gAKUNTALA. Stadsnieuws. Advertentiën. genoog goineraal-majooi-s zijn, geschikt voor benociniug tol le^cr-commandunt. 1 Er zijn in Indië drie generaal-majoors: generaal Vetter, die eerstdaags met pensioen gaatgeneraal Deykerhoflf, die eerstdaags met verlof gaat en generaal Segov, eerst vier maanden geleden generaal geworden, die nog niet eens chef der infanterie is geweest. tn stede van genoeg generaal-majoors, is 'er dus niet óen. In het Handelsblad van 26 Januari heeft X gewezen op het onvoldoende vunhetnor- logsiriutriuel op Lombok, daarbij betoogend, dal do dapperheid der troepen en huu ener giek optreden ditmaal alles gered hebben. In de Avondpost wordt nu van «geachte des kundige zijde" de meening bevestigd. In hoofdzaak zegt de schrijver in laatstge noemd blad Tengevolge van het onvoldoende geschut hingen de verovering van Mataram en Tjakra- Negara aan pen zijnen draad. Waren die beide plaatsen eens niet gevallen, welke zou dan de toestand zijn geworden'?! Met het zenden van de twee bataljons tot versterking had men zjjn laatste troeven uit gespeeld. hen bombardement moet natuurlijk vol komen krachtig worden gevoerd; de verdedi gers moeten zich haast nergens eten te bergen. En zie. hier had men niet alleen zwakker geschut (zwakker in uitwerking) dan men kon, en dus ook moest hebben maar de dracht van een deel van dat geschut was zelis niet eens voldoende om Tjakra geheel onder vuur te nemen. Was het dus de grootste onvoorzichtigheid, niet te zorgen en wil in tijds te zorgen dat men iu Indië geschut, bezat, dat op «ie hoogte was van den tijd Eu was men ver antwoord, daar in dat kritieke moment, te komen aanzetten met oude gladde mortieren van 20 c.M. en korte voorlaudkanonnen van 12 e.M. die beide al lang zijn afgeschaft Hoe slechter geschut, des te minder uit werking, hoe minder verliezen bij den vijand, en derhalve des te grooter weerstand by ons. Materieel, zooals de legei- van alle mogend heden die iets boteokenen tegenwoordig be zitten, had men zelfs uit Nederland kunnen krijgen. Met dergelijk geschut te koopen, had men misschien een paar ton moeten uitgeven maar wat waagde men niet door het niette hebben op het oogenhlik «lat men het noodig bad kunnen zijn, en toen er zooveel op het spel stond Men krygt nu den indruk, dat men zich zoo goed mogelijk heeft willen redden, door alles bijeen t.; halen wat er te vinden was. Tocli hebben er, sedert verscheidene jaren, legercommandanten, allen afkomstig van liet wapen der artillerie, aan liet hoofd van het Indische leger gestaan. Bovendien had men kunnen en moeten weten, dut men op Lombok wellicht zou hebben op te tornen tegen verdedigde plaatsen als Mataram en Tjakra, waar de verdedigers zich zouden dekken achter oen netwerk van betrekkelijk zware muren, waartegen men moest ngeeren voornamelijk met krachtig wp uur. Door den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Indië is. bij wijze vaQ tijdeljjken maatregel, bepaald, dat de bij Kou. Besluit van 2 April 1887 op 4 jaren vastgestelde detuclieermgsterinyn der van liet leger hier te lande bij dat in Nederlandse!) Indië gede tacheerde onderofficieren, kan worden ver lengd, a. voor den ty-1 van 6 maanden en na ommekomst daarvan wederom voor den- zelfden tijd en zoo vervolgens. onder genot van oen premie van I 2r> voor elke zes maan den: b. voor onbepaalden tijd, en dun zon der premie. Feuilleton, .Vaar hel Engelsch. 6). II;; was er inderdaad in geslaagd het publiek te overtuigen wie van hen beiden de beste was, en bad het genoegen gesmaakt te toonen dat hij nog wel iets kon, ul had een zekere jonge dame hern het hoofd op bol gebracht. Maar bracht hem dat een streep nader tot Kate? Had zijn handelwijze hem niet veeleer verder van zijti doel verwijderd, daar haar vader den geringen invloed dien hij op haar bezat zeker niet te zijnen voordeele zou aanwenden? Hij geloofde, dal hij gekozen zou worden. Maar wat bate hem dat? Hij werwhte alleen gekozen te worden door Kate. Sheriff behoor'Ie tot die Hoort menschen, die Tarvin niet goed kon uitstaan. Hjj was een man die plotseling rijk was geworden, zonder iets er voor te doen, en die nu doelloos rondliep, angstig bezorgd niemand cenigen aanstoot to geven, een zwakkeling, een rijke allemans vriend zonder karakter. Toch was hij niet popu lair, ofschoon lii.l nooit weigerde geld te geven voor liefdadigheids-bazars, en steeds inet vrouw en dochter daar heen ging, die van alles moesten koopen. Ieder kende, maar niemand respecteerde hem Turvin, «Ie "and'daat van de tegenpartij, had nu ook duidelijk zijn politieke handelingen aan het licht gebracht. Toen de trein naar Topaz aankwam, stapten Tar- Bij de brandweer te Rotterdam, waarvan bet "korps geheel uit burgers is samengesteld, heeft men een aantal «waurschuwers" die een premie verdienen door het aangeven van brand. In de laatste maanden kwamen er herhaaldelijk branden voor, waarvan men de oorzaak niet kon ontdekken, totdat men Za terdagnacht een waarschuwer betrapte, die zelf brand stichtte in een onbewoond gedeelte van een huis aan de Coolkude. De man is door de politie gearresteerd. Hoewel de brand spoedig gebluscnt was, werd een bewoner toch slechts met moeite gered en bekwam hij nog een verwonding. De brandstichter was niet lang geleden uit de gevangenis ontslagen. Op 1 Januari jl. bestonden in ons land 570 Christelijke scholen, inet 92087 leerlingen, tegen 558 scholen met 91 990 leerlingen op 1 Januari 1894. Voor deze leerlingen wordt jaarlijks vrij willig bijeengebracht f1395000: liet Rijks subsidie bedraagt f165000. Het aantal onder wijzers en onderwijzeressen, de hoofden der scholen niet medegerekend, bedroeg op 1 Januari jl. 1406, tegen 1331 op 1 Januari 1894. Thans zijn er 873 kweekelingen bij liet Christelijk onderwijs, een zeer belangrijke vermeerdering bij vorige jaren; in 1894 was het getal 630. Óp 1 Januari waren er aan 155 scholen met den Bijbel UK) ouderwijzers minder dan bij Kon. Besluit van 18 April 1890 gevorderd wordt. De Haagsche correspondent van het I Utrechtsch Dagblad«lie ook over het schaal- I senrjjden van H. M. onze jeugdige Koningin schrijft, zegt o. a. Het tooneeltje is wel de moeite waard om 't eens te zien, want 11. M. is Ilink opge- 1 wasschen, een ferm meisje geworden, rijdt 1 heel goed en beweegt zich op de meest ongedwongen wijze, niettegenstaande de «galerie," die haar zoo licht zou kunnen j verleiden om er voor te «poseeren." Met welgevallen hoorden do toeschouwers haar echt, zuiver Hollandsch praten en baardoen «precies als een gewoon meisje, niets nuffig." j Mij dunkt, dat is een goed teeken van j de opvoeding, die zij krijgt, en te meer op prijs te stellen, omdat 't onze Wilhelmina niet ontbreekt aan wat men parlementair «karakter" noemt. Daarvan vertelde men mij nog zeer onlangs j een staaltje. Heeren van 't Hol' had- den gejaagd, en vertelden aan de Regentes j hoeveel dieren ze geschoten hadden. De j kleine Koningin, die toegeluisterd bad, zei eensklaps: »Dat jagen vind ik een wreed vermaak," waarop zij van Hare moeder de terechtwijzing kreeg, zich daarmede niet te bemoeien en zich buiten het gesprek te houden. Maar zich omwendend zei ze daarop tegen een «Ier andere heeren of dames «Ik vind liet tóch wreed,'' Misschien is het onbescheiden, dat 'k dit j zoo publiek oververtel, maar bet pleit, ineen j ik, voor ons Majesteitje, en daarom waag i ia 't er maar op, omdat ik het verhaal uit goede bron heb geboord. In Augustus zal weder een vergelijkend i onderzoek plaats hebben van adspiranten I voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen en telegratie, waarvoor tien plaatsen I worden opengesteld. Voor ten hoogste twee j van deze tien plaatsen zuilen vrouwelijke j candidate» in aanmerking kunnen komen. Aanmelding vóór 15 Juli. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staats-Ct van 6 februari, no 31. De Limb. Koerier meldt: 't Is van algemeen bekendheid, dat in on- I derscheiilene gemeen i dezer provincie de j uitbetaling der jaarwe ien van de onder- wijzere veel te wenscheh overlaat. Van min- 1 vin en Sheriff in denzelfden waggon. Tarvin wilde I niet met opzet zijn tegenstander ontwijken en evenmin had hij lust een gesprek met dezen aan I te knoopen. Sheriff bond hem een sigaar aan en toen Lewis, de conducteur, de kar tjes kwam knippen, begroette Tarvin hem als een oud vriend en noodigde hem uit na de ronde terug te komenj bij mocht Lewis wel lijden en zijn uitnoodiging I was niet uitsluitend een middel om niet met Sheriff alleen te zijn. I)e conducteur vertelde, dat i de president van de Colorado and Californian Central eveneens in den trein was uiet zijn ge zelschap. Inderdaad? riep Tarvin, uit en vroeg of J Lewis geen kans zag hem met dien heer in kennis j te brengen. De conducteur lachte en antwoordde, dat hij dat niet kon; maar na eenigen tijd keerde hij terug inet de mededeeling, dat de president ge- vraagd had wien hij te Topaz als een eerlijk man kende, in staat om de zaak der spoorweg maatschappij met een pittig woord te bespreken in een openbare vergudering. De conducteur had I hem gezegd, dat toevallig twee zulke heeren in den trein zaten. De president verzocht hen bij hem in zijn wagen tc komen. De directie van de zoogenaamde „drie O's" j had in het laatste jaar ernstig er over gedacht i om een nieuwe lijn door Topaz te leggen, maar tot een besluit was ze nog niet gekomen. Te Topaz had men gedaan wat men kon om haar gunstig tc stemmende stad bood land ten ge schenke, ja verklaarde 2ich bereid aandeden te j koopen tegen een hoogen prijs. Dat was inderdaad heel mooi, maar - Rustier had nog grooter aanbiedingen gedaan. Rustier lag op vijftien mijlen afstand van Topaz, in het gebergte, en I dere bekendheid mag het heeten, dat het ook in Maastricht met die uitbetaling niet pluit is. üe oorzaken zijn echter verschillend. In andere gemeenten wordt de uitbetaling ge weigerd uit gebrek aan geld, te Maastricht enkel wegens gebrek van een administratie ven vorm, waarover het hoofd eener school en de gemeente-ontvanger niet van éen gevoelen zijn. Het gevolg daarvan is, dat de onder wijzers en onderwijzeressen gisteren met ledige handen van het kantoor van den ont vanger terugkeerden en nog heden hun tractement niet bekomen hebben. Wellicht, dat de terugkomst van den Burgemeester, die de zittingen van de Eerste Kamer heeft bijgewoond, en daardoor afwezig was aan het geschil een einde zal maken. In de Staatscourant van 4 Februari zijn opgenomen de statuten van den «Nederland- schen Vegetariërsbond". De vereeniging, die haar zetel heeft te 's Gravenhage, stelt, zich ten doel de bevordering van de vegetarische leefwijze, in «Ie overtuiging, dat deze strekt tot vermeerdering van gezondheid en levens geluk en tot toeneming van beschaving en menschelijkheid. De schilder Willem Martens is te Berlijn in het Elisabeth-Ziekenliuis overleden. DAGKLIJKSCHK WATERSTANDEN van de Lu ut er.'«•lie Heek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens acht ure. Aan den Dag [)ver- L-IuT bal gen. l'ot- brug. Lui- de Eem 1895. M. M. m" Sr I M.' m7~ m. ÜM7 27 J. 5.50 5.30 5.20 3,97 3,5S 2.38 0,85 40* 28 5.43 5,28 5.12 3.S4 1 3,50 II.S3 50* 29 5.41) 6,27 5,00 3,70 1 3,48 2,12 0.75 50* 30 5,87 5.20 5,04 j 3,35 1,95 0,65 45* 31 5.50 4,80 5.01 3,14 3,25 1.75 0,60 35* 1 F. 5,49 4.79 4.90 3.10 3,14 1,69 0,60 30* 5.48 4,78 4.92 3,03 2,70 156 0,62 05* De wate stand aan den Luiaard op 25 Januari 1895 •erd abusief opgegeven 1,50 m mort zijn 1.05 M. Men leze de in dit nummer voorkomende advertentiën van Liefdadighied en van de Yincentius- vereeniging. De uitslag van den wedstrijd, trots den hevigen wind gehouden op de ijsbaan »De Maat," welke werd opgeluisterd door muziek, is als volgt Van de elf deelnemers m de eerste serie bleven aan de heeren W. iLtman, G. Ittman, Van Goor, Heinen, Van der Meij en Busquet; in de tweede serie bleven aan de heeren W. Ittman, Heinen en Van der Meij. Bij den beslissenden kamprit viel de eerste prijs ten deel aan Van der Meij, de tweede aan Heinen, de derde aan W. Ittman, de vierde aan Van Goor, en de vijfde aan G. Ittman. De prijzen werden onder een toepasselijk woord uitgereikt door den heer F. Raiih. Maandagavond ontstond een vrij hevige schoorsteenbrand ten huize van mevrouw M. aan den Utrechtsehen weg. Het mocht de politie gelukken denbrand, die fluks en zeer dreigend karakter kreeg, met brandbluschgranaten te blusscben, een be wijs te meer voor deze werkelijk goede en toch billijke instrumentjes, die in geen enkel huishouden mochten ontbreken en vreemd genoeg hier ter stede niet verkrijgbaar zijn. In de Maandagavond gehouden algemeene vergadering van de schutterijkader-vereeni ging «Broederschap" is besloten tot oprichting van een schermclub. Als voorloopig bestuur werd aangewezen het bestuur van «Broederschap", dat voor de samenstelling van statuten, enz., zal zorg »V. F A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelitniat. HORLOGE- en I NaT RUM ENT .\t A ICER. veel dichter bij de mijnen. De beide steden waren ongeveer op denzelfden tijd verrezen, onder dezelfde gunstige omstandig heden. Het geluk had echter weldra Rustier verlaten en zich te Topaz gevestigdeen aantal familiën ivaren vertrokken om de meer bloeiende stad op te zoeken. Maar nu begon Topaz te voelen, dat zijn krachten verminderden een paar huizen waren reeds door hun eigenaarsafge broken, op een wagen geladen en naar Rustier gebracht. Indien de spoorweglijn door Rustier gelegd werd, was Topaz verw.en; wist Topaz haar voor zich te verwerven, nar. was de stad voor goed er boven op. De beide steden haatten elkander, gelyk alleen steden in het Westen elkander kunnen haten, met een vinnigen, onbegrensden baat. Indien de eene stad door een natuurwonder plotseling van den aardbodem ware verdwenen, zou de andere ongetwijfeld spoedig te gronde zijn gegaan, uit gebrek aan belangstelling in 't leven. De kostbaarste schat van een burger van het Westen is zijn trots, en aan dien trots, aan dat vaste geloof en vertrouwen der menschen dat juist de (-ene plek in het uitgestrekte Westen, welke zij bewonen, beter is dan alle andere, heeft het Westen de schoonc toekomst te danken die het wacht. Tarvin bezat zulk een trots in du allerhoogste mate. Zijn stad lag hein nader aan het hart dan iets ter wereld na Kate; ja soms stelde hij haar boven Kate, Al zijn energie berustte op zijn gehechtheid aan zijn Topaz. Hij streefde naar eervolle betrekkingen, hij wilde een rol spelo dragen. Bij de vaststelling daarvan zal aan de vereeniging een naam worden gegeven. Luitenant-kolonel J. G. van Gennep zal hier morgen aankomen en het bevel aan vaarden over de lie afdeeling le regiment veld-artillerie. Korporaal L. T. G. Ortmeier, van het 5e regement infanterie hier, is na voldoend afgelegd examen bevorderd tot sergeant- titulair bij het korps. burgelijk: stand van Amersfoort. GEBOREN30 Jan. Theodora Helena Ca- trina, «i. van Willem van Gemert en Theo dora Teunissen. 31 Jan. Louis Constan- tijn, z. van Dirk Gerrit Stolwerk en Chris tina Antouia Adriana Schuilenian. Maria Johanna, d. van Willem van den Donker en Johanna Murgaretha van Daal.1 Febr. Wilhelmina Maria Johanna, d. van Wilhel mus van Haazel en Wilhelmina Meijer. 2 Febr. Everlje, d. van Jacob Muller en Cornelia Alida van Os. Melehior, z. van Leo nard us Frunciscus Zeiss en Johanna Jonker. Bernurdus Hermanns, z. van Theodoras van Zuilen en Sophia van Bekkum. Louisa Sophia Maria, d. van Marinus Kraaikamp en Willemijntje Veeneudaal. 3 Febr. Jan, z. van Mannen van Beek en Elisabeth Elfrink. Willem Frans, van Leendert Hagen- beuk en Elisabeth Meijer. Jacoba Everarda Maria, d. van Johannes van Hamersveld en en Jannetje van Agteveld Anna Lucia, d. van Johannes Benjamin van den Berg en Johanna Vrij. Johannes Abraham Mar ti nus z. van Meindert Wijnen en Aartje Buis. 4 Febr. Gijsbertus, z. van Willem Kraaikamp en Louisa Veeneudaal.5 Febr. Teunis, z. van Hermanns Rekers en Chris tina van Reminerden. Marinus, z. van Henricus Spierings en Lucia van Deinen. ONDERTROUWD31 Jan. Jacobus Langras en Hendrik» van Barlingen Theodoras de Boel en Maria Hamers. Everardus van 't End en Maria van Doorn. Frans Hermanns van Lauren en Leentje van de Pijpekamp. GETROUWD: 6 Febr. Gijsbertus van Rou- endal en Adriana Johaniut bakker. OVERLEDEN: 30 Jan. Johanna Lablans, 08 j. eclitgenoote van Hendrik de Jeger. 31 Jan. Petronella van den Berg, 51 j. echt-, gen. van Matthijs van der Velden. 2Febr. Evert van Beek, 76 j. wedr. van Ditigena van de Leur. 4 Febr. Bartje Walet 72 j. ongeh. Barend van Hoevelaken, 22 j. ongeh. Willempje Zwep, 54 j. echtg. van Aalbert Florijn, Leonardus Arnoldus Worsteling, 11 m. 5 Febr. Johannes We gen 2 m. Jan van 't Hoi', 66 j. echtg. van Gerritje van 't Hazeveld. Lammert van Burneveld, 75 j. echtg. van Alida Dek ker. 6 Febr. Adriana Maria Lablans 14 m. Heden overleed, mijn echt genoot <lr. Johannes Christoffel van Eeten, Dijkgraaf van den Lekdijk Beneden- dams en van den IJseldam, lid van den gemeenteraad van Utrecht, in den ouderdom van 74 jaren. J. van EETEN—BECTRAM. Utrecht, 3 Februari 1895. Eenige en algemeene kennisgeving. ter wille van zijn stad hij zou niet kunnen of willen vooruitkomen, indien zijn stad achter bleef. Topaz was zijn vaderland, en daar hij er de hand op kon leggen, maar vooral daar hij er stukken van kon koopen, was het voor hem veeleer een stuk werkelijkheid dan de Vereenigde Staten van Amerika, die hij alleen als zijn vader-, land beschoüwde in tijden van oorlog. Hij was tegenwoordig geweest bij de geboorte van Topazbij had het gekend, toen hij het bijna met zijn armen kon omspannen hij had het gade geslagen, gestreeld, geliefkoosd; hij wist wat zijn stad hebben moestde drie Cs. De conducteur bracht Tarvin en Sheriff by den president, en de president stelde beiden voor aan zijn jonge vrouw, een blondine van vijf-en- twintig jaar, die blijkbaar wel wist hoe mooi ze was. Tarvin zette zich dadelijk bij haar. De waggon, waarin zij zich bevonden, was van alle gemakken voorzien welke men in Amerikaansche spoorwegwagens pleegt te vinden. De president maakte voor Sheriff nlaats naast zich, door een pak geïllustreerde tijdschriften ter zijde te leggen, en keek hem met zijn zwarte, sluwe oogen van onder een paar borstelige wenkbrauwen aan. Hij was zóo breed en zwaar, dat hij bijna twee zitplaatsen voor zich alleen noodig bad. Hij had de slappe, gerimpelde wangen en clc volle vette kin van een vijftigjarig man, die volop van bet leien genoten heeft. Hij luisterde niet onver schillig, suf gelaat naar de ijverige betoogingen en voorstellen van Sheriff', terwijl Tarvin zich met mevrouw Murtrie onderhield over alle moge lijke zaken, behalve over spoorwegen. Wordt

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2