Maandag 30 Juli 1894. No. 4375. 38e Jaargang. Het gestolen tractaat. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF Verschijnt Maandag- en Don der Hag namiddag mot gratis '/.ondugtbhul. Abonnement por 8 maanden/1,-- Franco post ƒ1.16. Abonnement alleen op hei Zondagsblad voor Amersfoort 40 cL, 'voor binnenland 60 et. r 10 ct. tiroote letters naar plaatsruimte. r,egai >i.Mtl— tn ,c: te Amersfoort. 8 maanden, Advertentiën 1—6 regels 60 et.elke regel n officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames por regel 26 ct, A/trmdirrlijke nummert 10 omt. Olsnstianbiedlngen en aanvragen, Hltalultend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regale, In het Zondagsblad, per regel 0 ooal B\j ad verten tiën van buiten do stad worden de inuoaseerkostou in rekening gebmoht. Buroau MÜURHUIZFN Roek Kortograoht, Wijk B. 0u Telephoonnumnior 19. KNAAP of MEISJE. Kleine schetsen, naar aanleiding van de vrouwenbe .reglng oneer dagen.* Wilt u even een bezoek met me afleggen bij het gezin van 't hoofd eenor Openbare school te G. U ziet in de ruime, gezellige huis kamer, om de ronde tafel, waarvan de hooge lamp haar licht door de kamer verspreidt en de vlugge handen der ijverige arbeidsters beschijnt, de zorgende huismoeder aan 't hoofd harer schrikt niet zes dochters gezeten. De oudste van dat zestal is haar derde tiental levensjaren reeds ingetreden. De zusters tellen trapsgewijze, ieder twee jaren, in leeftijd af. Moeder is bezig, nieuwe overhemden te knippen, voor den eenigen zoon en broeder, die, cadet aan de Militaire academie te Breda, zijn vacantie thuis passeert en in de ouder lijke woning overal laat gevoelen en weten, dat hij er is. De oudste zusjes éen achter de naai machine beijveren zich, het door moeder uitgemeten en geknipte in behoorlijken vorm te brengen en keurig af te werken, voor dien eenen voor wien zooveel opgeofferd wordt, meer dan men kan, maar omdat het een jongen is. Als «broer" in de volgende week, inet de voortbrengselen des ij vers van het vrouwelijk gezin vertrokken is, zijn vaders zorgen veel vermeerderd, is moeders huishoud geld wel ingekrompen, maar hebben zij de hoop in 't hart behouden eenmaal op hun eenigen zoon als «officier" trotsch te kunnen zijn en mogen de meisjes weer«de week" in 'thuishouden beurtelings aanvaar den, haar half versleten, verschoten japonnetjes 't buitenst binnen, 't onderst boven keeren, verder ja, wat met de jongste zusjes keu velen, een poosje wandelen gaan, vriendin netjes bezoeken, een kleedje op de verschoten canapé haken, wat lezen, een hoedje «op knappen," en zich verder vervelen. Of die meisjes dan niets moeten leeren? Zeer zekerZe hebben de vakken van 't lager onderwijs van a tot z gevolgdzelfs een beetje franscli geleerd, ja, een harer beeft daarenboven nog ales" gehad op 't erfstuk der familieeen platte piano, er. oefent zich soms nog op oorverscheurende wijze op dat rammelend muziekinstrument, als ze niet weet waar het groote stuk ledige tijd te plaatsen. Feuilleton. Naar het Engelech van A. CON AN BOYLE. XII. „Mooi I En wat zult u gebruiken, mijnheer Phelps? Een stukje kip, een eitje of wilt ge liever uzelf maar eens helpen?" „Dank u, ik kan niets eten." zeide Phelps. „Kom, probeer het maar eens." „Dank u, liever niets." „Nu," zeide Holmes, met een alim oogknipje, „ik denk toch wel, dat u mij dien schotel eens zult willen aangeven?" Phelps tilde het deksel op en terwijl hy dit deed, slaakte hij een kreet en werd zoo bleek als een lijk. Midden op de schaal lag een rolletje blauwgrijs papier. Hij greep het, verslond het met zijn oogen en begon toen als een krank zinnige door de kamer te dansen, terwijl hij het tegen zijn hart drukte en schreeuwde van vreugde. Daarop viel hij in een armstoel neer, zóo uitge put door zijn aandoeningen, dat wij brandewijn in zijn keel moesten gieten, om hem niet in zwijm te laten vallen. „Stil, stil I" zeide Holmes, hem op den schouder kloppend. „Het was verkeerd van me om or u zóo mee op het lijf te vallen, maar Watson kan u zeggen, dat ik nooit goed weerstand kan bieden aan den lust om een beetje komedie te spelen." Studeeren Foei Meisjes Huisvrouw moe ten ze worden, weten hoe 'ter in keuken, kelder, provisiekamer en linnenkast uitziet, en wat daar gedaan moet worden als ze eenmaal gehuwde vrouwen zijn. Ja als zij De cadet is aller trots geworden'2e luite nant infanterie Indisch leger. Na zijn vertrek sterft al spoedig de vader-kostwinner en blijft de moeder met zes dochters zonder middelen achter. Arme meisjes! Nu de wereld in! Hoe? Een ambtenaar ter stedelijke secretarie te D. is gezegend met een achttal kinderen, half om half. Wat moeten de jongens worden Eén bij de telegraph ie en 't postwezen éen aan 't postkantooréen ter secretarie en éen naar 't instructie bataljon te Kampen, dan kan hij later als officier naar Indië. Papa wrijft zich tevreden de handen't pak is van 't hartzijn kinderen zullen menschen worden. En de meisjes? O, die leeren bij moeder 't huishouden, stoppen, mazen, strijken, «in maken"; dat is vrouwen- en meisjeswerk. Want, hoe dwaas, bij mr. C. groeien alle meisjes als mannen op! Dat gaat naar de Normaalschool, met een pak boeken in de hand, precies studenten Ja, éen bezocht zelfs de H. B. S. onder de jongens «Wat zullen dat voor huisvrouwen worden, als ze 't wordenMaar zulke meisjes trou wen toch niet Zoo overlegt het ambtenaarsouderpaar, over de toekomst der dochters huns vriends met gezag beslissende. Als later de jongens met hun kunde en wetenschap, zelfstandige leden der maatschap pij zijn geworden en 't leven zyn ingetreden, is ile vader zwak en bejaard. Hij wordt ^epensionneerd, en de meisjes die nog eerbiedig op den titel van «huisvrouw" wachten, zoeken nu door naai- en handwerk jes de verminderde inkomsten te vergrooten. Knorrig, verbitterd op 't lot, worden ze onaangenaam, vermageren vóór hun tijd en moeten met leede oogen aanzien, hoede dochters van mr. C. thans blijmoedig hun zelfstandig, maatschappelijk levensdoel ver overd hebben, en onafhankelijk, zich in be schaafde kringen kunnen bewegen; opgeruimd zijn en blijven, omdat ze nooit tijd, gelegen heid of lust tot kniezen of mijmeren nadoen. Phelps greep zijn hand en kuste die. „Goa zegene ui" riep hij uit „Gij hebt mijn eer gered." „Nu, mijn eigen oer stond er ook by op het spel," zeide Holmes. „Ik verzeker u, dat het voor mg al even onaangenaam is, in een zaak te falen als het voor u kan zijn om een opdracht verkeerd uit te voeren." Phelps stak het kostbare document in den binnensten zak van zijn jas. „Ik durf u niet verder in uw ontbyt storen, en toch sterf ik van nieuwsgierigheid om te weten, hoe gij het gekregen hebt en waar het was." Holmes dronk kalm een kop kofiie en wydde al zijn aandacht aan de ham en de spiegeleieren. Daaarop stond hg op, stak zijn pijp aan en ging in een armstoel zitten. „Ik zal u vertellen, wat ik eerst deed, en hoe ik daartoe kwam," zeide hg. „Nadat ik u aan het station verlaten had, ging ik een heerlijke wandeling doen door een prachtig landschap naar het dorpje Ripley, waar ik in een herberg thee dronk en de voorzorg nam om mijn veldnesch te vullen en een paar broodjes in rayn zak te steken. Daar bleef ik tot den avond, als wanneer ik naar Woking terugkeerde, waar ik juist na het ondergaan van de zon den hoogen weg naast Briarbrae bereikte. Ik wachtte, totdat de weg zuiver was hij wordt nooit erg druk bezocht, denk ik en klom toen over de heining. „Maar het hek stond toch zeker wel open?" riep Phelps uit. „Jawel, maar ik heb een bijzondere voorliefde voor deze manier van binnenkomen. Ik zocht de plaatB uit, waar de drie pnnboomen staan, waar ik het minste kans had, opgemerkt te Twee barer zyn reeds ten huwelijk ge vraagd, maar ze wachtten er niet op De heer K. is secondant aan oen groot instituut te L. Nadeschooltydengeeltliij van uur tot uur les om in de beboetten van zijn toenemend gezin te voorzien, want hier is 't ook«en bleef het maar bij negen De oudste van allen geniet de eer «zus", d. i. de oudste zuster, te zijn en dus voor allen te mogen meehelpen zorgen, reeds van hare kindsheid af. Lezen, scliryven, wat rekenen, kon ze ul heel vroeg. Dat was dus een gemak voor hare ijverige moe der, die nu naar oudste niot naar school behoeft te zenden. «Zus" echter, hoe gewillig als iets dat vanzelf sprak haar taak opvattende, was «wel dankbaar, maar niet voldaan." Zij wilde leeren. Ja, ze zou, ze moest leeren «Kind, als je een jongen waart; maar nu, wat zou 'tnu beleekenen?" Toch leerde zij, by avond en nacht. Ze viel vaak in slaap by de kleine vlam van 't stukje kaars, waarvan ze zich op den dag o, dubbel onvergeetlyke diefstal had weten meester te maken. De strijd was zwaar, o zoo zwaar, maar ze overwon. Op haar '2O"0U verjaardag werd ze geëxamineerd en nu staat zo al sinds jaren aan 't hoofd eener school. Zelfs was zo nog een harer zustors ten spoorslag niet alleen, maar toon zij later zelf den bruidssluier om 't blonde krullekopje van dat zusje hechtte en den oranjebloesem er om kranste, had dat meisje do actes voor 't Nederlandse!), Finnsch, Handwerken enz. in haar huwelyksreistaschje. Het «Ewig weibliche" was echter dat per soontje niet ontnomen, neen, dat was haar schoonste huwelijksgift. En voor huur man bakte ze even goed biefstuk, als ze later haar zoon bij zyn studie behulpzaam was. De werken van prof. M. beleven een Be uitgave. Men wacht er op. De uitgever is echter ernstig ongesteld. Zijne begaafde, ont wikkelde echtgenoote was hem steeds, voor haar genoegen, bij zyn arbeid behulpzaam. Zy kan thans de uitgave regelen, even goed alsof haar man t zelf deed. Alles gaat zijn gewonen gangde uitgave is op den be paalden tijd gereed. Dat dankt de lijdende man aan zijn eega. Gelukkige meisjes, wien, door verstandige ouders, reeds bij uwe eerste opvoeding de- W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LavendeUtraal. HORLOGES- eu INSTRUMENTMAKER. worden door een van de huisgenoten. Ik sprong aan den anderen kant tuBschen de boschjes en kroop van het i one naar het andere getuige den erbarmelyken toestand van mgn broeks pijpen totdat ik het boschje van de rhodo dendrons had bereikt, dat juist tegenover het venster van uw slaapkamer is gelegen. Daar hurkte ik neder en wachtte ik op de dingen, die komen zouden. Het luik in uw kamer was niet gesloten en ik kon miss Harrison aan de tafel zien zitten lezen. Het was kwart over tienen, toen zij haar boek dichtsloeg, de luiken voor het venster deed en zich te bed begaf. Ik hoorde haar de deur sluiten er. was er van overtuigd, dat zy den sleutel in het slot had omgedraaid." „Den sleutel?" riep Phelps uit. „Ja, ik had miss Harrison de instructie gege ven om de deur aan den buitenkant te sluiten en den sleutel mede te nemen, als zij naar bed ging. Zn voerde al mgn annwgzingen precies naar de Ietter uit en zonder haar medewerking zoudt gij dit papier nu zeker niet in uw zak hebben. Daarop verliet xii de kamer, de lichten werden uitgedaan en ik bleef alleen in het rho dodendron lioschj e. Het was een mooie nacht, maar toch was het een zware wacht voor nig. Natuurlijk is er die soort van opwinding bij, welke do sportsmun gevoelt, als hij naast de beek ligt en op eon goede buit loert. Het duurde erg lang byna net zoo lang, Watson, als toen jij en ik in de sterfkamer moesten wachten, toon wy die zaak zelfde rechten en als aan uwe broeders werden toegekend, of die uw, trots de heilige tegenkanting tmnnerzyds, baan hebt gebroken door den harden muur dor overlevering en u, door inspanning en stryd, oen plauts hebt weten te veroveren, naast den raau, gelyk aan de zyne. Maar Arme meisjes, aan wie zelfs door uwe ouders 't recht niet wordt toegekend tnensch te zyn, en die zelf daarbij zijt ingesluimerd. Zal die toestand zoo blijven? Neen, duizendmaal neonl «Daar giuit in onze dagen een stonnaclitigu vryheidskreut uit du vrouwenwereld op," lazen we onlangs. Die kreet trilt uit de harten vim die vrouwen, die by den algemeenen voor uitgang van dezen tyd, ook volkomen vryheid voor ue vrouw, zoowel als voor den man begeeron. Zy spreken tot de moeders, die hare lieftallige dochters reeds tot jonkvrou wen zien opgroeientot haar, die haar «baby" nog aan 'thart koestert en reeds in dat kin deroog al is 't maar van een meisje, denzelfden glans ton leven ziet schitteren, als in dat harer zonen. Zy vorhclfen, als edele bondgenooteu, hare klankrijke stem tot frissche, jeugdige bloemen, die «Leliën gekweekt op iiollundsoh grond," waarvan nu reeds velen, wellicht eenmaal allen, de bezielende, levenwekkende kracht dier woorden in 't ontvankelijk gemoed voelen tintelen. Ja, vooruitstrevende Vrouwen van Nuderlund, uwe stem vindt weerklank in de harten van haar, die, 't zij gehuwd of onge huwd, zicii zoo vaak door eigen kracht, lust en moed, tot gelyke des mans hebben opgeheven, en zich verstuodelyk niet minder begaafd, geestelijk niet minder krachtig ge voelen dan de man tuin hare zijde, die, on danks zichzelvon, zoo dikwijls hare hoogere zedelijke macht en geustelyko gaven erken nen moet. Gelijke rechten voor de toekomstige vrouw, aan het meisje, reeds dadelyk by hare eerste opvoeding, toegekend, zal de maatschappij eerlang doen bogen niet alleen op de zeldzame, ryk begaafde vrouwen, waarop Nederland trotsch mag zijn, maar op vrouwen, die, even waardig uls (ie man, hare plaats in 't groote leven innemen. En in en door die gelijkstelling zul en kan de vrouw vrouw hlyven, in deu vollen, zoet- klinkonden zin van 't woord. Zij zal, even eervol, groot en goed als hy, trotsch zyn op den naam oMensch." H.M. SCHERMER. van „de Zwarte Bende" ophelderden. Meermalen dacht ik, dut do klcino kerkklok, die te Woking de kwartieren slaat, was blijven stilstaan. Ein delijk ovenwei, togen twee uur in don ochtend, hoorde ik plotseling hot zachte geluid van eon bout, dio teruggeschoven werd, en het knarsen van oen sleutel. Een oogenblik later werd de achtordcur geopend en trad Joseph Harrison in hot maanlicht naar buiten." „JoBcph?" riep Phelpa uit. „Hij was blootshoofds, muur hiul een zwarten doek over zijn schouders geslagen, zoodat hg in een oogenblik zyn geluat zou kunnen bedekken, als or onraad was. Op zyn teenen liep by in de schaduw van den muur voort eu toen hy het venster bereikt had, stak hij een lang mes door de reet on duwde de klamp weg. Daarop maakte hy het venster open, stak zyn mes tus- sehon do luiken door, tilde deu boom op en wiorp zo toen open. Van waar ik lag, had ik oen uitstekend ge zicht op het binnenste van de kamer en kon ik elk van zyn bewegingen onderscheiden. Hijstak do twee kandelaars aan, die op den schoorsteen mantel stonden, en begon daarop een tip vun het tapyt in do nabijheid van de deur om te krullen. Toen bukte hy zich 011 tiide oen plankje op, zoouls gowooniyk in den grond is aange bracht om bij do gaskraan te kunnen komen. Uit deze schuilplaats haalde hij dit rolletje te voorsehyn, legde het plankje weer recht, deed het kleed weer goed, blies de kaarsen uit en liep tny regelrecht in de armen, daar ik hem voor het venster stond op te wachten." (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1