Militaria. Stadsnieuws. Als bewijs, «lat de werving van militairen voor het Indische Leger bij het Koloniaal f Werfdepot in het aigeloopen jaar goede resultaten heeft gehad,'kan dienen, dat bijna liet dubbele van het gevraagde contingent voor 4894 door het depot naar de koloniën is Uitgezonden. Van de 3315 militairen, welke in dat jaar naar Oost-Indië vertrokken, behoorden 2748 tot de infanterie, 410 tot de a-tillerie, 93 tot de cavallerie en 64 tot de genie; hieronder waren 880 miliciens. Droevig is wat men van de Zaan aan de Nieuwe Rotterdammer Ct. schrijft aangaande den heer De Mcyier. »Du Meyier, de door en door goeie, eerlijke en rechtvaardige man, heeft zich de Tak- kweslie en misschien ook ziju met-herkiezing zóo aangetrokken, dat hij thans lijdt aan aanvallen van de diepste moedeloosheid en soms van totale verstandsverbijstering. Er is beel weinig hoop op herstel. •Gansche namiddagen zit hij, in zicbzelven te herhalen: «Heelt Tak mij gezegd, dat ik de motie niet stellen moest? Heeft hij het gezegd Ik weet het niet? 't Kan wezen, maar ik kan 't me niet herinneren. Laat eens zien, heeft hij 't mij gezegd »'t Is wel treurig, vooral als men bedenkt, dat een herkiezing alles zou voorkomen hebben. Waarom hebben jullie Rotterdam mers hem toen niet gekozen 't Lag toch voor de hand, dat een volkomen anti-Tak- kiaansch kiesdistrict den man stelde, die viel als onmiddellijk gevolg van den strijd, dien hij, willens of onwillens, heeft uitgeloktI" Te Rotterdam is Dinsdag plotseling over leden de heer R. Hildesheim, hoofdredacteur van het Weekblad voor Israëliclischc huis gezinnen. I)c Rijks-depotbouders van postzegels zitten tegenwoordig in het hoekje waar (ie slagen vallen. Nu weer kregen ze althans te 's-Gravenhage een circulaire, om ze te waarschuwen vooral geen door particulieren vervaardigde briefkaart-formulieren te ver- koopen alleen de echte Rijksformulieren mogen bij hen te koop zijn, geen waarop het frankeerzegel is geplakt. Hel schijnt, dat liet kwartje winst per 100 formulieren de depothouders tot de particu liere nijverheid verlokte, tot groot nadeel van de Schatkist, die tegenwoordig zoo op de kleintjes past. Het jaarboekje voor de ambtenaren der directe belastingen voor 1895 is verschenen. Daarin treft men o. a. aan een opgave van het aantal fabrieken van accijnsgooneren, in 1894 bestaande uit: 239 branderijen Ie soort (graan branderijen)1 branderij 3e soort (melassebranderij)89 distilleerderijen le kl. (waarin onveraccynsd gedistilleerd wordt ver werkt) 173 idem 3e kl. (waarin veruccijnsd gedistilleerd wordt verwerkt); li suikerafli- paderijcti30 beetwortelsuikerfabrieken 51 zöudzioderijen: 505 bierbrouwerijen; 73 azijn- makerijen (alleen uit gedistilleerd)2 idem (alleen uit rozijnnat)22 idem (uit rozijnnat en gedistilleerd)1 idem (uit bier)3 fa brieken van inlandschen wijn. 't Stuk speelt te Noordwijkerhout, 1D Janu ari 1895. Eerste t o o n e e 1. Het tooneel stelt voor een schuur. Drie personen (geen kinderen) L., J. en W. zitten een geweer te bekijken. J.zou een schot kruit met alleen een prop er op ook gevaarlijk zijn L,Weineen, wat zou 't. W.Nou, ik weet niet, ik zou het toch maar niet graag afwachten. J.Ik ook niet. L.Nou, ik wel. Wat zou zoo'n prop Je inag gerust op me schieten. Het geweer wordt geladen alleen meteen prop. L. keert zich om, gaat gebogen staan en houdt met de handen achterwaarts een krant op eenigen alstaud van het dikste deel van zijn lichaam. L.Kom schiet opAls de prop door de krant gaat, kan ik meteen zien hoever ie komt. W.Neen hoor, ik schiet niet L.Toe, alia, schiet op, zeg ik je Het schot valt. L. valt kennend op den grond. Groote ontsteltenis bij J. en W. De prop is door de krant en kleereri en met stukken daarom nog verder doorgedron gen. Het tweede tooneel speelt hij den dokter, en is meer een panto mime, waarin veel leeljjke gezichten getrok ken worden. Derde tooneel Een slaapkamer hij L. aan huis. L. ligt te bed. De vaderWel, heb je nog pijn L.Dat gaat nogal. De vaderEn is een schot los kruit nu gevaarlijk of niet? L.Och schei uit. Ik hen voor mijn kin derachtige nieuwsgierigheid pijnlijk genoeg gestraft. Het scherm valt. We hopen, dat het niet weer opgetrokken behoeft te worden, om treuriger tooneel te doen aanschouwen. Leidsche Dagblad. De bevolking van het veendorp Nieuw- Amsterdam heeft een man, die wegens ge brek aan bewijs door de justitie was losge laten uit de gevangenis, waar bij vertoeïde beschuldigd van een moordaanslag, uit haar midden verbannen. Klaasje Korver, een arme weduwe te Winkel, die met naaiwerk baar kost verdient en geen geld bezat om een naaimachine te koopon, wendde zich tot H.M. de Koningin- Regentes, die aan den Burgemeester van de gemeente opdroeg voor Haar rekening die machine te koopen en aan de behoeftige vrouw te doen toekomen. Aan Hare vele andere goede eigenschappen, paart Koningin Einina een milddadigheid, die niet genoeg geprezen kan wordentalloos velen in ons land hebben dit reeds onder vonden. 't Is of Zij, Koningin van ons land geworden, er prijs op stelt deze deugd te beoefenen, die een nationale karaktertrek is, althans heet te zijn. De bekende zaak der vervalsching van bankbiljetten te Amsterdam werd Dinsdag voor den Hoogen Raad behandeld, wegens het aanteekenen van cassatie door Susanna Toebaerts en Keese tegen het arrest van liet gerechtshof te Amsterdam. De Amsterdam- sehe advocaten, de heeren mrs. L. W. van Gigcb en J. C. Post, waren verschenen om het cassatie-beroep toe te lichten, respec tievelijk voor Toebaerts en Keese. Mr. Van Gigch concludeerde tot vernieti ging van het vonnis van het Hofte Amster dam en tot verwijzing van de zaak naar een ander hof, en mr. J. C. Post concludeerde tot vernietiging van het vonnis. Het O. M. zal 28 Januari coueludeeren. Te Joure is door een rijksveldwachter procesverbaal opgemaakt tegen een brieven besteller, wegens het vervoer van wild langer dan 14 dagen na de sluiting van de jacht. De man bracht nl. een haas, die per post pakket uit Kuilenburg was aangekomen, aan den geadresseerde, Meer en meer heeft zich de meening baan gebroken, dat de opleiding van den sol daat in etbisch-moreelen zin meer waarde heeft, dan die waarbij dwang er vrees voor straf op den voorgrond komt. Groote uit komsten in den oorlog worden verklaard zeggen de voorstanders van eerstvermeld systeem door beter gehalte der troepen in intellectueelen- en moreelen zin. Dit is allemaal best mogelijk, ofschoon ik er geen zier van geloof aldus een schrijven in het Oasterr. Mil. Zeitschrift van December doch ik kom met nadruk op tegen die moderne begrippen over soldaten- opvoeding. De waarde \an een leger ziedaar de slotsom van het uitvoeri" betoog ligt nog steeds in de stramme orde, in de onvoor waardelijke onderwerping van den lagere aan den hoogere, en niet in de oir eegbare, onmeetbare, on vertrouwbare en hedrieglijke eigenschappen van het individu. Initiatief is een ondingsamenhang van een, als een soort machine bewogen, troepen-macht levensvoorwaarde Omtrent de proef, die thans met een lichtere bepakking onzer infanterie wordt genomen, .wordt het volgende meegedeeld De kleeding en uitrustingsstukken thans in gebruik, behoeven betrekkelijk slechts ge ringe wijziging om tot het beoogde doel te geraken, en om groote uitgaven te besparen, zullen daartoe in de allereerste plaats goe deren zonder waarde worden gehezigd. Hierbij zal de infanterist voorzien worden van een paar kazerne- en een paar marcheerschoenen, terwijl de sjako van een halsbedekking zal worden voorzien. Het voornemen bestaat, de eetketels en veldllesschen te vervaardigen van aluminium en de koperen knoonen der kleedingstukken te vervangen door aluminium bronzen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert hedenavond om 8 uur ten Raad- hnize in openbare bijeenkomst. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Commissie voor fabricage werd ingesteld. Tot leden werden, in de Raadszitting van Dinsdag 18 Januari 1870, benoemd de heeren Van Burgsteeden, M. van Beek enCroocke- wit; voorzitter was de wethouder Scheeren- berg. Een der eerste daden van deze commissie was het voorbereiden vai. den bouw der Hoogere Burgerschool. De burgmeester dezer gemeente, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, vereenigde Dinsdag aan een maaltijd te zijnen huize de wet houders, de leden van den Gemeenteraad, den Secretaris der Gemeente en den Ge meente-ontvanger Zooeven ontvangen wij het droevig be richt, dat de le luitenant A. van der Plank te Soerahaya aan dyssenterie is overleden. Ook de'familie hier ontving, hoewel niet van oflicieele zijde, deze treurige tijding. Adriaan van der Plank werd hier geboren in 1860, genoot zijn opleiding tot oihcier aan de Kouiuklijke Militaire Academie te Breda, werd 25 Juli 1887 benoemd tot 2e luitenant der artillerie O. 1. L. en 16 Juli 1892 be vorderd tot 1e luitenant. Het leger verliest in hem een kundig en veelbelovend officier. Wat de zijnen in hem verliezen, behoeft niet geschetst te worden. De algemeene belangstelling toen, tijdensue gebeurtenissen op Lombok, liet bericht hier kwam van zijn terugkeer met het detache- ment-Lindgreen ligt nog te zeer in het ge heugen dan dat herinnerd behoeft te wor den hoe algemeen Van dor Plank geacht werd. Het tweede concert, Dinsdagavond door het symphonie-orkest des heeren Van Aken gegeven, schonk weder veel genot; het orkest heeft zichzelf ditmaal overtroffen. Dat de compositie van het eerste nummer, Tannhauser, goed is, behoeft met gezegd dat de uitvoering er van meer dan voldoende was, mag niet verzwegen worden. De suite uit Peer Gynt werd uitstekend voorgedragenvooral in het eerste deel, Morgenstimmung, kweet de fagot zich uit nemend van haar taak, terwijl uet lieflijk en vlekkeloos ensemble der strijkinstrumenten Ase's Tod tot het schoonste deel van dit nummer maakte. Mej. Anni Bekker onthaalde in het derde nummer het vrij talrijk publiek op een keurige vertolking van Mendelssohn's Capricio bnllante voor piano en orkest. De harmonie was onberispelijk en mej. Bekker vervulde haar moeilijke taak met groot en trainen brille. De voortreffelijke leiding van den diligent, de zeldzame geoefendheid der orkestleden, maar ook de groote maatvastheid der jeug dige soliste, welke na de pauze nog meer uitkwam, deden een keurig geheel ontstaan. Als vierde nummer Der Sang an Aegir, van een «bevriend monarch" en dus met iustitieeïe vervolging op den achtergrond. Het nummer zal wel eens meer worden uitgevoerd, zoodat ieder er zijn eigen mee ning over kan krijgen echter niet zeggen. Een zeer aangename afwisseling was het zesde nummer; dit quartet kan bijna het glanspunt van den avoud heeten. De heer Van Aken, door de drie besten van zijn dapper orkest pizzicato begeleid, bracht Haydn's Serenade ten gehoore op een wijze voor welke onze taal slechts éen adjectief heeft: heerlijk. Hierna gaf mej. Bekker het Spinnerlied van Wagner en Liszt, zoo vol van technische moeilijkheden. Twee of drie maten in den beginne, waren minder vasttoen kreeg ze haar zelfbeheersching weer, en een daverend applaus bewees haar hoe verrukt haar audi torium was over spel en voordracht, welke even uitmuntend waren in het Liebeslied van Schumann en Liszt. Gaf ze nu geen extra-nu mm er, zij houde er zich van overtuigd, dat het Arnersfoortsche publiek niet zal wegblijven als ze het later andermaal wil vergasten op haar spel. Doch zal daartoe wel ooit de gelegenheid komen? Zóo gaat het niet langer. Wat door den heer Van Aken gegeven wordt, behoeft waarlijk niet onder te doen voor concerten voor welke men van hieruit naar Amsterdam of Utrecht reist, en toch waren er beele rijen ledige stoelen. Begrijpt Amersfoort dan niet, dat deze eenige gelegenheid om uitstekend uitgevoerde klassieke muziek te hooren, niet kan blijven bestaan wanneer men er geen voldoenden steun aan verleent? 'tls verwonderlijk, dat niet ledei de gelegenheid met beide handen aangrijpt om voor eén rijksdaalder vier malen in een winter te gaan genieten van een ge not dat lang bijblijft. Waarlijk, de heer Van Aken verdient meer erkenning voor zijn streven en zijn volhar ding. De heeren Van Lier te Amslerdam hebben sinds lang hun reputatie als tooneel-directeu- ren gevestigd, doch telkens als z«j weder liier of daar hun artisten doen optreden, is het publiek ten hoogste voldaan over hetgeen het te zien krijgt. Ook Maandagavond was dit hier weer 't geval. De echt l'ransche klucht Juffrouw Nitouche werd met veel entrain gespeeld. Zoowel Kreeft, als Celeslin en als Flondor als Van Dijk, als bejaard schoolopziener en jong luitenant, waren zeer goed. Dat me vrouw Buderman een typisch ondeugende kostschoolleerlingê gaf, was te verwachten doch dat ze zóo mooi zou spelen en vooral zingen, had wel niemand gedacht. De heer Buderman had een mooien kop gemaakt en was een goede majoor, die danig in 'tootje werd genomen door Corinc, mej. Rent meester. Ook de muziek kweet zich zeer goed van haar huik. In 't kort wanneer dit ope- retten-gezelschap hier een met minder scherp g.-teekend stuk optreedt, zal het zeker ook geldelijk succes hebben. Handgeklap is mooi, doch om den artist volkomen tevreden te stellen, moet hij óok een vol »huis" zien. i Onze vroegere stadgenoot dr. J. M. Croocke- wit, arts, assistent in het Binnen-Gusthuis la Amsterdam is opgetreden als hoofd der ZuiïSk'Tor oogSte» ta .la. Gasthuis. Het boekjaar dreigt te sluiten met een 16 Dat h?"le' jammerklacht die door genen»! Van Merle, den penningmeester van den Ned Militairen Boud, in onze advertentie- koïominen word. aangeheven. En to.™ somt hii daarin op. van welke zijne ne -ï Tehuizen moreelen steno mochten vinden. Men leze die advertentie en helped,en last dragen, Het contingent door de gemeente Amers foort te leveren in de lichti ng der Nationale militie voor 1895 is vastgesteld op At. Daaruit volgt, dat no. 70 liet hoogste num mer is dat onder de wapenen za! worden geniepen. Ter Dinsdag gehouden bestuurs vergadering v in «Liefdadigheid" is gekozen tot voorzitter dé lieer A M. Tromp van Holst, die zich bereid heeft verklaard de benoeming aan te "eNog is besloten, dat do tentoonstelling zal worden gehouden van Donderdag 21 tot Zonrlav 24 Februari, telkens des middags van 2 lot 4 uur, den laatsten .lag kosteloos. De termijn tot inzenden van voorwerpen is nu verlengd tot uiterlijk 15 Februari. Onze voormalige stadgenoot J. J. C. baron Taets van Ameronge», gepensionneerd kolo nel der artillerie, is gisteren in den ouderdom van 70 jaren te 's-6rnvenliage overleden. De 2e luitenants J. A. Keeman, J. P. van der Muulen, J. P. J. Verberne, Jhr. Edz. W. van Holtlie en N. G. van Gemert, van het 5e regiment infanterie hier, hebben verzocht voor 'tien tijd van drie jaren gedetacheerd te worden liet leger in West-Indië. Luitenant L. M. Keetell, van het 5e re giment infanterie hier, die gedetacheerd werd bij liet O. I. leger, zal 9 Februari per stoom schip Conrad zijn nieuwe bestemming volgen. Luitenant J. Revers, die van het 5e regiment infanterie hier voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd werd bij de landmacht in Oost-Indië, zal 16 Februari per Bromo zijn bestemming volgen. Naar wij vernemen, zullen den 13en Februari de bekende Engelsche Royal Hand- Bell-Ringers of klokkenspelers, onder directie van mr. Duncan S. Miller, wederom onze stad bezoeken en een uitvoering geven in Amicitia. Zooals men weet, waren ze ook in 1888 hier en hadden toen veel succes. Dat hun klokkenspel ze werken met 131 wellui dende klokken een wezenlijk muzikaal genot biedt, is genoegzaam bekend, getuige nog het feit, dat ze meermalen speelden voor de Koningin van Engeland, den Koning van Zweden, den Koning van Denemarken en den overleden Czaar. De Bell-ringers zullen slechts 3 weken in ons land vertoeven en in dien tijd verschil lende steden bezoeken. Bij de hier op lü Januari gehouden aan besteding voor het bouwen van een dubbele villa aan den Arnhemschen straatweg, volgens ontwerp en onder directie van den architect Herm. Kroes, voor rekening van de heeren Gebr. Klusser, werd ingeschreven door: II. Schenk, 1'14 815 en J. Mooi), f 14 756, beiden te Koog aan de ZaanNederlandsche Aan nemers Maatschappij te Gouda, f 14443; H. Heilijgers, f 13990: J. van Keulen, f43 825; C. de Froe, f13 600: J. Piters, f13600; J. G. van der Geest, f13550; G. Wassink, 113500; W. van der Kooy, f13480; L. Ruitenberg, f13 439; en Klaarenbeek, f13438.19, allen te Amersfoort. Deze besteding is echter nietig verklaard, daar de inschrijvers niet aan de bepalingen in het bestek hebben voldaan. Daarna werd 14 Januari een onderhand- sehe aanbesteding gehouden, waarbij werd ingeschreven door: 1<V. Rauvmakers, te Nieuwer-Amstel, 115200: A. van der Vliert, Barneveld. f14200; G. Prins, f132 90 H J. Pijnenberg, f12870, en Ph. van Kars- bergen, f12770. allen te Amersfoort. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. e De lezers zullen nu wei reeds weten, dat vanwege de Garanten-vereenigiging hier 23 Januari wordt opgevoerd De nieuwe jon gen, doch het zal hun vermoedelijk nog ont gaan zijn, dat in het bespreekuur eenige verandering is gebracht. On verzoek van velen is dit niet meer op den speeldag, doch op Dinsdag den 22 Januari, des middags om half' éen. LIJST DER UN BEK EN DE BRIEVEN ver zonden ran Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft van December 1894. J. de Pruim T. Boer A. v. d. Hooven L. Oinvlee Assen. 's-Gravenhage. Papendreht. C. Bose Miction K. Hoek Keetell Briefkaarten. Rechthebbenden vervoegen zich aan het i ostkantoor.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2