Stadsnieuws. en werkende, nooit iets te doen, dat de har monie der natuur verstoort. Volgens de Java-Bode wordt al hetgeen de waarde van op den radja van Lombok is buitgemaakt globaal geschat op ruim drie millioen. De kosten der expeditie zijn heel wat hoo- ger. Dezer dagen werd meegedeeld, dat minister Van Houten zoo goed als gereed zou zijn met zijn ontwerp-kieswet, dat hoofdzakelijk op den grondslag van bewoning van een in 't Personeel aangeslagen perceel of perceels gedeelte berustend, een kiezerskorps van ongeveer 700 000 man zou geveneen uit breiding alzoo, die vrij dicht de grens zou naderen van het voorstel-Tak. Men acht het in de politieke kringen het meest waarschijn lijk, dat de kiesrecht-voordrachtzul inkomen in het zomerreeès, kort vóór de opening van de nieuwe zitting der Kamer, en dat der halve ceret in het begin van 1806 met de voorbereiding van dit onderwerp een aanvang ?al worden gemaakt. Dat bet gerucht niet geheel uit de lucht gegrepen is. kan blijken uit het volgende bericht uit De Amsterdammer De Minister van Binnenlandsche Zaken moet, naar van goeder hand wordt gemeld, gereed zijn met een ontwerp tot uitbreiding van kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van een in bewerking zijnde herziening der Personeeie belasting wacht, om naar den Raad van State te worden verzonden. Gisteren, Woensdag, vergaderde de Raad van Rotterdam voor liet laatstMaandag bad de zeilde plechtigheid plaats te Charlois en Dinsdag te Kralingen Morgen treedt het bestuur van de nieuwe gemeente Rotterdam voor het eerst in functie. Volgens het Handelsblad hebben de artil lerist en de dienstbode, beklaagd in zake den bekenden moord te Bussum in Augustus jl. gepleegd, thans een volledige bekentenis afge- De zaak zal vermoedelijk -13 Maart e. k. voor de arr.-rechtbank te Amsterdam behan deld worden. Het aantal getuigen bedraagt v»jl tig. Onder Echt heelt men na lang zoeken den wolf, dien men daar meende gezien te hebben, gevangen. Het dier, dat een week lang heel wat ontsteltenis heeft te weeg gebracht, bleek echter te zijn een weggeloopen kalf. De heer en mevrouw Buderman herdenken 7 Maart hun 25-jarige tooneelloopbaan. Zij zullen hun jubilé vieren met een opvoering te Amsterdam in liet Grand Theater van bHet leven te Parijs", de ullervroolijkste ope rette, met muziek van Olfenbach. Mevrouw Budennun treedt er in op als Gabriëlle, de heer Buderman als baron Van Gondremark. Een oud-oflieier schrijft aan de Telegraaf Bij de jongste promotie btf de infanterie zijn niet minder dan 22 kapiteins bij herhaling gepasseerd voor den hoofdofficiersrang. Eén hunner is 57 jaar, éen 50 j. .negen zijn 55 j. vijf 51 j.drie 53of zij bereiken dien leeftijd in dit jaar; ze zijn nagenoeg van 30 tot 35 jaar officier. Zou het niet wenschelijk zijn, de 11 oudste op pensioen te stellen en daardoor de 41 oudste luitenants tot kapitein te bevorderen Die 11 oudste luitenants zijn nagenoeg 19 jaren lui tenant en van 42 tot 46 jaar oud. In den regel wordt een kapitein na elf jaar majoor, alzoo op 53 tot 57 jarigen leeftijd dit is veel te oud Zij moeten oan nog twee jaar in dien rang dienen om het aan dien rang verbonden pen sioen te kunnen erlangen en dan is dunkt ons de tijd om rust te nemen wel aangebroken. Het élan gaat er zoo zachtjes aan uit en zij houden de promotie van de jongere officiren tegen. De 60 oudste le-luitenants zijn van 36 tot 47 jaar oud en van 17 tot 19 jaren officier; op welken hoogen leef ijd komen ze dus in aanmerking voor den majoorsrang, om nu niet eens van den koluuelsrang te spreken Mocht Nederland eens in een oorlog ge wikkeld worden, hoe weinig dier oudjes zouden de fatigues van een oorlog doorstaan De regeering neme dit in overweging. Het werkhuis te Dokkum, een particuliere instelling van de commissie voor werkver schaffing, is gesloten moeten worden, wijl de arbeiders zooveel onwil en tegenwerking toonden. Onze oorlogsmarine bestond op 1 Januari 1895 uit 28 gepantserde en 70 ongepantserde schepen, waaronder 37 torpedobooten en 32 vaartuigen voor bijzondere diensten, terwijl de Indische militaire marine over 28 schepen beschikt. Bij het wapen der infanterie ontbreken niet minder dan 450 korporaals, terwijl 65 onder officieren overcompleet zijn. Van de aanwezige korporaals hebben er echter reeds 173 met S'oed gevolg bet examen voor sergeant of ourier afgelegd. De lieeren J. R. H. De Jong en P. M. Ver- hoeckx. beiden te Utrecht, hebben zich bij adres tot den raad dier gemeente gewend, met verzoek om concessie voor het leggen openbaren gemeentegrond enz. voor de levering van electrische stroomen in de ge meente Utrecht voor verlichting, krachtsover brenging en industrieels doeleinden. Te St. Maartensdijk woont een oud-marke tentster uit de dagen van den Tiendaagschen veldtocht, de wed Hengstmengel (J. W. Reders) en gisteren vierde zij haar 89en verjaardag. Ook haar overleden echtgenoot nam deel aan den veldtocht in België. Het oudje is behoeftig, iets wat alleen in ons land kan voorkomen, daar overal elders dergelijke oud- gedienden van Staatswege be hoorlijk worden ondersteund en niet overge laten aan de particuliere liefdadigheid. De bekende en gevierde tooneelspeler P. A. Morin is Maandagnacht in den ouderdom van 75 jaren overleden. Den 2üen April 1893 nam hij hoewel noode afscheid van het publiek. Morin leefde nog altijd in bet bewustzijn, dat hij nog krachtig genoeg was om te kun nen speleii. De ijverige man ging van het denkbeeld zwanger, dat zijn rust zijn dood zou zijn en beriep zich dan steeds op voor beelden als mevrouw Kleine, Holdijk e. a. Intusscben namen zijn geestvermogenslang- zamenhand af en begon zijn gezicht hem in den steek te laten. Zijn voorgevoelen hoeft hem niet bedrogen zijn rust is van korten duur geweest. De Burgemeester van IJlst is in den lande welbekend door zijn vreemde handelingen, al vallen die allen binnen de bevoegtbeid hem door de wet verleend. Een gevolg daarvan is, dat reeds vele der vermogendste ingezetenen van IJlst die Ge meente mettewoon verlieten en een gevolg hiervan, dat nu de aanslagen in de Hóófde- lijken omslag, welke tot dusver zeer gunstig bij dien in andere Friesche gemeenten afstak, met ruim 34 qct. is verhoogd. Terwijl er nl. verleden jaar o.05 pet van het belastbaar in komen werd betaald, is thans, voor 1895, door den Gemeenteraad het percentage van den Hoofdelijken omslag op 1.4 pet. vastge- Tot inspecteur van politie is door den Burgemeester benoemd de beer H. Miiller, sedert bijna twee jaar volontair ten politie- bureele hier. Men leze de advertentie in dit nummer van diakenen der Ned. Hervormde gemeente envoldoe aan hun verzoek. De 54-jarige schoenmaker W, P. heeft Dinsdagochtend getracht zich van het leven te berooven. De wonde, welke hij zich aan den hals toebracht, is door den arts M. verbonden. P. wordt in het gemeentelijk ziekenhuis verpleegd: men hoopt hem in het leven te behouden. Dat hier sprake zou zijn van een misdaad is te eenen male onwaar. Terwijl Maandagavond de bewoner afwezig was, werd tegen middernacht brand onU'ekt in de bakkerij van den heer P. N. K. aan de Utrechtsehe straat. De nachtwacht, die geen toegang tot het huis kon krijgen en van de buien vernam, dat er slechts een knechtje in het huis was, maakte alarm, waarop spoedig de spuiten aanrukten. Zij behoefden echter geen water to geven. Eenig hout, dat op den oven ontvlamd was, werd door den inmiddels teruggekeerden bewoner zelf' uitgedoofd. Dinsdagmiddag ontstond echter een ernstiger brand in de stal des heeren P. aan de Kruis- karap. De heer P., die eieren zocht in het hooi boven zijn stal, had het ongeluk door het zolderluik te vallen, waarbij hem een lampje uit de handen viel. In een oogwenk had het hooi vlam gevat, maar spoedig ook kwam hulp opdagen, die den bewustelnozen beer P. wegdroeg en Koeien en paarden in veilig heid bracht. De stal is geheel uitgebrandspuit 3 gaf liet eerst water. A lies was tegen brandschade verzekerd. Er zijn toch altijd lieden, wien het nog niet genoeg is, dat een misdaad begaan wordt er moeten allerlei bijzonderheden bij gephan- taseerd, tal van verbalen bij gesleurd worden. Of ze het der justitie lastig maken, of zeden verdachte onnoodig bezwaren, of ze zijn ver wanten geheel noodeloos krenken, doet er minder toeer moet iets moois van gemaakt worden. Zoo doet nu in de bladen het verhaal de ronde, dat de 18-jarigen knaap die verdacht wordt Vrijdagavond E. gedood te hebben, inet voorbedachten rade den verslagene beeft afgewacht. De jongen heeft van dien aard niets be kend, en 't is alleen te danken aan den handige eerste instructie door den heer commissaris van politie, dat by naar Utrecht overgebracht is kunnen worden. Op de te Amterdam gehouden tentoonstel ling van pluimgedierte, waar over de 700 en hebben van leidingen in en over den inzendingen waren, behaalden de volgende Stadgenooten de prijzen achter hun namen Vtj"'van der Linde: voor zwarte witkuif kippen, zeer eervolle en eervolle vermelding Engelsche Houdan, 2e prijs reserve; Koekoek witkuif. eervolle vermeldingZilver-I aduas, zeer eervolle vermelding; Zilver-wyandoti Hanen, eervolle vermeldingHennen eei vo Je vermelding; Hanen en Hennen, zeer eervol e vermelding; geel Cochin China eervollevei- m G.1 Mu'ys bruine Maleiers, Ie prijsdonkere Brahmapootra's, le prijs zilve'lakenladua. en zwarte Uullandsche witkuif, twee 2e p ij zen. reserve 2e prijs en z. c. v.gezadelde Yokohama's, 2e prijslichte Brahma I z. e. v.en gele Cochin China, twee eervolle vermeldingen. J A A baron Var. Heemstraorinngton- kippen, Ie prijs m e. v.(«vrarte) lluweel- eennen n. V.stondviuk-(luiven. e. I spreeuw- duiven, 'Ie prijs; helmduiven, 2e prijs en reservetuimelaars, e. v. Geen van onze lezeressen ol lezers zal tot dusver geweten hebben, dat hier een mevrouw Van Swinderen woont. Toch wordt dit beweerd. In verschillende bladen verscheen de volgende advertentie »Een dierenvriend kan. tegen vergoeding dezer advertentienosten, overnemen een zeld zame, witte Bengaalsche nachtegaal, prach tige zanger; goede verzorging wordt ver langd." Verschillende luidjes schreven op de adver tentie en als gevolg daarvan ontvingen zij bezoek van iemand, die volkomen in zijn doen en laten geleek op een huisknecht Hij bracht den vogel mede, dien hij be weerde, dat mevrouw Van Swinderen te Amersfoort wilde afstaan, tegen vergoeding der advertentiekoste.n. Zoo kwam hij ook bij een winkelier t.e Amsterdam wien hij den vogel wilde afstaan tegen de kosten en dan moest de winkelier een brief schrijven aan mevrouw v. S., waarin hij dankte voor den vogel en plech tig beloofde er goed voor te zullen zorgen. Er was nog een andere brief gekomen, maar mevrouw had gezegd, dat zij den winkelier den vogel wilde geven, omdat hij een groof liefhebber van vogels was en er ook lijstere op nahield. Verder gaf' de man een recept voor de voeding, welker bereiding nog al zorg kostte. De huisknecht ging daarna heen, liet den vogel achter en beloofde de volgende week eens terug te zullen komen, om naar de nachtegaal te komen kijken. Nog dienzelfden dag vervoegde de geluk kige bezitter zich mét het recept voor de voeding bij een hem bekende vogel- en zaad- handelaar. Deze begreep niet, waarom de vogel dergelijk voedsel moest gebruiken en wilde den bewustan vogel wel eens zien, Nauwelijks had de deskundige hem (den vogel) in het oog, of' hij riep »Jij bent opgelicht. dat dier is geen twee dubbeltjes waard. Het is een doodge wone sneeuwputter e,". als je nu wilt, datje andere vogels spoedig zijn doodgebeten, dan moet je dat beest in je volière doen." Meii kan zich de verontwaardiging van den bedrogen vogelliefhebber voorstellen. Een sneeuvvputter in plaats van een Ben gaalsche nachtegaal Den volgenden dag zag hij den bedrieger op een der hoofdgrachten met. een kooitje in de hand, blijkbaar op weg, om een ander slachtoffer van zijn gemeen bedrog een sneeuwputter voor een nachtegaal in de hand te stoppen. Niet zoodra had de slimme rekel den winkelier in 't oog, of hij maakte zich snel uit de voeten. Telkens komen in het N. v. d. D. advertenties oor van liefhebbers van prachtige honden of kippen, die gaarne, tegen vergoeding der onkosten, afstand willen doen van hun lieve lingen aan hen, waarvan zü welen, dat ze de dieren goed zullen behandelen. Zijn die misschien ook van het zelfde lieer, dat met die sneeuw putters reeds een aardig zaakje heeft gemaakt? 't Zou best kunnen zijn. 't Is dan ook meer om te waarschuwen tegen deze nieuwe soort oplichterij dan om de lezers te doen zoeken naar een natuurlijk geheel gefingeerde mevrouw Van Swinderen. die de vriend wellicht juister Von Schwindel had moeten noemen. In verband met een wijziging in de vaart van pakketbooten der Nordueutsche Lloyd, van Bremerhaven naar New-York, is ook wijziging gebracht in (le verzending van brieven en andere stukken naar Noord-Ame- rika en naar Curapao, welke in de „maildien sten" hierachter is opgenomen. Dienonver- rninderd zullen de brieven enz., bestemd voor Nooi'd-Amerikn, welke van een daartoe strek kende aanwijzing zijn voorzien, bij voortduring per eerstvolgende gelegenheid langs den weg van Queenstown per Britsche pakketboot verzonden knnnen worden. Door den heer J. Pekelharing is ontslag aan gevraagd als le luitenant bij de dd. schutterij hier. De majoor-commandant der dd. schutterij hier heeft benoemd tot adjudant-onderofficier den beer H. van Gelder, die tot dusver den titulairen rang had. De tot luitenant-kolonel bij het 5e regi ment infanterie bevorderde majoor G. v. Essen van bet 3e regiment wordt belast met het bevel over bet 3e bataljon van eerstgenoemd korps, hier in garnizoen. Het bevel over bet bataljon wordt sedert Dingsdag waargenomen dooi' kapitein W. C. Gobius. Majoor J. A. van Eijbergen, van den Generaion staf. die overeenkomstig zijn ver langen is overgeplaatst bij liet 5e regiment infanterie, wordt belast met het bevel over het 4e betaljon bier in garnizoen. De tot kolonel-cominandant'yan bet 3e regi ment infanterie bevorderde luitenant-kolonel W, Hinginan van het 5e regiment, zal morgen ochtend 8.20 (spoortijd) van hier naar Uergen- op-Zoorn vertrekken. De tot majoor bij. hel, 4c regiment infanterie bevorderde kapitein H. T. Chappuis, van het 5e regiment, hier, wordt belast met bet. be vel over liet 3e bataljon van eerstgenoemd korps, in garnizoen te Haarlem. Luitenant J. A. Keemau, van bet 5e regi ment infanterie hier, wordt voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West lndië. Luitenant B. A. J. van der Hegge Zijnen, van her. 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, is met ingang van 1 Maart op zijn ver/oek overgeplaatst bij het 2e regiment infanterie in garnizoen te Nijmegen. Luit.em.nt F. H. A. A. Wagner zal in zijn plaats optreden als officier van wapening. Luitenant T. R. van Lelyveld, van bet 5e regiment infanterie bier, gedetacheerd bij de landmacht in West lndië, zal belast worden met de functiën van adjudant van den gouverneur van Suriname. Aan den ook hier ter stede zeer bekenden sergeant majoor schrijver C. Roelofsen, van het korps rijdende artillerie te Arnhem, is de gouden medaille voor 36jaren trouwen dienst toegekend, welk eereteeken hem aanstaanden Woensdag op plechtige wijze zal worden uit gereikt. Nu van 4 tot 8 Maart de jongelieden die in de loting vielen bij het 5e regiment moeten opkomen, meenen we hen en hun verwanten te mogen herinneren aan de Tehuizen voor militairen. Het nuttige en aangename van deze in richtingen is genoeg bekend; wij raden den jongenlieden aan, er kennis mee te gaan maken en er partij van te trekken. Gisteren en heden vertrokken 65 miliciens der lichting 1895 van de hier garnizoen houdende bataljons van het 5e regiment infariterje rpet gpopt verlof naar hup haard steden, Maandagavond had in Suisse de afspliejdgr voorstelling plaats van de tooneelisten onder directie van Mevrouw Bakker. Was bij vorige representation de zaal overvol, ook nu was dit weder bet geval en dit bewees weer, dat het. kunstminnend Amersfoortsch publiek wil profiteered, wanneer het iets degelijks te zien kaï. krijgen. De keuze der blijspelen waarover wij niet in détail willen treilen, was zeer gelukkig. Het gezelschap bezit naast andere goede krachten, die wij reeds meergenoemd hebben, een uitstekenden komiek; de heer P. Vink is iu dit genre eenig. Wij twijfelen dan ook niet, dat in een volgend seizoen of t moest wezen dat de directie pog eep uifpopdigjpg ontving op evenveel belangstelling kap worden gerekend, als nu liet geval is gewenst, en roepen «le familie Bakker een liarlelyk »tot weerzien" toe. Bij een landbouwer te Leusden werd (lezer- dagen een jong rund ongesteld en scheen te zullen sterven. Fluks werd het dier afgemaakt en bij het afslachten waren een huisgenoot en een buurman behulpzaam. Beiden hadden een wondje aan arm of hand, en weldra zwollen die lichaamsdcelen angstwekkend op. Docter C„ toevallig bij den landbouwer aan huis komend, constateerde bloedvergiftiging, en bet bleek dan nok, dat het dier aan milt vuur had geleden, Intusschen waren de voor- en de achterbouten reeds aan zekeren P. ta Amersfoort verkocht, die ze dadelijk wedep aan derden van de hand had gedaan. Beide lijders zijn nog onder geneeskundi ge behandeling. Bij vonnis van den krygsraud in het 3e militaire arrondissement ter standplaats Arnhem is A. E, mili cien bij het 5e regiment infanterie, schuldig verklaard min lo drie misdry ven „daarstellende "diefstal in do ehambree ten nadeele van een kameraad, gepleegd door een ambtenaar die, door het plegen vap dit feit, een bij'/on deren ambtsplicht heeft geschonden; '2u drie misdrijven daarstellende diefstal in do eham bree ten nadeele van een kameraad, Hij is deswege veroordeeld tot een militaire ge vangenisstraf voor den tijd van negen maanden, als mede in de kosten van het geding. Het Hoog militair gerechtshof deed in zijn jongste zitting uitspraak in do strafzaak tegen L. B. K., oud 18 jaren, geboren te Weersolo, huzaar by bet 1 regi ment huzaren hier, die In eersten aanleg door den krijgsraad te Arnhem was schuldig verklaard nan t le diefstal in de chambrée ten nadeele van een kame raad, en 2e diefstal, en veroordeeld tot lo drie maan.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2