Maandag 4 Febr. 1895. No. 4429, 44e Jaargang. Hoofdpijn. gAKUNTALA. Binnenland. firm a A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschuilt Maandag- en Donderdag-namiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per per post J 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 c 3 llliuuuli'ii. A*1 veHnnr.iJ'm 1H rmrolc cn nlW ..-..„ï 3 maanden ƒ1.Franco - ..vv .v. „v., ,„..r binnenland 60 et. per J maanden. Ad verton tiën 1tï regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. I.egale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 13 et. Reclame;. per regel 23 ct. Afzonderlijke'nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent Bij advertentiën van buiten dc stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUÜRHÜTZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 8G Telephoonnummer 19. KENNISGEVINGEN. Dk GEDEPUTEERDE STATEN der PRO VINCIE UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Staton-Generaal Gelet op de nrtt. 72 en 73 der Wet van 4 Juli 1850 (Stnutsblad n°. 37), regelende het kiesrecht, enz., zooals die wet gewijzigd is bij art. VII van de Additioneele artikelen der Grondwet en bij de Wet van 11 Januari 1894 (Staatsblad n°. 5 Noodigcn de inwoners van dit gewest uit, om, bijaldien zij elders dan in deze Provincie in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1. April 1895 te doen blijken! En zal deze op de gewone wijze worden afge kondigd en aangeplakt. De (lerlepiiteerde Staten voornoemd, SCHIMMEM'ENNINCK v. d. O. v. NI JEN HEEK. Voorzitter, i'. R. MERK US, Griflier. Utrecht, den 31. Januari 1895. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gelet op art. 15 der wet van den 21! Mei 1870, (Staatsblad nu, 2S, betrekkelijk de grondbelasting Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat eene opgave van de uitkomsten der meeting en schatting bedoeld bij artt. 15. 23 en 13 der aangehaalde wet, te rekenen van heden gedurende dertig dagen op de Secretarie dezer gotueent ter inzage ligt, eiken werkdag j an 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 2. Februari 1895. De Burgemeester voornoemd, GROENEBOOM. Woth. 1» Br. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de. ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. in Noor.l-Unlland en Utrecht executor verklaard kohier No. 3 van de bedrijfsbelasting over bet dienstjaar 189195 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij 'le wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 2 Februari 1895. De Burgemeester voornoemd, GROENEBOOM. W. th 1„ B,. Hoofdpijn.liet woord alleen is vol doende om duizenden schrik aan te jagen zij is grootendeels de kwaal der eetiw, voortspruitend uit de maatschappelijke toestanden en verhoudingen, uit den immer moeilijker wordenden strijd om het bestaan. De kwaal neem dan ook Feuilleton. Naar hut Entjelsrh. Ken man kan niet met succes naar de hand van een vrouw en tegelijkertijd naar een zetel in het gebouw der volksvertegenwoordiging din gen. Misschien zag Sheriff om die reden met zeker welgevallen den jongen Tarvii zijn te genstander, tiet hof aan zijn dochter maken. Het was hem niet onbekend, dat Nick zich steeds voor Kate had geïnteresseerd, maar in den laatsten tijd schonen do trouwplannen bij den jongen man ernst te zijn geworden. Sheriff reisde voortdurend het distriet af, was zelden thuis, maar als hij te Topaz kwam, glimlachte hij vergenoegd en medelijdend over de hande lingen van zijn tegenstander. Hij meende bij het debat in Canon City een gemakkelijke overwin ning te behalen, maar verliet zich wellicht wat te veel op Tarvin's schijnbare oververschillighcid. Deze was zich bewust, dat hij in den laatsten tijd de belangen van zijn partij verwaarloosd bad. Kate's woorden hadden bij hein een gevoelige plek geraakt. De meeting in Canon City zon plaats hebben op den avond volgende op zijn gesprek met Kate. Tarvin verscheen daar, de zaal binnenkomend, met den tred van oen man, die toonen wil, dat bij er óok is, al is hij verliefd. duidelijk zichtbaar steeds greoter ver houdingen aan, en twee groepen van hoofd pijnlijders, treden daarbij op den voor grond. De eerste groep wordt getrokken uit de schooljeugd, die met werkzaamheden overladen, welke maar al te vaak haar be vattingsvermogen te boven gaau, lichame lijk nog te veel verwaarloosd wordt. Gymnastiek en de frissche buitenlucht heeft de schooljeugd minstens evenveel noodig als letters en cijfers. Tot deze groep behooren ook de Burgerschoolleerlingen en Gymnasiasten, die zich overwerkt hebben, vele onderwijzers en allen die voor eenig examen studeeren en wie moet tegenwoordig geen examen doen geleerden, beambten en. speculanten De hoofdpijn bij deze groep lijders spruit voort, uit zenuwachtige overspan ning, en wordt dan ook nerveuse hoofdpijn geheeten. De oorzaak der hoofdpijn bij een andere, buitengewoon groote groep lijders is i bloedarmoede, en komt dientengevolge hoofdzakelijk voor onder de mingegoede klasse der bevolking, waar onvoldoende voeding, slechte lucht, en werkzaamheden i in ongezonde gehouwen aan de orde van I den dag zijn. Voornamelijk meisjes en vrouwen zijn in dit geval de slachtoffers. De eerste groep vindt genezing door geestelijke rust. de tweede groep door be weging, frissche lucht en.krachtig voedsel, zaken dus, voor de betroffen personen meestal even moeilijk te ver krijgen als de sterren, daar de minste poging tot genezing bestraft wordt met achteruitgang, dat is met honger. Het juk moet gedragen, de last des levens voortgesleept worden. Een andere soort hoofdpijn is de zoo gevreesde en welbekende migraine of schele hoofdpijn, zoo genoemd, omdat zij gewoonlijk slechts ter linker of ter rechter zijde van den schedel voorkomt. Zij is voornamelijk eeu vrouwenziekte en dik wijls overerfelijk in de famillie. De migraine overvalt den lijder hij aanval len zonder eenige oorzaak of ook wel na meer dan gewone inspanning van I lichaam of geest, na zich driftig gemaakt te hebben, of na gebruik van een of ander prikkelend genotmiddel, na een schril Sheriff sprak het eerst; Tarvin zat achter in de zaal, en liet zijn eene been over zijn andere knie bengelen. Het dicht opeen gedrongen troepje toehoorders keek op naar den beenigen, vluggen man met zijn vriendelijken, verstandigenvastbe raden blik en gebiedende kin. Zijn neus stak een weinig vooruit, het voorhoofd was gerimpeld en het haar aan de slapen zeer" dun, gelijk bij de meeste jonge lieden, die geruinien tijd in het westen hebben geleefd. De snelle, scherpe blik. waarmede bij bet publiek, waarvoor hij spreken moest, overzag, getuigde van zekerheid, van bet bewustzijn, dat hij voorbereid was op als het geen in het volgende oogenblik zou kunnen ge beuren, en die zekerheid maakte misschien meer dan ieds anders indruk op de bevolking aan de de ander zijde van de Mississipi. Ilij droeg het korte jasje, waarin men in hot Westen bij alle publieke gelegenheden verschijnt, maar in plaats van het flanellen hoiud, dat bij te Topaz steeds aanbad, droog hij liet witte linnen der beschaving. Verwonderd vroeg hij zich af hoe de vader met zooveel vuur over zilverwaardc en tarieven kon spreken, terwijl zijn dochter tchui3zulke hoillooze plannen smeedde. Hij vermengde zoozeer de politiek met de gedachte aan Kate, dat toen hij eindelijk opstond, om Sheriff te antwoorden, het bom moeite kostte niet te vragen hoe het mogelijk was, dat men van een man, dio geen wilskracht genoeg bezat om de leden van zijn eigen gezin op don goeden weg te leiden, verwachten kon, dat hij zijn volk zal helpen regeeren. Waarom begon hij niet liever met zijn dochter t verbieden haar leven te verwoesten Dat zou hij, Tarvin, wel eens willen weten. Waartoe dienden anders vaders? Hij bedwong zich echter on legde een wei geluid of een schel licht, ontstaat een gevoel van onbehaaglijkheid en druk in liet hoofd, dat weldra klimt tot de hef tigste pijn, nu eens meer in het voor hoofd, dan weer in de slaapstreek, of wel in het achterhoofd, maar meestal slechts aan éen zijdezelfs het aanraken der haren is pijnlijk. Gewoonlijk is dit lijden van langen duur, dat wil zeggen niet de pijn, die meestal slechts eenige uren eu hoogstens een dag aanhoudt, maar wel de aanval len, die telkens met langer of korter tusschenpoozen zich herhalen, gedurende jaren en zelfs tientallen van jaren, en de eenige troost, die den aruien lijders over blijft is, dat de kwaal op gevorderden I leeftijd meestal verdwijnt. In vele ge- vallen verkort antipyrine een aanval aan- j merkelijk, en vermindert de heftigheid. Voorts komt hoofdpijn voor als ver- schijnsel bij de meest verschillende ziek ten, bij maag- eu darmlijden, bij long hart- en nierziekten, bij ontstekingen of polypen van neus, oog of oor, en het spreekt van zelf. dat in deze gevallen niet de hoofdpijn, maar liet grondlijden de vijand is, waarop de geneeskundige zijn pijlen richt. De hoofdpijn, waaraan strijksters alge meen lijden, vindt waarschijnlijk haat oorzaak in kolendamp, en is daarom misschien te voorkomen door een beter systeem kachel of verwarmingsoven. De hoofdpijn na een feestje, de be ruchte katterigheid is de straf der onmatigheid en als zoodanig verdiend jammer slechts, dat beroepsdroukaards er zoo weinig last van hebben. Wij zeiden reeds, dat verandering van levenswijze het eenige middel ter gene zing is voor de beide eerst genoemde groote groepen van hoofdpijn, aan welke overspanning en bloedarmoede ten grond slag liggen, en gelukkig degene, éen uit duizend helaas, die aan dieu eisch kan voldoen. De rustelooze menschengeest, en het streven naar genezing evenwel, leggen zich niet neer bij het ontzenu wend „niets aan te doen", eu inderdaad is dan ook, zooal geen genezing, toch wel eenige verlichting te verkrijgen van het dikwijls ondraaglijk hameren en bonzen. «V. F, A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LacendeUtraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. sprekendheid aan den dag in het verklaren van groote cijfers, feiten en argumenten, die iedereen verbaasde. Tarvin bezat juist de gave die een volksrede naar noodig beeft ora zijn toehoorders te boeien. Hij berispte, vergoelijkte, bepleitte, drong aan, smeekte, zwaaide niet. zijn lange armen, riep de goden en de republikeinscbe partij tot getuige en wanneer hij dacht zijn voordeel er mee te kunnen doen, schaamde bij zich niet een leugentje to vertellen. Wel kijk eens hierriep hij dan op don overmnedigen toon, dien de politieke redenaar aan slaat, wanneer hij een anecdote gaat vertellen, dat is nu jur' wat die man deed, dien ik te Wisconsin heb leeren kennen De waarheid was, dat Tarvin nooit te Wisconsin geweest was en niemand kende, die iets dergelijks gedaan had als waarvan hij sprak. Maar de geschiedenis was goed verzonnen en toen het publiek een bulderend gejuich aanhief, trachtte Sheriff' zijn ergenis te verbergen en glimlachte flauwtjes, en dat was wat Tarvin wenschte. 't Was een luidruchtige meeting en dikwijls was de spreker niet alleen aan het woord. Tarvin werd er door aangespoord. Daarbij kwam, dat hij vóór de meeting whisky had gedronken; meer en meer wond hij zich op en hij sprak opeen wijze, die hem zelf verbaasde en hij voelde, dat hij zijn toehoorders in zijn macht had. Hij greep ze vast niet ijzeren vuist., hief ze omboog, streelde en aaide ze, stiet ze in peillooze afgronden, rukte Legio zijn de huismiddeltjes als onfeil baar aan de markt gebracht, of gulweg ten beste gegeven, maar „veel raad, wei nig baat" is gemeenlijk de uitkomst. Omslagen om het hoofd, een koud of warm voetbad, een mosterd pap, wasschen met eau de cologne, een kop sterke thee, het opsnuiven van ammoniak, zullen voor nerveuse hoofdpijn allicht beter kunnen helpen, dan een koude sleutel in den hals of een cent tegen de slaapstreek geplakt. Velen zweren bij schijfjes aard appelen tegen den slaap, en een enkele wil weten, dat alieen Zeeuwsche jammen hier hulp brengen. Hoofdpijnlijders, die eeu hijzonder bleek uiterlijk hebben, waar bloedarmoede in het spel kan zijn, moeten eens probeeren, als de pijn hen kwelt, eenige ©ogenblik ken uit te rusten, met het hoofd laag gelegen, naast het gebruik van de be kende ijzer- eu staal-praeparaten, die echter slechts door een deskundige mogen voorgeschreven worden. Voor schele hoofdpijn noemden wij reeds antiprynemen hale het echter nimmer op eigen hand, eu gebruike het nimmer iu het vaste geloof van „hoe meer zoo beter." Een maag, die van streek is, is een nog onaangenamer euvel dan hoofdpijn. E. De Regeering heeft beantwoord het af delingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet betreffende de Nationale militie. In dat antwoord wordt nader gepreciseerd, dat het de bedoeling is, aan de lotelingen, die reeds vóór hun inlijving bij de militie hun beroep maakten van de buitenlandsche zeevaart en die zich, overeenkomstig art. 150 der wet, voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daar bij niet hebben kunnen worden aangenomen, de zekerheid te geven, dat hun de gevorder de toestemming tot 'net aangaan van een ver bintenis voor de buitenlandsche zeevaart in gewone tijden niet zal worden geweigerd. Verder zegt de Regeering, dat door de hier voorgedragen partieeïe wijziging van de Mi- litiewet, niet wordt, voornitgeloopen op een nieuwe organieke wet tot uitvoering van art. 181, 2e lid, der Grondwet. De wetgever blijft ze weeruit de diepte omhoog, om te toonen waar toe hij in staat was, koesterdeze aanzijn boezem en wiegde ze in slaap. En met de toehoorders in zijn armen gekneld, zette hij zijn voet op den nek van de weer spannige democratische partij en, zong haar requiem. Het was een onvergetelijke a vond. Na afloop stonden allen open juichten en joel den, dat het gebouw dreunde. Ze wierpen hun petten en hoeden in de lucht, asten als beze tenen in het rond en wilden Tarvin op de schou ders nemen om hem in triomf rond te dragen. Maar Tarvin had een prop in de keel, draaide allen de rug toe, vocht zich als 't. ware een weg door de opgewonden menigte en vluchtte ineen der kleedkamers. Snel sloot hij de deur achter zich, wierp zich op de sofa en verborg het gelaat in de handen. En de man, die dat kan, kan nog niet eens een eenvoudig kind bewegen hem te trouwen, snikte hij. In Ciïnon City was het den anderen dag spoedig bekend, dat Tarvin zijn tegenstander het veld had doen ruimen. Toen Sheriff weer wilde op staan om te antwoorden, werd hij van alle kan ten uitgefloten en verhinderd een woord te zeggen. Sheriff ontmoette den anderen dag Tarvin aan het station, waar beiden op den trein wachtten, die hen naar Topaz zou terugvoeren. Beiden knikten en glimlachten, en Sheriff poogde niet zijn overwinnaar te ontwijken. Tarvin besloot daaruit, dat Sheriff goede troostgronden had en kwam ten opzichte van zichzelf tot de conclusie, dat hij een groote dwaas was geweest. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1