Stadsnieuws. Kroothandelaarsdie prijs-coumnt wordt ver hoogd niet 20 pCt.b. vergoeding voor het gereedmaken en afleveren dier geneesmid delen, volgens eon van Staatswege vast te stellen tariei. Dinsdag overleed te Teteringen, bij Breda, <le gepensionneerde luitenant-kolonel van het O.-l. leger VV. Rykens, ridder der Militaire Willemsorde en van den Nederl&ndschen Leeuw. De ontslapene was een sieraad van bet Indische leger; zijn heengaan wordt door zeer vele oud-strijd mak kers betreurd. De oud-zoeoHicier J. A. Willink Ketjen is 1 Juli in den ouderdom van 50 jaar te Pretoria overleden. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft gis teren in hooger beroep uitspraak gedaan in de bekende zaak van J. Barger, oud 40 jaar. ontslagen predikant te Harlingen, die dooi de Rechtbank te Leeuwarden, wegens moord op niej. 0. Miraude te Harlingen, oen 6 Maart gepleegd, is veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Het Hof beeft bet vonnis van de Recht bank bevestigd. Voor tie Haagsche rechtbank werd Dins dag Dij verstek behandeld de zaak van G. van Deth, wien ten laste werd gelegd, dat hij, in een door hem onderteekenden brief, aan ds. Van Gheel Gildemeester te 'sGra- venhage beleeiligingeu beeft toegevoegd die als smaad women goqualifieeei-d, ten op zichte van zijn levenswandel, waarbij hem grove scheldwoorden werden toegevoegd. Ds. Van Gheel Gildemeester, als getuige gehoord, verklaarde Van Deth slechts opper vlakkig te kennenalleen had hij eenmaal geholpen hem f 1000 te bezorgen, waarmede hij naar de Transvaal is gegaan en overigens schijnt Van Deth's toorn te zijn opgewekt, omdat ile predikant zich indirect in de zaak van Neerbosch had gem ;ngd. Het O. M. eischtel maand gevangenisstraf wegens eenvoudige beleediging. Het Hof te Middelburg veroordeelde Van Deth hij verstek tot 4 maanden. Daarna werd behandeld de klacht van ds. Van Gheel Gildemeaster tegen dr. 1- Biihler te Groningen, die in een daar verschonend weekblad tot eei-stgenoemden predikant ver schillende smadelijke aantijgingen heeft ge richt. Beklaagde beweerde slechts de bedoe ling gehad te hebben voor wuar..eid en gerechtigheid op te komen, doch werd her haaldelijk door den Voorzitter opmerkzaam gemaakt, dat. zyn beschuldigingen louter of op deels iu rechten reeds weersproken ge ruchten, óf op praatjes berustten. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken 1 Augustus. Eerst in de laatste dagen van October zal de zaak der valscbe bankbiljetten voor het Hof te Amsterdam in hooger beroep worden behandeld. Maandag zijn door den gemeente-ontvanger van Amsterdam de eerste biljetten van aan slag in "Ie plaatselijke directe belasting naar hot inkomen ten laste van de forensen ver zonden. Bij de forensen te Amsterdam bestaat het voornemen do inschrijvingsbiljetten, aan hun kantoren uitgereikt, oningevuld terug te geven. Een zestigtal te Bussura wonende forensen in het geheel houden daar zeventig families, tot deze categorie behoorende, verblyf kwamen daar bijeen om over het besluit van den Amsterdamscben gemeenteraad te hun nen aanzien te beraadslagen. Op vrij onheb belijke wijze sprak de voorzitter van deze bijeenkomst, de heer Platte, het geval. Deze noemde de raadsleden stommeriken, het be- sluil flesschentrekkerij en zeide, dat Amster dam door financieel wanbeheer in een staat van bankroet was geraakt. Na eenige discussie werd een protocol ge- teekend en Donderdag, als alle afgevaardigden zijn gekozen, zal het comité zich in verbinding stellen met rechtsgeleerden. liet eerste gedeelte van het feest, gewijd aan de herdenking van het feit van de reductie vóór 300 jaren, toen Groningen voor goed de Spaanscbe heerschappij afwierp en op nieuw aan de Unie werd verbond -n, werd Maandag zoo goed en zoo kwaad het ging het regende er duchtig op los te Gro ningen gevierd. Om acht uur wijdden de groote klokken van den Martinitoren het feest in. waarna liet carrillon te hooren gaf een zestal melo dieën uit de 16e eeuw, en daarna nieuwe vaderlandsche liederen. In de Martinikerk hield dr. S. I). van Veen, predikant bij de Hervormde gemeente, de «jubeljaurs-predi- katie". Onder den tusscbenzangPsalm 1031 en 2, werd een marineren gedenksteen onthuld, aangebracht in den zuidelijken pilaar van het damesgestoelte, die geplaatst is door de voog den van het Groene Weeshuis, als beheerders van bet Van Swinderen-fonds. Op den steen leest men de volgende inscriptie: «Ter gedachtenis (Juli 1HM.) Anno 1594. den 24 Juli], hefft men in S. Martens Kercke unde Uloesteren allo beelden begint uth tho nemen, sehr ordentlyk, met besloten deuren unde consent van Syn Exel- lentie unde onsen Stadtholder. Den 27 July is die erste predicatie, doch sonderlingche ein dancksegginche tegens Godt oopenbaer in S. Martens Kercke ghedaen van Menso Altingli,prediger binnen Embden, unde men song uen 103 psalm, des Wonsdaeges nae Jacobi anno 1594. Soli Deo Gloria." Des middags en des avonds werden muziek uitvoeringen gehouden van de pui van het Stadhuis. Zooals men weet, is dit feest slechts een voorspel van hetgeen September geven zal, wanneer de burgerij en ue studenten geza menlijk hun beste krachten zullen inspannen om het eigenlijke feest luisterijk te vieren. Kerkvoogden en notabelen van de Her vormde gemeente te Langeweer (Fr.)Jiebben zeker gedacht, dat het beter is ten halve keeren dan ten heeie dwalen. Er was besloten dat men een nieuwe pastorie zou bouwen. De inschrijving werd opengesteld, do biljetten werden ingeleverd en kerkvoogden en notabelen vergaderden om de briefjes te openen. Echter kwam in die vergadering de bouw nog eens ter sprake. Vooral werd de vi-aag te berde gebracht, of zij noodig en wenschelijk was. Het gevolg der discussie was, dat niet algeineene stem men besloten werd geen nieuwe pastorie te bouwen. Dal de harmonica-treinen op tie Staats spoorwegen meer en meer in den smaak óok van het Nederlandsehe publiek vallen en de reiziger volgaarne een geringe by be taling olfert om van het meerdere confort, dat ze aanbieden, te proliteeren, blijkt uit het toenemend gebruik dat ei- van gemaakt wordt. Men deelt ons mede, dat in de maand Juni 1.1. ongeveer 200 Hollanders per »Har- monicazug" naar Duitschland togen, en be cijfert het aantal, dat voor de loopende maand zal worden verkregen, op rond 4000. Zoowel de uitstekende inrichtingalsde buiten gewoon rustige gang van de rijtuigen bren gen de vermoeienissen, aan een lange reis verbonden, tot een minimum terug, terwijl de gelegenheid om zich te verplaatsen en met tal van medereizigers in aanraking te komen, een aangename afwisseling aanbiedt. Last not least is het voorreizigers, wie de heilige maag niet gansch onverschillig is, een niet te versmaden troost dat in de harmonicatreinen een excellente keuken en kelder wordt aangetroffen. De restaurateur welbekend door zijn grandioos buffet aan het station Frankfort kan dan ook voldaan zijn over het voor- loopig succes bij onze landgenooten, tenminste als juist is hetgeen ons wordt verteld, name lijk, «lat op een der laatste reizen van Am sterdam naar Frankfort niet minder dan tachtig Duitsche haantjes »servirt" werden. Tel. De internationale Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam is iu de eerste week bezocht door niet minder dan 15135 personen Zon dag was het er zeer drukdien dag kwamen er 4786 bezoekers. Gisteren werd de tijdingzaal van de Haag sche Courant geopend, in de benedenzaal van het pand, grenzende aan het bureau van genoemd blad, in de Wagenstraat te 's-G raven hage. Bij de gisteren gehouden schietoefening aan de schietbaan aan Het Vosje is de le luitenant Stroo, van het 7e regiment infan terie te Amsterdam, door een revolverschot ernstig aan het hoofd gewond. Uit goede bron verneemt de Limb. Koerier, dat de oud-griffier Schreurs zich te Nippes bij Keulen bevindt. Hij moet zelfs bij oen Burgemeester van Maastiicht een attestatie de vita hebben laten aanvragen, om zijn pensioen te kunnen ontvangen. De heer A. Borger te Stadskanaal, vroeger kleermaker te Hoogezand, vierde gister zijn lOOen veijaardag. Hij schijnt de kwalen, on afscheidelijk aan een zittend leven verknocht, steeds ferm getrotseerd te hebben, want thans nog kan hij voor een krassen grijsaard door gaan en ziet hij er dan o'>k niet tegen op, dagelijks een ferme wandeling door zijn woonplaats te doen, en zooals dezen zomer nog, zijn tuin te bewerken. Ook zijn zintuigen hebben «der jaren geweld" met glans door staan en verrichten hun respectieve werk zaamheden nog zeer goed. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de heer Kooi, uit Huizen, een vaartuig uitvond, dat «zonder kosten werkte" en dat bij hier voor o.a. uit Engeland een zeer hoog bod kreeg. Dit schip nu is Dinsdag, op reis naar Antwerpen, in de Schelde totaal verongelukt. In Friesland vertoont zich in onderscheidene aardappelvelden, inzonderheid iu de laagge legen landen, de aardappelziekte. Loof en knol zijn beide aangetast. Op enkele plaatsen wordt de besproeiing met bouillie bordelaise met goeden uitslag toegepast. Ook in Zeeland, voornamelijk op Tolen, is de ziekte waargenomen. De ziekte is in aantocht! Men zij op zijn hoede. Een net gekleed persoon, die een naam opgaf van een bekende Zaanlandsche familie, logeerde eenige dagen in een der groote hotels te Baarn. Ilij maakte goeden sier, at table d'hóte en dronk uitstekende merken. Hij profiteerde van de seboone natuur en maakte verschillende rijtoeren. Op arglistige wijze wist hij van den nötelhouder nog eenig geld los te krijgen en daarna is hij van zijn rijtoer niet teruggekeerd, na eerst nog den koetsier goed te hebben laten eten en drinken, ten koste van den kastelein. Deze persoon was reeds bij de politie gesignaleerd. Misschien zet hij zijn praktyken op andere plaatsen voort: men zij dus op zijn hoede. De heer Hugh Clemens, te Londen, zendt aan het N. v. d. D. een weer voorspel Img, waarin verklaard wordt, dat wy een zeer mooie Augustusmaand zullen hebben. Ju Nederland zal het alleen den 0n, den 15n en den 26n Aug. wat regenen. Met uitzon dering van die dagen zal het do geheele maand mooi weer zijn. Ook iu Noord-Duitseh- land, Denemarken, Noorwegen en Zweden zal het, volgens dezen Engelschen proleet, mooi weer zijn, met uitzondering van enkele regendagen. Of de voorspelling uitkomt? Luitenant-kolonel C. F. H. Putman Cramer, commandant van het 2e bataljon 5e regiment infanterie hier, is bij Kon. besluit van 2 Juli op pensioen gesteld, terwijl hem tevens do rang verleend is van kolonel. Tot majoor bij liet 5e regiment infanterie is benoemd de kapitein K. 1'. A. van de Wall, van bet regiment grenadiers en jagers. De le luitenant T. B. J. Brommer, van bet 5e regiment infanterie bier, is bevorderd tot kapitein bij het 3e regiment van dat wapen. By liet 5e regiment infanterie zijn be noemd tot 2e luitenant de cadettenJ. J. Beijerman, F. J. (Juanjer, E. D. van der Sleesen en L. Schutte, allen herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda. De onlangs tot. officier van gezondheid der 2e klasse bij de landmacht, in O. 1. benoemde arts J. Bonk, is bij het Koloniaal werfdepot in zijn nieuwen rang erkend. Aan het toelatings-examen voor het 'le studiejaar van den Cursus bij het 5e regiment infanterie hebben van de 15 adspiranten vol daan sergeant-titulair Muller Timmerman Thijssen. sergeant-milicien Drabbe, korporaal Van der Slooten, korporaal Schuurman en sergeant Petei's, De batterijen van de hier garnizoen hou dende 2e afdeeling van hot le regiment veld-artillerie gaan morgenochtend om 8 uur, onder bevel van majoor J. J. Schluiter, op marsch naar Apeldoorn, waar ze nacht kwartier houden en vanwaar ze Zaterdag naar de Legerplaats bij Oldebroek marcheeren om daar tot 11 Augustus te verblijven tot het houden van schietoefeningen onder leiding van den regiments-commandant, kolonel J. G. F. van Houtum. De vier batterijen van het korps uit Utrecht, die eveneens naar Oldebroek marcheeren, zullen morgenochtend tusschen 0 en 10 uur door Amersfoort trekken. Deze batterijen hou den resp. nachtkwartier to Putten, te Nijkerk en te Lrmeloo. Tot hot waarnemen van de geneeskundigen dienst gedurende den marsch is, voor de bat terijen uit Utrecht, aangewezen de officier van gezondheid le klasse Van Urielvoor die uit Amersfoort de officier van gezondheid 2e klasse Coenen, tei-Wijl de vétérinaire dienst gedurende den marsch respectievelijk zal worden waargenomen door den paardenarts 2e klasse P. Brouwer en den paardenarts le klasse Balangée. De paardenarts 2e klasse Brouwer blijl't gedurende het verblijf dei- batterijen in het kamp te Oldebroek ge detacheerd. Men zal zich herinneren welk zwaar weer het Maandagochtend was en dan willen toe geven, dat ae «mennekes" in het kamp van Zeist er wel wat tegen op zagen om voor de gevechtsschietoefeningen uit te rukken. En uitgerukt moest er worden, te meer (laai de inspecteur, generaal-majoor Ilennus, in het kamp was. Eerst werd de oefening een kwartier uitgesteld, toen nog eens een kwar tier, daarna een half uur, maar de lucht werd al grauwer en grauwer. Het regende onophoudelijk, telkens met frissehen moed, en het onweer was niet van de lucht. Eindelijk, toonde lucht wat opklaarde, rukte men uil. De generaal reed vooruit met kolonel Van Resteren tot op eens een ge weldige vuurstraal, onmiddellijk gevolg door ecu daverenden donderslag, vlak voor het paard van den inspecteur in den grond sloeg. Geen der beide olïicieron bekwam eenig letsel e» beiden bleven in bet zaal, hoewel de paar den, als licht te hegrijpen is, vreemde ca priolen maakten. Dat de generaal en de kolonel spoedig in het kamp terug waren en de dokter even raadpleegden, ligt voor de hand. Toen tegen den raiddag het weer beter werd, word de oefening voortgezet en bijge woond door den generaal en den kolonel. Bij den grooton Nationalen schietwedstrijd van 24 Juni tot 8 Juli te Amsterdam gel houden, behaalde de d. d. schutterij te Amers foort in korpswedstrijd A. don zilveren medaille. Do schutters die (le eer van hun korps nok in dezen wedstrijd weder hoog hielden waren: sergeanten-majoor J. VV. van Ach- tenbergh, G. Muijs en G. J. Boode on sergeanten N. Vink en W. B. Smit. Bovendien behaalde in afdeeling B. (per- soncelen wedstrijd) sergeant-majoor G. Muijs den 8sten prijs met 72 puntende lste prijs werd behaald inet 78 en de :15ste (laatste) prijs met 61 punten. In afd. j). (vrije baan) verwierven nog prijzenserge anten-majoor Muijs ou Van Acliterbergh en sergeanten Vink en Smit. Bij het te Wageningen gehouden eind examen der afdeeling B. 111 der Rijksland bouwschool werd het diploma «Landbouw kundige" uitgereikt aan onzen stadgenoot den heer K. W. van Kijbergen; te Amsterdam slaagden voor de hoofilacte de dames W. C. Pelt en A. 11.M. üeulingh, van hier, en te Arnhem slaagde bij het examen voor apothe kers-bediende onze stadgenoote raej. H. G. A. C. Prikken. Het plaatselijk departement van het Nut vergadert, hedenavond tot het uitbrengen van de Rekening en verantwoording over bet afgeloopen- en do vaststelling der Begrooting voor liet ingetreden Departementsjaar. De keurmeester vandevisch heeft gisteren vijf partijen, ongeveer SO manden, garnalen en éen partij bot voor de consumptie afge keurd en aan de politie overgeleverd, die ze in tonnen van de stad-reiniging naar do aschbelt deed vervoeren en daar onschadelijk gemaakt heeft. Volgens gerucht zou sedert Zondagochtend een kind van een der gehuwden uit de Inf'anterie-kazerne vermist, zijn en zouden dagelijks eenige honderden manschappen, mot daarbij beboerend kader, naar het verloren wicht zoeken. Inderdaad is Zondagochtend een bijna 17jarige knaap bosehbessen gaan zoeken en dien dag en ook Maandag niet teruggekeerd werkelijk hebben toen en ook Dinsdag enkelen hier en daar in den omtrek in de bosschen gezocht. Maar do jongen was op eigen houtje naar Nijmegen gegaan, vanwaar hij gisterochtend is teruggekeerd. Toen gisterochtend do heer De B. naar het station was gebracht en de trein ver trok, schrok het paard dat voor het rijtuigje gespannen was en door den oudsten zoon bestuurd werd. In vliegende vaart holde het don Soestervveg op en liep tegen het huis van den heer Van 't Eind aan, waardoor de achteras door midden knapte; eenige Meters verder sloeg liet lichte rijtuigje tegen een lantaarnpaal, waardoor ook de vooras liet. begaf, wat den heer De B. deed besluiten om uit liet rijtuig te springen. Bij dien sprong echter raakte hij met een voet inde leidsels verward en werd nu, op den rug liggend, meegesleept tot het paard op den IJtrechtschen weg tot staan werd gebracht. Wat een wonder mag heeten, is dat er niets dan stoffelijke schade werdtoegebracht. Dinsdag tegen den avond kwamen vier groote rijtuigen, waarvan éen zelfs met drie paarden bespannen, de stad binnenrijden; in stap en onder de meer of minder wel luidende tonen van de eene of andere König- lich Siichsische kapel, ging het naar de Oude Vischmarkt, waar uitgestegen en in »de Poort van Kleef' gemiddagmaald werd. Do kapel cn.. 'f0'1 minores werden gelaaid en ge spijzigd in «De Keizerskroon". De joyeuse bande, uit38 personen bestaande, allen leden van de Utrechtsche Vrijwillige Brandweer, die reeds om 5 uur 's ochtends de Bisschopsstad verlaten en een rijtoer ge maakt hadden, bracht heel wat vertier in de stad. Tot laat in don avond hield ze de on verdeelde aandacht gaande van groot en klein, dat hij do «Poort" geduldig wachtte op de dingen die komen zouden. Tegen half elf ging men in de rijtuigen huiswaarts. Hun Amorsfoortsche collega's 30 in getal zullen 0 Augustus eveneens feest vieren. we hopen met evenveel animo en onder begunstiging van nyon mooi weer. Zij begeven zich naar Nijmegen. Als vervolg op het bericht in ons nummer van 2.» Juni kunnen wij meedoelen, dat dooi den lieer Krieger alhier bericht is ontvan gen, dat bij de {legeering in beginsel geen

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2