HENDRIKUS in den aanvalligën leeftyd van bijna achttien maanden. D. C. PRINS. C. S. M. E. PRINS Bauer. Amersfoort, 18 Juli 4894. De Heer en Mevrouw 8AND- BERG—Geisweit van der Netten, betui gen hun hartelyken dank voor de bewijzen van belangstelling by de feboorte vqn hunnen zoon ondervon- en. Kraamvisites worden liefst 24 en 25 Juli afgewacht. Sunlight Zeep geeft ateédfl verblijdende uitkomsten, terwijl namaak altijd leleur- stelt. Hel woord „Sunlight" is geBtem- Cjt peld op ieder «tak, iet vooral hierop. y' want eerst dan ia men verzekerd eene uitmuntende Zeep, vooral voor de waach, te ontvangen. Overal verkrijgbaar 35 cent per doos. Indien gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden hebt in te koopen, wilt dat dan ZATERDAG AVOND doen. Waartoe zoudt gij, geheelnoodeloos, de Zondagsrust van anderen storen- 1 Op Diusdag 24 Juli 1894, voor- middags II uur, zal te Soesterberg in het HUIS TEN HALVEN ten overstaan van den Notaris A. V08KAER te Zeist in het openbaar worden geveild en verkocht: I. wijk D. no. 54 bestaande in HUIS met GROOTEN INRIJSTAL en SCH<JUB met PA ARDENSTALLING, staande oè. mitsga ders het recht van erfpacht tot 1 November 1914 tegen een canon van fit,— 'sjaars aan een perceel GROND, groot 9 aren 50 centiaren gelegen te Soesterberg gemeente Soest aan den straatweg van Utrecht naar Amersfoort en eenige perceelen GROND daarbij, tezamen groot 27 Aren 20 centiaren. Het huis bevat beneden KOFFIEKAMER, 8 KAMERS, KEUKEN en KELDER, boven 4 SLAAPKAMERTJES en ZOLDER. wijk D. no. 53 ingericht tot BAKKERIJ, met ERF, GROND en TUIN, gelegen naast voorgaande perceel, groot 12 Aren, 35 centiaren. Het buis bevat WINKEL, WOONKAMER, BAKKERIJ en KEUKEN. Deze perceelen worden eerst ieder afzon derlijk, daarna tezamen geveild. tot 1 Januari 1907 tegen een canon van f36,75 'sjaars, aan een perceel HFJDE te Soesterberg gemeente Soest groot 2 HA. 27 A. Betaling der kooppenningen op 3 Septem ber 1894. Breeder bij biljetten omschreven en nadere inlichtingen bij voornoemden Notaris VOS- MAER te Zeist.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3