f Stadsnieuws. geSbcht (Jan IwUsUngbeUling j Hi* in ointfnlHk des heereu Van Houten's beslis- in Hiduersohe eedsqnaeatie te rijinon met *'oii vroogi.-r verkondigde meening.dat de Gemeente wet hot- uileggen cotter belofte wol toelaat, terwijl f hij thans zich aansluit bij de meening van don beer sj Heomaker! dat dit niet bet geval is? Uj*-;'' Hoe al die politieke raadselen waartoe hetgedrug van mr, Van Houten aanleiding geeft, optelossen? V, Do hcor Gerritsen kon er geen andere verklaring L voor vindon dan dat do Minister zijn vroegere denk beelden hooft overboord gegooid; anders toch is het onverklaarbaar dat oen man, dio vroeger Kappejjne toevoegde dut liet Item onmogelijk moest zijn achter L. de groene tafel plaats te nemen, andere dan om zijn denkbeelden te verwezenlijken, thans als Minister Optreedt in een Kabinet als dat hetwelk thans aohter de groene tafel heef; plaats genomen. De Minister van Binnenlandsche zaken acht liet, wonscbelijk, dat het bedrag der vergoe dingen, van Rijkswege te verleenen ter tegemoetkoming in de buitengewone kosten van veevoeder, die ten laste zijn gekomen van de veehouders, wier vee wegens mond- en klauwzeer is moeten worden opgestald of opgehokl. vóór het einde dezes jaars geregeld zij. De Minister heeft daarom den Commis sarissen der Koningin verzocht, de Burge meesters iu hun provincie uit te noodigen, voor zoover zich iu hun gemeente personen bevinden die alsnog op een vergoeding als bovenbedoeld aanspraak kunnen maken, des wege zoo spoedig mogelijk de noodige voor stellen in te dienen. De Minister wensebt die voorstellen, vergezeld van het advies van don Commissaris der Koningin en van dat van don districts-veearts, zoo mogelijk niet later dan den 20en dezer te ontvangen. Tot dusver zijn van ruim 230 vereenigin- gon adressen van instemming bij de Tweede Kamer ingekomen, ter ondersteuning van iiet verzoekschrift, door de hoofdbesturen van het Algeineene Nedarlandsche Werklieden verbond. «Patrimonium" en den Roomsch- Katliüliiiken Volksbond, in zakehet benoemen eener staatscommissie om te onderzoeken op welke grondslagen en naar welke regelen een pensioen-verzekering van werklieden behoort te worden ingericht. Te Woslwoude is op ruim 71 -jarigen leef- I tijd overleden dr. W. J. F. Nuijens, de be kende katholieke geschiedschrijver. Morgen zal liet 45 jaren zijn geleden, dat generaal K. van der Heijden, commandant van «Bronbeek" werd benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde ie klasse, wegens zijn heldhaftig gedrag bij de derde Balische expeditie waaraan hij als sergeant-majoor deelnam. !u Maart 1303 werd hij ridder 3e klasse, als kapitein bij de expeditie in de Zuider- en Oostcrafdeeliug van Borneo, in 1862» en in 1877, na Sainalangan, werd hij. wagens zijn beleid als bevelhebber dier expeditie, bevor derd 'ot commandeur. Generaal Van der Hevden werd in 1850 op 24 jarigen leeftijd benoemd lot 2e lui tenant bij hot Indische leger, in i878 tot generaal-majoor en in 1880 tot luitenant- generaal. Twee jaren later werd hij. wegens gezondheidsredenen, op zijn verzoekgepen- Aan het. dezer dagen verschenen jaarboekje vo r ile Gereformeerde kerken in Nederland voor 1895 onlleencn we het volgende: Het getai predikanten bij die kerken be draagt 472; er zijn 32 emeriti-predikanten, en iii de kerken A. en B. te zamen 218 va- t cat ures. De Vereeniglng voor geref. schoolonderwijs heeft in 50 gemeenten hulpvereenigmgen; in 140 gemeenten zijn geref. gemeentescholen, wa rvan 38 gesubsidieerd worden door de Voreeniging voor gereformeerd schoolonder wijs. I Jetgetal Christelijkejongelings-vereenigingen, die onder toezicht staan van de kerkeraden iler geref. kerk bedraagt 339, en het aantal 'h rist olijke jongedochters-vereenigingen 220; liet getal Zondagsscholen bedraagt 500. Aan de theologische school te Kampen zijn thans 121 studenten53 voor de theologische, en 08 voor de litterarische vakken. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn ingeschreven 58 studenten voor de facul teit dor godgeleerdheid. Tiiiiionbiirg. de gewezen commissaris van po'iti'- te Hilversum en president van den Politiebond, heeft zich Vrijdag in de gevan genis te Monaco, door ophanging van het leven beroofd. Hoe gevaarlijk het is. jonge kinderen aan het schrikken te maken, bleek Dinsdag te Amsterdam, waar een kind van 1 jaar, door een dienstmeisje aan het schrikken gemaakt, een aanval van stuipen kreeg, en binnen eenigc uren overleed. Onlangs wees een der rechters te Parijs, volgens di- Fii/uro. een vonnis, dat zijns gelijke in Nederland nog niet heol't. IKnn marinier had in verregaande dronken schap met zij bajonet een man doodgestoken. De rechter deed onderzoek naar deoorzaak van de dronkenschap, waarbij hem bleek, dat een korporaal an hetzelfde wapen, wien een j r erfenisje, ten deel was gevallen, zijn kameraad zoolang had getrakteerd tot de man geheel j zijn verstand in den drank verloor, met het gemelde noodlottige gevolg. De maninier werd waarschijnlijk onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 2 jaar dwangarbeid veroordeeld, maar zijn kameraad, hoewel overigens onschuldig, mpest zijn ondoordachte mildheid bekoopen met... een half jaar dwangarbeid. Als zulke vonnissen wat meer gewezen werden, dan zou er een tamelijk krachtige -emed'e gevonden zijn tegen het onophoudelijk schenken. In Duitschland zullen voortaan voor het wereld postverkeer geen andere dan door het Rijk in omloop gebrachte wereld postbrief- kaarten geldig zijn. Zelfs het bijplakken van postzegels is verboden. KENNISGEVING- De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat door den provincialen inspec teur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 4 en van de Personeele Belasting over het dienstjaar 1 SU 195 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aan slag op den hij do wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daar voor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 10. De cember 1S94. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENXINOK. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementsh oof'den, W ij k bezoekers en Bel a n g s t el 1 e n d e u zal liet Ceutraal- bureau DINSDAG den 11 Dec. 's middags van vier uur tot kwart voor vijven zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsinr/el, 273. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden ring. De rechthebbende vervoege zich aan het Bureau van politie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdag 13 December des avonds om 87» uur ten Raadhuize een openbare verga dering houden, waarin o. a. de nieuwbe noemde leden zullen worden geïnstalleerd. In verband met de voorschriften wordt, de visch tegenwoordig weder des ochtends om 9 uur gekeurd. Visch vóór dien tijd ten verkoop aangeboden, kan dus nadeelig voor de gezondheid wezen, leder waehte zich voor schade. Bij beschikking van 8 December is voor het jaar 1895 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht dr. J. G. de Voogt, te Arnhem. De gewone maandelijkscbe Zendings-bid- stond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in Volksheil. Als derde vrouwelijke officier is bij het korps Amersfoort van het Leger des Heils ingedeeld raej. J. M. van Solingen. Aanstaanden Woensdagavond zal miss Ketelaar, van het Hoofdkwartier, in de ge wone bijeenkomstzaal spreken over «H.ilp- vereenigingon." Onze stadgenoot de heer D. van der Werf, sedert 1 October op zijn verzoek eervol ont slagen opzichter Ie klasse van den Rijkswater staat, is thans gepensionneerd. De lezing aanstaanden Zaterdagavond in Volksheil te houden door den heer F. U. Schmidt, lid van het hoofdbestuur der Neil. Onderwijzers l-vopagunda-club, zal reeds aanvangen om 6 uur. 't Wil ons dunken, dat dit al een zeer ongeschikte tijd is voor velen, die haar anders gaarne zouden bijwonen. Een goede duizend mensehen van eiken stand en élke religie vulden gisteravond de St.. Joriskerk, waar de 300-jarige gedenkdag van de geboorte van Gustaai Adolf, den strijder voor het Protestantisme, werd ge vierd. Na gebed en gezang, schetste ds. Rasch in zeer korte trekken het leven van den «Sneeuwkoning", waarna een koor van om streeks 00 dames- en heereu van «Toonkunst" Commer's vierstemmig Danklied aanhief. Dit koorgezang, waarbij de executanten niet in bet schip der kerk en dus buiten bet gezicht der toehoorders stonden, had iets mystieks; er werd zeer beschaafd en zuiver gezongen. Vervolgens sprak ds. Graswinckel over den 30-jarigen oorlog, welke aan Duitsch land meer dan de helft zijner inwoners kostte, doch het de geloofsvrijheid gaf. Zijn rede werd gevolgd door het vierstem mig a capella gezongen Lied desver trouwens, weder door bovengenoemd koor zeer schoon ten gehoore gebracht. Hierna besprak ds. Ter Haar Romeny de Gustaaf Adolf-Vereeniging, en zeidecen op wekkend woord om den steun in te roepen voor deze vereeniging welke bedoelt nood lijdende Protestantsche gemeenten in Neder land en het buitenland geldelijk te onder steunen. Nadat het koor Shelter's Alles wat adem heeftlove den Heer had gezongen, werd de waarlijk indrukwekkende bijeenkomst gc- slrrton. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat aanstaanden Woensdagavond om 7 uur de afdeeling «Amersfoort" van den Neder landsehen Rond van Oud-onderofficieren ver gadert, in De Arend. Trouwe opkomst is ten zeerste gewenscht. Werd vroeger bericht, dat ds. P. H. Keiler van Hoorn, uit Dordrecht, medio December de spreekbeurt in het Nut zou vervullen, door onvoorziene omstandigheden kan aan dit voornemen geen gevolg worden gegeven, Donderdag 20 December zal nu als spreker optreden dr. W. Zuideinn, van 's-Hertogen- boselide heer Keller van Hoorn zal '17 Januari, en freule Jeltje de Bosch Kemper 7 Februari e. k. komen spreken. Het zij herinnerd, dat ook niet-leden toe gang hebben. ..Zou hg van 't jaar weer konion. vroegen roods 1-1 dagen te voren, de oudste klampjes van do Anna Paulowna Bewaarschool elkaar af. toen zo don „good heilig man" gezeten op een denkbeeldig, (doch naar hun kuustheval.ting hei echte.) paard,"metkncclit on zak op hun leitjes algotookoild haddon en verzochten of ze' die leitjes ook aan den President, die hun teekeningen zoo aardig vond, mochten toonon. Zij herinnerden zich nog precies in welken vonu hij 'i vorig jaar verschenen was. en vertelden elkaar, dat 'hij, toen hun groot erfe broers en zusjes, ja zelfs toen vader en moeder hier nog op school gingen, ook altijd op 6 December kwam niet groote koeken in witte zakken. Ja, hij had beloofd dit jaar ook te komen. En toen werden er groeten, en versjes, en liedjes geleerd, en er werd in dc handjes geklapt van voor pret ook om den tijd te korten, die nog vcrloopon moest, oor de groote dag daar zon zijn, Eindelijk verscheen de lang, met vreugd verwachte dag! In zondugsehe kleertjes togen de kleinen vroeg, blijmoedig naaf hun nel versierde schoolwaar 8t. Nicolaus, die goede man van nacht gekomen was en al dut lekkere, dat daar op die lange gedekte tafel uitgestald lag. gebracht had, toen zjj nog rustig sliepen. Tot uitvoerster van zijn vriendelijken wil. had de goe.de Sint eene edele, weldoende kindervriendin gekozen, die gul en liefdevol als altijd opnieuw zoo schitterend toonde don doordringenden lïofdegcest .•an den Heilige zoo volkomen begrepen te hebben. Jeugdige, beminnelijke bondgenooton kwamen de zoete gaven uitreiken on die nngokuntselde vreugde aanschouwen welke alleen door liefde in jeugdige hartjes gekweekt kan worden, en die van do dank bare. gelukkige gezichtjes als een heilige gloed af straalt. De Bestuursleden vereerden en verhoogden het zoo reine kinderfeest, dat Donderdag plaats had met hun tegenwoordigheid, en de lieflijke blijdschap der 225 rijkbedeelde kinderen van min bedeelde ouders stemden wederom grootcn en kleinen dankbaar en gelukkig. Kinderstemmekeus verkondigden den lof van den trouwen Sint en dien der menschen- en kinder liefde. op kinderlijke wijs; ze smulden en speelden en jubelden blij en ongestoord. En toen 'tuur van afscheid sloeg, trokken ze met oogjes glinsterend van wederliefde en dank en oen zak vo1 koek het groene brugje over, om den wach tenden moeders te vertellen, dat ze nog nooit zoo'n schik hadden gehad. O, gelukkige jeugd, voor wie iedere dag een levens tijdperk is, dat droevig of vreugdevol kau zijn, en inwerkt op geheel het volgend leven. Ia er schooner tafreel te aanschouwen dan dat, wat een gelukkig kind ons aanbiedt? En dan als dat geluk zóo onbevangen, zóo frisoli, zóo helder afstraalt van zulk een groot getal dergenen, dio nooit weelde kennen tenzij die hun uit weldoende hand wordt gereikt. Maar dun wordt zulk een weelde ook genoten met liet volle, diepgevoelende hartje dat zoo juist weet wie het weldoet, opheft kweekt en liefheeft en dal, zij 't ook soms in vage beelden maar vaak ook duidelijke, heldere trekken, zich in latere jaren zijn kindervreugd, die het ten neun zal zijn op zijn hobbelig levenspad, herinneren zal. Wie armen weldoet, doet veelwie het kind des minbedeelden verkwikt en liefheeft, heeft de ware liefde begrepen en voor zichzelvcn gevonden. Het veelzijdig talent van Willem van Zuylen en hel juist typeeren van zon hemelsbreed uiteenloopende figuren zal wel deecnige reden zijn, dat bij «Op audiëntie bij den Minister" en «Van Calais naar Dover" met zooveel succes zegt. «Een bespottelijk misverstand" doet iemand schudden van 't lachen. Een wijnhandelaar heeft een «gezocht" merk ge noemd naar zijn dochter Clairette; men be grijpt welk een verwarring hierdoor ontslaat. «Tusschen twee stoelen" is een monoloog van een advocaat die wil gaan trouwen en mot een paar vrienden te rade wenscht te gaan over de keuze van oen vrouw. Die vrienden zijn antagonisten. De trouwlustige plaatst zich tusschen zijn twee (denkbeeldige) vrienden en weet., als advocaat van vier partijen, met zijn pro's en contra's het publiek uitnemend te vermaken. Na de pauze is weder aan den ernst de eere plaats «Jeanne d'Arc" (fragment) van dr. 11. J. A. M. Schaepmaneen groote stap naar den door tante onterfden onverzichtige met zijn «haarpijn". Een enkel woord over Ilauptmann'sdrama «Eenzamen" dat Woensdag 19 dezer in Amicilia gegeven zal worden. De geschiedenis is even eenvoudig als aangrijpend. Een Russin, studeerendo te Zurich, komt te waardschap bij eon gelukkig paar. waar juist hei. eerste kind gedoopt is. Haar meer dere ontwikkeling en de geest dor eeuw, die over haar en den jeugdigen familievader vaardig is, scheppen een diepe klove tusschen man en vrouw. Zwijgend lijden van de eene een rusteloos jagen en zoeken van den ander, zonder den vrede te vinden, die niet van deze wereld is. Schrijnende smart der ouders. Een drama «spierwit satijn met martelinkt beschreven." Een smachten naar het oude geloof en een bidden om het oude vertrouwen i weder te schenken, een zoeken naar een \J plechtanker, om er zich in den levensstroom aan te hechten, een verzuchten naar licht, klaarheid en waarheid, gelijk liet verlangen van het hort naar frissche waterstroomen. Het gevoel overmeestert den toeschouwer nauw bedwingt hij zijn tranen onder het ademloos luisteren. In de eerste uren is liet onmogelijk, los te komen van dit tooneelwerk. Over de vertooning er van, door de artisten van de Nederlandsche Tooneelver- oeniging,di« het ook hier zullen geven, schreef de lieer Róssing «Liefde voor het schoone, streven naar het beste, heeft de studie van alle in dit drama optredende tooneelisten geleid. Allen, zonder onderscheid, hebben zich waardig gekweten van hun laakzij hebben eerlijke, ware kunst gegeven zooals de Hollandsche schilders. «De geheele voorstelling werd gespeeld zonder souffleur. «Wie eigen, oprechte en eenvoudige kunst lief heel'l, ga de vertooning van «Eenzamen" bijwonen. Het zal hem tot hot heerlijk besef brengen, dat de tooneelspeelkunst in Nederland zoo laag niet staat, en wedijveren kan mot die in het buitenland." Asthma is heersehend; meer dan 50000 lijders telt Nederland. Een beroemd dokter zegt omtrent die kwaal Asthma heeft tol nu toe de bekwaamheden van onze beste doktoren getrotseerd. In een betrekkelijk korte periode heelt dr. R. Schilï- mann, de beroemde specialist, die veel jaren van studie aan de behandeling van asthma, bronchitis, hooikoorts en kroep» gewijd heeft een geneesmiddel tegen die kwalen samen gesteld dat, overal waar iiei bekend is, het grootste succes heeft, ^{et dit middel behoeft men niet op resultaten te wachten. Het is geen walgelijk geneesmiddel om in te nemen, maar wordt ingeademd en bereikt dus op directe wijze den zetel der ziekte. De invloed is onmiddellijk en zeker. Het werkt direct op de slijmvliezen der luchtorgailen, het verlicht du kramp en de sponning oogenblikkelijk, bevordert vrij en gemakkelijk ophoesten, en verzekert aangename rust aan hen die anders alleen in een stoel kunnen slapen. Opdat iedere lijder, «lie vruchteloos alle andere geprobeerd heeft, zich van het krachtdadige van dit mid del kan overtuigen, wordt voor ieder lijder een grat is proefpakje verkrijgbaar gesteld ge durende drie dagen bij persoonlijke aanvrage of' per brief aan den heer Alphonse Anne- garn, Langestraat, Amersfoort. De sterkste twijfelaar zal door hetprobeeren van éen proefpakje overtuigd zijn. Afgeluisterd (tevens opgedragen aanrede rijkers.) Ha ha ha ha, hi hi hi hi, ho ho ho ho, hoe hoe hoe, nee tnaar hé hé hé hé, nee' maar, wat we nou toch gisteravond gelachen hebben, ha ha ha ha, wat we nou toch gi-teravond gelachen hebben oh oh oh oh, gegierd heb ben we allemaal hoe hoe hoe hoe, gegierd., verheel je. hi, hi, verbeel-je, we hadden spek gegeten hoe hoe hoe, spek, spek, ha ha ha, spek, gekookt spek ha ha, met zuurkool hi hi, lekker ha ha, spek met zuurkool. En d'r was nog een klein stukje over, ha ha ha ha, hi hi hi hi, h l ho ho ho, een klein pietsie hoe hoe hoe was ter over. En toe zee me vrouw, omdat ik net een muizenval t.e leen had gekregen en omdat we zooveel last van muizen hebben, in hi hi hi, toe zee me vrouw nou moste we dat kleine stukkie in de val doen ha iia ha ha haik kan niet uit scheien van 't lachengebruld hebben we, hi hi hi hi, gebruld. Toe heb ik, omdat me vrouw et zee, en omdat we net een val te leen gekregen hebben en omdat we zoo veel last van muizen hebben ha ha ha ha, toe heb ik hel stukkie spek dat we overhad den hi hi hi hi, toe heb ik bel stukkie spek in den val gehangen hi hi hi hi. En toe hebben we de val met het stukkie spek zoolang op tafel gezet hoe hoe hoe hoe, zoolang >ip tafel tot we naar bed zou'cn gaan, dan kon 'k het iu den hoek zetten. En net als et er slaat, ha ha ha ha, net als et er staat komt vrouw Jansen binnen, hi hi hi, Jansen, da's me buurvrouw, een leelijke potte kijkster hi hi hi. .lie zoo maar binnenkomt loopen ha ha ha hu en dan overal d'r leelijke dikke neus Insteekt ho ho hobo. Dat akelige f'rornmes wou maar niet wegblijven; al ware we nog zoo onvriendelijk, ze kwam toch terug. Eu nou gisteravond, ha ha ha ha, gister avond terwijl de val d'r juist stond, met het spek hi hi hi hi. met, liet spek d'r in. hi hi, hi daar komt vrouw Jansen binnen, ze zeit goeien- avond en -ze gaat een bootje bij de kachel staan ha ha ha ha. Toe krijg ze me ineens het ding in de galen, de val met het spek hi hi hi hi, liet.spel;, en toe loopt, ze d'r na-toe ho ho ho ho, toe loopt ze d'r naar toe en ze zeit; wat is dat voor een mallemasjiene ha ha ha ha ha, masjiene, kijk es an, d'r zit een stukkie spek ook iu, hi hi hi en met dat se 'tseit ha ha ha ha, komt ze met t'r

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2