Donderdag 13 Dec. 1894. No. 4414, 39e Jaargang. Binnenland. ^.'v. W Uitgave Firma A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco rr post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct,, voor binnenland 50 ct. per maanden. Advertentiën 16 regels 00 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, othcieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclamof. per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffe.'de den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent By advertentiën van buiten de stad worden de ij casseer kosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 80 Telephoonnummer 19. H R K I 1 G K V I N G I. NAT 1 O A A JL K MM Mj 1 T I E. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), en van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56),, betrekkelijk de nationiale ruiltie, benevens het Koninklijk besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad No. 127) eu de wet van 22 Juni 1893 (Staatsblad No. 91) Doen te weten, dat op DONDERDAG, den 3de», en ZATERDAG, den 5deu J ANUARl 1895, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der 1 gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jonge- lingen, die in den loop van het jaar 1876 geboren en alzoo in 1895 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering Art. 15. „Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke inge zetenen, die op den 1. Januari van het jaar hun negentiende jaar waren inge treden." „Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij wiens vader, of, is deze over- „leden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens „de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2. hij, die geen ouders „of voogd hebbende gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van „dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland ver- blijf hield3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn „voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houde." „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen „Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, „of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid „is aangenomen." Art. 16. „De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente „waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of. zijn beiden overleden, de „voogd woont2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar „hij woont3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is „achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente „waar hij woont; 4. van een buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlander, „die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar „zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk „achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een „vreemd Rijk verblijf houdende zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd inge- „zeten; 3. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks „overzeesche bezittingen of koloniën woont." Art. 18. „Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht „zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aantegeven tusschen den l8len en „den 3late>» Januari." „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, „zijn moeder, of ziju beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte „verplicht." Art. 20. „Hij, die eerst na het intreden van zijn 18de jaar, „doch vóór het „volbrengen van zijn 20atc, iugezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats t „heeft, ter inschrijving aantegeven bij Burgemeester eu Wethouders der gemeente „waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van ten hoogste ƒ100 of subsidiaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van ij eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen ecnige dagen vóór de aangifte. Ankiiskoukï, den 10. December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. DK COMMISSARIS dkii KONINGIN IN DK PROVINCIE UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, in I; dato 6 December 1894, no 50 Gelet op art. 11 der wet van den 13. Juni 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de sluiting der jacht op klein wild voor de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag den 29. December f 1894, met zons-ondergang, met uitzondering echter van lo. het vangen van Waterwild met slagnetten en het vangen van Eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel 2o. het schieten van Waterwild, aangeduid in art. 17 der aangehaalde wet, daar, waar het schieten van Waterwild geoorloofd is 3o. jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, en h, dier wetwaarvan de sluiting later zal bepaald worden. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 8. December 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. i>. OYE v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot be teugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van A. van BEKKUM. in het perceel wijk G, no. 42, aan den Arnbe. .schen- straatweg. Amersfoort, den 11. December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het Nieuius van dm Dag ontving Dinsdag het volgend telegram uit Batavia: sliet 9e bataljon is hier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. »De Gouverneur-generaal hield aan liet station een toespraak en inspecteerde de troepen. »Er was feestelijke ontvangst in het Van Zuylen-park. De standaard werd door de echtgenoote van den Gouverneur-generaal met bloemen versierd. sVoor den ingang van het huis van den overste Scheuer was een eereboog opgericht, met het motto: Alles kost een dubbeltje" (zijn lijfdeuntje). »Het weder was regenachtig." Ds. Rogge, de bekende veldprediker van de Lombok-expeditie, is Woensdag van Samarang naar Nederland vertrokken. Hij zal zich te Deventer vestigen. Berichten uit lndië inelden, dat generaal Vetter, die eerlang leger-commundant zou worden, bij zijn vroeger voornemen blijft, en na ailoop der Lombok-expeditie zijn pen sioen neemt. Het bericht, dat slechts 2 bataljons op Lom bok zouden blijven, doet vermoeden, dat de expeditie ol'fieeel als afgeloopen beschouwd, wordt, en ook de staf het eiland zal verlaten. Het zul dus niet lang duren, of wij zullen generaal Vetter in ons midden zien. De familie te Sneek ontving Dinsdag tele grafisch bericht uit Weltevreden, volgens hetwelk de op Lombok zwaar gekwetste 4e luitenant G. Velds tot herstel van gezondheid naar het vaderland is gezonden. Volgens partikuliere berichten uit Suri name zijn in het begin der vorige maand in gronden, gelegen aan de Boven-Suriname, belangrijke hoeveelheden goud gevonden. Door Z. E. den Minister van Oorlog is ten behoeve van de adspiranten voor het Reser vekader een zeer gunstige beschikking ge nomen. Het is hun namelijk veroorloofd voor eerste oefening onder de wapenen te komen op het tijdstip dat het meest met hun wetenschap pelijke opleiding of andere maatschappelijke belangen strookt. De adspirant-vaandrig, die zich bijvoorbeeld verbonden heeft en nog leerling is van de 4e klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, heeft dus zekerheid, dat hij, zoo gewenscht, voor de eerste oefening eerst om Ier de wapenen behoeft te komen bijvoorbeeld na het atleggen van het eind examen. Verder is het mogelijk de 8 maanden dienst in het leger te verdeelen over de vast gestelde drie jaren op de wijze, die het meest in over eenstemming is met de eischen van zijn maatschappelijke loonbaan. Een gelijkmatige verdeeling van den dienst tijd over die drie jaren is dus niet noodig. Naar wij vernemen, hebben zich tot dus ver reeds 450 jongelieden voor het Reserve kader aangemeld. Het Hoofdbestuur der Posterijen wordt zuinig, en, zooals 'tin dat geval gewoonlijk gaat, er wordt bezuinigd op hen, die dit het minst kunnen lijden. Zóo geschiedde met de uitgifte der Postlijsten, zóo deed men met de kleeding der beambten, zóo handelde men met hun aanstelling die hun wel leges kostte doch hun niets aanbracht en zóo gebeurt nu met de depothouders. Tot dusver genoten zij op den kostendea prijs der postzegels en briefkaarten een korting van 4 pCt. Thans werd hun mede gedeeld. dat met ingang van 7 Januari aA. dit rabat wordt ingetrokken en dat zij voor- taan zullen genieten1 pCt. wanneer de inkoop niet hooger is dan 1'200; 'ApCt. voor hetgeen boven de f200 tot f500, en pCt. voor hetgeen boven de f500 wordt inge kocht. Gelijk men weet, bevorderen zij niet weinig het gebruik van de post, door den aankoop van zegels te vergemakkelijken. Toch worden ze beknibbeld. Men deelt ons van alleszins betrouwbare zijde mee, dat kolonel Van Tuerenhout, com mandant van het 4e regiment infanterie, den dienst eerlang met pensioen zal verlaten. Onze berichtgever voegt hierbij, dat na het uittreden van genoemden hoofdofficier de lang verwachte promotie bij de infanterie zal plaats hebben. Een der weinige overgebleven oud-strijders van Waterloo, de heer H. W. Snijder, is Dinsdag 'r. den ouderdom van 102 jaar te Kolderveen overleden. In het gebouw van het provinciaal bestuur van Utrecht, werd Zaterdag middag om half twee aan* beBteed A. Het driejarig onderhoud, gedurende de jaren 1895, 1890 en 1897, der na te melden provinciale wegen, in vyf perceelen Perc. 1. Van den weg van de Meern naar Oude water. A. v. Zutphen, Moufoort, f3683; D. Barneveld, Utrecht, f3676; J. Vermeer, Hekendurp, f3647, en P. H. Pel, Montfoort, f3583. Perc. 2. Van den weg van Utrecht naar Cothen. G. van Dam, Wijk bij Duurstede, f4900; C. Krach ten Jr., Utrecht, f 4887 H. van Rooijen, Cothen, f 4884 en R. Werkhoven, Cothen, f4848. Perc. 3. Van den weg van Houten naar den Lek dijk, by het Beuaichemsche veer. H. van Rooijen, Cothen, f1335; R. Werkhoven, Cothen, f1330; J. Vermeer Jr., Hekendorp, f1288, en 8. H. van Dnk, Houten, f1219. Perc. 4. Van den weg van Doorn naar Leusden. Ingenkomen 4 inschrijvingen, waarvan er éen niet in aanmerking kwam, als zijnde niet gezegeldde andere waren van W. der Kooij, Amersfoort, f1540; F. J. Gerritsen, Doorn, f1449, en B. van Zijl, Wou denberg, f1427. Perc. 5. Van den Haar en Bisschopsweg. W. van der Kooij, Amersfoort, f699R. van Zijl, Wouden berg, f609 en R. Los, Bnnschoten, f548. B. Het driejarig onderhoud van den Krommen Rijn, de Cothergrift en den Minstroom gedurende de jaren 1895, 1896 en 1897. R. Werkhoven, Cothen. 11075; G. van Wijk, id., f1046 en W. vanCleefid., f 1013. C. Het driejarig onderhoud van het zand-en jaag pad van Utrecht naar Breukelen. gedurende de jaren 1895, 1896 en 1897. H. E. Bakker, Vreeland,f3380: C. Krachten, id., f3254; H. Vermeer Jr., Hekendorp. f3229; P. H. Pel, Montfoort, f 3197 en D. Barneveld, Utrecht, f 3160. Nog werd aanbesteed: het driejarig onderhoud 18951897 van den weg van Utrecht naar Schalkwjjk, D. Barneveld, Utrecht, f2860; ML Lnkerveld, Jutfaas. f2820 en R. Werkhoven, Cothen, f2724. Om 2 uur werd, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aanbesteed Het driejarig onderhoud der na te melden ryka groote wegen in deze provincie, in zeven perceelen en in massa Perc. 1. De groote weg der 1 kl. no. 1, van de grensscheiding der provinciën Noord-Holland en Utrecht bij Laren over Amersfoort tot dc grens scheiding der provinciën Utrecht en Gelderland bij Hoevelaken. Inschrijvers warenL. G. Bekker te Lent, f8490; C. Bos, te Haarlemmermeer f8345; J. van den Berg, te Amersfoort f8320; W. van der Kooy, te Amersfoort, f8087 en J. H. Huisman te Zutphen f 8046. Perc. 2. De groote weg der 1. kl. no. 2, van Amersfoort tot de grensscheiding der provinciën Utrecht en Gelderland onder Renswonde. Inschrij vers waren: I* G. Bekker, te Lent, f7990; C. Bos,te Haarlemmermeer, f7597 J. H. Huisman, te Zutphen, f7564; J. van den Berg, te Amersfoort, f7450 en W. van der Kooy, te Amersfoort, f7417. Perc. 3. De groote weg der 1. kl. van Zeist naar Woudenberg, vereenigende de groote wegen der 1. kl. no. 6 en no. 2. Inschrijvers waren J. van den

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1