Binnenrand. Stadsnieuws. Naur aanleiding van «Ie desbetreffende vouratellen van den Inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht heelt de Minister van Oorlog bepaald, dat de vroeger voorgeschreven maatregelen, te nemen bij het ontstaan van Aziatische cholera, weder in wer king zullen treden, met dien verstande, dat ile maatregelen eerst dan behooren te worden opgevolgd, wanneer zich in het garnizoen een cholera-geval heelt voorgedaan, terwijl het getal dagen, gedurende welke militairen in observatie moeten worden gehouden, op minstens vijl' wordt gesteld en deze maat regelen niet' meer noodig zijn, zooara in acht dagen geen cholera,-geval meer in het gar nizoen is voorgekomen. De Minister van Oorlóg heeft bepaald, dat, ten behoeve van onze verdedigingsliniën en sterkten, liet snelvunrkanon van 5.7c.M. zal worden ingevoerd. Bij hel uitbreken van den oorlog tusschen China en Japan heeft de Nedorlandsche He- geering aan de oorlogvoerende Mogendheden Imuw voornemen hekend gemankt om met betrekking lot dien oorlog de strengste on zijdigheid te handhaven. l)e Hegeering herinnert <Jen Nederlanders, ook, voor zooveel noodig, hen die in den vreemde zijn gevestigd, dat zij zich behooren te onthouden van elke handeling, welke, in strijd met de Nedorlandsche wetten of liet Volkenrecht gepleegd, zou kunnen worden geacht vijandig te zijn aan een der oorlog voerende Mogendheden of met de strengste onzijdigheid niet te stronken. Het is hun aanbevolen, de werkelijke blokkade en andere overeenkomstig het Oor logsrecht gebruikelijke maatregelen der oor logvoerende mogendheden te eerbiedigen en zich daaraan te onderwerpen, en niet toe gestaan voor de legers en zeemacht dier mogendheden t.e werven, tot de uitrusting van haar oorlogsschepen mede te werken, transportschepen en oorlogscontrabaude aan haar te verstrekken en voor haar te ver voeren en kaapvaart of builhandel uit te oefenen. De regeering waarschuwt hen. dat zij slechts dan op haar bescherming en tus- schcnkoinst te hunnen behoeve kunnen reke nen, wamzij hunnerzijds zich zorgvuldig onthouden van elke schending der neutrali- teitsplichten, terwijl zij zich. bij miskenning dier plichten, blootstellen aan schade, moei lijkheden en vervolgingen voor den Neder- landschen of den vreemden rechter. Ken gewoon menseh zou meenen. dat de voorschriften en formaliteiten, door de wet op de Dedrijksbelasting voorgeschreven, reeds omslachtig genoog zijn en liet den belasting schuldigen reeds voldoende lastig maken. Toch schijnen er ambtenaren te zijn. naar wier oordeel de vragen, op het belastingbiljet doo de burgers in te vullen, nog >eel te eenvoudig zijn. Aan de Tijd werd door een belastingplichtige uit een district buiten Am sterdam een biljet geloond, waarhij hij dooi den inspecteur der registratie werd uitge- noodigd. zijn aangifte nader toe te lichten. Aan dr. gedrukte uithoodiging was «tooi-of namens den inspecteur toegevoegd .-«Beleefd verzoek ik u. mij te willen opgeven naam. voornaam, woonplaats en bedrag van elk uwer schuldeisc era." Wat. door het «bedrag van een sehuld- eischer" te verataan is, zou 'taalkundig moeilijk zijn uil te makende persoon, die de uit- noodiging ontving, zal echter de juiste be- teekenis wol geraden hebben. De aandacht van belanghebbenden wordt geves'igd op de in de bijvoegsels der,$7.-67. opgenomen prijs-eourant voor de aangifte gedurende bet 3de kwartaal 1804 van dé waarde der daarin vernielde goederen ter berekening van het in- en uitvoerrecht te hellen in het tolgebied van Nederlandsch- lndii;. Volgons mededeeling van den consul- generaal te Kaapstad vond daar op Zaterdag 7 Juli II. in het stadhuis een vergadering van invloedrijke ingezetenen plaats, waarin met grootcn aandrang gewezen werd op het aantal kantoor- en winkelbedienden, die, uit Kuropa daarheen gekomen, geen werk kun nen vinden en gebrek lijden. Ken commissie word benoemd om gelden voor hen in te zamelen en by het gouver nement de noodige stappen te doen, ten einde zo-i mogelijk te voorkomen, dat nog meer emigranten van die soort daar heen komen.. Uit de nieuwsbladen blijkt (en de consul- generaal kan dit ook uit persoonlijke onder vinding bevestigen) dat het tegenwoordig aldaar ook voor handwerkslieden zeer moeilijk is, den kost. te verdienen. Staata-Cf. Sedert 12 Juli toen het bericht kwam, dat ile Lombok- expeditie was geslaagd, heeft men niets meer van deze zaak vernomen. Js de geheele troepenmacht op Lombok gebleven, of is een gedeelte naar Java terug gekeerd Was de eenvoudige aanneming van hot ultimatum voldoende, of worden nog onder handelingen gevoerd over de door den Vorst te geven waarborgen Ziedaar eenige vragen, op welke de natie toch wel recht heeft eenig antwoord te wachten. Voor vrijwillige dienstneming hij het In structie battaillon te Kampen is het aantal liefhebbers ditmaal minder dan het aantal vacatures, dat voor de opname op 15 Augustus e. k. op 50 is bepaald. Ook bij de cavalerie zal de chevron voor scherpschutter vervangen worden en zullen de manschappen een witte ster op den linker bovenarm krijgen; de onderofficieren-scherp schutter krijgen een zilveren geborduurde ster. Het nieuwe pantserschip Reinier Claeszen, tijdelijk gestationneerd te Helder, is in de laatste dagen niet bijzonder gelukkig. Behalve de kostbare vischtorpedo, die door een ver keerde wending in de diepte verdween op de Zuidergronden, liep Donderdag de machi nekamer groolendeels onder water, doordat de klep in de aunvoerbuis voor het benoo- digde water defect raakte. Het schip is in liet droogdok van 's rijkswerf te Nieuwediep opgenomen. Men zal wel wat te poetsen hebben, maar de geleden schade zal betrekkelijk gering zijn. Kr is vlug en met doorzicht gehandeld door allen die in deze iets te doen of te commandeeren hadden en dat is het behoud geweest van de Reinier Claeszen, die, naar verwacht wordt, nu weer spoedig voor den dienst beschikbaar zal zijn. Met behulp van duikers wordt ijverig naai de vischtorpedo gezocht. Daar op genoemd punt meer dan 10 Meter water zich bevindt on er een sterke stroom loopt, worden de duikers op de bodem van het water omge slagen en koinen zij, op een ander punt dan van waar zij afgingen, naar boven drijven. Zeer waarschijnlijk bevindt zich de verdwe nen torpedo niet op de plaats, waar men haar zag verdwijnen, daar er nog een groote voortbewegingskracht in was, die haar be neden den waterspiegel nog een eindweegs verder bracht. Men zal zich waai-schijn lijk nog wel herinneren, dot voor eenige jaren een vischtorpedo «lie eveneens een goede 5000 gulden kostte, op dezelfde wijze in de diepte verdween. In de jongste algemeens vergadering van den Anti-dienstvervangingbond, die thans ruim tien duizend leden telt, is de volgende motie uangenomen oDe ulgemeene vergadering van den Anti- dienstvervangingbond, haar leedwezen uit sprekend over de onverschilligheid, waarmede tot dusver de invoering van den persoonlijken dienstplicht door de Volksvertegenwoordiging is bejegend, geeft den wensch te kennen, dat een ontwerp tot regeling dezer zoo be langrijke quaestie de Tweede Kamer der Stilten-Generaal spoedig moge bereiken, en gaat over tot de orde van den dag." De overeenkomst tusschen de H. IJ. Spoor weg-Maatschappij, de Staatsspoor en de Centraal-Spoorwegmaatschappij betreffende de oprichting van een wagen verdeeling- en wagencontrfile-bureau te Amsterdam,- is 1 Augustus 1.1. buiten werking getreden. In den Gemeenteraad van Scboterland is een vooratel aanhangig gemaakt, om ook de sociëteiten, evenals de koffiehuizen enz. te elf uren te sluiten. Ten bewijze, dat men nog om onderwijzers verlegen is. kan dienen, dat te Wijk aan Zee, waar een onderwijzer (salaris f550) en een onderwijzeres (f500) gevraagd woraen, voor beiden een kamer in de onderwijzerswoning gratis ter bewoning wordt aangeboden. Men verzoekt ons te berichten, dat ook de vermaarde Rembrandt, in het bezit der fami lie van Weede van Dykveldt, beschikbaar gesteld voor de Tentoonstelling van oude schilderkunst te Utrecht. Het schijnt, dat hij het Leger des Heils een afdeeling militaire wielrijders wordt ge vormd althans in de laatste dagen ziet men te Amsterdam herhaaldelijk «hereden" heils soldaten. De A. O. M. heeft Donderdag een begin gemaakt met het verwijderen van de reclame oorden op haar wagens. Nu men langzamerhand aan die borden gewend is, valt het zeer op, dat de wagens er zoo «vreemd" uitzien. De heer Bertels, van «De Biezen" onder Barneveld, vindt, vooral nu het weder den laatsten tijd zoo tegenloopt, wat zyn pera- oedor-systeern betreft, reeds vele navolgers. De bekende hoopen geperst groen voeder ziet men reeds by verscheidene landbouwers voor leu winter klaar staan. Enkele boeren ge bruiken ook voor stalvoedering hetzelfde mengsel van zaden als de heer Bertels en hebben daarmee zulke goede uitkomsten, dat verwacht mag worden, dat nog velen hun voorbeeld zullen volgen en de veeteelt, ver bonden aan zomerslulvuedering, zich allengs zal uitbreiden. In het belang der landbou wers zeiven zal dit zeer zeker wèl zyn; een andere vraag is echter, of ook het algemeen, of ook de arbeidende klasse, er goed hij zal varen, vooral met het oog hierop, dat vee teelt veel minder handen werks vordert dan landbouw. Het gezin, dat met een waarzeggerstent werd uitgezonden en laatstelijk geplaatst was bij de dorpsvuilnisbelt te Kolhorn, is ook vandaar weder verwijderd. Thans is weer een huis door hen betrokken in liet dorp; de inan werkt weer als voorheen in 't veld, terwijl «le vrouw de waarzeggerij als een bijzaakje blijft aanhouden. Toen dezer dagen te Aalsmeer de bliksem insloeg en een huis in vlam zette, was de brandspuit ijlings bij de hand. Men zou water geven, doch in der haast, had men vergeten de slang mede te nemen. Iemand uitgestuurd om deze te halen, kwain weldra hijgend en afgemat terug. Nu zou het blusschingswerk beginnen. Doch nu bleek de straalpijp absent te zijn. Een andere snelvoeter hijgt naar het spuithuis. Toen deze gewapend met de straaltijp terugkwam, was niet alleen het huis waarin de bliksem was geslagen maar ook de belendende schuur afgebrand en kon men weer huiswaarts keeren. Te Akkrum heeft, bij gelegenheid van de jongste kermis, een harddraverij plaats ge- had, die, om de bijzonderheden, die er plaats hadden, noodig is vermeld te worden. De vereeniging vierde haar eeuwfeest. De eerste prijs werd verdraafd in 1794, Deze, een inet zilver gemonteerde zweep, is nog te Amsterdam aanwezig. Ditmaal werd de prijs behaald door den heer Kielstra, te Franeker, die zelf' zijn paard bestuurde. Bij de prijsuitdeeling was tegenwoordig de heer F. Kuiper, een vroeger ingezeten, thans woonachtig te Chicago. Voor de vol gende harddraverij, in 1895, zegde hij de directie eenKuipersprys van f500 toe. Onder «laverend applaus werd deze toezegging aan vaard. Aan het Nieuwsblad voor Nederland werd peschreven «Eenigen tijd geleden werd mij een kost bare juweelen ring, ter waarde van meer dan 200 gulden, ontstolen. De politie was zoo gelukkig spoedig den dader te vin«leh, doch het bleek, «lat bij daags te voren den ring voor zestig gulden aan een opkooper had verkocht. De ring werd dan ook bij oen opkooper iu beslag genomen, terwijl bij den dief nog f50 van het ontvangen geld werd gevonden. De zaak diende voor de rechtbank; de dief' bekende alles en werd veroordeeld, maar tot mijn groote verbazing hoorde ik, dat bij het vonnis werd gelast, dat de ring aan den opkooper en het geld aan den «lief zou worden teruggegeven, zoodat ik, n. b. «Ie bestolene, met leege handen naar huis kon gaan." De inzender vraagt of dit recht is, en de redactie van het blad merkt nu op, dat «leze loop van zaken is overeenkomstig «fe wet, lioewel in de hoogste mate onbillijk. «Wil een bestolene zijn eigendom terug hebben, dan moet hy liet van den opkooper zien terug te krijgen. Alleen als de dief net voorwerp nog in zijn bezit heeft, kan het weer tot den rechtmatigen eigenaar terug- keeren. Het daarvoor ontvangen geld wordt echter beschouwd als het eigendom van den dief! De eigenaar kan binnen «8 dagen na de uitspraak op de gestolen voorwerpen be slag doen leggen in handen van «len griffier, maar dan volgt een civiele procedure en die kan heel wat kosten. «Dit is ook de reden, waarom bestolenen, wetende, dat zij van een aangifte niets anders hebben dan last en moeite, veelal de politie van den diefstal onkundig laten en zich mdar in hun lot schikken. Voor de «lieven is deze «wettige weg" daardoor zoo voordeelig mo gelijk.' Inderdaad hoogst vreemd. Van 1 tot 10 Augustus mooi weer, behalve 2 Augustus: een kritieke dag van «Ietweede orde Aldus voorspehle Falb. Heel precies komt het nog niet uit, doch 't kan verkeeren. Eenige dagen vóór en na 10 Augustus zullen, bij helderen hemel, vrij veel vallende sterren te zien zijn. LIEFDADIGHEID. Tot tiet geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, Wij kbezoekers en II e 1 a n g s t el 1 e n d e n zal het Centranl- bureau DINSDAG den 7 Aug. 's middags- van hai.k vikk tot haw vijf uur zitting houden in een «Ier lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 unr inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsiiujel27.8. Als vervolg op hetgeen wij in ons vorig nummer schreven over «ie viering hier ter steile van den 37c» veijaardag van H. M. de Koningin-Regentes, kunnen wij nog mee- deelen, dat het concert in Amkitiatrots het onaangename weder, door zeer velen wen! bygewoond, die. onder «le veranda en in de zaal gezeten, de uitvoering van de fraaie nummers met aandacht volgden. Het bal, door het officierskorps van hot 5e regiment infanterie aangeboden, was zeer geanimeerd en duurde tot ruim éen r-ir, voor velen nog te kort. Zijn we goed ingelicht, dan kan men het 31 Augustus nog eens dunnetjes overdoen. In het Tehuis voor militairen aan de Beekstraat werd de heuglijke verjaardag eveneens gevierd. Het bestuur hood den be zoekers dier in deze groote garnizoensplaats zoo nuttige inrichting een genoeglijken avond aan, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Behalve voordrachten en het uitvoeren van zangnummers werd een schiet-concours ge houden. waarbij «ie winnaars aardige en nuttige prijzen ten deel vielen. Zeer voldaan keerden de bezoekers huis waarts. Het voornemen bestaat om hier ook dit jaar den Koninginnedag recht luisterrijk te vieren. Evenals vorige jaren wordt den kinderen der openbare lagere scholen weiier een feest bereid, waartoe reeds de medewerking dor schoolhoofden gevraagd is. Bij de Rijschool hier worden 1 November voor den tijd van een jaar gedetacheerd de 2e luitenant A. W. E. Gelderman, van het le regiment huzaren te Zutphen, de le luitenant jhr. J. L. Ram, van het 2e regiment véld-artillerie te Utrecht, en dele luitenant jhr. VV. A. Ortt, van het 2e regiment veld artillerie uit 's-Gravenbage. De le luitenant J. W. Sleinbuch, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van 1 October eervol ontheven van zijn deta cheering hij den chef van den Generalen staf. Aan het jongste, by het 5e regiment in fanterie gehouden, examen voor den graad voor sergeant of fourier hebben, van de bataljons nier in garnizoen voldaan de kor poraals: II. J. Brandenburg, J. Raebel, J. J. Wennekes en J. Edema. Door beambten van de Rijks- en Gemeente politie alhier is aangehouden A. v. Z. die zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt en tegen wieu bevel tot gevangenneming was verleend door de rechtbank te Utrecht en dié deswege gesignaleerd was. Gisteravond omstreeks 8 uur brak een hevige binnenbrand uit in het bierhuis van Buitenhuis, in «ie Scherbierstraat. De brandmeester J. H. Brom was onmid dellijk met spuit 2 ter plaatse, doch door het flinke optreden van de bediening dier spuit behoefde geen water gegeven te worden, daar, terwijl brandkraan en slangen werden aangeschroefd, «le manschappen met emmers water den brand, die zich zeer dreigend liet aanzien, bluschten. De binnenkamer is geheel uitgebrand alles was, ofschoon laag, verzekerd. Als oorzaak van den brand is opgegeven, dat eenige baldadigen de brandende hang lamp, waarin pas twee Liter petroleum ge daan was, hebben afgeslagen. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld en heeft bereids liet onderzoek geopend. Tot heiienochtend vier uur waren eenige brandwachts bij het huisje geposteerd. Generaal Booth zal Woensdagochtend omstreeks half tien (stadstijd) aan het Cen traalstation hier aankomen en zich per rijtuig naar Nimrnerdor hegeven. Des avonds om streeks 8 uur keert hij naar Utrecht terug. De Amersf'oortsche processie naar Kevelaar vertrekt Maandag 20 dezer per extra-trein des ochtends om 9 uur en keert Woensdag daaraanvolgende omstreeks 7 uur 's avonds hier terug. Als merkwaardigheid mag wel vermeid worden, dat in den tuin van den heei-P. H. van Haselen, aan «le Korte Beekstraat alhier, een appelboom, die ten vorige jare daar ge plant werd, voor de tweede maal in dit jaar bloesems en vruchtknoppen draagt. De pas opgerichte schietvereeniging Wil- helmina van de afdeeling «Amersfoort" van den Nederlandschen bond van ou«l-onderolIi- eieren is bij haar debuut zeer gelukkig ge weest. Zij toch won in den schietwedstrijd, op het fort l)e Biidt bij Utrecht gehouden ter gelegenheid van dealgemeene vergadering van den Bond, den Hen prijs, een groote zilveren medaille, geschonken door den be schermheer van de afdeeling «Dordrecht," den heer H. A. Canter Cremer. Deze medaille werd behaald op 200 Meter met rijksgeweer en rijksmunitie. Personeele prijzen werden nog behaald door de heeren J. Busquet. eere-voorzitter, G. Koolhof, voorzitter, en Van der Heijden, donateur van de afdeeling. In liet gebouw van het Provinciaal be stuur te Utrecht werd Zaterdag, onder nadere goedkeuring van den Minister van Water staat, aanbesteed het vernieuwen van 1000 M1 bestrating in nieuwe klinkers in zand en het

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2