Stadsnieuws. beschikking erlangtmaar, vroeg men, wordt van de gegevens, die rij reeds bezit, wel reeds voldoende gebruik gemaakt Bovendien werd gewezen op leemten in onze fiscale wetgeving, welke men behoort weg te nemen, om de opbrengst der nieuwe belastingen beter te verzekeren en de andere bepalingen met den geest der nieinve wet geving in overeenstemming te brengen. Als middelen om dat doel te bereiken noemde men verhooging van het overgangsrecht van onroerend goed op vreemdelingen (door den vorige» Minister reeds opgenomen in zijn ontwerp op het Succesierecht); het wegvallen van liet recht van reclame bij de Vermogensbelasting, als geen aangifte is gedaan het stellen van strenge straften op onware opgaven, zooals in Duilschland geschiedt; tegengaan van ontduiking door middel van giften onder levenden heffing van overgangsrecht op roerend goed bij overlijden van den vruchtgebruiker, in die gevallen, waarin by liet leven de bloote eigen dom is overgegaan. In ile Memorie van Antwoord op het wets- onswerp betreffende de vereenigiug en grens regeling van Rotterdam, Kralingen, Charlois, Overschie en IJselmonde, zegt de Regeering do toevoeging van de landelijke gemeenten van Kralingen en Charlois aan Rotterdam, waarmede de betrokken gemeenten instem men, als de beste oplossing te beschouwen. Zij deelt niet de vrees, dat het toekoms tige Rotterdam op de bijzondere behoeften barer landelijke bevolking niet behoorlijk zou acht slaan. Bleven de landelijke gedeelten van Kra lingen en Charlois als afzonderlijke gemeenten voortbestaan, dan zal onvoldoende zorg voor haar behoeften alleszins te duchten zijn. Voor de toevoeging van Kralingen aan Rotterdam bestaan, volgens de Régeeriug, afdoende gronden. Men tracht ons met een wiegelied in slaap te sussen, klaagt «Ie Delvenaar. I-en groot deel van ons volk wil, dat de provisoire toestand der additioneeleartikelen van onze Grondwet een einde hebbe. In 1887 heette liet. dat de Grondwet moest dienen oin defensie, financiën en kiesrecht definitief te regelen. Was dat heelemaal comedie Kn in 1894 kibbelt men er nog over! Men is bang. Men durft wel in een papieren Grondwet a zeggen, maar geen b. in plaats van vertrouwen op het volk. wantrouwt men ile massa van ons volk. De dagen snellen heen en het volk moet maar gewend worden, dat alles hij het oude blijft. Wie voorrecht strijdt, heet oproerling on erger. Alles by liet oude. Een 50-jarige strijd van onze beste voormannen eindigt in eindeloos getreuzel. Alles sehijnt Pais en Vree in liet land der Leeuwendalers. Kiesrecht, wy hebben minstens 2V» jaar den tyd, Defensie, och die is goedde schutterij incluis, als er maar geweren zijn. Financiën, men gtiune toch den tijd voor Geiueente-linanciën en Personeel. Toestand van de kerk. och, die is zoo kwaad niet. Rechterlijke macht, nooit wils die heter dan lieden: wie een proces verliest, moppert immers tóch altijd Hunger en Middelbaar Onderwijs, alles op zijn tyd. Over de rest zwijge men liefst: 'tis er nu de tijd niet voor. Schooner wiegelied dan thans werd het Nederlandsche volk nooit voorgezongen. En als het volk ontwaaktDie dan leeft, die dan zorgt. Het bedtmklijst van dit verschijnsel acht het blad nog. dat ook een deel der «onzen" er aan meedoet, den Nederlandschen Leeuw in slaap te sussen. In Den Haag weet men te vertellen, dat hij eventueel aftreden van mr. Roest, als Burgemeester der Residentie, voor het bur gemeesterschap der Hofstad zeer in aanmer king zou komen de oud-minister mr. G. van Tienhoven. Gi-iu-raal-majoor H. F. Hardenberg is op zijn aanvrage met ingang van 1 Novem ber op pensioen gesteld, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Men verzekert ons ten stelligste, dat het bericht als zouden ook de generaals Hennus en Ronipolman binnenkort den dienst met pensioen verlaten, volkomen onjuist is. Als Zaterdag de hemel niet te bewolkt is, zal men een donkere stip over de zonne schijf zien trekken. Dien dag namelijk za! de planeet Mercurius van 's ochtends 5 tot 's avonds 10 uur van den eenen rand der zonneschijf naar den onderen trekken. Men weet. «lat een dergelijke doorgang voor het ongewapend oog het best te zien 'ior een stuk zwart, blauw of donkerrood Het gerechtshof te Amsterdam deed giste ren uitspraak in de zaak der valsche bank biljetten, en veroordeelde, met vernietiging van In t vonnis der rechtbank Knusse tot 0 jaar (eerst 5 jaar)mad. Toebaerts (eerst 4) en Tlnnnin (eerst ft) beiden tot ft jaar Van Liemt (eerst 2J). Pinnige (2), Rempt ('2-i). en Keeze (2}), ieder tot 2 jaar; Arntz (2) tot 1 jaar. Frey eerst (2J) werd vrij gesproken, terwijl ten aanzien van Löschke het vrijsprekend vonnis der rechtbank werd bevestigd. De conducteurs en assistent-conducteurs bij de Holtandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij krijgen nieuwe uniformpetten, waar van het distinctief zal bestaan in koperen sterren boven de klep voor de conducteurs, on een wit metalen sterren voor de assistenten, en zulks ter vervanging der vergulde banden. veestamboek, die gedurende een reeks van jaren de betrekking van leeraar aan de Hijks-veeartsenijkundige school bekleedde. Van zijn hand verschenen verscheidene werken en leerboeken op het gebied der veeartse nijkunde. Binnenkort zal te Utrecht door de heeren dr. Wirtz en prof. Spronck, Behringh's diph- terie heilserum bereid en gratis ter beschik king der Nederlandsche geneesheeren worden gesteld voor zoover de voorraad zal strekken. De bereiding toch zal voorloopig op bescheiden schaal plaats hebben en be kostigd worden uit de middelen waarover genoemde heeren als directeuren van Rijks instellingen kunnen beschikken. Terwijl dr. Wirtz zich zal belasten met aankoop, keuring, inspectie en observatie der paarden, die in de Rijks-Veeartsenijschool gestald zullen worden, zal prof. Spronck het diphterie-gif bereiden, het serum contro leeren en afleveren. Beter zou men in Nederland reinheid en werkzaamheid van het geneesmiddel moeilijk kunnen waarborgen. Moge daarom de onder neming der genoemde heeren met succes bekroond worden en haar, waar zulks noodig mocht blijken, tijdig door Regeering of natie financieele steun verleend worden. De redacteur gérant van het Nederlandseh tijdschrift voor geneeskunde, dr. C. C. Del- prat, is gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen, om de heeren Wirtz en Spronck in staat te stellen, de bereiding van het serum op zoo ruime schaal te verrichten, dat zij aan alle aanvragen zullen kunnen voldoen. Ter bevordering van het sparen tijdens het verblijf in de koloniën of in vreemde ,ïr m i i> i wateren is voor de officieren, onderofficieren Wegenaongesteldheid vanmr. Brandsma en mindere schepelingen der zeemacht een j is de Nutslezing bepaald op lieden- ■eglement vastgesteld, waarbij is voorgeschre- avond tot later uitgesteld. K E N N IS GE VING- Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ingekomen 1. Van den Minister van Buitenl. zaken. Consulair verslag no. 35. 2. Een wekelijksehe Courant de Nijver heid no. 44. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Verslagen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvangen bij den ondergeteekende, tegen behoorlijk ontvangbewijs. Namens de Kamer voornoemd, HERMs. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 8 November 1894. gl" Te Haarlem is. in den ouderdom van ruim i 90 jaar. overloden «le heer G. J. Hengcveld, hoofdinspecteur van het Nederlandse-li Rund- ven op welke wijze zij, door tusscbenkomst van het Departement van Marine, gelden kunnen beleggen in «ie Rijkspostspaarbank. De Redactie van Het Vredig Thuis, Cou rant voor Vrouwen, wenscht aan het oordeel van alle vrouwen iu Nederland de vraag te onderwerpen, of zij invoering van vrouwen kiesrecht wenschelijk achten. Zij heeft daartoe op zeer ruime schaal kaarten verspreid, die men ingevuld kan terugzenden. De uitslag van dit eigenaardig plebiscit zal later iu genoemd blad worden medegedeeld. Bij den Raad van State is een Kon. be sluit aanhangig, waarbij aan ambtenaren, werkzaam bij de departementen van alge meen bestuur, bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag uit 's Rijks dienst zal worden verleend. In verband hiermede zijn er eerstdaags bij verschillende departementen belangrijke mu tation te verwachten. Vrijdag 16 November a. s. zal het 64 jaar geletien zijn dat aan de drie oudste in leven zijnde Ridders 4e klasse der Militaire Wil lemsorde deze onderscheiding werd uitge reikt Het zijn: fuselier Jacob Lagerwaard, thans 87 jaar, blind en dus hulpeloos, te Kralingen; korporaal T. Soeters. geboren 5 October 1808, tlus ruim 86 jaar oud, te Haarlemen fuselier Johannes Jacobus Dainen, thans 85 jaar oud, blind en tlus hulpeloos, te 's-Gravenhage. Wij brengen hen nu reeds onzen groet op tlezen voor hen gedenkwaardigen dag, en hopen, dat zij niet te veel onaangename herinneringen mogen hebben, aan het lëit «lat ■Ie Regeering nog zoo weinig deed voor de Oud-strijders van 183:) en 1831. Het moet echter gezegd, «lat zij moeten leven van hun riddersoldij, ten bedrage van f 45.62'/i per jaar Wellicht gevoelt deze of gene lezer zich geneigd, den ouden een kleinigheid toe te zenden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in tie onderhoudsbestekken der militaire ge bouwen voortaan tie bepaling zal worden opgenomen, dat tie reiniging van geverfde timmerwerken en van glasruiten, aan de buitenzijde der gebouwen, door de betrokken aannemers moet geschieden. De officier van gezondheid der le klasse van het Oost-Indisch leger dr. S. Ujlaki, die, gelijk men weet gedurende zes dagen krijgs gevangen is geweest bij den radja van Lombok en aan wien 2 jaar verlof is verleend wegens ziekte, is per stoomschip Prinses Amalia via Genua uit Oost-Indië teruggekeerd. De brievengaarder te Strijen werd, op het door hem daartoe gedaan verzoek, eervol uit zijn betrekking ontslagen, met ingang van 1 November, Toen echter die datum was aangebroken, kwam er geen plaatsver vanger, en ook wist niemand te Strijen waar het kantoor zou komen. De feitelijk ontslagen ambtenaar is nu maar in functie gebleven, tot tijd eu wijle <ie Hoofdadministratie der posterijen hein wms niet vergeet. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Dinsdag bij vei-stek Van Deth tot 10 dagen gevangenisstraf, wegens beleediging van ds. Van Gheol Gildemeester. j Het bestuur van Liefdadigheid zal, nu de winter voor de deur staat, niet meer ties j Dinsdags om de veertien dagen, doch iederen j Dinsdag van vier tot kwart voor vijven zitting houden ten stadhuize, tot het geven van in- j lichtingen. Wegens de vele werkzaamheden welke j daarin te verrichten zijn, is het zesde depar- I tement van Liefdadigheid gesplitst. De heer J. W. Achterberg!) Jr. is nu hoofd i van het gedeelte dat omvat de woningen binnen Westsingel en Varkenmarkt Noordzijde Hellingst-aat Oostzijde en tie Hellingsteeg. Dr. Middelburg is hoofd van het gedeelte I dat. omvat de woningen aan het Plantsoen, van Utrechtsche poort tot «Ie Koppelpoort, het kleine Spui en Achter Davidshof. Wie zijn lot wil verbeteren, moet zorgen, dat hij zijn handwerk grondig verstaat en zóo ordelijk leeft, dat de meuschen hem gaarne in 't werk hebben. Toch dient hij er op te rekenen, dat hem slappe tijden te wachten staan Om die door te komen, moet hij, als er druk werk is, wat naar de spaarbank brengen, en als er minder te verdienen valt zijn best doen om bet een en ander te knutselen, dat misschien deze of gene gegoede van hem wil koopen. De aanstaande winter zal aan menig handwerksman, die nog iets meer kan dan zijn gewoon dagelijksch werk, vooral in de lange wiuteravonden, ge legenheid geven iets te maken, waardoor hij zich en zijn gezin kan bevoordeelen. De Vereening „Liefdadigheid" wil hen, die dat pogen te doen, gaarne steunen, en is bereid al wat door handwerkslieden wordt geknutseld en er aardig uitziet (bijvoorbeeld snijwerk iu hout of been, cartonwerk, een vogelkooi, een muize- val, of wat meu verder bedenken kan) voor hen zoo voordeelig mogelijk van de hand te zetten door een tentoonstelling met verkoop of verloting. Tot het geven van inlichtingen heeft zich bereid verklaard de heer H. Peerl- kamp, Zuidsingel, A. 280. f Het carillon van den O. L. Vrouwetoren speelt nu bij half slag Er ster Verlust, van Roii. Schumaun (Album fur die Jugend), en bij heul slag Koninginnelied, van Nicolaï. De nieuwe cursus van het herhalingsonder- wijs hier ter stede is begonnen met 35 leerlingen. In dit. nummer doen tie leden der ver- lotings-comniissie van tie Vereeniging van den IJ. Vineentius van Paulo, en diakeneu der Ned. Hervormde Gemeente alhier een beroep op tien milddadigheidszin der inge zetenen voor hun minder bedeelde broeders. Er wordt hier dikwijls en veel gevraagd, maar nimmer nog is een beroep op de goedgeefse!)heid vruchteloos gedaan. Met vertrouwen bevelen wij dan ook beide verzoeken aan. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de geldelijke vergoeding voor niet innalura verstrekte fourage aan de officieren van de bereden wapenen hier in garnizoen, voor het tijdperk van l November f894 tot 31 October '189a, zal bedragen 64 cent per dag en per paard. Kapitein M. Scbrek, adjudant van het 2e battafjon 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 8e regi ment en komt te Arnhem in garnizoen, waar heen hij 15 November zal vertrekken. De 2e luitenant C. A. J. Struiken, van het 5e regiment infanterie hier, heeft detachee ring aangevraagd bij de landmacht in West- Indië. Luitenant W. F. van den Oudendijk Pieterse, van het 5e regiment infanterie hier, is benoemd tot officier van speciale diensten bij het korps, ter vervanging van den tot kapitein bevordenden le luitenant A. Dozy. De plechtige beëediging van de bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde 2e luite nants zal plaats hebben aanstaanden Zater dagochtend om 11 uur. Des avonds om 6 uur diner du Amicitia. corps, ui Bij het 5e regiment infanterie hier hebben, van 'le 15 adspiranten die deelnamen aan het examen voor den graad van sergeant of fourier, voldaan de korporaalsSoetbrood Piccardt, De Kroes, Heyn, Fischer, Erzev, Jellinghaus, Van Eek. Balde, Reijnvaan, Slot houwer, Burggraaf, Jonkers, en Van Maas tricht. Gemengd Nieuws. Kan men van angst sterven Deze vraag is voor eenigen tijd «litor een geneeskundig blad «The Lancet" onderzocht geworden. Eene jonge vrouw die zich liet leven wilde benemen, nam eene kleine hoe veelheid poeder om de insecten te dooien, strekte zich op haar bed uit en werd er eenige uren later dood gevonden. Het onder zoek toonde dat het poeder niet verteerd was en meer nog, dat het volstrekt onver- giftigd wastoi-ii was «Ie vrouw gestorven. üok liet de dokter die met lijkopening belast was, de volgende onderstelling hooren De jonge vrouw had eene groote verbeel dingskracht oneen zeer zenuwachtige lichaams gesteldheid, en zij was gestorven aan de be roerte, welke «ie ontroering en «le angst, «lie zij doorstaan had na het innemen van liet poeder dat zij voor vergiftigd hield, bij haar veroorzaakten. »The Lancet" allen var I Men verzekert ons, «lat nog in den loop dezer maand mr. Goeman Borgesius, lid van j de Tweede Kamer der Staten Generaal, hier ter stede een lezing zal houden iu den «Volks bond, tot bestrijding van drankmisbruik." j Niemand, die het goed meent met ons volk, en die de krachtige taal van den alom I hekenden redenaar wil hooren, ver/uime deze 1 bijeenkomst. «Ie Uft-echtseheStuden- Nunc Cant us Resonet neeft besloten een uitvoering te geven in I Amicitia te Amersfoort, op Dinsdag 4 Decem ber II. s. Aan onzen stadgenoot den schoorsteen veger i A. Pijpers is. als blijk van goedkeuring en j tevredenheid, toegekend de bronzen rne«millu j met loffelijk getuigschrift, ingesteld hij Kon. j besluit ran 22 September 1855, terzake dat hij. 2 Februari 1893, niet gevaar voor eigen i leven, een drenkeling gered heeft uit do I Zuidsingel-gracht alhier. De Commissie va ten-zang vereeniging spreekt ook van eenige zeilden aard. Talrijk is het aantal zieken die door het gebruik van eene menigte geneesmiddelen ontmoedigd zijn en niettegenstaande de zor gen die hen omringen, tien strijd tegen den dood opgeven en sterven. Deze zieken zou den genezen indien zij het echte middel ge bruikten. Mw. Marie Dernme, te Friedrichsroda in Tbi'iringen, Duitschland, na vruchteloos alle middelen geprobeerd te hebben, zette den strijd tot volledige genezing voort, zooals de hierouderstaande brief aantoont: «Volgens de proefnemingen op mij zelve ben ik volmaakt overtuigd dat er geen krach tiger geneesmiddel bestaat dan «Warner's .Safe (Juretegen nierziekten en tegen de ziekten die er uit voortkomen, zooals maag ziekten. ontsteking der slijmvliezen en van het tandvlee.se!). rusteloosheid, zenuwpijnen, hartkloppingen, enz. Ik raad dit uitmuntend middel aan al de zieken die ook zoo lijden en ben gereed om hun al de gevraagde inlichtingen te geven." Prijs per flesch Fis. 2.25: te koop bij A. L. SA UT Co.. Generual-agentei), Den Haag en F. P. van den BERGH Zn., Meiligen- weg, Utrecht, Te Herlijn vertoefde, onder den titel gravin Rigano, een jonge dame, die door schoonheid en weelde uitblonk. Zij verborg onder lien titel haar hooge afkomst., want haar ware naam was Aartshertogin Catharine vanüosten- rijk-Este. Eerst bewoonde :.ij oen zee", fraai kwartier in de Comeliiisstruat: daarna trok zij naar buiten, naar Ebei-iwalde. Met lieden van goeden huize knoopte zij betrekkingen aan en ten slotte verloofde zij zich met een

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2