Binnenland. Stadsnieuws. Hot bezoek van H. H. M. M. de Koninginnen aan Den Melder is thans bepaald op Woensdag 42 September a. s. II. K. H. de hertogin van Albany en H. D. kinderen keerden Zaterdagavond vanSoestdijk naar Engeland terug. Z.Exc. W. K. baron Van Goldstein, Neder- landseli gezant te Londen, wien een verlof van drie maanden is verleend, vrtoeft sedert eenigo dagen op zijn buitenverblijf «Olden- aller" bij Nijkerk. Wie zullen, nu de Bedrijfsbelasting bet patent heeft vervangen, voorbum kiezers voor de Kamor van Koophandel zijn? zoo werd onlangs gevraagd. Tot dusverre waren kiezers voor dat lichaam zij, die een zeker be drag in de Patentbelasting betaalden. Als antwoord op die vraag diene, dat ook deze zaak door <le Kegeering nog niet ge regeld is; de in 1892 vastgestelde kiezers lijsten voor de Kamer van Koophandel blijven intussehen van kracht tot November 1894. Wordt de zaak niet geregeld, dan zouden wellicht de Kamers van Koophandel van zelve vervallen en zouden vele landgenooten die leden zijn van deze nuttige handelscolleges, de dupe worden. Volgens het rapport van den Minister van Binnenlandsche Zaken telt de eersle ban der schutterij (ongehuwden en kinderloozen) 30 970 man, de tweede ban 42 464te zamen 43 427, waaronder 9494 die vroeger by het leger of de marine gediend hebben. De feitelijke sterkte der schutterijen bedroeg op 1 November des vorigen jaars 51 333, waarvan 14 522 vroeger hebben gediend. De rustende schutterijen telden 76 429 man, waaronder 13 830 oud-gedienden. De feitelijke sterkte der rustende schutterijen bedroeg op genoemd tijdstip 79590 man, waaronder 41404 oud-gedienden. In het geheel waren er dus op 4 November jl. 122 717 schutters. Bij resolutie van den Minister van Finan cien is bepaald, dat op de dwangbevelen, door iie ontvangers der directe belastingen uitgevaardigd, vóór de verzending aan aen kantonrechter ter executoir-verklaring, de afgifte van waarschuwing en aanmaning moet worden vermeld, met opgaaf van de dagen, waarop een en ander is geschied. Het onlangs door den Minister van Oorlog uitgesproken gevoelen, dat de reis- en ver blijfkosten van de burgemeesters of hun plaatsvervangers, die zich wegens 's rijks paanlenkeuring buiten hun gemeenten heb ben begeven, niet ten laste van bet Rijk komen, heeft het meerendeel der burgemees ters in de provincie Utrecht doen besluiten, een adres te zenden aan H. M. de Koningin- Regentes, ten einde te verkrijgen, dat op de hiervoren bedoelde uitspraak van den Miuister worde teruggekomen, daar volgens adres santen geen enkele grond is te vinden waarom voor die reis- en verblijfkosten vergoeding moet worden onthouden. Ta Amsterdam is aanbesteed de boiito v&n een militair postduivenstation dat komen zal bij het groote duivenhuis in den tuin van Artis. Met Mei hoopt men daar 500 van die «gewiekte boden' beschikbaar te hebben; hun aantal zal mettertijd tot 4000 vermeer derd worden. Om die alle te herbergen zal later nog een bijgebouw aan het station toe gevoegd of nog een verdieping er op ge bouwd worden. Het ook door ons geciteerd bericht, dat ter drukkerij van de beeren Binger te Amster dam een zetmachine in gebruik genomen, die in éen uur 10000 letters zet (een zeer bekwaam gezel zet er hoogstens 3300 in dien tijd) doet een der bladen schrijven: «Een eenvoudig berichtje maar een feit van groote beleekenis en ver reikenden invloed. Dit beteekent niet andei's, dan dat het oogen- hlik nadert, waarop een groote revolutie in hei zettersvak zal hebben plaatsgegrepen. Vele mannen, die thans dezen arbeid verrichten, zullen overbodig wordenze krijgen hun ontslag, staan op straat zonder te weten, hoe nu verder hun leven te rekken. Iedere machine, geleid door kinderhanden, maakt 40 arbeiders broodeloos. De eerste tien zullen komener volgen 40 X 10 en 100 X 10 en al deze werkloozen vergrooten weer de industrieels reserve-armee, die de loonen der werkenden omlaag drukken. Te gelijkertijd zullen kleine drukkere, die geen kapitaal hebben om zoo'n machine aan te schaffen, spoedig de concurrentie niet meer kunnen volhouden en er onder gaan, onver biddelijk er onder. Dit is de toekomst, die aangekondigd wordt door dat eenvoudige be- ricbie en die niet ver meer af is." We kunnen omtrent deze machine nog meedeelen, dat de daarmede genomen proeven de verwachting niet hebben beschaamd. Zij leverde Zaterdag jl. in 2 uren tijd het werk, dat door een volwassen zetter in éen dag wordt verricht. Ook De nieuwe Financier word ter thans medegezel. De mogelijkheid be staat dus, dat ook andere groote firma's zullen overgaan tot den aankoop van deze machine als tenminste de hooge prijs zij kost om streeks f48 000 en is alleen geschikt voor het zoogenaamd «platte" werk - hen daarvan niet terughoudt. Blijkens de bij het Departement van Oorlog ingekomen rapporten omtrent den toestand der terreinen, waarop in het begin der vol gende maand militaire oefeningen op groote schaal zouden worden gehouden, verkeeren ondcrecbeidene dier terreinen, tengevolge van overatroomingen en de zware regens, voor een groot deel in zoodanigen droevigen toe stand, dat zij onbegaanbaar en voor troepen bewegingen, maar vooral voor logies van troepen ongeschikt zijn. Dientengevolge is bij den Minister van Oorlog het voornemen in overweging, om, vooral met het oog op den gezondheidstoe stand der troepen, dit jaar cle manoeuvres, waarbij de troepen kampen moeten betrek ken, niet te doen plaats hebben. Bij bet regiment grenadiers en jagers zijn nu overgeplaatst 4 majoor en 3 kapiteins van imdere infanterie-regimenten. De lang verbeide promotie bij het hoofd wapen zal nu wel niet lang meer uitblijven. De Hooge Raad heeft Vrijdag het cassatie beroep van Hendrik d Jong, die wegens oplichting ten nadeele van den hotelhouder wien hij de hand zijner dochter vroeg, door het Hof te Amsterdam tot drie jaren gevan genisstraf veroordeeld werd, verworpen. Sedert 4 Januari is de bevolking van AmsMÉtfain afgenomen met 1294, en telde op t Augustus dus 448 234 zielen. Het is onmogelijk, uit deze cijfers een be haalde slotsom te trekken; alles hangt af van de vraag of een terugvloeiïng van arbeiders naar bet platteland plaats had, dan wel een uittocht van meervermogenden. Wij vreezen echter het laatste. Merkwaardig is in elk geval, dat de groote verhuizing in Juni plaats had, en niet in April of Mei zooals andere jaren. De bekende Amsterdamsche commissaris van politie de heer J. D. Stork is heden ochtend na langdurige ziekte overleden. Na de Zeeuwsche aardappelen gaan nu ook de Friesche het begeven. Men schrijft daaromtrent uit het Noorden De veelvuldige regens wolkbreuken be doel ik der laatste dagen, heeft het hoofd- voedsel, de aardappel, geducht aangepakt en een huivering zou iemand bevangen als hem gezegd wordt, dat soms van de knollen door ziekte, welke door de regens verergerd werd, hier en daar te loor ging. Een driejarig kind zelfs weet, dat als de aardappel 's win ters ontbreekt, onheil het huis van den man intreedt, die zoo oneindig veel ontbeert. Zoo is 't soms om die natheid een brood- vraag voor het rund, omdat zooveel hooi landen niet slechts dras, maar royaal onder water staan, zoodat men met schuitje of schouw bet hooi, dat als wegstroomde, spoedig moest ophalen. Graan, koolzaad (lijnzaad of de knop van vlas) heeft eveneens kans niet droog te worden. Om niet op dit thema door te draven en er toch op te wijzen, breek ik af. Door iemand te Vuren is aan den gemeente ontvanger aldaar voor het 49e jaar belasting betaald voor een zelfde hondje, dat volgens zijn verklaring, door getuigen bevestigd, nooit «buiten" was geweest Die hond is nog eens een huisdier. Te Amsterdam is aangekomen het Engelsche jacht Cos Hawk, groot 442 tou, met 42 man equipage, laatst van Grimsby. De eigenaar is de heer I. R. "West. Dit jacht, als schoener getuigd, is een soort drijvende kerk, ten gerieve van d$ vele visschers op de Noordzee. Twee geestelijken, de heeren Wedding en Bert, zijn dan ook aan boord. Terwijl een oude dame met een paar logeetjes stond op een balkon aan den Over toom te Amsterdam, stortte dit in. Een der meisjes is ernstig inwendig gekneusd, het andere en de oude dame bleven ongedeerd. Een zeer eigenaardig staaltje van den modernen huizenbouw in de Hoofdstad. Sedert eenige jaren vertoeven verscheidene schildere van de schildersschool te Parijs eenige maanden te Rijsoord, gemeente Rid derkerk. Ook dit jaar zijn daar weder een 50-tal van die heeren en dames gelogeerd, welke daar niet alleen zekere levendigheid brengen, doch ook nog iets laten verdienen door het doen poseeren, hetgeen door hen goed be taald wordt. Meteen landschap, genomen van Rijsoord, werd op de tentoonstelling te Chi cago een prijs behaald. Te Bathmen bij Deventer werd Donderdag middag in een zaadberg een stem gehoord, zonder dat men iemand kon vinden. Later merkte men, dat de stem kwam uit de in dien berg op 8 Augustus geborgen 20 vim rogge. Men gooide ae rogge er uit en vond een byna uitgeput mensch, een landlooper, die zich gedurende de 8 dagen van zijn ge vangenschap slechts had kunnen voeden met enkele rogge aren. Hij was betrekkelijk in goeden staat, dat wil zeggen na liet gebruik van goed voedsel en drinken, en is door den rijksveldwachter naar Zutphen geleid. In de te Paterson (N. A.) verschijnende Telegraph komt een advertentie voor, waarin G. van Detli aankondigt, dat hij daar 42 Augustus in een openbare vergadering zal spreken over: «De ontmaskering van den wees vader Jan van 't Lindenhout en de weesin richting Neerbosch." In de Methodisten-kerk in Midland zou de de heer Van Deth den volenden dag in liet Engelsch de Neerbosch-quaestie behandelen, «als vervolg op zijn 78 openbare meetings in Holland." Bij wijze van troost geeft de Amslcrd. Ct. de volgende fragmenten van reisbrieven uit liet regenjaar. Uit Zwitserland «Sedert ons vertrek naar Interlaken, 14 dagen geleden, hebben wij bijna eiken dag regen of nevel gehad, zoodat van tochten naar boven niets is gekomen. Als het morgen niet beter is, zullen we Interlaken verlaten, zonder de sneeuwbergen gezien te hebben." Uit Schotland »We hebben hier slagregen, mist, motregen, nevels, vochtigen grond, natte heide, laag hangende wolken, die het uitzicht beletten, storm, wind en on weder. Voor het overige is het hier zeer aangenaam." Uit Duitschland «De zomer is hier, in de buurt van Stutt gart, zoo treurig, als ik, die hier nu lang woon, zelden beleefd heb, steeds regen regenregen." Uit Antwerpen: »'t Is hier heel aardig, vooral 's avonds wanneer de tentoonstelling geïllumineerd is; jammer maar, dat de regen de illuminatie voortdurend doet uitstellen." Uit Valkenburg «Het moet verrukkelijk mooi zijn het Geul dal... als het niet regent. Ik ben echter nog niet zoo gelukkig geweest, het onder die omstandigheden te zien," Uit Dresden «Wie zijn toch die onbekookte lieden, die op 't vaderlandsche klimaat schelden, die over kou, vocht en wind in Holland klagen Zendt dezulken, ondankbaie stoffels die zij zijn, naar den oever der Elbe, waar zij de Saksi sche hoofdstad besproeit, opdat zij zich scha men en zich beteren." De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van af heden de buslich ting voor de verzending per bode naar 't Hoogland, is vastgesteld op 6.30 's morgens (spoortijd). De Directeur C. S M I T T. Amersfoort, 20 Aug. 4894. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wij kbezoekers en B e 1 a n g s t el 1 e n d e n zal het Centranl- bnreau DINSDAG den 21 Aug. 's middags van half vier tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273. Het kan voor enkelen onzer lezers belang hebben te weten, dat Z.Exc. de gouverneur van Suriname, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck sedert eenige dagen te Valken burg (Geuldal) vertoeft en intrek genomen heeft in het Kurhaus »'t Huis ter Geul." Door Burgemeester en Wethouders zijn benoemd tot binnenvader en moeder in de gemeentelijke inrichting ter verpleging van lijders aan besmettelijk en ziekte in de Koning straat, N. van Eikelenburg en echtgenoot© alhier, in de plaats van A. van Maanen en eebtgenoote, die op verzoek, met ingang van 4 September a.s. eervol ontslagen zijn. De 8 onderofficieren van het 5e regiment infanterie, die toegelaten zijn tot het schrif telijk gedeelte van het admissie-exainen tot den Hoofdcureus, zijn opgeroepen tegen 29 en 30 Augustus. In het geheel zijn er van alle cursussen 83 leerlingen van de 149, die examen deden, tot het mondeling onderzoek toegelaten. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt 39. Bij het 5e regiment infanterie hier zijn Vrijdag de miliciens van de lichting 1891 voor den tijd van 32 dagen voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomende miliciens der lichting '92 kwamen Donderdag onder de wapenen bij liet le regiment huzaren hier, orn deel te nemen aan de aanstaande cavalerie-manoeuvres. Zaterdag werd op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan wachtmeester J. van den Berg, van het escadron ondonnansen hier. 't Was Vrijdag juist 35 jaar geleden, dat de eerste gasverlichting binnen deze ge. meente plaats had, die, in het algemeen genomen, goed voldeed. De Amersfoort sche courant van 19 Augustus 1859 zegt omtrent die gewichtige gebeur- tonis Burgemeester en Wethouders en nagenoeg allo de Raadsleden waren feestelijk ten Raadhui?,e'bijeen gekomen, alwaar ook de ondernemers der gaz-zaak do heeren B. van den Berkhof, c. a„ zich bevonden' Voor het front van het Raadhuis prijkte in vlammen het wapen der gemeente. lots later in dun avond bragt het muzijkcorps der dienstdoende schutterij onder fakkellicht, begeleid door schutters eene serenade aan de aldaar feestelijk bijeengekomen heeren en maakte daarna een promenade naar den Hof. alwaar nog oonige inuzjjkstukkcn ton gelioore werden gegeven. Aan het woonhuis van den Efl, A Heer Burgemeester was een schitterende gaz-ill»! minatiu aangebragt, die een hoerlijk effect maakte Aan en langs de gaz-fabriek en aan de. woningen van eenige particulieren bevonden zich mode sier lijke gnz-illuuiinatiön. Een talrijke en steeds zeer ordelievende volksmenigte was laat tot in den nacht op de been. Ten omstreeks half negen ure waren de heeren Burgemeester en Wethouders, nagenoeg alle Raads leden, de Secretaris der Gemeente en de Conces- sionarisseu, de heeren van den Berkhof, Dentz en Knops, in de Raadzaal bijoende heer Du ij Ij es, mede Concessionaris, had zich wegens afwezigheid naar buitenslands doen verontschuldigen. Nadat eenige verversching was gebruikt, werd de gaz-illuininatie (liet wapen der Gemeente) aan het front ontstoken waarna de feestvierenden iu afdeelingen promenades maakten tor bezichtiging der verlichting. Aan het Zakkendragers-huisje bij de Groote Koppelpoort dat lief met 'sKonings naamletter geïllumineerd was, word tot den heer Burgemeester door een der Zakkendragers, namens zijne kameraden, eene aan spraak gehouden, die iu populairen geest door Z. E. A. werd beantwoord. Ton 10 ure stond de muzjjk der Schutterij met fakkellicht aan het Raadhuis den feestvierenden op te wachten, die weldra in de voor-bcnedouzual ver schenen. De Officier der mnzijk, de Heer Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth trad, nadat do serenade was aangevangen, de zaal binnen en hield een kernachtige speech, voornamelijk daarop nederkomende dat, daar nopens liet muzjjkkorps der Schutterij zoo veel welwillendheid van wege den Raad was betoond, uien verheugd was thans van de gelegenheid gebruik te maken, daarvoor dank te betuigen en op die voortdurende welwil lendheid do hoop bleef vestigen. Deze speech werd op hartelijke wijze door den Heer Burgemeester beantwoord, waarna Heeren Officieren en verdere hoofden aldaar aanwezig eenige ververschingen werden aangeboden, hetgeen ook in eene aangren zende zaal met den Kapelmeester Herohonrüder en de Muzikanten der Schutterij plaats vond. Na afloop der senerade begaven zich dc feest vierenden naar de Raadzaal, alwaar een keurig collation van 16 couverts gereed stond, welks menu niets te wcnschen overig liet. Gezellige kout en vrolijkheid licerschtcu aan den disch. Onderscheidene toasten werden iugesteldhet eerst bragt de Heer Burgemeester een toast uit op het heil der gemeente en weuschte den concessi onarissen geluk met het welslagen hunner onder neming; deze werd door een der Concessionarissen beantwoord met ecnen feestdronk op den Burge meester. De Heer van Werkhoven, Wethouder, bragt mode eeti toast uit op den Hcor Burgemeester. De Heer L. E. Lagerweij stelde een heildronk in op den Heer van Bockom Maas, Wethouder, die wegens zijne zwakke gezondheid vroegtijdig het feest had moeten verlaten. De Heer Burgemeester dankte den Heer Lagerweij voor dien heildronk en voorde meermalen in feestelijke stemming het woord. Dit leest, door Burgemeester en Wethouders, de aanwezige Raadsleden en den Heer Secretaris onder ling bekostigd, duurde tot ruim half twee ure voort. Donderdagsavonds werd feest gevierd in AniiciUa, waarvan het terras sierlijk was verlicht en waar de muziek der veld-artil- lerie uit Utrecht een concert gaf; het feest, om 0 uur begonnen, werd besloten met een bal, dat tot laat in den volgenden ochtend duurde. Den 20en werd ook het ontsteken van het gaslicht in de Nieuwe Sociëteit gevierd met een concert door «le muziek der schutterij. De Sociëteit Philharmcmie vierde het feest den 24 Augustus. Onze stadgenoot S. G. N. Pjéter is geslaagd bij bet jongste ad missie-examen voor dc Cadettenschool te Alkmaar en bestemd voor den dienst hier te lande. Onze stadgenoot de heer A. de Neeling is Vrijdag geslaagd voor het notarieel examen le gedeelte. De heer J. Th. van Lent, onderwijzer aam de Roomsch katholieke Jongensschool hier, heeft Woensdag en Donderdag te Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd het examen voor h oo t donder wij zer. Volgens het jonste provinciaal verslag om trent het Lager onderwijs werden op 31 December 1893 de Rijksnormaallessen te Amersfoort bezocht door 27 kweekelingen, 5 knapen en 22 meisjes. Op dien datum werden hier ter stede aan bijzondere inrichtingen opgeleid tot onder wijzer of onderwijzeres: aan de Christelijke normaallessen 9 kweekelingen 9 in. 0 vr. aan de Roomsch katholieke normaalschool voor jongens 9 kweekeliugenen aan de Roomsch katholieke normaalschool voor meis jes 40 kweekelingen. Als vervolg op het bericht in ons vorig nummer kunnen wij meedeelen, dat van de 18 adspiranten der O. L. Vrouwestichting alhier 16 voor verschillende akten dezen zomer zijn geslaagd; inderdaad een allergun stigst resultaat.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2