F Stadsnieuws. Advertentién. een Heerenlmis Aanbesteden: 7 i) Thans noemt men echter in Den Haag liet bericht, als zon geheel Mataram reeds in onze handen zijn, beslist onjuist en voegt er by. dat dit ook officieel als voorbarig wordt beschouwd. Als dit waar mocht zijn dan zou dus hieruit moeten volgen, dat Oostelijk Mataram op dit oogenblik nog niet in ons bezit is. De Minister van Oorlog heelt het wensche- lijk geacht, ook in verband met de instelling van het Reservekader, de bepalingen be- trellende de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te herzien en in óen beschik king samen te vatten. Deze is opgenomen in de Staatscourant van heden. In den loon van het dienstjaar 18931894. werden bij ne landmacht 58 opper-, hoofd en subalterne officieren, zoomede 169onder officieren en minderen om velschillende redenen op pensioen gesteld, terwijl in ver meld jaar '200 opper-, hoofd- en verdere officieren, onderofficieren en minderen wegens overlijden en om andere reden zijn vervallen. Den 30sten September kwam de Neder» landsche Vegetariërs Bond tot stand en reeds 5 October opende Krasnapolsky bet eerste vegetarische restaurant te Amsterdam en daarmee in Nederland. De marine en haai- vertegenwoordiging iu 's lands raadszaal heeft- Maandag een treffend verlies geleden door het overlijden van den kapitein-luit. ter zee P. T. Land. sedert Mei 1888 lid van de Tweede Kamer der Staten- Gencraal voor het district Den Helder. In «le enkele dagen gedurende welke te Amsterdam lijsten voor bijdragen voor het Nationaal fonds voor betrekkingen van ge vallen Indische militairen ter inteekening zijn aangeboden, zijn reeds ingekomen drie giften van f5000. en van f4000, éen van f"500, .'■.•n van f300. éen van f250, vijfvanf200, en dertien van f 100. buiten een groot aantal giften beneden f lC'J. Naar bet Orevvpluwsch Weektdad verneemt, is van hooger hand afwijzend beschikt op liet verzoek om aan het Koloniaal Werfdepot vanwege de gemeente Harderwijk een vaandel te moge» aanbieden. Natuurlijk zal aan den Gemeenteraad nu worden voorgesteld een andere bestemming te geven aan de daarvoor beschikbaar ge stelde som. Gok de commissie uit de nering doenden aldaar zal nu waarschijnlijk een ander plan moeten ontwerpen, wanneer er sprake van blijft het Werfdep >t ter herinne ring aan zijn vijftigjarig beslaan een blij vend aandenken te vereeren. 1 November hoopt men het 25-jarig be staan te berdenken van den Hoofdcursus te Kampen. l'it bet korps leeraren is een commissie benoemd, welke alle oud-directeuren, oud- leeraren en oud-leet lingen zal aitnoodigen, zi. ii op buvengenoemden datum te Kampen te vereenigen, ten einde het zilveren feest op waardige wijze te vieren. Aan het Stout van »de Gekroonde Valk", voorbeen Van Vollenhoven en Co., te Am sterdam. is wederom oen hoogste onderschei dde' te beurt gevallen, namelijk op de ten toonstelling te Antwerpen. Het vermoedelijk bedrag, door het Rijk krachtens art 54 bis der Onderwijswet over 1894 uit te keeven aan de byzonderelagere scholen, is voor de provincie Utrecht vast gesteld op f00850. Te Pernis is iu publieke veiling gebracht de «Ambachtsheerlijkheid Langebakkersoord" Ken mandenmakersknecht bood f2 en werd daardoor «Ambachtsheer.' De Amsterdammer, Dagblad voor Neder land, heeft aan zijn achtereenvolgende eige naars niet meer of niet minder dan twaalf ton zegge éen millioen cn tweemaal honderdduizend gulden gekost, met an dere woorden, de 3 a vier duizend abonné's, waartoe dat blad, volgens verklaring van de redactie zelve, het ten slotte heeft gebracht, kunnen geacht worden per hoofd 3 it 4000 gulden aan exploitatie- en andere uitgaven te hebben geko:.t! Volgens de Residentiebode denkt de Regee- ring er niet aan. pensioenfondsen voor werk lieden op te richten, maar wil zy bun be langen 'tevorderen :n helpen behartigen, door gelegenheid to bieden levensveraeke- ringen te stichten, met waarborg en onder beheer van den Staat. Door den Gemeenteraad van 's-Gravenhage is besloten om aan de Haagsche kookschool het gebruik van eenige schoollokalen te ver leen.-n. voor bet geven van kosteloos onder richt in huishoudelijke zaken aan dochters van onvermogende ingezetenen en liet haar toegekend jaarliiksch subsidie van f300 te brengen oj» f 1000. benevens een subsidie voor eens van 1500. Het hebben eener particuliere electrische geleiding of van een spreekbuis zullen de Amsterdammers voortaan per strekkende» Meter en per jaar moeten betalen mot f2.50, tot een maximumbedrag van f250 voor tiet geheel; voorts voor andere buizen of kokers (uitgezonden! gas- en waterleiding) f 1 a f2 tot een maximum van f100. Aldus besloot de Baad dier gemeente met. 20 tegen 10 stemmen. Men weet te Amsterdam toch ook uit alles belastingpenningen te kloppen. Voor de vacante betrekking van hoofd eener school te Arnhem, hebben zich niet minder dan 102 sollicitanten aangemeld hieronder zyn 107 hoofden van scholen. Aan den »Oranjebond van Orde" te Apel doorn is f500 toegezonden door een dame uit Haarlem. Nu zal het 27e huis verrijzen, zijnde het negende op het Haitemsche veld, terwijl reeds de benoo.ligde som is toege zegd voor een tiende huis. Uit een der beruchte huizen aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam kwam in hoogst opgewonden toestand een meisje de stoep afhollen. In de haast had zij naar mantel achtergelaten, dien zij niet zonder moeite en door bemiddeling van een voorbijganger terugkreeg. Bedoeld meisje, dat een alleszins fatsoenlijken indruk maakte, was te Amster dam gekomen om een dienst te zoeken. Van het station komende, had een lieer een ge sprek met haar aangeknoopt en haar verteld, dat hij haar juist uitstekend kon helpen, daar zijn tante wel een dienst voor haar had. Zij liet zich bepraten met hem mede te gaan. om het eens te onderzoeken. Hij bracht haar op den N. Z. Voorburgwal in een der beruchte huizen, dat er uitwendig geheel als een nette burgerwoning uitziet. Daar binnengekomen, begreep zij spoedig, dat zij bedrogen was. Ze heelt zicli toen met alle macht geweerd en is er per slot nog onge deerd uitgekomen. Het is de Amsterdamsche Courant, die dit meedeelt, ter waarschuwing aan meisjes uit de provincie, die in de Hoofdstad een be- trekking zoeken. Knutselwerk van Arbeiders en Werklieden. De winter brengt mede, dat menige arbeid stilstaat of meer vrijen tijd laat dan iu den zomer. Voor werklieden en arbeiders, die in I slaat zijn iets aardigs te knutselen, j hetzij snijwerk in bout, plakwerk van j karton, eeu vogelkooi, een muizeval, of i wat ook, dat tot sieraad of nut kan strekken, wil de Vereeniging Lief dad ig- I heid de gelegeuheid openen, de winter- I dagen en avonden aangenaam en voor- I deelig door te brengen. Het plan bestaat, zulke eigengemaakte voorwerpen door verloting of verkoop zoo goed mogelijk van de hand te zetten, en de opbrengst daarvan aan de vervaar digers uit te reiken. Personen die genegen zijn iets temaken, dat aan de bedoeling van de Vereeniging Liefdadigheid beantwoordt, kunnen dage lijks, behalve Zondags, tusschen 12 en 2 uur inlichtingen bekomen bij den beer H. Peerlkainp op den Zuidsingel. Daar de maanden Februari en Mac.rt voor sommige gezinnen nog 1 eens moeilijk zijn door te komen, moet het vervaardigde werk vóór 15 Januari 1895 zijn ingeleverd om het omstreeks dien tijd te verloten of te verkoopen. Het Restaur der Vereeniging Liefdadigheid. Ook het Nut maakt zich op totjde winter- cam pagne. Den 8 November hoopt het zijn eerste ver gadering met dames te houden, waarin als spreker zal optreden rnr. G. S. Brantsina, van Arnhem; terwijl 13 December ds. P. M. Kel- 'er van Hoorn, uit Dordrecht, een spreek beurt hoopt te vervullen. Tengevolge van het groot aantal kaar ten dat reeds genomen is voor de Athje- Lonibok-soirées, kau voor de [eerste, op Maandagavond 15 October, alleen toegang worden verleend aan de personen, die vooraf plaats bespreken. De plaatsbespreking, bij loting en tegen betaling van 10 cent per plaats, zal ge schieden aanstaanden Maandag en Dinsdag ont half éen precies, in den foyer van Amicitia. Ter jaarvergadering van de Nat. Christen Geheelonthouders Vereeniging is gisteren aan onzen stadgenoot prol. dr. J. 1'. Valelon het eerelidmaatschup dier vereeniging aange boden. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor de acte lager onderwijs is o, a. geslaagd onze stadgenoote mej. G. Th. W. Mozger. Onze vroegere stadgenoote mej. G. van Zwol. thans onderwijzeres aan de bijzondere school te Mrucheiii, is, met ingang van 1 Januari 1895, benoemd tot onderwijzeres aan de bijzoriderechool te Hoevelaken. Generaal-maioor R. T. Muschart, bevel hebber in de 2e militaire afdeeling, zal bier Zaterdagochtend omstreeks 9 uur aankomen tot bet houden eener inspectie over de mili taire gebouwen in dit garnizoen. De Ie luitenant VV. van der Koogh, van liet le regiment veld-artillorieliier, wordt 10 October ontheven van zyn detachenring bij de werkplaatsen van draagbare wapenen te Delft, en zal op dien datum naar zijn gar nizoen terugkoeren. De bij de Normaalschietschool te 's-Graven- hage gedetacheerde 2e luitenant J. Wag ner. van het 5e regiment infanterie hier, wordt. 31 October eervol van zyn detacheering ont heven en keert op dien datutn bij zijn korps terug. Rij Kon. besluit is pensioen toegekend aan de adjudanten-onderoflirier N. H. C. i Christen en B. C. A. Hendricks, de sergeanten Simaijs en Dekker, den élève-muzikant Van Steenbergen en den soldaat I.edden, allen van het 5e regiment infanterie hier. Tot den cursus ter opleiding voor dienst doend luitenant te velde zijn bij bet 5e re giment infanterie hier toegelaten de serge anten De Jong, Tooren, Ren es, Van Doorn, Graansma, jhr. Rengers HoraSieeama, Christen, en de fouriers Onderstal, Veldman, Sijbel, Clement en Van der Boon, terwijl tot den cursus voor sergeanten-majoor zijn toegelaten de sergeant-majoor titulair Ruijs, Zwaga, Jonker. Scholte, Hartlioorn, Drenthen,Deckers en Koppenschaar. benevens de sergeanten De Boer, Bruens, Van Dormolen, Scheer, en de fouriers Van der Horst en Rruns. De sergeant-milicien L. II. Drabbe bene vens de korporaals J. L. Schuurman en K. van der Slooten, allen van het 5e regiment infanterie hier, zijn geslaagd bij het examen voor den graad van sergeant of lourier. Evenals ten vorige jare zullen stafmuzi kanten van het. 5e regiment infanterie onder I leiding van den heer Leop. E. Beers in de concertzaal van l)e Keizerskroon in den loop van dezen winter weder symphonie-concerten geven. De inteekenlijsten zyn gereed en wachten nog slechts op deelnemers, en die zullen I zeker niet lang op zich laten wachten. In den lijd van vischjesvangen en appels- I visschen raken heel wat kinderen te water, i Nu is weer een kind van den barbier Brom in de Langegracbt bij de Ketelaurebrug ge vallen, doch spoedig gered door Arie van der Velden, die zich daartoe geheel gekleed te water begaf. Belanghebbenden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den beer Bast. die dille phntographieën beeft, vervaardigd van de plechtige" vaandeluitvei- king aan de afdeeling «Amersfoort" van den Nederlandscben Bond van Oud-onderoflicieren. i Niet minder fraai zijn de photo's door den. heer Wentzel van die plechtigheid gemaakt Een hoogst droevig ongeval heeft zich gisteravond omstreek zes uur aan het Ccn- traal-station hier voorgedaan. Na geholpen to hebben bij de groote draai schijf, liep de 31 jarige lampenist Paul Dor- j ropaal. die nog een lantaarn wilde aansteken, 1 voor langs trein 234 van de Oosterspoor, i die hier 5.35 uit Amsterdam aankomt. Hij I werd door de machine gegrepen en hein i werd ile rechterarm afgereden, terwijl zijn beide boenen op verschillende plaatsen ge- I broken werden en hij tal van kleinere kwetsuren bekwam. Het is onbegrijpelijk hoe een Hink beambte j I als D., volkomen vertrouwd met het gevaar, j zóo onvoorzichtig heeft kunnen zijn. Een woord van lof mag niet onthouden i worden aan de heeren D. J. Meijer. sergeant bij de hospitaal compagnie hier, en S. Wight., veearts te Nieuwe Pekela. i die hun voorgenomen reis niet voortzetten i en de eerste vooral al het mogelijke deden om vóór de komst van dr. Scbreuuer, j liet lijden van den ongelukkige, die toen hij eindelijk omstreeks 8 uur in hot R. K. j Ziekenhuis werd opgenomen, kort na aan- koinst aldaar den Iaatsten adem uitblies. zooveel mogelijk te verzachten. Bij de Dinsdag te Baarn plaats gehad heli- I I bende verkiezing voor éen lid van den Ge- j meenteraad zijn 308 van de 550 kiezers op gekomen. Kón biljet was in blanco; de heer W. M. van Tak verwierf 112, de heer J. H. Mulder 00, de heer Jan Vetb 63. en de heer J. j F. d'Aulnis de Rourouill 01 stemmen. De herstemming tusschen beide eerste- genoemden zul plaats hebben op 23 October, i De classis Amersfoort der Gereformeerde i Kerken zal binnenkort ds. Van Lingen c. s. 1 uitnoodigen tot een openbaar debat te Baat n. in welke plaats zich eenige loden van de Gereformeerde Kerk le oben afgescheiden en zicb hebben gevoegd bij den Bond van ge- i meenten, geleid door ds. Van Lingen. K EN N INGEVING. MOND- cn KLAUWZEER. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, breivt ter kennis, dat zich in de gemeenten Soest cn Hvoytand gevallen van Mond- en KI, uw. j /«er hebben voorgedaan, cn beveelt de veehouders nogmaals in liun eigen belang aan, dit jaar hun vee op te stallen. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIM.MELPENNINCK. Amersfoort, 11 October 18114. DAGELIJKSE'HE VAT ERST A X1 j EN van de Lnntcrscbe Beek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens acht ure. Itooden ïr Lftiu- bal- Pot- Uee- Lui Dag Ilfl.Ul. brng. re- slein aard. bov. ben. gen. Ï894. NL™ MÓ mT M. mT~ M. M. 30 S. 5.10 4,95 4,93 3,10 2,61 1,53 0,52 1 Oct, 5,10 4,95 4,'JU 3,07 2,58 1,60 0,55 2 5.12 j 4,94 4.88 3,03 2,54 1,57 0,55 3 5.13 4,95 4.85 8,00 1,53 0,40 4 5,10 [4,94 4,89 2,98 2.48 1.49 0,63 5 5,10 I 4,93 4,88 2,99 1,51 0,62 6 5,11 14,94 4,88 2,99 2,50 1,51 0,55 30+ 15+ 10+ AP. 10+ 15+ 15+ Verkooping van Onroerende goederen. Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort. dd. 9 Oct. 1894. Ken buis inet tuin aan den straat weg te Soest, verkocht voor f2400. Ken buis met tuin en bouwland op de Built te Soest, verkocht voor 440 to zumen f2840.' BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 3 Oct. Alijda Christina, d. van Everardus Johannes Roereen en Theodora Alijda Willigenburg. 4 Oct. Bartholomeus, z. van Burend Jekel en Hendrika Buisman. 5 Oct. Cornelia, d. van Bartus Snijders en Alijda Middelman. Oct. Jacob.i, Christina, d. van Pieter Tonimel en Hendrika de Wilde. Johannes, z. van Roelof Ber- keloo en Marretje van (Ier Goot. Adriana, Gerdinu,, d. van Cornelis Hendrikus van Buuren en Antonia Deenik. Peternella Hendrika, d. van Gerrit Smit en Jacoba van Gullik. -- Jan, z. van Arie van Barreveld en Theodora Wilhelmina Jekel. 7 Oct. Antonia Maria. <l. van Albertus van Doorn en Maria Krabbe. Aaltje, d. van Pieter Hageman en Catharinu van de Hesseweg. Hendrikus, z. van Dirk de Kroe en Theodora Helena Maria van der Veer. 8 Oct. Adriana, d. van Hendrikus van Grol en Agatha Water- koort. Adriana, d. van Gerrit van Bijnen I en Geertruida Veenondaal. 9 Oct. Wilhel- mina Maria, d. van Georg Berns en Petro- nella Geertruida Cirkel. ONDERTROUWD4 Oct. Cornelis Ripzaad en Johanna Ruitenbeek. 5 Oct. Syvert I Dol en Maria Christina Meijers. GETROUWD: 9 Oct. Antonius van Keulen en Heintje van Hamereveld. 10 Oct. Johannes Hellevoort en Anna Geertruida A rents, OVERLEDEN: Oct. Simon Jolian Kort beek, 3 in. Willem Hollekamp, 70 j. echt genoot van Gerritje Stok. Johannes Jag- tenberg, 8 m. 9 Oct. Johanna Maria Romswinckel, 81 j. we l. van Meinard Frederik 1 Tijdeinan. Getrouwd. J. BONK arts offic. v. tjez. -MektO. I. L. kn G. J. BK JONGH, die, mode namens wederzijdsche familie, dankzeggen voor de ondervonden belang stelling. Amkrspoort 14 Oct. 1894. Die iets te vorderen hebben 7^" van mevrouw de Wed. IJ. GAADE gelieven daarvan opgave te doen voor 20 October. ïo AMERSFOORT wordt TE HUUR gevraagd met primo MEI met TUT XT. Huurprijs circa f 700.— Brieven onder lettere 9 G. T. Alaemeen Advertentie-Bureau NJJGH Van DJTMAR, Amsterdam. De heer J. van VOLLENHOVEN ivALv-a+w te Amersfoort, zal op Donderdag 25 October 1891, 's voonniddags te 114 uren, in het koffiehujs «Den AREND" van den heer A. MATERS alhier, publiek Hef afbreken van de HUIZEN, wijk F. No. 218 en 219 a,d. Lauge- graciit te Amersfoort en het her plaatse bouwen van een WOONHUIS net, bijlevering van alles, wat daar toe noodig is. Bestek met teekening zijn a ƒ1.ver krijgbaar bij den heer J. van VOLLEN HOVEN. Aanwijzing in loco zal worden gehouden door den architect II. KAM, op Dinsdag 23 October 1894. 's voormiddags te 11 uren.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2