Binnenland. Stadsnieuws. Rij hot Departement van Koloniën is Don derdagmiddag om 4 uur van den Gouverneur- generaal v in Nederlandsch Indië het vol gende telegram ontvangen »Van vermist terug (kapitein) Kamerman, licht gewond, en 34 Europeesche minderen, waarvan 7 gewond. Vetter heeft aan de marine opgedragen de beschieting van Mataram. Eenige inlandscbe fuseliers en bedienden, die, na door Baliërs te zijn gevangen geno men. te Aninenan terug kwamen, berichtten, dat de vijand de westzijde van Mataram ver sterkte, en dat granaten der Marine zuidoost van Mataram zijn neergekomen. Aan Quispel (den commandant dor marine) is correctie aangegeven. De Balische strandkampong Tanabat is door Marine beschoten. Hoofden Tandjong-Karang, Sekarbela en Sasakssrhe kampongs, bij Ampenan opge roepen, betoonen meeste hulpvaardigheid en medewerking. Verraad zou uitgegaan zijn van ouden vorst, op aansporing van Prenggawa. Djelantik zou met zijn volk niet medegaan; toch houding verdacht, daar hij ons niet heeft gewaarschuwd. Liefrinck naar Oostkust, om Rassaks tot verontrusting van Balisch gebied aan tesporen. Plannen omtrent hernieuwd offensief op treden en hetgeen daarbij in acht te nemen, deelde Vetter mij mede. Opgave namen gesneuvelde minderen nog niet mogelijk. Toestand der naar Soerabaya overgebrachte gewonden over het algemeen zeer gunstig." Een in hoofdzaak gelijkluidend telegram aan het Nieuws van den Dag meldt nog: „(Ie luitenant artillerie) Boerma niet ge sneuveld, alleen gewond. (Ie luitenant infan- tarie) Dooremans gedurende transport ge storven." Zaterdag werd aan het Departement het volgende telegram ontvangen «Geest troep zeer goed. Gezondheidstoestand gunstig. In bivak hard gewerkt aan defensie 30 en 31 dezer verkenning gedaan in de richting Mataram. Vijand versterkt Mataram un maakt voorwerken. 31 dezer met sectie bergarlillerie hem daaruit verdreven. Gezien, dat marineschoten treilen: offensieve kracht vijand gering. Vet ter voornemens dagelijks te verkennen. Spionnen berichten, dat de door Baliërs verlaten stellingen door Sassaks bezet zijn, ook Kotu-Radja (hoofdkwartier der Baliërs in strijd tegen de Sassaksche opstandelingen). Observatie-colonne weder naar Hoeleleng gezonden. Vetter andermaal opgave verzocht (van de gesneuvelde, gewonde en vermiste Europee sehe) mindere militairen." Het Nieuws van den Dag meldt, dat de Sassaks ons steunen en met onze troepen reeds Tjakra Negara omsingelden; de Nieuwe Roll er d. 67. zegt. dat reeds alle versterkingen gisteren, 2 September, te Ampenan zijn aan gekomen. Met het oog op de ernstige gebeurtenissen op Lombok is door den Minister van Kolo niën bepaald, dat de afdeelingen aanvullings- 1 roepen, die ter sterkte van respect. 50 en 75 man op '15 en 29 September e. k. van liet Koloniaal Werfdepot naar Indië zouden vertrekken, ieder respectievelijk op een sterkte van 208 en 157 onderofficieren en minderen zullen worden gebracht. IIet detachement meegerekend, dat 1 September van Harderwijk naar Batavia werd uitgezonden, zal het Werfdepot in deze maand eon contingent aan suppletietroepen mouten leveren van 420 onderofficieren en minderen. Van de Koloniale reserve vertrekken 8 en 22 September onderscheidenlijk 193 en 100 man. Mij de verschillende korpsen van hel leger bieden zich tal van officieren en minderen aan om doel te nemen aan de expeditie; een oproep tot vrijwillige deelneming op eigen kosten is gedaan door gepensionneerden uit den Atjeh-oorlog en door een Leidsch student. Binnen zeer korten tijd kan desvereischt oen bataljon mariniers, omstreeks 000 man, en kunnen, zoo noodig, verschillende'oorlogs schepen naar Indië vertrekken. Aan het Handelsblad werd getelegrafeerd «Sassaks hebben bericht gezonden, dat (de als gesneuveld opgegeven) kapitein Eind ereen rnet zijn detachement omsingeld is door Baliërs (en dat zij) zullen trachten hem te ontzetten. Djelantik bevindt zich op de Noord-west kust van Lombok en zal vermoedelijk naar IvOiiihok worden verwijderd." Men seint ons: «Kapitein Willemstijri, van den Generale» staf, en controleur Liefrinck zullen Sassaks aanvoeren tegen Baliërs, die gevecht in open void trachten te vermijden. Prins Gowa bood troepen aan. Aanvullingstroepen bereikten Lombok. Gezondheidstoestand uitstekend." Bij ile familie is bericht ontvangen, dat de zwaar gewonde overste Bijleveld overleden is. In de volgende maand zal een vergelijkond onderzoek worden gehouden van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om, naar mate van de behoefte, te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van f400, welke tot f1200 kan klimmen. Zij die zich aan dit onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 20 Sep tember a.s. aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Brieven, op wier omslag andere geschreven mededeelingon voorkomen dan die betrekking hebben op het adres, den naam of het beroep van den afzender of op de behandeling van ilen brief (expresse, aangeteekend, enz.) worden voorlaan in Duisrhland niet toege laten en worden, indien zij van elders aldaar ontvangen worden dus niet uitgereikt. In de jongste algemeene vergadering van den Nederlandschên Bond van gemeente ambtenaren is o. a. meegedeeld dat in Gel derland de gemeente Ede, naar het zielental genomen, zijn ambtenaren met 5 ct. per jaar, per hoofd, Nijmegen daarentegen met 29.624 cent betaalt. In Friesland geeft Achtkarspelen 7.10 cent, Leeuwarden 30.2cent; Vinkeveen (Utrecht) 3.8 cent, de stad Utrecht 23.49 cent «Wel is er hier en daar uitzondering, wel zijn er gemeenteraden en besturen, die 't blijkbaar wél met den ambtenaar meenen, doch waar gaarne hulde wordt, gebracht, aan die enkelen, springt het treurige op andere plaatsen te meer in het oog. Wanneer deze feiten ter openbare kennis gebracht zullen zijn, wanneer die ook den Minister zullen zijn getoond, dan zal het hem duidelijk worden, dat vooral ten plattelande dc toestand hoogst ongunstig is, zal hij zijn steun aan het streven van den Bond niet ontzeggen," zoo vervolgt de verslaggever. 't Is maar te hopen. De Oranjebond van Orde heeft weder een blijk vangroote waardeering ontvangen. Een Arasterdamsche familie, die tijdelijk te Apel doorn vertoeft, stelde namelijk f3000 beschik baar voor drie huizen op het Hattemsche v'eld. In het eerste jaar der stichting zijn hier mede juist 25 huizen gekomen. De nieuwgebouwde Stadsschouwburg te Amsterdam is Vrijdag aan de gemeente over gedragen en Zaterdagavond met een l'eest- voorstelling geopend. De bouwmeester, de heer J. B. Springer, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Heette het eerst, dat er vermoeden be stond, dat er van twee leeningen van de gemeente De Bilt. (U). valsehe obligatiën in omloop waren, thans is gebleken, dat de stukken van éen en dezelfde leening twee maal zijn vervalscht. Deze leening bedroeg f45000 ad. 37» pCt; zijn nu alle obligatiën daarvan uitgegeven, dan is er voor f90000 valsch in omloop, niet alleen te Utrecht maar ook elders. De eerste soort valsehe stukken zijn voor zien van de gestempelde naamteokening van burgemeester en secretaris, de tweede soort van de geschreven hanJteekeningeu van beiden waarvan die des burgemeesters nage maakt en dus vervalscht moet zijn. De echte obligatiën vermelden in rugzijde: «betaalbaar ten kantore van de firma Rlijdenstoin &Zn. te Utrecht en ten kantore van den gemeente ontvanger van De Bilt," terwijl de valsehe alleen vermelden „ten kantore van den ge meente-ontvanger te De Bilt." De gemeente-ontvanger heeft de stukken steeds beleend, nimmer verkocht. Dooraan- teekening daarvan te houden, wist, hij steeds waar ze zich bevonden, en zorgde dan voor betaling der coupons. Wijl volgens usance op die wijze beleende stukken maar zelden door herbeleening in omloop komen, had de vervalscliing nog lang bedekt kunnen blijven, zoo niet. een kassier te Utrecht, die 4 stuk ken in beleening had, wegens tijdelijk kas tekort, deze aangeboden had aan de firma Blijdenstcin en Zn., die de echte obligatiën heeft uitgegeven. Gedurig koos de ontvanger andere kantoren voor zijn operaties, om niet, door to dikwijls aan éen kantoor te verschijnen, eenig vermoeden op te wekken; somwijlen liet hij het ook door goede vrienden doen die zich nu nog te verantwoorden zullen hebben, of zij daarin handelden met weten schap en dus medeplichtig waren. Haast elk kantoor te Utrecht moet in 't bezit zijn van obligatiën, terwijl die van het eene verschillen van die het andere. De gemeente-ontvanger I). Tukken en de secretaris IC. Bootjes zijn door dan Gemeen teraad in hun betrekkingen voor onbepaalde» tijd geschorst. Van de invrijheidstelling van den heerA. op de Laak te Noordwijk, die in preventieve hechtenis werd genomen, verdacht van on tuchtige handelingen, hebben wij nog geen melding gemaakt, omdat De Tijd, die van dit geval op de boogie kon zijn. min of meer twijfelachtige mededeelingen hieromtrent deed. Thans plaatst dit blad echter een schrijven van den betrokkene zelf, dat wij hier over nemen «Naar men mij mededeelt (ik bob het, be richt zelf niet, gelezen) zou het aan De Tijd na informatie in Den Haag, gebleken zijn, dat ik zou zijn ontslagen meer uit gebrek aan bewijs dan na gebleken onschuld. Het requisitoir van den officier van justitie, mij medegedeeld op Donderdag23 Augustus, luidde: «ontslag van rechtsvervolging en invrijheidstelling" zonder een woord van «gebrek aan bewijs". Haddo dat woord erbij gestaan, ik zou gebruik hebben ge maakt van mijn bevoegdheid om daartegen een memorie in te dienen. Trouwens, er was gebrek aan bewijs want er kon geen enkel bewijs voor mijn schuld gegeven worden. Alle getuigen, die iets van de zaak konden weten, moesten verklaren en getuigen, dat ik op de door het kind opgegeven datums óf wel geheel en al niet in do school óf onmogelijk op de plaats kon geweest zijn, waar zij zei de, dat het misdrijf had plaats gehad, terwijl andere getuigen als om strijd de diepe verdorven heid en leugenachtigheid van het kind be wezen. Vrijdag te 4 uur werd ik ontslagen, maar daarbij werd inij geen enkel stuk voorgelegd. Trouwens, was er nog eenige twijfel aan mijn onschuld geweest, of had men eenige kans gezien, ook nog slechts het geringste bewijs van schuld te vinden, men had mij niet op 24 Augustus ontslagen, daar dan mijn voorloopige inhechtenisneming was verlengd tot 10 September. Ik heb de eer te zijn, Uw dw. dn., Aug. Op de Laak. Noordwijk, 29 Aug. 1894. M. de R., heb ik nog niet genoeg onschuldig geleden God vergeve hen, die, om andere redenen, niet willen, dat ik worde gereha biliteerd! Het is een treurige wereld," De bekende dier- en landschapschilder Jan Vrolik is gisteravond op den leeftijd van 48 jaar te 's-Gravenhage overleden. Te Botterdam is Donderdagavond in den ouderdom van 78 jaar overleden do zoowel als heraldicus als door zijn excentriciteiten zeer bekende Ph. A. L. freiherr Von Roesgen von Floss. Lang sprak men over hem door zijn strijd om herstel van een z. i. onrechtvaardige behandeling, en door eenige onder het pseu doniem van mr. Van Gangier geschreven brochures tegen ons Staatsbestuur. Vooral het oudere geslacht zal zich den overledene en zijn optreden nog wel her inneren. De kennisgeving vermeldt, dat hij was «Gepensioneerd officier van het Kabinet des Konings, oud-kapitein-attaché van het Luxom- burgsche gezantschap in Nederland, Bidder van het heilig" Roomsche rijk. Commandeur van de Hermann-Orde, Honorair-Kumerheer van Z. M. den keizer van Oostenrijk." Edelman is hij gestorven. De schoonste en deugijelijkste scheppingen van het menschelijk vernuft hebben, te allen tijde, dikwijls een harden kamp te strijden gehad tegen domheid en bijgeloof, vooral in streken, welke door hun isolement weinig in aanraking komen met de centra's der be schaving. Zoo te Onstwedde. De landbouwers daar verwachtten er indertijd veel voordeel voor hun bedrijf van de zuivelfabrieken, maar nu er eindelijk zulk een inrichting verrezen is. worden velen teruggehouden van de boter te koopen, omdat in allen ernst beweerd wordt, dut zij, die van defahrieks- boter eten, hoogstens nog éen jaar en zes weken kunnen leven LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoo I'd e n, W ij k b e z o oker s en B e I a n g s t el 1 e n d e n zal het Contrnnl- burenu DINSDAG den 4 Sopt. 's middags van itai.f vier tot hai.f vijf uur zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273. Door Z.ICx. don Minister van Financiën is aan de directrices der hier bestaande Naai school voor protestantse!)e meisjes, waaraan verbonden is eenjaarlijkschewinter-uitdeeling van kleedingstukken aan hulpbehoevenden, vergunning verleend tot het houden eoner particuliere verloting van om niet hijeen te brengen of oin niet geschonken voorwerpen ten behoeve van bovengenoemde inrichting. De door Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad aangeboden Begrooting der plaatselijke ontvangsten en uitgaven voor het, dienstjaar '1895, wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f198 270.79. De treurige tijdingen uit Lombok mogen veroorzaakt hebben, dat Vrijdag hier ter stede van olficieele zyde geen feestbetoon plaats had, de veertiende verjaardag van M. de Koningin is door de bevolking met te moer geestdrift herdacht. Opmerkelijk veel werd er gevlagd en van den vroegen ochtend tot den laten avond trokken troepjes met oranjc- strikjes versierden door do stad. Zoodra de garnizoons-commandant, kolonel Ypey, op het parade-terrein was aangekomen, liet iiij «officiers-appel" blazen en wenschte hij, aan het hoofd van en namens de gezamen lijke officieren, kolonel Benschop op hartelijke wijze geluk met diens benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandsenen Leeuw, waarvoor de kolonel-commandant van hetfio' regiment infanterie hr even wanne woorden dank betuigde. Hierna werden do schutterij en «le troepen door don ganiizoens-eomman- dant geïnspecteerd, terwij! ten slotte werd gedefileerd, eerst in don gewonen pas, daarna door de schutterij en de infanterie in ver snelden pas, door de ordonnansen on de veld artillerie in draf, Zeer velen woonden het indrukwekkende militair schouwspel bij. Reeds lang vóór oenen verzamelden zich de kinderen bij de scholen en spoedig ging het in optocht naar het terrein aan de Korte Bergstraat, dat evenals in vorige jaren koste loos door den heer J. G. van der Geest ter beschikking van de feestcommissie was ge steld. Omstreeks 2000 kinderen, door hun onderwijzeressen en onderwijzers vergezeld en door de goede zorgen van de leden der feestcommissie van al het. noodige voorzien, vierden daar den heugeljjken jaardag van II. M. de Koningin, zoo door het zingen van volksliederen als door het uitvoeren vuil volksspelen, die zeer in den smaak vielen en opgeluisterd werden door de muziek van Caecilia. Jammer was het, dat velen zich niet ont zien hebben op hot terrein door te dringen en het den kinderen zoowel als den dames, die dezen van versnaperingen "oorzagen, bemoeilijkten. Een woord van lof mag intusscheii niet onthouden worden aan de dames, die zich met het uitdeelen belast hadden, en aan liet onderwijzend personeel, dat door zijn ijverige bemoeiingen er zooveel toe bijdroeg om de feestvreugde te vorhoogen. Om twee uur hield de plaatselijke afdoeling van den Nederlandschen bond van oud- ondcrolücieren een bijeenkomst in «De A rend", waarin ook de in Indië gevallen kameraden herdacht werden en het volgende telegram werd verzonden: Attn Hare Majesteit do Koningin te Socstdyk Dc nl'dcoling Amersfoort van den Nederlandsehen Bond van oud-onderofficiorcn, kameraadschappelijk bijeen /.ijnde. brengt Uwer Majesteid haar eerbiedige hulde. Dc voorzitter VV. A. de Raadt Zaterdag werd het volgende antwoord ontvanger Do Raadt, Voorzitter afdoeling Nederlandschon bond oud?oudoi'ofücioron Auiorafoort. lfare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op n, on allen namens tvio door u gelukwensohen werden aangeboden aan Ilaro Majesteit dc Koningin, HoogstDerzelvor dank ovortebreugon. De adjudant van dienst Van den Bosch. De volksspelen welke in de kazernes zouden gehouden worden, luulden geen voortgang de daarvoor bereids aangekochte prijzen werden verloot. De soiree-amusante welke door de onder- ofiiciers-soeieteit «Eensgezindheid" was voor bereid en welke zou gegeven worden in de daartoe keurig versierde bovenzaal van De Keizerskroon werd mede uitgesteld, evenals hot concert in Amieitia op welks slotnummer het hal reeds zoo menigeen had gevlast. In het Militair te huis aan de Beekstraat werd het feest herdacht door een gezellige bijeenkomst in de versierde zalen en den giorno verlichten tuin. Behalve eenige voordrachten (waarbij de kranige concierge de heer J. W. Bremer op zoor verdienstelijke wijze eenige schetsen van J. J. Cremor ver tolkte), orgelspel en de uitvoering van zang nummers, werd een schietwedstrijd gehouden waarvoor 20 prijzen beschikbaar waren gesteld. De ruim 401) bezoekers werden verder rijkelijk onthaald en gaarne zijn wij hun tolk om openlijk dank le brengen aan baron Van Boetzelanr en graaf Schirnmelpenninck wien zij bet slagen van deze feestelijke bijeen komst danken. Vermelding verdient nog do feestviering in do Anna Paulowna School, waar de kleinen, in feestdos en met oranjestrikjes op de borst en vlaggetjes in de hand ,een feestlied zongen, op de wijze van het Wien Neerlandsch bloed, waarna 4 meisjes en 4 knaapjes een hulde in zang brachten aan H. M. de Koningin, wier buste in hot versierde schoollokaal prijkte. Dat ze Hink onthaald worden en dol veel pret hadden, begrijpt ieder, die inej. Schermer, die eenige directrice van deze zoo hoogst nuttige inrichting, kent. Onder de versieringen welke in dn stad waren aangebracht, trokken zeer de opmerk zaamheid die iu den tuin op den hoek van Utreohtschen weg en Bergstraat en die aan den Leusderwog, benevens de gelegenheids- etalages van do hoeren Brandsen, Schud» Van Kalken, A. de Vries, Jacobs en Valkhof!';

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2