Donderdag 28 Febr. 1895. No. 4436, 44e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. Uitgave Firma A. H. VAN O L E E F F te Amersfoort. Verschijnt Mnandag- en Donderdagnamiddag mot gratie Zondagsblad. Abonnemont por 3 maanden/1,Franco per post l.ló. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et,, voor binnenland 50 ct. nor 3 maanden. Advei'Uintiën i6 regels t>0 et.; elke regel moer 10 et. Grnote letters naar plaatsruimte. Legale-, ottlcieële- en onteiguuingeadvert, per regel 15 et. Reoiarucf per regel -5 et. Ajeondrrlijk' nummers 10 orut. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentie» van buiten do Btad worden dé incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MÜURHUIZEN hoek Kortogracbt., Wijk B. 00 Telophoonnuninier 11». KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER" en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door ben aan G- C. Smith en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene machine ter bereiding van minerale wateren te plaatsen in het perceel, alhier gelegen aan de Krommestraat wijk F, No. 280, kadastraal bekend onder sectie E. No. 31G9. Amkrskoort, den 23. Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter openbare kennis, dat de in artikel 81 der wet op riet lager onder wijs bedoelde staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, op de geiueente- uecretarie ter lezing is nedergolegd. Amersfoort, den 28. Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De graanrechten zijn tegenwoordig aan de orde van den «lagdat echter niet allen eenstemmig zijn over liet noodzakelijke van luin invoering, kan blijken uit het volgende. Door den lieer Duynstee te 's-Gravenhage zy» tot dusver bij de Tweede Kamer inge zonden 0'2 adressen houdende 3573 hand- teekeriingen Ier ondersteuning van liet voorstel-Dobhelmann tot. het, heffen van graanrechten en van de adressen der Neder- landsclie Protectionnistisehe Landbouw ver- eeniging in Maart 1894 en Januari 1805 hij de Tweede Kamer ingediend. Alleen in het Westland hebben 1703 personen, door op de adressen te teekenen, hun instemming betuigd. In een dezer dagen in Zeeland gesloten pachtcontraet werd reeds de clausule opge nomen, dat, bij invoering dier rechten, het contract zal geacht worden te zijn ontbonden. Ook Gedeputeerde Staten van Limburg hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht tot ondersteuning van de motie- Dobbelmann. De heer .1. Doornbosch te Bafloo, bekend als ij veraar voor graanrechten, beeft thans een lijvig boekdeel 100 pagina's ge- Feuilleton. Naar het Emjelsch. 11). Tarvin sprong uit den wagen, rekte zijn lange beenen met moeite uit, zyn spieren éen voor éen ontspannend. Hij was overdekt met stof, dat de naden van zijn kleeren onzichtbaar gemaakt en zijn zwart jasje in paar lg rij 8 veranderd had. De zoom van zijn broekspijp was niet meer te onderscheiden van de punt van zijn laars; het 8tof viel van hem, terwijl luj zich bewoog. Goddank, klonk 'top heeschen toon uit zijn keel. Hij staDte de veranda binnen en wreef zich de stekende oogen. Goeden avond, heeron, zeide hij. Hebt ge iets t.e drinken 7 Niemand stond op, maar éen hunner riep den knecht. Een man, in een slecht passend pak van gele Ti88iirzijde, knikte hem toe en vroeg zonder eenige belangstelling Voor wien reist u? Wat, zyn ilie zelfs hier zeide Tarvin tot zichzelf, aan die vraag den handelsreiziger her kennend. Hij schudde allen éen voor éen de hand, uit louter vreugde over al die blanke gezellen en toen eerst maakte hij vergelijkingen tusselien Oost en West en vroeg zich af, of het mogelijk was lat deze lieden, zwijgende nietsdoeners, het- voegd bij zijn voorstel, om de Prov. Staten uit te noodigen zich tot H. M, de Koningin- Regentes te wenden met verzoek om invoering van graanrechten. Het boek is getiteldVer zameling van te weinig bekende stukken uit het provinciaal archief in betrekking tot de graanrechten over de jaren 1823 1851." Hel vo rstel van den Doornbosch is thans bij Gedeputeerde Staten te Groningen in behandeling. Professor d' A ui nis tie Rourouill maakte echter een berekening van de werking eener heffing van een inkomend recht van f3 per Hectoliter en komt tot de conclusie, dat, door de hierdoor veroorzaakte verhooging van de graanprijzen, de ingezetenen jaarlijks 1'27 500 000 meer zullen uitgeven en 0.5 Hec toliter per hoofd minder verbruikenminder voeding alzoo, en meer uitgaven tegelijker tijd. Deze grootere uitgaven moeten bij elk huishouden door bezuiniging op andere uit gaven worden teruggevonden, en brengen dus een verminderde consumtie in allerlei takken van arbeid teweeg. En dit beet nu bescherming van den nationalen arbeid, zegt de hoogleeraar. Protectie voor graanprijzen is, concludeert hij, wel de ongelukkigste bescherming, die men denken kan. Zij dwingt tot vermindering der hroodconsumtie en bovendien tot beper king van allerlei andere verteringen, ter keuze van den consument, ja, maar aan die kous kan hij zich niet onttrekken. Zij is een twee snijdend; zwaard; zij vermindert de voeding en tevens de koopkracht. Men hoopt van de zijde der protectionnisten een groot inkomen aan de schatkist te ver- schallen. Gaal' toegestemd. Een invoerrecht op tarwe van f3, en op rogge van 1'2, zou waarschijnlijk den invoer van 19 600 000 Hectoliter (Uien dalen tot 7 600000 Hectoliter, en aan den ficus opbrengen i 16 320 OOO'sjaai-s. Men wil nu hiervoor allerlei belastingen afschaffen of verminderenmen wil de suiker, liet bier. het vleesch goedkooper maken. Doch zul een gezin veel genot van deze goedkoopte hebben, wanneer bet voor 5 personen, waaruit bet bestaat, beginnen moet met p.m. 1*29.65 meer uit te geven voor zijn brood? Het antwoord kan nauwelijks twijfel achtig zijn, want men bedenke, dat. de totaaluitgaaf voor brood een vermeerdering ondergaat, grooter dun de som, die in de schatkist komt. Hoe kan voor de natie, in haar geheel genomen, een batig saldo over schieten uit een staatkunde, welke aan de ingezetenen een hoogere uitgaaf oplegt van f27 500000 en daarentegen aan den fiscus slechts opbrengst f16 320 (UK)? zelfde beroep hadden als die gezellige kerels, waarmede hij jaren lang in koffiehuizen en spoor wegcoupés h;ul gepraat over politiek en gebeur tenissen van den dagdezen waren niet meer clan ontaarde, gecstlooze parodieën van de vlugge, jolige, energieke mannen, die hij in het Westen kende. Maar misschien weren zij allen per ossen wagen naar dit land gekomen, en dan verwon derde hij zich over niets. Nick stak spoedig zijn neus in een hoog glas whiskey en soda en dronk tot de laatste druppel door zijn keel was. Toen wierp hjj zich op een ledigstaanden stoel en sloeg den groep weder gade. Heeft iemand niet gevraagd voor wien ik reis? zeide hij. Ik reis voor me zelf, voor inijn pleizier. Voordat hij nog zelfs den tijd had gehad om het belachelijke van zijn woorden in te zien, harstten allo vijf de mannen in een schaterlach uit. Voor zijn pleizier I Nu, dan is hij aan hot goede adres, riep er een. Waarom niet? sprak een ander. Hij kan evengoed zeggen voor zyn plezier hier heen te zijn gereisd, want zaken kan men hier evenmin doen. Men kan evengoed probceren bloed uit een steen te persen, meende een derde. Ik hen hier nu al veertien dagen. Groote hemel I En waarom vroeg Tarvin. We zijn hier allen al meer dan een week I riepen de anderen. Maar waarom Met welk dool U is Amerikaan, niet waar? Ja; Topaz, Colorado. De Indisc,he bladen bevatten enkele berichten uit Lombok, o. a. dat de Raliëm zich volstrekt liet goedgezind toonen, wat niet zoo zeer te verwonderen is na le plundering en ver woesting van hun haardsteden, het onver mijdelijk gevolg van liet gedrag van het vorstenbestuur. De muren van Tjakra-Negara zijn nog lung niet geheel geslecht. De troepen maken voortdurend verken ningen, waaraan soms door de helft van de bezetting moot worden deelgenomen. De gezondheidstoestand blijl't ongunstig. Uit. de in de Staatscourant opgenomen statuten van de vereeniging «Het Nationaal fonds" bl\jkt. o. ii. dat liet fonds ten doel heeft liet ondersteunen van nagelaten of na te laten betrekkingen van militairen, behoord hebbende tot leger of vloot, die in of door den strijd tegen den vijand in Indië, of door ziekte en vermoeienis, als gevolg van den dienst in de tropen, gevallen zijn. Wanneer de toestand van bet fonds bet toelaat, wordt ook ondersteuning verleend aan dis militairen, die na een eervollen dienst bij land-of zee macht, door ziekte of verwondingen onbe kwaam zijn te blijven dienen en niet in staat zijn in bet onderhoud van hun gezin te voor zien. Het kapitaal der vereeniging bestaat: 1o. uit de giften, door liet Centraal comité te 's-Gravenliage en de comités, die zich daarbij hebben aangesloten, bijeengebracht2o. uit erfstellingen, legaten en giften. De vereeniging is bevoegd, met besturen van andere bestaande fondsen, in gelijken geest werkzaam, zoodanige financieelo rege lingen te treffen, als in verband met haldool der vereeniging wenschelijk zullen worden bevonden. Leden der vereeniging zijn: 1e. allen, die zich t l, een jaarlijksehu contributie van ten minste l'2.50 hebben verbonden2e. allen, «lie een som van ten minste f5Ü in ééns hebben gestort. Donateurs dor vereeniging zijnIe. allen, die zich tot een jaarlijkscbo contributie van ten minste f 25 hebben ver bonden 2e. allen, die een som van ten minste I250 in eens hebben gestort. Begunstigers zijn zij. die jaarlijks minder dan f2.50 betalen. Volgens de jongste opgave is ingekomen voor bet Nationaal fonds een totaal bedrag van f 157 245.554. Door liet hoofdbestuur van de maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen" zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt, ter voorziening in de vacaturen ontstaan door bet aftreden der heeren H. J. Kist en C. H. B. Root, die vol gens den rooster moeten aftreden vacature Kist: dr. J. W. R. Tilanus. Oild-hoOgleeMar te Amsterdam, an mr. E. Star Busman, raads heer in het gerechtshof te Amsterdam vaca ture Bootjrir. mr. Rethuan Macaré, officier van justitie te Haarlem, en H. J. Stegher .1. Hzn.secretaris van bet departement Gro ningen. I)e algemeene vergadering zul worden ge houden te Amsterdam op Woensdag5 Junis. Vanwege do maatschappij zul over uoni en tijd oen liederenbundel uitgegeven worden. Een 170-tal lioderen zijn bijeengebracht, in dun handel zal deze bundel f 1 kosten. Prof. Stokviscli heeft voorTeyler's Genoot schap te Haarlem een lezing gebonden over bet in onzen tijd zeker actueelo onderwerp Vermoeienis. Van eenige opmerkingen over de vermoeienis der zintuigen, kwam spr. langzamerhand tot de rust. Met vermoeienis komt allengs de slaap, als een van die bewonderenswaardig» regelingsprocessen, welke men zoo vaak in de natuur waarneemt. Wee horn, die niet luistert naar de waarschuwende stern des slaaps Er komt stoornis, disharmonie. Tele- gruhstenkrump, dunsuuseskrump, pianisten- kramp zijn in onzen tjjd overbekend. Door overspanning van den gezichtszin ontstaat sclieelheid, blindheid eu wat dies meer zij. Maar bovenal wordt in geest en gemoed de harmonie verstoord en do meest gevroedso van de ziekten onzos tijfis vurtoont zichen neurasthenie. Men wordt slapeloos, ongeschikt tot arbeid, dikwijls krankzinnig. Daarom zorge men vooral, dat men van de jeugd althans niette veel verge. Een Zwoodsch boogleei-aar is'tot de treurige ontdekking ge- 1 komen, dat 50 h 60 pC't. der leerlingen van gymnasia en middelbare scholen in zijn land van tijd tot lijd tengevolge van overspanning ziek waren. Want alle organen gaan mede lijden: hart, longen, darmkanaal. De geestelijke overspanning is en blijl't de gevaarlijkste en boeit velen ten gronde gerichtdaarentegen is echter nog niet bewezen, dat nooit een arbeider van overspanning is ziek geworden. Spreker besloot zijn rode met uogmauls de aandacht te vestigen op bet harmonisch geheel van ons lichaam. Het leven is strijden, heeft Huxley gezegd, het lichaam is een leger, de spieren zyu de bataljons soldaten, liet hart en do longen do commissie te velde voor de voe ding en verzorging. Eenmaal moet dat leger onvermijdelijk een nederlaag Ijjdeti. Wil men evenwel in den strjjd zich gelukkig gevoelen, dan zij men zich twee plichten gedachtig niet t<> rusten, waar liet geldt te werken voor anderen en zichzelveu, maar óok, al leerende Deze mededeeling maakte niet den minsten indruk op hen. Tarvin had evengoed Grieksch kunnen spr.k Maar verte» me nu toch wat ge hier doet, drong Tarvin aan. Gisteren heeft de Koning twee vrouwen gehuwd U kunt de gongs nog hooren. Hij wil een nieuw regiment cavallerie uitrusten voorden dienst van het Indische gouvernement, en hij heeft ongenoegen gehad met zijn resident. Drie dagen heb ik voor kolonel Nolan's huis doorge bracht. Hij zegt, dat hij niets doen kan zonder goedvinden van het gouvernement. Ik heb be proefd den Koning te pakken te krijgen als hij op de zwijnenjacht gaat. Ik schrijf roderen dag aan den Eersten Minister wanneer ik niet op een kameel de stad rondrijd, en hier ziet u een hoelen bundel brieven van de firma, in ieder waarvan zy vraagt, waarom ik goon geld invorder. Na tien minuten begon Tarvin te begrijpen, dat deze vertegenwoordigers van een half dozijn firma's te Calcutta en te Bombay op hun gewoon voorjoarsbezoek waren en tevergeefs trachtten een Koning, die per wagenvracht, bostellingen deed en geen cent betaalde, te bewegen ten minste een deel van zijn schuld af te doen. Hij had geweren gekocht, kleerkasten, spiegels, schoor steenmantel-ornamenten, handwerken, kerstboom- versierselen, paardentuigen, madkoetsen, reuk werken, chirurgische instrumenten, porselein, alles per dozijn, per gros of per twaalf gros. Zoodra hij geen behagen meer schepte in de gekoehte voorwerpen, verloor hjj ook den lust om ze te betalen, en daar slechts weinig zaken hem langer dan twintig minuten interesseerdon, gebeurde het dikwijls, dat hg reeds tevreden was ze gekocht te hebben, eu de kostbare kisten uit Culeutta niet uona geopend werden. Het was hem door de rcgecring van het Indische kcizorryk verboden den vreue te verstoren en de wapenen op tc vatten tegen de naburige vorsten, het eenige vermaak dat zijn voorvaderen duizenden jaren gekend hadden hjj troostte zich daarom zoo goed hij kon met te vochten tegen zijn schuldeisehers. Aan zyn éone zijde stond de resi dent van don Staat, aangewezen om hem to loeren hoe hy rogoeron, maar vooral boe hfi sparen moest: aan dun anderen kant, dat wil zeggen, voor do poorten van het paleis, kon men in den regel eon agent van de eene of andere firma vinden, die zijn eerbied voor den Vorst niet uit het oog verl.jor, maar tevens den slechten betaler verwenschte. En tusselien die beiden door reed Zijne Majesteit ter zwijnenjacht, vermaakte zich met. hardrijderijen, met hot drillen van zyn soldaten, met hot besteden van allerlei nuttclooze zaken off in het orde houden onder zyn vrouwen, die voel meer op de hoogte waren van do lengte dor onbetaalde rekeningen dan de Eerato Minister. Het Indisch Gouvernement weigerde verantwoor delijk te zyn voor de schalden, die de Koning ire liefde te maken. Nu en dan zond hut hem op een blauw fluweelen kussen de met jmveelen bezette insigniën van de eene of andere keizer- lyke orde, om hem te vriend te houden maar dat was ook al wat het deed. Nu. ik hoop, dat ge den Koning dwingen zult zijn schulden to betalen, zeide Tarvin. Dat kunnen we initners niet? Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1