Stadsnieuws. van bezuiniging ingeslagen worden, zooals reeds vroeger elders door hooggeplaatsten is aanbevolen, o. a. fi. de opheffing van <le Constructie win kei b. vereenvoudiging van het personeel van den geneeskundigen dienst; c. vermindering van het getal generaals; d. inkrimping van het Instructie-bataljon tot 2 compagnieën e. vereenvoudiging van het iniliitair onder wijs, door de 9 cursussen tot 3. éen bij iedere divisie, samen te voegen; f. bedachtzamer pensionneren dan onder Seyffardt is geschied. Door een en ander ernstig te overwegen, kan een zeer belangrijke bezuiniging plaats hebben, om de jaarlijksehfc uitgaven voorde nieuwe geweren krachtig tegemoet te komen zonder die maatregelen zou men liet loffelijk pogen les Ministers ongetwijfeld velegroote mneiolijkheden in den weg stellen en niet geheel ten onrechte, want de belastingen hebben nu het toppunt van draagkracht der middelbaar en kleingegoede deelen der be volking bereikt. Wanneer bet nu waar is, dat de Minister van Oorlog, bij zijn optreden, den boven- aangehaalden oisch deed, dan hopen we. dat Z.F,. dien ook zal mogen vervuld zien tot versterking van het leger en tol heil van het vaderland. Moge het er toe kornen JONG NEDERLAND TEN HOVE. H. II. M. M. de Koninginnen bereidden Dinsdag een vijftigtal kinderen op het lustslot Suestdijk een feest, dat op Hun kleine gasten een onvergankelijken indruk maakte. De ochtendpost van Maandag bracht het volgend schrijven aan burgerlijke autoriteiten in deze provincie en «Ie hoofdofficieren en eenige ritmeestei-s en kapiteins in garnizoen te Utrecht en te Amersfoort: «Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit dc KON INGIN-RKGENTES heeft Jonkvrouwe Van de Poll de eer den 'majoor N. N. te verzoeken, zijn beide dochtertjes toe te staan, Dinsdag 1 4 Augustus des middags van 2 tot i uur bij Hare Majesteit de KONINGIN tc kornen. ter bijwoning eener voor stelling. Licht toilet. Wordt antwoord verzocht. Soest-lijk. 12 Augustus 1894.'' De lezer kan zich voorstellen, welk een gejaag Iheid deze vcreerende uitnoodiging, verzonden door freule Van de Poll, sur- intendante van de opvoeding van H. M. de Koningin, te weeg gebracht heeft, waar ze ontvangen werd. Welk een vreugde voorde ouders, dié hun kroost uitgenoodigd zagen, voor «Ie kleinen die nu én hun geliefde Koningin én net paleis van zoo dichtbij zouden zienMaar ook. hoeveel overleg welke jurk, welk kieltje wel moest worden aan gedaan het mooiste was immers niet mooi genoeg; hoeveel repetities om den kleinen te leeren, hoe ze de Hooge gastvrouw moes ten begroeten! Zoo menig officier, die in Indio zijn leven waagde voor de Vorstianen, beeft Maandagavond zeker wel een kwartier lang voor Regentes gefungeerd, terwijl maroa, nadat ze beur doebterkes haar gestrengeld had, op lat het toch vooral goed zou zitten, voor Koningin speelde, totdat de buigingen der kleinen behoorlijk waren ingestudeerd. Wat zal er weinig geslapen zijnwelke heerlijke droombeelden van paleizen vol Oos- stersche pracht zijn er niet gedroomdMet hoe innig veel genoegen Ls Dinsdagochtend de lieve zon aanschouwd, die zoo'n dubbel heer lijken dag beloofde, maar ouder gewoonte tegen den middag weer schuil ging. Tóch zagen de kleinen het Oranjezonnetje, maar dat hetwelk nu te Soestdyk vertoeft, en hun een zoo lieve, zorgzame gastvrouw was. Om 2 uur zou de partij beginnen, doch veel te vroeg waren de jeugdige gasten reeds in het park, dat ze tot dusver nooit mochten be treden. Hoe heerlijkEnkelen kwamen per trein, de meesten per rijtuig en van de om streeks 80 nitgenoodigden waren er juist 50 gekomen. Wat zullen zij, die ziek, of door vacantie te ver van huis waren oin nog tijdig genoeg terug te komen, verdrietig wezen, als ze later oen dat zul met groote omzichtigheid moeten meegedeeld worden hooren, hoe veel zij geruist hebben. Wat zullen de thuis- geblevenen hen benijden, die gelukkiger waren en die later aan hun eigen kinderen kunnen vertellen, dat zij de eer genoten de gast te zijn van H. M. de Koningin, toen deze zelf nog een kind was. Even na tweeën kwamen H. II. M. M. in de keurig versierde oranjerie, waar de uit voering zou plaats hebbeneen twaalftal stafmuzikanten van het 5e regiment infan terie wien de hooge eer was beschoren op deze uitvoering mee te werken wat zeker pleit voor Van A ken's corps hieven het. «Wilhelmus" in de oude toonzetting aan. II. M. de Koningin, gekleed in een keurig licht toilet, een wit japonnetje met kant gegarneerd, groette Hare gasten met de Haar aangeboren lieftalligheid en nurn plaats tussrhon de jeugdige prinses en den jongen prins van Albany, die met II. I). moeder de gasten zijn van H. M. de Koningin-Regentes. Onmiddellijk nadat H. M. de Koningin ge zeten was. begon de uitvoering door liet specialiteiten-gezelschap van Frits van Haar lem, waarvan hot programma als volgt was saamgesteld 1. HET REUZEN-ORKEST. Komische parodie door les Bombardellis-Rajade. 2. ELLA, PERCY en ALVIN, Hoogst bevallige Kunstverrichtingen or, een ijjerdwad. or. a 4. THE K ESI A ROMBELI.A, ZANDSCHILDERES, vervaardigt landschappen, bloemstukken enz., door gekleurd zand door har* vingers te laten 5. JEAN^CLERM ONT met zijne gedresseerde dieren. o. Het wilde zwijn „Carbonado." b. De op commando kraaiende hanen. e. De pianospelende poedel. d. De geleerde ezel r. Papa Clermont. 6. Mr. HARVEIJ, Voet-équilibrist. 7. LIEUT. NOBEL, buikspreker, met zijn zingende, dansende en loopenae automaten. 8. TREVALLY-TRIO. Elite-acrobaten. MASON EN FORBES. Amerikaansche excen triciteiten. Voor H. H. M. M. was dit programma keurig gedrukt op wit satiju. voor bet gevolg eu de gasten, in het geheel 07 personen, op zwaar wit carton, met vergulde karakters. Hier worde een woord van lol gebracht aan den heer Frits van Haarlem, wiens uit stekend gezelschap hier 39 leden telde, maar bovenal aan de onbegrijpelijke vaardigheid van de szandschilderes" signora Rorabella. die, in een oogenblik tijfis. met gekleurd zand .sen papt.'ga ti. een bouquet alpenbloemen en een zeer mooi landschap wist op het doek te strooien. Ook had zij den vloer van «Ie oranjerie vooraf versierd met het Neder- landsche Rijkswapen, eveneens in gekleurd zand. welk kunststuk de bijzondere goed keuring van H. M. de Koniogin-Regentes mocht erlangen. Zij vooral oogstte veel lot, maar ook de andere nummers werden telkens luide toe gejuicht zoo<lra H. M. daartoe het sein gegeven haden waarlijk Zij was niet karig in Haar bijvalsbetuigingen. Toen omstreeks half vijf H. M. de oranjerie verliet, stonden niet minder dan 46 rijtuigen meest equipages de kleine jeugd, wie zóo veel genot was bereid, af te wachten. Naar wij vernamen, zal in de volgende maand andermaal zulk een feest ten Paleize gegeven worden, dat zeer zeker evenveel genoegen zal brengen en waarvan de ge lukkigen, die dan genood zullen worden, zeker even aangename herinnering zullen houden. Het zij ons vergund onze innige erkente lijkheid uit te spreken voor de gelegenheid ons gegeven, dit feest te rongen bijwonen en onzen dank te brengen aan de heeren be ambten van het telegraaf- en het postkan toor te Soestdijk, die ons onze taak zoo zeer hebben vergemakkelijkt. Het aanstaande bezoek van II. H. M. M. de Koninginnen aan Walcheren maakt, naai de Rrugsche Beiaard schrijft, te Brugge arnoten opgang. Velen maken zich gereed, naar Walcheren te gaan, en er wordt zelfs levendig gesproken van een vriendschaps- betooging der Vlamingen te Middelburg. Deze zou bestaan uit gezang en uit het aanbieden van bloemen Het gelegenheidslied is reeds gereed en draagt den titel«Hulde der Vlamingen aan de Koninginnen van Noord-Nederland", op de wijs van het lied Het beleg van Bergen- op-Zoorn." Door den Minister van Oorlog is aan de Onderoiliciei-s-vereeniging «Mars," van het 4e regiment infanterie te Haarlem, toegestaan ser gelegenheid van het vijfjarig bestaan dier vereeniging, een nationalen schermwedstrijd uit te schrijven, en daarbij tevens bepaald, dat de onderofficieren van andere korpsen van bet leger die aan den bedoelden wed strijd wenschen deel te nemen, voor rijks rekening kunnen reizen naar Haarlem en terug naar de betrokken garnizoenen. Het totaal van de inrichtingen in ons land waarin gedurende 1893, krachtens vergun ning sterkedrank in het klein werd ver kocht, was op 31 December van dat jaar in; Noord-Brabant 4132, Gelderland 2872, Zuid- Holland 4210, Noord-Holland 3756, Zeeland 1191, Utrecht 1129, Friesland 1874, Overijsel 535, Groningen 2114, Drente 801, Limburg 1554. Het lotaal der voor alle vergunningen betaalde sommen was in; Noord-Brabant 1101 232 50Gelderland 1114 680 00Zuid- Holland f209 309 47N.-Holland f205 493 924 Zeeland f 29699; Utrecht f 44179 874 Friesland f50203; Overijsel f48 696 84; Groningen f3909235; Drente f 18 500 7.» Limburg f32 391 454- Totaal genei-aal 1893 485,17. In de gemeenten Hemmen (Gelderland), Scbiebroek (Z.-H.), Katwoude, (N.-H.), Over slag (Zeeland), Ittervoort en Rijekholt (beiden iri 'Limburg) bestaan geen inrichtingen waar krachtens vergunning sterkedrank in het klein wordt verkocht. De trekkinglijsten van de weldadigheids- loterij van den Nederlandse-hen bond van oud-onderofficieren zullen morgen (Vrijdag) verkrijgbaar worden gesteld a 3 cent. De prijzen kunnen iederen werkdag, tegen afgifte van de loten, worden afgehaald Hoogst, no. 7 te Utrecht, van 17 tot en met 23 Augustus, des morgens van 10V«12 uur en des middags van 1—3 uurvan 21 Au gustus tot en met 13 September van 13 uur 's middags. Prijzen welke op 13 September a. s. niet zijn afgehaald, vervallen aan het Ondersteu ningsfond. De heeren Van Lier verzoeken, op hun verantwoordelijkheid te willen tegenspreken het bericht uit het Dagblad eau Nederland waarin wordt meegedeeld, dat het gerucht I rondgaat, als zou de serpentine-danseres, die j de vorige week in het Grand-Théatre optrad, I niet de echte Löie Fuller zou zijn. I Wanneer dit bericht wordt verspreid, zou j het den heeren Van Lier, die miss Fuller voor 19 dezer voor een rondreis door ons land hebben geëngageerd, veel schade be rokkenen. De bewijzen, dat de in het Grand-Theatre J opgetreden dame dezelfde is als die welke ia de Folies Bergères te Parijs danste, zeggen de heeren Van Lier te kunnen leveren. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Amst. Sport club en de Algemeene Harddraverij en Ren- vereeniging nogmaals wedloopen doen houden op het landgoed Cruysbergen bij Bussum. De datum is 'nog niet vastgesteld vermoede- i lijk zullen Z'j echter op Zondag 23 Septem ber of 30 September plaats hebben. Wie meenen mocht, dat als hij aan de Nederlandsche Bank een bankbiljet ontvangt, hij ten minste gewaarborgd is een echt biljet te krijgen, vergist zich. Het verleden week te Leeuwarden in om loop gebrachte valsch bankbiljet van f 100 was, volgens de Friesche Courantuitgegeven door het agentschap van de Nederland sche Bank te Leeuwarden. Als een bijzonderheid van het rijk des vredes op aarde deelt men mede, dat Ambt Delden de eenige gemeente is in ons vader land, welke geen politie-verordening heeft. Is de commissaris van politie Tuinenburg voor eenige maanden met de gelden van liet politiefond verdwenen, thans meldt de Fiscus dat een deurwaarder der belastingen, T. v. L. te Zaandam, met liet geld van den deur- waardersbond zich verwijderd heeft. Reeds een kleine veertig personen te Hil versum hebben zich aangemeld voor de tele- phonisehe verbinding. Om verdere kosten te voorkomen zijn hedenochtend de men zou bijna zeggen beruchte paperassen uit bet archief te Roermond uit de wagens van den heer Bo- homme geladen en in kisten gepakt. Een in de Nieuwe Leliestraat te Amster dam overleden vrouw zou. Vrijdagochtend worden begraven. De lijkstoet trok naar de Oosterbegraafplaats, eenige volgkoetsen ach ter den lijkwagen. Men stelle zich echter de ontsteltenis en den schrik «Ier familie voor, toen onderweg bleek, dat een der zoons van de overledene plotseling was gestorven en dood in een der rijtuigen zat. Bij de door Burg. en Weth. van Amersfoort ontworpen Verordening tot heffing vaneene plaatselijke directe belasting naar het inko men is een tabel gevoegd volgens welke het gezamenlijk inkomen bedraagt f2530300, verdeeld over 1717 personen, met een in komen tusschen f500 en f40 000 'sjaars. De belastingschuldigen worden volgender wijs in klassen gerangschikt; le kl. vanf500 tot beneden f600, 2e kl. ben. f700, 3e kl. ben. f800. 4e kl. ben. f900,5e kl. ben. f1000, 6e kl. ben. f1100, 7e kl. ben. f1200, 8e kl. ben. f1400, 9e kl. ben. f1600, 10e kl. ben. f1800, 11e ki. ben. f2000,12e kl. ben. f2400, 13e kl. ben. f3000, 14e kl. ben. f4000, 15e kl. ben. f6000, 16e kl. ben. f8000, 17e kl. ben. f 10 000, 18e kl. ben. f12000, 19e kl. ben. f16 000, 20e kl. ben. f20000, 21e kl. ben. f25 000, 22e kl. ben. f30000, 23e kl. ben. f'35 000, 24e kl. ben. f40 000, 25e kl. ben. 145 000, 26e kl. ben. f50000, 27e kl. ben. f55000, 28e kl. ben. f60000, 29e kl. ben. 165000, .30e kl. ben. f70 000, 31e kl. ben. f75 000, 32e kl. ben. f80 000, 33e kl. ben. f85000, 34e kl. ben. f90 000, 35e kl. ben. f95000 en 36e kl. ben. f 100 000. Daarboven klimmen de klassen met f10 000, De aanslag geschiedt naar het middeloijfer der klasse, verminderd inet f400 voor de klassen 1—5, met f300 voor kl. 69, met f200 voor kl. 1012 en met f 100 voor kl. 13. Wanneer de belastingschuldige een be paald cijfer als het werkelijk bedrag van zijn inkomen wenscht op te geven, kan de aanslag dienovereenkomstig gedaan worden. Voor elk eigen of aangehuwd minderjarig kind, of inwonend kleinkind, ten laste van den belastingschuldige die in klasse 1—13 valt, wordt de aanslag met 2 pCt. verminderd. Het gezamenlijk beloop der inkomsten (na aftrek van grondbelasting, enz. en van f517200 wegens aftrek voor 1537 belasting- sehuldigen beneden f3000 inkomen) is f 2 013100. De tegen 3 pCl. van bet inkomen te doene aanslag bedraagt f60393, waarvan (na aftrek van f1040 wegens 2 pCt. voor opgenoemde kinderen.) overblijft een opbrengst van f59353 (ongeveer f8000 méér dan naar heffing van dg vigeerende belasting). Voorden -len Februari worden beschrijvings biljetten en te zijner tijd onder gesloten om slag aanslagbiljetten toegezonden. Bij het opmaken van de kohieren wordt liet college van Dagelijksch bestuur bijgestaan door drie leden van deu gemeenteraad. Een commissie van vijf raadsleden advi seert omtrent ingekomen bezwaarschriften tegen den aanslag. Alle bij deze belasting betrokken ambte naren zijn tot geheimhouding verplicht. Ritmeester N. J. Et-zey, instructeur bij de Rijschool hier, is gisteren naar Deventer ver trokken, waar hij gedurende een maand liet 4e escadron van het le regiment huzaren zal eommundeeren. De bij de Cadettenschool te Alkmaar gede tacheerde le luitenant C. J. F. de Graaf, van bet 5e regiment infanterie hier. wordt met ingang van 16 September definitief werk zaam gesteld bij «lie inrichting en in verband daarmee overgeplaatst bij den staf der in fanterie. De 2e luitenant M. J. Looijen, adjudant bij het 2e regiment vesting-artillerie, te Amsterdam, wordt 1 October voor onbepaalden tijd gedeta cheerd bij het ie regiment veld-artillerie hier. Van de 8 onderofficieren-leerlingen van den cursus van het 5e regiment infanterie alhier hebben 7 voldaan aan het schriftelijk gedeelte van liet toelatings-ëxamen voor den Hoofdcursus te Kampen, met narne de ser geantenNolen, Van Boldrik, Ilartogh Heys van Zouteveen, Van Enschul, Kepper, Polak en De Ruijter. Ook de sergeant Staal van het korps, die de lessen van den cursus niet heeft gevolgd, voldeed bij bet schriftelijk examen en zal dus eveneens worden toegelaten tot liet mon deling gedeelte. Aanstaanden Zaterdag komen bij do bat terijen van bet le regiment veld-artillerie welke hier garnizoen houden de miliciens der lichting 1891 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Bij het Maandag te 's-Gravenhage gehou den examen voor de acte Fransch, Lager onderwijs, zijn o. a. geslaagd de dames G. M. J. A. Heijink, W. L. A. M. Berkhoff. K. Behrens en C. A. E. Prins, allen van hier. Bij gunstig weder zal aanstaanden Zon dagavond in Amicitia het zelfde programma ten gehoore worden gebracht, dat jongstleden Woensdagavond daar door Van A ken's kapel zou zijn uitgevoerd. De uitvoering, Maandagavond door Caccilia op Den Hof gegeven, heeft bewezen, dat de leden dier inuziekvereeniging ernstig studee- ren en flinke vorderingen hebben gemaakt. De volmaakte orde, die rond de tent heerselite, spreekt ten duidelijkste er voor, dat liet zeer talrijke publiek deze uitvoeringen ten hoogste op prijs stelt. Jammer, dat er allerlei bezwaren in «len weg staan om niet, als elders, iedere week zulk een concert te kunnen geven. Maandagmiddag werd op de Roomsch Katholieke begraafplaats bier, in tegenwoor digheid van alle geestelijken der beide pa rochiën, door den ZeerÉerw. pastoor II. J. Kleve «ie eerste steen gelegd voor de onder toezicht van den architect Kroes aldaar te bouwen kapel. Met den goedkoopen trein van Amsterdam, Hilversum, Raarn en Amersfoort naar Ooster beek en Arnhem vertrokken hedenochtend van hier 19 tweede- en 33 derdeklasse-pas sagiers. De arrond.-rechtbank te Utrecht wees hedenochtend vonnis tegen J. B, en R. v. t. E., beiden wonende te Amersfoort, beklaagde van diefstal van 2 llesschen jenever en een kogel- lleschje, inJuni jl. gepleegd en ontsloeg beiden van rechtsvervolging, met bepaling, dat de eerste beklaagde zal worden opgezonden naar een Rijks-opvoedingsgesticht tot 6 September i orviT Een milicien-nummerverwisselaar van de 6e batterij le regiment veld-artillerie hier, is gisterochtend met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd. In ons nummer van 25 Juni deelden we een en ander mede over den door onzen stadgenoot den heer ingenieur A. J. Krieger ontworpen lokaalspoorweg Utrecht-Baarn. Dinsdag bevatte «le N. Roti. Ct. er opeens weer een bericht over, dat bijna alle bladen zu li haastten over te nemen, maar dat zóo onjuist is, dat we het, ter wille van de be langhebbenden in de zelfde woorden doch gecorrigeerd geven Omtrent den spoorweg van UtrechtDe

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2