Maandag 14 Jan. 1895. No. 4423, 44e Jaargang. Binnenland. Uitgave r Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Muamlag- en Donderdag-namiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct, per 8 maanden. Ad verten tiëu 1tï regels GÖ ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden etand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent Bij acivertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosteu in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN aoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telephoonnummer 19. H E/l'HISGE flilG KN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving ran Heeren Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht van 16. Juli 1844 (Provinciaalblad No. 53), houdende uitnoodiging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van Binnenlandsche zaken bij aanschrijving d.d. 29. Juni 1844, no. 103, I. at'd. gedaan ver zoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad No. 21), betrekkelijk de viering der ZON- en FEESTDAGEN. Maken dientengevolge aan de ingezetenen bekend, dat de voormelde wet is van deri navolgenden inhoud Wij WILLEM, bij de gratie GODS, Prins van Oranje-Nassau, Soeverein Vorst tier Yehkenigde Nederlanden, enz., enz., enz. Aan al degenen die deze zullen zien of hooren lezen, sal utdoen te weten: Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de pligt- matige viering van den dag des Hoeren en andere dagen der openbare christelijke gods dienst toegewijd, door eenparig voor de ge- heele uitgestrektheid der Vereenigde Neder landen algemeen werkende maatregelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg derStaten- Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en ver staan bij deze 1. Dat op Zondagen en op zoodanige gods dienstige feestdagen, als door de kerk genootschappen van de Christelijke gods dienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in liet algemeen geen openbare arbeid Zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, alswanneer de plaatselijke regering daar toe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren oer herbergen en andere plaatsen, al waar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen ge sloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd. geenerhanden spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspar tijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toetestaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en gerucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, wat derzelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtreding tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet honger dan vijf en twintig gulden, ol' met eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat inogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat bij een tweede overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de her bergen ol' andere publieke plaatsen voor éenè maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provin ciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staats blad zal worden ge'insereerd, en dat een ge noegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der Grond wet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publiceren en al'figeren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenootschap pen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze mi nisteriële departementen en andere autori teiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige cunni- ventie of dissimulatie. Gegeven in 'sGravenhage, den 1 sten Maart des jaars 1815, liet tweede van Onze regering. (geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Z. K. H. geleekendA. R. Falck. Gedaan te Amersfoort, den 10. Jan. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SC H1M M E LP EN N1NCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militie wet en art. 71 van het koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862, (Staatslad No. 46). gewijzigd bij dat van den 22 Juli 1892, (Staatsblad No. 179); Gelet op de aanschrijving van den toen maligen heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den S December 1862, No. 1, N. M. S., (Provinciaalblad No 157); Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschap pen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voorzooveel zij als dienst plichtig zijn aangewezen en tengevi lge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aan vraag om ontheffing van den werkelijken dienst vóór den 1. Februari aanstaande in te dienen bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor dc militie zijn ingeschreven, onder over legging van het desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 11. Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 150 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij die van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56); Noodigen de lotelingen dezer gemeente van het jaar 1894, voor de lichting van 1895, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, zich daartoe vóór den 1. Februari aanstaande, ter Secretarie aantemelden, 's morgens tnsschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 11. Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS KIESRECHT. De voorzitter van den gemeenteraad van Amersfoort, Gelet op art. 7 der wet, regelende het kiesrecht, gewijzigd bij de additioneele artikelen der grondwet; Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de per- soneele belasting, naar eene hoogere huurwaarde dan die welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet van 24 April 1843 Staatsblad No. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbe lasting, iu eene andere gemeente of' in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste TIEN GULDEN zijn aange slagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15. hebruari e. k, te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. De man wordt in de grondbelasting geaclitte betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen waarvan hij het vruchtgebruik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij tien aanslag in het kohier is ver meld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die op grond van het bepaalde bij art. 1, sub r, luidende »hetzij, hoofden van ge- uzinnen of alleen wonende personen zijnde, »van tien inwonenden eigenaar of eersten »huurder van een woonhuis of' afgezon- aderd gedeelte van een woonhuis, waar- »van de huurwaarde voor de persnneele «belasting ten minste op het dubbele ge- asteld is van het laagste in de gemeente avoor den vollen aanslag vereischte be ad rag, gedurende negen maanden voor- «afgaande aan den 15. Februari dezes «jaars, een gedeelte in huur hebben ge- ahad en bewoond, waarvoor geen afzon- aderlijke aanslag in de personeele be- alasting geschiedt, maar waarvan de «jaarlijksehe huurwaarde, ongestudeerd, »in verhouding tol de belastbare huur- waarde van het woonhuis of afgezonderd «gedeelte van het woonhuis geschat, liet «sub a bedoelde bedrag van den vollen «aanslag bereikt"; of' «krachtens aansla- agen in de grondbelasting wegens onver- adeelde onroerende goederen", aanspraak meenen t.e kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan voor 15 Februari e k. aangifte te doen. De modellen dezer aangiften A en B zijn kosteloos ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte overgelegd, waartoe, ingeval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Amersfoort, den 12 Januari 1895. De voorzitter van den gemeenteraad voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. H. M. onze jeugdige Koningin heeft Donder dag voor de eerste maal een soiree bijge woond, en wel een gedeelte van het eerste Diligentia-concert te 's-Gravenhage. De Tweede Kamer zal, tot hervatting harer werkzaamheden,waarschijnlijk bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 22 Januari, des mid dags 3 uur. De Staatscourant van Vrijdag bevat het volgende Koninklijk besluit: Wij Emma, Koningin-Weduwe Regentes van het Koninkrijk Overwegende, (lat bij Koninklijk besluit van 4 April 1892 een Staatscommissie is ingesteld om na to gaan, welke wettelijke regelen wonscbclijk zijn ton aanzien van du inrichting en de wijze van wer ken van begrafenisfondsen en soortgelijke instellin gen, welker werking omvat het verzekeren en uit- keeringen tot geringe bedragen bij overlijden, en om die wettelijke regeling te ontwerpen; dat het wenschelijk is, de opdracht dier Staats commissie uit to breiden tot der geheele levenaver- zekeringsbedrijf, en haar in verband hiermede een adjunct-secretaris toe te voegen; Hebben goedgevonden en verstaan lo. het aau genoemde Staatscommissie opgedragen onderzoek uit te breiden tot het geheele leveraver- zekerings-bedrijf 2o. te benoemen tot adjunct-secretaris dier Staats commissie mr. dr. K. H. Beijen, commies bjj het Departement van Financiën, te 's-Gravenhage. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting 1894 b\j de in- fanteriekorpsen. die tusschen 1 en 15 Maart '94 ingedeeld zijn, den 28 Februari a.s. met groot verlof zullen vertrekken. Zij die voor het. blijvend gedeelte worden aangewezen, vertrekken den 13 Juli d. a. v. Het pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden heeft bevel gekregen naar de wateren van Bal: en Lombok te vertrekken, waar het zoo noodig tegen Karang-Asem op Bali dienst zal doem I Jit Deventer rneidt men, dat zich daar een commissie heeft gevormd om den veldpre diker uit den Lombok-krijg Rogge die daar Vrijdag terugkeerde, een nuldeblijk aan te bieden. Er zal ook een concert worden gegeven, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor het Indische militair weduwen en weezenfonds. De Pooltochten van de Willem Barents worden ditmaal op hoogst treurige wijze in herinnering gebracht. Twee der achtereenvolgende gezaghebbers, de kolonels Broekhuyzen en Hoffman, be zweken reeds aan cholera de derde, kolonel Van Dalen, een even voortreffelijk als ge leerd zeeofficier, wordt sedert 6 Januari vermist en is vermoedelijk verdronken. In den ouderdom van 77 jaar is Zaterdag te 's-Gravenhage overleden mr. Willem Wint- gens die onder de staatkundige mannon, welke van 1848 tot de Grodswetherziening van 1887 aan 's lands bestuur deelnamen, een belangrijke plaats innam en een der steun pilaren was van de oud-conservatieve partij in de Tweede Kamer. Door een koopman te Roermond werd op een plaats in Zuid-Holland een wissel ge trokken, vervallende ana zicht", met order tot protest. De wissel, die boven de f 100 en slechts met 5 cent gezegeld was, werd ge protesteerd. De ontvanger der registratie ter plaatse hief daarop een" boete van f75, en wel f25 van trekker, f25 van endossant, en f25 van acceptant, op grond, dat de bewoor ding ana zient" niet onder de bepaling voor verminderd zegelrecht valt. Volgens dien ontvanger moet dit zijn »op zicht". De opvatting moge vrij fiscaal wezen en de geheven boete terugbetaald i worden, toch zal het raadzaam zijn in het vervolg daarmede rekening te houden ten einde onaangenaamheden en kosten te ver mijden. Zaterdag vierde J. C. Ruyg te Leeuwarden zijn gouden jubilé als tamboer bij leger en schutterij. De hond van een heer uit Rotterdam is Vrijdagavond van Amsterdam naar Kotter- v dam achter den trein van 10.02 medege- loopen, en slechts kort na den trein te Rotterdam aangekomen. Het trouwe dier werd eenigen tijd geleden vermist en zijn meester, die met denzelfden trein huiswaarts keerde, had reeds te Amsterdam gemeend het terug te zien. Het O. M. bij de rechtbank te Utrecht heelt, in de zaak der valsche obligatiën ten name der gemeente De Bilt, tegen beide be klaagden geëischf een gevangenisstraf van vijf jaar. Opmerkelijk mag bet heeten, dat de advo caat van een der beklaagden de kleinzoon is van den dichter Bilderdyk en nu verloofd is met de eenige kleindochter van Isaac da Costa.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1