Donderdag 24 Jan. 1895. I I No. 4426, 44e Jaargan EERBIED. gAKUNTALA. Binnenland. I AlIERSFOORTSCHE C0ÜEAIT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad, Abonnement per 8 maanden 1.Franco per post i.lo. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor binnenland 60 et. per J"?11.!, n- Advertentiën 1—6 regels 60 et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, nu» el' ""^'ge'iingsatlVert. per regel 15 et. Rcckmet per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 emit. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend Zondagsblad, per regel Bij advertentiën vi per regel 25 et. Afzonderlijke n en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het 5 cent buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraclit, Wijk B. 8G Teiephoonuu minor 19. j Dooi' omstandigheden buiten onzen wil kan het ZON nAGsniéAn aanstaanden Zaterdag niet verschijnen. We hopen onze abonnó's te gelegener f tijd daarvoor schadeloos te stellen. J Red. Tot zelfs in de Kamers worden klach- I ten geslaakt over gebrek aan eerbied voor het gezag, een kwaad dat het op- komend geslacht als 't ware kenmerkt. I Niet minder wordt geklaagd over de toenemende bandeloosheid der jeugd. Naar alle kanten zoekt men de schul digen, die oorzaak zijn van deze voor de maatschappij gevaarlijke toestanden, j en overal tracht men middelen aan de haDd te doen join het kwaad te bezweren „De schuld ligt aan de openbare school, die het gezag voor de overheid onder mijnd heeft, door de godsdienst van de school te weren en het opperste gezag niette eerbiedigen", zegt de een. „Neen, daaraan ligt het niet alleen, maar voornamelijk aan de te milde toe passing van de ontoerekenbaarheid in onze wetgeving; de teugels van het ge zag behooren met vaster hand dan nu gehouden te worden," meent een ander. „Ook dat zal niet afdoende zijn," roept een derde. „Een snellere rechtspleging, vooral voor de jeugd, zal baten," wordt door een vierde beweerd. Beter toezicht van de onderwijzers op de jeugd ook buiten de school, zou volgens sommigen verbetering kunnen brengen, terwijl door een Kamerlid zelfs de lijf straf door ouders op de kinderen, on middellijk na een gepleegd feit, werd aan bevolen. De toestand is inderdaad zorgwekkend Het aantal jeugdige misdadigers neemt hand'over hand toe; de taal die de jeugd op straat uitbazuint, is meer dan wal gelijk en doet voor de toekomst weinig goeds verwachten. Wij laten deze meeningen voor het geen zij zijn, doch willen wijzen op een Feuilleton. Naar hel laigelsch, 2). Zij bleven op <le brug zitten, tot ze de klok in de hut aan den overkant elf hoorden slaan. Ze bevonden zich op ongeveer een halve mijl afstand van de stad. De stilte en de eenzaam heid maakten op Tarvin een machtigen indruk. Toen Kate eindelijk opstond en op beslisten toon zeide, dat ze gaan moest, wist hij, dat ze daarmede meende, dat ze naar Indië ging, en dat zijn wil zou moeten buigen voor den haren. Hij vroeg zich af, waarom zijn leven zich naar dien wil richten moest. Door eigen kracht was hij thans, op acht-en-twintigjarigcn leeftijd, een onafhankelijk man, een man van beteekenis voor Topaz, dat hem naar den Senaat wilde afvaar digen. Hij zou het nog verder kunnen brongen, dat voelde hij, tenzij Toornig hualde hij de schouders op. Hij voegde zich bh haar en zeide: Ik zal je eens wat zeggen, meisje Je bent op den verkeerden weg. Ze antwoordde niet. Je zult je leven niet verwoesten met het najagen van een schim, vervolgde hij. Ik wil het niet: je vader wil hot ook nietje moeder zal ook naar toestemming niet geven, en ik zal doen wat ik kan om ze by hun weigering tc doen volharden. Wij hebben je hier noodig. Je weet niet wat je op je genomen hebt toen je het contract teekenue. In Indië komen zelfs andere oorzaak waarop naar ons gevoelen aller aandacht in de eerste plaats ge vestigd moet wezen, en dat isgebrek aan zelfrespect. Is de vorm, die in menige bijeenkomst van Raad of Kamer wordt gekozen oin overigens dikwijls zeer goede denkbeelden voor te dragen, wel altijd die waaruit eerbied voor het gezag spreekt? Er is nog een andere oorzaak van de kwaal, een oorzaak die door ieder kan worden opgeheven. Dat is de verkeerde opvoeding onzer kinderen welke in het gezin van hut kind de eerste persoon heelt gemaakt, waar naar alles zich moet schikken en naar welks wil ieder zich moet buigen. Het gezag wordt van huis uit den kindereu niet geleerd. Integendeel. In plaats liet gezag in het gezin berust bij de ouders is het vaak in handen van de kinderen, soms voor zij nauwelijks kunnen loopen. Maar al te zeer zijn de kinderen het speelgoed der ouders, de luxe-artikelen waarmee men gaarne pronkt, de kruitje- roer-mij-uiets voor de dienstboden, die hen zelf niet bespottend mogen aankijken en vaak moeten toelaten, dat zij geslagen worden de aanleiding tot tal van twisten tusschen onverstandige ouders, waarvan er een de apenliefde zóo ver drijftdat bet kind in alles zijn zin moet hebben „je maakt het anders zoo zenuwachtig je moet de kinderen nooit bang maken," zoo luidt de opvoedkundige uitspraak. Heel juist, maar inen moet nog veel minder bang zijn voor de kinderen. De vrees te hardhandig te zijn, houdt menig vader terug zijn zoontje een be straffing toe te dienen. Gebrek aan zelfbedwang. Gebrek aan onderscheidingsvermogen doet vele ouders van de kinderen onheb belijkheden, onbeschaafdheden tegen oude ren, voor geestigheden aanzien. Zoodoende wordt menige geestige jongen een boos wicht want het is opvallend, dat van de meeste jongens die booswichten wer den, getuigd wordt: „het was vroeger zoo'n aardige jongen." Als zoontje thuis komt met klachten over meester wordt er niet onderzocht- de ratten om, het is in alle opzichten een slecht landzeden, klimaat, grondgesteldheid, toestand alles is er slechtblanke mannen kunnen er niet loven en blanke vrouwen nog veel minder. Er heerscht cholera en overgrootc hitte, tot rust komt men er nooit. Je kunt al die bijzonder heden in de Zondagsbladen lezen. Je blijft een voudig waar je bent, jonge d meEn daarmee uit. Ze stond stil en zag hem in het gelaathij vatte haar hand en zijn bevelende woorden van zooeven waren weinig in overeenstemming met den smeekenden blik. waarmee hij haar thans aanzag. Je bent een goede, brave man, Nick, zeide ze, haar oogen neerslaand, maar den disten scheep ik mij in naar Calcutta Om zich den 3] sten to New-York te kunnen inschepen, moest ze uiterlijk den 27sten uit Topaz vertrekken. Tarvin besteedde de veertien dagen die hem restten zoo nuttig mogelijk. Hij bezocht haar iederen avond on beproefde haar van haar voornemen terug to brengen. Ze luis terde naar hem, maar om haar mond lag een vastberaden trek, die niet verdween. Hot is mijn roeping, klonk het telkens. Ik kan mij niet daarvan losmaken; ik moet gaan! En toen vertelde ze hem met bevende stem, hoe de kreet barer zusteren haar uit de verte in de ooren klonk en dag noch nacht rust liet, hoe zij noodeloos zulk een onbeschrijfelijke ellende uitstonden. Tarvin begon werkelijk eer bied te gevoelen voor haar roeping, Wol smeekte hij haar niet te luisteren naar die stemmen, maar hij zelf had een edelmoedig hart en voelde wat zij voelde; hij hield haar echter vóór, dat er andere stemmen waren, waarnaar zij luisteren moest, en andere mensehen, in haar naaste of zoontj# de waarheid wel spreekt, doch klakkeloos wordt, dikwijls in tegenwoor digheid van den deugniet, een afkeu rend oordeel over meester uitgesproken, soms een boos briefje geschreven. Van een samenwerken met den onderwijzer, een belangstellend onderzoek naar gedragingen en vorderingen van den jongen, is echter slechts hoogst zelden iets te bespeuren. 't Is zoo lastigmen heeft het al zoo drukdaar moet moeder maar voor zorgen, die natuurlijk óok geen tijd heeft en als zij er zich mede bemoeit, liefst om den lieven vrede wille de waarheid voor vader verbergt. Zoo zouden er nog tal van gebreken in de opvoeding onzer kinderen kunnen worden opgesomd, die trouwens ieder onzer kan aanvullen, om de bewering te rechtvaardigen, dat de kiem van het kwaad: gebrek aan eerbied voor 't gezag, ontstaat en wortel schiet in het gezin, door de opvoeding der kindereu, door de afwezigheid vau gezag bij de ouders, die in hun eigen gezin geen gezag kannen of willen uitoefenen. Meer uog dan van den wetgever ver wachte men dus beterschap van de opvoe ding onzer kinderen, niet door een despoti sche heerschappij, doch van belangstellende, controleerende en gezag door liefde in boezemende ouders. Strengheid uit liefde, doch geen liefde uit lafheid, moet de leus zijn van wie voor de opvoeding der jeugd de groote verantwoordelijkheid draagt. De apenliefde van vele ouders heeft ons al genoeg zenuwachtige menschjes bezorgd, die als ze hun zin niet krijgen, boos worden, gaan schreeuwen en met handen en voeten slaan. In de groote maatschappij vindt men een getrouwe afspiegeling der kinder wereld terug. Blijkens tried ei leeling van den Minister van Buitenlandsche zaken blijft het lokken van Nederlanders naar Duitsehland, waarle gen in 1890 en 1891 werd gewaarschuwd, zich nog steeds voordoen. Het blijkt her W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelslraat. HORLOGE- ei» INSTRUMENTMAKER. omgeving, die hulp en steun verlangden. Hij zelf had haar noodig, en zij mocht niet doof blijven voor zijn beden. De vrouwen in Indié konden wachten ze konden later samen naar Indië gaan, zoodra bij zooveel had overgelegd, dat ze gaan konden waarheen ze wilden. Intus- schen zouden ze samen gelukkig zijn, en elkan der liefhebben. Hij had haar lief en vond daar door de juiste woorden om zijn eigen wenschen uit te drukken en haar te uoen gelooven, dat het ook de hare waren. Kate moest inderdaad zich moeite geven om standvastig te blijven veel kon ze niet antwoorden. Ze bezat niet de gave der welsprekendheid, zooals Tarvin. Zij had een stille diepe natuur, die veel voelt en zelfstandig handelt. Had zij niet zooveel standvastigheid bezeten dan zou zij ongetwijfeld op haar besluit zijn teruggekomen. Haar ouders legden haar do oerste moeilijkheden in den weg. Zij weigerden ronduit haar in de medicijnen te laten studeeren. Zij had gewensoht zich tegelijk als doktores en als verpleegster te bekwamen, tneenend, dat haar dit in Indië zeer te stade zou komen, maar nu haar ouders hun toestemming en bovendien geld weigerden te geven, stelde zij zich tevreden met zich te New-York in een der grootste hos pitalen als verpleegster te bekwamen. Hier tegen verzetten zich de ouders niet, eigenlijk omdat ze hun leven lang gewend geweest waren zich te onderwerpen aan haar wil. De tnoedor berouwde het, dat ze haar kind niet in 't wild had laten opgroeien, zonder onderwijs, zooals ze eens van plan was geweest; zelfs speet het haaldelijk, dat de betrokken personen niet bekend zijn met de hun aangeboden gele genheid om, alvorens zich in den vreemde te begeven, bij den Nederlandschen consul ter plaatse inlichtingen in te winnen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft daarom den Commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën ver zocht. de Burgemeesters aan te schrijven, zorg te dragen dat de vroeger bedoelde pu blicatie en aanteekening op de verhuisbiljetten steeds blijve geschieden, en niet wordt verzuimd, bij afgifte dier biljetten, den ver- trekkenden de vereischte inlichtingen te verschaffen, en dat tevens, bij de afgifte van nationaliteitsbewijzen, de aandacht van personen als bovenbedoeld worde gevestigd op de wenschelijkheid, zich te wenden tot den Nederlandschen consul. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Groninger Cl. heeft arnet voldoende zeker heid om het mee te deelen, hooren verklaren," dat de, heer Van Houten gereed is met zijn ontwern-kieswet en dat, zoo ze al niet reeds verzonnen is. dan toch binnen zeer korten tijd aan de Raad van State zal worden aan geboden. Daaruit volgt dus vau zelf voegt hij er bij dat dan ook de Minister van Financiën zijn herziening der personeele belasting op 't papier heeft afgedaan en dat ook deze voordracht het eerste stadium van onderzoek nabij is. In Maart zal dus, naar men vertrouwen inag, zoowel de eene als de andere voordracht de Tweede Kamer kunnen bereiken. In de nota, door den Minister van Marine bij de Indische begrooting aan de Tweede. Kamer overgelegd betreffende de gebeurte nissen op Lombok, is o. a. gezegd, dat »aan de Marine was opgedragen tegen de ont vluchting van Goesti Djilantik en zijn vol gelingen met eigen vaartuigen zoo scherp mogelijk te waken," en dat hij toch »in weerwil daarvan, op 9 September met een deel van zijn volk naar Karang Asem (Bali) is overgestoken." Uit Indië wordt nu aan Het Vaderland een uitvoerig opstel gezonden, om opljte komen tegen de blaam, met die woorden* in een officieel stuk geheel onverdiend op de Marine geworpen. De schrijver wenscht nats volkomen ter beoordeeling daarvan in staat," haar daarvan te zuiveren, en toont aan, dat wegens gebrek aan de noodige middelen haar, dat haar echtgenoot niet meer spoorwegen moest aanleggen. Uit Topaz kon men nu reeds in twee richtingen sporen. Bij haar terugkeer van de kostschool vond Kate den spoorweg honderd mijlen naar het Westen loopend, en haar ouders toch nog op dezelfde plaats. Thans had de beschaving hen bereikt, voordat zij ge vlucht waren. Haar vader had aandeelen in bouwland gekocht en had nu geld genoeg om te blijven waar hij was. Hij had zijn betrekking neergelegd en deed nu aan politiek. Sheriff had zijn dochter lief, met de kalme liefde van een phlegmatisch karakter. Hij was aan haar gehecht en had de gewoonte haar in alles haar zin te geven. En in den regel had hij reden tot tevredenheid. Hij wenschte haar nu van zijn rijkdommen te doen genieten, en Kate had den moed niet hem te vertellen, op welke wijze zij die zou willen aanwenden. Haar moeder openbaarde ze al haar plannen aan haar vader zeiue ze alleen, dat ze verpleegster wilde worden. Haar moeder droeg haar smart in stilte met de sombere, philo3ophische bijna blijmoe dige hopeloosheid van vrouwen, die in hun leven geleerd hebben steeds het ergste te ver wachten. liet viel Kate zwaar haar moeder zoo te leur te moeten stellen, en het maakte haar moeder bijna wanhopend, dat zij niet kon be antwoorden aan de verwachtingen, die vaderen moeder omtrent hiuir koesterden. Die verwach tingen waren bescheiden geweestze hadden niets anders gewenseht, dan dat hun dochter bij hen thuis zou komen en als een jonge dame leven, gelijk alle anderen. Kate voelde, dat zy zoo gemakkelijk aan die wenschen had kunnen voldoen, en zij schreide bittere tranen, omdat het, gelijk zij mcendo, anders bestemd was. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1