Donderdag 26 MS Juli 1894. No. 4374. 38e Jaargang. Binnenland. Het gestolen tractaat. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandug- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 ut. nor 3 maanden. Advertcntiën 1—0 regels 00 ct.elke regel meer 10 ct. Groote lette» naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en ontcigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct Aftonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent Bij advertcntiën van buiten dc stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnummor 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusscïienkomst ontvangen, na te zenden- Opgave van duidelijk adres is vol doende- Prins Carl van Denemarken is Maandag middag om half drie weder met de Helgoland uit Rotterdam vertrokken, na vooraf, aan boord van het schip aan eenige autoriteiten een afseheids-déjeuncr aangeboden te hebben. Rij gelegenheid van het bezoek aan de Koninginnen is de prins vanwege H. M. de Koningin, door de Koningin-Regentes begif tigd met, het Grootkruis der orde van den Nederlandsclien Leeuw de commandant van de Helgoland met het commandeurskruis dei- orde van Oranje-Nassau en de adjudant van «len prins met het officierskruis van laatst genoemde orde. Men zal zich herinneren, dat bij het eerste bericht over het bezoek van den deenschen prins toen werd zijn jongere broeder Harold verwacht we de opmerking maak ten, dat hier weer een prachtige gelegenheid was om huwelijksgeruchten in het leven te roepen. En ziedaar, de Etoile Beige bevat nu wer kelijk een correspondentie uit Kopenhagen, waarin men spreekt van huwelijksplannen. In do best ingelichte kringen aldaar weet men te verhalen, l onze Regentes mot den Koning van Denemarken ia briefwisseling staat, "en wel »iu overeenstemming met de Staten-Generaal." Keizer Wilhelm zou zulk een verbintenis ongaarne zien, maar als de Keizer soms hoopt op een huwelijk, van onze Koningin met een zijner zoons, dan heeft hij liet niis, want de Kamers zouden ongaarne een huwelijk met den Duitschen prins goed keuren Hoe jammer voor die Kopenhaagsehe kop pelaars. Zóo goed ingelicht en dan te moeten hooren, dat de prins slechts eenige uren op Soestdijk was. en dat onze marine te laat kwam, om... den toekomstigen prins-gemaal behoorlijk te begroeten. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat voortaan de officieren en adjudanten-onderofli- Feuilleton. Xaar het Engeheh van A. CON AN DOYLE. XI. „Maar mijnheer Holmes zei toch, dat hij niet naar Briabrae ging." „Ik ken hem al een heelen tijd," zeide ik, „maar ik heb hem nog nooit iets zien doen, zonder dat hij daarvoor zijn gegronde redenen had" en daarmee ging het gesprek op andere onderwerpen over. Maar het was een zware dag voor mij. Phelps was nog erg zwak na zijn landnrige ziekte en ziin ongeluk maakte hern kribbig en zenuwach tig. Te vergeefs beproefde ik zijn belangstelling op te wekken voor Afghanistan, voor Indië, voor sociale vraagstukken, om zijn geest wat afleiding te bezorging, ilij kwam telkens weer terug op het gestolen tractaat en hij sprak zyn verwon dering en zijn vermoedens uit over hetgeen Hol mes deed, welke stappen lord Holtlhurst wel zou nomen en welk bericht wij don volgenden dag zouden krijgen. Todh het avond werd. was zijn opwinding pijnlijk. „Je hebt toch wel volmaakt vertrouwen in Holmes?" vroeg hij. Ik hel.» hem zeer merkwaardige dingen zien doen." cier der bereden artillerie de sabel aan den zijzadcl zullen moeten vastmaken, evenals reeds vroeger voor de minderen van dat wapen is bevolen. Het bericht omtrent de aanschrijving, die aan de Gemeentebesturen verzonden is tot het verzamelen der bouwstoffen voor een nieuwe Kieswet, wordt bevestigd. De aanschrijving was echter niet voor openbaarmaking bestemdhet, woord «ge heim" kwam er althans op voor. De bouwstoffen komen in hoofdzaak hierop neer, dat men wonscht te ontvangen opgaaf van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer op 1 Mei j.l. van '23- en 24-jarigen leeftijdl>. van liet getal personen dit jaar wegens bedeeling van de Kiezerslijst weg gelaten: c. het minimum belastbaar inkomen in de plaatselijke directe belasting, en d. de minimum-aanslag in die belasting, en casu quo het getal aingeslugenen voor niet meer dan fl of fO.nO. Rij de jongste Kamerverkiezingen kon men bemerken, dat de gemeentebesturen over de opvatting van een zeilde wetsvoor schrift niet gelijk denken. Sommige lieten kiezen volgens de nieuwe, andere volgens de oude kiezerslijsten. Ook thans kunnen wij een staaltje over de uiteenloopende meening van gemeente besturen meedeelen. De prolectionnistische landbouwbond verzocht per circulaire aan de verschillende gemeenteraden adhaesie te willen betuigen met lrtiar adres, aan H. M. de Koningin gezonden over de bescherming dor graanrechten. Verschillende gemeenteraden legden deze missive als zijnde ongezegeld ter zijde. Andere gemeenteraden wijdden er een uitvoerig debat aan en besloten werkelijk een adres aan H. M. de Koningin te zenden. Hetzelfde geschiedde ten opzichte van een missive der Vereeniging Boaz. De eene gemeenteraad legde haar als ongezegeld ter zijde, de andere wijdde er een debat aan. Indien nu dergelijke verzoeken werkelijk dienen gezegeld te zijn. dan zullen die ver- eeuigingen of particuliere autoriteiten, die op een algemeen belang de aandacht van gemeenteraden vestigen voor ieder verzoek een uitgaaf van 4100 X 224 <;t. of' f 247.50 hebben. De Commissaris der Koningin in Utrecht lieelt ter kennis van de gemeentebesturen gebracht een door hem ontvangen schrijven van het hoofdbestuur der Nederlandsche pensioenver.eeniging oor werklieden. „Maar hij heeft nog nooit licht gebracht in een zóo duistere zaak als deze, wel?" „O, ja; ik heb hem vraagstukken zien op lossen, die nog veel minder gegevens aanboden dan het uwe." „Maar dan stonden er zeker niet zulke groote belangen op het spel?" „Dat weet ik niet. Wat ik zeker weet, is, dat bij werkzaam is geweest ten behoeve van drie der regeerende Huizen yn Europa, en in zeer belangrijke zaken." „Jij kent hem goed, Watson. Hij is een zóo ondoorgrondelijk man, dat ik eigenlijk nooit weet, hoe ik het met hem heb. Zou je denken, dat hij goeden moed in de zaak heeft? Geloof je, dat hij de zaak tot een gelukkig einde denkt te kunnen brengen „Hij heeft er zich niet over uitgelaten. „l)at is een slecht teeken." „Integendeel; ik heb opgemerkt, dat hij het gewoonlijk zegt, wanneer hij het spoor bijster i.-s. Maar als hij op een spoor is en hij weet niet volstrekt zeker, of dit wel het rechte is, dan zwijgt hij als een mof. Maar, amice, wij kunnen aan dc zaak toch niets doen, of we onszelven nu al zenuwachtig maken of niet, en daarom moet ik je verzoeken, naar bed te gaan, om friseh te 'zijn voor hetgeen ons morgen kan te wachten staan." Eindelijk slaagde ik er in, l'helps mijn raau tu doen opvolgen, hoezeer ik wel inzag, dat hij le zenuwachtig was om veel te kunuen slapen. Zijn gemoedsstemming was inderdaad besmet telijk, want ik lag zelf den halven nacht te peinzen over dit zonderlinge geval en haalde mij allerlei veronderstellingen in het hoofd, waarvan In dat schrijven zegt het hoofdbestuur o. a. het volgende: »IIet. beginsel, om niet alle werklieden, in dienst der gemeente, voor den ouden dag een pensioen te verzekeren, wint bij de ge meentebesturen meer en meer veld. lil ver scheiden gemeenten wordt dan ook de tot standkoming eener pensioenregeling voorde werklieden en beambten voorbereid. Het hoofdbestuur wenseht er daarom de aandacht op te doen vestigen, dat bet Werkliedenfonds der Peusioenvereeniging ook pensioenver zekeringen afsluit voor gemeente-werklieden en beambten. De gemeentebesturen kunnen zich dus voor zoodanige verzekering tot dat fonds wenden, dat zijn tarieven zoo voor- deelig mogelijk heeft kunnen vaststellen. Het fonds toch beoogt niet alleen geen winst, maar ook zijn administratiekosten worden door de Peusioenvereeniging en het Waar borgfonds gedragen. Bij die gemeentebesturen, welke reeds een pensioen-regeling hebben tot. stand gebracht, zoude het bestuur er op wenscheu aan te dringen, om alsnog bepalingen in die rege ling "op te nemen, waardoor verhoed wordt dat zij, die reeds bij het Werkliedenfonds verzekerd zijn, in slechteren toestand zouden kunnen komen. Om dit laatste te voorko men. zou een bepaling wonschelijk zijn, waarbij «le werklieden, die reeds bij het Werkliedenfonds zijn verzekerd, die verze kering kouden voortzetten, zonder genood zaakt te zijn aan het Pensioenfonds der gemeente bij te dragen. Wanneer zij den gemeentelijken dienst verlaten, zullen zij, verzekerd gebleven bij het Werkliedenfonds, hun aanspraak op het pensioen, waartoe zij bijdroegen, behouden.» In de te Utrecht gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Gelder land en Utrecht is o. a. «Ie Weesinrichting te Neerbosch ter sprake gekomen. Daar omtrent had de inspecteur geschreven«Het ziekenhuis aan de weezeniiirichthig te Neer bosch is zóo ver gevorderd, dat dit vermoe delijk met 1 Juli a. s. reeds in gebruik kan en zal komen. Bij een onverwacht bezoek bleek de voeding voldoende en goed te zijn. Op meerdere slaapzalen waren reeds venti- lutie-apparaten aangebracht, terwijlgedurende den zomer de veutilatic-iurichting aan de ramen op die vertrekken zal worden aan gebracht." Hiermede kon prof. Van Overboek «ie Meijer zich niet vereenigen. Hij stelde ver schillende vragen en opmerkingen, in ant woord waarvan de inspecteur te kennen gaf, IV. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraal. HÜRI.OGE- on INSTRUMENTMAKER. de eene al onmogelijker was dan de andere. Waarom was Holmes te Woking achterge bleven? Waarom had hij miss Ilarison ge vraagd, den geheelen dag in de ziekenkamer te blijven? Waarom had hij de voorzorg genomen om op Briarbrae er niets van te zeggen, dat hij van plan was, den nacht over te blijven? Ik pijnigde mijn hersenen inet deze en dergelyke vragen, totdat ik eindelijk in slaap viel. Het was zeven uur, toen ik ontwaakte, en ik begaf mij terstond naar Phelp's kamer, waar ik dezen verschrikkelijk zenuwachtig aantrof. Hij had den geheelen nacht geen oog geloken. Zijn eerste vraag was of Holmes nog niet was aange komen. „Als hij het beloold heeft, dan komt hij ook," zeide ik, „en geen minuut vroeger of later dan hij heeft gezegd." Ik sprak de waarheid, want even na achten hield er een rijtuig voor de deur stil, waar onze vriend uitstapte. Voor het raam staande, zagen wij, dat zijn linkerhand gezwachteld en zijn ge laat bleek en grimmig van uitdrukking was. Ilij trad het, huis binnen, maar het duurde nog eenigen tijd, eer hij de trap op kwam. „Ilij ziet er zeer verslagen uit," zeide Phelps. Ik was genoodzaakt toe te geven, dat hij gelijk had. „Bij slot, van rekening," zeide ik. „is de oplossing van de zaak misschien hier in de stad te vindon." I ..Ik weet niet, hoe het komt." zeide hij. „maar ik had mij van zijn terugkomst zooveel voor dat hij het niet op den weg van het genees kundig Staatstoezicht gelegen achtte om, zooals de heer v. O. d. M. wenschte, aan te dringen op wijziging der statuten on verandering in het toezicht. In de regeling der bevoegdheid van den geneeskundige zijn alle punten aangenomen, behalve wat zijn bemoeiing met de voeding betreft, daar men daartegen principaal bezwaar hadhet ging niet aan, meende men, op gezag van den dokter de menu te bepalen voor een pensi- onnaat vau een duizendtal kinderen. Dit is echter ook dc, bedoeling nietmen wil alleen toezicht op gehalte en hoeveelheid en daarop heeft de adj.-inspecteur nader aangedrongen. Overigens zijn alle gewenschte bepalingen aangenomen. Zoo ziet de dokter nu alle kinderen bij aankomst en worden zij, met het oog op de veelvuldig voorkomende tuber culose, aanvankelijk afgezonderd gehouden voorts houdt hij tweemaal's maands visitatie over alle kinderen. Omtrent do lijfstraffen kon «le adj.-inspecteur niets meedeelen, orn«1at liij dit punt niet heeft onderzocht. Wel weet hij, dat een afkeurenswaardige provoost door een nieuwe vervangen wordt. In de venti latie is verbetering gebracht door het aan brengen van roostere van voldoende afmeting, tuimelramen en ventilatiekokers. Toch bleef prof. De Meijer bij zijn meening, .lat verbeterd deskundig toezicht noodig blijft, en «laar de raad zich bij hem aansloot, zal de inspecteur in die richting werkzaam zijn. Nog kwam ter tafel een rapport van de heeren Wefere Bettink, Van Embden en Thomas over de vraag, op welke wijze de berekening voor geneeskundige verzorging der armen zou kunnen women geregeld, zoodat. èn aan de belangen der armen èn aan de eischen voor billijke vergoeding aan geneeskundigen en apothekers zou worden voldaan. In dat rapporc wordt het verkeerde be toogd van «aanneming van een som in eens, of van een vergoeding per lid." Vergoeding volgens bepaald tarief zou goed zijn, maar stuitte af op bezwaren, aan de vaststelling van het tarief verbonden, terwijl de commissie in haar slotsom zegt te wenschen de vaststelling van1. voor genees-, heel- en verloskundige hulp zal, afgescheiden van levering van geneesmiddelen, een ver goeding worden verleend 2: voor het leveren van geneesmiddelen zal deze vergoeding be staan in: a. vergoeding voor geneesmiddelen, berekend volgens den gemiddelden prijs waarvoor de groothandel die levert, gevonden uit de prijs-couranten van drie Nederlandsche gesteld. Maar gisteren was zijn hand toch niet gezwachteld, dat weet ik zeker. Wat zou dat beduiden „Je bent toch niet gewond, Holmes vroeg ik, toen mijn vriend de kamer binnentrad. „Och, maar een klein schrammetje, door mijn eigen onhandigheid," zeide hij, ons goeden mor gen knikkend. „Ik moet zeggen, mijnheer l'helps, dat uw zaak een van de duisterste is, die ik ooit heb onderzocht." „Ik vreesde al, dat zij uw krachten zou te boven gaan." „Het is zeer merkwaardig." „Die gezwachtelde hand wijst op avonturen," zeide ik. „Wil je ons niet vertellen, wat er ge beurd is?" „Na het ontbijt, mijn waarde Watson. Je moet bedenken, dat ik van morgen al dertig mijl heb afgelegd. Op mijn advertentie iB zeker geen ant woord gekomen, wel De tafel was al gedokt en juist toen ik wilde schellen, kwam juffrouw Hudson met thee en koflie binnen. Eenige oogenblikkeu later bracht zij drie schotels binnen en wij schaarden ons om dc tafel, Holmes hongerig, ik nieuwsgierig en l'helps in een toestand van vreeselijke gedruk- hcid. „Juffrouw Hudson heeft goed voor ons gezorgd," zeide Holmes, een schaal met gestoofde kip ont- blootend. „Haar spijskaart is wel een beetje be perkt. maar voor een Schotsche vrouw heeft zij een goed begrip van wat een ontbijt moet zijn. „Wat heb je daar Watson?" „Ham en eieren," antwoordde ik. (Wordt vervolgtl).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1