Maandag 20 Aug. 1894. No. 4381. 38e Jaargang. Ingezetenen, van Amersfoort. Heide-ontginning. Uitgave firma A. H. VAN CL E EPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ot, i>er 8 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. tiroote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en oi.teigeuingsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel B\j advertentiën van buiten do stad worden de iucasseerkosten in rekening gebracht. 5 cent Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telephoonnnnimer 19. K EN'NISG E VING EN. Nu in onderscheidene gemeenten van ons vaderland weder gevallen van AZK tTISCIIK COOLUIU zijn voorgekomen, is het ieders plicht, zooveel in zijn vermogen is, medetewerken om die gevreesde ziekte te bestrijden. Hoogstnadeelig is cholera-vrees, maar daarvoor bestaat ook geen aanleiding als men weet, wat men in acht heeft te nemen om zich voor besmetting te behoeden. Daarom wenschen wij ieder aandachtig te maken op het volgende 1De cholera ontstaat door het komen der cholerakiemen in het men schel ijk lichaam. 2. De besmetting wordt veroorzaakt door de uitwerpselen (darm-ontlasting, braak sel, urine, ook het waschwater) der choleralijders. 3. Bij reeds bestaande storing in de werking van maag en ingewanden ontwik kelen zich de kiemen, waardoor de ziekte ontstaat, gemakkelijker. 4. Het komt er dus op aan, de cholerakiemen te vernietigen, onschadelijk te maken, en 5. Door matigheid en een verstandigen leefregel alles te vermijden, wat de wer king van maag en ingewanden zou kunnen hinderen. LEEFREGEL. 1. Geen water als drinkwater gebruiken, dan na het vooraf te hebben gekookt* 2. Geen melk of karnemelk ongekookt gebruiken. 3. Men gebruike geen sterk afgekoelde spijzen of dranken en geene andere dan goed gekookte spijzen (geen salade, komkommers, augurkeu). 4. Men ete geen onrijp ooft en geen vruchten ongeschild. 5. Geen eet- of drinkwaren gebruiken afkomstig uit huizen of winkels waar cholera heerscht, en niets nuttigeu in zoodanige huizen of winkels. 6. Meermalen de handen wasschen en vóór het gebruik van voedsel altijd. 7. Geen boeken of andere voorwerpen uit huizen, waar zich lijders bevinden, verzenden of ontvangen. 8. Zonder noodzaak geen woningen bedoeken waar choleralijders zijn. 9. Strenge zindelijkheid betrachten, vooral ten aanzien van het lichaam en van alles wat met het lichaam in aanraking komt. 10. Niet baden in de openbare wateren. 11. De privaten dagelijks, of, als door vele huisgezinnen daarvan gebruik wordt gemaakt, meermalen dagelijks reinigen en ontsmetten. Privaten worden ontsmet door er eeu ruime hoeveelheid kalkmelk, chloorkalk of creoiine-mengsel in te gieten. Ook de trechters worden met eene behoorlijke hoeveelheid bedeeld. De zitting van het privaat wordt met carbol-oplossing of creoiine- mengsel afgesponst. Bij het ontsmetten van privaten wordt als maatstaf aangenomen, dat 10 liter kalkmelk, 5 kilo chloorkalk of 5 liter creoiine-mengsel voldoende zijn voor 1 kubiekeu meter faecal iën 12. Zoo min mogelijk plaatsen bezoekeu, waar veel menschen samenkomen. 13. De vloermatten schoonhouden en ontsmetten. Aan vrouwen wordt aanbe volen op de straat geen slepende kleeren te dragen. 14. De vloeren van lokalen, voor publiek toegankelijk, eens of meermalen daags schrobben en ontsmetten met carbol-oplossing of creoiine-mengsel. 15. Onmiddellijk geneeskundige hulp inroepen, als zich verschijnselen voordoen van maag- of iugewandslijden. Den ingezetenen wordt aanbevolen om van onreine toestanden in hunne omgeving, als zij die niet zeiven kunnen verhelpen (verzamelingen van vuil, gebreken aan riolen, onreine privaten enz.) rechtstreeks aan de politie kennis te geven. Amersfoort, den 18. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SGHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vax AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. H. MEURSING ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van eenen tweeden stoomketel van 6'/i paardekrach- ten in het perceel alhier gelegen aan het Smal- lepad, wijk G., No. 347/348, bij het kadaster bekend onder Sectie D., No. 971, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 1. September aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het plaatsen van dien ketel intebrengen. Amt-rsfoort, den 18. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgermeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER tn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door GERRIT KORTUS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene brood bakkerij in het perceel alhier gelegen aan de Groote St. Jansstraat, wijk C., No. 130, bij het kadaster bekend onder Sectie E., No. 1440, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 1. September aan staande, des voormiddags te elf uren, gelegen heid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 18. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten oflangeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsclie Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Toeu generaal Booth eeuige jaren ge leden zijn eerste tocht door Nederland maakte, gaf hij, in den spoortrein gezeten, aan eenige journalisten die hem verge zelden zijn groote verbazing te kennen, dat de groote weiden tusschen Rotterdam en Amsterdam, aan weerszijden der spoor- wegdijken gelegen, en nog meer de bijna onafzienbare heideu in het oosteueuhet zuiden van ons land niet dienstbaar ge maakt werden om de nooden van een groot deel van ons volk op afdoende wijze te verlichten. Dit denkbeeld werd spoedig in de bladen besproken, uitgewerkt en niet heel lang duurde het of het kreeg vaster vorm en er werd een begin van uitvoering aan gegeven, door den Oranjebond van Orde, die, door het bouwen van kleine maar stevige woningen op heidegrond, beschei den heidegeluk trachtte te stichten voor arbeiders die al dadelijk het hun toege wezen gedeelte in cultuur brengen om er hun vooruaamsten leeftocht op te telen. En die bescheiden stichtiug breidt zich uit, getuige het „Hotveld" te Apeldoorn. Deze poging om onbemiddelden huisge zinnen belang te geven bij het maatschap pelijk organisme, woeste gronden op deze practische wijze te ontginnen en het kapi taal in ons land hiertoe dienstbaar te maken, belooft te zullen slagen. Van verschillende zijden, nadat H. M de Koningin-regentes is voorgegaan, werden fondsen beschikbaar gesteld, om de ver wezenlijking van het goede doel te be vorderen en ook op andere wijze toonden velen hun belangstelling in deze bij uit stek nationale ouderneming. Onlangs plaatsten we den oproep van „een Haagsche dame", die om deze soort van werkverschaffing te bevorderen op het denkbeeld is gekomen, een „kwartjes- bond" te stichten. 2aj verzoekt ons nu het volgende op te nemen »Voor eenigen tijd deed ik eene oproeping aan de Vrouwen van Nederland, om met mij eene Kwartgulden-vereeniging te stichten ten einde de Leide-ontginning te steunen. Vele betuigden mij bunne instemming en zonden mij hunne bijdragemaar toch, indien de vereeniging werkelijk nut zal doen, dan moet die instemming nog veel ahjemeener worden en daarom richt ik nogmaals tot de vrouwen van Nederland de bede gaat ieder in uw eigen kring, bij vrienden en kennissen, bij mannen en vrouwen rond, verzoek hun u jaarlijks éen kwartje af te staan voor het goede doel en zend mij, wat gij ontvangen heb. Ik maak het bedrag dan verder over aan den Oranjebond van' Orde te U'.-echt, die sinds November 1893 te Apeldoorn heide laat ontginnen met het doel oppassende kocht, terwijl op iedere Hectare een huisje werd gezet. Velen volgden dit voorbeeld, zoo dat er nu, Augustus 1894, reeds21 Hectaren heide zijn aangekocht en 21 huisjes gezet. Deze zijn reeds allen bewoond ook is de grond reeds gedeeltelijk bebouwd en heeft men er dezen zomer reeds zeer goede aardappelen en zeer goede groenten van gehad. Voor f lOO wordt de Hectare heide gekocht, voor f800 het huisje gezet en het overige is voor een geit. een varken, gereedschappen, mest en zaaigoed. Men kan ook halve aandeelen krijgen in dier voege, dat twee pei-soneu - zich voor éen aandeel opgeven. Wie eeu aandeel neemt a f1000 krijgt een 1ste hypo theek van gelijk bedrag op huis en grond tegen 3j of minder, indien men zich rnet minder tevreden wil stellen. Huis en grond worden het eigendom van den bewoner die nu alles zal doen wat hij kan, om niet alleen die rente op te brengen (deze wordt in den vorm van huur betaald) maar ook de hypo theek af te lossen, waaraoor hij in onbezwaard bezit van zijn eigendom koint. Er is ook eeu «fonds van beheer" gesticht, dat voor het aanleggen en onderhouden van wegen en andere noodige zaken zal zorgen en ook helpend optreedt als de arbeiders (door ziekte of anderszins) verhinderd mochten worden hun huur (dat is de rente) te betalen. De bewoners zijn menschen, die zeer aan bevolen worden, en die reeds op een andere wijze wekelijks hun verdienste hoewel karig hebben. Indien de Oranjebond van Orde over ruimer middelen kon beschikken, zou hij niets liever doen dan overal in ons Vader land, waar heide is, bij bewoonde plaatsen dergelijke koloniën te stichten, teneinde meer welvaart te vei-spreideu en de dorre heide in vruchtbaar land te herscheppen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer P. B. Bruyn van Rozenburg to Apeldoorn. En nu, landgenooten, steunt met mij dir. nuttige werk. Eén kwartje is bijna niets, en toch inaken vele kwartjes zulk een groote som. Hoe groot zou die wel niet kunnen worden indien iedereen die het missen kon mij dat kleine bedrag afstond. Hoe menig maal geeft men niet een kwartje uit voor iets van weinig nut, en deze zaak is van zoo groot belang. Ze geeft werk en brood voor duizenden, en, door het bruikbaar worden van den grond, nieuwe bronnen van welvaart voor ons volk. Stelt mij niet te leur, geeft en verzamelt uw kwartjes; brengt ieder een steentje bij voor het groote doel, dan zal men dezen winter niet kracht de ontginning kunnen voortzetten, en zal daardoor aan velen een betere toekomst verzekerd kunnen worden." Mevrouw Frederiks-Van Cleeff te Amers foort heeft zich aanstonds gaarne bereid verklaard om bijdragen van belangstel lenden voor den „Kwartjesbond voor heide- ontginning" in ontvangst te nemen. Voor ieder bedrag van 25 cent, bij haariuge- kom-u, wordt een ontvangbewijs afge geven en een ledenlijst aangeboden bij hen. die zich bereid verklaren om jaar lijks die kleinigheid bij te dragen. Het zij herhaald, dat de uitnoodiging niet alleen tot de zusteren gericht wordt, leder zonder onderscheid kan toetreden tot dezen kwartjesbond, zoo bescheiden wat de opoffering betreft, die wordt ge vraagd zoo machtig wellicht, wanneer de beteekeuis en het edele doel er van ten volle worden beseft. Verdere opwekking om een penningske hiertoe bij te dragen, zal wel met noodig arbeiders,'die eene schrale verdiensté hebben I z^n, 'n een waar, Z(,)0a's men mÜ een middel aan de hand te doen. waardoor e> de weldadigheid zoo zeer wordt zij zich een beter bestaan kunnen ve rschalTen. i 111 eere gehouden! Reeds dadelijk bij den aanvang dezer on derneming toonde H. M. onze beminde Koningin-Regentes H. D. belangstelling door het nemen van 3 aandeelen ieder van 1' 1000 waarvoor drie Hectaren heide werden aange- U dankende voor de verleende plaatsruimte teeken ik mij hoogachtend, Uw dw. B. L. W. VAN DEK HUCHT, Javastraat 32, Den Haag.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1