pS-l uju Tui^uuü mi me tip sir 5L TAM SE1LBEIK WINTERAVONDEN. Openbare Samenkomst WEENER COUPE. Concertzaal Amicitia. KOTTEN. Lamaison Bouwer Co. Stadsnieuws. Advertentiên. 1869 1894 I6 CONCERT Heerenhuizing, Bouwland en Hei Jit vraagstuk met stt Jit vraagstuk met steeds klemmender uan- K- drang zich wreken op hen, die zijn oplossing r willen verschuiven. 1 Er zou dan ook, naar onze overtuiging, C geen andere reden, om het geld voor de K- nieuwe geweren te weigeren, kunnen worden aangevoerd, dan de waarschijnlijkheid, dat de nieuwe geweren moeten worden aange schaft in het buitenland. Wij zouden ernstig bezwaar hebben, een stelsel van nationale defensie te blijven handhaven, waarbij men, zelfs voor het minste of geringste, zijn toe vlucht rnoet nemen totbuitenlandsche leveran- ciers. Is bet absoluut, onmogelijk, goede geweren 4 met biibehoorende patronen hier te lande te maken Zoo ja, dan zouden wij wel kans r.ien, het weigeren van de 9 millioen op dit «ogenblik te verantwoorden, om daardoor bet industrieel gedeelte van onsdefensiestelsel te treffen en de Regeering te nopen tot een wijziging, waardoor de uitgaven voor onze verdediging de natie niet zouden verarmen. Het zij herinnerd, dat aanstaanden Don- E derdag van 1" tot 12 ten Raadhuize de r herstemming voor de Kamer van Koophandel en fabrieken zal plaats hebben. Voor hen, die hun avonden nuttig willen bestellen, bestaat, zooals bekend is. de Yolks- - bibliotheek waar aan de lezers wekelijks, tegen de kleine vergoeding van êen cent per week. een boekwerk wordt verstrekt. Hij het langer worden der winteravonden wordt deze gelegenheid ;uin onze stadgenoo- tcn bij vernieuwing aanbevolen. Bestuurders 'Ier bibliotheek, in «Ie vroegere Diaconieschool in de Muurhuizen, zullen gaarne eiken Zaterdag tusschen ben en twee uur een hoek ter keuze uitreiken. De biblio theek bevat ongeveer 1300 boekwerken, waaronder er zijn van de nieuwste schrijvers. Do catalogus is te verkrijgen aan genoemd i lokaal tegen betaling van slechts 10 cent. Aanstaanden Donderdagavond hoopt de Chr. Jongeling» vereeniging Ps. 119 9 haar zilveren leest te vieren door een openbare samenkomst in de Luthersche kerk, des avonds half acht. Men zie de advertentie in dit nummer, i Onze stadgenoote mej. G. T. W. Mezger is benoemd tot onderwijzeres te Eek-en-Wiel. Door de politie hier is in beslag genomen een valsrh kwartje met den beeldenaar van II. M. de Koningin en bet jaartal 1804. In verband met de slaking der broodbak kers te Amsterdam zijn lieden uit deze ge meente groote hoeveelheden brood verzonden naar de Hoofdstad, zoo door particulieren als bakkers en vooral door de brood- en meellitbriek. In de plaats v:.n kapitein M. Schrek, die op zijn verzoek is overgeplaatst naar liet 8e regi ment infanterie te Arnhem, is benoemd tot adjudant van het 2e bataljon .V regiment infanterie hier de le luitenant A. W. Groote, van het korps. Bij Kon. besluit van 2 November is toe stemming verleend tot oprichting van de schietverneniging nWilhelmina" der plaatse lijke af leeling van den Nederlandse-hen bond van oud-onderofficieren. Een aantal ingezetenen van Amersfoort hebben met die van Weesp. Hilversum en Baan. tot de directie der H. IJ. S M. het verzoek gericht, den extra nachttrein, aan- gek ondigd tegen St. Nicolaasavond. op een anderen avond te doen loopen. In zyu Vrijdagavond gehouden vergadering besloot het departement Amersfoort der j Ma atschappij tot Nut van 't Algemeen om i tot candidiiat voor het hoofdbestuur te stellen ror. J. E. Veltman. terwijl het besloot zich te onthouden in zake het voorstel-Kumpen betreffende een zuinig beheer en de bekende quaestie der algemeens vergaderingen. We meen. li. dat de poging om ook hier ter stede ecu Velkshofllehuis op te richten, niet weinig be vorderd is door de lezing welke mr. Goeman itor- I gesius Vrijdagavond in den Volksbond hield. Het gebouw der Rcsnonsirantsdic gemeente toch wa* flink gevuld en onder het publiek werden juist /.ij opgemerkt die liet ut«l«••■lii»g-i.«*.-timr er zou gaarne I boopte 'e ziende werklieden zelf. Mr. Borgesius ing ami met te wijzen op het drank kwaad in onzen tijd, door hem te recht ge- I noemd dien der sociale ijimesiies, om daarna de i middelen te liesjireken, welke We zouden kunnen aanwenden om meer geluk te brengen onder het i bereik vun allen, en gepaste geneesmiddelen te vin- d«n voor deze kwaal, welke niet het minst in ons huid voortwoekert. Spr. Iierinner<le hoe Gladstone heeft gezegd, dut de drank iet voornaamste kwaad was, wmit dat de drank in Engeland meer verwoes- tingel beeft aangericht dan alle oorlogen en besmet- telfke ziekten te samen. In Nederland wordt per jaar 60 A 80 millioen aan Bacchus geofferd, d.i. ongeveer de helft der belas tingen, door nog geen niillioeu gezinnen en dus minstens f 60 per gezin en per jaar. Zoudeu wij vroeg spr. niet vrij kunnen komen van deze vrijwillige maar outeereude belasting? l>eze volkszonde is niet gebonden aan stand of rang wellicht wordt, naar verhouding, juist door de lioogere klassen het meest gedronken. Maar toch krijgt de tapper het leeuwendeel van liet zuurver diende loon van den werkman. Spr. noemde geheel-onthouding het ideaal, doch wees er op hoc men tot dusver in geen onkel land zóo ver is kunnen komen. Dat echter vermindering van drankgebruik mogelijk en bereikbaar is, hoeft Noorwegen getoond, sedert Koning Oscar 116 Janu ari 1848 een meeting van 10000 belangstellenden presideerde, welke hij sloot met deze gedenkwaardige woorden „God geve dat, als ik eens uit dit leven zal worden geroepen, ik zal kunnen zeggen, dat ik althans iets voor mijn volk heb gedaan en net heb verlost van den drankduivel." De huidige werkloosheid schreef spr. vooral toe aan de geringe koopkracht bij de groote massa en meende, dut die koopkracht zou vermeerderen als de schandelijke 60 millioen verminderen. Schie dam geeft werk, zegt men, doch het werk zou ont zaglijk meer worden als Schiedam gesloten werd bovendien staat de arbeid van branders en nippers geenszins in verhouding tot de voordeelen die hij afwerpt. „Men bedenke toch, dat 10J last koren in jenever omgezet brengt: armoede, ziekte.ja soms misdaad; dat 1U0 last koren in brood omgezet brengtspieren, bloed, nieuwe werkkracht, die telkens weer in nieuwe wordt omgezet." Erger nog dan het stoffelijk nadeel, dat de drank veroorzaakt, is het zedelijk nadeel; men denkeaan de volle ziekenhuizen, gevangenissen en krankzinni gengestichten. Omstreeks 80 jaren geleden wareu er 2000, nu zijn er 6000 krankzinnigendat aantal is toegenomen met 12 tot 14%. alleen tengevolge van j drankmisbruik,in Duitschland met 21%. De wetenschap heeft nu uitgemaakt dat alcohol geen voedingsmid- I del is. Het gaat met het gebruiken van een borrel, die wellicht voor een oogeublik een weinig opwekt, 1 als met een paard, dat tien, twintigmaal boven zijn krachten een vracht val verplaatsen, doch eindelijk er bij neervalt. Donders zeide reeds, dat de drank- lustige op zijn kapitaal teert. Drankmisbruik is overerfelijkte dezen opzichte geldt het „De zonden der vaderen zullen bezocht worden aan de kinderen tot in het derde geslacht." j Dr. Norman Carr heeft aangetoond, dat op 130 drank- zucbiigen 43 afkomstig waren van aan den drank- I verslaafde ouders. .Spr. herinnerde aan de pogingen door Philippona (Multapatior) sedert 1875 in het werk gesteld om I te strijden tegen de stoffelijke, geestelijke en zedelijke I verwoestingen door den drank aangerichtvan de 11 000 die zicli aanvankelijk ingenomen verklaarden met zijn streven, bleven slechts 8 il 900 over, die den Mulhipratiors-bond hielpen stichten, welke thans I meer begrijpelijk Volksbond heet. Daarna zette spr. net doel en de strekking van den Bond uiteen, herinnerde hoe de voorzitter der geheelonthouders-verceniging lid van dien bond is, en zeide hoe de Bond meer eu meer gewaardeerd wordt, nuj men hem meer leert kennen, en beseft, dat /.ij moedig strijdt tegen het duizendkoppig mon ster, waaraan telkens als een kop wordt afgehouwen liuks een nieuwe wast. De kamp is zwaar, doch het doel is edel. Nog geen kwart eeuw geleden heetten de niatig- heidsmauneu Jan Saliestoen spr. IS jaar geleden in de Kamer aandrong op een Drankwet, haalden zijn vrienden medelijdend de schouders openspraken van zijn stokpaardje Hoe sterk de drinkgewoonte in ons land is, schetste spr. door een zeer treffend voorbeeld. Jaren geleden was hij in een Duisch nsyl voor drankzuchtigen, waar een jongmenseh verpleegd wa\ dat aan delirium leed. Toen deze jonge man aan dezen geheel ge nezen was teruggegeven, hielden zijn ouders niet op hij den directeur van dat asyl aan te dringen, hen toch eens te komen bezoeken. En toen de goede man aan hun verlangen eindelijk gehoor gaf en hen te Amsterdam bezocht, was een van de eerste vragen, die de moeder hem deed„wat mag ik u o lire eren. een glas port?" Wil men zijn tevredenheid betuigen aan den werkman, die een karwei verrichtte, men geeft hem een borrel. Wil men „Hef" zijn tegenover zijn bezoekers, men schenkt hun een borrel. „Drinkgewoonte, gij zijt de ellende en de schande van Nederland," dus eindigde spr. dit schoone deel van zijn krnchtige rede. Vervolgens herinnerde hg hoe de Drankwet tot stand kwam, in het zelfde land waar een Minister nauw een halve eeuw geleden een voorstel daartoe had afgekeurd, omdat het verlies voor de schatkist te groot zou wezen. Nu hijna 20 jaar geleden sprak mr. Borgesius in een meeting te Leiden, welke ge presideerd werd door prof. Modderman, die hem zeide„Ik weet niet of ik ooit Minister zal worden, doch indien dit het geval is, zal ik een Drank wet in het leven roepen." Reeds zes maanden na zijn benoeming diende de Minister zijn voorstel in; ue heele pers trok éen lijn, en met 6 stemmen tegen werd de Drankwet aange nomen wel is ze niet volmaakt, maar toch heeft ze reeds veel goed gedaan, al leven we nog in den overgangstoestand. Wat een goede drankwet ver mag, is gebleken in Noorwegen waar buiten de steden in 't geheel slechts 121 tapperijen zijn. Spr. releveerde nog den sluikhandel en de varende drankwinkels, en vestigde er de aandacht op, dat in drie maanden tijd* 31 Gemeentebesturen gebruik hebben gemaakt van hun bevoegdheid om het aan tal tapperijen te brengen beneden het wettelijk Volgens zijn meening is ook de slechte toestand der woningen een aanleiding om te offeren aan Bacchus, en dat te dezen opzichte nog altijd niet veel gedaan wordt, kan blijken uit het gebeurde te Leiden, waar 15 jaar geleden 600 huizen onbewoon baar werden verklaard en 2 jaar geleden nog 590 van die huizén bewoond werden, Spr. wees op de door den Volksbond in 't leven geroepen stuivers/spaarbanken; de aanmoediging tot het verrichten van handenarbeid in huis, de pngin- I tot verbetering der volksvoeding, en op de volks- kofflehuizon. Een oogenbik stond hij stil hij de quaestie of al dan niet in 'lie koffiehuizen bier met een alcohol gehalte van 3 A 3% moet worden verkocht, en meende, dat bier don sterkedrank bestrijdt en ver dringt. Hij herinnerde hoe in Limburg."., in Braband 5 en daarentegen in Noord-holland 12 L. jenever per hoofd en per jaar gebruikt wordt. „De Volksbond" zoo eindigde spr. ongeveer „telt thans nauwelijks 3000 ledenwe zouden er zoo gaarne 30000 hebben. Doch wat we vragen is niet geld. maar zedelijken steun in den strijd om vrijheid, welvaart en zelfstandigheid. Zou ons zoo vrijheids lievend volk onderworpen moeten big ven aan de tirannie van den drankduivel Dat volk ontwoe kerde het lieve vaderland aan de golven der mach tige zee; zou het nu dulden, dat het te gronde ging onder enkele druppels van het helsche vocht? Door den drankduivel te bestrnden wordt een weldaad bewezen aan het vaderland." Iu zoover mr. Borgesius, wiens krnchtige rede meermalen werd afgebroken door een warm applaus. Slechts willen wij hier bijvoegen, dat de jeugdige afd. Amersfoort zich mag verheugen in een groot aantal leden. 107, terwijl Amsterdam slechts 150, Rotterdam 134, en Den Hang 120 leden telt. Deven ter, Zwolle, Haarlem, Almeloo en Vlaardingen staan bovenaan, met 325, 313, 300, 288 en 255 leden. Heden overleed, na een lang en smartelijk lijden, in den ouderdom van 41 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, J0HAN GE0RG STEIGENBCRGER. eerder Weduwnaar van Mej. WUB- BERTA GRAAKHITIS, nalatendezes Kinderen, bijna allen nog te jong om hun zwaar verlies te beseffen. Wed. J. G. STEIGENBERGER-- Drost. Amerongen, 21 Nov. "94. Heden overleed te Haarlem, in den ouderdom van 88 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader MATTHIAS VAN THIEL- J. J. van TH IEL, G. van TH1EL, C. F. POORT, Wed. H. B. van THIEL, geb. Van Zadelhoff. Amersfoort, 26 November 1894. De Heer eu Mevrouw SCHREUDER betuigen hun dank voor de belang - stelling bij de geboorte hunner dochter ontvangen. Kraamvisites worden hij voorkeur afg> wacht op Donderdag 29 November. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde echtgenooteen moe der betuigen wij onzen hartelijkcn dank. J. P- G. KOK. C. R. KOK. Amersfoort, 26 Nov- '94- Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij bet overlij den van hun Echtgenoot en Vader, betuigen de ondergeteekenden hun hartelijken dank. Wed. A. van den HOOFF— Volp. P. van den HOOFF, Az. S. J- van den IIOOFF. Amersfoort, 26 November '94. Cs** V oor één cent per week leest men boekeu uit de VOLKSBIBLIOTHEEK in de Muurhuizen, (oude Diaconieschool). Catalogus 10 Cent. ELKEN' ZATERDAG van 1 tot 3 uur. hij gelegenheid van de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der Chr. Jougelings-Vereeniging Psalm i 190" met medewerking van de Zangvereeniging r>Looft den Heer", op DONDERDAG 29 NOVEMBER 1H94 des avonds ten 7£ uur, in de Luthersche kerk. Als sprekers zullen optreden de Heeren Prol'. l)r. J. .1. 1'. VALKTON, Eere-Voorzitter, lis. H. VOORHOEVE, Emer.-Predikant te 't recht, Ds. T ei: HA AR ROM KX1J. Ds. RASCH, i-n Tji. W. I10LDERU1JK, Voorzitter der Vereeniging. Programma's, tevens bewijs van toegang, zijn ;i 15 cents verkrijgbaar hij den heer lil. A X K EX BERG, Lavendehlraat on dos avonds aan den ingang van het Kerkgebouw. N B. Voor begunstigers zijn volgens kennisgeving gratis KAARTEN en PROGRAMMA'S V J" plaatsen verkrijgbaar, Ondergeteekeride beveelt zich beleefd aan, tot het les geven in de KNIPMETHODE (Weener Coupe) tegen betaling van f40. voor den geneelen cursus, alsmede tot het leveren van PATRONEN a 75 cents en het pasklaar maken van JA PONNEN a f2.—. Mevrouw de Wed. II. B. van THIEL Van Zadelhoff. Zuidsingel. wijk A. 270. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1894 door hetSy mphonie-Orkest Directeur: G. K. G. van AKEN. Solisten Mejuffrouw JULIA LINDEN, Zang. FIETA DERMOUT, Viool. 1 Symphonic No. 1, op: 21 L. van Beethoven, 2 Aria aus der Oper „Der Wider- spanstige Zahmung" Mej. Linden Jferm. Goetz. 3 Concert für Violiue mit Or- chester (No. 8 Gesangscène) Mej. Dermout L. Spohr. ia Aria aus der Ddur Suite Bach. 1 b Sérénadc Roccoco für Erik Meijer- Streichorehester Helmund. - i a Romanze Willem Kes. I b Perpetuum mobile Franz Ries. Mei. Dermout I n Meine Liebe ist grüu J. Braknis. 6 5 Vurabend (Brautlieder) Peter Cornelius. 'c Winterlied Homing von Kots. Mej. Linden 7 Ouverture „Figaro's llochzeit" Mozart. Aanvang 8 uur. Abonnementskaarten voor de'vier concer ten f2.50 per persoon. Entree op den avond aan het bureau voor elk concert fö.99 per persoon. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den Kastelein der Sociëteit Amicitia, waar ook plaatsen te bespreken zijn op den dag van het concert i'i fO.lO per plaats. Garanten-Vereeniging. EERSTE uitvoering in AMICITIA op WOENSDAG 28 BOT.IA door de Koninklijke vereeniging »Ilet Nederlandseh Tooneel'' te Amsterdam. Opgevoerd zal worden: Drama iu 4 bedrijven, naar den roman van O UID A, uit het Engelsch van H. IIA MIL TO N. Aanvang halfacht. Entree le Rang voor leden der Garanten- Vereenigiog en hunne huisgenooten /'1.25. voor niet-leden der Vereeniging 1.75. 2e Rang 1. Entree-kaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespreken in de Sociëteit AMICITIA op Woensdag 28 November aanstaande des mid dags 12 uur. op welk uur de loting voor de volgorde van net plaatsbespreken zal ge schieden. Er bestaat wederom gelegenheid zich alsnog ö- op de bepaalde voorwaarden als GARANT te doen inschrijven, indien men hiertoe zijn verlangen aan het bestuur schriftelijk wil kenbaar maken. (Adres Amicitia.) LANDBOUW. In de nabijheid eener Stad met H. B. SCHOOL wordt te KOOP gevraagd: IO a 30 A. met of zonder B 0 E R D E R IJ Opgave met prijs onder Lett. L 25, Van DUYL'S Advertentie-Bureau, Keizers gracht 599 AMSTERDAM. AMERSFOORT, AMSTERDAM, Telcphoonnnmmer, Telephooniiunimer No. 12. No. 1027. Belasten zich met den en verkoop van effecten, Treemde banknoten, muntspeciën, inwisselen van coupons, incasseeren wis sels, nemen en geven «relden op pro longatie, verschaffen wissels op alle plaatsen («>(>k retswissels) in Nederland en Amerika- Kantooruren 03 en 7 40 uur. Het kantoor is gevestigd Muurhuizen B. 206 over de Nieuwstraat.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2